Maatschappelijk vertrapten vinden veiligheid io achl tehuizen „Kuslhof" als mil'aliar kerkhof een voorbeeld in Nederland STICHTING „DE OPBOUW" TIEN JAAR Zon, een krachtige energiebron Ze had mn Moe gescholde Werving Nationale Reserve krachtig voortgezet „Ik heb alleen kssst geroepen Zaterdag 12 November 1949 3 geen geld Lege kas baart het bestuur der stichtini voortdurend zware zorg Werk mag niet in gevaar komen (Van een oneer verslaggevers) UTRECHT - Keesje in zijn kra- „ie trainingspakje, Rika met de Zwartglanzende laarzen en opa, die érie-en-liegentig wordt, krullige bakkebaardjes heeft en een nog on- rboeen rug ze hebben elkaar nog Lil gezien Kees taalt er niet naar, m het eeel verder dan lot het hek mn Amcrsfoorts tehuis te zoe ken Voor Fhka ligt al het geluk, dal 5, w°reld haa> te bieden heeft, op «n drassig stukje grond tussen een Sloot en de rivier in Nigtevecht. En aoa's stramme benen dragen het overigens kerngezonde lichaam niet iancer meer dan het ene kwartiertje van'zijn dagelijks ommetje door het Zeister bos. Toch zijn deze drie zo verschillen de mensenkinderen leden van één grote familie - de stichting „De Op houw" en hebben ze allen éen vader": de heer L. A. van Doorn, stichtingsvoorzitter, directeur van so ciale zakeD te Utrecht, wel eens ge noemd Nederlands beste sociale werker." Op de negentiende Novem ber. wanneer de stichting tien jaar bestaat, zult u hem en zijn medewer kers tevergeefs in een receptiezaal roeken. Door hun werk. kregen hon derden. kinderen en volwassenen, een kans om ieder op zijn eigen wijze en naar eigen behoefte wat van het leven te maken. In het gezellige kinderhuis „De Snoekheuvel" wordt Keesje van een kleine schavuit opgevoed tot een flinke kerel, die handen en hersens weet te gebruiken Rika, het debie le meisje ondanks haar drie en twintig jaar als een kind zo blij met haar nieuwe waterlaarzen is in huize „Bree-Vecht", ver weg van de voor haar zo onbarmhartige wereld, teeen zichzelf én tegen anderen be- «cflermd. Opa heeft in het vroegere Zeister burgemeestershuis ..Pasade na" een rustig en wat hij zelf erg belangrijk vindt lekker warm plekje gevonden om „de honderd te halen", zoals we hem horen bewe ren. Weer zelfrespect Bij honderdtallen zijn ze gegeven, zulke kansen en vele andere. Onge huwde moeders, aanvankelijk ten einde raad. herwonnen in de behoor lijke villa .De Hazelaar" te Huis ter Heide haar zelfrespect en verant woordelijkheidsbesef. Chronische zie ken en invaliden genieten, eveneens in Zeist, eindelijk de verzorging die ze behoeven en thuis niet konden krijgen. Nog vier andere tehuizen zijn eer, welke met de overige een thuis bieden aan die wonderlijke fa milie, waaraan de maatschappelijke enden van gans een volk te herken tin zijn. Groot zijn de zorgen van hen, die werken vóór en onder de verwaar loosde kinderen, de hulpeloze en in de steek gelaten vrouwen en man nen uit het gehele land en van veler lei religieuze richting. Er is geen tijd IN AMERSFOORT, waar de stichting het kindertehuis „De Snoekheuvel" exploiteert wor den verwaarloosde kinderen op gevoed tot flinke mensen. om feest te vieren, ook trouwens Dat is er nooit genoeg geweest. Toen in 1941 de stichting haar oor spronkelijke doelstelling liet varen en inplaats van de reclassering de exploitatie van zes tehuizen van het „Leger des Heils' ging behartigen opdat die niet met het leger geli quideerd behoefden te worden waren er op de kop af zestig gul dens m kas Toch heoben ze het gerooid en de huizen zijn na de oor log welverzorgd weer onder de hoe de van het dankbare Leger gekomen. De vorige twee jaren bedroeg het tekort steeds ongeveer zes ton En toch eet Keesje nog elke dag zes dikke boterhammen en Opa zijn bordje pap Maar of die borden niet eens leeg zullen staan? Volkszaak Overheidssubsidies zijn niet vol doende. Bovendien, zeker voor de jeugd, meent men, .mag van een „staatsopvoeding" geen sprake zijn Kinderbescherming, we horen het ook hier, is een volkszaak, een taak voor het particulier initiatief Om het even of die jongens en meisjes nu in tehuizen of gezinnen,— van die pleegkinderen stelde de Voogdij raad er ruim vijfhonderd onder de hoede van de stichting zijn onder gebracht Behalve deze zorgen zijn er nog vele van andere aard. Schrikbarend is bijvoorbeeld jet tekort aaD tehuizen voor debielen. Teleurstellend is het ook. machte loos te moeten toezien hoe zulke pu pillen, meerderjarig geworden, on machtig het leven intrekken, totaal mislukken en vaak het inmiddels ge- stichtte gezin met zich mee slepen de ellende, de armoe, de ondergang in. Maar de wet is nog onverbiddelijk Er wordt aan gewerkt maar het zal Korfbal-overzicht Voor a.s. Zondag staan twee be langrijke korfbalwedstrijden op het programma, waarna zal zijn beslist wie voorlopig de leider van de afdeling is en wie de rode lan taarndrager. In Zeist ontvangt het leidende Tovers het Amsterdamse Oosterpark. Beide ploegen hebben twee verliespuntcn en mede door een meer gespeelde wedstrijd staat Tovers aan de kop van de rang lijst. Na de grote overwinning, die de korfballers uit Zeist op BEP hebben behaald zijn we geneigd om ook nu Tovers de meeste kans op de overwinning te geven. Maar dat het spannen zal, daarvan kan een ieder overtuigd zijn. In Amersfoort aan de Dollard- straat ontvangt Soesterkwartier Fortuna uit Amsterdam. Als we de ranglijst bezien dan blijkt, dat Soesterkwartier nog alle kans heeft om de onderste plaats te verlaten, want ook Fortuna be hoort tot de groep van minder sterkeren. In de hoofdstad hebben onze stadgenoten reeds van Fortuna verloren doch van een groot krachtsverschil was toen geen sprake. Soesterkwartier 2 krijgt even eens thuis een zware dobber. Op bezoek komt Giraffes uit Baarn. De bron van practisch alle ener gie. die wij op aarde gebruiken, is de zon. Slechts de atoom-cnergic staat hiervan onafhankelijk. De zon is daardoor voor dc mensen op aar de van bijzonder groot belang. Het is om deze reden niet te verwon deren. dat in alle delen van de we reld zonnewachten en andere in stituten bestaan, die dagelijks de zon en de zonsverschünsclen on derzoeken om uit de opgedane er varingen de wetenschap en dus de mens te kunnen dienen. Over de uitbarstingen en orka nen op de zon sprak Vrijdagavond voor de plaatselijke afdeling van de Nederl. Vereniging voor Weer en Sterrekunde de Utrechtse astro noom. dr C. de Jager. De heer De Jager zeide in zijn inleiding, dat de zon geen homogene lichtende bol is. De zonneschijf vertoont tal rijke zonnevlekken, die bij de astronomen bekend staan als draai kolken. In deze draaikolken, die tot in het binnenste van de zon reiken wordt de zon-energie ceerd". De warmte in deze draai kolken bereikt op de diepste pun ten soms wel een temperatuur van 20 millioen graden. Wanneer er sprake is van een totale zonsver duistering, kan men buiten de zon eclips talrijke uitbouwsels of uit stralende figuren z.g. protuberan sen, waarnemen. Deze protuberan sen kunnen bij een totale zonsver duistering met het oog enigszins worden onderscheiden. Deze uit stralingen bereiken slechts een hel derheid van een duizendste van die der zon. Om een nauwkeurige stu die te kunnen maken van deze pro tuberansen vervaardigde de Franse astronoom prof Lyot een aantal in strumenten. waarmede naast de fel schijnende zon de zwakke schiinse- len voor de mens zichtbaar konden worden gemaakt. Men kon hierdoor vaststellen dat deze protuberansen ontzettende snelheden, soms wel 100 km. per sec., ontwikkelen. Fil mische waarnemingen, na de oor log door het Climax Observatorium in het Rotsgebergte in Amerika verricht, werden hierna vertoond. Duideliik waren de zonnevlammen op de zon zichtbaar, die o m. het Poolllcht, storingen op aarde. o.a. radiostoringen veroorzaken. De grootste waargenomen uitbarsting bereikte een hoogte van 250.000 mijl. Na de pauze vertelde dr De Jager nog een en ander over het veroor zaken van deze protuberansen. Waarschijnlijk zijn de ultraviolette zonnestralen de energieleveranciers van deze uitbarstingen. Over de ge detailleerde oorzaak tast tast ech ter nog in het duister Tenslotte werd nog de door prof. Lyot in het observatorium te Puc du Midi vervaardigde film over de zonuitbarstingen en de zonnevlam men vertoond. 99 Een bezem Is er om mee te vegen, dat weten we al lemaal. Maar ln de handen van Cornells was dit werk tuig een gevaarlijk wapen tegen z'n buurvrouw Al- oertje. Cornells had de be zem opgeheven tegen Al- bertje. omdat ze z'n Moe beledigend had gescholden. Dies liep Moeder Cornelia naar de politie En wegens mishandeling met een be zem ging Albertje even eens aangifte doen. Waar om zou zjj ook niet? Ieder een in haar dorp aan de „Zuiderzee" loopt Immers naar de politie, als er iets aan het handje ls. Op an dere dorpen worden zulke dingen nog wel eens in der minne geschikt en dan zoenen of drinken de par tijen het naderhand af. .gefabri- Maar op het dorp van Al bertje en Cornelis moet je daar niet om komen. Er gaat haast geen week voorbij, of je ziet er eeu van dat plaatsje voor de rechtbank. Ze maken er gewoon een uitje van. Als ze er niet herhaaldelijk met dikke geldboetes en soms wel met gevangenis straf vandaan kwamen, zou je haast geloven, dat ze er plezier aan beleef den, die sombere rechts zaal zo veelvuldig met hun fleurige klederdracht op te vrolijken. Dit van Cornelis (20) en Albertje (30 jaar oud) is een drama in twee bedrij ven. Eerst staat Cornelis terecht, voor die klap met de bezem. Hoe dat gegaan is, wil de rechter weten Cornelis trekt z'n bruine pak recht, frunnikt wat aan de boord van zijn he melsblauwe trui en ant woordt: „Ze had m'n Moe gescholde". „En toen sloeg jtf haar in verband daarmee met dc bezem?" „Nee Edelachtbare, ik Ze ratelt Als door een adder ge beten trekt Albertje nu met een woest gebaar het afgezakte mutsje voor het gezicht weg „Tegelijk heeft ze haar waardigheid van zo pas afgeworpen. Rood van drift en met felle ky'f- stem, begint ze Cornelis. voor de ogen van de Edel achtbare heren, te beschul digen. Jy heb .smerige meid" gezeg en je ben zelf een lelijke snotpiet en. zei tege me Moe: „Laat die smerige meld lope". Pa toen ze doorging met schelde ging ik met de be zem op d'r af, om r bang te make. Maar ik sloeg nie. Ik kon 'r nle rake, want ze kroop weg achter de deur van d'r huis" „Getuige Albertje. komt u eens hier," zegt de rech ter. „Heeft deze jongen u geslagen Albertje. zoals ze ln haar smetteloze, keurig gestreken en gesteven spullen voor de rechter staat, is een beauty Waar dig zegt ze: „Hy heb me pijnlijk getroffe U kan wel bcgrijpe, dat-ie raak sloeg, want me hele mus zakte voor me gezich" En demonstratief trekt ze het verder, ln één onverstaanbare wilde, tirade. Met een harde klap valt de hamei op het groene laken. „Stilte!", buldert de rechter. En bars voegt hy er aan toe: „Gaat u maar weer zitten". En Albertje, bevend van de zenuwen, gehoorzaamt. Jawel eer waarde achtbare," haspelt ze. lore en ik wist. dat Corne lis z'n Moe hem had ge- vonde. Maar ze zei tege me: „Dat heg je allegaar. Kan je 't soms bewijze?" Nou. Edelachtbare, wat moest ik daar nou an be wijze? Een rijksdaalder is een rijksdaalder en me man had netuurlijk 't nummer nie opgenome". „Waarom ging u eigen lijk niet naar de politie over die rijksdaalder?" in formeert de Officier van Justitie. „Daar dnch Ik zo gauw nie an", lispelt Albertje. „Dïit snap lk niet," ketst de Officier terug. „Dat is nu precies het eerste, waar ze bij u op het dorp allemaal wél aan denken. Ik eis voor die belediging vijftien gulden boete." Maar omdat ze met vijf De politierechter vindt, kleine kinderen zit en haar dat ook Albertje's man ge hoord moet worden. Maar die is ziek en daarom wordt de zaak van Corne lis voor onbepaalde tijd uitgesteld. Dan volgt het tweede bedryf. Albertje nis ver dachte: „Dief, lelijke dief. jullie lope met mijn cente in je zak!" Dat had ze ge- helder witte mutsje naar poepen tegen Cornelis voren, zodat er van haar blozende wangen en blau we ogen niets meer is te zien. „Ze lieg!", valt de jeug dige verdachte uit. Moe. Vandaar dat Cornelis van kwaadheid naar die bezem had gegrepen. Al bertje geeft de beledigen de woorden toe. „Mijn man had een rijksdaalder ver man in het ziekenhuis ligt, markt de politierechter er vier gulden of twee dagen van. Als een botter voor de wind, zo stevent Alber- jc dan fier rechtop de zaal uit. In het voorbij gaan werpt ze nog een verplet terende blik op haar dorpsgenoot Cornells, die weer nerveus aan zijn trui pulkt. In de ogen van Al bertje kan hy lezen: „Wacht maar jongetje, ook jy zult voor deze visi te aan de rechtbank boe ten. Als eerst mijn man maar beter is!"... De heer Reinalda teleurgesteld door houding van ons volk- laak thans nauwkeurig vastgesteld HUIZE „PASADENA", het vroe- gere burgemeestershuis te Zeist, doet dienst als tehuis voor chro nische zieken en invaliden. Vrije Woorden van Ir-P. SCHUT Onderwijs en vrede Zaterdag 12 en Zondag 13 No vember wordt in Amsterdam een congres gehouden over het uiter mate belangrijke onderwerp „On derwijs en Vrede". Helaas is dit congres als communistisch gedood verfd om dat twee van de elf com missieleden lid van de C P-N. zijn. Helaas, omdat daardoor de aandacht van het probleem zelf wordt afge leid. Het geldt hier toch een onder werp dat ieder een. iedere moe der en vader, ieder opvoeder, buitengewoon aan het hart moet gaan. Het is een van dc grote vraagstuk ken van onze tijd. Hoe kweken we bij onze jongeren £en geestesgesteldheid die open daat voor de vredcsgedachte, voor samenwerking van de naties op gc- bied van cultuur, gezondheidszorg, economie, voeding. Hoe laten we onze scholen .functioneren zó. dat om gesteldheid bevorderd wordt in de praktijk van liet dagelijks leven. Hoe doordringen we de jeugd van de afschuwelijkheid van de leuze: Right or wrong, my country", goed of verkeerd, 't is mijn vader land! Het is erg belangrijk dat we goed ontwikkelde Nederlanders vormen op onze scholen, goede ad vocaten, artsen, ingenieurs enz. Waar het is nog veel belangrijker dat geleerd wordt hoe die kennis goed te gebruiken, ten bate van jolen. Als U misschien mocht den- Ken dat dat met zo erg nodig is. oerinnert U zich dan uit de „Vrije voorden" van de vorige week dat De zinnetje: „Het was een kunst P zichzelf, een rustige beschaafde pS®n te leren meedogeloos te zijn. sjchologen van het ministerie van °°r'og hebben hier lang over na gedacht" nog veel onderhandelen kosten voor daaraan iets verandert. Als de heer Van Doorn en de zijnen bij deze en alle andere vraagstukken, die daar enboven dag aan dag nog rijzen, er eens niet steeds aan hoefden te den ken, dat de beurs zo plat is Dat Keesje daardoor misschien toch geen flinke kerel wordt. Rika straks wellicht vergeet hoe ze moet optellen, aftrekken, aardap pelen schillen en gelukkig zijn. En opa mogelijk zijn drie-en-ne- gentigste verjaardag toch met rheu- matiek in de nu nog rechte rug moet vieren UTRECHT. „Nederland heeft zich verbonden met de geallieerden, om gezamenlijk de rechten van de mens to verdedigen. Dit ls echter niet ln voldoende mate tot het be- wustzyn van het Nederlandse volk doorgedrongen. Terwijl ons land voor enorme moeilijkheden wordt geplaatst, kan men by de bevolking een volkomen matheid constateren, een geest van „laat maar waaien." Dit zei de commissaris der Ko ningin. de heer M. A. Reinalda, op een bijeenkomst van de leden van de provinciale commissie met die der plaatselijke commissies van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag, dezer dagen in „Esplanade" te Utrecht gehouden. Ook de burge meesters uit de gehele provincie en verscheidene militaire en politiële autoriteiten waren daarbft aan wezig. Belangrijker dan het tegenwoor dige aantal vrywilligers achtte de heer Reinaldt het alom ingane doen vinden van de gedachte, dat ieder een moet deelnemen aan de strijd, die nodig is om de grootste goede ren van de mensheid te verdedigen. Omdat het oproepen van lichtingen hiervoor op grote financiële en eco nomische bezwaren stuit, zo zei hij, staat het Instituut od het standpunt dat in grote eensgezindheid de idee van vry'willigheiJ moet worden ge propageerd. Kolonel Termaten deelde in zyn Het ander", weldadige dood mevr. getuigen A. v. d. B.-M. zich horen", Maandag voor de poli tierechter moest ver- aan haar buurvrouw. ,.U erkent het dier waar?" begon de poli tierechter het verhoor. ik heb toespraak mede, dat thans een ein de is gekomen aan de onzekerheid omtrent de taak van de Nationale Reserve Vastgesteld werd. dat deze uitsluitend is voor het plaatselgk handhaven en herstellen van de in wendige veiligheid tegen een vijfde colonne: het onmiddeliyk aangrijpen van een gelande afdeling, voordat deze zich tot grotere eenheden kan verenigen, en het daartoe bezet hou den van voor de vftand belangrijke punten De Nationale Reserve dient niet om als territoriale troepen dienst te doen. De vrijwilliger moet niet worden gezien als een soldaat maar als een vertegenwoordiger van het gezin. De voorzitter van de plaatselijke commissie Utrecht, jhr G. M. M. Alting von Geusau, verklaarde, dat met alle kracht gepoogd zal wor den, de werving voor de reserve diensten te doen slagen. Daarbij zal echter gestreden moeten worden tegen individualisme en egoïsme. Adoptie van geallieerde graven leidde tot grote dankbaarheid van nabestaanden Het gebeurde in de Meidagen van 1940. De oorlog woedde reeds enkele dagen in al zijn hevigheid. De Duitsers waren op de Grebbeberg in felle gevechten gewikkeld met.een held haftig groepje Hollandse militairen. Bij Randenbroek lag het 16e R.I. onder commando van luit. mr. M. Vreeken in stelling. Er heerste een zenuwachtige stemming. De laatste berichten meldden, dat op verscheidene plaatsen in ons land Duitse para chutisten waren geland. Men verwachtte óók bij Amersfoort een afzetting van vijandelijke luchtlandingstroepen. Plotseling kwam het bericht: „De Duitsers zijn geland!" Luit. Vreeken verwijderde zich uit de stellingen om een onderzoek naar de juistheid van dit bericht in te steUen. Toen hij terugkeerde, werd hij door zijn eigen manschappen neergeknald: de jongens hadden hem aangezien voor een Duits parachutist. Luit. Vreeken werd op „Rusthof" begraven en was de eerste militair, die op deze dodenakker een laatste rustplaats vond. dier van een drie teveel, meende ze. overtuigd van moeder's voor welks Ee- ..Dan zullen wii de onschuld. Integendeel. maar eens Hii achtte het snood besloot de misdrijf bewezen rechter. hii vond het erg ook. Aldus geschiedde. Niet alleen mag men antwoorden, was een Als eerste kwam de zich niet aan ander- marmot toebehorend eigenaresse van de ge- mans eigendommen sneuvelde marmot voor vergrijnen, maar bo- de balie. Zii gaf een vendien zag hii er 'n ge- met een steenworp te uitvoerig verhaal van val van dierenmishan- hebben gedood, niet- het drama, dat zich op deling in. En dergelijke die 5e Augustus had dingen worden door de afgespeeld. Een van Justitie zwaar gestraft, haar marmotten was Daarom luidde zijn eis od het grondgebied van de buren binnenge- drongen. Zn zag toen hoe een greep en het naar het beroep", beest wierp, dat ge- „Wacht u nog even". troffen werd en kort zei de politierechter, van. juffrouw, er moet daar0D stier[. Dit re- „ik ben nog niet klaar, meer znn gebeurd iaas werd in grote lij- ik vind het niet mooi nen bevestigd door het wat u gedaan hebt en achtjarig dochtertje ook niet Uw houding „Weineen, alleen maar het dier uit mijn tuin gejaagd, in mijn handen geklapt en kssst geroepen". „Daar gaat een beest gewoonlijk niet dood meende de rechter. „Toch niet", één week gevangenis straf. „Dat neem ik niet!" haar buurvrouw rjep bet vrouwtje ver stuk baksteen bolgen. „ik ga in hoger klaarde verdachte hals- van deze getuige, starrig en meteen daar- ondervond van de zon derlinge gasten van voor het gerecht. Maar Toen was het woord ik wil rekening houden op volgde een relaas aan de getuige dé- met uw gezin. Daarom over de last. die zii charge, het 16-jarig veroordeel ik u tot dochtertje van de. ver- 25.- boete. subs, vijf- dachte, die evenals tien dagen hechtenis, haar buurvrouw. Vroe- haar moeder de moord „Dat neem ik niet! ger zo vertelde ze op de marmot ten stel- Ik ga in hoger beroep!" had die er liefst vijf. ligste ontkende. Moe- riep het vrouwtje weer. maar toen dat geval der had alleen maar En zo komt de ge zich afspeelde op 5 Augustus waren het er nog maar drie. Maar .kssst" geroepen, zei ze. dode marmot eerlang De officier van Justi- voor het Gerechtshof tie was echter weinig te Amsterdam Bekerwedstrijden van AMHC Morgen staat bijna de gehele competitie der K.N.H B. stil in ver band met de eerste ronde van de strijd om de verschillende bekers, Deze bekerwedstrijden staan in de hockey-wereld in hoog aanzien: men krijgt er de kans door op ont moetingen met elftallen uit andere districten en de gelegenheid om re laties aan te knopen met eerst on bekende verenigingen. Ook de beide AMHC-teams ont breken bij deze wedstrijdenreeks niet. De heren hebben ingeschreven voor de Amsterdam-beker, voor eerste- en promotieklassers. Zij ont vangen morgen HDM II. De Hage naars, die ook in de promotieklasse uitkomen, spelen in de competitie geen vooraanstaande rol. Doch ook AMHC behoort niet tot de sterk- sten en hoewel onze stadgenoten het voordeel van eigen terrein heb ben, heeft HDM II daarentegen, als bezoekende vereniging van gelijke klasse, reeds aan een gelijkspel ge noeg om de tweede ronde te berei ken. En daar nu juist onze stadge noten de laatste tijd geabonneerd lijken te zijn op gelijke spelen, zijn we niet erg gerust op het resultaat. De dames hebben ingeschreven voor de dr Exalto-beker. eveneens voor eerste- en promotieklassers. Ook zij lootten een thuiswedstrijd en wel tegen Apeldoorn, een Ooste lijke promotieklassen Dit elftal is het afgelopen seizoen gedegradeerd uit de eerste klasse, maar doet thans, gezien haar fraaie positie bo ven aan de ranglijst met de doelcij- fers 212, serieuze pogingen 't ver loren gegane terrein weer te her winnen. De gasten van morgen heb ben een sterke troef in mej. Gant- voort, de spil van het Oostelijke elf tal en daar de Apeldoornse dames, evenals HDM II bij de heren, reeds voldoende hebben aan een gelijk spel, verwachten wij niet onze stad genoten in de tweede ronde te zul len zien. Bewaarder E. M. Jansen doet meer dan zijn plicht Het is vandaag Klaproosdag, of Poppy-day, zoals de Amerikanen en Engelsen het noemen. Op deze dag herdenken jaarlijks alle vol ken, die tijdens de afgelopen oorlog gezamenlijk Hitier en zijn tyran- nen bestreden, de slachtoffers die in deze strijd vielen. Als symbool van dankbaarheid draagt men op die dag een Klaproos. Meer dan 40 000 Geallieerde sol daten vonden in ons land een laat ste rustplaats. Ongeveer 1380 van hen rusten op de militaire begraaf plaats „Rusthof". „Amersfoort, General Military Cemetery", staat er op een bord bij de begraafplaats te lezen, wanneer men zich via de oprijlaan naar „Rusthof" begeeft. Slachtoffers van meer dan vijftien nationalitei ten, die legaal en illegaal de vijand bestreden, werden op deze be graafplaats ter aarde besteld. Luit. Vreeken was de eerste en naar mate de oorlog in zijn hevigheid en omvang toenam, steeg het aan tal witte kruizen op deze doden akker. Op 15 Januari 1942 stortte bij Soesterberg een Engelse bommen werper naar beneden. De gehele bemanning luit. Nask, serg. Cooper en serg. Douwns kwam om het leven en werd op „Rusthof" begraven. Zij waren de eerste Ge allieerde militairen, die naast hun Nederlandse kameraad een laatste rustplaats vonden. Het aantal slachtoffers werd steeds groter en op „Rusthof" ont stond een militair kerkhof. Alle Geallieerde vliegers, die in Noord- Holland, Zuid-Holland, Utrecht of Gelderland met hun vliegtuig neer stortten, werden op „Rusthof" be graven. Aanvarkelijk geschiedde dit met militaire (Duitse) eer, maar na 1943 werd Tiet „befehl" gegeven, dat de begrafenis van Geallieerde militairen in alle stil te moest gebeuren. Toch militaire eer De bewaarder van de begraaf plaats „Rusthof", de heer E. H. Jansen, stoorde zich niet aan dit voorschrift en verleende de geval len mill airen en vliegers de eer die hen toekwam. Bij de begrafenis was er voor ieder slachtoffer ecu krans, de kisten waren enige tijd opgebaard in de aula, het orgel speelde' en in sommige gevallen sprak zelfs een dominéé een kort woord. Vóór de begrafenis identi ficeerde de heer Jansen de ont zielde lichamen, maakte nauwkeu. rige aantekeningen van ieder slachtoffer en verwijderde van ieder lichaam een herinnering. De heer Jansen hoopte hiermede na de oorlog de nabestaanden een dienst te kunnen bewijzen. De na bestaanden. van de honderden mi litairen die op Rusthof ter aarde werden besteld, waren bijzonder dankbaar, toen zij na de oorlog, vernamen, met welk een zorg en toewijding hun dierbaren de laat ste eer was bewezen. De heer Jan sen ontving voor dit werk in 1946 van de regeringen van Groot Brit- tannie, Nieuw-Zeeland, Canada en Australië een hoge onderscheiding in de vorm van The Medal of King of Freedom. Een erezaak Na de oorlog werd de Geallieer de be^i aalplaats „Kustnoi' on^er toezie.n gwSieiu Vuu de Engeise Empe.iar War oiavus commute^. Lie*ronen aoor ae keurige verzor ging van ae graven, wee.» du comi té „Rusthoi aan als oificieei Ge neral Military Cemetery. Even eens ais blijk van waaruering ae iraaie verzorging aer oorlogs- graven, wei a ae verzorging van de uealiieerue graven op Kus.hoi toe vertrouwd aan net Amersfoortse gemeentepersoneei. Dit mag wel een bijzonaere onders^heiuing ne ten, wanneer men weet, dat op aile mnnaire oe0raalplaaisen in iveae.- lanct en andere lanaen hei onaer- noud geschieut uoor personeel van het Emperiai War Graves Comit- tee. Alleen de Amerikaanse vliegers werden in Margraten begraven. Engelse, Canaaese, Poolse, Nieuw Zeelandse, Australische, Franse en Belgische vliegers totaal 232 liggen op „Rusthof" begraven. Zij liggen temidden van de 852 Rus sische militairen, 20 Italianen; 6 Tsjecho Slowaken; 6 Grieken; 1 Hongaar, 8 Polen; 2 Roemenen; 2 Oekraïners; 2 Joego-slaven voorts nog 160 Nederlandse onder grondse strijders, die in Duitse concentratiek. mpen of voor een vuurpeloton het leven lieten. Ten slotte rusten er nog 75 Duitsers in het bos van „Rusthof". Trieste cij fers, die in geringe mate aantonen hoe afschuwelijk de laatste oorlog was. Een groot aantal Amersfoort se families adopteeraen na de oorlog een graf, verzorgde het en onderhield contact met de nabestaanden. Voor het ove rige deel is de zorg aan de heer Jansen en zijn staf toever trouwd. Contacten Uit alle delen van de wereld be reiken de heer Jansen uitingen van dankbaarheid voor het werk dat de Amersfoortse bevolking ver richt bij de verzorging der graven van hun familieleden. In samen werking met de heer Jansen stu ren de adoptanten de nabestaanden foto's van de graven, zij schrijven hen over de toedracht van het on geval en zenden indien mogelijk, een herinnering, dat eigendom was van de gevallene. Het is Klaproosdag Wij geden ken vandaag dc 1380 militairen, die op Rusthof rusten, en de dui zenden anderen, die soms verspreid over de gehele wereld en ver van huis een laatsCe rustplaats vonden. Wij herdenken hen voor het offer, dat zij voor de vrijheid van mede mensen brachten. De Klaproos dragen wij als symbool van dank baarheid voor deze duizenden. Op dat wij niet vergeten Inbrekers aller landen verenigt u, want is het geen schandaal dat als je ergens op je gemak een'la licht niet alleen alarmsignalen ratelen, doch ook automatisch een filmpje van je wordt opgeno men? Rob. C. Thurlow de dief' beklaagt zich erover, dat toen hij in de toko van Sam Martin bezig was (Syracuse, New York) op een ogenblik ón een Blitzlicht aangiyig, bellen rinkelden en een automatische filmcamera snorde. Dat was „geen werk", vond hij; „op zo'n manier is er geen aar digheid meer aan het inbrekers vak". Kijk, daar moet het nu net heen: dat er geen sikkepit aar digheid meer aan is.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3