Socialistische vrouwen waren bijeen Veffoesf ABDUSIOOP 0| jvoering van N.V.V. Bestuurclersbond telt nu 3000 leden Rijn (V.W.) prolongeert zijn titel DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Westenwind oogstte veel succes DE ECHTE SCHELVISLEVER uur- Monsterzege van Amersfoort IV Woensdag 16 November I949 Goede verhoudingen in gezinnen leiden tot wereldverbetering De democratisch socialistische en internationaal verband, zijn wij vrouwen in de gehele wereld ko men ieder jaar cén maal bijeen om te getuigen van hun strijdbaarheid voor een betere wereld, waarin vrijheid en iniernationaal recht eens zullen zegevieren. Na de we reldoorlog 13141918 werd deze Vrouwendag ingesteld en nadien ■week men niet meer van de tradi tie af. De plaatselijke afdeling van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid organiseerde Dinsdag avond in het Gebouw van de Vrij zinnig Hervormden aan de Zuid singel de „Vrouwendag" voor de Amersfoortse democratisch socia listische vrouwen. In haar openingswoord wekte de waarnemend voorzitster, mej. H. Lodder, die de door ziekte verhin derde mevr. G. Drewes-Brinkman verving, de talrijke aanwezigen op elk steentje bij te dragen om een hecht bolwerk van vrijheid en in ternationaal recht te kunnen bou wen. Nadat mej. Greet Schone- wille (fluit) en de heer Gilles Dor- leyn (piano) een muziekwerkje ten gehore hadden gebracht, sprak mevr. SleertBrouwer, loco-bur gemeester en wethoudster van Sociale Zaken te Purmerend. over „De Vrijheid en het Internationale recht". In de aanvang van haar betoog zette zij nog eens duidelijk de bedoeling van Vrouwendag uit een. Vervolgens wijdde zij enkele woorden aan het huidige maat- schapelijke leven. Het leven in de gezinnen wordt steeds moeilijker, zo betoogde zij. Na de opheffing van de regeringssubsidies, deed zich reeds een prijsstijging gevoe len, en nu de devaluatie een feit is geworden zijn de spanningen tus sen lonen en prijzen in ons land nog groter geworden. Het zijn veel al de vrouwen die deze moeilijke maatschappelijke positie het meest beseffen. Zij moeten steeds weer in staat zijn de gezinsleden te voeden en te kleden. Wat het kleden be treft is het welhaast een onmoge lijkheid geworden hiervoor een be drag van het budget af te trekken. Het gevaar bestaat, dat vele gezinnen weer hun toevlucht zullen zoeken tot z.g. afbeta lingsmagazijnen of andere cre- dietinstellingen. Er ligt vol gens spreekster hier voor de overheid een grote taak om tot instelling van volkscredietban- ken voor bonafide gezinnen te geraken. Hierdoor ontstaat de mogelijkheid, dat de afbetaling de inkomsten van het gezin niet overtreft. Vervolgens sprak mevr. Sleert- Brouwer uitvoerig over de inter nationale verhoudingen. „Wanneer wij als vrouwen willen deelnemen aan de verbetering van de wereld," zo zeide zij, „zullen wij er in de eerste plaats voor moeten zorgdra gen. dat de verhoudingen in de ge zinnen beter worden. Op de geest kracht van de vrouw wordt hierbij een groot beroep gedaan. Haar po gingen, om tot een betere gezins harmonie te geraken, zullen echter falen, wanneer om haar heen, in de wereld, geen vreugde en vrij heid beslaat. De internationale machten zullen volgens spreekster moeten streven naar vrijheid van vrees, gebrek, godsdienst en poli tiek denken. Slechts dan zal een gezonder samenleving mogelijk zijn. Over de wereldvrede zeide spreekster, dat thans meer dan voorheen in aller harten het besef leeft, dat oorlog slechts verarming en ellende brengt. Door samenwer king op allerlei gebied, in Europees op de goede weg, doch voorkomen zal moeten worden dat mr Chur- chil c-s. hun stempel blijven druk ken op deze ontwikkeling. Slechts wanneer de socialisten zich in alle landen hecht aaneen sluiten, zal er van de Europese en internatio nale samenwerking meer kracht kunnen uitgaan. Ten slotte zeide spreekster over de U.N.O., dat op deze organisatie de hoop van de wereld is gericht. Wanneer alle volkeren de beginse len der UNO nastreven, zal de on rechtvaardigheid uit de wereld verdwijnen en zal de geest weer vader worden over de mensheid Voor de democratische socialisten in de gehele wereld is bij de uit. voering van deze gedachten een grote taak weggelegd. Na deze inleiding declameerde mevr. E. MeijerArlar „Droom koninkje" van Herman Heijer- mans, waarna nog enkele muziek werkjes werden vertolkt. Geslaagd Onze stadgenoot G. D. H. van Nieuwenhuizen slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het candidaatsexamen werk tuigkundig ingenieur. (Ingez. Med.) Maak een einde tan dat on-t opboudeiyU bol gekuch, tul- I ver liu ademhalingsorganen an tlljm en ilekleklerorn. oeem nog vandaag de 1 bekende, slijmoplosaende: Dame achter stuur, groenteman onder de kar Toen de chauffeur van 'n vlees- warenfabriek in Amersfoort met zijn bestelwagen boodschappen in de stad moest doen, verzocht de in de wagen zittende echtgenote van de directeur of zij even achter het stuur mocht zitten. De chauffeur, die wist dat me vrouw geen rijbewijs had, maar sinds enige tijd rijlessen nam, stond dit toe. Aanvankelijk ging alles goed, maar toen de wagen van de Cal- koenstraat uit de Zaanstraat in moest zwenken, nam de bestuur ster de bocht te groot, zodat de auto tegen een uit de Zaanstraat komende driewielige bakfiets reed. Overhaast gooide de chauffeuse het stuur naar rechts, maar daar stond juist een groentewagen geparkeerd. Een nieuwe aanrijding vrezend riep de chauffeur: „Stoppen", waar op mevrouw haar voet op een der pedalen zette. Maar niet op de rem- doch op de gaspedaal, met als gevolg dat de bestelwagen met ver hoogde snelheid op de groentekar botste. Deze werd tegen een boom gedrukt, maar ongelukkigerwijze bevond de groenteman G. B. v. N., zich juist achter de wagen. Hij raakte danig in de knel en werd met een gebroken arm opgenomen. Zijn kwetsuren waren van die aard, dat hij vrij geruime tijd niet heeft kunnen werken. In verband met dit noodlottig af- elopen auto-avontuur hadden zich Dinsdag mevrouw de R.S. en de chauffeur G. B. te verantwoorden wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De Officier van Justitie achtte beiden schuldig, hoewel de chauffeur min der dan mevrouw, omdat hij moei lijk het hem gedane verzoek van de echtgenote van de directeur had kunnen weigeren. Een en ander vond ten slotte ook uitdrukking in de strafmaat. Tegen mevrouw eiste de Officier f 150 boete, subs, drie maanden hechte nis en tegen de chauffeur f 20 of tien dagen. De rechtbank zal 29 November vonnis wijzen. 1129 Millioenen jaren geleden, toen er nog geen mensen op de we reld woonden en er zelfs nog geen dieren leefden was de" aarde een enorme gloeiende bol, die echter geleide lijk afkoelde en een vaste korst kreeg. Dat ging gepaard met aller lei veranderingen in de aardoppervlakte en via talloze gangen en grot ten in die korst treedt nog geregeld de gloeien de massa uit bet bin nenste der aarde naar buiten: de alles ver woestende lava van vuurspuwende bergen! Niemand weet, hoe het daar diep in het verborgenste der aardbol precies uitziet. Niemand? Ja, één man is het gelukt dit onbekende gebied te betreden: pro fessor Lupardi! Hij was het, die met atoomenergie er in slaagde zélf een vulkaan te stichten, precies op de Zuidpool. Toen Rob zijn boze plannen, om de stand van de aardas te wijzigen, verijdelde, stortte hij naar bene. den in de krater. En Rob dacht, dat de krank, zinnige geleerde een vreselijke' dood had ge vonden 5? (Ingez. Med.) in blik. Onbeperkt houdbaar Wederom in beperkte mate ver krijgbaar. PrUs 0.85 per blik. Voor de echte fijnproevers iets bijzonders en daarbij een zeer hoge voedingswaarde. Voor Uw conserven: GLASTRA'S VISHANDEL UTRECHTSESTR. 40. TEL. 4092. AMERSFOORT. Noteert ia even GRAND THEATRE: „Hoe kom ik aan die man"" 14 j Zondag'. 2. 4.15. (j-45 en 9 uur: Ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „In het duister van de nacht" 13 j. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Souka. het kind der tropen". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: ..Alibi 18 j. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK' „Mariandel" 18 j. Zondag 2. 4 15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur 16 Nov.: Gezelschap Loen Spaan, Kindermatinée, Amicitia 14.30 16 Nov.: Henri Ra vos, telepaath. Amicitia 20 uur. 16 Nov.: NCRV Steravond Markt hal 20 uur. 16 Nov.: AZC Neptunus, nationale zwemwedstrijden. Sportfondsen- bad 19.30 uur. 16 Nov.: Uitvoering Soli Deo Glo ria en declamatie, wijkgeb. Bethel (Eemstraat) 20 uur. 17 Nov.: Amersfoortse Redding Brigade. propaganda-avond. Nieuw Amsvorde 20 uur. 17 Nov.: Spiritistenver. „Harmo nia", openbare psychometrische avond, geb Vrijz. Herv. Zuid singel. 20 uur. 17 18 en 19 Nov.: St. Nicolaas markt Toonkunst Oratoriumver eniging Markthal. Rie Gilhuys en Joan Remmelts in het eerste bedrijf van Westen wind, spelend op een gezellig flatje in Londen. Rie Gilhuys was een en al charme Wat gebeurt er, als de echtgenoot na vijf jaar in de oorlog te zijn ge weest, in het Verre Oosten, zonder enig noemenswaardig contact met zijn jonge vrouw, plotseling terug keert op de kleine echtelijke flat in Londen, waar zijn plaats al te prompt is ingenomen door een jeugdmakker? Dat kan op 't toneel, meent men. alleen maar aanleiding geven tot een raar kluchtgeval of een zwaar drama. Al of niet met klimmende achterdocht, angst en verheimelij- £v .king, dreigement, schuldbekentenis. revolver Bij de Engelse schrijfster Char lotte Frances niets van dat alles.' Wanneer het een debuut van haar is, ik vond haar naam in het be kende boekje van Keuls over het Londens toneel niet terug, dan is het een benijdenswaardig debuut. Tony Marcrae. de man die vijf jaar in Birma gezeten heeft in een moordend klimaat, komt. ziet en overwint! Niet dat Hermione, zijn jonge vrouw, zo gemakkelijk van de ene hand in de andere over- gliidt, bij al haar charmes is zij nog serieus ook. maar Tony, die onraad ruikt, zonder er 't minste van te laten blijken, gaat met de altijd doeltreffende strategie van het in directe te werk. Hij verwacht niets, eist niets, vraagt niets, maar komt ziin vrouw, die hij na een kort hu- weliik van enkel maanden al heeft moeien verlaten, opnieuw „verove ren." En zij. gebonden aan het huwe- liik. gevoelig voor de traditie, voor de mvstiek misschien ook van de gewijde verbintenis, maakt zich des te gemakkelijker uit haar vriie Dp strij-d om de titel kampioen verhouding los. wanneer Tonv ook tweede klasse libre van het district een fikse, aantrekkelijke vent is „Eemland" is tot de laatste partij toe spannend gebleven. Nadat drie voor de bovenste plaats niet van belang zijnde wed strijden waren gespeeld, konden beide kanshebbers voor de titel nl. Rijn van „De Vervulde Wagen" en Japin van ..het Leusderkwartier" de spanning, die Dinsdagavond In café „Metropole" heerste, enigszins weg nemen. Het geroezemoes dat duidde op bespreking van de kansen, stierf weg toen de wedstrijdleider van het district „Eemland". de heer A. J. Verkerk, liet trekken voor de aan- vangsstoot. Japin begon met een poedel, waarna Rijn zijn beurt met een serie van zeventien caramboles vol maakte. Dit goede begin gaf zyn supporters en wellicht hemzelf moed, doch reeds na vier beurten stond Japin weer gelijk (2121). Beide finalisten konden zich, vooral in het begin, niet losmaken van de spanning. Belangrijk leken de door Rijn in de vijfde beurt gescoorde vyf en twintig caramboles, doch de daarop volgende beurten van De Vergulde Wagen-speler gaven Ja pin de kans belangrijk in te lopen. Tot de negentiende beurt bleef de stand vrijwel gelijk (6876). Daarna kwam een verbetering in het spel van Rijn. Vooral de, in de twintigste beurt, gemaakte zevende carambole een prachtige amor tiserende trekstoot liet de tal rijke aanwezigen zien, dat Rijn niet alleen zeer veel ln zijn mars had, doch zelfvertrouwen begon te krij gen. Zestien caramboles waren het resultaat en in de volgende beurt achttien. Deze twee series waren voldoende om de oud-kampioen een behoorlijke voorsprong te geven (74110). Nog toonde Japin zich niet verslagen. Toen Rijn echter in de drie en twintigste beurt een serie van één en dertig maakte, was het pleit vrijwel beslecht (91146). De kampioen 1948/49 prolongeerde zijn titel door in de vier en twin tigste beurt de nog resterende vier caramboles te maken. Hiermede kwam een einde aan de spanning die avond aan avond in deze klasse heeft geheerst. Met het Eerste flatgebouw in Januari gereed „Polynorm" gebruikt het als kantoorruimte Het eerste flatgebouw in onze stad zal binnenkort in gebruik wor den genomen, zo vernemen wij. Het is een kantoorflat, die zal ver rijzen aan dc Bilderdüklaan en in gericht worden door dc administra tieve en technische staf van de N.V. Polynorm montagewoningbouw te Amersfoort. Het flatgebouw komt op de plaats daar destijds een villa afbrandde. Enige tijd geleden verzocht de N.V. Polynorm de betreffende instanties het perceel aan de Bilderdijklaan te mogen bestemmen voor de bouw van een flat voor het administra tieve en technische personeel van deze onderneming. Het personeel heeft zich de laatste tijd aanmerke lijk uitgebreid en de kantoren aan de Randenbroekerwegde Poly- norm-woningen zijn te klein ge worden. Alle autoriteiten wensten medewerking te verlenen en aan de Amersfoortse architect, de heer ir. J. H. Oosterhuis werd opdracht ge geven een flat te ontwerpen. Men is reeds enige tijd bezig met de bouw. Het zal vier woningen be vatten. Er zal gebouwd worden op de traditionele wijze, dus niet vol gens systeem Polynorm. De bouw geschiedt zo dat zonder grote con structieve verbouwing over enige jaren de flat kan worden gebruikt als woongelegenheid. Op elke ver dieping zal een gezin kunnen wor den ondergebracht. Zo ver is het echter nog niet. De eerste jaren zal het de staf van de Polynorm zijn, die in het flatgebouw zal wonen. Men hoopt het gebouw medio Ja nuari 1950 in gebruik te kunnen nemen. In de kantoren van de Po lynorm aan de Randenbroekerweg zal na de ingebruikname van het nieuwe gebouw een aantal gezin nen worden ondergebracht. Beurzen voor muziek studie Het Utrechts Conservatorium van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst stelt voor de oplei ding van het eindexamen en voor het diploma orkestspel enige stu diebeurzen beschikbaar. Voor ge vorderde leerlingen zowel voor strijk- als blaasinstrumenten is hier dus een mooie kans de door velen zo begeerde vakopleiding te ver krijgen. Gegadigden kunnen zich schrif telijk wenden om inlichtingen tot de administratie van het Conser vatorium: Lange Nieuwstraat 2, Utrecht. Feestavond ter viering van dit feit Dc N.V.V. Bestuurders Bond heeft een mijlpaal in haar bestaan bereikt». De zer dagen werd het 3000ste lid inge schreven en het dagelijks bestuur ls zo verheugd over dit resultaat», dat het een feestavond voor dc bij de N.V.V. Bestuurders Bond aangesloten vakorga nisaties heeft belegd. Morgenavond ko men de N.V.V.-werkcrs, die dit» resul taat door onvermoeid werken bereik ten, in Amicitia bijeen, om het heug lijke feit |n intieme kring met» enig ce remonieel te herdenken. Er komt een cabaret.gezelschap en de algemeen se cretaris van het N.V.V., de heer H. Korb? Jr., zal een rede uitspreken. Inderdaad map het bereiken van de 3000 leden voor de N.V.V. Bestuurders Bond een mijlpaal worden genoemd. Dit getal ls in zijn geschiedenis onge kend. Van een niet noemenswaardige ver eniging heeft de N.V.V. Bestuurders Bor.d (vroeger Amersfoortse Bestuur ders Bond geheten) zich in de loop der jaren weten te ontwikkelen tot de grootste vakvereniging in onze stad. Met de oprichting op 1 Januari 1901 telde het N.V.V in Amersfoort slechts 120 leden. Tijdens de viering van het 25 jarig bestaan op 9 en 10 Januari 1926 kon de toenmalige voorzitter, de heer J. W Polder, meedelen, dat 1231 Amers foortse arbeiders waren aangesloten bij het N.V V Tengevolge van de vele cri ses. breidde het ledenaantal nadien zich niet meer zo sterk uit. Na 1937 was er echter veer van een opbloei sprake. Vlak voor het uitbreken van dc tweede wereldoorlog omvatte het N.V.V. in Amersfoort 2137 arbeiders Dit aantal verminderde aanmerkelijk, toen de ar- Drie verkeersongelukken Drie kleine verkeersongelukken brachten Dinsdag de Motorbrigade van de Amersfoortse politie in ac tie. Bij hotel Birkhoven was het een auto, waarvan de vooras was gebroken. Gelukkig liep het onge lukje nogal goed af. Meer schade was er bij een aan rijding op het verenigingspunt Prinses MarielaanPrins Frederik- laan. Een driewielige bestelauto verleende geen voorrang aan een personenauto, waardoor een aanrij ding ontstond. De bestuurder van de bestelwagen voerde als excuus aan dat hij zou zijn verblind door het zonlicht. Er ontstond enige schade en de politie zal moeten uit zoeken in hoeverre de bestuurder van de bestelwagen schuld treft. Op het kruispunt Vermeerstraat- Hendrik van Viandenstraat waren het een zes wielige vrachtwagen en een personenauto, die met elkander iri botsing kwamen Door plotseling afremmen van dc personenauto, botste de vrachtauto tegen zijn voorganger op. Strijd om kampioenschap tweede klasse libre na veel spanning beslist peworden. waartegen de journalist Cay het toch aflegt. De laatste moet dus ziin koffertje pakken en het veld ruimen. De titel „Westenwind" is ont leend aan een aardig amoureus liedie. dat Tony en ziin oorloss- makk-^rs in de tronen zongen voor dat Zij eingen slapen. Een bekoorliik stuk. dat amu seert en ontwapent, ook al behoudt men misschien benaalde bedenkin gen en al heeft de roestriike dia loog zeer zeker ook inzinkingen. Onder re^ie van Jo»n Remmolts paf het Rotterdams Toneel Dins dagavond in ..Amicitia" van dit stuk een onvoering. die het nubliok kennelijk boeide. Rie Gilhuys was één en al soirituele charme, maar zii verwaarloosde o°k de diopere accenten nipt -Toan Remmelts was een voortreffelijk echtgenoot en het door hem ontworpen décor was reer geslaagd. Steve van Branden burg was een vlotte, snortieve jour nalist. die toch wel iets mc3r bin dende suggestieve kracht had mo gen tonen. C. A S. De jeugd voor Christus Van dc oprichting af is het doel van het Leecr des Hcils geweest om de Jeugd voor Christus te winnen. In Amersfoort laat men bij het Leger niets ongedaan om dc Jeugd te bereiken A s. Woensdag zal ln de zaal van het Leger des Heils. Havik 25. van 7 uur af de eerste lnstuif- avond worden gehouden Dc jeugd kan daar dammen, schaken, ping pong en ar.dere spelen beoefenen. Tevens zal er in de naaste toekomst gelegenheid zijn tot o.a. het ruilen van postzegels. Ouderen, in wie de lust aanwezig is om mede te werken, kunnen zich mel den bij majoor S. Barteling. Burgerlijke stand 15 November 1949 Geboren: Cornelis Theodoor. z. v. P. Langbroek en E. J. Feitsma: Hendrijntje Alberta, d. v. A. Mid delhoven en A. van 't Veld: Alida Elisabeth Alma. d. v. G. de Gooiier en J. Selk. Gehuwd: G. I. Kostense en C. van Dreumel; J. Dijkstra en J. Brouwer. goede algemene gemiddelde van 5.54is de Vergulde Wagen-speler R\jn voor de tweede maal in succes sie kampioen tweede klasse libre van het distriet „Eemland" gewor den. Dit was echter niet de enige beloning, want door zyn moyenne promoveert de kampioen naar de eerste klasse libre. Hij is echter niet de enige. Zijn clubgenoot D. ten Hoeve, die als tweede eindigde door een beter moyenne dan Japin, zal in de toekomst eveneens in de eerste klasse uitkomen. Alhoewel Japin de titel ontging is het voor hem toch nog een genoegen om Ryn en Ten Hoeve te mogen vergezellen naar de eerste klasse libre. Ook zijn moyenne, 4.69, was voldoende om hem te doen promoveren. Door deze kampioenswedstrijden heeft het district „Eemland" dus eindelijk spelers voor de eerste klasse (van 4tot 7 moyenne). Het was alleszins begrijpelijk dat de voorzitter van het district, de heer A. J. Spijker, hierover zijn vreugde uitsprak en de andere fina listen opwekte hun uiterste best te doen om eveneens zo snel mogelyk te promoveren. Tydens de prijsuitreiking roemde dc heer Spijker de sportieve sfeer waarin de wedstrijden werden ge speeld. Eveneens roemde hy de prachtige organisatie van de bil jartvereniging „Metropole" waar door deze strijd als een der beste genoemd kan worden. Hierna had de huldiging van de kampioen plaats, evenals de uitrei king van de herinneringsmedallles aan de finalisten en een keur van persoonlijke prijzen. In zijn enthousiaste en propagan distische speech huldigde de voor zitter van het district niet alleen de kampioen, doch ook de heer Steffen van „De Vergulde Wagen", die veel heeft gedaan om de biljartsport in het district omhoog te brengen. De heer Lambrechts, voorzitter van „Metropole" bracht tenslotte dank aan de vele aanwezigen, aan het districtsbestuur, bestaande uit de heren Spijker,. Verkerk en Baes- jou, resp. voorzitter, wedstrijdleider en secretaris, waarna hy de kam pioen bloemen en een taart aan bood. De heer Spijker bood een gouden medaille aan, die de heer Rijn in de eerste klasse zal moeten gaan ver dedigen. H. Engelhard 150 30 18 5. De Jong 84 30 14 2.80 In deze ontmoeting toonde Engel hard voor het eerst wat hij waard is. Een belofte voor de toekomst. R. Veldman 150 35 22 4.28 De Vries 97 35 25 2.77 Een door Veldman goed gespeelde partij, die hem de vierde plaats ln dit tournooi bezorgde. W. Onrust 113 38 13 2.97 Ten Hoeve 150 38 18 3.94 Een partij, die door de spanning van de komende eindstrijd, beneden het middelmatige bleef. W. Japin 95 24 C. Rijn 150 24 De eindstand in dit luidt: I. C. Rijn 7 12 2. D. ten Hoeve 7 10 3. W. Japin 7 10 4. R. Veldman 7 8 5. J. de Vries 7 6 6. W. Onrust 7 4 7. H. Engelhard 7 4 8. B. de Jong 7 2 14 3.95 31 6.25 tournooi 37 42 29 37 26 24 28 22 5.54 4.81 4.69 3.61 4.03 3.28 3.24 3.30 3e KLASSE LIBRE Scheerder heeft beste kans Scheerder maakt nu wel een bui tengewoon fraaie kans om persoon lijk biljartkampioen 3e klasse libre te worden. Zelf won hij zijn vijfde achtereenvolgende partij en zijn concurrent Schuuring verloor. Al leen Rovers kan hem nog bedrei gen. Indien echter hedenavond in café „Sport" waar de zesde en voorlaatste ronde gespeeld zal wor den, Rovers verliest en Scheerder wint, dan is laatstgenoemde al kampioen. De beste partij speelde gister avond de heer Rovers tegen Van Beek: J. Rovers 100 27 18 3.70 G. v. Beek 60 27 16 2.25 Ook Scheerder speelde een ver dienstelijke partij en won van A. v. Lent na 28 beurten. H. Scheerder 100 28 14 3.57 A. v. Lent 45 28 7 1.60 Dat Schuuring van Haarmans zou verliezen, hadden we niet ver wacht: G. Haarmans 100 28 18 3.57 J. Schuuring 73 28 17 2.60 De party LaanenButselaar was: C. Butselaar 100 34 17 2.94 W. J. Craanen 100 34 10 2.94 De stand is nu: 1. H. Scheerder 510; 2. J. Rovers 58; 3. J. Schuuring 56; 4. C. Butselaar 5 5; 5. G. Haarmans 54; 6. W. J. Craanen 53; 7. J. G. v. Beek 52; 8 .A. v. Lent 52. beiders tijdens de bezetting bemerkten, dat de leiding van het N.V.V. was over gegaan ln handen van Duits-gezlnden Na de bevrijding stagneerde de we deropbouw der vakbeweging enigszins. Er was sprake van enige lauwheid en daarbij kwam nog dc concurrentie van de E.V.C. Dank zij het onvermoeide werk van dc toenmalige bestuurders, de heren J. W Polder. G. van Uiterst en wijlen C. Cornellssen. werd medio 1947 het voor-oorlogse ledental weer bereikt. Nadien ging het N.V.V. in Amersfoort door het voeren van pro paganda met grote sprongen vooruit. De thans bereikte mijlpaal is het re sultaat van een maandenlange activi teit. „Maarzo verzekerden ons enkele N.V.V. bestuurders. ..de activi teit komt door dit resultaat niet tot stilstand Verre van dat". En zij vertelden ons. dat vóór 1 Januari 1951 de N.V.V. Bestuurders Bond in Amers foort 3500 leden moet omvatten. „Het ls een cadcaux", voegden 7.ij er aan toe. „Een cadeau voor de moderne vakbe weging in Amersfoort, die op die dag ln onze stad 50 jaar bestaat Na de flinke nederlaag welke het vierde tiental van S. G. Amersfoort enige weken geleden tegen Soesterkwartier I moest lij den, rehabiliteerden zij zich in Leusden volkomen. De Toekomst I ontving Amersfoort IV en is er niet in geslaagd ook maar één en kel bordpuntje in de wacht te sle pen. Met 10—0 werd verloren. Hoewel de Toekomstspelers in de Bondscompetitie nu reeds enige ervaring hebben opgedaan in het afgelopen seizoen, schijnt het schaakspel toch nog niet redelijk te zijn. Daarbij komt dat zij .inge deeld m de 4e klasse B, het weer tegen vrij sterke tegenstanders moeten opnemen. Amersfoort speelde aan de even borden met wit W. Verloop>—H. Meester 01, T. v. RaayA J Mol 01. C van Bu renJ. Weyer 01, G v Buren van Gelder de Neufville 01, G. van Leeuwen„van Delft" 01, G. BuddinghM J Mees 01, C. VeenendaalJ J Visser 01, H. v. RaayA Karskens 01, R. ZandbergenC C H v. Doorn 01, J J C SchramD J Nijssen 01. Woensdagavond speelt Amers foort III in 's-Graveland tegen de club van die naam waarvan wij cp papier een zege voor onze stad genoten verwachten. Minder gunstig is het gesteld met Amersfoort I. Zij spelen in hotel Monopole voor de Bonds- competitie S.G.S, tegen B.S.G. II uit Bussum Derde bordspeler Sandbrink is niet van de partij terwijl Huisman en Uding ziek zijn. Tenslotte speelt Latour niet mee. Gelukkig kan Fenny Heems kerk dit keer meedoen. Er dienen dus liefst drie invallers opgesteld te worden. Ons dagelijks teveel Een wielrijder, die bij het veran deren van richting geen teken gaf werd geverbaliseerd. Bekeurd werd ook een wielrijder, die zijn fiets niet van een behoorlijke verlichtins had voorzien. Hetzelfde lot onder- ging een wielrijder, die de Kleine St. Jansstraat in verboden richting bereed. Tenslotte werd nog een pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die zo nalatig was zijn fiets onbeheerd en ongesloten aan de openbare weg te stallen. Installatie nieuwe jeugdleider In het gebouw van het Leger des Heils aan 't Havik wordt Donderdag 17 November om 8 uur een bijzondere sa menkomst gehouden. De heer W. Bul. tendijk zal dan worden geïnstalleerd als jeugdleider van het Leger des Hells ln Amersfoort, tevens zullen verschillende onder-afdelingen nieuwe leiders en leidsters ontvangen. De bijeenkomst staat onder leiding van majoor J. Lan« gelunt. Leusden de St. Nicolaas-veldlopen van AAV Het wedstrijdseizoen voor Amersfoortse athleten is nu zo goed als voorbij. De laatste wed strijden zijn vastgesteld op Zondag 4 December. Het zijn de zogenaam de St. Nicolaas-veldlopen, georga niseerd door de Amersfoortse Athletiek Vereniging. Deze veld loop, die op de Leusderheide bij hotel „Waterloo" gehouden zal worden, is bestemd voor de dames, meisjes, heren, en junioren A en B. Er zal in gemengde ploegen wor den gelopen en de groep die de meeste punten behaalt is winnaar. De traditionele veldlopen van AAV, die altijd werden gehouden achter de begraafplaats „Rusthof", zullen dit jaar komen te vervallen. Het ligt echter wel in de bedoeling om het volgend jaar Februari of Maart het seizoen in te luiden met een grote veldloop, die waarschijn lijk in Birkhoven of op de Leusder heide gehouden zal worden. De af standen voor de St. Nicolaas-veld- loop zijn ons nog niet bekend. We verwachten bij deze veldloop wel een spannende strijd. Er zijn bij de AAV, junioren, die op de lange af stand niet veel onder doen voor de heren. Van de dames en meisjes kunnen wij niet veel vertellen, om dat er in de laatste maanden veel nieuwe leden bij AAV zijn geko men. die nog niet in een wedstrijd zijn uitgekomen. A CDOKK II Maandagavond speelde in .Bethel' ACD tegen OKK II uit Baarn. Bei de tientallen hebben de drie wed strijden. welke zij gespeeld hadden gewonnen en het ging dus nu om de leiding in de afdeling. Het werd een spannende strijd. Het eerst ver loor bord 7 van ACD, daarna bord 1 en 10, toen kwamen er 3 remises aan bord 6. 9 en 2. Doordat de gas ten om elf uur weg moesten, ble ven er 4 afgebroken partijen over, met ongeveer gelijke stand. De voorlopige uitslag is: ACDOKK 2: G. v. d. Scheer A. v. Oosterom 20, W. v. Aarst L Wij ma 11. C. SchmidtA. Noordijk afgebr.. A. BakkerP. de Kleer afgebr.. H. WoertelJ D Luschen afgebr., L. W. Hammink A. J. M. Nolte 1—1, K. Buiten—E. v. d. Kaa 02. J. Vetkamp—W. E. Meyerink afgebr.. H. DuitsC. van Oosterom 11 v. d. Meent 2-0. Voorl. uitslag 75. I uitgesteld. Kosteloze inenting De burgemeester van Leusden maakt bekend, dat op Donderdag 17 November a.s. des morgens om half tien, gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen beneden de leeftijd van twee jaren. De inenting wordt verricht door Dr. G. G. Bergink. in het consultatie-bureau te Hamers- veld. Vergaderingen Op Woensdag, 16 November wordt door de afdeling Hamers- veld van de J.B.T.B. een vergade ring belegd in de Ros Bayart t« Hamersveld. Op Vrijdag 18 November zal eveneens in de Ros Bayart te Ha mersveld door de K.A.B. een ver gadering worden gehouden. Soest Hij komt, hij komt--- Op Zaterdag 26 November a.s. zal St. Nicolaas met zes zwarte pieten zijn intrede in Soest doen. Om 14.25 uur zal hij aan het station Soest ar riveren en aldaar opgewacht wor den door de Soester Harmonie „P.V.O.", de „Paleisruiters" en enige herauten, In optocht gaat hij naar het raadhuis waar de burge meester namens het gemeentebe stuur, hem zal verwelkomen. Van daar vertrekt de Sint door Soestdijk voor het houden van een rondrit, waarbij ook burgemeester en wet houders zich in het gevolg zullen bevinden. Hierbij rijdt een wagen mee. volgeladen met pakketten, door St. Nicolaas voor de Soester jeugd meegebracht. Verder zal de Sint op Woensdag 30 November en op Zaterdag 3 De cember een rondgang door verschil lende delen der gemeente houden, de laatste dag als eindpunt zaal Eemland, waar 's middags een groot kinderfeest wordt gehouden Biljartuitslagen Dinsdagavond had in hotel „De Schouw" te Soest, de vierde ont moeting plaats in de eindstrijd om het persoonlijk kampioenschap 4e klasse libre. De uitslag is als volgt: R. Koster (Zonneheuvel) 75 34 7 2.20 J. Polman 1.82 (Leusderkw.) 62 34 6 B. Ouderdorp 11 1.87 (O.D.L.) 75 40 H. Lambrechts 1.47 (Metropole) 59 40 7 W. Bleumink 2.14 (Metropole) 75 35 9 P. van Asselt 12 2.- (Centraal) 70 35 A. v. d. Berg 3.28 (Leusderkw.) 75 23 7 H. Dammers 191 (Nieuwe Kei) 44 23 6 Pclitievoetbal Het elftal van SPSV speelde Dinsdagmiddag de competitiewed strijd tegen Bussum I. Bussum be haalde de overwinning met 4—2. Toon Hermans bij KPS Dinsdagavond gaf de voetbalver eniging K.P.S. (Koninklijk Paleis Soestdijk) haar jaarlijkse feest avond in de zaal van Eemland. Voorzitter Hoogeveen opende met een welkomstwoord. Het deed hem een genoegen te kunnen aankondi gen, dat het Theater Plezier, met o.a. Toon Hermans. Jan van Ees, Wiesje Bouwmeester, Herbert Joeks en Jack Bow aan deze avond geheel belangeloos mee werkten. omdat het saldo bestemd is voor de vereniging „Pro Juven- tute". Aanwezig waren o.m. H.M. Ko ningin Juliana met de prinsesjes Beatrix en Irene. De zaal was tot de laatste plaats bezet. Het optreden van het gezelschap was buitengewoon goed. De feest avond werd besloten met een ge zellig bal met muziek van het ge zelschap „The Nightbreakers" uit Amersfoort, onder leiding van Klaas Smit. Tafeltennisuitslagen De uitslagen van de gespeelde competitiewedstrijden door de ta feltennisclub „Soestdijk" zijn a£ volgt: Soestdijk IMHS 2 5 Soestdiik IGMU 2 5—5. Barna 8 l.. v.. van Soestdijk 2 46. Soestdnk ■*-" S. J. BomhoffW. VAR 4 2—8, Soestdijk 3—GMU

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2