DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Zaaiitlatïise brandweer meer dan een etmaal in actie Nederlandse roekelozer chauffeurs nicl dan Belgische "M Mogelijk chauffeur eigeo rechter geweest Trein stort in 25 meter diep ravijn in Transvaal Vuurzee bij Bruynzeel laait telkens opnieuw op Remmen weigeren: 6 doden Belle Odetle krijgt acht maanden r~ Albert van Dalsuni ridder de Mederlandse Leeuw in Verklaring van ooggetuige klopt niet met politierapport Londen in dikke mist gehuld Misleidende voorstelling in de Belgische pers 9e Jaargang, no. 269 Woensdag 16 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. 03nk Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- rijs ceDt p. w. of I 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER, EEN VONK SPRINGT UIT EEN LASAPPARAAT. ZAANDAM. Een enorme brand, die de gehele dag duurde en In de avonduren weer met nleuwo felheid oplaaide, heeft gisteren gewoed in de Nederlandse potlood-industrie van de fa. Bruynzeel, die 19 onder gebracht in de schaverij van deze firma aan de Pieter Ghysenlaan te Zaandam. Hoewel de vrijwillige brandweer, geassisteerd door de fabrleks- brandweer, de gehele morgen in actie was en met vier auto- en twee motorspuiten en liefst tien stralen de strijd tegen do vlammen aanbond, nas men tegen het middaguur het vuur nog niet volkomen meester, 's Middags en ook 's avonds hebben de vlammen weer verscheidene malen om zich heen gegrepen en om half acht Dinsdagavond bleek het nood zakelijk. dat al hei spuitmateriaal, waarvan een gedeelte al was Inge rukt, opnieuw in bedrijf kwam. De 2400 liter-spuit moest wederom op volle kracht gaan werken en pas om negen uur 's avonds meer dan twaalf uur na bet uitbreken van de brand was men zover, dat niet langer de aanwezigheid van alle blusmiddelen werd vereist. Uiteraard trok de brand vele nieuwsgierigen. Tot hen, die op het terrein aanwezig waren behoorde ook de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen. Gaten in muren om bij de vlammen te komen De brand is omstreeks acht uur 's morgens uitgebroken, vermoede lijk doordat van een lasapparaat een vonk is weggesprongen. Voorraden ln Amerika gekocht potloodhout vatten vlam. waarop de fabrieks- brandweer van Bruynzeel onmiddel lijk ingreep. Even later kwam de vrijwillige brandweer, die terstond werd gealarmeerd, versterking bie den. In de loop van Dinsdagmorgen, nam de brand zeer ernstige afme tingen aan. Enorme rookwolken maakten het onmogelijk door de normale ingang in de loods te ko men, zodat men, om het vuur goed te kunnen bestrijden, eerst gaten In de muren moest hakken. Omstreeks elf uur in de morgen was men zover, dat voor uitbreiding of overslaan van het vuur naar an dere loodsen geen gevaar meer be stond. Het bleef echter smeulen tussen de houtstapels en men be greep al terstond, dat het nablus- singswerk nog geruime tijd zou vorderen. Laat in de avond was men nóg aan het nablussen, ja eigenlijk kon men pas toen van nablussings- werk spreken er. het zag er toen nog steeds niet naar uit, dat het spoedig gedaan zou zijn. De machines voor de potlood- Industrie zijn, naar het schijnt, gro tendeels gespaard gebleven. De voorraden potloodhout echter, een aanzienlijk kwantum van het ver vaardigde product en een grote hoeveelheid verpakkingsmateriaal, zijn verloren gegaan. Het bedrijf, waar door vijfender tig man wordt gewerkt, leed be hoorlijk veel waterschade. Twee enorme loodsen werden verwoest De bedrijfsschade is van die aard, dat men zeker enige dagen zal moeten sluiten. Mederlandse tanker gezonken DEN HAAG. De kleine Ne- derlandse tanker „Mercurius" is Dinsdagavond laat in aanvaring ge komen met het Britse schip ..Sedu lity". dat voor anker ligt bij Tha mes Haven. De ..Mercurius" is hierna vermoedelijk bi.i Hole Ha ven gezonken. Aldus een radio boodschap van de „Sedulity" die is opgevangen door 't radiostation van North Foreland. Enige opvarenden van de tanker konden aan boord van de ..Seduli ty" worden genomen. Afgaande op noodkreten moesten zich kort na het ongeval mensen in het water bevinden, maar men slaagde er aanvankelijk niet in hen op te nik ken. De kapitein en vier leden van de bemanning van de „Mercurius" ziin er met een sloep van de ..Se dulity" op uitgetrokken. Zij wisten alle opvarenden van het gezonken schip te redden. 'AMERIKA Welfare-industry" V)E staking in de Amerikaanse staal is geëindigd met een écla tante overwinning der arbeiders. Ook de machtigste werkgevers de United Steel en de Bethlehem Steel, hebben het principe moeten aanvaarden, dat hun arbeiders recht hebben op roya le pensioenen (minimum: 100 dollar per maand) en uitkeringen tijdens ziekte. Maar omdat de Amerikanen nu eenmaal bijzon- der wantrouwend ln het I zijn tegenover 1 staatsbemoeiing is het de industrie en niet de staat, die in hoofdzaak met de uitvoering van deze sociale voorzie ningen is belast. In Amerika is men dus bezig met de schepping van iets, dat men in tegenstelling met de «welfare state", die doorn in het Amerikaanse oog. de „welfare-in dustry" zou kunnen noemen. Het moet interessant zijn gade te slaan, welk systeem op den duur het best functionneert. Misschien zal dan zelfs blijken, dat de landen tot hun voordeel uit beide systemen bepaalde ideeën kunnen lichten. zoeklicht "^1 Meer wind Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijk mist en hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 17 Nov.: Zon op 8.02 onder 16.47 Maan op 3.54 onder 15.21. BATAVIA Een vrachtauto met voetballer en supporters is in dc omgeving van Semarang in een ravijn gestort doordat de remmen weigerden. Alle 78 inzittenden werden gewond, van wie circa 50 ernstig. In het ziekenhuis in Ken- dal zijn inmiddels zes slachtoffers overleden en in het ziekenhuis in Semarang 2; de chauffeur en de naast hem zittende knecht konden tijdig uit de auto springen, toen zij bemerkten dat de remmen wei gerden; zij liepen slechts schaaf wonden op. Zij beiden bevinden zich thans in arrest op de politie post te Kendal. De auto kwam van Kaliwungu en reed naar Bodja. Slijkhuis is toch in België geweest (Eigen bericht) DEN HAAG. Hoewel Wim Slijkhuis van de K.N.A.U. geen toestemming had gekregen om deel te nemen aan de cross-country te Nicl in België op Zondag j.l., ook niet zonder mededinging, is de Haagse athleet die dag toch naar België geweest, omdat de Belgen de wens te kennen hadden gege ven, in ieder geval de Nederlan der bij hun wedstrijd te zien. Slijkhuis viel een zeer hartelijke ontvangst ten deel. Hij werd door de burgemeester van Niel ontvan gen en samen met zijn beroemde Belgische collega Gaston Reiff ge huldigd Hierna volgde hij met veel belangstelling de wedstrijd, hoewel hij ongetwijfeld heeft zit ten popelen om de afstand mee te lopen. ROERMOND. De Roermondse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen vijf van de elf verdachten, die betrokken zijn bij een valse muntersaffaire, die van Blerick uit in Nederland, Frankrijk en Duitsland was opgebouwd. De 20-jarige O B. (alias La belle Odette), huisvrouw van A. v H te Venlo werd conform de eis tot acht maanden gevangenisstraf met af trek veroordeeld. De 50-jarige koopman C. van H. te Venlo kreeg overeenkomstig de eis een jaar ge vangenisstraf met aftrek. De 26- jarige rijwielhersteller A. van H. uit Venlo, tegen wie een jaar met aftrek was geëist, werd vrijgespro ken. De 35-jarige Venlose wielren ner F. M., tegen wie anderhalf jaar met aftrek was geëist, werd tot een jaar met aftrek veroordeeld. De eveneens uit Venlo afkomstige. 35- jarige koopman H. N. kreeg zeven maanden met aftrek. Er was tien maanden met aftrek tegen hem ge ëist. Op 29 November zullen de zes andere verdachten in deze zaak voor de Roermondse rechtbank te recht staan. De 80-jarige landbouwer R. Woudenberg uit Beekbergen, die op onvoorzichtige wijze de Arnhemse- weg overstak, is door een auto ge grepen. Hij liep een ernstige hoofd wonde op en is enige uren later in een ziekenhuis te Apeldoorn over leden. Knock out binnen 12 seconden LONDEN. De bokswed strijden in de Harringay Arena te Londen werden geopend met een gevecht tussen de Britse zwaargewichten Eddie Vann en George Stern. 12 Seconden na de eerste gongslag was de win naar reeds bekend. Vann had door k.o. gewonnen. Bij de twaalf seconden was ook het uittellen van Stern inbegrepen, zodat de wedstrijd eigenlijk maar twee seconden had ge duurd De ontmoeting, waarin Danny O'Sullivan zijn Belgische tegen stander Verhamme knock out sloeg, duurde totaal 53 secon den. J Heel het toneel is in hem onderscheiden (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. Dat een acteur benoemd wordt tot ridder in de or de van de Nedcrl. Leeuw is 'n grote uitzondering. Tot nu toe waren slechts twee acteurs die eer deel achtig geworden, Louis Bouwmees ter en Willem Royaards. Maar se dert gisteravond minister Rutten in de Haagse Kon. Schouwburg op de ereavond van Albert van Dal- sum bekend maakte, dat de Ko ningin de jubilaris had benoemd tot ridder in de orde 'an de Neder landse Leeuw, rust het toneel in Nederland op drie pijlers van bij zondere erkenning. De mededeling van minister Rut ten had een dusdanige ovatie van het publiek tengevolge, dat het duidelijk was, dat deze niet alleen de geridderde gold, doch ook de vorstin voor haar beau geste tegen over de toneelspeelkunst en de re gering voor haar voordracht. En gelijk Paul Huf zei, toen hij Van Dalsum gelukwenste, in zijn per soon is het gehele toneel in Neder land onderscheiden. De jubilaris zelf waardeerde in het verlenen van do onderscheiding ook in het bijzonder, dat de koningin daar mede de betekenis en de culturele waarde van het toneel had erkend. De versierselen van de orde wer den Van Dalsum opgespeld door de voorzitter van de Stichting Am sterdams Toneelgezelschap, de heer Van Schaik. Van vele zijden is Albert van Dalsum lof toegezwaaid: door mi nister Rutten, door loco-burge meester Feber, die een zekere te rughouding in acht nam omdat de overheid niet over kunst mag oor delen, door de schrijver A. den Hertog namens het gemoderniseer de Ned. Toneelverbond, door Cees Laseur namens de Haagse Come. die, door de verleden jaar ko ninklijk onderscheiden Haagse to neelspeelster Fie Carelsen en door de heer Hulsker, die een enveloppe met inhoud kon overhandigen, zonder dat er een officieel comité was geweest. Van Dalsum was diep onder de indruk door alle eer- en huldebe toon, dat door het publiek met ovaties en applaus was onder streept. TAXIDIEFSTAL DOOR DRONKEMAN ROTTERDAM. „Hier Willem van Oosten. Sta aan de Plaszoom Zojuist de dief van mijn auto neergeslagen. Stuur bulp en waarschuw politic. Over!". Aldus begonnen wij op 5 November ons verslag van de gebeurte nissen, die zich op Vrijdagavond op de Plaszoom te Rotterdam hebben afgespeeld. Wij vermeldden voorts do verklaringen van Van Oosten; In een zware Mack zou hij de dief op de rijksweg GoudaRotterdam hebben achtervolgd. By de Plaszoom zou by de taxi zyn gepasseerd en deze tot stilstand hebben gedwongen. De dronken auto-dief zou hebben geweigerd de taxi te verlaten, „waar Van Oosten wel raad mee geweten zou hebben" De dief. een zekere V. uit Oud Beüerland. moest met een hersenschudding cn een gescheurde wenkbrauw in het ziekenhuis worden opgenomen. Een en ander klopt met bet politie-rapport. Enige dagen later echter ontvingen wij uit Groningen een brief, die een geheel andere lezing van de toedracht geeft. De chauffeur zou zonder enige reden de dief hebben mishan deld. Wij hebben onmiddellijk de Rotterdamse politie hiervan in kennis gesteld. Zij zeide ons, hiervan niet op de hoogte te zijn en toonde voor de brief veel belangstelling. Aan de brief van de heer W. de J. uit Groningen ontlenen wij het volgende: „Op de bewuste avond reed ik met mijn wagen in de richting Rot terdam. Ongeveer 12 km. voor deze stad kwam uit een zijweg een nieu. we Ford, zonder licht. Deze draai de met tamelijke snelheid vlak voor mij langs de grote weg op. Toen ik hem wilde passeren, druk te hij mij bijna van de weg af. Ik kwam tot de ontdekking dat de bestuurder dronken was. Ik bleef ongeveer 8 km achter hem rijden. Wat er op deze rit gebeurd is, is u bekend. Op een gegeven ogenblik min derde hij vaart en ik kon hem de pas afsnijden Uit de wagen en di rect er naar toe was een kwestie van twee seconden. Ik heb zijn portier opengerukt en de man ach ter het stuur vandaan gesleurd. Hij deed nog een poging om er van door te gaan maar dat lukte hem niet. Toen ben ik met hem naar mijn wagen gegaan met de bedoe ling, hem bij de politie af te leve ren. Dit was echter niet meer nodig want plotseling kwam de „echte" chauffeur zich melden Hij vroeg of dat de rijder van zijn wagen was geweest, waarop ik bevesti gend antwoordde. Wat zich toen afspeelde vond ik verschrikkelijk Terwijl ik de dronken man nog steeds vasthield, sloeg de chauffeur van de wagen hem met een ijze ren voorwerp vlak voor het hoofd Het bloed vloog mij over de kleren Hij zonk door de knieën en plofte languit op de weg Dit was nog niet genoeg. Hij sloeg en trapte maar door. Ten tweede male heb ik toen iemand in zijn nek gegre pen om moord te voorkomen. Even hierna verscheen de politie, die ook mijn naam genoteerd heeft." Het komt ons voor, dat het on derzoek in deze zaak onvolledig is geweest. Wel heeft de politie de naam van de getuige uit Groningen genoteerd, maar kennelijk heeft zij nagelaten, een verklaring van hem te noteren en genoegen genomen met het verhaal van de taxi-chauf feur. Acht dagen na het gebeurde Onder de talrijken, die gister morgen vroeg al in Den Haag winkelden, bevond zich Prinses Wilhelmina, die vergezeld van een hofdame te voet een tocht langs dc speciale Sinterklaas- etalages in de binnenstad maak te. Onze fotograaf nam deze foto, even vóór de Prinsesna het winkelen, het paleis op het Lange Voorhout weer betrad. (Exclusieve foto) v heeft de politiedokter nog geen rapport uitgebracht over de ver wondingen van het slachtoffer, dat nog steeds in het ziekenhuis ligt. Naar men ons vanmorgen mee deelde, is zijn toestand „vrij goed". HOEVEELHEID VRIJ GELD AMSTERDAM. Blijkens door de Nederlandse Bank verstrekte gegevens bedroeg de totale hoe veelheid vrij geld eind September j.l. (in millioenen guldens) 7322 te gen 7272 eind Augustus j.l. en 7331 eind September 1948. Van het to tale bedrag was 3077 chartaal geld en 4245 giraal geld. Practiscli iedereen n uur te laat op z'n iverk LONDEN. De dikste mist die Londen dit Jaar gekend heeft ver- oorzaak te gTote vertraging in het vlieg- cn treinverkeer. Maandag avond kwam de mist opzetten. HU nam gedurende dc nacht gcleideiyk toe cn Dinsdagmorgen kon men slechts enkele yards voor zich uit zien. Tengevolge van het slechte zicht ontspoorde een treinwagon, waar door het verkeer werd gestremd juist op het tydstip dat iedereen zich naar zijn werk spoedde in do stad. De vliegtuigen kregen geen per missie om te landen en in de stra ten reden de auto's niet harder dan vijf kilometer. Practisch iedereen was Dinsdag een uur te laat op zijn werk. Tot nu toe hebben zich een paar lichte botsingen, maar geen ernstige on gevallen voorgedaan. Het scheep vaartverkeer in Het Kanaal lag ook stil tengevolge van de dikke mist, die in de loop van Dinsdag wat op trok, maar tegen het invallen van de duisternis weer met onvermin derde hevigheid terugkwam. De Loden Verrader weer op weg naar de W est DEN HELDER Honderden In- woners van Den Helder waren Dinsdag getuige van het vertrek van Hr Ms kanonneerboot „Van Speyk" uit de haven van Nieuwe- diep naar de Nederlandse Antillen. Het schip staat onder commando van luitenant ter zee eerste klasse E. Dankmcyer. Even voor het ver trek kwam mr. dr. R. H. Post, ver tegenwoordiger van Suriname in Nederland, onverwacht aan boord om commandant en opvarenden 'n voorspoedige overtocht toe te wen sen. Ook de commandant zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, was in de haven aanwe zig, evenals de commandant van de te Den Helder gelegerde marine onderdelen. Enkelen opvarenden van de „Van Speyk" wisten kort voor de thuisreis in November 1947 de bekende „Loden Verrader", het lelijke beeldje, dat eigendom is van de familie Maduro op Curacao, in handen te krijgen en naar Neder land te ontvoeren. Of deze Loden Verrader op het ogenblik wederom aan boord is om, zoals dat in ma rinekringen gewoonte is, de reis naar Curacao mee te maken, is niet tot de buitenwereld doorgedron gen, doch de hardnekkigheid, waar mede de opvarenden hun bezoekers van enkele compartimenten weer den, geeft de familie Maduro op Curacao goede hoop, dat het eigen dom op 5 December a s. voor de zoveelste maal in Willemstad zal arriveren. Vele passagiers verdrinken in sterk gezwollen Krokodillen rivier JOHANNESBURG. Een van de ergste treinongelukken ln de ge schiedenis van Zuld-Afrlka heeft ln de vroego morgenuren van Dinsdag plaats gehad toen de wagons van een door twee locomotieven ge trokken trein in het ongeveer vüfentwintig meter diepe ravijn van do Krokodlllenri\ Ier stortten. Vyfentachtig personen kwamen om het leven en meer clan 175 passagiers werden ernstig gewond. De bewoners van het plaatsje Waterval Boven in Oost Transvaal, tussen Johannesburg en het Portugese Lorenzo Marques, snelden do ongelukkige reizigers onmid dellijk te hulp, maar konden niet voorkomen, dat velen van hen ln de duisternis verdronken in de sterk gezwollen stroom. Moeilijk reddingswerk in (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Is het waar, dat in België, waar tweemaal zoveel auto's op de weg zyn dan in Nederland, toch veel minder verkeers ongelukken met dodclyke afloop gebeuren dan hier? Is het dus waar, dat er in ons land veel roekelozer auto wordt gereden dan in België, dat er minder verkeersdiscipline is en dat de Neder landse bestuurders veel meer misbruik van alcohol maken? „La libre Belglque" heeft er onrustbarende cijfers over gegeven en deze circuleren, vergezeld van do onmiddellijk getrokken conclusies, de laatste dagen ook door de Nederlandse pers. Maar er is geen woord van waar. Wy hebben de cijfers voorgelegd aan ir. C. A. Kuysten, chef van de Verkeersafdeling van de A.N.W.B.: Jaar 1947 Jaar 1948 Eerst kwartaal 1949 Ned. 951 859 158 België 628 715 139 Deze vergelijking, die een aantal kranten hebben gemaakt, is hoogst misleidend, zei de heer Kuysten ons. Men kan de Nederlandse en de Bel gische cijfers niet met elkaar ver gelijken. De Belgische cijfers geven alleen het aantal personen, dat onmiddel lijk ter plaatse het leven heeft ver loren. In do Nederlands© cijfers zijn echter behalve de onmiddellijk ge- doden ook de personen begrepen, die binnen dertig dagen na het onge luk aan de gevolgen daarvan zijn overleden. Deze laatste categorie vormt 50 van het totaal. Dat hebben vroegere statistieken uitge wezen. Van de 760 by een verkeersonge val gedoden in het jaar 1935 stier ven er slechts 385 op de plaats van het ongeluk. In 1936 waren het er 377 van de 830. Sinds dat jaar wor den beide categorieën verongeluk ten in de statistiek niet meer ge splitst. Men kan echter aannemen, dat van de 158 doden ln het eerste kwartaal van dit jaar er slechts on geveer 79 onmiddellijk zijn overle- den. De vergelijking met het cijfer 139 van de Belgische statistiek valt dan wel heel anders uit. Daarbij moet men dan ook nog bedenken, dat de politie in Neder land verplicht is ieder verkeers ongeluk op te geven voor de sta tistiek. Dit is ln België niet het ge val, zodat het niet uitgesloten is dat het Belgische cijfer in werkelijk heid hoger ligt. Slagen In de lucht Ook de vermelding dat er in Bel gië meer auto's op de weg zijn dan in Nederland (in 1948 270.000 tegen 143.000) wil niet zo heeL veel zeg gen, daar het belangrijker is te we ten hoeveel kilometers die auto's hebben afgelegd. Men moet er ook rekening mee houden, dat ln België veel en veel minder ry'wielen op de weg zijn. De opmerking over het alcohol misbruik is een slag in de lucht, daar ln het geheel niet in de sta tistieken is vastgelegd hoeveel on gelukken onder de invloed van sterke drank zijn veroorzaakt. De A.N.W.B., zo deelde de heer Kuysten ons mede, heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek ver zocht met ingang van 1950 bij het vermelden der verkeersongevallen met dodelijke afloop weer een split sing te maken tussen de onmiddel lijk en de binnen 30 dagen over ledenen. Het C.B.S. zal aan dit ver zoek gevolg geven. stromende regen De trein was op weg naar Loren- zo Marques en vervoerde onder 1 meer 500 inlandse arbeiders die van I de goudmijnen van de Rand op weg j naar huis waren. Het ongeluk had I plaats om half twee in de morgen. De twee locomotieven waren de brug juist gepasseerd. Doordat de tegenoverliggende oever ondermijnd was, tuimelden zij op dat moment I naar beneden, zeven rijtuigen in hun val meeslepende. Sommige wa gens bleven op de rand van de brug hangen, maar de inzittenden vielen er uit en velen van hen vonden eveneens de dood. Een lid van het treinpersoneel, dat niet gewond was holde onge veer vyf kilometer terug om hulp te halen. De eerste reddingsploegen verschenen half aangekleed op de plaats des onheils. Nadat het licht was geworden onderhielden drie Dakota's van de Zuidafrikaanse luchtmacht een pendeldienst naar Pretoria om de zwaar gewonden weg te brengen. De licht gewonden werden naar ziekenhuizen in de buurt van Waterval Boven ver voerd. Het reddingswerk was buitenge woon moeilijk. Af en toe moest men de deuren uit de omlaaggestorte wagons breken om bij de slacht offers te kunnen komen. In een stromende regen begaven zich ziekenauto's, dokters en ver pleegsters uit zes omliggende ge meenten naar de plaats van het on geluk. Dit is het tweede grote spoor wegongeluk, dat dit jaar in Zuid- Afrika heeft plaats gehad. Het eerste geschiedde in de buurt van Johannesburg en eiste eveneens vele doden en gewonden. In verband daarmee stellen het departement van justitie en de directie der spoorwegen een speciaal onder zoek in. Nee toch.Heus Wy zijn dol cp Gennep en op alles wat Genneps is, want pro- centsycwijze brengt Gennep meer vermakelijkheidsbelasting op dan enig ander vlek, dorp of ommuur de stad in de Lag's Landen Dit uitgaandersoord bij uitstek telt bovendien het grootste aan tal beoefenaars van huis-, tuin en keukenmuziek. Wie aan Gen nep en de Gennepsen komt, komt aan ons! In True, een Am. blad dat zich daartoe leent, verscheen foto van weduwe Haessler uit Frank fort; „Ik wil trouwen" (dat uas waar), „ik ben lief van aard" (niet altijd), „roodbruin" (als ik bij de kapper wegkom), enz.; men kent die bekoorlijke jokkentjes om bestwil. Laat ze nu 4383 aanzoe ken hebben gekregen en reeds 7789 cadeautjes op voorhand!, waarmede zij een toko kan be ginnen ln 1918 gesneuveld doch in werkelijkheid gevangen oeno men en in Siberie beland, afge zakt naar Moekden, opgejaagd door communisten, is Joiian Het- linger teruggekeerd te Neunkir- chen (Oost). Nu is hij boos, omdat zijn vrouw en zijn zoon niet met het avondeten op hem zaten te wachten, want 35 jaar betekenen immers niets in de eeuwigheid Frea Cura, Engelsman, klimt iedere dag bij Winchelsea, Sus sex. om te spieden naar Franse piraten. H\j is reeds 33-ste spieder van deze soort, want in 1380 kwa men er lelijke Fransen om Win chelsea te plunderen en dat mag niet nog eris gebeuren Tc Warschau gelooft men, dat een redevoering van de Poolse pre sident Bierut de voorbereiding heeft ingeluid van verraadprocessen. die waarschijnlijk aan het eind van dit jaar zullen worden gehouden. Postzegels buiten gebruik gesteld DEN HAAG. Met ingang van 1 Januari 1950 worden de volgende postzegels buiten gebruik gesteld. Zij worden voor de frankering der halve ongeldig: 1. Herdenkingspost zegels 50-jarig regeringsjubileum Koningin Wilhelmina; 2. zomer- postzegels van de uitgifte 1948; 3. weldadigheidspostzegels kinderze gels) van de uitgifte 1948.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1