Herdtmann kent ons Staatsrecht niet Honderd jaar bakkerij- Vonk feestelijk gevierd r D.v.A.-kalender 1950 Noteert u even In nationale zwemwedstrijden weert INeptunus zich goed Scheerder wint en verovert kampioenstitel „Zo gaat ie coed" sloeg best in „Soli deo Gloria" gaf een concert in „Bethel" gevaarlijk Leider van „Sport und Spiel voor Utrechts Hof 2 Donderdag 17 November I949 .Velen kwamen met hun gelukwensen Toen Johannes Vonk in het jaar 1849 in onze stad een broodbakke rij vestigde, zal hij dit wel niet hebben gedaan met de illusie, dat honderd jaar later zijn nakomelin gen het eeuwfeest zouden kunnen vieren. Na Johannes waren het achtereenvolgens twee Arie's vader en zoon die de scepter in de brood- en banketbakkerij van de firma Vonk aan het Havik zwaaiden. Gisteren was het een eeuw ge leden, dat de familie Vonk slechts op een enkele uitzondering na belandden alle „Vonken" tus sen het deeg en de oven de „bakkersloopbaan" in Amersfoort begon. Het was een gebeurtenis, die „bakker" Arie Vonk niet zo maar voorbij wilde laten gaan. Immers, er zijn in onze stad slechts weinig zaken, die zó lang onder één familienaam de bevolking heb ben gediend. Vele bewoners van het Havik hadden de vlag uitgesto ken en de eeuw-oude zaak was in feesttooi gehuld. Gisteravond was de gevel zelfs fraai verlicht. De etalage was omgetoverd tot een domein van lekkernijen en in de winkel en huiskamer prijkten tien tallen bloemstukken. De bakkersfamilie Vonk heeft zich gedurende de afgelopen eeuw door noeste arbeid in Amersfoort een naam weten te veroveren, die er zijn mag. Het mag dus haast vanzelfsprekend worden genoemd, dat voor de viering van het eeuw feest een receptie gistermid dag een grote belangstelling be stond. Het Havik moest zelfs door de politie worden afgezet. Uit alle lagen van de bevolking kwam men de heer A. Vonk; zijn moeder (die bijna 57 jaar de zaak beheerde) en de vrouw van de „baas", de hand drukken. De voorzitter en secretaris van. de Kamer van Koophandel, de heren J. H. van Lonkhuyzen en mr F. C. A. Eenhorst, waren de eersten, die tijdens de receptie de jubilarissen kwamen complimen teren. „Een eeuw is geen kleinig heid," zeide de heer Van Lonk huyzen en de heer Eenhorst on derstreepte deze woorden. „U tracht over de gehele linie te wer ken aan de verbetering van het bakkersvak", was tevens zijn me ning en sprak vervolgens nog vele waarderende woorden Namens de Kamer van koophandel overhan digde de heer Eenhorst aan de heer A. Vonk de zilveren medaille, een onderscheiding, die slechts bij bij zondere jubilea wordt uitgereikt. Het hoofdbestuur van de Christe lijke Bakkersbond liet zich verte genwoordigen door de heer Kol- stein. Deze bracht de hartelijke gelukwensen van zijn bond aan de jubilarissen over en sprak de hoop uit dat de „zaak Vonk zou mogen groeien en bloeien". Tot degenen, die in de loop van de middag nog hun felicitaties kwamen aanbieden, behoorden o.m. de predikanten J. A. Vink en E T. van der Born; de heer P. van Oostende namens de Bakkersvak pers; de heer Jac. Kroes namens de Federatie van Amersfoortse Mid denstandsverenigingen; de heer F- de Feber namens de Vereniging van Handel en Nijverheid; de heer C. Klumpermans namens de direc tie van de Gist. en Spiritusfabrie ken te Delft; de heer G. H. Hart man namens de uitgeverij „Mis set" te Doetinchem; de heren J. Visser en J. C. Helms namens de plaatselijke afdeling van de Chris telijke Middenstandsvereniging; de heer C. L. Schepp van de Bakke rij-grondstoffen-fabriek; de heer Verduyn namens de directie van Calvé te Delft; een deputatie van de plaatselijke Bakkerspatroonsor ganisatie; vele collega-midden standers; klanten; familieleden en kennissen. Zo ging het de gehele middag door en ook 's avonds kwamen nog talrijke personen hun geluk wensen aanbieden. Zij lieten deze wensen meestal vergezeld gaan van geschenken of bloemen. In de avonduren bracht de Post- harmonie de familie Vonk voor de feestelijk verlichte zaak een sere nade. Insluipers aan 't werk in Indische buurt In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de Indische buurt het arbeidsveld geweest van één of meer insluipers In de Lombok straat, de Timorstraat en de Leus- dcrweg werden in enkele wonin gen sporen van een misdadige ac tiviteit gevonden. Daaruit kon worden opgemaakt, hoe de onver laten te werk zijn gegaan. Zij zijn overal voorzichtig de tuintjes bin nen geslopen en hebben gezocht naar deuren die niet op slot wa ren en ramen, die open stonden. Zonder in de woningen van hun slachtoffers iets te vernielen, zoch ten ze naar waardevolle buit, De ze bestond uit een portefeuille met f 150.en een portemonnaie met f 50.In één geval namen de in sluipers een sleutel mee, die zy even later gebruikten om zich toe gang te verschaffen tot een ande re woning. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Landelijke Commissie etalage-verlichting Behalve de bestaande plaatselijke commissie voor de controle op de naleving van het electriciteitsge- bruik inzake winkel en etalage, noe men wij nog de heer Jac Kroes, Langesraat 78 .voor de Land. Comm. Etalageverlichting. GRAND THEATRE: „Hoe kom ik aan die man"" 14 j. Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur; Ov. dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER: „In het duister van de nacht" 18 j. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.m. Maandag: „Souka. het kind der tropen". 14 j. Van Dinsdag t.m. Donderdag: „Alibi" 18 j. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: „Mariandel" 18 j. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. 17 Nov.: Amersfoortse Redding Brigade, propaganda avond, Nieuw Amsvorde 20 uur. 17 Nov.: Spiritistenver. „Harmo nia", openbare psychometrische avond, geb Vrijz. Herv. Zuid singel, 20 uur. 17 18 en 19 Nov.: St. Nicolaas- markt Toonkunst Oratoriumver eniging Markthal. 18 Nov.: NVV Bestuurdersbond, openbare vergadering met caba ret en spreker, Amicitia 20 uur. 18 Nov.: Volksuniversiteit, mevr. dra s'Jacob „Welke zijn de ken merken en de grondslagen der verschillende grote stijlen in de kunstgeschiedenis", Openbare Leeszaal 20 uur. 19 Nov.: Buurtver. „Mars", toneel avond, KAB-gebouw 20 uur. 19 Nov.: Toneeluitvoering „De Diesel", Amicitia 20 uur. 19 en 20 Nov.: Intern. School v. Wijsbegeerte, Prof." dr. C. A. Mennecke, „De huidige proble matiek der massapsychologie". 20 Nov.: Instituut voor Vollksont wikkeling, Fillmochtend „Iwan de Verschrikkelijke, Grand Theéatre 10 uur. 20 Nov.: Parochiehuis P. Bor straat K. A J. Toneel en film 20 uur. Openbare leeszaal. Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bo vendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 79 uur; Uitlening voor kin deren: Woensdag- en Zaterdag middag van 2.304.30 uur; Lees zaal dagelijks van 1012.30 en 25 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. Expositie: T.e.m. 26 Nov. St. Pie- ters en Bloklandsgasthuis. Tentoon stelling schilderijen Jonge kunste naars op werkdagen open van 10 12, 1417 en van 19.3021.30 uur. Zondags van 1417 uur. R.K. Openbare Leeszaal, Wijers. straat 2. Geopend van 101 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 79 uur Uitlening van 11—12.30. Tan de Gans teas vele prominenten op de borstcrawl de baas De Nationale zwemwedstrijden, die Ncptunus Woensdagavond organi seerde in het Sportfondsenbad, hadden gerechtvaardigde belangstelling van zwemmers en toeschouwers. Er waren ongeveer honderd deelnemers en een veelvoud daarvan aan toeschouwers. De wedstrijden zijn zeer geslaagd en kunnen een waardige propaganda voor de zwemsport genoemd worden, al stond het sluitstuk, de waterpolowedstriJd tussen een Neptunus- en een Robben-combinatie niet op bijster hoog peil. Er verschenen vele prominenten aan de start, maar toch had de be zetting nog sterker kunnen zijn. De Robben waar met een grote en sterke ploeg vertegenwoordigd en Jan Sten der fungeerde zelfs als starter! De eerste Robben-victorie kwam al dadelijk op het rugslag-nummer der dames, dat door het meisje Van Ekris intussen al lang niet meer de snelste op dit nummer in den lan de vrij gemakkelijk werd gewon nen (1.19.6). Mej. Ina De Gans werd een goede tweede. Haar prestatie had beter kunnen zijn, als ze wat meer „fighting spirit" had kunnen tonen. De derde plaats werd gedeeld door de meisjes Schuitema en Diks, resp. van HZC en Meeuwen, die iets meer dan zes seconden langer over de honderd meter deden dan onze stad genoten. Jan de Gans kwam er op de 100 m. rugslag niet aan te pas. Hier zege vierde Hessing van DJK (1.15 4) met een fractie van een seconde verschil op Arons van De Robben, die op zijn beurt maar net iets sneller was dan de eeuwig jonge Stan Scheffer. De 200 m. schoolslag dames was vrij saai. Winnaresse werd mej. Wel ling van HZC (3.6.1) en tweede werd mej. Hendriks van HDZ (3.9.7). Voor ons was die laatste winnares, want zij zwom de 200 m., bij gebrek aan tegenstanders, geheel alleen. Derde, met aanzienlijke achterstand werd, mej .Th. v. Kollen van De Robben, Het heren-nummer schoolslag was zo mogelijk nog saaier, omdat er in de laatste, de sterkst bezette serie, beslist geen strijd was. Hans Kelder van De Robben won met het gemak, dat Neerlands snelste schoolslag zwemmer behoort ten toon te sprei den (2.45.9). Sievers van HZC en Rudi van Feggelen van De Meeuwen bleven weliswaar onder de drie mi nuten, maar bedreigden Kelder aller minst. De 100 m. borstcrawl voor dames bracht ons een zegevierende Hannie Termeulen met een matige 1.11. Het Amersfoortse meisje Ade Scheerder zwom dapper tegen de Amsterdam se en bereikte er een eervolle tweede plaats mee (1.15. 3), 1-uim twee se conden voor nummer drie, W. Wil- lemsen van HDZ. Amersfoortse zege De borstcrawl-heren bracht dan de lang verbeide Amersfoortse over winning. Jan de Gans gleed met bijna volmaakte soepelheid naar de zege en had daar slechts een minuut en drie- drie/tiende seconde voor no dig. Smits van De Meeuwen en De Wit van Robben maakten uit, wie twee en drie zouden worden. Smits trok aan het langste eind (1.5.2) en was net een/tiende seconde sneller dan de Hilversummer. De estafettes (vier maal honderd meter) voerde bij de dames zwem sters als Hannie Termeulen, Annie Veldhuizen. Iet Koster—Van Fegge len en de veel geroemde Geertje Wielema aan de start. Die hielp haar ploeg ook aan de overwinning (4.56). Economisch Technologisch Instituut Dezer dagen is opgericht het Eco- nomisch-Technologisch Instituut voor de provincie Utrecht, een stich ting gevormd door de Provincie Utrecht en de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Utrecht, met het doel bij te dragen tot de instand houding en de ontwikkeling van de economische welvaartsbronnen in de provincie Utrecht en ott het schep pen van nieuwe mogelijkheden, waardoor de stoffelijke welvaart en de daarmede in verband staande maatschappelijke verhoudingen in die provincie worden bevorderd, een en ander in het bijzonder door on derzoekingen op daarvoor aangewe zen gebieden. Voor Amersfoort heb ben in dit instituut zitting: burge meester H Molendijk en de heer J. Stuurop, directeur der NV. Biscuit fabriek Meursmg. Het E.T.I. wordt gevestigd Achter St. Pieter 23, Utrecht. HDZ en Neptunus streden om de tweede plaats, hetgeen beslist werd in het voordeel der Amsterdamse da mes, dank zij een pittige spurt van Hannie Termeulen. die Ada Scheer der achter zich liet. (5.21.1 en 5.22.6). Het IJ won de heren-estafette, me de dank zij Eddy de Koster, die een goede 100 meter zwom (4.28.9). DJK werd tweede met 4.29.8 en Neptunus presteerde het zowaar om de derde plaats te bemachtigen voor de Meeu wen met 4.30.4. Vooruitzichten De algemene prestaties van de Amersfoortse zwemmers en zwem sters z(Jn ons niet tegengevallen. Vele jongere krachten, die in dit selecte gezelschap nog niet zo opvielen, waarborgen toch goede prestaties in de toekomst en het deed vooral pret tig aan te kunnen constateren, dat jongeren als Van Norden en vooral Evertse In een grote behoefte aan schoolslagzwemmers zullen gaan voorzien. De polo-wedstrijd viel wat uit de toon, temeer omdat zowel De Rob ben als Neptunus niet volledig wa ren. Bovendien werd de wedstrijd niet al te goed geleid en druisten hier twee verschillende spelopvattingen volkomen tegen elkander in. Neptu nus speelde een modern spelletje, maar De Robben stelden daartegen over een door Joegoslavisch voor beeld geïnspireerd hypermodern combinatie-systeem, dat tot ver in de tweede helft manco ging aan schotvaardigheid op het beslissende moment. Toen kreeg doelman Van de Vlasakker echter een inzinking, die wat vreemd aandeed na enkele su blieme saves en de eindstand werd op 52 voor de Hilversummers ge bracht. Voorzitter C. van Zwol, reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. 1130 Maar professor Lupardi, die met alles rekening had gehouden, overleefde die val, even als zijn assistent Yoto. In de diepte van de krater had hij nl. een stalen net gespannen, dat hun val brak. Dit net redde hun leven. Maar de wereld hoorde niets meer van hen. Lange tijd dacht Lupar di na over hetgeen hem was overkomen „Er zijn mensen, die mijn geheim kennen'.', zei hij tegen Yoto; „zij beschik ken over dezelfde mid delen die ik wil aan wenden om mijn plannen door te voeren. Wij zullen dan pas weer aan het werk kunnen gaan wanneer wij weer vrij kunnen beschik ken over onze macht. Voorlopig blijven wij in het binnenste der aarde." Lupardi en Yoto klauteren langs de binnenkant van de vulkaan naar een reusachtige grot. Zij kennen dit ter rein precies en ondanks de verstikkende zwa veldampen vinden zij de weg betrekkelijk snel. De telkens oplaaiende vlammen ver. lichten hun pad. De mogelijkheid, die we gisteren reeds voorspelden, is bewaarheid ge worden. Rovers heeft verloren en Scheerder won. Door dit resultaat is de ,,Leusderkwartier"-speler. reeds na de zesde ronde, die gisteravond weder om in café „Sport" aan de Leusderweg werd gehouden, kampioen geworden in de derde klasse Ilbre, district „Eem- land". Een fraai succes voor Scheerder, die tot nu toe ongeslagen, is gebleven Het enige, dat te betreuren valt. is. dat de spanning er nu uit is en dat de heden avond te spelen zevende en laatste ronde alleen nog van belang Is voor de bezetting van de tweede plaats. Hier voor komen Schuuring en Rovers ln aanmerking. In zijn party tegen Butselaar speel de hij met het behoorlijke gemiddelde van 3.70. Butselaar was er schijnbaar T' en bleef op 47 staan. H. Scheerder 100 27 17 3 70 C. Butselaar 47 27 7 1.74 De oud-kampioen Craanen van „Leus- derkwartier" toonde nu eindelijk eens. wat hij in zijn mars heeft, als hij maar eenmaal goed op stoot is. En dat was hij deze avond buitengewoon. Hij speel de een van de fraaiste partijen, die we tot dusverre te zien kregen, maakte reeds na 19 beurten de party uit. no teerde een hoogste serie van 23 en een gemiddelde van 5.26. Een uitstekende prestatie. Haarmans had geen schijn van kans. ijij W. J. Craanen 100 19 23 5.26 G. Haarmans 43 19 13 2.26 Schuuring bewees wederom dat hij tot de sterksten behoort en deed weinig voor Craanen onder. Hij was het die Rovers de kampioens-illusie ontnam J. Schuuring 100 21 16 4.76 J. Rovers 76 21 13 3.61 Een zwakke party speelden tenslotte Van Beck en Van Lent. Beek A. van Lent De stand luidt: 1. H. Scheerder 2. J. Schuuring 3. J. Rovers 4. W J. Craanen 5. C Butselaar 6. G. van Beek 7. G. Haarmans 8. A. van Lent 15 13 2.50 2.30 gem. 2.92 3.49 3.04 3.22 2 60 2.65 243 2.38 (lngez. Med.) ute/Jurrh, fyesofienk rszas ::n Geef een UNION, de cropenbestendige vulpen met 14 kis. gouden pen Elke pen met schriftelijke garantie De afdeling Katholiek Thuisfront, van de Parochie St. Franciscus Xaverius, organiseerde Woensdag' avond in het gebouw St. Aechten op het Zand. een cabaretavond, waar aan medewerking werd verleend door het Cabaretgezelschap „De Onbekende" onder regie van C. Smeekes en algehele leiding L. Seuntjes. De voorzitter van Katho liek Thuisfront, de heer J. M van Gasteren, zeide in zijn openings woord, verheugd te zijn zoveel men sen te mogen begroeten. Voorts be groette de voorzitter de adj. Zalm, die drie jaar in Indonesië was ge weest en nu voor het eerst in Amersfoort kennis maakte met „Thuisfront". De heer van Gasteren sprak de hoop uit, dat adj Zalm in de burgermaatschappij weer gauw aan de slag kon gaan. De voorzitter deelde nog mede, dat de Kerst- en Nieuwjaarsgroeten voor de militai ren in Indonesië voor 7 December aan het correspondentieadres moe ten zijn ingediend. De première van de revue „Zo gaat ie goed", van het cabaretgezel schap „De Onbekende" is goed ge weest, Dit gezelschap, bestaande uit 20 personen heeft de talrijke aanwe zigen een avond bezorgd, die klonk als een klok. Vooral het muzikale ge deelte van het programma was puik. L. Seuntjes heeft er slag van om met zijn „Vijf cabello's" „The singing and playing cowboys", het publiek te vermaken. Ook de accordeonniste, mevrouw W. van Leeuwen oogstte succes. Een unicum was wel het goede citerspel van de drie Nijssens. F. Roelofsen toonde zich een vlot conferencier en als Jan Salie ver richtte hij knap werk. waaraan ook L. Seuntjes debet was. De schetsjes deden het over het algemeen goed. Mej. T. Numan en H Elsinga als de ouder vrijsters, die overigens hele maal geen oude vrijsters zijn, waren geknipt voor dit schetsje. ONZE stad telt talrijke zangver enigingen, grote en kleine, die in staat zijn grote en machtige koorwerken te vertolken, andere, die op bescheidener wijze Vrouwe Musica dienen. Maar het jaarlijks evenement in het leven ener zang vereniging, groot of klein, blijft toch steeds de openbare uitvoering en aan de periode, waarin deze bij voorkeur wordt gegeven zijn we nu weer toe. De Chr. Gem. Zang vereniging Soli Deo Gloria gaf Woensdagavond in het lokaal Be thel aan de Eemstraat haar con cert voor leden en donateurs en voor wie verder wensten te luiste ren. Bijzonder groot was de op komst niet, wat evenwel meer lag aan de bijzonder ongunstige om standigheden (N.C.R.V.-avond en opening ener bazar) dan aan het feit, dat deze vereniging in haar eigen milieu niet zou geliefd zijn. Het programma week niet zoveel af van dat, wat voor enkele tien tallen jaren in zulk een geval werd gegeven. Herders Zondagslied, Du Hirte Israël en zo enkele andere zijn reeds zeer lang geliefkoosde nummers voor onze koren en ze zullen wel altijd recht van bestaan blijven houden. Maar een koor, dat muzikaal wenst te groeien, mag er niet bij stil blijven staan en moet tonen, dat het de groei, welke de kunst der muziek in haar ontwikke ling vertoont, moet kunnen volgen. En daarom zouden we de heer O. Rooke, de yverige en muzikale di recteur willen aanraden voor de toekomst van zijn koor met deze opmerking rekening te houden, waarbij wij overigens begrip voor zijn moeilijkheden hebben. ER is geen toestroming van nieu we leden, de heren zijn ver in de minderheid tegenover de dames, reikhalzend wordt uitgezien naar wat glanzende sopranen en enkele bassen. Zulk een toevoer brengt leven en enthousiasme in een zang koor en behoedt voor vervlakking. Overigens heeft de directeur van zijn troepje wel een geheel weten te maken en er wordt ook vrij zui ver gezongen. Maar het is alles wat vlak, het heeft iets plichtmatigs, er is een tekort aan beweging en aan bewogenheid. Zelfs „Storm op Zee" van B. G. Meyer had alle rust van een bin nenkamer. En hetzelfde geldt ook voor het bekende Kerstgezang van Ad. Adam. De heer Rooke moet het de volgende keer eens in het Frans proberen te zingen. Minuit chré- tienne, c'est l'heure solemnelle, enz. zijn precies de woorden, die bij deze compositie passen. De voorzit ter van de vereniging wekte de jongere aanwezigen op tot toetre ding. We zullen hopen, dat deze op roep succes moge hebben, want als de goede kern behoorlijke aanvul ling krijgt, zal directeur Rooke wel voor de rest zorgen. De heer E. de Klerk uit Zeist luisterde de opvoering met zijn de clamatie op. Hij had daartoe onze streekliteratuur gekozen, enkele gedichten van Pater v. Meurs, fragmenten uit Merijntje Gijzens Jeugd. Ook hier dus weer een te ruggrijpen naar het oudere, hoewel niet versletene. De heer Klerk had wel het oor der luisteraars en mo gen zijn opvattingen over declama tie wat traditioneel zijn, hij had recht op onze aandacht. Het is prettig om naar hem te luisteren. Het aanwezige publiek ging na N CR V-steravond De Markthal was gisteravond ge heel vol by de Jubileum-steravond van de NCRV. Na samenzang en gebed sprak Ma joor J. Langelund 'n openingswoord, waarin hy namens Hoofdbestuur en propaganda-commissie Amersfoort de aanwezigen en medewerkenden wel kom heette. Terstond na de opening kwam het NCRV-kwartet o.l.v. Meindert Boe kei met negro-spirituals: O, Peter go ring them bells; Steel away, The Gospel train e.a. Vervolgens werd de Jubo-film ver toond, die een beeld gaf van het mas sale jubileumfest, dat de NCRV op 2e Pinksterdag van dit jaar hield in het park Sonsbeek te Arnhem. Het tweede optreden van het NC RV-kwartet bracht volkliederen: twee van Brahms, twee Italiaanse en twee Nederlandse. Een 4-tal employé's van „Zon en Schild" waagde zich aan de spraak waterval. Het nogal gemakkelijke onderwerp: „Hoe voelt een man zich als hij niet roken mag" bleek voor de heren een peuleschilletje. De eerste prijs was voor de heer v. Dijk met 7Vz pnt., de tweede voor de heer Kooyman met 7 punten. Na de pauze trad Wessel Dekker op met „Vrij en Blij". Een uitstekend programma van muziek, koor- en solozang werd uitgevoerd. Een duet uit de „Zigeunerbaron" van Johann Strauss oogstte een geweldig ap plaus. „Hans en Grietje" in Amicitia Amicitia was Woensdagmiddag gevuld met een grote kinderschare, die blijde meeleefde met de avon turen van Hans en Grietje. Het Rotterdams Kindertoneel bracht al die bekende figuren uit het sprookje ten tonele. Hoe heb ben de kinderen gegriezeld van die Boze Heks met haar wilde haren, maar hoe hebben ze ook gegnuifd van plezier, toen diezelfde nare heks in de oven verdween dank zy een fikse trap van Grietje! Het was een plezierige middag voor de vele kinderen, die in Ami citia waren. En de plezierige stem ming verhoogde nog. toen Sinter klaas en Zwarte Piet. die in Rot terdam blykbaar al aangekomen waren, ook de zaal inkwamen. Opbrengst collecte kankerbestrijding De inzameling voor het Konin gin Wühelminafonds voor kanker bestrijding heeft te Amersfoort in totaal opgebracht 3.625,30. De uit gaven bedroegen 19,25 zodat aan - - het algemeen comité kon worden beëindiging van het programma in i afgedragen 3.606,05. tevreden stemming naar huis. En I zo had deze avond zyn doel, een j uurtje prettige ontspanning door AUtOmarKt muziek en voordracht, bereikt. Op de automarkt waren Woensdag S. aangevoerd 237 motorvoertuigen. Amersfoorters op de „Tabinta" Op het troepentransportschip Tabintabevinden zich onze volgende stadgenoten: Kapt. G. R. Dekkers, O. Soes- terweg 37; korp. W. Vermeer Palmstraat 263; sold. J. Gifhom Kastanjestraat 14; le It. H. G. Groenewegen. Gr. v. Prinsterer- laan 25; sgt. J. L. A. Verivey, Lindenstraat 1; sold. C. H. Hoe vers. Langestraat 129. De vermoedelijke datum van aankomst te Amsterdam is 3 December a.s. De volledige passagierslijst ligt bij onze administratie ter inzage. J V Opbrengst collecte De vorige week gehouden collecte ten bate van het Protestant Inter kerkelijk Thuisfront heeft opge bracht de som van f 418,80. Burgerlijke stand Geboren: Johannes Hubertus, z. v. F Gouw en S E M Dikkes. Getrouwd: J A H v Maarseveen en R H Zwanenburg. A Woelders en A G v Ommering. D Roffel en R F v d Biezen. W van 't Hazeveld en A Chambon. W A v d Vorst en N de Haas. B Doornhein en J H Stomphorst. Overleden: Odelia van Dam 84 jr. wed. v. D J Heuff. Gerritje Hendriks 58 jr. geh. m F J Knorr. Spreekuur wethouder C. van Zwol Wethouder van Zwol is verhinderd a s. Zaterdag 19 November spreek uur te houden. (lngez. Med.) In tegenstelling met de mening, dat een werkelijk goed vennage- ringsmiddel gevaarlijke atoffen zou moeten bevatten om tot de gewenste resultaten te leiden, is Marsil een volkomen onschadelijk en toch werkzaam middel, door dat het o.a. berust op de bijzondere eigenschappen van een blaaswier (Fucus vesiculosus). Slnd3 jaren wordt het extract van deze plant voorgeschreven om zijn ontvetten, de eigenschappen, die zonder enig schadelijk bijeffect, een zeer guns- tige invloed hebben by chronische zwaarlijvigheid en zijn gevolgen, zoals maag- en darmvervettlng, benauwdheden en ademnood. De Marsil vermageringsbonbons garanderen U een gelijkmatige, niet te snelle vermagering. Dat is van groot belang, want zoals nie mand in één week tyds dik wordt, dient U by het vermageren óók de natuuriyke weg te volgen. U moet dus een Marsil-kuur doen. Dat is volkomen veilig en-zoals talloze brieven van enthousiaste gebniiksters (en gebruikers!) be wijzen - voert Marsil beslist tot het gewenste resultaat. Gebruik afwisselend Marsil rose en blauw. U krijgt dan zeker Uw jeugdig slank figuur terug! RIJWIELPADEN LANGS DE ZUI DERZEESTRAATWEG .s-GRAVENHAGE De K.N.A.C. deelt mee, dat de Rijkswaterstaat, behoudens goedkeuring, voorne mens is gedurende het jaar 1950 rijwielpaden aan te leggen op een gedeelte van het wegvak Nunspeet Elburg (Zuiderzee-straatweg) en ook op het vak Slichtenhorst— Nij- kerk. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Julius Herdtmann is geen Nederlander van geboorte, want pas in 1924 werd hij genatu raliseerd. Hy had toen echter reeds lange tyd voor ons land in consu laire dienst gewerkt. Ook hem moet dus de beschudiging verschrikke- lyk Ln de oren klinken, die de ad vocaat-fiscaal bij het Utrechts Bij zonder Gerechtshof, mr dr L. W. M. M. Drabbe, vanmorgen tegen hem uitsprak. Als leider van de Bond van Na tionaal Socialistische Nederlanders in Duitsland zou hij besprekingen hebben gevoerd met personen van de nazi-overheid om leden van de bondsafdeling „Sport und Spiel" onder de strikste geheimhouding door de Wehrmacht militair te la ten scholen. Mochten de WestelUke geallieerden een aanval op Neder land doen, dan zouden deze als ..gasten" met de Duitse troepen on ze grens over trekken. „U met Uw lange staat van dienst als consul moest toch weten dat U met de vorming van deze troep de wet op de weerkorpsen ontdook!" zegt de president. Herdtmann stijf van de rheumatiek naar het schijnt, schrikachtig als de fotogra fen hun lampen laten blitsen, per fect Nederlands sprekend met zachte stem deze „kleine leider" is het daar niet mee eens „Pardon meneer de president, het waren toch privé-maatregelen En later, wanneer een bijeen komst ter sprake komt waarop is gesproken over het overnemen van de regeringsmacht in Nederland, geeft hij weer blyk van een misschien schijnbaar gemis aan de elementairste staatsrechterlijke kennis. Immers is hij zeer verwon derd als de president hem onder het oog brengt dat daarbij ook de Koningin betrokken zou zyn. Hoe werd deze man Nederlander? In 1883 is hij in Dusseldorf geboren als zoon van de Duitse consul Herdt mann. Ook hij treedt later in een zelfde functie in Nederlandse diplo matieke dienst Zo sterk voelde hij zich tot ons land aangetrokken dat hij in 1924 de Nederlandse nationa liteit aannam. Hoewel, tot een inner- lyke breuk met de „Heimat" kwam het niet. Toch namen zijn vroegere landgenoten het hem zeer kwalijk. In zyn toetreding tot de N.S.B, in 1933 zag hij dan ook zuiver en alleen een middel om bij de nazi-gezagheb bers in Duitsland ..persona grata" te worden en zodoende daar weer een consulaire functie te kunnen krijgen. „Eigenlijk begon U dus als doodge wone brood-N.S.B.-er", zegt de pre sident scherp. Mussert mocht Herdt mann wel en benoemde hem tot in specteur van de „Beweging" voor West-Duitsland. Naderhand richtte hij de Bond van Nationaal Socialis tische Nederlanders in Duitsland op, daarin kwam voor de W.A. de afde ling „Sport und Spiel" in de plaats. Herdtmann zegt pertinent, dat hij niet had kunnen vermoeden, dat met deze tak van de Bond zich alles zo zou voltrekken als gebeurd is. Pas lang na zijn onderhandelingen met Duitse overheidspersonen, om steun te krygen voor zyn „Sporters" en „Spieiers", ontdekte hy dat het offi cieren waren. En eerst na de Mei dagen bemerkte hij, dat sommige van z'n leden mee waren getrokken de Nederlandse grens over. „Achteraf bedrogen gevoeld" „Uw geestelijke voorbereiding in „Sport und Spiel" was wel voortref felijk" zegt de president bitter. Er is meer dat hem zo stemt. Als verdach te dan zulke vaderlandslievende be doelingen had aan Duitse zijde de Nederlanders alleen helpen tgeen ge allieerde agressie waarom dan de leden van zijn verkapte weer-afde- ling de eed van geheimhouding af genomen? Waar Nederlandse en Duitse belangen botsten, koos U steeds voor de", zegt prof. Scholten verontwaardigd. „U zegt zich achter af bedrogen gevoeld hebben. Toch hebt U wel het minste recht om zich bedrogen te voelen. Uw hele lidmaat schap van de N.S.B. was één groot bedrog. Maar Julius Herdtmann blijft op zyn stuk staan: zijn afdeling ..Sport und Spiel" was niet bedoeld om de Duitse agressie tegen Nederland te kunnen versterken, zegt hij. En al ontdekte hij later wel met militai ren te hebben onderhandeld, dat onder hen ook lieden van de Ouitse spionnagedienst waren, zegt hij niet geweten te hebben. (De zitting duurt voort). Heeft U al de fraaie besteld? DOET U HET NU NOG! Waar zijn de IvLM-vlieg- tuigen? DEN HAAG. Uitreis: de „Til- burg" met gezagvoerder Paap is op 15/11 vertrokken uit Karatsji om 22.39 uur. De ..Gouda" met gezag voerder Le Good is te Bangkok ge arriveerd op 15/1 te 7.43 uur. De PH-TDL met gezagvoerder Stein beck is in Bangkok aangekomen op 15/11 te 1124 uur. Thuisreis: de ..Holland" met ge zagvoerder Griffith is op 16/11 te Damascus aangekomen om 6.49 uur- De „Batavia" met gezagvoerder Roosenburg is uit Batavia vertrok ken 15/11 om 22 30 uur. De PH-TDI staat in Batavia. DEN HAAG. Brieven bestemd voor militairen boord van het troepenschip „Grote Beer" op weg naar Indonesië, welke in een der tussenhavens zullen worden uitge reikt. moeten uiterlijk op 17 No vember in Nederland worden ge post. Brieven, die in de haven van aankomst zullen worden uitgereikt, uiterlijk op 29 November. De brie ven moeten alle worden gezonden aan het veldpostkantoor te Batavia met vermelding „Aan boord van het troepenschip „Grote Beer".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2