Zil veren jubileum van HFV „de Ordonnans' YCJC vierde in Amersfoort haar zesde lustrum ,WilhelminaV directeur werd gehuldigd Thuisfront St. Henricus' viert welkomstfeest Noteert u even Postduivententoonstelling van ,,De Vriendschap" Jonge kunstenaars exposeren in Bloklandsgasthuis SSS8MKS I 2 Maandag 14 November I949 Innige lotsverbondenheid tussen Christendom en Vrijzinnig Protestantisme Van het gehele land uit waren Zaterdag Vrijzinnig Chr. jongeren ge komen naar Amersfoort ter viering van het zesde lustrum van de Vrij zinnig Christelijke Jongeren Bond. De Markthal was voor deze gelegen heid versierd en krachtig klonk uit meer dan 500 jonge kelen het „Grote God, wij loven U", op. „Wij zijn gekomen", aldus de liturg, „uit alle delen van ons land om in dit uur getuigenis af te leg gen van onze verbondenheid met elkaar, van ons geloof en van onze opdracht". Alvorens de voorzitter, de heer J B. v. Bork zijn lustrumrede hield, brachten een aantal jongeren uit twaalf gewesten, van elk gewest een jongen en een meisje, een vlag- gengroet. Uit de lustrumrede van de voor zitter stippen wij aan: „In de naam van onze bond vin den wij twee elementen, die saêm de geest waarin wij willen arbeiden, bepalen, het Vrijzinnig Christen, dom en de Jeugdbeweging, beide met hun eigen geschiedenis. Hoe wel het onze generatie eigen is, ner veus en gejaagd als ze is, deze his torische gegevens oppervlakkig af te doen, het zwaartepunt van ons handelen, de motivering van ons bestaan, geheel te zoeken in eigen tijd, toch dienen we ons te realise ren, dat beide elementen de meest wezenlijke zijn (en blijven) voor onze V.C.J.B. Het Vrijzinnig Christendom speelt zijn eigen rol in de geschiedenis van eeuwen. Wij houden in de eerste plaats vast, dat, voortbouwend op wat door de ecuwen heen is beleden aan practisch ondogmatisch Chris tendom, het Vrijzinnig Christendom ook thans een zelfstandige stroming van eigen type in het Christen dom is. In de tweede plaats vergeten wij niet, dat de jeugdbeweging, als der de milieu, naast gezin en werk een wezenlijke functie heeft in onze maatschappij, dat zij aan de jeugd ruimte gaf en geeft tot ontplooiing van de volle persoonlijkheid. In 't volle leven De V.C.J.B. staat in elke periode in het volle leven, worstelt in elke periode met de vragen, die het leven van het ogenblik stelt. Al blijft dus onverkort gelden, dat wy wortelen in het Vryz. Chris. J tendom, dat wij jeugdbeweging zijn en willen blijven, de huidige V.C.J.B. ondervindt zeer sterk de Invloeden van eigen tijd. Er bestaat een innige lotsverbon denheid tussen het Christendom in het algemeen en het Vrijzinnig pro testantisme in het bijzonder aan de ene zijde en onze V.C.J.B. De storm, die over de wereld in een tomeloze kracht heeft gewoed, heeft ons dooreen geschud, heeft oude gren zen weggevaagd. Maar daarna tekenden zich weer spoedig nieuwe scheidslijnen af. Nog is er iets van een stevige bries, die verfrissend waalt door hoofd en hart van velen, maar tegelijk is er weer jets van de bedompte lucht teruggekeerd, die werkt als een ontbindende factor, tussen hen, die een ogenblik begre pen, dat zij bij elkaar hoorden. Al kunnen wy dankbaar gewagen van een groeiende samenwerking tussen alle organen binnen de V.C.J.C., waar wordt binnen het Vrijzinnig Protestantisme het verlossende woord gesproken, waar blijft de machtige stimulans, die we ver wacht hebben van het oecumenisch besef, de kerkelijke vernieuwing? Als we, besloot spr., het woord van Dr. J. de Graaf refereerde ver volgens over: Het Evangelie een uitdaging aan de mens. Na de pauze voerde de lekenspel- groep van de V.C.J.B. te Amster dam het spel „Judas" op. Het spel Het spel verplaatste ons, zoals de titel reeds aangeeft, in de pe riode van Jezus' omwandeling op aarde en dan meer speciaal aan het einde daarvan. De Judas-rol als ook de Mephisto. de beide hoofdrollen, werden voor treffelijk vertolkt. Décors en costumerlng lieten niets te wensen over, wat vooral voor de Markthal, wat de décors betreft, wel wat zeggen wil. De bijeenkomst werd gesloten door ds. Beukman. Namens de afdeling Vorming bui ten Schoolverband van het Minis terie van Onderwijs waren aanwe zig de heren Schüttenhelm en Berk hout, de Herv. Jeugdraad was ver tegenwoordigd door haar secretaris, de heer R. Oostra, terwijl dr. J. de Graaf de Vrijzinnig Prot. Jeugdraad vertegenwoordigde. Zondag werd in besloten kring de lustrumviering voortgezet. In de Nieuw Kerk, Leusderweg, kwamen de deelnemers 's middags byeen onder het gehoor van prof. W. Ban ning. De Gans en v. d. Glas werden winnaars Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die geen gebruik maakte van het rijwielpad op de Bisschopsweg. werd bekeurd, even als de bestuurder van een auto die een verkeersheuvel links „nam". „Kinderen beneden de 16 jaar moeten naar school en mogen nog niet werken", zegt de politie. Tegen overtreders wordt streng opgetre den. Dit ondervond een werkgever, die een jongen beneden de 16 jaar werk op een transportfiets liet ver richten. In de Kleine St. Jansstraat snap te de politie een autobestuurder, die deze „traat in verboden richting bereed. Vier automobilisten gingen Zon dag op de bon. omdat zij hun voer tuigen op het trottoir in de Kleine Haag hadden geparkeerd. Een achttienjarige jongen uit Soest werd Zondag enige tijd op 't politiebureau opgeloten om zijn roes te kunnen uitslapen. Met een proces-verbaal in de zak kon de jongen later weer vertrekken. De laatste rit van de Najaars competitie der ..Pedaalridders" ging voor de A- cn B-klasse over een af stand van 30 km, voor de Cklasse over 15 km. In de A-klasse komen na 15 km De Gans, v. d. Panne en Pol ge zamenlijk door met een voorsprong van ruim 1 minuut op Hartsuiker en Schotting, welke op hun beurt wederom een voorsprong hebben genomen op de overige renners. In de laatste kilometers schudt De Gans zowel v. d. Panne als Pol van zich af en komt met een voorsprong van ruim minuu, alleen binnen- Van de Panne zegeviert in een tac tisch sprintje van Pol en bevecht daarmede de 2e plaats. Schotting blykt te hebben moeten lossen van Hartsuiker en wordt ingelopen. De sprint om de 5e plaats wint liy echter royaal. In de B-klasse hielden Veldman Jr en J. v. d. Glas, In verband met de stand der competitie, elkaar nauwkeurig in het oog. Hiervan profiteerde Jonkman, die met ruime I voorsprong als eerste over de fi nish ging. Veldman Jr toonde zich de sterkste in de spurt om de 2e plaats. H. v. ,d. Glas was in de C-klasse weer ongenaakbaar. Hij reed alle overige C-klassers los en presteerde het zelfs de 2 minuten eerder ge starte B-klassers (met uitzondering van Jonkman) te passeren. Ook C. v. d. Brue reed een sterke wedstryd en veroverde de 2e plaats. De uitslag werd: A-klasse: 1. J. de Gans (in 50 min.); 2. v. d. Panne; 3. Pol; Hartsuiker; 5. Schotting; 6. N. N.; 7. v. d. Riet; 8. Veldman Sr. B-klasse: 1. C. Jonkman (in 55 min.); 2. Veldman Jr; 3. J. v. d. Glas; 4. J. Lem; 5. v. d. Heuvel; 6. Ouwerkerk; 7. v. Eldert (pech). C-klasse: 1. H. v. d. Glas fln 30 min.); 2. v. d. Brug; 3. D. v. Wijk; 4. v. d. Berg; 5. Valkenburg; 6. H, v. Wijk; 7. Corbée. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1127. Terwijl de pi loot weer naar de „Ar gus" vliegt om rapport uit te brengen, huort Rob het vreemde ver- haaj van de oude man „Wy behoren tot een oude stam. monsieur," vertelt de oude; „drie honderd jaar geleden landden op dit eiland een paar Hugenoten en hier ziet u hun nakome. lingen. Wij woonden hier gelukkig in ons mooie dorp met zijn kerk en zijn school Maar een paar jaar ge leden verdwenen er op eens een paar mannen spoorloos En die hen gingen zoeken, kwamen verdeeld. Ons dorp is verwoest en nu leven ook niet terug. Toen alle overgebleven man-1 we in een grot..." Wanneer in groepjes de nen op zoek gingen, voltrok zich de ramp: de bevolking in de helicopter naar de vliegboot aarde spleet en het eiland werd in tweeën wordt gebracht, ziet Rob van de lucht uit de spleet, waarover de oude man heeft gespro. ken. Deze vormt een diepe baai; die ui ver. binding staat met de zee. P. v. Mourik kreeg nuttig geschenk De einduitslag der Najaarscom petitie luidt: A-klasse: 1. J. de Gans 63 p.; J. A. Pol 55 p.; 3. W. v. d. Panne 50 p.; 4. Hartsuiker 48 p.; 5. Schot ting 40 p.: 6. Bouwman 39 p.; 7. T Veldman 36 p.; 8. Krijnen 19 p.; 9. J. v. d. Riet 18 p.; 10. H. v. d. Laan 18 p.; 11. J. v. Walsum 6 p. B-klasse: 1_ J. v. d. Glas 69 p. 2. W. Veldkamp 67 p.; 3. J. Lem 59 p.; 4. Kathagen 48 p.; 5. v. d. Heuvel 46 p.; 6. v. Eldert 44 p.; 7. v. Ouwerkerk 19 p.; 8. Berkhout 19 p.; 9. Jonkman 10 p.; 10. Koele- wyn 5 p.; 11 Dunk 4 p. C-klasse: 1. H. v. d. Glas 77 p. 2. D. v. Wyk 72 p.; 3. C. v. d. Brug 59 p.; 4. H. v. d. Berg 55 p.; 5. H, v. Wyk 46 p.; 6. T. Valkenburg 38 p.; 7. T Corbée 14 p. Na afloop werden de competitie winnaars: De Gans. J. v. d. Glas en H. v. d. Glas met bloemen gehul- digd. Christus in ons hart gegrift weten: „En zie, Ik ben met U, al de dagen, tot aan de voleinding der wereld", ook zo dadelijk als we door het zingen van ons bondslied allen te- samen deze lustrumviering zullen aanvangen. Voorwaarts Als we dan zullen beseffen, dat God ons roept, als we dan bovenal zullen verstaan, dat God ons op draagt voorwaarts te gaan en met ons is, waar onze krachten onvol doende zullen blijken, dan zal dit lustrum voor de V.C.J.B. kunnen zyn: reiniging, loutering, dan zal de V.C.J.B. een goed in strument kunnen zyn in Gods han den, dan zal de V.C.J.B. met Gods hulp waar maken wat wy zo gaarne zingen in ons bondslied: God roept en wat de mensen scheidt, Dat zy geen scheiding meer; Zijn liefde houdt ons allen saêm En samen met de Heer. Het was Zondag feest In de St. Henricus-parochie. Het was name lijk drie jaar geleren, dat het Thuis front „St. Henricus" werd opge richt. Zonragmorgen om zeven uur werd dit kerkelyk gevierd. Er werd een H. Mis opgedragen voor de jon gens in Indonesië en zy, die reeds gedemobiliseerd zijn. In de avond uren waren velen naar het parochie huis aande Paulus Borstraat geko men. De feestavond werd gegeven voor de gedemobiliseerde militairen, en talrijke genodigden. Toen de voorzitter, de heer W. Wijntjes, de avond opende was hjj verheugd zo'n talrijk publiek te zien. Pastoor H. de Bruin sprak hierna een wel komstwoord tot de militairen en sprak de hoop uit, dat zij weer spoedig aan het werk kunnen gaan. Na deze spreker voerde het KAJ1 toneel de vrolijke cabaret-revue GRAND THEATRE: „Hoe kom ik aan die man"". 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; Ov. dagen; 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „In het duister van de nacht" 13 j. Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Souka, het kind der tropen". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Alibi" 18 j. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: „Mariandel". 18 j. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. 14 Nov. Amicitia, Buurtver. „De Kattekampen". toneeluitvoering. 14 Nov. Geb. Vrijz. Herv. Inst. Volksontwikkeling. Willem van Iependaal „Taal. volkstaal en volks humor. 8 uur Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdagmid dag van 2.304.30 uur; Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdag avond van 710 uur. Expositie: T.e.m. 5 Nov. St. Pie- ters en Blocklandtsgasthuis. Ten toonstelling schilderijen. Larense groep. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers- straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrij dag 7—9 uur. Uitlening van 11— 12.30. Etalageverlichting en voorschriften De aandacht van de winkeliers wordt nog eens gevestigd op de mogelijkheid om gedurende de maanden November, December en Januari, hun etalages te kunnen verlichten, tijdens de spitsuren. Deze spitsuren zijn op alle werkda gen van 7 tot 9 uur 's morgens en op de eerste vijf werkdagen van de week bovendien van 4 tot 6 uur des middags. Gedurende deze uren mag voor etalage en winkelverlichting niet meer dan de helft van het hier ten vorigen jare voor verlichtingsdoel- einden geïnstalleerde vermogen worden gebruikt en mag daartoe niet meer dan de helft van het in genoemde maanden in het vorig jaar aanwezige lampen worden ontstoken. De winkeliers mogen van deze regeling slechts gebruik maken, in dien zij zich- tegenover de PUEM schriftelijk hebben verbonden, zich hieraan stipt te zullen houden. Deze verklaringen, welke bij de PUEM verkrijgbaar zijn, moeten, van buiten af zichtbaar, in de win kel worden opgehangen. Bij het ontbreken van deze verklaring, is dus het verlich ten van de etalages in de spits uren, absoluut toegestaan. Tydens de spitsuren is verder elke reclameveflichting, in welke vorm ook, verboden. De controle op de naleving is op gedragen aan het bedrijfsleven zelf. Hiertoe is een Plaatselijke Com missie Etalageverlichling gevormd, waarin o.m. zitting hebben de se cretarissen van de drie midden standsorganisaties. Voor het ver krijgen van alle gewenste inlich tingen. kan men zich derhalve tot hen wenden. „Wy vieren feest" op. Een program ma van ,,elck wat wils" werd op vlotte wyze gebracht en steeds oogstte de KAJ een hartelijk ap plaus. De KAJ-band verzorgde het muzikale gedeelte. Deze band speel de met veel succes een feestouver- ture, waarin de kleine Kees van Zwol met zyn trompet en Joop Kerstens (trombone) excelleerden. Ook de diverse schetsjes werden met medewerking van Gerard cn Wim Gouverneur, Jac. Vermeulen en G. Wijntjes goed voor het voet licht gebracht. Een van de mooie nummers was „Tropengedachte", door Jac. Vermeulen goed gedecla meerd. De begeleiding van de KAJ mocht er zijn. G. Wijntjes verzorgde de conference en deed dit goed. Ook Kees Kok met zijn accordeon mogen we niet vergeten. Hij bracht „Sam bal", een potpourri van bekende walsjes, die door allen werd mee- gezingen. Tot laat in de avond heeft de KAJ de bezoekers een avond be zorgd, die door deze nog jonge groep goed werd verzorgd. Het Is een groot feest geweest. (Ingez. Med.) Bgwi de, dzgi TnetTêa-JAM! De in onze stad zo welbekende Chr. Gymnastiekvereniging „Wil- helmina" vierde Zaterdagavond in Maison Vonk in de intieme kring van het Bestuur, de leiders, leid sters. assistenten en enkele oud-le den een jubileum, dat toch ook wel in ruimer kring de aandacht ver dient. In 1934 ging het Bestuur van de vereniging na een periode van 28 jaar waarin acht directeuren de practische leiding in handen had den gehad opnieuw over lot de benoeming van een leider. Wat zou dit worden? Men kende hem wel als lid van de vereniging, zelfs als een enthousiast lid, men wist wel van zijn prestaties op het terrein van de gymnastiekbeoefening. maar toch, een jongeman van 18 jaar wat zal dit nu. zo vroeg men in, en buiten de vereniging. De nieuwe jonge directeur, de thans zo welbe kende leraar M.O. Lich. opvoeding, heilgymnast-masseur P. E. H. van Mourik. begon zijn werk als leider van „Wilhelmina" met 50 leden welk aantal zelfs nog terug liep .tot 12. En thans na 15 jaar aldus vertelde ons de voorzitter, de heer A. van Zweeden zeggen ons de resultaten op gymnastiek en Ve"r- enigingsgebied wel dat men toen niet heeft misgetast. Er is voor ons alle reden om dit jubileum te vie ren ook al praat de heer van Mou rik zelf liever over de vereniging en de plannen voor de toekomst, dan over zijn jubileum. Aan zijn enthousiast volhouden is het te danken dat de vereniging thans 450 leden telt, die samen één trouwe vriendenschaar vormen, zó zelfs dat de Oud-leden, die ons om aller lei redenen moesten verlaten, toch nog steeds alle lief en leed met ons delen. Het is zijn brede kijk op de lichamelijke opvoeding die van de leden meer heeft gemaakt dan gymnasten, die ons bracht tot be oefening van athletiek en wandel sport en al wat er op dit terrein te beoefenen valt. Onder leiding van de heer van Mourik aldus de voorzitter, die ook reeds 25 jaar in de vereniging medewerkt hebben we geleerd wat vriendschap en vrtrouwen in een vereniging tot stand kunnen brengen en wat samenwerking ver mag. Om daarvoor onze dank uit te spreken belegden we deze avond en bieden we onze jubilaris een huldeblijk aan; een cadeau, dat te vens naar.zijn eigen verlangen een geschenk aan onze ver eniging zal zijn: Een electrische gramofooninstallatie met pickup en automatische platenwisselaar, een aansluiting voor minstens drie luid sprekers en de mogelijheid van microfoon aansluiting. Geen wonder dat de jubilaris dan ook met enkele welgekozen woor den zyn dank uitsprak voor dit zo bij uitstek practische cadeau. Maar de heer van Mourik zou geen leraar lichamelijke opvoeding moeten zijn om ook van deze gelegenheid geen gebruik te maken om te spreken over allerlei dingen die hem op dit terrein zo na aan het hart liggen. Zo vestigde hij allereerst weer de aandacht der aanwezigen er op, dat het zwaartepunt der gymnastiek vereniging niet gelegen mag zijn in het zich doen trainen en africh ten op openbare demonstraties en uitvceringsavonden. Voorop moeten staan de werkelijke lesuren, waar aan volle aandacht te worden be steed. Nog maar al te dikwijls wordt er met het karakter der kinde ren gesold, terwijl door onvol doende inzicht hun lichamelij ke groei wordt misvormd en bedorven. Door de goede uitslag van de on geveer een half jaar geleden geor ganiseerde bazar en 't ontvangen van een grote gift is men in staat gesteld over te gaan tot de aan koop van voor ruim f 1000 aan turntoestellen waaronder een ijze ren brug en een evenwichtsboom naar wedstrijd-model, terwijl nog in onderhandeling is over een eigen ringenstel. „Koopt Kinder postzegels" Mijnheer de Redacteur, Het Amersfoorts werkcomité van het „Nederlands Comité voor kin- der postzëgels" zou het Amers- fuortse publiek gaarne met het navolgende in kennis willen stel len. De officiële verkoop van kin derpostzegels en briefkaarten vangt aan op Maandag 14 No vember 1949 en duurt tot en met 31 December a.s. Daartoe is een stand ingericht in het hoofdpost kantoor. Daarnaast zijn de zegels verkrijgbaar bij de postagent schappen, terwijl meerdere zaken zich bereid hebben verklaard, zo wel zegels als briefkaarten be langeloos te verkopen. Het plaat selijk werkcomité verwacht, dat oe opbrengst van.de verkoop in Amersfoort boven de opbrengst van vorige jaren zal stijgen en vertrouwt er op, dat ieder een steentje bijdraagt. Het gaat om een nobel doel: „Het misdeelde Nederlandse kind". Naast het plaatselijk werkcomité heeft zich een comité van aanbeveling ge vormd. In dit laatste comité heb ben zitting genomen de navolgen de herqn:. .H.JVIolendijk,Burge meester. Ds. M G Gerritsen,.N.H. Predikant. G C Smit, Pastoor-De ken RK Kérk. Dr. N H Ridderbos, Ger. 'Predikant. Dr. R Miedema Rem. Predikant. A Levie, Voor ganger Isr. Gemeente. M A C Lin deman, Inspecteur L.O. G. Sleyt, Drr. NV Ned. Middenstandsbank. A. Sellemans, Dir. Nutsspaarbank. G Goorhuis, Comm. v. Politie. M Korthals Altes, Vice-Voorzitter A'foorse Gemeenschap. Dr. A. Brester, Internist. L S Snoek. Het Werkcomité bestaat uit de navolgende leden: Mevrouw C J I CalkoenDoornbos. Mevrouw M. Fischer Cats. Mevrouw F. J. de JagerSiebers. Mej. Kamer beek. J. J. M Hovius. F Marquenie A. v Barneveld. Overheid en jeugdvorming Het is misschien nuttig, in deze tijd, waarin men zo graag spreekt over „de ontkerstende jeugd" hier eens te memoreren, dat onze rege ring voor de vorming van onze jeugd buiten schoolverband, dit jaar niet minder dan f 2.700.000 uitgaf. dat in de afd. Vorming buiten Schoolverband van het Ministerie van Onderwijs, de overheid een ap paraat bezit, dat geleid wordt door en waarvan de ambtenaren zijn mannen, die, zelf uit de jeugdbe weging voortgekomen, de noden dier jeugd kennen en met bewo genheid naar de opheffing van die nood streven. Opbrengst collecte De Zaterdag jl. in onze stad ge- houden Klaproosdag.collecte heeft een bedrag van f 2200.10 opge bracht. Vtest Verbeek nu voor Raad van Cassatie Het Bijzonder Gcrechtsof te Am sterdam veroordeelde F. A. Verbeek uit Soest tot 20 jaar rijkswerkin richting. V. had zich schuldig ge maakt aan het verraad van tal van Joodse burgers, die in zyn huis wa ren en van wie hij veel geld heeft geïncasseerd. Hij was bij de Raad van Cassatie in beroep gegaan. Bij de behande ling daar werd V. op een brancard de zittingzaal binnengebracht, om dat hij op het ogenblik ziek is. De procureur-fiscaal merkte ambtshal ve op, dat de gepleegde feiten zeer ernstig zijn en dat zij de straf ten volle rechtvaardigen. Alvorens te concluderen verzocht hy inlichtin gen in te winnen omtrent de ge zondheidstoestand van requirant. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. Lunsden Graanbedrijf weer in werking Enkele maanden geleden werd het graanbedrijf van de heer J. \'an Bentum. gevestigd aan de Arnhem- seweg in Leusden. door een felle brand ..lam" gelegd, doordat de ma chinerieën grotendeels werden ver nield. Einde vorige week kon het bedrijf weer volledig in werking worden gesteld Een voormalige opslagplaats is geschikt gemaakt voor het her bergen van de zware 40 p.k.-motor, de mengmachine, de elevator en dé hamermolen. Door het aanschaffen van de meest moderne machines, waarvan de mengmachine een capaciteit heeft van 300 k.g. per uur, de hamermo len van 1500 k g. per uur, heeft van Bentum zijn bedrijf tegelijkertijd omgeschakeld van ruw olie naar electra. Een electrische heimachine is aanwezig om de zware zakken omhoog te brengen. Het uit 16 personen bestaande ga- zin van Van Bentum kwam tevens door de brand dakloos te staan. De ze hebben zich al die tyd moeten behelpen in de primitieve verblij ven van de opslagplaats. Ook daar komt spoedig een eind aan. Zeer waarschijnlijk is de nieuwe woning voor Van Bentum tegen Kerstmis 1949 gereed. Bekendmaking Ter gemeente-secretarie van Leus den ligt gedurende het tijdvak van 8 tot en met 21 November 1949 ter inzage een Van de Staten van de provinciën Gelderland en Utrecht ontvangen ontwerpbesluit tot wijzi ging en aanvulling van het bijzon der reglement voor het waterschap „de Lunterse Beek". Vóór of uiterlijk op 24 November a.s. kunnen belanghebbenden tegen dit ontwerp-besluit schriftelijk bij de Gedeputeerde Staten van Utrecht hun bezwaren indienen. De door de postduivenvereniging „De Vriendschap", georganiseerde tentoonstelling, werd Zaterdagavond in de zaal van café Butselaar, door de voorzitter van de tentoonstellings commissie, de heer E. van Daatselaar geopend. Spreker memoreerde, dat een tentoonstelling iets anders is dan een wedvlucht. Hier worden de beste dieren aangevoerd, terwijl bij een wedvlucht het niet zozeer op schoon heid van de duif aankomt, daarom zullen er bij de leden teleurstellingen voorkomen, terwijl anderen daarom trent weer zeer tevreden zullen zijn. Spreker verklaarde hiermede de tentoonstelling voor geopend. Er waren 210 duiven ingezonden, w.o. fraaie exemplaren. Veel belangstelling bij opening En niet alleen zijn het jonge kunstenaars, maar het zyn ook stadgenoten, die van 12 tot en met 26 November hun werk exposeren in het bekende zaaltje van het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis. Het was een select gezelschap Zaterdagmiddag bij de opening een hartelijk welkom toeriep. voeding der leden kan gedaan wor den. Lichamelijke en geestelijke vorming dienen hier hand aan hand te gaan en vooral bij de opleiding De heer J. Steinebach. y/ien ver van leiders en leidsters dient hier- zocht was deze expositie met een Auto botste tegen pui De bestuurder van een bestel auto raakte tijdens het rijden de macht over zijn stuur kwijt. Hij wilde Zondag de Bankastraat in rijden, doch botste pardoes tegen het hek van perceel no. 2 op. Het hek bezweek en de auto kwam te gen de pui van het huis tot stil stand. De man riekte enigszins naar alcohol. De politie maakte proces-verbaal op Secretaris Van Keken werd gehuldigd Een van onze vele duivensport verenigingen vierde Zaterdag haar 25-jarig bestaan met een receptie en feestavond in 's Prinsenhof. De verhouding tussen de plaatse lijke duivensportverenigingen is goed en daarom was het vanzelf sprekend dat van alle zustervereni gingen vertegenwoordigers aanwe zig waren. Voorzitter D. Kollen sprak een kort openingswoord, me moreerde enkele belangrijke feiten en gaf daarna de gelegenheid aan de aanwezigen hun gelukwensen aan te bieden. Vele sprekers kwa men naar de bestuurstafel, in hoofd zaak outsiders van de duivensport Als eerste was er bv. de heer Roe- tert, een der oprichters, thans oud- lid. Hij kon z'n oude vereniging niet vergeten en vond het vanzelfspre kend om aan de uitnodiging naar Amersfoort te komen gehoor te moeten geven. De heer Kollen zeide getroffen te zijn dat de heer Roe- tert dit jubileum meevierde. Na mens „Pro Patria" sprak de heer Schonewille. Spr. hoopte dat de Or donnans, ondanks de vele ups en downs die zij moest medemaken, op de ingeslagen weg zou voortgaan om straks op waardige wijze het 50- jarig jubileum te vieren. Voor de A.P.V. de Luchtpost was er de heer Appel. Hij prees de samenwerking die er tussen de Ordonnans en zijn vereniging in de loop der jaren =s ontstaan en dankte hiervoor speci aal de heer Kollen, die op organisa tiegebied voor de duivensport in onze stad als een der besten geldt en die de sportiviteit voor alles stelt. Namens de Luchtpost bood de heer Appel een beker aan. Namens de afdeling L (kring 't Gooi en Eemland) sprak de heer Tollenaar Ook deze spr. bood een beker aan. Natuurlijk ontbrak de chef van het goederenvervoer van de Ned Spoor wegen te Amersfoort niet. ..Hij is het tenslotte die er punctueel voor zorgt dat de duiven goed wegkomen ondanks vele moeilijkheden die met dit werk gepaard gaan", zo zei de heer Kollen. De heer Wilten ant- een bloemstuk. Een telegram was ontvangen van het bestuur van de Ned. Alg. Bond van Postduivenhou- ders, terwijl het zieke bestuurslid de heer Burgstede eveneens z'n ge lukwensen deed toekomen. De overige bestuursleden zijn de heren M. van Keken, J. van Voorst, F. Harteman, S. Visser. J. de Haas. Rekcrs en J. Jagtenberg. Bij de aanvang van de feestavond verzocht voorzitter Kollen enige ogenbhkken stilte ter herdenking van de in de lcop der 25 jaren over leden leden, waarbij hij in het bij zonder .dacht aan de heren G. Kop- pe cn J. v. d. Braam. Hierna trad de heer W. Gerth naar voren en bood het bestuur als huldeblijk een electrische klok aan voor het club gebouw „Marinus" van Keken, zoals alle duivenhouders hem kennen, werd natuurlijk niet vergeten. Hy is ten slotte het enig overgebleven lid die van de oprichting af onafgebroken lid van de Ordonnans is geweest en thans een der vooraanstaande be stuursleden is. Slechts enkele op- woordde en hoopte zijn mooie werk, recht gemeende woorden werden duivenliefhebber als hij is, nog vele jaren te mogen voortzetten. De heer Krynen. van de Luchtpost, zeide, dat Kollen zonder afd. L en afd. L. zonder Kollen absoluut ondenkbaar is. Spreker hoopte dat deze voorzit ter nog lange jaren met zijn „Or donnans" de duivensport mag die nen. Verder was- er namens de A. P. V. de Reisduif de heer De Bruin, die een schilderstuk aanbood, ter wijl de heer Lem de A. P.- V. de Koerier vertegenwoordigde. De Een dracht was niet op de receptie ver tegenwoordigd. doch liet een schrif telijke felicitatie vergezeld gaan van hem by monde van de heer Gerth toegevoegd, terwyl hem een staande schemerlamp werd aangeboden voor z^jn vele verdiensten. Verder zal aan alle leden een clubinsigne worden aangeboden ver meldende „P. V. de Ordonnans" 1924—1949". Voor de rest van de avond werd het woord gegeven aan het gezel schap van Frans Nienhuys. Een ge varieerd en vlot programma wera door deze artisten afgewerkt. Een gezellig bal met muziek van „The Rascals" besloot deze feest avond. enkel woord in te leiden, deed dat origineel als wij van hem gewoon zyn. Hij is noch actief kunste naar noch heeft hij de pretentie een criticus te zijn op het gebied der beeldende kunst. Hij is slechts een leek, maar dan een belangstel lende leek. Dat hij desniettemin de uitnodiging om deze tentoonstelling te openen aanvaardde, spruit voort uit de hechte vriendschap die tus sen de meeste jonge kunstenaars en hem gegroeid is als gevolg van zijn belangstelling in hun streven en werk. Hoewel een afzonderlijke plaats in de samenleving innemend moet de kunstenaar er toch midden in leven. Er is geen kunst die leeft, wanneer zij niet haar inspiratie vindt in 't leven der maatschappij. Soms beweert men. dat er zo'n grote gaping is tussen de kunste naar en de man van de straat, 't Is mogelijk aldus spr., maar ik ben van mening, dat het niet mogelijk is voor de kunstenaar zich te laten leiden door de smaak van de grote massa. We zullen misschien op deze ten toonstelling niet alles begrijpen, maar het is mogelijk, dat we noch tans komen onder de bekoring van rhythme, kleur en lijn. En weet dan. dat daarachter staat een jonge kunstenaar, die tracht opwaarts te streven. Sprekende over de verhouding overheid en kunstenaar, merkte de heer Steinebach op, dat onze ge meente, door een ontstellend ge brek aan waardering voor de kunst en verkeerde zuinigheid bij vorige geslachten, een groot tekort heeft aan beeldende kunst-gewrochten. De aanwezigheid van de burge meester en het raadsbesluit on langs genomen tot aanschaffing van tyd tot tijd van kunstwerken wyst op een verblijdende verandering in deze. De heer Steinebach liet vervol gens het tentoongestelde werk de revue passeren, waarbij hij gele genheid vond over de vervaardigers critiek en soms ook lof naar voren te brengen. De tentoongestelde werken zijn van de heren Ton van Dolron, Nick van Dijkhuizen, Cees v. Eek, Max Keuris. Ton Kurvers. Toon Tieland, Joop Traarbach en Gerard v. Wijland. Maandag 2i dezer zal in de ten toonstellingszaal de heer Kurvers een en ander vertellen over Vlaan deren. zover mogelijk in dialect. De prijzen vielen ten deel aan: Klasse 1. Onbevlogen doffers: 1. J. Onwezen; 2. H. Spikman; 3. J. Blankensteijn. Klasse 2. Onbevolgen duivinnen. 1. W. Nieuwenhuis. Klasse 3. Gevlogen doffers van 90 tot 300 km. 1. Th. de Muijnck; 2 J. Onwezen; 3. W. Roest; 4. R. Koster; Z.E.V. J. Onwezen. Klasse 4. Gevlogen duivinnen van 90 tot 300 km: 1 J. Onwezen; 2. J. Rijnders; 3. G. Sukel; 4. Th. de Muijnck. Klasse 5. Gevlogen doffers van 300 tot 500 km 1. J. Blankensteijn; 2. J. Rijnders; 3 G. v. d. Broek; 4 Th. de Muijnck Klasse 6 Gevlogen duivinnen van 300 tot 500 km: 1. E. van Daatselaar; 2. W. Nieuwenhuis; 3. W. Roest; 4. J. Mulders. Klasse 7. Gevlogen doffers van 500 km en meer; 1. E. van Daatselaar; 2. G. Teeken; 3. H. Spikman; 4 J. Onwezen; 5. J. Blankensteijn Klasse 3. Gevlogen duivinnen van 500 km cn meer: 1. W. Nieuwenhuis; 2 G. Sukel; 3. Th. de Muijnck. Klasse 9. Jonge doffers (onbevlo gen); 1. W. Nieuwenhuis; 2. J. Meij- wes: 3. J. Mets. Klasse 10. Jonge duivinnen (onbe vlogen). 1. W. Nieuwenhuis; 2. J. Onwezen. Klasse 11. Gevlogen jonge doffers van 90 tot 150 km: 1 J. Onwezen; 2. G. v.d. Broek; 3. Th de Muijnck; 4. R. Bokma. Klasse 12 Gevlogen jonge duivin nen van 90 tot 150 km: 1. J. Blan- kensteijn; 2. H. Pohlman; 3. H Pohl- man; 4. W. Nieuwenhuis; 5. Th. de Muijnck. Klasse 13. Gevlogen jonge doffers van 150 Km en meer: 1. R. Koster; 2. Th. Luijtelaar; 3. R. Koster; 4. G. Teeken; 5. G. v. d. Broek. Klasse 14 Gevlogen jonge duivin nen van 150 km en meer: 1. W. Nieu wenhuis; 2. G. v. d. Broek; 3. W. Roest; 4. H. Klarenbeek; 5. Th. Luij telaar; 6. H. Pohlman. De beste duif van de gehele ten toonstelling: W. Nieuwenhuis. De beste oude doffer: J. Onwezen. De beste oude duif: W. Nieuwen huis. De beste jonge doffer: J. Onwezen. De beste jonge duif: J. Blanken steijn. •Als keurmeester fungeerde de heer H Kollen uit Amersfoort, die lang geen gemakkelijke taak had. Bekendmaking Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest brengen ter openbare kennis, dat de ontwerp-begrotingen voor het dienstjaar 1950: a. der plaatselijke inkomsten en uitgaven; b. voor het gemeentelijk grondbe drijf; c. voor het gemeentelijk wegen fonds; d. voor het gemeentelijk gasbe drijf; e. voor het bedrijf der gemeente werken; f. voor net woningbedrijf; vanaf heden voor een ieder ter se cretarie der gemeente ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Terug uit de tropen Met het troepentransportschip „Volendam". welke boot 28 Novem ber a.s. te Rotterdam wordt ver wacht, keren de volgende Soester- militairen uit de tropen terug, n.l G A. M. Smit. Van Weedestraat 35 en W. G Meerburg Snarenberg. Buntweg 18.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2