Commissaris G. Goorhuis I r ontaau gehuldigd Noteert ia even u zwemwedstrijden in jjortfondsenbad Schiiiiriiig speelde fraai en won van Van Lent Rijn en Japin candidaten voor de kampioenstitel Ga weer eens een potje biljarten 2 Dinsdag 15 November I949 Vele mede z teilen V 7derende ivoorden over zijn werk Boon sprak namens het politie ge- zeischap „Do Harmonie" zijn dank uit voor de steun, die de heer Goor huis in de 19 jaren van het bestaan van dit corps heeft gegeven. Commissaris C. N. van Veen uit Hilversum, voorzitter van de Bond van Hogere Politieambtenaren, sprak een persoonlijk woord tot de jubilaris. Daarna nam de officier van Justitie te Utrecht, mr Kneep- kens het woord. De heer Kneepkens kende de Amersfoortse commissaris nog niet zo lang, maar wist reeds, dat er hier een corpschef was. die met kop en schouders boven alle andere commissarissen in Neder land uitstak. Commissaris J. Krui- zinga uit Zeist sprak als vertegen woordiger van de leden van „Streekbclangen", zijn hartelijke dank uit voor de medewerking, die de heer Goorhuis aan deze politie- instantie heeft verleend. De heer Van Zoelen vertegenwoordigde de directeur-generaal van de Rijkspoli tie en sprak tevens als inspecteur van het pohtie-onderwijs, waarvoor de heer Goorhuis zich zo buitenge woon verdienstelijk heeft gemaakt. Vele andere sprekers voerden nog het woord en overhandigden ge schenken. Ook werden er veel tele grammen ontvangen. Toén de jubilaris en zyn echtge note na afloop van de huldiging en de Intieme receptie die er op volgde, Amicitia verlieten, speelde op het terras het muziekcorps van de Hu zaren van Borecl een pittige huldi gingsmars. De huldiging werd bij gewoond door het voltallige Amers foortse politiecorps, terwijl de poli tiediensten in de stad werden waar genomen door Rijkspolitiemannen uit omliggende gemeenten, .politieautoriteiten als- vele burgerlijke autori- waren vanmorgen naar de foyer van Amicitia gekomen om de jubilerende commissaris van politie, de heer G. Goorhuis, te huldigen Zoals men weet is de heer Goor huis thans vijf en twintig jaar commissaris. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de oud-burge meester van Amersfoort, mr. J. C. graaf van Rantwijk, de officier van justitie te Utrecht, mr. Kneepkens, vele hoofden van takken van ge meentediensten, vele collega's uit de omtrek en vertegenwoordigers van het garnizoen. Nadat de heer en mevrouw Goor huis de foyer waren binnengetre den. terwijl buiten de politiehar monie een vrolyke mars speelde, verwelkomde hoofdinspecteur J. Dil de op dat moment binnenkomende burgemeester, de heer Molendyk en diens echtgenote. De burgemeester was de eerste spreker. „Vandaag vieren wy geza menlijk het 25-jarig jubileum van de heer Goorhuis als commissaris. Eigenlijk vieren wij hier in Amers foort het 21-jarlg jubileum, want vier jaren heeft de heer Goorhuis doorgebracht in Middelburg. Als ik nu tot U spreek, wil ik dat ook doen namens myn collega in Middelburg voor die vier jaren. Op de keper be schouwd, is het eigenlyk niet zo'n verschrikkelijke verdienste 25 ja ren op één post te staan. Als men krachtig van gestel is lukt dat wel. De kwestie is: hoe is die ambts periode nu vervuld. Dat is het be langrijkste. De wijze waarop, ver leent er betekenis aan. Wy hebben slechts drie jaar het genoegen U te kennen. Een paar dingen zijn ons ln die drie jaar opgevallen, zoals de snelle promotie. Toen ik 32 jaar was, werd U reeds commissaris van politie in een provinciale hoofdstad. Men gaat er niet zo lichtvaardig toe over een jonge kracht zo'n ver antwoordelijke taak te geven. U hebt, geloof ik, de verwachtingen, die men koesterde, niet beschaamd. Wij zijn overtuigd dat U met grote toewijding, ijver en bekwaamheid Uw taak hebt vervuld. Buiten Uw eigenlijke ambtsbezigheden heeft U ook op ander gebied grote ver diensten, zoals bij voorbeeld de op leiding en vorming van de jonge politieman. „Ik wil graag- ook in deze hulde Uw vrouw betrekken en wil U bei den danken voor wat U in deze 21 jaar voor Amersfoort en in de 25 jaar in totaal voor de goede orde en rust in de functie van commis saris van politie hebt gedaan," al dus de burgemeester. Daarna gaf hoofdinspecteur Dil een terugblik op de afgelopen 25 jaar, die hij vergezeld deed gaan van enige geschenken. De heer Dil sprak ook nog als voorzitter van de Politie Sportvereniging. Brigadier GRAND THEATRE: „Hoe kom ik aan die man"". 14 j. Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur; Ov. dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „In het duister van-de nacht" 13 j. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6-45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Souka. het kind der tropen". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Alibi" 18 j. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: „Mariandel". 18 j. Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur 15 Nov. Sociëteit Amicitia 20 uur, toneeluitvoering Rotterdams To neel. 15 Nov.: Vrouwenbond PvdA. Vrouwendag, geb. Vrijz. Herv. 20 uur. 16 Nov.: Gezelschap Loen Spaan, Kindermatinée, Amicitia 14.30 uur. 16 Nov.: Henri Ravos, telepaath, Amicitia 20 uur. 16 Nov.: NCRV Steravond. Markt hal 20 uur. 16 Nov.: AZC Neptunus, nationale zwemwedstrijden, Sportfondsen- i ybad 19.30 uur. 16 Nov.: Uitvoering Soli Deo Glo ria en declamatie, wijkgeb. Bethel (Eemstraat) 20 uur. 17 Nov.: Amersfoortse Redding Brigade, propaganda-avond. Nieuw Amsvorde 20 uur. 17 Nov.: Spiritistenver. „Harmo- nia", openbare psychometrische avond, geb. Vrijz. Herv. Zuid singel, 20 uur. 17. 18 en 19 Nov.: St. Nicolaas- markt Toonkunst Oratoriumver eniging Markthal. 18 Nov.: NW Bestuurdersbond, openbare vergadering met caba ret en spreker, Amicitia 20 uur. 13 Nov.: Volksuniversiteit, mevr. dra s'Jacob „Welke zijn de ken merken en de grondslagen der verschillende grote stijlen in de kunstgeschiedenis", Openbare Leeszaal 20 uur. 19 Nov.: Buurtver. „Mars", toneel avond, KAB-gebouw 20 uur. ID Nov.: Toneeluitvoering „De Diesel", Amicitia 20 uur. 19 en 20 Nov.: Intern School v. Wijsbegeerte, Prof.' dr. C. A. Mennecke, „De huidige proble- matiek der massapsychologie". 20 Nov.: Instituut voor Vollksont wikkeling, Fillmochtend „Iwan de Verschrikkelijke, Grand Theéatre 10 uur. 20 Nov.: Parochiehuis P. Bor- straat K. A J. Toneel en film 20 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bo- vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdag middag van 2.304.30 uur; Lees zaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag, en Vrijdagavond van 7—10 uur Expositie: T.e.m. 26 Nov St Pie- ters en Bloklandsgasthuis. Tentoon, stelling schilderijen Jonge kunste naars op werkdagen open van 10 *4—17 en van 19 30—21.30 uur IngezMed.) KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pUnsUllende Thermo- gine de weldadige warmte verjaagt verkoudheid. b/ERMOGÈNE HET EERSTE CONTINGENT GEDEMOBILISEERDEN van de Koninklijke Landmacht, die in Nieuw Zeeland een nieuwe toe komst ivillen opbouwen, is per Constellation naar het nieuwe vaderland vertrokken. De ex-mi litairen betreden enthousiast het vliegtuig. Ons dagelijks teveel Twee wielrijders, die de Helle straat in verboden richting bereden, werden bekeurd, evenals twee fiet sers, die dezelfde overtreding be gingen in het Laantje. Drie automobilisten negeerden het stopverbod in de Utrechtsestraat. Een jongen gooide de kroon van een straatlantaarn bij de overweg aan de Arnhemseweg kapot. Gisteren ontsnapten drie jongens uit het Rijksopvoedingsgesticht. Een bewoner van een perceel aan de Utrechtsestraat werd gewaar schuwd, omdat hij de vuilnisemmer te vroeg had buiten gezet. Op ae Utrechtseweg bij de Zon en Schild botsten gisteren twee per sonenauto's tegen elkander op. Er ontstond enige schade. Twee autobestuurders, die geen werkboekje konden tonen, werden bekeurd. Vier wielrijders gingen op de bon. omdat zij hun fiets niet van een behoorlijke achterverlichting hadden voorzien. Een wielrijder, die op het trottoir fietste, werd bekeurd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Jubileum bij de N.S. De chef commies-kassier, de heer A. W. A. Droste, vierde van daag onder zeer grote belangstel ling zijn 25-jarig jubileum bij de N.S. Hoofd-stationschef, de heer J. H. Bucx en de heer H. Wilten waren vol lof over de levensop vatting van de jubilaris en boden diverse geschenken aan. Tot slot dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde en be toonde belangstelling 1128. De evacuatie van de vrouwen en kinderen vordert de hele dag, maar eindelijk zijn al len aan boord van de „Argus", die zo'n vrachtje wel kan ver voeren. Waarheen gaat de reis? Engeland, zegt Mathisen. De vrouwen schijnen er nooit van gehoord te hebben „En onze mannen?" vragen ze; want ze kunnen zich niet voorstellen, dat die werkelijk zijn verdwe. nen. „Wij blijven ach ter," zegt Rob; „en we zullen proberen een on derzoek in te stellen." Ja. Rob en Taaie Toon blijven aan boord van de „Vrijheid III" in de buurt koersen, want R°b moet er meer van v/eten Mathi sen belr-o" -'1" medewerking. „Als jullie weer in moeilijkheden zitten, stuur je mij maar een telegram en dan vliegt Van der Decken direct over." Rob en Taaie Toon kijken het vlieg tuig nog even na, wanneer het zich met zijn zware last van het water verheft en dan hijst Rob het zeil... EINDE (Morgen begint deel XV van „De Avontu- ren van kapitein Rob"!) JMj Op verscheidene nummers ivordt felle strijd verwacht De HVCHermes DVS Het eerste elftal van HVC, dat Zondag a s. geen competitie-wed strijd behoeft te spelen, benut deze gelegenheid door op „Birkhoven" vriendschappelijk te spelen tegen de eerste-klasser Hermes DVS. Biljarten dercle klasse libre: Ex-kampioen Craanen niet in vorm Wat Rijn bij de 2de klassers deed, deed J. Schuuring („Leusderkwar- tier"j gisteravond in café „Sport", waar de derde klassers aan de vierde ronde begonnen in de finale om het persoonlijk biljartkampioenschap. Schuuring speelde ook de fraaiste partij tot nu toe, ook met het hoog ste moyenne, nl. 5.26! Daar kon A. v. Lent van „Nieuwe Kei" niet tegen op, hoewel hij zich kranig weerde en na 17 beurten nog gelijk stond. Beiden hadden toen 65; maar daar na maakte de „Leusderkwartier"- speler die in de vijfde beurt al een serie van 28 genoteerd had de partij uü met resp. 29 en 6. Van Lent poedelde en bleef op 65 staan! J. Schuuring 100 19 29 5.26 A. van Lent 65 19 12 3.42 Helemaal mis is het met de kam pioen van vorig jaar, W. J. Craanen („Leusderkwartier"). Hij verloor na een slechte partij van zijn kant van J. Rovers („Nieuwe Kei"). Vooral te gen het einde miste Craanen steeds gemakkelijke ballen. J. Rovers 100 33 13 3 03 W. J. Craanen 83 33 18 2.51 Scheerder zette zijn overwinnin genreeks voort met een overigens weinig indrukwekkende zege op G. Haarmans van „Nieuwe Kei". Nee, geen imposante partij, maar het schijnt Scheerder nu eenmaal steeds te lukken. Hy staat ongeslagen aan kop, maar is o.i. de sterkste speler niet, getuige zijn moyenne. H. Scheerder 100 35 13 2.85 G. Haarmans 79 35 13 2.25 Van Beek („Soesterkwartier") won weer eens Nu van de Soester speler C Butselaar (D.O.S.). Langzaam liep dc Amersfoorter diend. G. v. Beek C. Butselaar uit en won ver- t Ingez. Med.) l: Zondags van 14—17 uur. R.K. Openbare Leeszaal. Wijers. straat 2. Geopend van 10—1 uur en 2 30—5.45 uur. Maandag en U-12S30 uur' Uillemns van DENKT U EROM?? MORGENOCHTEND 10 UUR begint dc PLAATSBESPREKING voor de OPZIENBARENDE FILM LOST WEEKEND Donderdag 17 Nov. GRAND-THEATRE Lost week-end in „Grand" In het Grand Theatre worden Donderdag drie speciale voorstel lingen gegeven van de zeer beken de Paramount.film „The Lost Week-End". Deze film, die ver vaardigd is naar een gelijknamige roman van Charles Jackson, con fronteert de toeschouwer met een der ernstigste problemen van deze t:jddrankzucht. De zeer realisti sche hoofdrol wordt er in vertolkt door Ray Milland Voorts heeft Jane Wyman die zo'n grote be kendheid verwierf als Johnnie Be linda, een zeer voorname rol in „The Lost Week-End". H. Scheerder J. Schuuring J. Rovers C. Butselaar W J. Craanen G. v. Beek A. v. Lent G. Haarmans 100 71 2.94 2.08 2.66 2,86 3.46 2.60 297 2.78 2.57 2.32 A.Z.C. „Neptunus" organi seert Woensdagavond in het Sport- fondsenbad nationale zwemwed strijden, waaraan tal van promi nente Nederlandse zwemmers en zwemsters zullen deelnemen. Bij dc heren zullen o.a. Hans Kelder (Robben); Stan Scheffer ('t IJ) en Rudy van Feggelen (Meeuwen) van de partij zijn. Wat de dames betreft hebben de Robben-zwem sters Annie Veldhuyzen; Diny van Ekris en Geertje Wielema en Han- nie Terrneulen van H.D.Z. reeds doen weten daat zij aan de wed strijden zullen deelnemen. De vol gende verenigingen hebben inge schreven met ongeveer 65 zwem- mers(sters); Robben (Hilversum); HDZ (Amsterdam); 't IJ (Am sterdam); AZC (Apeldoorn); Meeuwen (Amsterdam); DJK (Utrecht); 0 HZC (Hilversum): Zwemlust (Utrecht en Forel (Woerden), De jeugdige Neptunus zwem ster Ada Scheerder komt op het nummer 100 meter borstcrawl in haar serie uit tegen Hannie Ter rneulen. Indien de Amersfoortse kans ziet haar successen van de laatste tijd te bestendigen, zal zij waarschijnlijk wel tot de eerste drie behoren. Hetzelfde kan gezegd worden van Jan de Gans, die op de 100 meter borstcrawl voor heren zal tonen dat hij tot de beste zwem mers van Nederland kan worden gerekend. Of hij echter kans zal zien Smits van Meeuwen en Dick Staal van 't IJ achter zich te la ten, blijft voorlopig nog een vraagteken. In ieder geval zal hij tijdens de spannende strijd, die wordt verwacht, wel een woordje meespreken. De 100 meter rug- crawl voor dames zal wel een nek- aan-nek race worden tussen onze stadgenote Ina de Gans en de Rob ben zwemster Diny van Ekris. Wie dc sterkste van de twee is, zal Woensdagavond wel blijken. Het nummer 100 meter rugcrawl voor heren belooft een wel zeer spannende strijd te worden. Wie met de eer zal gaan strijken, dur ven wij niet met zekerheid voor spellen. Stan Scheffer van 't IJ heeft de beste kans dit nummer op zijn naam te brengen, doch Rol; De Rijk; Arons; Demuth en Hes- s;ng zullen het hem wel niet mak kelijk maken. Met belangstelling zien wij de prestaties van de jeug dige Amersfoortse zwemmer Jan de Gans op dit nummer tegemoet. Hij zal wel niet tot de eersten be horen, maar het zal de eerste maal niet ziJn. dat hij voor een. verras sing zou zorgen De 200 meter schoolslag voor heren wordt een strijd tussen de Robben -.wemmer Hans Kelder en Rudy van Feggellen van de Meeu wen. Hans Kelder is momenteel de snelste schoolslagzwemmer van ons land en wij verwachten dat hij de Amsterdammer tenslotte wel achter zich zal laten. Spannende strijd wordt ook verwacht op de estafettenummers, vooral bij de dames. Robben, Meeuwen. H.D.Z. en Neptunus verschijnen met de sterkste ploegen in het water. De Robben ploeg bestaat uit de Stcn- der-pupillen Annie Veldhuyzen; Tiny Groenhuyzen; Diny van Ekris en Geertje Wielema! Verras singen op dit nummer zijn echter met onmogelijk. Wij verwachten Woensdagavond in het Sportfondsenbad interessan te wedstrijden, die in sommige ge vallen niet van spanning en ver- ïassing ontbloot zullen zijn. Na af loop van de zwemwedstrijden zal het eerste herenzevental van Nep tunus een vriendschappelijke polo wedstrijd spelen tegen Robben uit Hilversum. De aangekondigde com petitiewedstrijd NeptunusAZC is uitgesteld. Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrikug Antonius, z. v. A. H. Metaal en H. G. Kreu- zer; Arend Jacob, z. v. H. W, Hey- kamp en J. J. v. Dijk; Robert Theo- door, z. v. A. T. v. Poorten en D. C. Hartog; Ronald Louis, z. v. H. L. Timmermans en J. v. d. Zwaan; Dirk August, z. v. H. v. Ouwerkerk en C. C. J. Abelman; Johanna Jen- tina, d. v. F. Braam en M. H. Eijses; Leslie Willem, z. v. E. Mooij- jaar en B. M. Doubleday; Hendrik, z. v. J. Verrips en J. Hoogendoorn; Marijke, d. v. A. v. d. Wiel en J. v. d. Berg; Pauline, d. v. L. A. M. See- gers en J. Willems van Beveren. GETROUWD: N. J. Nieuborg en G. v. Heil. OVERLEDENCornelia van Duijn, 70 jr. geh. m. H. M. Marcus- se: Jansje Mol, 33 jr, on geh.; Cor nells van don Brink, 46 jr, geh. m. E. C. v. Wijland. Honden aan lijn houden De krantenbezorger L. deed Maandag bij de politie zijn beklag, dat hij op de Kapelweg was lastig gevallen door een hond. Een door de politie ingesteld onderzoek wees uit, dat de betreffende hond niet gevaarlyk, doch speels was geweest. Toch werd de eigenaar gewaar schuwd, dat hy voortaan het dier niet meer los op straat moet laten lopen. Een vrouw eveneens bezitster van een hond, kreee ook een waarschu wing. Zy had haar viervoeter los op straat laten lopen. Gevonden voorwerpen In de periode van 10 t/m 14 No vember werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven: Autowiel met band, bouvier met halsband om, geldsbedrag, blauw, rood kindermutsje, paar lederen lie- rcnhandschoenen. rode shawl, rood grys étui met vulpen en potlood, rode en groene want, blauwe ba ret, br. led. herenhandschoen, wit dekzeil (Amersfortia), kinderbril met rose montuur, zilveren ketting met klompje, blauw zyde das, por- tem. inh. 0,81, rood étui met vul pen, gordynknop, 2 muntbiljetten, vulpen (rood gevlamd), kindcr- schoudertasje, witte hond, dames portem. inh. 0,50, bril met licht montuur, bruine das, spaarboekje t/n van Rijstenberg, vulpen, br. geel geblokte das, blauwe alpino muts, wit keeshondje, paar wanten (creme met blauw). In de stadsbus gevonden tussen 5 en 11 November en aan de garage bij Nefkens te bekomen: Blauwe plastic damesjas, zwarte paraplu, hondenhalsband met riem, 2 hoofddoeken rood en blauw ge bloemd, portcm. inh. foto en post zegel, paar Noorse wanten (beige met rood-zwarte want), kinder, want (groen-rood), groene hand schoen, rood mutsje, paar witte wanten, paar witte wanten, paar br. glacé heren-handschoenen, zwarte handschoenen, fotootje. Biljarten tweede klasse libre: Alle anderen zijn uitgeschakeld Het einde komt in zicht en de spanning heeft zijn hoogtepunt be reikt bij de strijd om het persoon lijk biljartkampioenschap 2e klas se libre. Bij de zesde en voorlaat, ste ronde, gisteravond in „Metro- pole" gespeeld, deden zich welis waar geen verrassingen voor maar toch spitste de spanning zich toe, omdat de beide leiders C. Rijn van („Vergulde Wagen") en W. Japin („Leusderkwartier") geen misstap pen deden. Zij hebben nu ieder 10 punten alleen Rijn's moyenne is beter en zullen hedenavond tegen elkaar uitkomen en dan zal de beslissing vallen. Wij verwachten daarom geen bijzonder fraaie, maar wel hyper-spannende partij tussen deze plaatselijke meesters van het groe ne laken, waarbij de zenuwen wel een belangrijke rol zullen spelen. Intussen nam Rijn tegen J. de Vries (Ons Genoegen, Baarn) geen 5? OF deze twee-in-één- zaak nu zuiver als na sleep van de gemeente raadsverkiezingen was te beschouwen of dat zij voortvloeide uit het ons volk sinds jaar en dag tet- gende woningprobleem, werd ter zitting niet geheel duidelijk. In ieder geval had de affaire met alle twee wel iets te maken. In een bosrijke streek, niet ver van de stad, woont in een fraai landhuis meneer Jodocus van Q. de R. Dat landhuis staat in een fraai park en in dat park staat nog een kleine bungalow. En in die bungalow woont, dank zij en ten gevolge van een beslissing van het plaatselijk Bureau voor de Volkshuisvesting, de heer Pieter P.. van beroep instrumentmaker en vurig lid van de Partij van vele Pieten. Zo te horen. wq£ dat laatste de aanleiding tot de hele geschiedenis. Want meneer van Q. de R. is na melijk lid van de Partij van een heleboel Jodocussen. Nu waren de twee elkaar daar eerder nooit hard om gevallen. Toen ze kort na de kennismaking hadden ontdekt, dat ze beiden hartstochtelijke biljartlief hebbers waren, klopten ze elkaar zelfs geestdriftig op d? schouder wanneer een van twee een knappe fan- tasiestoot had gemaakt op de wedstrijdtafel van de landheer. Het was „jü" en ..jou" en „Piet" en „Jook", als tussen dikke vrinden. Maar toen in het voorjaar de politieke partijen hun toebereidselen begonnen te treffen voor de raadsver kiezingsactie. was het al heel gauw afgelopen met de sport- en burenbroeder- schap. Want Piet plantte voor zijn deur een stok in de grond met een bord, waar op met vlammende letters stond te lezen, dat Pieten de partij van alle Pieten moesten kiezen. En dat vond de heer Jodocus. zo niet verschrikkelijk, dan toch heus erg pijnlijk. Want als hij bezoek ontving van personages uit zijn kringen, leek het wel of hij, Jodocus, aanhanger was van de Pie ten-Unie. Hij vond het wer kelijk gênant. En omdat buurman Piet niet voldeed aan het verzoek om dat berd dan tenminste achter z'n ramen te hangen, sloop meneer Jodocus op zekere nacht n^ar het grondge bied van Piet, trok de stok met bord en al uit de aarde en vleide de „steen des aanstoots" daarna neer, met de letters naar beneden. Maar de volgende morgen blonken de vurige Pieten- letters weer fel in de zon. Kaarsrecht stond de stok met het uitdagende bord weer overeind. Toen de duisternis viel. sloop Jodo cus nogmaals naar het grondgebied van Piet om het geval ondersteboven te smijten. Maar ook die vol gende morgen.6 Welgeteld zeven keer her haalde zich het spelletje. Toen was Jodpcus' geduld ten einde. Driftig brak hij het bord van dé" stok (die slok kon niet mee in zijn auto) en bracht het plak kaat als „gevonden voor werp" naar het politie-bu- rcau. EN daarom staat de heer Jodocus terecht wegens vernieling, van de stok! Tot zijn verdediging voert hij aan: „Ik wist niet eens, dat die stok van hem was. 't Had net zo goed een boomstammetje uit mijn eigen park kunnen zijn. Maar buitendien, het is toch al heel kinderachtig, iemand te laten vervolgen om het breken van een stok." De rechter is het daarmee eens. Maar hij vindt het van Jodocus toch ook een beetje flauw, dat die een aanklacht indiende tegen zijn buurman. We gens een mishandeling, die niet veel meer was dan een onschuldige duw. „Ben ik met U eens", er kent Jodocus nu joviaal. „Maar ik wilde me toch niet laten kennen. De man haa me trouwens uitge scholden ook". Dc officier van Justitie acht de vernieling „wettig en overtuigend" bewezen en eist een tientje boete. Hoofdschuddend doet de rechter er vier gulden af. Dan is Pieter verdachte en Jodocus getuige. „U schold voor kapitalist en had het over dure sleeen, hè?", zegt de rech ter. „Maar U woont toch nog maar altijd prinsheer lijk in uw bungalow! Waarom hing u dat bord niet achter dc ramen?" Een beetje aarzelend komt het antwoord: „Ik wilde voor mijn overtui ging uitkomen. Het was op mijn eigen landje. En voor kapitalist heb ik nooit ge scholden. Wel voor lafaard!" „As-je-me-nou!" Veront waardigd valt de getuige hem in de rede. „Hebt u niet voor kapitalist geschol den en getreiterd en me die ene keer een opduvel gegeven, toen we aan dat vermaledijde bord stonden te trekken? En hebt u ook niet mijn partij beledigd, j terwijl die partij van u.." Het wordt een vurig de bat tussen die twee, alsof er morgen weer. „Spaart U zich allebei de moeite, ons politiek te be- invloeden", onderbreekt de officier van Justitie de kib belpartij. „Ik heb genoeg van die grappen. Zes gul den of drie dagen eis ik, wegens mishandeling". „Twee gulden of één dag." luidt de eindbeslis sing. En de wijze rechter voegt er nog een goede raad aan toe: „Als er weer eens verkiezingen zijn," zegt hij, „hang dan de bil jetten achter de ramen. Want op die andere manier bezorgt ge uw partijen vast geen zetelwinst! En ga weer eens samen een potje bil jarten. enkel risico en speelde een uitste kende partij, de beste welke wij tot nu toe bij deze finale te zien hebben gekregen. Reeds bij de 21e beurt maaket Rijn met een onge meen fraaie slotserie van 26 de partij uit en zijn moyenne bedroeg 7.14 ook nog niet eerder gespeeld in dit tournooi. De Vries kwam niet verder dan 69! C. Rijn 150 21 26 7.14 J. de Vries 69 21 18 3.28 Japin had 34 beurten nodig om van de Baarnse speler D. de Jong van „Ons Genoegen" te winnen. Het was een middelmatige partij, die geen verrassingen bood. Beide spelers misten nogal eens. maar ae Amersfoorter kon tenslotte defini tief de leiding nemen om die niet meer af te staan. W. Japin 150 21 26 7.14 D. de Jong 69 21 18 3.28 Een zeer goede partij gaf de tweede „Vergulde Wagen' -speler D- ten Hoeve te zien. Hij speelde met een moyenne van 6.81 tegen H. Engelhart, „Metropole". Laatst genoemde, die tot nu toe steeds be neden zijn kunnen is gebleven en steeds slecht speelae, was weer totaal uit vorm en kon er niet tegen op. D. ten Hoeve 150 22 29 6.81 H. Engelhart 57 22 12 2.59 De „Metropole"-speler R. Velt- man behaalde een verdienstelijke overwinning op W. Onrust („Ons Genoegen", Baarn). Toen Veltman eenmaal zijn serie van 19 gemaakt had, was de zaak bekeken. R. Veltman 150 36 19 W. Onrust 95 36 13 De stand luidt: gesp. 4.16 2.63 1. C. Rijn 2. W. Japin 3. D. ten Hoeve 4. J. de Vries 5. R. Veltman 6. W. Onrust 7. D. de Jong 8. H. Engelhart pnt. 10 10 8 6 6 4 2 2 ALS OPVOLGER van de chef van de Marine-staf der Verenig de Staten, Louis Denfeld, is be noemd admiraal Forrest Sher man. Admiraal Forrest Sherman achter zijn bureau. DE KORENMOLEN TE FORME- RUM (Terschelling) is thans weer een sieraad voor het eiland. Er is hard gewerkt om hem in zijn oude luister te herstellen. De zwichtstelling en enige andere onderdelen konden worden gere pareerd. Maar de staart, de lange en korte spruit en de ijzeren toe- de, die een gewicht heeft van ongeveer 1800 kg., moesten ge heel worden vernieuwd. Ook werd de molen nog uitgerust met het nieuwe fokwieksysteem. Vandalisme Een opzichter van de Provinciale Waterstaat deed Maandag de poli tie mededeling, dat uit de sluis in het Valleikanaal aan de Hogeweg twee schotbalken waren ontvreemd. Het bleek dat een der Tjalken was ontvreemd en de andere in het wa ter was gegooid. De politie stelt een onderzoek in. De Bazar-commissie van de Ver. eniging v. Vrijzinnig Hervormden bericht, dat de gehouden bazar 3756,68 heeft opgebracht. Overschot pootaardappe- len uit de markt genomen DEN HAAG. Binnenkort wor den telers van pootaardappelen in de gelegenheid gesteld, aangebo den, doch niet verkochte pootaard appelen, die aan de keuringseisen voldoen, o^er te dragen aan het pootgoed-egalisatiefonds. Gestreefd wordt naar een gelijkmatige afna me. terwijl rekening zal worden gehouden met exportmogelijkheden in het komende voorjaar. Indien de teler niet direct kan afleveren, wordt een voorschot verstrekt. Voorts zal een oplopende bewaar- vergoeding tot een rijksdaalder per 100 kilogram worden gegeven. De finitief overgeschoten pootgoed zal worden gedenatureerd, bijvoor beeld door stomen voor de veevoe derproductie. Rechts België vraagt om eert Godsvrede BRUSSEL. Op een vergade. ring te Brussel van de katholieke volkspartij heeft de minister van binnenlandse zaken, De Vleeschau- wer, de socialisten voorgesteld in dt dagen, die aan de volksraad pleging over de terugkeer van de koning voorafgaan, een Godsvrede te betrachten en geen betogingen voor of tegen de vorst te organi seren. Nederlands elftalclub gaat waar trainen De volgende spelers zijn uitge nodigd voor deelneming aan de graining ter voorbereiding van "NederlandDenemarken: P. C. Kraak (Stormvogels); A. J. Saris (BW); J. Everse (Neptunus) H. Schijvenaar (EDO); P. v. d. Sluys (BW); F. Steenbergen (SW); J. v. Schijndel (SVV); J. H. Stoffelen (Ajax) M. Terlouw (Sparta); A. de Vroet (Feijenoord) C. v. d. Hart (Ajax); M. Clavan (ADO); Th. L. Timmermans (ADO); A. H. Roosenburg (Sneek). M. Schaap ('t Gooi); A. Lenstra (H'renveen); J. F. Michels (Ajax); C. v. d. Tuyn ('HDVS). De training vangt hedenavond op het VUC-terrein aan. Op Nieuwjaarsdag geen competitie wedstrij den Tenzij verenigingen anders ver langen zullen op Zondag 1 Januari 1950 geen competitiewedstrijden worden vastgesteld. W nndenber g Aanbesteding Door de Amersfoortse Architect G. Adriaans is aanbesteed het bou wen van 6 en 7 en 13 woningen in massa aan de Middenstraat, Achterstraat cn Kaneelsedijk. Ingeschreven werd H v As A f 58,800. B f 68.600 C f 127.400. R v ïAtenburg A f 62.520, B f 72900, C f 135,200. v Buren en Renes A f 57.750, B f 67.375, C f 125.125 M Dasselaar C f 136.719. M v Gestel f 132.300 voor C. En- gelhou en Boorsma C f 132.400.--- Hendriks Bouwbedrijf A f 57.870. B f 67.415. C f 125.85.—. S Hen driks A f 63.656, B f 73.789. C f 137.138. A v Lunteren A f 63.478. B f 73.587, C f 136.993. H Meester C f 137.548 J Schreuder C f 137.100. C v Zwol A f 57.300. B f 66.200, C f 123.000.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2