DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Haal ijzeren gordijn op en gij versterkt de vrede Versnelde demobilisatie begint op 3 Januari Tielse veilingen schuil achter bergen fruit Houdt vol, wij steunen uw vrijheidsstrijd AustinSowjet-resolutie is doornige namaak olijftak Lagerhuis beknot het Hogerhuis Frans-Duitse toenadering is nodig, zegt De Gaulle Schotse tweeling bij moeder Opzichter valt door twee zolderingen Vakhoudsdeleuatie naar Amerika Weinig wind Ministerssalaris wordt f24.000 Of Jaargang, no. 268 Dinsdag 15 November 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" Giro 510330. Bank- Rotterdamsche Bank Postbus Abonnements prijs 32 ceDt p. w. of I 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. RUSSEN KRIJGEN DUIDELIJK ANTWOORD: AKE SUCCESS. De algemene vergadering der Verenigde Naties rklaart, dat het handvest dezer organisatie het meest plechtige vredes wet In de geschiedenis is en de fundamentele principes bevat, die nodig zijn voor een blgvende vrede; dat minachting voor deze principes de primaire oorzaak is voor het aanhouden van de internationale spanning lD dat het dringend noodzakelijk is dat alle leden handelen in overeen stemming met deze principes in de geest van samenwerking, waarop de Verenigde Naties zyn gegrondvest. De algemene vergadering doet een beroep op elk land zich te onthouden van bedreiging of het gebruik van geweld als zijnde strijdig met het handvest en zich te onthouden van daden, rechtstreeks of indirect, die beogen de vrijheid, de onafhankelijk heid of integriteit van welke staat dan ook te verzwakken, burgcrstrjjd te verwekken of de wil van het volk te vernietigen. „Haal ijzeren gordijn op en gij versterkt de vrede Aldus luidt de resolutie, die de Amerikaanse afgevaardigde War ren R. Austin bij de politieke com missie van de V.N. heeft Ingediend, onmiddellijk nadat de Russische af gevaardigde Wisjinsky felle aanval len had gericht op het Noordatlan- tisch pact en op wat hij noemde de „Amerikaanse oorlogspsychose en de oorlogsvoorbereidingen der wes telijke mogendheden, die West- Duitsland als een springplank te gen de Sowjetunie willen gebrui ken." De resolutie ging vergezeld van een uit twaalf punten bestaand Engels-Amerikaans plan voor per. manente vrede, dat het antwoord was op de aanhoudende Russische verzoeken dat de Verenigde Naties zich zouden uitspreken over de Russische vredesvoorstellen. Voordien had de Sowjetrusslsche minister van buitenlandse zaken een resolutie Ingediend, strekkende tot: 1. veroordeling van „de voorbe reidingen voor 'n nieuwe oorlog, die thans in een aantal landen, in het bijzonder Engeland en de Ver. Sta ten worden gemaakt"; 2. onmiddellijke aanvaarding van „practische maatregelen" voor het WEST-DU1TSLAND Toch meningsverschil Het is niet „eerlijk" te suggere ren, dat er enig meningsverschil tussen de Westelijke geallieerden ten aanzien van de zojuist in Pa. rijs opgestelde nieuwe politiek te genover Duitsland zou bestaan, zo verklaarde dezer dagen een woord voerder van het Britse Ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar dat er wel degelijk wat aan de hand is, bewijst een artikel in het bekende Londense Zondagsblad de „Obser ver". waarin er over geklaagd wordt dat belangrijke economische besprekingen voor de deur staan, die 'n Amerikaans-Frans-Duits on deronsje zullen vormen, waarbij niemand aanwezig is om de Britse belangen te verdedigen. De „Ob server" heeft daarbij het oog op het volgende: Dr Adenauer, de Westduitse kanselier, heeft in Pa rijs aangeboden, de Franse indu strie te laten deelnemen in de Ver- einigte Stahlwerke, Duitslands grootste staalproducent, door drie kwart van een benodigd uitbrei dingskapitaal van 300 millioen mark van Franse beleggers te be trekken. Het is duidelijk, ■v dat wanneer dit In het Plan. door Ade- t nauer bedoeld Zoeklicht als veiligheids- y garantie het geeft de Fransen immers een permanente controle op de Duitse zware industrie werkelijk wordt uitgevoerd, een in nige vervlechting van de Duitse en Franse industrieën daarvan het ge volg moet zijn. En het ligt ook voor de hand, dat een zo machtige industriële combinatie voor de Britse industrie een uiterst gevaar lijke concurrente moet worden. De Britse onrust, over deze ontwikke ling is daarom maar al te begrijpe lijk en even begrijpelijk is, dat de geprikkeldheid daarover zich in de eerste plaats tegen de Amerikanen richt. Zij immers zijn het, die de Fransen de fondsen, nodig voor de belegging in de Duitse industrie, ter beschikking moeten stellen, want Frankrijk zelf bezit deze niet. En zij zullen daartoe waarschijnlijk maar al te bereid zijn, want Ade nauer's plan brengt de Amerikaan se wens, dat West-Europa tot een groot enkelvoudig handelsgebied ontwikkeld wordt, een stap nader tot de vervulling. Het is zelfs mo gelijk, dat de Amerikanen zich in stilte verheugen over de Britse boosheid, want dat Europa nog niet veel verder gekomen is op de weg naar Europese economische een heid, wijten zij en zulks niet ge heel ten onrechte aan de in dit opzicht aarzelende politiek van Londen. onvoorwaardelijke verbod van de atoombom en Instelling van een passende strenge Internationale controle; 3. sluiting van een pact „ter ver sterking van de vrede" tussen Ame rika, Engeland, China, Frankrijk en Rusland. Wisjinsky gaf geen aanduidingen hoe de tekst van het vredesverdrag tussen de grote vijf zou moeten lui den. Wel zei hij, dat Amerika en Engeland de Berlijnse crisis en de Berlijnse spoorwegstaking opzette lijk hadden verwekt, met het doel steun te krijgen voor de marionet tenregering van Bonn en hij noem- de de Amerikaanse campagne „te gen souvereinitelt" een der pogin gen om de wereldheerschappij te verwerven. Austin antwoordde daarop, dat hU het betreurde, dat de kundigheid en voortvarendheid, waarmee de Sow jetunie propagandavoorstellen ter tafel brengt, niet benut zijn voor het versterken van de harmonie. Austin noemde de Sowjet-resolutie een namaak-olijftak, die omgeven was met doornen. Hij zei, dat het vertrouwen ln Russische beloften ondermijnd was door de ervaring van de afgelopen jaren en riep ten slotte de Russen toe: „Haal uw ijzeren gordijn op en gij zult de vrede versterken!" LONDEN. Voor de derde maal in twee jaar heeft het Britse Lager huis het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de bevoegdheid van het Ho gerhuis de wetgeving op te schor ten, wordt beknot. Tot tweemaal toe heeft het Hogerhuis dit wets ontwerp verworpen. Het gaat thans opnieuw naar het Hogerhuis, waar het zeer waarschijnlijk opnieuw zal worden verworpen. Volgens de parlementaire procedure zal het dan echter ditmaal automatisch vóór Kerstmis rechtskracht krijgen. De nationalisatie van de Britse ijzer- en st&alindustrie, waar het Hogerhuis zich zo sterk tegen ver zet heeft, is hiermee een stuk nader gebracht. De stemverhouding in het Lagerhuis was 340 voor. 187 tegen. Hoedje a la 1946 dreigt de Bijenkorf dertig mille te gaan kosten AMSTERDAM. De dameshoed k la 1946 dreigt de N.V. Magazijn „De Bijenkorf" dertig mille te gaan kosten. De economische politierech ter te Amsterdam heeft het vonnis van de tuchtrechter bevestigd, waarbij aan het warenhuis een dergelijke boete werd opgelegd, omdat een van de inkopers bij de aanschaf van materiaal voor dames hoedjes ƒ49.000,meer heeft be steed dan volgens de deskundigen van de prijsbeheersing toelaatbaar is. De politierechter toonde welis waar begrip voor de slecht bedeel de dames, maar meende toch dat wettig en overtuigend was bewe zen, dat de inkoper willens en we tens tegen ontoelaatbare prijzen heeft gekocht. SOLDAAT EERSTE KLASSE GOEDEGEBAAN van 3-3-R.I. heeft zo zijn eigen manier om aan iedereen mee te delen, dat het voor hem afgelopen is. Met grote letters had hij het woord habisop de klep van zijn vechtpet aangebracht. (Van onze speciale verslaggever) AMERSFOORT. Hoewel men het nieuwe demobilisaticcentrum „De Boskamp" te Amersfoort half December klaar hoopt te hebben, zal het toch niet vóór 3 Januari gaan functionneren, aldus is gisteren besloten Wel worden reeds de kantoren ingericht, maar pas onmiddellijk na het Kerstverlof beginnen de zgn. „voorwerkers" van de eerste te demobiliseren bataljons met hun administratieve arbeid. De bedoeling van deze maat regel is, dat de bataljon-administrateurs, die tegelijk met de anderen in het vaderland zijn weergekeerd, de Kerstdagen eveneens thuis kunnen doorbrengen. nen komen. Komt hij later aan dan is zijn demobilisatie eerst de %'olgende dag beëindigd. De soldaten uit de verst afgelegen plaatsen zullen voor de demobilisatie drie dagen van huis Twee bataljons per dag Er zullen in het nieuwe centrum Iwee bataljons tegelijk verwerkt worden aan twee „lopende banden". In het thans nog gebruikte centrum te Huis ter Heide wordt slechts óén bataljon tegelijk gedemobiliseerd. De demobilisatie van een soldaat duurt één volle dag. Indien de mi litair zo dicht bij Amersfoort woont, dat hij des morgens halfnegen in „De Boskamp" aanwezig kan zijn. zal hij nog dezelfde avond weer thuis kun- REPATRIëRENDE MILITAIREN OP DE „OLDENBARNEVELT" Met de „Johan van Oldenbarne- velt", die op 12 November j.l. uit Tandjong Priok is vertrokken, re patriëren het 3e bataljon garderegi ment grenadiers. 3-3 ri. 6e regi ment veldartillerie, staf le infante rie brigade, detachement V.H.K. en Marva. rh PARIJS. „Engeland en Ame rika zyn, wat Duitsland betreft, op de verkeerde weg en verspelen thans een kans misschien wel de laatste kans op vrede. Het moet aan Frankrijk en Duitsland worden toegestaan, zonder bemoeienis van anderen, hun problemen onderling te regelen." Aldus heeft generaal Charles de Gaullo verklaard op een te Parijs gehouden persconferentie, waarin hg zcide. dat een toenade ring tussen Frankrijk en Duitsland dringend noodzakelijk is, vooral op economisch gebied. De Gaulle sprak zich uit voor een directe oplossing van de problemen van de Ruhr, de Saar en de demon tage. kwesties, die „nu slepende worden gehouden en de atmosfeer vergiftigen, terwijl de situatie steeds ernstiger wordt". Hij verklaarde, al tijd voorstander te zijn geweest van een losse federatie van Duitse sta ten en dat nog te zijn. Zijn ideeën toelichtende, zei De Gaulle, dat de economie van Frank rijk en die van Duitsland elkaar aanvullen. Duitsland kan Frankrijk kolen en machines leveren en Duits land, dat niet genoeg te eten heeft, kan van Frankrijk voedsel betrok ken, alsmede ijzererts en bauxiet. Geen van beide landen zou hier voor met dollars behoeven te be talen. De „Raad van Europa" noemde De Gaulle interessant als studie groep, doch waardeloos als instru ment, waarvan daadwerkelijke actie moet uitgaan. Hij becritiseerde het zgn. De soldaat moet in eon koffer zijn burgerplunje mee nemen. Hij komt het kamp als militair binnen en ver laat het als burger. Wij vernemen nog, dat het niet in de bedoeling ligt behalve 't nieuwe centrum te Amersfoort nog een twee de demobilisatiecentrum aan te leg gen. In dc eerste plaats zou het ge ruime tijd duren voor zulk een nieuw centrum zou zijn ingericht. Boven dien. zo deelde men ons mede, kan de medische dienst, ook met het oog op de hospitaalruimte, in één maand zeker niet meer verwerken dan de 7.000 man, die Amersfoort in dit tijds bestek op zijn hoogst kan demobili seren. r~ Nee toch... Heus Dc ene man of de andere maar een aardig man is heer Tarrant te Joplin niet. want als hij dc deur uitgaat, ontrukt hij zijn echtgenote haar kunstgebit, ..opdat z\j thulsblijve en haar huishoudelijke plichten doe." Of is hij een held? Deponeer hier uw verlangens", stond er op een hokje in een t-tria te Philadelphia. Hokje op geheven, want alle wensen van de bezoekers kwamen voor 96Vo hierop neer: .Knapper en vlotter diensters a.u.b." Nou! Glen Stewart te Detroit was door een gezonde hond aan gevallen en gebeten. „Wil u cle ment zijn met dat ondier?", vroeg Glen aan politierechter, „want ik ben er goed doorgekomen, maar het arme stomme beest ligt voor dood in 2^n hok: zo ziek is hij er van geworden" In Rio had inbreker Decio dc Souza Santos een vak-nieuwig- heidje uitgevonden, n.l. aan zijn slachtoffers een excuusbrief te sturen op welriekend damespost. Laat dat nu zijn ondergang ge worden zijn!... Mister lig, koopman, heeft indertijd, getroffen door dc eigenaardige schoonheid van de scheve toren van Pisa, in Chi cago precies zo'n scheve toren Marshall-plan. de strategie van het Atlantisch pact. de Franse regering, die „in Londen en Washington geen ja of nee durfde te zeggen" en die Amerikaanse politici, die „de Duit sers gaan vertellen, dat alles heel goed met hen zou kunnen gaan. als er aan Franse kant geen moeilijk heden werden gemaakt". PAUS PIUS XII: Totalitaire recht is immoreel CASTEL GANDOLFO. Paus Pius XII heeft de „anti-christeliike" to talitaire staten beschuldigd van opzettelijke onderdrukking van een rechtvaardige rechtspleging. HU verklaarde, dat deze landen de christelijke rechtsprincipes moeten herstellen en tot een morele orde moeten terugkeren. Hij voegde daaraan toe. dat de totalitaire sta ten een zogenaamd wettelijk recht ten uitvoer hebben gelegd, dat de mens berooft van alle persoonlijke waardigheid en van het fundamen tele recht om te leven. De verklaringen van de Paus waren vervat in een rede voor de Heilige Rota. het hoogste Hof van het katholicisme. Festspiele te Bayreuth in 1951 BAYREUTH. De eerste Fest spiele te Bayreuth na de oorlog zul len in 1951 worden gehouden in welk jaar dan tevens herdacht zal worden, dat deze modeluitvoerin gen van Wagner's muziekdrama's 75 jaar geleden begonnen. Aldus hebben Wolfgang en Wieland Wag ner kleinzoons van Richard Wagner, meegedeeld. De Schotse tweelingen, Pamela en Patricia Hooper, trekken zich niet veel aan van al het rumoer, dat rond hun „ontvoering" is ontstaan. Hier ziet men de meis jes met hun moeder, thuis aan de Van Alkemadelaan. Droog tveer Weersverwachting, Medege deeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). Droog weer met wisselende bewolking. Vannacht en mor genochtend weinig wind, plaat selijk mist en hier en daar lichte vorst. Morgen overdag zwakke wind uit Oostelijke richtingen en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 16 Nov.: Zon op 8.01 onder 16.48; Maan op 2.26 onder 15.09. DEVENTER. De 58-jarige H. Brands. opzichter van bouw- en woningtoezicht te Deventer is gis terenmiddag in het ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een val. Hij zocht naar een lekkage en zakte toen door de zoldering op de tweede verdieping van een ver woest pand aan de Nieuwe Markt. Vervolgens viel hij ook door de zoldering op de eerste verdieping, met het gevolg dat hij een schedel- basisfractuur opliep. Spoorwegen hebben te weinig ivagons om appels over de grens te voeren Veilen gaat toch nog door AMSTERDAM. Tien vertegen woordigers van drie Nederlandse vakcentralen. het N V.V het C N V. en de K.A.B.. zijn gisteravond per K.L.M van Schiphol naar Amerika vertrokken, waar zil onder auspi ciën van de E.C.A. een studiereis van 4 5 weken zullen maken. Twee andere vakbondsvertegen woordigers. die ook tot het gezel schap behoren, ziin reeds oer boot vertrokken De heer L. R. Smith, adviseur voor vakbondaangelegen heden van de E.C.A.-missie in ons land zal veertien dagen lang de Ne derlandse delegatie vergezellen. Op Schiphol werden de heren toegesproken door mr. G. Lammcrs. chef van de afdeling algemene za ken van het ministerie van sociale Zaken als vertegenwoordiger van de minister. De resultaten van de reis zullen in een gezamenlijk rapport worden vastgelegd en de leden der delega tie zullen voor hun organisaties le zingen houden. Voorlopig beter weer Achter de depressie, die Zaterdag en Zondag in onze omgeving storm veroorzaakte, stroomde koude lucht over West Europa. Hierin konden zich flinke buien ontwikkelen. Vooral in het Noorden van het land viel vrij grote hoeveelheden regen. In de afgelopen 24 uur be gonnen echter de barometers boven geheel West Europa belangrijk te stijgenzodat zich hier een gebied van hoge luchtdruk ontwikkelde. De buïigheid nam daardoor af en tijdelijke opklaringen konden de temperatuur 's nachts vrij sterk doen dalen. In de afgelopen nacht kwam zelfs plaatselijk nachtvorst voor. Op de Oceaan treffen wij een diepe depressie aan, die zich echter slechts zeer langzaam in de rich ting van IJsland beweegt. De fron ten van deze storingen liggen thans over dc Britse eilanden, maar zul len het weer in ons land in de ko mende 24 uur waarschijnlijk nog niet kunnen beïnvloeden. Over het algemeen zal er weinig wind zijn, terwijl men 's nachts tij dens opklaringen met nachtvorst rekening zal moeten houden. De Poolse maritieme autori teiten hebben besloten het wrak van de grote Duitse kruiser „Gneisenau", die aan het eind van de oorlog is gezonken, weg te halen uit een van de haveningangen van Gdynia. (Van een onzer verslaggevers) TIEL In de Betuwe is het weer helemaal mis met het fruit. De vei linggebouwen in Tiel gaan schuil achter, stapels boordevolle kisten en bergen uitpuilende zakken, voorna melijk gevuld met appels. Dit keer is de opeenhoping niet veroorzaakt door een onwillige markt. Duitsers en Tsjechen zitten met smart op het kostebjk ooft te wachten, er zijn flin ke contracten afgesloten en dus zit ten de aanvoerders niet stil, ook al omdat de prijzen er niet bepaald naar zijn om het fruit vast te hou den. De spoorwegen echter kunnen het onmogelijk bij sloffen. Met grote moeite hebben de beide Tielse veilingen Maandagnamiddag ieder zeven wagons ter beschikking gekregen. Maar om de voorraad bij „Tiel en Omstreken" te kunnen weg werken zouden er alleen al tenmin ste twintig per dag nodig zijn. Zeker twee millioen kilo fruit ligt daar in weer en wind op vervoer te wachten. Verrotting kan niet uit blijven. En wat al even erg is, over een week of wat zou het wel eens kunnen gaan vriezen! Bij de veiling „Septer" was men Zaterdag al overgelukkig, een zielig beetje van de grote hoop in.... drie wagons te kunnen verladen. Daar staat nog fruit van de vorige week Woensdag, dat een etmaal later al op weg had moeten zijn naar de Duitse en Tsjechoslowaakse afne mers. Men heeft er in Tiel Maandag ern stig over gedacht het veilen voor lopig stop te zetten. Daarmee zijn echter zoveel belangen gemoeid, dat men het heeft aangedurfd de zeven wagons als een sprankje licht in de sombere vooruitzichten te zien. Het veilen gaat dus door. „We stouwen die paar wagons zo vol als maar kan. Meer kunnen we ook niet doen. Voor de rest: afwachten maar!", zei men ons bb „Tiel en Omstreken". De spoorwegen doen al hun best om aanvoerders, veilingen en expor teurs te helpen in deze angstwek kende situatie. „Maar" zo zeggen zy, „meer dan op het ogenblik kunnen we niet doen. De Tielse veilingen hebben zeer veel fruit voor Duitsland op de markt ge gooid en wij kampen nog steeds met een te groot gebrek aan goederen wagons, om in de plotselinge be hoefte te kunnen voorzien. Vooral ook omdat er door do verruiming van de importmogelykheden na de deva luatie elders zoveel wagons nodig zijn." Maar Tiel gaat langzamerhand schuil achter het fruit! Fruit dat al gegeten had kunnen zgn, moéten zijn.... ZAKKEN EN KISTEN FRUIT staan verzendklaar rondom de Tielse veilinggebouwen, waar ze er geen raad mee weten, omdat de goederenwagons ontbreken. New YorkAmsterdam- Frankfort per Strato- cruiser v.v. AMSTERDAM. De American Overseas Airlines maakt bekend, dat met ingang van 10 Januari 1950 Boeing Stratocruisers op de route New YorkAmsterdamFrank fort vice versa in gebruik zullen worden genomen. De machines uit New York zullen op Schiphol aan komen op Dinsdag en Donderdag. Op Woensdag en Vrijdag wordt in omgekeerde richting gevlogen. Op het ogenblik vliegt de AOA drie keer per week met Constellations van Amsterdam naar New York. Het werk van de „Connies" zal in Januari worden overgenomen door twee Stratocruisers, die getweeën door hun veel grotere afmetingen evenveel passagiers en vracht kun nen vervoeren als de drie Constel lations. De Stratocruisers zullen in New York vertrekken en aankomen op het vliegveld New York Inter national of wel Idlewild genoemd. Verkiezingen i.i Portugal zonder incidenten LISSABON. De algemene ver kiezingen in Portugal, die afgelopen Zondag zijn gehouden, hebben een rustig verloop gehad. Personen „met denkbeelden, die indruisen tegen het Portugese onafhankelijkheidsbe- grip" en zij. die „aanhangers zijn van ideeën, welke in strijd zijn met het bewaren van de maatschappe lijke discipline" waren van de ver kiezingen uitgesloten. Er is geen melding gemaakt van incidenten. De verkiezingen hadden 120 zetels van de nieuwe nationale vergade ring tot inzet. De oppositie had acht candidaten gesteld. Meer dan een millioen Portugezen zou hebben gestemd. Volgens de minister van binnenlandse zaken zou de oppositie een „verpletterende nederlaag" hebben geleden. als woonhuis laten bouwen. Dc aflopende vloeren bleken op de duur echter niet zo leuk te zijn en daarom is mister lig nu aan het verhuizen. sJ ACHESON TOT DE BER LIJNERS: Verenigde Staten zullen lien helpen die zichzelf helpen BERLIJN. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson heeft b(J zyn bezoek aan Berlyn tot de Bcriyners cn ander© Duitsers gezegd, dat de Verenigde Staten hun stryd om de vrijheid zullen steunen, zolang zy ook zelf deze stryd biyven voeren. De krachtsinspan ning van het Duitse volk on van Beriyn, zal worden beantwoord met voortdurende hulp der Amerikanen en ook, naar Ik geloof, der andero bezcttlngsmogendheden, aldus Achcson. Do Verenigde Staten 7.yn vast besloten hen te helpen, die zichzelf helpen. „En de demontage?", vraagt men in Bonn Acheson noemde de West-Berlg- ners een „levend symbool van een voortdurend pogen de vryheld te beschermen." Hg liet daar op vol gen, dat wat de Ver. Staten ook kunnen doen, dit slechts hen zal baten, die ook zelf de handen uit de mouwen steken. Do kans, dat in de allernaaste toekomst viermogendheden-bespre- kingen over de unificatie van Duits land zullen plaats vinden, achtte de Amerikaanse minister nihil. Over de politieke problemen van het ogenblik zei hg, dat er vraagstuk ken zgn, die ontstaan door dc hou ding van de Sowjetunie en de door haar geleide groep van landen en vraagstukken van economische aard. die onafhankelijk van de Rus sische politiek bestaan. Acheson liet voorts de waarschuwing horen, dat dc Berlijnse kwestie vastbera denheid vereist. Tenslotte zei hij tij dens zijn Duitse reis geen politieke verklaringen te zullen afleggen en dat, wanneer er iets uit naam van do Amerikaanse regering moest worden gezegd, dit zou geschieden door de Hoge Commissaris Mc Cloy. YVest-Duitsland beschouwt het bezoek van Acheson als van histo rische betekenis en juicht het toe, maar het vraagt zich'tegelijkertyd af: „En de demontage?" De kans bestaat, dat kanselier dr. Konrad Adenauer op deze vraag vandaag het antwoord krijgt. De Ameri kaanse, Britse en Franse Hoge Commissarissen hebben hem name lijk uitgenodigd op het geallieerde hoofdkwartier in Petersburg te ko men om hem een rapport te over handigen over de Parljse conferen tie der grote drie. Een woordvoerder van de West Duitse regering heeft verklaard, dat het niet te verwachten is, dat de oorlogstoestand tussen de westelijke mogendheden en de West Duitse staat spoedig de jure beëirldigd zal worden. Dit zou namelijk de terug trekking van de westeiyke ge Prins Bernhard heeft een lichte griepaanval DEN HAAG. Prins Bernhard zal zich. tengevolge van een lichte aanval van griep enige dagen moe ten ontzien. Zijne Koninklijke Hoogheid zal niet kunnen deel nemen aan de jacht in de Ardennen, waartoe Prinsregent Karei van België hem had uitgenodigd. allieerde troepen noodzakelgk ma ken. De West-Berlgners hebben Ache son hartelijk toegejuicht en burge meester Ernst Reuter zei uit hun naam: „U kunt op ons rekenen." Voor zijn vertrek uit de vroegero Duitse hoofdstad had Acheson op een cocktailparty een ontmoeting met generaal Vassill Tsjoeikow, hoofd van de Sowjetrusslsche con- tróle-commissie, die van diverse Russische autoriteiten vergezeld was. o.a. generaal Kotikow, de Sow- jetrussischc commandant van Ber lijn en ambassadeur Semeonow. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Nadat in de Twee de Kamer bij de algemene beschou wingen ernstige bezwaren zgn ge uit ten opzichte van het voornemen om de ministers een vaste vergoe ding voor representatiekosten te geven van f 5000 en 6ok aan dc se cretarissen-generaal en andere hoge functionarissen een vast bedrag toe te kennen voor representatiekosten, heeft de regering, gelijk zij reeds aankondigde, een andere oplossing gevonden. Het ministerssalaris wordt verhoogd van 18.000 tot 24.000. Hiermede is tevens het be zwaar ondervangen, dat van de ver hoging van het ministershonorarium in de vorm van representatiekosten geen belasting zou worden betaald. Voor wat betreft de secretarissen- generaal en overige hoge functiona rissen bestaat de mogelijkheid om in plaats van een representatietoe- lage een ambtstoelage toe te kennen, waarvan de grootte individueel wordt bepaald. Shinwell profeteert een zege van Labour LONDEN. Emanuel Shinwell. de Engelse minister van oorlog, die algemeen als een der ervarendste voorspellers van verkiezingsuitsla gen wordt beschouwd, heeft als ziin mening te kennen gegeven, dat de Labourpartij bii de komende verkiezingen een meerderheid van 80 tot 100 zetels zou krijgen. De boerderij van de heer Ok- kinga te Holwerd is tot op de grond toe afgebrand, doordat een petro leumlamp. die gebruikt werd bil het tanken van een landbouwtrac- tor. vlam vatte. Het vee kon wor den gered.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1