In New York is 'n winkel waar men Nederland verkoopt Boeren willen schaap niet vijl' poten Nederlands elftal oefent in de mist West Europese samenwerking nog niet ten volle geslaagd Gewaarborgd inkomen en toch ondernemersvrijheid Ontmanteling in Duitsland wordt vertraagd Amerikaanse touristen moeten hier dollars brengen Kamer slechts malig voldaan over beleid aan OK en W. HOEST W oensdag 16 November 1949 5 Zó ziet het kantoor van de ANVV er uit in Rockefeller Plaza te New York. Salariëring hoogleraren onvoldoende, meent Tweede Kamer DEN HAAG. De salariëring van de hoogleraren en van de ge hele wetenschappelijke staf aan de universiteiten is onvoldoende, zo sfcllen vele leden van de Tweede Kamer vast, blijkens het voorlopig verslag over de begroting 1950 voor het ministerie van O. K. en W. Zij vragen, of de minister een overzicht kan geven van de maat regelen, die zijn getroffen tot ver betering in dit opzicht. Ook wensen zij de mening van de minister te vernemen over excessen bij het ontgroenen, die cok dit jaar weer zijn geconstateerd. Zij vragen zich af of het niet de taak is van de rector magnificus, om wangedrag in dit opzicht te bestraf fen en zoveel mogelijk te voorko men. Tot de andere wensen van de Kamer in verband met het hoger onderwijs behoren de stichting van een leerstoel voor de homoeopathie aan ten minste aan der rijksuniver siteiten, voorziening in het onder richt in de Duitse taal aan de Leid- se universiteit en vestiging van een leerstoel Spaans aan de universi teit te Utrecht. r-PiEN HAAG* De regering is zich ervan bewust, dat de verwezen, lijking op korte termijn van de Benelux de medewerking en oprechte wil tot slagen van de breedste lagen der bevolkingen van de drie landen eist. De Benelux-problemen liggen zeker niet alleen op het zuiver eco- nomisch-flnanclële vlak. Een innige samenwerking, zo gaat de minister voort in zijn memorie van antwoord aan de Kamer over de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken voor 1950, van de drie lan den zal alleen mogelijk zijn indien spanningen, die voortkomen uit ver schillende geaardheid en onvoldoend vertrouwen, zo goed mogelijk uit de weg kunnen worden geruimd. Op dit moment geen erkenning van de staat Israël De in het voorlopig verslag ge uite opvatting, dat voorbereidingen moeten worden getroffen tussen de Benelux-landen voor coördinatie van investeringen en van indus trialisatie en uitwerking van een gemeenschappelijke conjunctuur- politiek, wordt door de regering als juist erkend. Voorts erkent de regering, dat de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking, de OEES, niet volledig aan de verwachtingen (Van onze parlementa:re redacteur) DEN' HAAG. Het belang van landbouw, veeteelt en tuinderij 'voor on ze welvaart, blijkt uit de cijfers. Van de export komt ongeveer 50 pet., in totaal 1200 millioen, voor rekening van deze agrarische bedrijven cn de Regering hoopt dat dit bedrag zal kunnen worden opgevoerd tot 1900 millioen, of bijna twee milliard. Boeren, tuinders en landarbeiders ver langen hiertegenover een inkomen, dat correspondeert met de arbeid, welke gepresteerd wordt, precies als in andere sectoren van het econo mische leven het geval is. Zij vinden het dus vanzelfsprekend, dat dc Regering hierbij prjjsregelend optreedt, d.w.z. minimumprijzen waarborgt. Maar het sluitstuk op prijsrege ling is een afzetregeling met maxi mumprijzen voce de consumenten en die wordt niet zo gemakkelijk aan vaard. Het heeft er soms de schijn van of de boeren hier het befaamde rchaap met vijf poten verlangen. Want terwijl zij aan de ene kant de bemoeiing dep Overheid aanvaarden, wijzen zij die aan de andere kant ïoveel mogelijk af. Het Tweede Ka merlid De Ruiter (CH) denkt er al heel gemakkelijk over. Z.i. moet de consument maar betalen wat hij :onsumeert aan agrarische produc ten. Voor textiel en schoenen wor den toch ook geen subsidies gegeven (Inp Med.) Psychopathe vergiftigt ouders DEN HAAG. Plaatsing in een krankzinnigengesticht gedurende een jaar en daarna ter beschikbaar stelling van de regering eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen de 21- jarige werkster A. C. V. uit Lei den. Zij had muizenvergif in de koffie gedaan om zich van haar bloeder te ontdoen. De vader, die toevallig ook van de koffie dronk, overleed, maar de moeder bleef ge lukkig in leven. Een psychiatrisch rapport noemde haar volkomen on toerekenbaar. Solo vreedzaam ontruimd SOERAKARTA. Bij de ont- ruiming van Soerakarta door de Nederlandse troepen hield de Ne derlandse kolonel Ohl een toe spraak, waarin hij onder meer ver klaarde „het volste vertrouwen te nebben in hen, die het gebied over nemen". Hij bracht speciaal dank aan de republikeinse overste Sla- jnat Riadi van de TNI, die hij had leren kennen als „een eerlijk en edel persoon". Riadi wees er in zijn antwoord °P, dat thans voor goed een einde was gekomen aan de geschillen tussen Nederlanders en Indonesiërs. aan de fabrikanten om die aan een lonende prijs te helpen cn de con sumenten aan prijzen, die van de lage lonen betaald kunnen worden! De heer Vondeling (Arb.) trok een heel andere conclusie en hij was hierbij in het goede gezel schap van prof. Minderhoud en dr Louwes: het waarborgen van een reëel inkomen voor de agrarische werkers en van de stabiliteit daar van is slechts mogelijk door geleide economie. Of, zoals dr Louwes het uitdrukt, door doelmatige ordening. Maar. zei de heer Vondeling, indien dit algemeen erkend wordt voor een der sectoren van het economische leven, is het moeilijk te aanvaarden, dat dit niet juist zou zijn voor de andere sectoren. Wij kunnen niet zo maac een streep trekken dwars door ons economisch bestel. Daarover dachten de andere Ka merleden bij de begroting van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. echter anders. Een reëel in komen. heel gaarne, maar blijf ons met ordening van het lijf. Overigens bleken de meeste sprekers, ondanks hun afkeer van ordening, de land bouwpolitiek van minister Mansholt toch wel te billijken. En zij laten hem Donderdag rustig aan het hoofd van een delegatie naar Amerika gaan om de landbouwbelangen op internationaal niveau te bespreken. heeft beantwoord. Van een werke lijke West-Europese economie kan nog met gesproken worden. De noodzakelijke coördinatie van de verschillende nationale economieën stuit nog op grote moeilijkheden. Duitsland De minister sluit zich aan bij de suggestie om aan het Duitse vraag stuk in de Kamer een afzonderlijke behandeling te wijden. De Neder landse vertegenwoordiging in Duitsland moet noodzakelijker wijze een militair karakter hebben omdat de zogenaamde Allied Con trol Commision 'n militair lichaam is. Bij de geallieerde commissie bij de West-Duitse staat zal een burgerlijke missie worden geaccre diteerd. Israel De staat Israel kan door de Ne derlandse regering nog niet de jure worden erkend doordat de grenzen hiervan nog niet officieel zijn vast gesteld. Evenmin is cr tot dusverre een vredesverdrag tussen Israel en de nabuurs'aten gesloten. Wat be treft dc heilige plaatsen staat dc minister een permanent interna tionaal toezicht voor. Repatriëring Ten aanzien van de repatriëring van Sowjet burgers uit Nederland en Nederlanders uit de Sowjet' Unie, merkt de minister op, dat wij zowel naar letter als geest de ge dane., toezeggingen hebben uitge voerd. Ditzelfde kan niet worden gezegd van.de Sowjet Unie. De mi nister verwacht, dat dit land haar toezeggingen gestand zal doen. Openbaarmaking van de gewissel de nota's komt de minister in dit stadium ongewenst voor. Daarom heeft hij een afschrift van deze stukken ter vertrouwelijke kennis neming van de Kamerleden ter griffie gedeponeerd. Verenigde Naties De minister stemt m met de door vele leden geuite mening, dat de samenwerking in de VN, met name door de houding van de Sowjet Unie en de satellietstaten nog steeds op grote moeilijkheden stuit. De reden waarom Nederland bij de verkiezing van de opvolger van de Oekraïne in de Veiligheidsraad zijn stem heeft gegeven aan Zuid- Slavië en niet aan Tsjechoslowa- kije is, dat van verkiezing van het laatstgenoemde land geen con structieve bijdrage tot het werk der V.N. te verwachten is. Reis om de wereld eindigt op politiebureau CANNES. De Franse politie heeft te Cannes twee jonge Neder landers. die liftend een reis om de wereld wild enmaken. mee naar het politiebureau genomen in af wachting van hun repatriëring. Het zijn de 18-jarige Antoon Nordsiek uit Zandvoort en Frederik Hamier uit Amsterdam. De politie handel de in opdracht van het Nederland se consulaat in Parijs, dat van de familie der jongelui een verzoek om inlichtingen had ontvangen. Adenauer maakt resultaat van conferentie der Grote Drie bekend BONN. De Westduitse kanselier dr. Konrad Adenauer heeft bekend gemaakt, dat de westelijke geallieerden zich bereid hebben verklaard de ontmanteling van de Duitse fabrieken te vertragen en dat er een kans bestaat, dat besprekingen tussen de Duitse regering en de geallieerde Hoge Commissarissen tenslotte zullen lelden tot een volledige beëindiging der demontage of een grote wijziging in het demontage-schema. Ruhrstatuut te erkennen; Regering in Bonn erkent het Ruhrstatuut In een rede voor het Westduitse parlement heeft dr. Adenauer medegedeeld, dat de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland overeenge komen zijn West-Duitsland uit te nodigen tot deelneming aan „vele internationale organisaties", dat zij overwegen hoe de consequenties van de huidige oorlogstoestand tus sen Duitsland en de westelijke mo gendheden kunnen verlichten en dat zü Duitsland zullen toestaan een grotere en snellere koopvaar dijvloot te bouwen. Voorts zullen de geallieerden Duitsland toestaan handelsconsulaten in het buiten land op te richten. In ruil voor deze geallieerde con cessies, aldus dr. Adenauer, heeft de Duitse regering zich bereid ver klaard 1. toe te treden tot het bestuur over het Ruhrgebied en het nauw met de geallieerde vei ligheidsraad te zullen samen werken: 3. toe te staan, dat het buiten land kapitaal in Duitse indus triële ondernemingen belegt; 4. zo spoedig mogelijk deel te nemen aan de economische unie van de Beneluxlanden. Onder de fabrieken, ten aanzien waarvan de geallieerden het demon tageprogramma niet willen beper ken bevinden zich velen, die tijdens de oorlog voor de volle honderd pro cent voor de bewapening werkten. Onmiddellijk na dr. Adenauer's regeringsverklaring viel dr. Kurt Schumacher, de socialistische leider, de concessies aan, die de Westduitse regering tegenover de geallieerden heeft gedaan. Hij zei, dat de rege ring haar standpunt nooit met de oppositie had besproken en dat dit niet de democratie was, die de mi nisters van buitenlandse zaken heb ben gevraagd. „Sell a week in Holland" Holland is de naam. waaronder ons landje overal ter wereld, voor- al in Amerika, bekend is. wat „Nederland" is weten de meesten niet. En dat Holland is nog altijd het land van de kaas en van de tulpen, van de wijde broeken en de klompen. Daar doet niemand iets tegen. En daarom wordt in cie winkel in New York Neder land dan ook op die tulpen en op cie wijde broeken „verkocht Daarvan spreken de steeds wisse lende en met grote zorg opge bouwde etalages het meest en dat doen ook de goed uitgevoerde fol ders en boekjes die aan de over kant van de oceaan voor ons land „reclame" maken. Dat ons land nog wel iets meer te bieden heeft wordt natuurlijk niet verzwegen, maar dat neemt de gemiddelde Amerikaan op de koop toe. Eigen aardig is dat hij, eenmaal hier ge komen, allerlei bijzondere attrac ties ontdekt, die ons zelf nooit op gevallen zijn. Wist u bijvoorbeeld, dat Holland aan „liefde op de fiets" doet? De Amerikaan vertelt er thuis van in geuren en kleuren. Europa zien Dat de propaganda voor een zeer groot deel op de reisbureau's is gericht („Sell a week in Hol land"), behoeft niet te verwonde ren als men weet, dat ongeveer tachtig procent van de Amerika nen hun reis door zo'n bureau la ten samen stellen. Er zijn duizen den van die bureau's in Amerika. Het gaat zelfs dikwijls zo, dat een reislustige, als hij genoeg dollars heeft overgehouden, een reisbu reau binnen stapt en vraagt welke trip men hem kan aanbevelen en alles verder aan de adviseur over laat. Het is dus van grote beteke nis welke relaties onze vertegen woordiger in New Yorkt de heer F. van der Laan, met die reisbu- (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. In het enorme Rockefeller Plaza te New York is een winkel met een moderne étalage, waar men Neder land verkoopt. Dat klinkt misschien een beetje vreemd, maar u moet nu ook weer niet denken, dat men er tegen harde dol lars een reepje Hollandse duinen kan krijgen. Er zit een keu rige Nederlandse meneer, geflankeerd door een paar char mante American girls en de taak van dit clubje is de Ameri kanen op te wekken Nederland te bezoeken en daar hun dol lars te besteden. De reisbureau's roepen zij toe: „Verkoop een bezoek aan Holland" en het publiek moedigen zij aan: „Breng een bezoek aan Holland". J)ie verkoop-actie is op het ogenblik weer volop begonnen, want nu, in het najaar en in de winter, bereidt de Amerikaan zich voor op zijn vacantie van 1950. reau's onderhoudt. Hij moet er om zo te zeggen kind aan huis zijn. De Amerikaan wil Europa zien. Goed, maar wat wil hij er van zien? Vroeger werd bij zo'n reis ook een of twee maal 24 uur voor Holland uitgetrokken, dat men dan even „deed": bloembollen, Vo- lendam. Marken. Alkmaar en dan weer verder Maar daar begint verandering in te komen. Nu wordt het vaak een bezoek van meer dagen, zelfs van enkele we ken in het land van de kaas en dt klompen, dat de "dollars tegen woordig zo goed gebruiken kan. „Volkstourisnie" Er is nog iets rpeer veranderd. Vroeger kwamen bier alleen de Amerikanen, die een zeer behoor lijke duit op zak hadden, die op een reisje meer of minder en een weekje langer nief behoefden te kijken. Maar de laatste jaren, nu hét „betaalde verlof" in Amerika gaat inburgeren en het luchtver keer een lange reis overbodig maakt, komen hoe langer hoe meer ook de gewone „werknemers", die er een paar jaar voor gespaard hebben, hun vacantie in Europa door brengen. De Nederlandse propaganda, vroeger alleen op de luxe-touristen gericht, is nu ook aan het Amerikaanse „volkstou- risme" gaan denken. De „gewone man" in Amerika kan ook regel matig foto's en soms hele fotopa gina's in zijn kranten en tijdschrif ten vinden, die aan ons land zijn gewijd. De propaganda wordt vooral na de oorlog intensief gevoerd. Ons land is door de oorlog en door de voor buitenlanders zeer spectacu laire snelle wederopbouw in Ame rika weer meer in de belangstel ling gekomen en misschien heeft ook het rumoer om de Indonesi sche kwestie daar wel wat toe bij gedragen. In ieder geval: Wij moeten het ijzer smeden als het heet is en in deze jaren de Ame rikanen, ook voor de toekomst, vertrouwd maken met het idee, dat een vacantie in Holland moeite waard is. Attracties Het Heilig Jaar 1950 zal vele honderdduizenden over de oceaan naar Rome brengen. Welnu zegt dt A.N.V.V., die de propaganda leidt, dan kunnen er ook een paar dagen voor Nederland af. Wij heb ben de Passiespelen te Tegelen, wij hebben de Heilig-Landstich- ting te Nijmegen. En. zegt zij tot ten andere groep, moet gij, Ame. rikaan, niet de plaatsen zien, waar uw „Pilgrimfathers" hebben ver toefd? De Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Den Haag, die alle V.V.V.'s in Neder land overkoepelt, richt zich na tuurlijk niet alleen tot de Ameri kanen. Behalve in New York heeft zij ook kantoren in Londen, Parijs en Brussel en nog zestig buiten landse agentschappen elders. En haar propaganda-geschriften wor den in vele talen uitgegeven, tot in het Portugees toe. Maar is het te verwonderen, dat Nederland het meest gesteld is op touristen, die hier harde valuta komen bren gen? Dat ..verkopen van Holland" ts niet zonder succes gebleven, al ook de A.N.V.V. niet zeggen, dat dit alleen haar werk is geweest. Er heb ben verscheidene factoren gewerkt, de tijd is gunstig cn de devaluatie gaat ons land nu ook goedkoper ma ken. Balans in evenwicht Vóór de oorlog brachten Neder landse vacanticgangers per jaar veertig millioen gulden naar het buitenland on besteedden buiten landse gasten slechts vier millioen gulden hier. Op het ogenblik is de balans minstens in evenwicht Er gaat door de beperkende bepalingen minder geld voor tourisme het land uit en er komt In plaats van vier millioen ongeveer veertig millioen binnen. Ook al houdt men er reke ning mee, dat een gulden van 1938 een andere is dan de gulden van 1949, dan moeten die cijfers toch wel iets zeggen. Jammer genoeg is er in ons land nog geen behoorlijke vreemdelingen- statistiek. Maar wel is vastgesteld, dat het aantal Amerikaanse touris ten in Nederland voor dit jaar op 30 000 gesteld kan worden. In 1948 waren het er 20 k 25.000 en vóór de oorlog 10 15.000. Verder zijn er dit jaar ongeveer 100.000 Engelsen, Fransen, Scandinaviërs en Zwitsers in Nederland geweest. Belgen komen er zeer veel. naar schatting ander half millioen in 1949. Men ziet dus dat bij de industri alisatie van Nederland ook de vreem delingenindustrie gaat mee tellen. Jammer is, dat wij in de seizoentijd, Juli en Augustus, niet over genoeg voor de Amerikaanse tourist ge schikte hotels beschikken. In dat ge val zouden wij van de 300 millioen dollar, die de Amerikaanse touristen voorlopig per jaar naar Europa ko men brengen, meer tot ons kunnen trekken. Aan dat hotel probleem wordt zwaar gedokterd. Maar opge lost zal het zo gauw wel niet zijn. Kamer vraagt maatregelen voor oud-illegale pers DEN HAAG Dc oud-illegale pers verkeert, voornamelijk omdat zij niet beschikt over een eigen ap paratuur, in moeilijke omstandig heden. Na dit tc hebben vastgesteld, merken vele leden van de Tweede Kamer in hun voorlopig verslag over de begroting van O. K. en W. voor 1950 op. dat dc regeringsme dewerking zich in dit opzicht heeft beperkt tot een opleggen van de verplichting aan bestaande druk kerijen deze .bladen te drukken en te zetten. Er zijn voorzieningen getroffen omtrent de tarieven, die hierbij zouden mogen worden berekend maar in feite zijn deze veel te hoog. Wat kan de regering alsnog doen om de voormalige illegale pers een eerlijke kans te geven, zo besluit men. Nederlandse uurrecords DEN HAAG. Dc Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft de volgende op 11 November te Zandvoort geleverde prestaties als Nederlandse uurrecords officieel erkend: 750 cc klasse: H. Hoogevcen te Haarlem met Minor, afgelegde af stand 87,0276 km. snelste ronde 8.532 km/h. 1500 cc klasse: M. Gatsonides te Heemstede met Gatso. afgelegde af stand 101,9349 km, snelste ronde 104,679 km/h. 2 literklasse: A. J. ten Hopte te Wassenaar met Citroen, afgelegde afstand 91.2778 km. snelste ronde 93,120 km/h. 3-5 literklasse: K. Barendregt te 's-Gravenhage met Gatso, afgeleg de afstand 104,3909 km. snelste ronde 107,820 km/h. P. Nortier weer voorzitter intern, sportcommissie DEN HAAG. Onze landgenoot de heer P. Nortier, is herkozen als voorzitter van de internationale sportcommissie van de F.I.M. De commissie bestaat thans uit elf leden. Vice-presidenten werden Graaf Lurani Cernuschi (Italië) en Chamberlin (Groot-Britt.). Als tweede Nederlander werd dc heer Bruinsma gekozen. In de tech nische commissie van de F.I.M. is onze landgenoot de heer J. D. Car- ley benoemd. Grote prys Argentinië BUENOS AIRES. De zesde étappe van de race om de grote prijs van Argentinië, van Zapala naar Mendoza (959 km) werd ge wonnen door Oscar Galvez met Ford in 8 uur 46 min. 23 sec., gem. snelheid 109.312 km. per uur. Juan Galvez werd tweede. BRUSSEL. Op Maandag, 28 November bokst Cyrille Delannoit in het Parijse Sportpaleis tegen de Franse middengewicht Jean Stock. Berichten, als zou de Neder landse zwaargewichtkampioen Jan Klein op 29 November te Londen een wedstrijd boksen tegen een Britse zwaargewicht, zijn niet juist. Reclame voor Holland in een winkelétalage in New York. Belgisch parcours nu goedgekeurd BRUSSEL. De UCI heett thans het parcours van de Belgi sche wielerbond voor de wereld kampioenschappen op de weg 1950 goedgekeurd. Het is 85 km lang en voert van Moorslede naar Yperen, Mont Rouge, Mont Noir, Kemmel, Men in, Yperen en Becelaere. Er zijn in dit nieuwe parcours enkele „bergjes" opgenomen, zodat thans van een echt wereldkam pioenschap op de weg sprake kan zijn en de gedachte van een ker- miskoers (over een grote afstand) is gebannen. BelgiëWales BRUSSEL. Voor de wedstrijd WalesBelgië, die Woensdag 23 November te Cardiff zal worden gespeeld, is de Belgische ploeg sa mengesteld. De linksbuiten zal Zondag worden aangewezen. Doel: Meert (Anderlecht); ach ter: Aernaudts (Berchem) en Gil- lard (Standard); midden: Van der Auwera (RC Mechelen), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp); voor: Lemberechts (FC Mechelen), Go- vard (FC Luik), Mermans (Ander lecht), F. Chaves (Gantoise) en N.N. (Ingez. Med.j Rode Hoestpoeders van Mijnhardt r>-• DEN HAAG. De KNAC heeft uit Monte Carlo bericht ontvangen dat alsnog vijf Nederlandse in schrijvingen zijn aanvaard. Daar door is het totale aantal Iederlandse ploegen, dat aan de Sterrit naar Monte Carlo zal "kunnen deelnemen, tot vijftig gestegen. Niet minder dan 31 Nederlandse équipes hebben Monte Carlo als startplaats gekozen, tegen 10 Stockholm, 4 Oslo, 2 Praag, 2 Flo rence en 1 Glasgow. Minister te weinig voortvarend geacht DEN HAAG. Zeer vele leden van de Tweede Kamer kan het be leid van de minister van Onder wijs Kunsten en Wetenschappen slechts matig bevredigen. ZU ach ten hem te weinig voortvarend. De soberheid van de memorie van toe lichting op de begroting van dit de partement stelt hen ernstig in hun verwachtingen teleur. ZU vragen zich af, of de minister zich wellicht nog niet voldoende heeft kunnen inwerken in de verschillende af delingen van zUn ministerie. Terlouw neemt een broodje „voor onderweg (Van een onzer verslaggevers) Nauwelijks is de wedstrijd tegen België achter de rug of de spelers van het Nederlands elftal worden al weer door bondstralner v. d. Leek In conditie gebracht voor het volgende evenement. Over enkele weken komt Denemarken op bezoek. In warme trainingspakken gehuld volgen de spelers stipt de aanwijzin gen van de trainer. Een paar rondjes om warm tc worden, wat oefeningen en dan een klein partijtje. Net zoals vroeger, toen ze op een weilandje „een balletje trapten" met twee stokken als doelpalen. van de ploeg als een aanval is afge slagen en het niet terugkomen van de voorhoede bij een aanval van de De tientallen lampen werpen een zee van licht op het VUC-terrein. Als schimmen schieten de spelers loor de mist. Snel gaat de bal van man tot man. totdat Schijvcnaar er tussen komt. Schaap slingert zich tussen een paar „tegenstanders" door en Terlouw redt nog eens op het nippertje. Gesproken wordt er niet. Met volle overgave zetten de uitverkorenen hun beste beentje voor. Om kwart over acht vindt v. d. Leek het genoeg. .Jullie worden weer bedankt," zegt hij en de troep verdwijnt in de kleedkamers. Later, in de „wondertent". als allen achter een glas limonade ritten, neemt de heer Herberts het woord. „Tevreden ben ik wel over de wedstrijd tegen België." zegt hij, „maar uiteraard niet voldaan. Het doel van een wedstrijd blijft nu een maal te winnen, al biedt de match perspectief genoeg om op dezelfde wijze door te gaan". De heer Her berts heet speciaal de „nieuwelin gen" v. d. Hart. Michels en v d. Sluijs welkom. „Ratje" Verlegh was van oordeel, dat „zijn jongens" in het begin van de wedstrijd tegen België niet zo fel waren geweest als anders. Het tempo voor de rust had hoger kunnen zijn. „Natuurlijk zijn er weer tal van fouten naar voren gekomen." aldus de heer Verlegh, „en wel speciaal dekkingsfouten. Het stopperspil-systeem eist vooral van binnenspelers en kant- halfs zowel een verdedigende als een aanvallende taak." Een tekort koming noemde de heer Verlegh ook het niet snel genoeg opkomen tegenstanders. Zijns inziens was het gebrek aan fantasie en raffinement oorzaak, dat de voorhoede het over wicht in de tweede helft niet heeft uitgebuit. „Volgende week zullen we de verschillende fouten aan de hand van lichtbeelden nog eens on der de loupe nemen." besluit hij. De spelers op Saris. Roosen burg. Lenstra en Steenbergen na waren ze er allemaal bleven nog even napraten. Clavan vertelt, dat hij maar aan de kant was blijven toekijken omdat hij zich wat grie perig voelde en v. d. Tuijn licht de technische commissie in over de zweer aan zijn voet. ..Zaterdag zal de dokter 'm er wel uit halen," dacht hij. Een blik op de klok doet de Oranjetruien de koffers pakken. In groepjes gaan ze naar de trein om naar hun woonplaats terug te keren. De stoere Terlouw pikt nog een broodje mee. „Da's voor onderweg in de trein," zegt hij. In een titelgevecht over 15 ronden, dat in de Harringay Arena te Londen werd gehouden tussen Eddie Thomas en Henry Hall. werd Thomas winnaar op punten, waar mee hij dus het Britse welterkam- pioenschap op zijn naam bracht. De Belg Kid Dussert. Euro pees lichtgewichtkampioen bokste in Harringay ArenS te Londen on beslist tegen de Canadees Solly Cantor. Hierdoor zou zijn leidinggevende taak ernstig in gedrang komen. Deze leden vragen zich af. of er aan dit departement geen plaats zou zijn voor een staatssecretaris. Vele leden menen, in dit verband, dat degene, die voor deze functie in aanmerking zou komen een po litiek geestverwant van de minister moet zijn. Vele andere leden echter verzetten zich tegen deze stelling. Een waslijst van vragen naar be langrijke wetsontwerpen leggen de leden de minister voor. Zij willen weten, hoe het staat met het ont- werp-kweekschoolwet. het wets ontwerp tot wijziging van middel baar onderwijs, het toegezegde ko ninklijk besluit op net buitenge woon lager onderwijs, een wette lijke regeling van de schoolartsen- dienst, de radiowet en de toege zegde wettelijke regeling van het kleuteronderwijs. De toekomst van het lager on derwijs in de eerstkomende jaren vervult vele leden met zorg, door 't angstwekkend tekort aan school ruimte en het tekort aan onderwij zers. Voorts vraagt men, of de mi nister zou willen bevorderen, dat aan onderwijzers jubiléumgratifi- caties worden verstrekt, zoals ook het geval is met ambtenaren. Vele leden vragen ook de aan dacht van de minister voor plan nen voor schoolradio voor het openbare onderwijs. Ten aanzien van de afdeling Kunsten uiten vele leden de klacht dat er te weinig aandacht is voor de planning. Hoe zeer men subsidies voor toneel ook toejuicht, toch is er plaats voor de vraag waarom voor het toneel wel en film en orkesten niet. NU LOPEN ZIJ NOG IN GAN ZENPAS achter elkaar op het erf van een boerderij in Winford (Engeland) en eten him buikjes rond. Zij vermoeden niet, dal zij hiermee hun eigen graf graven. Over een maand is het Kerstmis en dan is na kalkoen gans het meest geliefde gerecht voor de feestdis.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5