Geen welvaart mogelijk zonder goede verkeerswegen Dokier kan het niet onder narcose?" O „Alle dromen van wereldheerschappij zijn anti-christelijk Verkeers-economiscli congres voor nijpende problemen MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad r s~ y Bezwaren tegen de „slaap" bj tandheelkundige hulp Verbond van Vei lij; Verkeer groeit gestadig Donderdag 17 November 1949 3 Liftende militair Enige jaren vóór de tweede we reldoorlog bestond er een zgn. lift- verbod voor militairen. Ik vraag „uj de laatste tiid dikwijls af. of deze motieven thans met meer gel den want niettegenstaande de pu blieke verkeersmiddelen weer ge heel in tact ziin. ontwaar ik her haaldelijk liftende militairen langs de weg. Dit „gebedel" vind ik. eerlijk gezegd, geen verheffend schouwspel, vooral niet voor mili tairen Waar aan militairen, voor wat de gedragingen in het open baar betreft, hogere eisen worden gesteld dan aan burgers, neem ik aan dat de legerleiding dat liften zal beschouwen als een de soldaat onwaardige handeling en vraag ik mii 3f of het verbod nog van tocht is. J V! (In de mobilisatie van '39/'40 icerd een liftverbod ingevoerd in verband met eventuele spionnage. Dit verbod is na de oorlog opge heven. Dat de legerleiding lijten geenszins als een onwaardige han deling beschouwt moge blijken uit het feit dat generaal Kruis zijn eigen auto steeds laat stoppen om liftende militairen mee te nemen. - Red.). Heroj, niet de zwaarste Over de drijvende bok Heroj, die tijdens het proefhijsen te Slie- drecht in elkaar zakte, schreef U, dat hij de grootste was die ooit in Nederland werd gebouwd. Ik bezit echter een album, waarin foto's staan van drijvende kranen door onze fabriek (de Werf Gusto te Schiedam) gebouwd die van veel grotere capaciteit dan 350 ton wa ren. namelijk een kraan bestemd voor Frankrijk van 450 ton hefver mogen en een voor de haven van Algiers van liefst 520 ton. „Gruwelen?" In uw blad van 3 November staat onder „Moet U eens horen" een absolute onjuistheid. Ik heb, ik meen 21 September '49, 's mid dags op het station te Utrecht de Vriendschapstrein bezocht en zag toen een film afdraaien over een Belgisch concentratiekamp, terwijl er ettelijke zeer jonge kinderen bij tegenwoordig waren. Ik heb mezelf toen ook afgevraagd, wat de oude ren bezielde, die ze meegenomen hadden. Dat er verder „niets gru welijks" was te zien, is een even misleidende bewering. J. P. DUVEKOT Ons egoisme In oen. van zijn kant begrijpelijk, enthousiasme heeft een zekere Jhr. Ai ling von Gcusau een oratio pro domo {chouden. waarin hij beweerde dat er naar eens een einde moet komen aan het Individualisme cn het egoisme van het Nederlandse Volk en men zich .dus" moest melden voor de Nationale Reserve. Nu Is. meen ik de aanmelding voor dc N R vrijwillig cn is men dus vol komen gerechtvaardigd als men het niet doet. Hierover behoeft de heer Al- tuig von Geifsau dus niet nijdig te wor den. noch behoeft hij tranen van te leurstelling te vergieten. Er is echter nog iets anders. Ik meen me namelijk te herinneren dat. nog niet eens zo lang geleden, veel. minder gun stige, eigenschappen van ons, Neder landers, werden herleid tot een vorm ^an „prijzenswaardig individualisme" en wel om ons goed te onderscheiden van onze slaafse oosterburen. Vanwaar nu die plotselinge ommekeer in waar dering van deze eigenschap? Streden de geallieerde volkeren dan soms niet tot behoud van dit individualisme? Of streden zij misschien voor ccn vorm van staatsabsolutisme? Aan de diverse prachtleuzen zou men dit laatste doel toch niet kunnen herkennen. Wat betreft het, door de heer A, ge noemde egoïsme, meen ik dat dit te danken is aan het volgende: lc De veel geprezen anti-mllitalris- tische inslag van ons volk; 2e. De algemene afkeer van het do den op bevel; 3c. Een even algemeen wantrouwen ten aanzien van de waarde van toezeg- {ingen en beloften: -ie. Een afgrijzen, bij de gedachte om in c-cn eventuele burgeroorlog de wa pens op mede-Nederlanders te moeten richten. Alles wellicht heel begrijpelijk. Aangezien de heer A. echter blijkbaar vergeet dat er verschillende vormen van egoïsme zijn, moge ik hem er op a'tcnt maken dat in Nederland een prachtige sociale wetgeving cn sociale (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Morgen worden in Den Haag weer een aan tal van de knapste koppen op verkeersgebied in Nederland by C aar Sestoken. Er wordt een verkeers-economisch cóngres gehouden en overbodig is dat niet. Want ieder in Nederland, die ter zake kundig is, houdt zijn hart vast als hy denkt aan de verkeersproblemen, waarmee ons land stellig krygt te worstelen. Concurrentie bij vervoer neemt weer toe Toen destijds de grote weg door de Haarlemmermeer werd openge steld, zei een Amerikaan: Dat is een prachtige weg, maar waar is eigenlijk het verkeer? „Where is the traffic?" Hij maakte een fout. Een nieuwe weg moet niet aange past zijn bij het verkeer van het moment maar bij het verkeer van in de komende jaren HIER GAAT DE NIEUWE WEG de Afsluitdijk op: 4 banen, met een berm in het midden. Rechts af een andere weg de Wieringer- meerpolder in. (Foto A.N.W.B.) de toekomst. De weg door de Haar lemmermeer is dan ook een goede greep geweest. Diezelfde Amerikaan zou nu, op vele plaatsen van ons land het ver keer ziende, zijn vraag anders stel len: „Waar zijn hier eigenlijk de wegen?" Nederland krijgt er in tien jaar een millioen inwoners bij. Die mensen bewegen zich ook over de weg. En om ze te eten te geven zal ons land in toenemende mate ge ïndustrialiseerd moeten worden. De industrie moet regionaal gespreid worden, ook in afgelegen streken worden gevestigd. De materialen en de fabïicaten móeten worden ver voerd. Waar zijn al die wegen, die voelt zich bedreigd door het toene mende „eigen goederenvervoer" door de bedrijven. En de meesten (ook autobus-exploitanten) voelen zich weer bedreigd door de Spoor wegen. die scherp gaan concurreren bij het vervoer van goederen. En die Spoorwegen, zeggen de concur renten dan, worden ten opzichte van ons bevoordeeld. Problemen genoeg. En nu hebben wij nog van de luchtvaart gezwegen. Coördina tie van de verkeersvormen kan niet uitblijven. Daarover zal mr. H. Fortuin, secretaris van de Kamer voor Koophandel te Amsterdam, morgen in Den Haag zijn licht laten schijnen. zorg bestaat, dat wij Instellingen heb ben als Rode Kruis. Bloedtransfusie. Sanatoria, Bio-vacantie-oord en talloze andere. Zou het, met het egoïsme van het Nederlandse Volk, gezien door niet- militairistische ogen. niet heel erg mee vallen? G. VAN WIJK. Geen steun Dezer dagen is door het Alge meen Nederlands Jeugdverbond een aanvraag om geldelijke steun in vele brievenbussen gedeponeerd. Op de enveloppe staat, heel pak kend: „Wij schuwen geen moeite, wij vrezen geen strijd!" Om zijn werk voort te zetten onder en voor de Nederlandse jeugd, aldus het j pamflet, vraagt het A.N.J.V. een geldelijk offer. Wat echter niet vermeld wordt is, dat het A.N.J.V. een communistische mantel-orga nisatie is. Wij weten, dat genoemd verbond in de Nederlandse jonge ren wereld het Trojaanse paard is. Daarom zeggen wij tot alle goed willende democraten: „Geef dit paard geen haver, want straks zal het U vertrappen." B. BUDDINGH. Iluurkwestli rentezegels ouderdomspensioen Invaliditeitswet civiele procedures arbeidswet enz. Vraag: M. M. stelt een vraag over de berekening van het dag loon in verband met de ziekteuit kering. Antwoord: De berekening berust op de voorschriften, neer gelegd in het Dagloonbesluit «Bouwbedrijven". Inderdaad be falt U over een hoger loon premie, oap waarnaar U een uitkering jtt'Jgt. Ook dat berust op verschil lende wettelijke bepa-lingen. U kunt in beroep gaan bij de Raad van Beroep voor de Sociale Ver zekering om eens te laten uitspre ken of deze instantie wellicht tot een andere opvatting kan komen, t-chter geven wij U, gelet op de ervaring ten deze, niet heel veel kans, dat U iets zult winnen. Vraag: A. M. blijkt geduren de enige jaren een niet onbelang rijk bedrag per maand te veel huur ie nebben betaald. A n t w o o r d: Ook al heeft de l^ijsbeheersing in Uw geval thans °t verlaging genoopt, er is niets tegen om met het bureau der [f'jsbeheersing te spreken over doen van stappen om het te reel betaalde over de afgelopen 'ld trug te krijgen. Wij achten het onredelijk, als dit niet geschiedt. Vraag: M. v. G. vraagt of bij ■te berekening van de loonbelasting o°k rekening wordt gehouden met Perp]ichte alimentatie. Antwoord: Wanneer men in gevolge aanwijzingen van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale -aken verplicht is 2.10 per week ["oor onderstand te betalen, dan is aet mogelijk, dat men als gevolg jaarvan minder loonbelasting be falt. De werkgever kan daartoe penter derst overgaan wanneer ften een verklaring heeft van de «enst der Belastingen, dat de Werkgever daartoe gerechtigd is. Daarom geven wij U in overweging om eens te gaan praten op het kantoor van de Inspecteur der Di recte Belastingen. Vraag: K. S. is zeer ontstemd over het feit, dat het Gemeente lijk Huisvestingsbureau hem geen bepaalde vrijheid verleent bij de verkoop van een huis en de be schikking over deze woning na de verkoop. Antwoord: De vragensteller vindt dit ligt voor de hand ingrijpen in de persoonlijke vrij heid zeer onaangenaam. Ook wij erkennen ten volle deze onaange naamheden, maar boven de per soonlijke onaangenaamheden gaat het leed van vele duizenden in de betrokken gemeente, die dag in dag uit naar een ruimte snakken en die geholpen moeten worden. Bij dit helpen mag toch niet een rol spelen het feit, dat hij, die toe vallig nogal wat geld heeft, be voorrecht wordt boven degene, die dat toevallig niet heeft. Het Huis vestingsbureau in de gemeente, waar het hier om gaat dit wordt algemeen erkend handelt bui tengewoon correct. Moordaanslag te Semarang; een dode, twee gewonden BATAVIA. Enkele niet geïden tificeerde personen, die een moord aanslag pleegden op kolonel Johan nes Breemouwer te Semarang, scho ten zijn zestienjarige zoon dood en brachten ernstige verwondingen toe aan zijn vrouw en dochter. De schietpartij had plaats te Djanglui in de buitenwijken van de stad, waar het hoofdkwartier is gevestigd van de brigade, waarover kolonel Breemouwer het bevel voert men daarvoor nodig heeft? Die we gen zijn er niet. Tijd- en geldverlies Er zijn inderdaad wel uitstekende verkeersbanen in ons land. Maar er zijn er met voldoende. Vele zijn te smal, te bochtig, te slecht gepla veid. Dat kost tijd en geld en ongc lukken. Men denke b.v. ook aan de overbodige slijtage aan materiaal en banden en het onnodige benzine verbruik. Een onvoldoende wegen stelsel maakt het verkeer nodeloos kostbaar. Er zijn wel mooie plannen om de wegen te verbeteren, maar als Wa terstaat op volle toeren werkt duurt het nog twintig jaar vóór die plan nen verwezenlijkt zijn. En reeds nu zijn ze verouderd. Maar bovendien: Waterstaat werkt niet op volle toe ren! Omdat er geen geld voor dc wegen beschikbaar komt. Wij raken i dus hoe langer hoe verder achterop en men vraagt zich af wat er op i die manier van de industrialisatie terecht moet komen. Er gaat over de weg 62% van ons goederenvervoer en met bussen on- geveer de helft van het personen vervoer. Dat ons economisch leven 1 in de toekomst staat of valt met een uitmuntend wegenstelsel zal duidelijk zijn. Daarover zal morgen j mr. J- Milius, de directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht, op het Verkeerseconomisch Congres i spreken. Er komen echter ook andere pro blemen aan de orde. De hoofddi-1 recteur van de Wederopbouw en Stadsontwikkeling te Den Haag, dr ir F. Bakker Schut, zal de bemoeiin- J gen van rijk, provincie en gemeente met de wegenplannen behandelen een onderwerp, waarvan hij als oud-directeur van 't Nationale Plan bij uitstek mee op de hoogte is. Die bemoeiingen zijn velerlei. Het grote probleem er bij is, dat de wegen in de steden geen aansluiting hebben op de grote rijkswegen en dat het ver keer. hoe goed het ook door het land wordt geleid, hopeloos vast loopt in de grote steden, waar bo vendien onvoldoende parkeergele genheid is. Indien men het verkeer, dat voor het overgrote deel juist i n de grote steden moet zijn, in de toe komst wil verwerken, dan zal men niet moeten schromen in die steden heel wat weg te breken om brede verkeersaders aan te leggen. Een derde probleem, dat ons ver keer stelt, is het gebrek aan coördi natie. De verschillende vormen van verkeer in ons land verdragen el kaar niet en botsen vrijwel dage lijks in hevige meningsverschillen De binnenvaart is noodlijdend en voelt zich in toenemende mate be dreigd door het beroepsgoederen- vervoer over de weg. Dit laatste ZO IS DE WEG benoorden Hoorn tot Den Oever. Het Zuidelijk ge deelte van deze weg, naar Am sterdam, moet nog worden aan gelegd. Het springt in het oog, dat deze weg breder en sneller en veel veiliger is. (Foto A.N.W.B.) IngezMed.) Een turf van een boek Britse staalindustrie in 1951 staatsbezit LONDEN Het Engelse Lager huis heeft zonder stemming de amendementen van de regering op de wet tot nationalisatie van de staalindustrie aangenomen waardoor* deze 1 October 1950 van kracht zal worden. De industrie zal op zijn vroegst 1 Januari 1951 in feite aan de staat worden overgedragen. Man overleden na val van een. dak LEEUWARDEN. Dc 42-jarise J. G. Heidema uit Kollum is te Bui tenpost van een dak gevallen en aan zijn verwondingen overleden. Hij verrichtte werkzaamheden op het dak van een huis aan de Jel- tingalaan. Is Vrij Nederland ln 57 afleveringen GEEN WELKOMER GESCHENK! Daarom: Geef dit Jaar een abon nement op het weekblad Vrij Nederland voor 1950 en... de directie voegt daar de Decembcr-nummers van 1949 bij. Het nummer van 3 December Is het eerste, dat de nieuwe abonnê ontvangt. Hij krijgt het op 5 De cember met een brief van Vrij Nederland, waarin desgewenst ver klapt wordt, wie Sinterklaas ls. U hebt slechts onderstaande bon ln te vullen en meteen to verzenden. BON. Aan do administratie van Vrij Nederland. Raamgracht 4. A'dam. Verzoeke te noteren een ubonne- ment voor 1950 als Slnt-Nlcolaas- geschenk cn dit voor het eerst met een begeleidende brief waarin het Slnterklaasgehelm verklapt/be waard wordt op 5 December a.s. te zenden aan: Naam: Adres: Plaats: Het abonnementsgeld A 10.zal per glro/blj aanbieding van kwi tantie*) worden voldaan door: Naam: Adres: Plaats: Doorhalen wat niet van toqpasr sing Is. VRIJ NEDERLAND van deze weck o.a. ROOMS EN ROOD met of tegen elkaar? Tien politici van belde zijden geven hun Inzicht. Toezending na ontvangst van 25 ct. aan postzegels. ZO IS MOMENTEEL het bezui den Hoorn gelegen deel van de grote verkeersweg van Amster dam naar de Afsluitdijk (en de Noordelijke provincies). Een smalle weg, met bomen aan de ene en een gevaarlijk kanaal aan de andere kant. (Foto A.N.W.B.) Ongenode gasten op bruiloft VENLO. Op een boerderij in het Peeldorp America werd dezer dagen bruiloft gevierd. Enige vreemdelingendie zich tevoren in een café de nodige moed hadden ingedronken, wer den door de vrolijkheid aange trokken. Z{j drongen de keuken binnen, waar zij toenadering tot de diensters zochten. Deze waren daarvan allerminst ge diend en begonnen luidkeels om hulp te gillen. Van de kant der bruiloftsgangers daagde verster king op, maar de vreemdelin gen bleken niet van zins goed schiks het veld te ruimen en haalden messen voor de dag. De bruiloftsgangers grepen daarop naar hooirieken, bonenpalen en harken. De ongenode gasten ■werden geducht toegetakeld en moesten met bebloede koppen de wijk nemen. 99 De actie, die de Utrechtse tandheelkundige studenten hebben gevoerd tegen de advertenties van een bepaald soort tandheelkundige inrichtin gen, .heeft verscheidene lezers aanleiding gegeven ons vragen te stellen. Een van hen legt er in zijn brief de nadruk op, dat de aantrekkings kracht van deze inrichtingen waarschijnlijk daarin ligt, dat aldaar de noodzakelijke tandextracties, voorafgaande aan de plaatsing van een kunstgebit, onder narcose worden verricht. Onze lezer wil weten wat daar tegen is, want veel mensen, die hoognodig een dergelijke tandheel kundige behandeling behoeven, durven niet naar de tandarts te gaan, omdat zij er tegen op zien bij vol bewustzijn een aantal tanden en kie zen te laten trekken, ook al geschiedt zulks zonder pijn door het gebruik van plaatselijke verdovingsmethoden. Gezondheidstoestand van patient van groot belang Wij hebben deze vraag voorge legd aan een deskundige cn daar op de volgende uiteenzetting ont vangen. Dc toepassing van dc nar cose voor tandheelkundige doelein den is weliswaar de oudste vorm om de pijn. aan de behandeling verbonden, op te heffen, zij is ech- UTRECHT. In 't algemeen kon jhr ir O. C. A v. Lith de J e u d e een optimistisch geluid laten horen ln zijn openingsrede voor de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer, die Woensdag in het Jaarbeursge bouw Utrecht werd gehouden. Er is gestadige groei, ook persoonlijke leden kunnen thans toetreden, reeds hebben 417 hiervan gebruik ge maakt. De financiële positie is niet al te somber. Een regeling ls ln de maak voor het verlenen van onderscheidingen aan beroepschauffeurs, die veilig hebben gereden, voorts Is er een herscholing van deze chauffeurs. Verder maakte spreker gewag van een verkeersfilm. waarover wij de beschikking zullen krijgen en van een tijdschrift, dat in voorbe reiding is. De secretaris, de heer C. J. van Wijngaarden van Rees, stipuleerde ln zijn jaarverslag o m. het vol gende: Het jaar 1948 zal bekend blijven als het jaar, waarin zich de reorganisatie voltrok, zodat het Verbond op bredere basis z'n werk zaamheden kon gaan ontplooien tot welzijn van ons volk. Met grote waardering wordt ge wag gemaakt van de financiële steun voor het jaar 1948, die het Ministerie van Verkeer en Water staat aan het Verbond heeft ver leend. De opvoeding van de jeugd is wel het onderwerp, dat in de volle belangstelling stond. Het feit, dat circa 30.000 scholleren aan de ver- keersexamens van het Verbond hebben deelgenomen, spreekt boek delen ('47: 15.000) evenals het aantal organlserendé verenigingen De vergadering van de Broederraad der Duitse Evangelische Kerk kwam onlangs te Berlijn bijeen en besloot een boodschap bekend te maken van alle kansels. Uit deze boodschap blijkt overduidelijk hoe de situatie in Duitsland is, geestelijk en politiek. Hoe in leven en gedachten van het volk de Kerk met een eigen geluid komt, dat vermanend en richtend spreekt uanuit het Evangelie, is in dit stuk neergelegd, dat niet alleen belangrijk genoeg is er hier aandacht aan te gevenmaar ook verheugend is om de wijze, waarop de Kerk in de wereld tot de wereld spreekt. De boodschap geeft aan, dat tien jaar na het uitbreken van de oorlog nog geen vrede gevolgd is. ..Ons volk staat met de volkeren der wereld voor de afgrond van een nieuw gericht. Wij spreken als mede schuldigen van ons volk. die erkennen, dat zii voor God en de mensen elk recht op spreken hebben verbeurd". De niemve afgrond, waarin al len dreigen te storten, is de afgrond van de godloosheid en het zoeken van eigen recht. Maar „terwille van de barmhartigheid Gods, moeten wij smeken en waarschuwen: Geeft God Zijn recht!" Zo richt zich deze boodschap tot overwonnenen en overwinnaars, tot hen, die bezit hebben en hen, die al les verloren, tot gevangenen en ge vangenbewaarders, tot de machtheb bers en de volkomen rechtlozen. „Wij spreken niet als aanhangers van een menselijke wereldbeschou wing of van een politiek programma, niet in de termen van een God van het Westen of een God van het Oos ten. Wij dienen te erkennen, dat in de zelfrechtvaardiging, die in en on der ons een onheilspellende macht en plaats heeft gekregen, de afgod wordt gediend, die ons influistert, dat alleen een derde wereldoorlog of we reldrevolutie onze redding zou zijn. Breekt definitief met een nationa lisme, dat voortkomt uit niet-beleden schuld en dat wacht op het uur der vergelding! Hoe lang zullen wij voortgaan elkander klagend te be schuldigen, in plaats van eikaars las ten te dragen? Hoe lang zullen wij tegenover elkander politieke schuld en onschuld blijven uitspelen, en hoe lang zullen leden van ons volk er zich toe lenen, elkaar te bespionne- ren en aan te geven? Laten wij ein delijk eens niet meer in de ander allereerst de voormalige partijgenoot of ambtenaar van de Staat zien, niet het werktuig van een politiek Oos ten of Westen. Maar laten wij de mens zien en weten, dat straf, ter- wille van het recht noodzakelijk was, maar dat wij allen leven van het genaderecht Gods". In dit verband richt de Kerk zich tot het gehele volk met de vraag, die nooit partij doet kiezen tussen syste men en wereldse gedachten: „Is de dollar de redder der wereld?" Met andere woorden, moet alles, wat in Deze week: in Kerk en Wereld het Oosten geschiedt alleen terwille van de materie veroordeeld" worden en moet alles, dat het overwinnende Westen doet of gedaan heeft, om de zelfde reden worden geaccepteerd? Zonder omwegen veroordeelt deze boodschap een systeem, als het com munistische, van menselijke slaver nij en ontrechting, van concentratie kampen en Gestapo, van een plan economie. die de mens tot dwangar beider van de Staat maakt. Maar ook wordt gewezen op het verderfelijke, dat de mens als koopwaar wordt ge bruikt om het kapitaal te vermeer deren. „Een staatsbestel, dat op leu gen is opgebouwd, vernietigt zich zelf. Gij zult weten, dat Jezus Chris tus ieder, die geen rechten bezit. Zijn broeder noemt. Maar ge zult tevens weten, dat Hij aan het kruis voor hen gebeden heeft, die de mensen onmen selijk behandelen, opdat wij barm hartigheid leren en elkander bewij zen." „Alle dromen, die de mens heeft om de wereldheerschappij te bezit ten, zijn anti-christelijk. Slechts aan Eón is de heerschappij gegeven, op aarde en in de hemel". Zo richt deze boodschap zich tegen alle aardse fronten, en komt zij met het Evan gelie en het goddel ij k recht ver ticaal in deze wereld, als een getui genis jegens allen ,als een oordeel ook over allen, die menen, dat buiten het Evangelie de oplossing te vinden is voor de noden van volk cn enke ling. Hiermede toont de Kerk in Duits land een onafhankelijkheid te bezit ten, die haar stem gezag kan ver lenen. Maar dat niet alleen. Midden in de chaos van het leven van het Duitse voik, en over dit volk heen in die van de gehele wereld, wordt een triumferend woord gesproken: „Wie Christus Jezus toebehoort, behoeft niet van de angst te leven, maar hij mag uit de liefde leven. Want hij kan er van verzekerd zijn, dat Christus leeft. En dat Hij komt en dat mét de eindoverwinning van het recht komt. Van het recht Gods op aarde. Wie op deze komst wacht en er zich in verheugt, zal er om bidden en voor werken"! Dit bijbelse woord, gesproken uit de onmiddellijke nood van het eigen en van aller bestaan, in de concrete situatie van heel het volk, is een aan grijpend getuigenis. Maar ook een waarschuwing en vermaning. Wie het niet heeft gehoord, kan in Duits land niet meer zeggen, dat het met gesproken is! voor veilig verkeer: 35 (in '47: 17). De kroon op 't werk was wel de verkeersonderwijsdag in Hilver sum, bezocht door ruim 350 perso nen uit onderwijs-, politie- en ver- keerskringen. De opening van het Voorlichtingscentrum met bijbeho rend museum in Utrecht was een grote gebeurtenis. Met ingang van 1 Dec. '43 werd tot Directeur van het Verbond be noemd de heer J. K. Leijen. oud intendant korps Mariniers. In sa menwerking met de propagandist van het Verbond, de heer Edzes te Alkmaar is door het Centraal Bu reau baanbrekend werk verricht. In navolging van Groningen en Overijssel werden ln Noord-P*rabant en Zuid-Holland provinciale con tactcommissies opgericht, om in gewestelijk verband tot coördina tie te komen. Uitbreiding bestuur Het is gewenst, dat het bestuur met vier leden wordt uitgebreid. De vergadering wijst bij meerder heid van stemmen de verenigingen Nijmegen, Middelburg, Drachten en Almelo aan, om een afgevaar digde voor 't bestuur te benoemen. Een discussie ontstaat n.a.v. het voorstel van Alkmaar, om tot een vaststelling van eisen te komen in verband met het uitreiken van een diploma voor de leerlingen van kweekscholen, waar verl^eerson- derwijs wordt gegeven. De moei lijkheid die bij het samenstellen van een Leidraad ontstaat is het feit, dat binnen zekere tijd nieuwe wettelijke verkeersbepalingen wor den ingevoerd. Het bestuur zal n a v. een voor stel een voorstel Drachten het denkbeeld nader in studie nemen om ook voor andere weggebruikers dan beroepschauffeurs en school kinderen een verbondsdiploma in zake verkeersveiligheid in tc stel len. Volle belangstelling heeft het Be stuur ook voor het vertonen van beknopte verkeersinstructie-films. Het denkbeeld van het tijdschrift zal met spoed worden uitgewerkt. Bij de rondvraag zegde het Be stuur toe. bij de omroepverenigin gen meer continue aandacht te vra gen voor het veilig verkeer. De verenigingen wordt aanbevolen bij de Groepscommandanten belang stelling te vragen voor het betrek ken van de militairen in de pro blemen van het veilig verkeer. JHR. IR. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE, voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer. ter in de laatste tientallen jaren ge heel op de achtergrond gedrongen door de ontdekking (ln het begin van deze eeuw) cn de uitgebreide aanwending van plaatselijk gevoel loosheid verwekkende middelen, waarvan de bekende cocaïne het oudste is. doch later grotendeels door andere preparaten vervangen. De toestand is thans zo, dat sinds ettelijke jaren de narcose voor tandextracties slechts in bijzondere gevallen wordt toegepast. De rede nen liggen trouwens voor de hand, voor het toedienen van narcose is de algemene gezondheidstoestand van de patiënt van groot belang zodat een geneeskundig onderzoek aan de toediening van een alge mene gevoelloosmaking behoort vooraf te gaan. Er is verder een speciale leider van de narcose ver eist, naast degene die de operatie verricht, behalve het onderzoek dienen ten aanzien van de patiënt nog bepaalde voorbereidingen getroffen te worden, terwijl hij ook na de narcose nog een tijdlang onder ob servatie heeft te blijven met het oog op eventuele onaangename na werking. De plaatselijke verdoving stelt veel minder voorwaarden; zij kan toegepast worden bij patiënten voor wie een narcose voel minder of in het geheel met geschikt is en stelt de tandarts in staat om ongehaast en zorgvuldig te werken. De pa tent behoeft in de regel geen rust te houden, noch zijn bezigheden te onderbreken. REFLEXEN OPGEHEVEN Daarnaast heeft de narcose spe ciaal voor mondoperaties speciale bezwaren. De kortdurende vorm, de „roes", blijkt bij onverwachte te genslag. die zich bij tandextracties vaak kan voordoen, niet lang ge noeg om de behandeling tot ccn goed einde te brengen vóór de pa tiënt bij komt en het is dan om spe ciale redenen niet mogelijk nog maals het verdovingsmiddel toe te dienen. Er zijn echter andere nade len. Door de bewusteloosheid ont breekt de medewerking van de pa tiënt om door het opvolgen van aan wijzingen de behandeling, vooral wanneer er zich moeilijkheden voordoen, te vergemakkelijken. Een belangrijk bezwaar is voorts dat tijdens de bewusteloosheid alle z.g. reflexen zijn opgeheven. Dit bete kent dat de patiënt niet kan slikken of uitspuwen als hem speeksel of bloed in de mond vloeit, hetwelk uit de aard der zaak te verwachten is. Natuurlijk wordt hiermede tij dens de operatie rekening gehouden maar het gevaar is niet uitgesloten dat iets in de keel vloeit en niet automatisch doorgeslikt wordt maar in de luchtpijp terecht komt. Houdt men dan rekening met de omstan digheid dat het speeksel in slecht verzorgde monden krioelt van ge vaarlijke bacteriën dan is de kans op infectie niet uitgesloten. Bij d* modernste toepassing der narcose, waarbij het verdovingsmiddel recht streeks in de luchtpijp wordt ge bracht met behulp van een speciale apparatuur, zijn deze risico's uitge schakeld, maar deze is alleen uit te voeren in de daarvoor speciaal uit geruste operatiekamer van het zie kenhuis en zeker niet in de „inrich tingen" waarvan hier sprake is. CHIRURG EN NARCOSE Wat er in de inrichtingen, die als lokmiddel bepaalde narcoscs adverteren, van voorafgaand onder zoek van de patiënt en van de na behandeling terecht komt. laat zich raden. Wanneer zij door deze aan prijzingen het publiek trachten te trekken, kunnen zij dit tot h moei lijk afstoten door ongeschiktbevin- ding van de reflectant. Dat past niet in het kader der opzettelijk gezochte verwachtingen. Het is psychologisch heel wel be grijpelijk dat men graag van zijn slechte kiezen en tanden bevrijd wil worden zonder deze kunstbe werking van het begin tot het ein de zelf mee te maken, maar het be zwaar daarvan weegt niet op tegen het risico dat nog altijd aan elke narcose verbonden is en ln het bij zonder bij operaties in de mond. De plaatselijke verdoving is in verreweg de meeste gevallen met zoveel succes toe te passen en heeft zulke grote voordelen boven de narcose dat het een stap terug zou zijn om voor ongecompliceerde extracties tot deze laatste zijn toe vlucht te nemen alleen maar omdat men het zo grieselig of zo „eng" vindt, ook al doet het geen pijn. Men vergete verder niet dat ook in de grote chirurgie van de plaat selijke gevoelloosmaking gebruik wordt gemaakt en dan gaat het vaak om voor de patiënt veel ingrijpen de dingen dan het trekken van een aantal slechte kiezen en tanden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3