Industrialisatie van maakt vorderingen ons land Rhenen's Cunerakerk met Kerstmis weer in gebruik De ongrijpbare komt zich vrijwillig aanmelden Reeds aantal nieuwe producten en nieu we bedrijven Tempo moet nog versneld worden GEORGES ROUAULT en het menselijk tekort Dertig jaar aan het toneel herinneringen genoeg HA Voensdag 16 November 1949 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Een kind weet tegenwoordig, dat Nederland industria liseren moet. al staat nog niet iedereen duidelijk voor de geest wat daar onder moet worden verstaan en waarom liet eigenlijk nodig is. Maar intussen is Nederland met die industrialisatie al aardig op weg Voor elke honderd gulden goe deren. die wij vóór de oorlog in voerden. voerden wij slechts voor 75 uit. De ontbrekende 25. wisten wij echter te betalen uit andere inkomsten: de renten van de toenmalige Nederlandse beleg gingen in het buitenland en de op brengsten van de diensten, die wij het buitenland verleenden door on ze handel en scheepvaart. Maar op deze inkomsten kunnen wü in de toekomst nog slechts zeei \en dele rekenen. Wij moeten om onze betalingsbalans sluitend te maken dus naar andere middelen omzien. In 1949 wordt onze invoer slechts voor 66% door onze uitvoer 'gedekt. Er is een gat in onze beta lingsbalans van 1.4 milliard gulden Tot 1953 kunnen wij ons redden met de Marshall-hulp maar daarna zullen wij op eigen benen moeten staan. Tweeledig doel De industrie zal het voorname lijk moeten doen. Niet alleen om door uitvoer van de producten en beperking van de invoer onze be talingsbalans in evenwicht te bren gen. maar ook om onze groeiende bevoikmg aan werk enbrood te helpen. De beroepsbevolking stijgt per jaar met 40.000 zielen en de emigratie van 10.000 personen per jaar. welk aantal eerder zal af nemen dan toenemen, kan niet ver hinderen. dat onze bevolking (in 1900 nog 5 millioen zielen, thans 10 milloen), in 1960 de elf millioen zal zijn gepasseerd. De beroepsbe- volking, thans 3.750.000, zal aan 4 240.0U1 zielen omvatten. Voor dit tweeledig doel: onze betalingsbalans in evenwicht bren gen en werkgelegenheid scheppen voor onze groeiende bevolking, zal Nederland heel hard aan de slag moeten. Investeringen Overheid en bedrijfsleven zullen doeltreffend moeten samenwerken. Sinds de bevrijding tot eind 1948 is 2,5 milliard gulden geïnvesteerd voor vervanging en uitbreiding van bedrijfsuitrustingen. In de periode 1 Januari 1948-1 Juli 1952, zal 5,7 milliard geïnvesteerd moe ten worden. Het jaar 1948 en de eerste helft van 1949 brachten in vesteringen tot een bedrag van 1,5 milliard, zodat als we de resteren de 4.2 milliard vóór Juli 1952 wil len halen een stijging in tempo van 40% nodig is. Het geld in de afge lopen jaren is voornamelijk be steed voor de chemische en de me taalindustrie cn de openbare nuts bedrijven. Van groot belang is het uitbrei den en zo mogelijk stichten van basis-industrieën (hoogovens, mij nen, chemische, metaal-, zout-, aardolie-industrie), daar vele an dere industrieën daarvan.afhanke lijk zijn. Geen frase Precies op een lijstje te zetten wat tot nog toe daadwerkelijk aan de industrialisatie is gedaan, d.w.z. wat zich reeds in de fabrieken Door autobus gegrepen en gedood Groningen. De 17-jarige bode knecht L. Westerhof is Dinsdag avond op de rijksstraatweg te Ha ren door een bus gegrepen en ge dood. Het ongeluk is te wijten aan de laag hangende mist.. Het slacht offer was bezig het achterlicht van de bodewagen te repareren. De buschauffeur zag de wagén te laat en kon, hoewel hij uit alle macht remde, een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen werd mee gesleurd en ernstig gewond. Bij aankomst in het academisch zie kenhuis te Groningn bleek hij te zijn overleden. Enkele buspassa giers liepen verwondingen op, door het glas van gebroken ruiten. Een meteor straaljager van de RA.F. is neergestort enkele minu ten na de start van het vliegveld Driffield. De piloot werd gedood. heeft gerealiseerd, is onmogelijk De beschadigingen en vernielin gen. door de oorlog aan de indus trieën toegebracht, zijn vrijwel overal hersteld. De achterstand is nog niet geheel maar toch voor een belangrijk gedeelte ingelopen. Een aantal fabrieken heeft de pro ductie uitgebreid en is nieuwe ar tikelen gaan produceren. Verder zijn reeds tal van nieuwe bedrij ven gesticht, voornamelijk kleine en middelgrote bedrijven. Nieuwe producten Een aardig voorbeeld van een nieuw product van de Nederlandse nijverheid levert de Beckersons- fabriek te Brummen. die voor het eerst m ons land rijwielremnaven. de zgn. torpedo-naven, is gaan produceren, welke wij tot nog toe uit het buitenland moesten laten komen. Ook op ander gebied wordt getracht onze rijwielindustrie zon der import van onderdelen te laten werken. Elders is b.v. met de fa bricage van rijwielkettingen een aanvang gemaakt. De Solex-rijwielen met motor- voortbeweging leveren een ander voorbeeld van een Nederlandse in dustrie. die te Den Haag bii Van der Heem is ontstaan. De Efapro- duka te Amsterdam is een geheel nieuw bedrijf, dat hulpmotoren voor rijwielen levert. Een ander voorbeeld uit Den Haag geven de electrische naai machines van Waldorp-radio. Rot terdam komt met de Kaiser-Fra- zer-automobielen uit de bus. De onderdelen komen nog wel groten deels uit het buitenland, maar b.v. de bekleding en de banden zijn Nederlands fabrikaat. Daarmee hebben wij weer een nieuw Neder lands product: autobanden, van Vredestein in Enschede. Een ander bedrijf (Bloksma) is radiateuren gaan maken. Van belang voor de uitvoer is ook de fabricage van het voor ons land nieuwe product snelpersen door de Mercedes- fabriek te Amsterdam. De kunststoffen-industrie heeft zich o.a. in Pernis en in Amster dam Luxor) gevestigd. Daar ver vaardigt men allerlei plastic voor werpen. In Hoek van Holland is een fabriek (Synres) van syntheti sche verven gekomen, in Amers foort een borenfabriek. De AKU gaat misschien de Nederlandse vrouw met nylon blij maken. Zo zou nog een groot aantal voorbeelden meer zijn te geven, waaruit blijkt, dat het woord in dustrialisatie geen frase is geble ven, maar dat het ook in werke lijkheid wordt omgezet. Of de in dustrialisatie zich in zulk een snel tempo zal voltrekken als noodza kelijk is om in de komende jaren ons huidige welvaartspeil te hand haven? Laten wij hopen dat er niet al te veel tegenslagen komen. Men behoeft alleen maar aan de afzet mogelijkheden voor onze produc ten te denken. Maar laat ons doen wat mogelijk is. En in de eerste plaats is dat: hard werken! Nederlandse Sinterklaas in Washington op de planken WASHINGTON. Dertien ver- schillende landen hebben hun na tionale Decemberfeesten uitgebeeld op het jaarlijkse internationale feest van de „Woman's National Farm and Garden Association", een Ame rikaanse vrouwenvereniging te Washington. Door de Nederlandse ambassade werd een kort spel ten tonele gebracht met Sint Nicolaas in de hoofdrol. Het toneel stelde een bevroren vijver voor met windmo lens op de achtergrond waarop zich schaatsenrijders bevonden. Onder hen, die de show bijwoonden be vonden zich mevrouw Truman en vertegenwoordigsters van Dene marken. Finland, Frankrijk. Groot Brittannië. Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Nieuw Zeeland, Au stralië, Canada, Ceylon en ons land. Donaucommissie wordt niet erkend WASHINGTON Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de regeringen van de Sow- jetunie, Zuidslavië, Bulgarije, Hon garije, Tsjechoslowakije en de Oekraïne doen weten, dat zij de door deze landen ingestelde Donau commissie ter controle van de scheepvaart op deze rivier niet wensen te erkennen. De commissie is tot stand geko men krachtens een conventie, die 18 Augustus 1948 ondanks de be zwaren van de westelijke mogend heden te Belgrado is getekend. Zij verving de controlecommissie van 1921 waarin vijf westelijke landen waren vertegenwoordigd. Volgens de Amerikaanse nota had de nieuwe regeling „duidelijk ten doel de Sowjetunie in staat te stel len er een monopolie op de Donau- handel op na te houden" en tracht de nieuwe conventie Engeland, Frankrijk, Italië, België en Grie kenland te beroven van hun oude verdragrechten. Bloembollen-telmachine in Lisse gedemonstreerd LISSE. Bij de fa. Guldemond te Lisse is een nieuwe bloembollen telmachine gedemonstreerd, die pas is uitgevonden door de heer J. Cre- mer uit Amsterdam en die is ge construeerd door de firma J. Bouw man te Groningen. In een uur tijds kan deze machine niet minder dan 30.000 bloembollen geteld afleve ren, een prestatie waar anders een werkman een gehele dag voor no dig heeft. Het tellen geschiedt bo vendien veel nauwkeuriger dan ooit door mensen kan worden ge daan. De machine voldoet voor 100% aan de verwachtingen. Zij die de demonstratie bijwoonden waren zeer enthousiast. ER is een tijd geweest, dat Demonstratie voor Leopold op „dag der dynastie" BRUSSEL. Een paar honderd aanhangers van koning Leopold hebben Dinsdag bloemen gelegd bij de hekken van het koninklijk pa leis in Brussel en „vive Leopold" geroepen. De aanleiding hiertoe was de ..dag der dynastie" oftewel de naamdag van koning Leopold. Op het paleis was een register ter tekening opengesteld. Verscheidene honderden personen hebben hierin hun handtekening geplaatst. Overal in België zijn missen gelezen voor het koninklijk huis. echter, in op dracht van kardinaal Van Roey. niet in de St. Goedelc. Er deden zich geen incidenten voor. Amerikaans schip in de Jangtse beschoten NEW YORK. De eigenaars van het 6.214 ton metende schip „Flying Cloud" van de Amerikaanse Is- brandtsen Steamschip Company hebben de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, meegedeeld, dat Chinese nationalisten het schip beschoten hebben toen het de Jangtse uitvoer. De kapitein seinde, dat er gaten in de wand van het schip geslagen waren, waarvan een van 30 cm. Per soonlijke ongelukken hadden zich niet voorgedaan. ONDER AUSPICIËN van de En gelse Automobiel Club werd een wedstrijd gehouden voor oude auto s over een parcours van Londen naar Brighton Er werd slechts op feilloos rijden gelet de stic:-te a was van onderge schikt belang. 130 wagens waren van hun spinnewebben bevrijd om de wedstrijd mee te rijden. Sommige hiervan waren enig in hun soort. Een Panhard-Levas- sor uit 1901. die door zijn antiek model de lachlust van menigeen opwekte, rijdt langs de Big Ben, de wereldberoemde klokketoren van het Parlementsgebouw. men Georges Roualt brand merkte als een „terrorist van de schilderkunst", „schilder van de nacht en de dood", of „apostel van de lelijk heid." Dit heeft toch niet kunnen verhinderen, dat de kunsthande laar Ambroise Vollard in 1917 het gehele atelier van de kunste naar, ruim 600 werken, kocht met de bedoeling, dat de schilder deze doeken later zou voltooien. De moeilijkheden, die hieruit zijn voortgevloeid, hebben, na het overlijden van Vollard, geleid tot een proces tussen de schilder en de erven van de kunsthandelaar, en tenslotte tot het verbranden door, Rouault van de hém weer toe gewezen, niet voltooide schil derijen. De conclusie ligt voor de hand, dat het werk van deze ter rorist en apostel toch wel iets meer moest beduiden dan alleen maar nacht, dood en lelijkheid. Georges Rouault is leerling ge weest van een onbekende glas schilder, van de schilder E. Delau- nay en van Gustave Moreau. De techniek der glazeniers is hij in schilderijen cn tekeningen blijven toepassen; hij houdt van zware contouren, alle objecten markeert hij er nadrukkelijk mee en de meeste zijner doeken en etsen, die thans op de tentoonstelling in mu seum Boymans te zien zijn, zouden, hoewel de verbindingslijnen ont breken, in glas en lood gereprodu ceerd kunnen \vorden. De vormen houdt hij groot en omdat hij streeft naar een samenvatting vanlijn, vlak en kleur, schenkt hij ook geen aandacht aan details Zijn werk is een emotionele ontlading, de schreeuw van een mens, die een surplus van pijnlijke gevoelens van zich af wil schudden. Zijn figuren zijn driftig, nerveus en soms slor dig neergedrukt in de verf, met een haastige bewogenheid als heeft hij zich geen tijd gegund De verf laag is vaak korsterig dik, afge- ruind en met een nieuwe kleur bestreken, waardoor rulle effecten zijn ontstaan. De kleur is overwe gend blamv-groen met krachtige rode en gele accenten en in deze kleur openbaart zich al evenzeer de gemoedsaandoening van de kunstenaar. Deze Franse schilder heeft geen vrede met ue wereld, zoals de mensen haar hebben gemaakt. Hij brengt dit echter op een heel an dere wijze tot uitdrukking dan bij voorbeeld Daumier, de onnavolg bare meester van de satyre en schepper van een genadeloze ten- denzkuost. Dit werk is scherp en toch poëtisch, hard en toch mede dogend, fel en toch humaan. Hij kan een clown schilderen, en ik zou zeggen, nog beter tekenen, die erbarmelijk is in z'n menselijke ge slagenheid. Hij kan ook zonder Blumenthal veroordeeld tot negen jaar AMSTERDAM. SS-Haupt- sturmführer Hans Carl Christian Blumenthal voormalig chef van de Sicherheitsdienst en plaatsvervan gend chef onder Lages van de Sicherheitspolizei te Amster dam, is door het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met af trek. Veertien dagen geleden was tegen hem twintig jaar geëist. Het Hof achtte bewezen, dat Blu> menthal zich schuldig heeft ge I maakt aan oorlogsmisdrijven tegen de menselijkheid en opzettelijk heeft toegelaten, dat zijn minderen zich daaraan schuldig maakten. Blumenthal werd voorts schuldig bevonden aan medewerking bij twee Silbertannemoorden, waaron der die op de schrijver A. M. de Jong in Blaricum. Weer een baby geboren in een vliegtuig STOCKHOLM. Voor de twee de maal in de geschiedenis van de luchtvaart is er een baby geboren in een vliegtuig. De moeder maak te deel uit van een groep van 53 verplaatste personen, die op weg was van Bremen naar New York en met een toestel van de Scandi navische luchtvaartmaatschappij S.A.Sa reisde. Er bevond zich geen dokter aan boord en de piloot sein de om medische adviezen. Perso neel van de S.A.S. in Prestwick wekte de dokter van het vliegveld, die radiotelegrafisch zijn aanwij zingen gaf. Het vliegtuig bevond zich boven de Atlantische Oceaan tussen Prestwick en Gander op New Foundland. Vrachtauto op een mijn gereden ARNHEM. Een met vee ge- laden vrachtauto is Dinsdagmiddag tussen Azewijn en Netterden op een mijn gereden. De gevolgen waren niet ernstig en er vielen geen per soonlijke ongevallen voor. Enige koeien moesten worden afgemaakt. De auto moest uitwijken voor een paar kinderen, die op de weg speel den en kwam zodoende in de berm terecht, waar de mijn verscholen lag. De hulpverleningsdienst zal onderzoeken of er soms nog meer mijnen in de omgeving liggen. „Grote Beer" vertrokken naar Indonesië AMSTERDAM. Het troepen- schip „Grote Beer" is vandaag uit de haven van Amsterdam naar In donesië vertrokken om daar repa triërende Nederlandse troepen aan boord te nemen. Het schip is op deze uitreis slechts zeer ten dele bezet. Aan boord bevinden zich slechts enkele kleine groepen mili tair personeel, o.a. aflossing van de Koninklijke Marine en verlofgang ers van het K.N.I.L. die in ons land hebben vertoefd. Frankrijk en Joegoslavië zul len hun derde cn laatste wedstrijd voor de eliminatieronde van de wereldkampioenschappen voetbal op 11 December te Florence spe len. Een gedeelte van het fraaie inte rieur van de Cunerakcrk. Harmonie tussen historie en eredienst die zichzelf helpen RHENEN. Het is een wonderlijk conglomeraat van grijze historie en moderne bouwkunst dat schilderachtig Rhenen. dat daar tussen de Rijn en de Stichtse heuvelrug ligt Zwaar gehavend door de ocrlog. was het een der eerste plaatsen, die weer een gaaf aanzien mocht genieten, maar de trots en glorie van de gemeente, de prachtige Cunerakerk. bleef lang wat zij reeds jaren was: een gehavende kerk. waar eindeloos aan gerestaureerd werd. Thans is het echter, na jaren van moeizaam zwoe gen cn talloze tegenslagen zover, dat het monumentale bedehuis weer voor de eredienst in gebruik zal worden genomen. Men hoopt, dat dit met Kerstmis het geval zal zijn. deeld, hetgeen grote problemen schiep, omdat men dikwijls het uit zicht op de kansel belemmerd zag door dc enerme kolommen, waarvan er negen in de kerk zijn te vinden. De heer Boeyinga. die reeds in 1925 de aandacht op zich vestigde met het bouwen van de gereformeerde kerk aan de Kloppersingel te Haar lem en thans opdracht kreeg tot restauratie van de verwoeste kerk in Arnhem, zou geen deskundige van formaat zijn geweest, als hij ook deze moeilijkheid niet had weten op te lossen. Bovendien ondervond hij ter plaatse veel steun bij zijn werk. niet in de minste plaats van de burgemeester van Rhenen Jhr. mr Bosch Ridder van Rosenthal, die alles wat maar mogelijk was heeft gedaan om Rhenen zijn schone, gave Cunera terug te helpen geven. Rhenen zonder het trotse monu ment van deze kc.-k zou historisch ondenkbaar ztjn. Hier was het im mers, dat de jonkvrouw Cunera haar gruwelijke einde vond. hier, Theresina van George Rouault enige valse speculatie op religieu ze gevoelens teruggrijpen naar de Christus, in wie hij voor alles de mens zoekt. Er vloeit een zoet heimwee in taferelen als de vlucht naar Egypte. Christus en de vissers of aan de oevers van de Jordaan, die men zou kunnen interpreteren als de vlucht van Rouault uit een barbaarse werkelijkheid. Zijn por tretten, en ik denk aan Theresina of Veronica, archaïsch in hun een voud, ademen een stille verwonde ring; ze zijn irrëel, broos en als rit een voorbije tijd. En dan de etsen uit de monu mentale reeks „Miserere" van 58 bladen. Hoeveel dieper tast hij hier, hoeveel overtuigender. Zijn het wel etsen? Men zou ze voor Het Franse niet-communisti- sche vakverbond „Force Ouvrière" heeft besloten op 25 November een algemene staking van 24 uur af te kondigen, als betuiging van onte vredenheid met de loonpolitiek van de regering. Wonden door mensen en oorlog geslagen zijn hersteld Trots rijst het massale bouwwerk omhoog en zijn gaafheid verraadt thans niets van de vele wonden, die in de eeuwenoude steen van deze kerk werden geslagen. Tengevolge van een bewogen historie en door „natuurlijk" oorzaken als mense lijke onachtzaamheid en bliksemin slag heeft de rode haan er ettelijk» malen victorie gekraaid. De beel denstorm nam het rijk décor van een uit negentien figuren bestaande beeldengroep bij de ingang weg. Een door de tand des tijds aange taste pilarr bezweek en deed een groot deel van het gewelf instor ten en toen men na eindeloos wachten en daarna lang arbeiden meende, dat de restauratie na de bevrijding geheel voltooid zou zijn, maakten enkele bommen een einde aan de resultaten van een kostbaar herstel. Het orgel werd volkomen verwoest en het nieuwe meubilair was finaal kachelhout. „Met tranen in m'n ogen heb ik er bij gestaan", vertelt ons architect B. T Boeyinga uit Amsterdam, een der bekendste kerkbouwers van Ne derland. Hij heeft de leiding van de restauratie; uit het puin opnieuw wist hij 'n gebouw te scheppen, dat zijn karakter als middeleeuws monu ment heeft behouden, maar tegelij kertijd geheel dienstbaar is gemaakt aan de eredienst en de eisen, welke men daarbij thans stelt. Middeleeuwse sfeer In de jaren '42—'43 werd hiertoe overleg gepleegd met een commis sie van het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst te Utrecht, en daarbij is besloten de middeleeuwse sfeer van het gebouw niet aan te tasten. Vandaar dan ook. dat geen hoge getimmerten de zogenaamde kapbanken. die in ons land menig schoon oud kerkgebouw mismaken aanwezig zijn. De gehele lengteas van de kerk is vrij gehouden, zodat het uitzicht op het oxaal door niets werd belemmerd. Onder dit oxaal wist men een zeer waardige plaats te vinden voor het houden van het Heilig Avondmaal. De zitplaatsen zijn zorgvuldig ver- aan de voet van deze kerk, is het geweest, dat de beroemde Winter koning. Frederik de Vijfde van Bo- hemen. als balling zijn hof hield Veel veranderd Eeuwen gleden voorbij en Rhenen, de vrijstad van weleer, waar menig een een goede wijkplaats vond, is uiterlijk veel veranderd, maar de Cunerakerk is alle rampen en verwoestingen ten spijt geble ven en thans in nieuwe glorie her rezen Nog enkele weken cn het nieuwe kerkmeubiloir zal zijn gear riveerd om geplaatst te worden in het zorgvuldig in zijn oorspronke lijke staat gebrachte interieur, waaraan alleen nog een passend orgel ontbreekt Hoe lang het duren zal, eer de gelden hier voor bijeen zijn, kan niemand in Rhenen voor spellen. Als met Kerstmis de fraai her stelde kerk weer in gebruik wordt genomen en het danklied der ge meente opstijgt zal de hymne bege leid worden door een noodorgel, dat tijdelijk het toekomstig instru ment vervangt. Dc dankbaarheid van hen, die in „Villa Rheni" wo nen. zal er echter niet minder om zijn. Minister Mansholt naar FAO-conferentie DEN HAAG. Op 17 November a s. zal minister S. L. Mansholt als hoofd van de Nederlandse delegatie naar de algemene conferentie van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Volkeren te Was- vangend voorzitter van de dclega- hington vertrekken. Als plaatsver- tie zal optreden prof. dr E. de Vries, hoogleraar te Wageningen. De a/faire-Joanovici (VI) Men zocht hem in Zuid-Amerika. maar hij zat in München IIoc kwam het. dat Joanovici als getuige gehoord kon worden bij het proces-Fournet? Hij was immers aan arrestatie ontkomen toen de commissaris in Maart 1947 „een afspraak met hem gemaakt had?" Inderdaad. Maar hij was intussen „uit eigen beweging" teruggekomen om zich bü de Franse politic te melden Hoe? Dat is een ander ver- haai! Joano's terugkomst werd „een nieuw schandaal", een nieuwe aan leiding tot lange artikelen in de Parijsc pers, een nieuwe „coup dc théatre" van de Roemeense Reinaard de Vos! En wederom kreeg het prestige van verschillende personen een zware knauw door het optreden van deze aalgladde avonturier. ■*- 77 AAR vader, dia mantbewerker, wil de zo dolgraag, dat ze „roosjesslijpster" werd. De onderwijzer vond, dat ze zo'n helder hoofd had. een pracht van een schooljuffrouw. Toeval- -- -- lig deed ze. dertien jaar litho's kunnen verslijten, zo mach- qu^, examen voor de tig breed zwart zijn de lijnen, Amsterdamse toneel- zo fors en indrukwekkend in de nuances is de voorstelling samen gevat. Zonder de emotionele wer king der kleuruitbarsting, die hem terugdringt in zwart en wit, schiet hij plotseling fel uit, wordt hij opstandig en klaagt aan. De mens, zichzelf koning wanend, met de grimas van het egoisme en de geldzucht op 't gelaat, of de vrouw uit de hogere kringen, die meent voor de hemel een gereserveerde plaats te kunnen nemen. De onder schriften zijn van Rouault zelf, de schilder, die dichter en strijder kan z» B. SCHMIDT. Ex-RAF-piloot van moord beschuldigd LONDEN. Brian Donald Hume, een vroegere p.loot van de R.A.F wordt er van beschuldigd een auto handelaar. Stanley Setty te hebben vermoord en diens lichaam, in stukken gesneden en verpakt in een gehuurd vliegtuig te hebben ge laden. Het vliegtuig kwam in Es sex aan zonder de pakken. De vo rige maand heeft men de romp van het lichaam aan de kust van Essex gevonden. school samen mei Annie van Ees cn ruim dertig jaar later heeft Jetty van Dijk- Riecker het tegendeel van spijt van de „krank zinnige manier", waar op ze bij het toneel is gekomen, dat ze nu al zo'n heel lange tijd en met volle overgave trouw is gebleven. Dertig jaar op de planken, herinneringen genoeg. Ook aan een rijk persoonlijk leven, al is het tijdstip waarop men die te voorschijn gaat halen, gelukkig nog I heel ver. „Ik weet niet. waar ik I moet beginnen", klaagt ,ik heb zóveel ge- Voor de zuinigheid ge bruikten we de décors van het Nieuw Rotter- damsch Tooneel van Frits Tartaud. In UI moest ik na al die droeve verhalen, waarmee de achterge- bleven wachtende vis- speeid Nu zijn we weer sersvrouwen elkaar zit- aan Heijermans bezig; ten op te winden, die heb ik altijd graag gespeeld. Eva Bonheur, Ora et Labora, Op Hoop van Zegen. Dat was nog bij het oude Schouw toneel van Jan Musch en Adriaan van der Horst. Eens moesten we in Rotterdam optreden. een heftige scène uit barsten en door een deur de kamer uitsnel- len. Maar de Rotter damse deur zat op een heel andere plaats dan de Amsterdamse deur: lk rende haast tegen de muur op en vond onder daverende hilariteit van het publiek, dat eigen lijk tot tranen geroerd hoorde te zijn, eindelijk de gewenste uitgang. Tableau! En dan die vreselijke geschiedenis in „Joseph en Dothan". De mode uan die tijd had toen juist hoge Russische laarsjes als het toppunt van chic gedicteerd. Ik moest ze natuurlijk ook dragen. Ook op het to neel. Nu kan ik abso luut niet in het donker lopen. Mijn man, de ac teur-regisseur Ko van Dijk, had speciaal twee planchers laten maken, waarover ik om Von dels reien te zeggen, op de oase moest toeschrij den. Dat kan ik nooit, in het donker, zei ik nog. En jawel hoor, ik struikelde natuurlijk en toen de spots aanflits ten, strompelde ik juist overeind. Da', engelen gewaad met die Russi sche laarsjes er onder, het was geen gezicht. Gelukkig werd ik zo woedend, dat ik mijn reien knarsetandend er uit gooide. Als ik niet zo kwaad was geweest, was er helemaal niets van terechtgekomen, want mijn medespeel ster Roetje Numan kon van het lachen niet meer verder." Joano zou op 4 Maart 1947 im mers nog wat kleren halen in z'n huis. Hij kwam niet terug. Waar bevond hij zich sindsdien? Niet in Parijs! Men vermoedde zijn aan wezigheid in de verste uithoeken van Spanje, Ierland, Marocco of Zuid-Amerika. Maar men ver moedde niet dat de zo zeer gezoch te voortvluchtige zich „hoog en droog" gevestigd had in een rijke villa in de buurt van.... München! Tegen het einde van 1947 kwam men hem toch eindelijk op het spoor, en de Franse politie trad met hem in „onderhandeling". Zij kwam met hem overeen dat de heer Devaux, directeur van de „Police Judiciaire" hem zou ont moeten in Phalsbourg, bij Straats burg. Bij het bekend worden hier van stonden voor de zoveelste maal dc Parijse kranten op hun achter ste benen. Zelfs de deftige Monde schreef: „Het is op zichzelf al vreemd dat deze beklaagde, die te voren vaak van de toegeeflijkheid geprofiteerd heeft van de zijde der politie en zelfs van de justitie, per soonlijk „zijn" dag kan kiezen, en „zijn" politie om er als een gelijk waardig partner mee te onderhan delen." Alweer mis! Hoe dan ook: de heer Devaux doet de lange reis naar Phalsbourg enkomt de volgende dag on- verrichterzake terug. Joanovici was niet verschenen. Devaux heeft lang op hem gewacht, in de nacht en de regen. De pers maakt kabaal! Wat steekt er achter dit „gemiste ren- dez-vous"? Is Joanovici inderdaad zo moeilijk te arresteren? Is hij misschien gearresteerd op een an dere plaats om publiciteit te ver mijden? Is hij soms van plan zich bij de „Sureté Nationale" te mel den, die oude concurrent van de Prefectuur?" Wij weten het nog steeds niet. 'n Feit is het, dat de „film" voor de politie een voorlopig happy- ending vond toen op 28 Nov. 1947 Joanovici met een zeer grote en zeer dure Amerikaanse auto zon der gerucht de zóne-grens èn dc Franse grens overkwam om in het Franse stadje Epernay eindelijk in handen te vallen van de Franse politie. Het laatste eindje van de tocht kon de politie hem dus over brengen naar Parijs. Waarom «- Joano niet naar Phalsbourg gekomen? Heel een voudig: bandenpech! Devaux geeft een persconferen tie en is merkbaar blij eindelijk Joanovici „de vos," „de gooche laar," „de spook-reiziger" te pak ken te hebben. Joanovici zit einde lijk „tussen dc muren". Het is 28 November 1947.... De comédie humaine kan zich nu verder ont wikkelen. Zoals te verwachten was, wordt Joanovici gedurende de volgende maanden herhaaldelijk als getuige gehoord bij diverse processen. Wanneer de president van de rechtbank tijdens een proces over de verduistering van aandelen een toespeling maakt op zijn vlucht, heeft Joano onmiddellijk zijn ant woord klaar: „Ik ben niet gevlucht voor U! Trouwens ik werd niet gezocht voor de zaak waarvoor 'k thans getuig. Wat U betreft, mijnheer de president, ik was eenvoudig als particulier op reis gegaan en dat gaat alleen mijzelf aan. Tengevol ge van een pers-campagne wordt mijn zaak buitensporig overdre ven. Ik heb niets te maken met deze aandelenzaak. Als ik wist dat de justitie zó tegen «mij zou zijn, nu, gelooft U dan maar niet dat ik uit eigen beweging teruggekomen was!" Aldus Joanovici's gedachten- gang, zo spreekt hij, bitter en slecht gehumeurd, men zou bijna zeggen: melancholiek. Het valt hem maar erg tegen, zoals men hem behan delt. Vonnis tegen Grammens is bevestigd BRUSSEL. Het vonnis, waarbij Florimond Grammens. Belgisch collaborateur, bekend door zijn actie tegen de Franstalige opschrif ten in Vlaanderen, werd veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf en een boete van fr. 500.000,is door de Raad van Cassatie te Brus sel bevestigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3