t Gebrekkige kindoren leren met de mond te s chrij ven Kostbedervers van Politburo delven het onderspit Akkertjes r Moeder Struisvogel en haar ei Jubilerende toneelschool vormt één grote familie Rijnvaart al eeuwen twistappel Toewijding en liefde voor de duizenden misdeelden Rheumatische Pi/W EN School biedt grondslag, vorming komt later L Vacantietoeslag j 1950 ouzeker Moskou denkt weer realistisch en wenst vrede r~ Zaterdag 12 November 1949 (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM. Als tj vanavond uw kind hebt toegedekt en nog even bet blozende kopje kust. dat zich rustig heeft neergevleid op het kussen, denk er dan eens aan dat op hetzelfde moment vele duizenden kinderen in Nederland slapen gaan zonder dat er een moeder of een vader aan hun bedje heeft gestaan. Ze zoeken de slaapzalen op in de honderden inrichtingen en tehuizen, voor verwaarloosden, misdadigen. gebrekkigen, zwakzinnigen, waar ze wel met zorg worden verpleegd, maar waar ze toch de beste zorg, die van de ouderliefde, missen. Pro. beer u zich eens voor te stellen dat ook uw eigen kind daarbij was. Ziet u uw zoontje of uw dochtertje voor u? Uw kind gaat de trap van het tehuis op, met de kameraadjes: hol klinkt het gepraat langs de hoge witte muur. Ze vouwen hun kleren op de houten stoelen voor de ledi kanten. Zie, daar ligt uw kind het derde bed links. Ja. uw eigen zoontje is het, uw dochtertje. Welterusten kinderen, zegt de zuster. En het licht gaat uit.... Probeert u zich eens voor te stellen Wy zijn in de Adriaanstichting le Hilligersb-'rg geweest, aan het wijde watei van de Bergse plas Het is een tehuis voor gebrekki gen, kinderen met vergroeide lede maten, bewegingsstoringen. Wal kwam daar vroeger van terecht? Tegenwoordig worden ze hier als het kan geopereerd en een paar dagen na de operatie liggen ze al weer in een klasje met leeftijdge noten. Het onderwijs gaat verder. Anders zouden ze jaren in een zie kenhuis liggen en geheel ver vreemden van het gewone leven. Kinderai met totaal verkeerd ge groeide handen leren hier schrij ven. Men staat er versteld van hoe ze het doen. Er zijn er bij, zó ge brekkig, dat ze alleen de bewegin gen van de mond onder controle hebben. Met de pen in de mond schrijven ze en ze schrijven uitste kend ook. Vele, zeer vele gebrek kige kinderen worden hier met moderne leermethoden en vooral., met enorm geduld en grote liefde zo ver gebracht, dat ze in de maat schappij hun brood kunnen ver dienen. Op brancards Als er in zo'n klasje tien kinde ren zijn dan hebben ze allemaal een ander gebrek. Sommigen zitten in bankjes, ieder weer op een an dere manier. Zeker de helft ligt op een brancard, sommigen liggen zo al jaren plat op de buik. En na de lessen moeten alle kinderen naar de eetzaal, later naar de slaapzaal gebracht worden. De meesten zijn volkomen hulpbehoevend. Bij alles moeten ze worden geholpen. Be grijpt u welk een eindeloos geduld, welk een onuitputtelijke toewij ding van de onderwijzeressen en zusters wordt gevergd? We zijn ook in, e^n inrichting voor verwaarloosde kinderen ge weest: Don Bosco te Scheveningen, een katholiek tehuis. Aan „weg lopen" denkt hier niemand. Deze kinderen hebben het in de regei veel beter dan ze het thuis ooit ge had hebben, al beseffen ze niet wai ze eigenlijk nog missen. Ze gaan naar de lagere school, naar de Mu lo, naar de H.B.S. of de vakschool en ze hebben zakgeld, allemaal net als de kinderen in de normale ge zinnen. Voor dit alles is geld nodig. Voor de gebrekkigen, de zwakken, de „misdadigen", de verwaarloos den en voor al die andere catego rieën die in de honderden tehuizen in Nederland worden verpleegd. Vele van die inrichtingen worden gesubsidieerd. Maar van particulie re zijde moet heel veel geld komen, veel meer geld dan nu beschik baar is. Postzegels Er wordt in deze dagen een be roep op ons gedaan. De kinderpost zegels zijn er weer en het betref fende comité geeft ook fraaie prentbriefkaarten uit, die een mooie winst voor de kinderbe scherming kunnen opleveren. Koop die zegels, koop die kaar ten De schoolkinderen helpen ook mee. Zij gaan huis aan huis en nemen uw bestellingen op. Twee honderdduizend kinderen doen aan die actie mee en hun succes overtreft de verwachtingen. Wij hoorden van drie klassen, die sa men voor duizend gulden hebben verkocht. Op 19 November is er een radio- luisterwedstrijd, waaraan bekende sportfiguren meewerken. Hoe meer inzendingen met de 10 ct. extra postzegel er binnen komen nue meer geld dat betekent voor het misdeelde kind. En de gewone actie met de plaatselijke comité's gaat op 14 November beginnen. In 1947 bracht de actie 365.000 op, in 1948 f 565.000.Hoe zou het dit jaar zijn? Zouden wij het nu niet tot een millioen kunnen brengen? Het aantal kinderen, dat geholpen moet worden, loopt in de 50.000. Een millioen betekent dus nog maar twintig gulden voor een kind en voor een heel jaar. Zouden wij met elkaar dat mil lioen niet bij elkaar kunnen bren gen? Denk nog eens aan uw eigen kind, dat ge vanavond, naar bed hebt gebracht en dat u morgen ochtend weer vrolijk in de armen vliegt. En ga dan eens na hoeveel geld u voor kinderpostzegels f/ng Mea.) Duldi toch mei langer die (otterende pl|nen. die Uw leven vergallen en U lot een hall mens maken- Doe loch Iels legen die pl|n- icheulen die U :o kwellen, dai elke beweging U pllnkrampen geeltl Bestrijdt de kwaal met AKKERTJES die de gilUge stollco verwijderen .AKKERTJES' werken rweel-bevorderend en zijn ideale pt|nverdn|vers. ook bt| spit. spier en zenuw pijnen Lel vooral op hei AKKER merk l helpen direct DE KINDERKRANTN Radioprogram uit Batavia verschuift half uur DEN HAAG Nu in verband met de stroombeperking met ingang van 15 November de binnenlandse radio stations van 16.3017.30 uur hun uit zendingen zullen staken, zou daar voor tevens de dagelijkse relayering op golflengte 1875 meter en in de meeste plaatsen via de derde lijn van het radiodistributienet van het stryd- krachtenprogramma uit Batavia ko men te vervallen. Met ingang echter van 15 Novem ber zal het programma dagelijks en f worden uitgezonden van 17 30 tot -prentbriefkaarten kunt besteden. 18.00 uur. De golflengte blijft 1875. VITALE VIJFENZEVENTIGJARIGE: (Van een speciale verslaggever) „Onze school heeft tegenwoordig een sterke „goodwill" bij de toneelkunstenaars en bij de grote gezelschappen. Zij verlenen ook bij ons a s. feest de meest mogelijke hulp". Het was de heer W. Ph. Pos, directeur van de Toneel school, welke dit jaar 75 jaar bestaat, die ons het boven staande verklaarde, toen wij hem op zijn spreekuur deze week overrompelden. De school heeft tijdelijk haar bekende klassieke gebouw aan de Marnixstraat moeten verlaten daar wordt terwille van restauratie en uitbreiding gebroken en gebouwd en heeft thans haar tenten opgeslagen in een van de smalle grijze huizen aan het Oosteinde (niet ver van het Frederiksplein een huis, dat met de ene zijvleugel loodrecht uit het grachtwater oprijst. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Of de vacantie toeslag van 2 pet. op de lonen en salarissen, met een maximum van f 50.in 1950 ook zal worden uitgekeerd is nog onzeker. Deze kwestie behoort tot het algemene luonbeleid en daaromtrent kan de Regering zich nog niet uitspreken. Indien een eventuele maatregel in deze zin voor 1950 ten behoeve van particuliere werknemers zou worden genomen, en in verband daarmede ook voor het overheids personeel, zal dit zo spoedig mo gelijk bekend worden gemaakt. Beperkte Rijkstaak bij de burgerlijke lands verdediging (Van onze parlementaire redacteur De minister van Binnenlandse Zaken is van mening, dat met de wettelijke voorbereiding van de burgerlijke landsverdediging ge wacht dient te worden totdat in buiten- en binnenland ervaringen zijn opgedaan op dit punt. De or ganisatorische voorbereiding dient voorshands beperkt te blijven tot een kernorganisatie in verschillen de gemeenten of groepen van ge meenten. In de organisatie en werkzaamheid van beschermings diensten zal ook in ruime mate een taak voor particuliere organi saties zijn weggelegd. Naast de ge meentelijke en regionale samen werking heeft het Rijk slechts een beperkte taak. Binnenkort zal een wetsontwerp ingediend worden, dat tot strek- hing heeft twee uitzonderingstoe standen mogelijk te maken, welke vallen onder de pas in de Grond wet gebrachte z g burgerlijke staat van bel 'de toestand van verlv o v, ./.aamheid en de burgerlijke uitzonderingstoe stand. Elke week ander lesrooster Vroeger had de Toneelschool zo veel vertrouwen niet Wie her inner zich niet de felle aan vallen en schimpscheuten van een Barbarossa! Deze gevreesde criticus scheen te geloven, dat het ware talent bij een schoolopleiding alleen maar te vervormen en niet te leiden viel. Dit verzet, dat bij de oude toneétfótten algemeen was, maakt duidelijk hoever de oprich ters nu 75 jaar geleden hun tijd vooruit waren! Na het heengaan van prof. Walch was het vertrouwen wel een beet je getaand, zonder dat men daar van iemand persoonlijk de schuld kan geven. Aldus de heer Pos. Maar nu is dat weer hersteld. Bij zbn komst heeft de nieuwe directeur een aantal nieuwe leer krachten aan de school verbonden: Ank van der Moer, Ben Groenier, Fred. Sterneberg, Arend Hauer, Frits van Dijk, Nan Bentz v. d. Berg en voor de voordracht Henk Schaer. Van de oude opleiders is Joh. Fiolet, die les in toneelspel geeft de enige die is gebleven. „Moeten alle lessen gevolgd worden, of zijn er ook, die faculta tief zijn?" „Geen enkele. O ja, vergeet u de lessen van het echtpaar Jodjana niet, dat geeft bewegingsleer en daar ben ik erg op gesteld. „Hoeveel leerlingen heeft u op 't ogenblik en waar komen ze van daan?" „Wij hebben er momenteel 25, die uit alle windstreken hierheen komen, een niet gering aantal uit het Zuiden, en zij zijn gerecruteerd uit alle kringen. De meesten gaan hier wonen, want heen en weer reizen is alleen maar voor een en keling mogelijk. Vergeet u niet: de lessen beginnen 's ochtends al om negen uur." „Hoe kan dat, terwijl de meeste docenten aan gezelschappen wer ken, die zoveel reizen?" „Dat is heel ongelijk. Maar wij maken elke week een totaal ander lesrooster." „Zijn er normen van toelating?" „De jongelui moeten tenminste 17 jaar zijn en 4 jaar Mulo hebben gehad. Liefst hebben wij oud- HBS-ers rf Gymnasiasten, maar te eisen is dat nog niet. Wel moe ten zij een hanteerbare kennis heb ben van moderne talen. Anders worden ze verplicht tot bijwerken. Voor wat Frans betreft kan dat op de school." „Is er niet nog een tweede selec tie voor de pas toegelaten scho lieren?" „Omdat wij beseffen, dat er bij een eerste test gemakkelijk vergis singen kunnen plaats hebben, stel len wij met Kestmis voor de eerste- JODJANA doceert bewegingsleer. Voor de toekomstige acteurs en actrices van groot belang r" GRIMEREN is een heel moeilij ke kunst, die lang niet mee valt. Wim Ves- seur is onver moeibaar bij het geven van aanwijzingendie de leerlingen dan op hun beurt weer in practijk moeten bren gen. jaars vast, wie op de school kun nen blijven, wie niet. In de eerste klass^ bepalen wij ons tot zeer elementaire oefenin gen, gebaseerd op Stanislawsky. De leerlingen krijgen nog geen rollen te spelen, maar treden wel in kleine sketches en scènes op, mogen een monoloogje zeggen etc. In de tweede klas de spreiding. Daar beginnen de oefeningen in DIRECTEUR POS: „Vertrouwen van acteurs en van gezelschappen klassiek en modern spel, in treur en "blijspel, in zo groot mogelijke veelzijdigheid, om ze met alle facetten van het toneel kennis te laten maken. In de derde klas sluit het onderwijs geheel aan op de persoonlijkheid van de leerlingen, en wordt het repertoire zoveel mo gelijk in overeenstemming met hun bizondere aanleg gekozen. Op de verantwoordelijkheid tegenover het vak en zijn eisen valt het volle accent. Wij zijn ons bewust, dat 'n 3-jarige opleiding niet anders dan een grondslag kan zijn, geen op bouw." „Wordt het aan de leerlingen toegestaan bij de voorstellingen van gevestigde gezelschappen mee te werken?" „Voor hen, die 't materieel no dig hebben, ja; mits ik er van op de hoogte ben, en het gezelschap moet van een behoorlijk artistiek gehalte zijn." „Hoe is de geest?" „Allerplezierigst. Wij vormen eigenlijk één grote familie. Eens in een jaar proberen wij ook een voorstelling naar buiten te geven. Van de Midzomernachtdroom ver leden jaar gaven wij 12 voorstel lingen. Dit jaar staat Noë van André Obey op 't programma. Zo leren de jonge spelers een ensem ble vormen en de leerlingen van de Amsterdamse middelbare scho len, waarvoor wij optreden, maken kennis met het werk van de school. En het fonds wordt ver sterkt ten bate van onbemiddelde leerlingen. Voorts geven wij een uitvoering bij het openbaar eind examen tot dusver, behalve in Amsterdam, in Haarlem cn bij De Plankeniers, maar wij willen onze reizen ook verder uitstrekken „Hoe is Uzelf tot dit werk geko- komen?" „Ik ben Neerlandicus en volgde de lessen van Balthazar Verhagen is dramaturgie en de techniek van het drama, 't Volgend jaar ga ik zelf waarschijnlijk die lessen geven aan de Amst. Universiteit. Ik voel de mij altijd tot toneel aangetrok ken, schreef ook enkele toneelstuk- Ken. waarvan een in 1940 door het U.S.T. in Utrecht op de planken is gebracht". Toen wij de eenvoudige di rectiekamer verlieten troffen wij in de wachtkamer een blonde jon geman, die een prospectus vroeg. Wij keken hem onderzoekend aan, Een toekomstige Louis Bouwmees ter of een nieuwe Van Dalsum? Weten doe je zoiets nooit...! Voorlopig ging hij met het pros pectus en niet zijn droom naar huis! HEB je wel eens een struis vogel gezien? Nu, maar je weet dan toch dat struisvogels geweldig grote dieren zijn. die kanjers van eieren leggen. Er was eens op een keer een moe der struisvogel, die een ei had gelegd. Het was in het wild, niet in de dierentuin, het was in de echte woestijn, waar hier en daar een bosje stond. Dit was het allereerste ei van moeder struisvogel en ze was er bijzonder trots op. Wie legt er zulke grote eieren, riep ze de hele dag. Wie heeft zo'n prachtig ei ge legd als ik. Niemand. Het is het grootste ei van de woestijn! Moeder Struisvogel maakte zo verschrikkelijk veel lawaai en rumoer, dat de andere dieren in de buurt kriebelig en prikkel baar en humeurig werden. Daar waren de olifant en het luipaard bijvoorbeeld en ook nog de giraf fe. ze vonden het onnodig om zoveel drukte te maken om een ei. Hou je toch stil, zeiden ze tegen moeder Struisvogel, we hebben het al gehoord, hoor, het is mooi. Maar, ach. de struisvogel hield niet op en bleef maar drukte maken. Toen werden de andere dieren boos en verzonnen een plan. We zullen haar het ei af nemen, zeiden ze. En luister maar eens, hoe ze dat deden. OP een nacht, toen moeder Struis bij haar ei zat te sla pen, hoorde zij plotseling een ontzettend lawaai. Een brullen en trompetten en schreeuwen! Moeder Struisvogel stak haastig haar kop in het zand want dat doen alle struisvogels als ze schrikken. En to<*n het stil werd cn ze haar kop weer oplichtte, toen was haar ei verdwenen. Dat was verschrikkelijk. Wie had het ge daan? Nu, je begrijpt het wel, dat hadden die drie dieren gedaan. De olifant, het luipaard en de giraffe. Ze hadden het meegeno men naar een dichte doornstruik en daar zaten ze nu te beraad slagen. Het moet toch worden uitge broed, zei de olifant, dat zal ik wel doen. Ben je mal. zei het lui paard. je bent veel te zwaar, je zult het kapotdrukken, ik zal het uitbroeden. Nee. zei de giraffe, jij bent veel te wild, je zult het breken, laat mij het maar doen. En zo kregen ze ruzie en heel erge ruzie ook. Eindelyk zeiden ze- Weet je wat, we zullen het gewoon aan moeder Struisvogel vragen, zij weet toch het beste, hoe het moet worden uitgebroed. Ze gingen met het ei naar moeder Struisvogel, die daar midden in de woestijn zat te treuren. Toen ze het ei voor haar neerlegden, was zij zo blij. dat ze helemaal niet wilde luisteren. Ik heb mijn ei weerom! snikte moe der Struis. Ik heb mijn eigen lieve struisvogel ei weer. En ze ging er op zitten en de drie die ren moesten beteuterd toekijken. Na een poosje gingen ze dan ook maar weg. En moeder Struis broedde hzar mooie grote ei uiL Er kwam een jonge struisvogel tevoorschijn, ze leefden heel ge lukkig in de woestijn en als ze niet dood zijn, leven ze nu nog. (pkinA J'S^Adinand TEEN je het land van Kanebberdebebben? I\ Het land waar de mensen vleugeltjes hebben? Het land, waar iedereen vliegen kan, de bakker, de slager, de timmerman dn schooljuffrouw en de onderwijzer, en zelfs de keizer, ja zeker, de keizer! Zijn vleugels zijn groter dan die van de rest h\) vliegt ook het hoogst en hij fladdert het best! De keizer heeft dochters, de keizer heeft zonen die ook in Kanebberdebebben wonen, zijn jongste zoontje, dat is een bandiet! die leren moet en h\j doet het maar niet. H(j fladdert maar rond boven huizen cn bomen op plaatsen waar prinsjes gewoonlijk niet komen, Hij vliegt maar, hij vliegt maar, de keizer roeptOch, waar vliegt die vervelende Ferdinand toch? A/1 AAR wat hij ook moppert en bromt, de keizer 1 1 die Ferdinand wordt maar geen ziertje wijzer. De vorige week vloog hij tegen een kerk en kwam weer naar huis met een hangende vlerk. Vanmorgen is hij verkeerd geland en viel in de modder, die Ferdinand. Er kwam een lakei die het net zag gebeuren en die hem weer naar het paleis moest sleuren. De keizer zei: Bah, ben jij nu mijn zoon? vooruit, in het bad en maak je weer schoon, en jongen, nu neem ik je nog tot je straf voor veertien dagen je vleugeltjes af. Dat was een verdriet, dat was een verdriet! Wij mensen in Holland begrijpen dat niet. Dat voelt men alleen in Kanebberdebebben, waar alle mensen vleugeltjes hebben. .J Er is ontspanning in de lucht. Na dat Stalin opruiming heeft gehouden onder de kostbedervers in het Po litburo. is Malenkow zijn man. En Malenkow heett op de verjaardag van de communistische revolutie vrede verkondigd. Tegelijkertijd heeft Wysjinsky te New York, op dezelfde dag. herstel van vriend schap met Amerika bepleit. Is het om ons in slaap te wiegen? Dat gaat niet goed. vooral wat de rede van Malenkow betreft, zonder dat men het Russische volk tegelijkertijd ver dooft. Want met het voorhouden van oorlogsgevaar heeft dit ertoe gebracht moeten worden zich te on derwerpen aan alle inspanning en ontbering, die zijn machthebbers op eisen Wordt dit gevaar geloochend, dan vervalt ook de prikkel, waar mede het Russische volk tot nog toe opgedreven is. Malenkow moet dus. bereid tot verminderde oorlogsvoor bereiding, hebben gesproken. In Duitsland hebben de Russen hun grote plan van de stichting van een volksdemocratie, van een vazal staat dus voor het hele rijk. opge geven Dit moest wel, nu gebleken was, dat de Russen niet by machte waren de westeiyke geallieerden uit Berlijn te verdrijven. Ook was de stemming er niet rijp voor, zelfs niet in Oost-Duitsland. West-Duitsland. dat bovendien buiten de Russische greep ligt. bleek hopeloos afkerig. Moskou liet daarom, vastberaden, de illusie van een Duitse „volksdemo cratie" varen. De republiek van Piek doof/ M. v. Blankenstein kreeg niet wat haar beloofd was. Rusland zou haar erkennen, vrede met haar sluiten, en onmiddellijk reeds diplomatieke betrekkingen met haar aanknopen. Maar dat is niet overeen te brengen met poging tot toenadering tegenover de wes telijke wereld Opdat geen misver stand meer mogelijk zou zijn, be noemde daarom Moskou generaal Tsjoeikow tot hoofd van de contröle- commissie over de Oost-Duitse staat. De Rijn Is de drukst bevaren ri- een vrye dag per week, en meer. De Noordzeehavens genieten by de be- vicr ter wereld, al eeuwen lang. En vraag is slechts, of het bedryf deze zettingsautoriteiten nog steeds de eeuwen lang is er enige deining on- lasten dragen kan De binnenvaart, voorkeur boven Rotterdam, voor- der hen. die op de Rijn varen en die ontstaan in een tijd toen niemand heen de grootste transito-haven van anderszins met de Rijnvaart te ma- zich om sociale vraagstukken druk het continent, ken hebben. Het is begonnen in de maakte, komt in deze moeilijk met Middeleeuwen, toen ridders tollen zijn tijd mee. Landbouw, handel en Dit alles ls niet slechts een nadeel stichtten langs de rivier. Sedertdien industrie kunnen rationaliseren, voor de Nederlandse binnenvaart, zyn besluiten genomen, s decreten uitgevaardigd, conferenties belegd en tractaten opgesteld, maar de deining is ge bleven, tot in onze dagen toe. In de loop van de vorige week zijn ver tegenwoordigers van de oeverstaten byeen geweest. Er het bevat ook tal van economische paradoxen. Het is dwaas, dat de Rotterdamse havens met Marshall-hulp zyn her- 5teld maar dat uit po- j litieke overwegingen Hamburg en Bremen Rijn- waardoor sociale maatregelen eco- worden gebruikt voor de transito, Het vlot niet met West-Europese samenwerking op de Rijn gesproken over de sociale voorzie ningen van het personeel op de Rijn- is nomisch mogelijk worden. Een schip die Rotterdam zo nodig heeft. Om- kan hoogstens gemotoriseerd wor- gekeerd is het een ongerymdheid, den (en dat is al lang geleden ge- dat, terwijl de samenwerking tussen vaart Er is eenstemmigheid bereikt beurd* verder valt cr bitter weinig de West-Europese landen dringend over het toepassingsterrein voor meer te rationaliseren. Waaruit geboden ls, om politieke redenen zouden de sociale voorzieningen vooral, deze samenwerking toekomstige overeenkomsten en om trent bepaalde sociale verzekerm- moeten worden bekostigd? gen, die uniform moeten worden ge regeld. Maar over de algemene de economische kwesties, die met de Rynvaart samenhangen, maar niet Voor Nederland is de Rynvaart tot stand schijnt te kunnen komen. clausules is men het niet eens gc- zeer belangrijk. De deviezenop- worden. De conferentie is uiteen ge- brengst is voldoende om de helft raad van Mr. K. P. van der gaan met als laatste besluit: We van onze broodtarwe-import te be- Mandele. om een Stichting te vor komen op 5 December wéér bijeen, talen. Eigenlijk zou de Nederlandse men> die het verkeer op en de ver- Rijnvaart alles moeten doen om de betering van de Rijn zou kunnen problemen tot een minimum aantal stimuleren, die bovendien regelend te reduceren. Daar is echter geen zou kunnen optreden bij grote ver onder- sprake van. Er is een tegenstelling schepingen en die zou bestaan uit f"- vertegenwoordigers van alle Rijn- Dit is een teleurstellend bericht. De sociale voorzieningen van het personeel zyn maar een deel der zaken, die regeling be- reders-particulieren. Er is een te- hoeven. Een penibel onderdeel wel- genstelling georganiseerden-onge- óevèrttaten^ móest"maar zospocdi'g iswaar, met tal van schier onop- organiseerden. Deze versplintering mogelyk worden opgevolgd. Daar- mee zou Nederland zeer gebaat zyn, maar Nederland niet alleen. Het zou een belangryk onderdeel kunnen Er zijn ook problemen, waarby vormen van de West-Europese sa- losbare moeilijkheden, maar als men leidt tot onderbiedingen, schadelyke zelfs hier niet uit kan komen, hoe practyken, die dc markt bederven, moet het dan wel gaan met al die andere, vooral de economische kan ten van het vraagstuk? Nederland lydelyk moet toezien: de menwerking, waarby de economie De voorstellingen ten aanzien van concurrentie wordt steeds groter, de politiek een grote dienst zou be de sociale voorzieningen, die te Ge- andere landen lichten de hand met wyzen. Niet voor niets heeft mr nève in behandeling zijn gekomen, vroeger gesloten overeenkomsten, Van der Mandele de toezegging zien er ogenschijnlijk zeer gunstig het buitenland poogt (na-oorlogs ontvangen, dat ieder goed uitge- uit: voldoende vrije tyd, een redelyk verschijnsel) zelf te doen wat het werkt, betrouwbaar plan aanspraak aantal werkuren per week. vacan- vroeger aan anderen (byvoorbeeld kan maken op hulp van Marshall- tie, toeslagen bij extra prestaties, Nederland) overliet, de Duitse gelden. daarvoor be- werd de gc- toe oostelijk Een diplomaat was loofd. Maar gegeven neraal, die tot nog Duitsland als hoofd der bezetting heeft geringeloord. Arme Pieck! Rusland is begonnen aan een rea listische politiek, teneinde een afge bakende positie te hebben tegenover het Westen, wat de basis moet we zen van iedere bespreking Daar voor heeft het nog meer illusies moeten verstoren dan die van de OostDuitse communisten. Polen heette de trouwe bondgenoot van Rusland Het stond stevig aan de kant van de Kominform, zo was de voorstelling. Maar Moskou heeft te allen tijde, even goed als wy, ge weten dat de haat tegen Rusland, die een Poolse overlevering ls. nooit feller heeft gegloeid dan in deze periode, na het verraad van 1939, toen Moskou Polen, waarmede het een verdrag van non-agressie had, in de rug viel. cn na hetgeen de Russen ook by cn na de bevryding de Poolse intelligentia hebben aan gedaan. Met de Polen moet men dus voorzichtig wezen. Zij zijn vermaard door menige desperate stryd voor hun vrijheid. En door Polen lopen de Russische verbindingslynen naar het Westen. Zolang Moskou een fan tastische internationale politiek voerde, kon het de Poolse illusie by zyn mensen laten voortbestaan. Maar nu is een consolidatie van de internationale betrekkingen van het Kremlin aan de orde. Nu moet men solide grond onder de voeten heb ben. Moskou heeft dus militair de hand gelegd op Polen. De Poolse regeerders, die daardoor in de reuk van Quislings zullen komen bij de meerderheid van hun volk, hebben een Russische maarschalk moeten „aanvragen" als bevelhebber van hun leger cn minister van oorlog tegelijkertijd. Hebben zij dat waar lijk gedaan? Zij durven het in ieder geva] niet tegenspreken, en dragen dus de kwade schijn, een Russische gouverneur zelf te hebben binnen gehaald. Maarschalk Rokossowsky is te Warschau geboren. Dat is Juist Hij heet nu zoon van een arbeider. Maar werden Pools.' arbeiderszonen officier in het leger van de tsaar, zoals Rokossowsky is geweest? Hij is, als zovele Polen, onder wie Wys jinsky, geheel verrussischt Hij was bevelhebber in het Russische leger, toen de Russen Polen in de rug vielen. Hij was ook Russisch officier toen na de eerste wereldoorlog. Rusland met Polen in oorlog was Wat beslissend moet zijn voor ieder oordeel over 't geval is, dat de maar schalk twee ambten verenigt, die niet bij elkaar horen. Als minister van Oorlog heeft hij zeggenschap over de Poolse oorlogsindustrie, kan hij de Poolse staalindustrie haar productie voorschrijven. Ook de spoorwegen kan hy de wet stellen. Polen heeft feitelijk een Russische militaire gouverneur gekregen, zoals in de dagen van de tsaristische on derdrukking Dat het een Pools re negaat is, die aan het einde van de eerste wereldoorlog niet. zoals tal loze Poolse officieren, in de dienst van zyn geboorteland is getreden, maakt het geval niet beter voor de Poolse patriotten. Men ziet. zoals Moskou door de benoeming van Tsjoeikow alle slui ers, die zijn politiek bedekten, heeft laten vallen, zo heeft het dit ook ten aanzien van Polen gedaan. Nu het consolideren moet, wil het zeker heid hebben ten aanzien van zijn greep op Polen. In Polen moet geen Tito kunnen opkomen En liefheb bers voor de positie zijn er zeker te over

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5