DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Brilsc regering wil een vrije wereld scheppen Trein vermorzelt auto op onbewaakte overweg Herdtmann organiseerde Duitse vijfde eolonne Vertel de generaal dat 't leuk is Churchill oefent scherpe critiek Brand op Zweeds m.s. Seattle iai volle zee op cle ontmantelingspolitiek Weinig kans Twee Snperlorteii ia hotsi nor op regen Twee doden, een zwaar gewonde Smokkelwaar van de vergane „Katowice" Trein grijpt jeep chauffeur gedootl Haarlemmermeer in rëp en roer Mooiste ogen van de wereld Ljaar-ang, no. 271 Vrijdag 18 November 1949 .-bi dooi dt S tl co ting „Hel Perooi" - Giro 510330. f^ntrdamscbe Bank - Postbua t - Abonnements- Q ecu, P- w- 1 p" ^osse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. s* LAGERHUISDEBAT OVER BUITENLANDSE ZAKEN: Icffflf de s/eer van deze foto met L* en al vriendschap? Generaal manly Tsjoeikow, hoofd van de ILjiicfte controle-commissie in ü"i!slond, heeft zojuist een goe- ic'arap verteld, die nu door een vertaald wordt voor de har- Xtyk lachende Amerikaanse mi- Ku-r van Buitenlandse Zaken, KinAcheson (links). Inderdaad, frieze receptie, gegeven door de hneiikaanse Hoge Commissaris, K->,n McCloy, in Berlijn ter ge meenheid van Acheson's bezoek :;n de:e stad, is de stemming t«l wat aangenamer, dan in ■fcte Succes, ivaar Wisjinsky en Kuren Austin elkaar in sarcas- |nert trachten te overtreffen. klaarblijkelijk is de vrede meer pjiend met een vrolijk feestje ■.«.met een ernstige conferentie. Vuur na veel moeite ,Vee toch... Heus! Sedert 1900 is Neerlands be volking met 92 toegeno men; tweede is Denemarken Eft 71 derde Noorwegen ret 43 Toen ons laagste ge- Imtedjjer 19.8 was, ston den wij nog bovenaan Dene- nsrkcn 17.3 en ons hoog te geboortecijfer, 30.2 over trof het Deense nog met 6.8 Icat ons trots zijn Amerika's oudste universiteit, de Harvard Law School, 132 yzr oud, zal de intrede van het lU-ste jaar vieren met iets zó taierns, dat men zijn hart rathoudt hoe het zal aflopen. Er rullen nl. meisjes tot de col leges worden toegelaten. En dat vaar de Leidse VVSL haar 5p- jsrig bestaan viert in 1950!... Een warenhuis te Bremen kondigde Woensdag uitver koop aan met gebruikelijke raambiljet Alles Moet Weg. Donderdagochtend bleken ra zen en propvolle etalages vol komen verwijderd te zijn; van de biljetten hing er nog één, ge corrigeerd: Alles Is Weg t Zeep, tandpasta en tanden borstels vallen voortaan in Birma onder de weeldebelasting. Inde toelichting staat: „Dit zijn boe-artikelen; het volk heeft v. niet nodig." Tito's lievelingszangeres. Zin- ka Milanov, is 40 en niet 50 .kar, zoals Moscovische bladen beer i'. Toen Stalin en Tito in Rotterdam geblust ROTTERDAM. Heb brand in ruimen een en twee, verzoek om assistentie. Op dit radiografisch be richt van het circa 7000 ton meten de Zweedse m.s. Seattle voer on middellijk een blusboot uit van de Rotterdamse havendienst. Op de Nieuwe Waterweg, tussen Hoek van Holland en Rotterdam, kon do blusboot het Zweedse schip enteren. Al varende werd begonnen met de blussing van de brand in een lading katoen, die een verstikkende rook ontwikkelde. Nadat het schip In de Merwehaven was gemeerd, heeft dc Rotterdamse brandweer de gehele nacht nodig gehad om deze hard. nekkige brand, die reeds op zee, tussen Antwerpen en Rotterdam, was ontstaan, de baas te worden. Nadat de Seattle buitengaats voor Hoek van Holland voor anker was gegaan, werd getracht het vuur met eigen middelen te blussen. Toen het er naar uitzag, dat de brand was bedwongen, gaf de kapitein or der op te stomen naar Rotterdam. Maar onderweg op de Nieuwe Wa terwee nam de rookontwikkeling opnieuw toe. De Rotterdamse brandweer werd om hulp verzocht. Die was 's morgens reeds gewaar schuwd, zodat de blusboot Haven dienst III onmiddellijk kon uitvaren. Om drie uur in de middag werd het brandende schip gemeerd bij loods 4 van de firma Müller en Co aan de Merwehaven. Hier stonden autospuit zeven en gereedschaps wagen twee al gereed om bij de blussing te assisteren. Met zuurstofmaskers op daalden de brandweerlieden in het ruim af. LONDEN. Voor een overvol Lagerhuis heeft Ernest Bevin. de Britse minister van buitenlandse zaken, er gisteren op aangedrongen ..zeer bezadigd" te werk te gaan bü de behandeling van de kwestie van Duitslands wederopneming in de Europese volkercnfamilic. „Wü hebben" zo zeidc hu. „bittere herinneringen aan dc oorlog van 1914 en aan wat daarna is gebeurd en in Frankrijk zit dit gevoel nog dieper". Sprekende over de Parjjse conferentie der Grote Drie verklaarde Bevin: „Wij hebben ver klaard. dat wjj de ontmanteling in sommige fabrieken zullen vertragen, maar een groot aantal andere fabrieken wordt nog ontmanteld en Ik hoop. dat het Huis ons zal steunen, waar het de oorlogsindustrieën betreft YVü willen onze veiligheid verzekerd zien." Voorts zei hü. dat het bezettings statuut niet zal worden herzien, totdat bet afloopt. Van de op het tussendek opgesla gen brandende balen katoen kon nog een deel worden gelost, maar dit bleek niet mogeljjk met de balen die zich in het onderruim be vonden, aangezien deze waren ge stort en niet gestuwd. Toen lossing onmogelijk was, ook door de verstikkende rook, werd het onderruim met vijf stralen van de motorspuit en drie van de blusboot, in drie uur tijdg onder water gezet. Nadat de brand was geblust, werd het ruim weer leeggepompt en kon met de lossing worden begonnen. De firma Müller heeft voor dit kar wei extra ploegen opgeroepen die de hele nacht bezig zijn geweest met de lossing van de ongeveer 1200 balen katoen. Met de nablussing en het uit elkaar trekken van de nog smeulende balen op de kade heeft de brandweer tot zeven uur van morgen werk gehad. Bevin sprak ook terloops over eco nomische problemen Het gebrek aan evenwicht op financieel en econo misch gebied tussen dollar- en ster- hnggebieden noemde hij het meest zorgbartnd, daar het er toe neigde alle politieke vredespogingen te on dermijnen als het niet werd opgelost Deze oplossing, zo voegde hij hieraan toe. moet gemeenschappelijk gevon den worden. „Wij willen een ge zonde verhouding tot stand brengen tussen Europa, het Gemenebesten de Verenigde-Staten cn één vrjje wereld scheppen." Het samenbrengen van de minis ters van buitenlandse zaken van de twaalf vrije parlementaire democra tieën in het ministerscomité van de Raad van Europa achtte Bevin van vitaal belang voor de eenheid van dit werelddeel. Prins Bernhard heeft bronchitis DEN HAAG De griepaanval, die Z.K.H. dezer dagen noodzaakte het bed te houden, heeft zich ontwikkeld tot bronchitis. Z.K.H. zal zich in ver band hiermee voorlopig niet aan de door hem gemaakte afspraken, kun nen houden. r,09 goed met elkaar waren, schreven dezelfde bladen dat Zinka 30 jaar was. Ziet men nu, tot de waarheid ook nu weer in tot midden lag. J STOCKTON (Californié). Twee Jgnorten van de Amerikaanse h,, c.mac,lt ZIJn 111 een dichte mist J 1 stockton in Californié tegen el- I Ïfeï* 8evlogen en omlaag gestort. I l; vlieStuig kwam terecht op I viÜtIacDonaldeiland, het andere O.-. Pletter op het Kings-eiland. I reilüfi en liggen in het delta- I I* iea van de rivier San Joaquin. I unZ1Jn Vl®r overlevenden. De bot- I cJ. 8eschiedde o: een hoogte van I «wO meter. I xhönnP !en Christelijke Kleuter- I L Santpoort zijn twee geval- I a^viM Athene geconstateerd. Op I hnrti„Va!T de gemeentelijke genees- I Efn a dlens* is de school gesloten, oer patiëntjes is overleden. Aan het slot van zijn rede zei hij. „Wij hebben sinds 1947 moeilijke pro blemen voor de boeg gehad Ik ben nu echter blij te kunnen zeggen, dat tengevolge van de door ons geno men stappen het mensdom vrijer en met groter vertrouwen kan leven dan tevoren." Met deze toespraak opende de mi nister voor de regering het debat over de Britse buitenlandse politiek Terstond na hem sprak de leider van de oppositie, Winston Churchill, die Bevins rede „een zwanenzang" noem de en zei, dat de minister van buiten landse zaken door zijn beleid een grote kans verloren heeft laten gaan Toen hij als minister in functie trad. aldus Churchill, was Engeland het meest gerespecteerde land ter ve- reld. Nu was Engeland, wat de bui tenlandse politiek betreft, op de ranglijst gedaald. Onmiddellijk tot de aanval over gaande oefende Churchill scherpe critiek uit op het ontmantelingsbe- leid. Hij achtte het onmogelijk Be- vin's aandringen op verlate ontman teling in overeenstemming te bren gen met het doen houden van vrije verkiezingen in West-Duitsland „Sommige van Bevin's fouten hebben gunstige resultaten gehad", zo zeide Churchill. „Ik geloof dat wij het aan hem te danken hebben, dat de huidi ge West-Duitse regering rechts ge tint is." Sprekend over Straatsburg cn een verenigd Europa, zei Churchill, dat Bevin door de openbare mening in Europa en door zijn eigen partij was gedwongen grote concessies te doen aan de federalistische idee. „doch hü heeft ze altijd gedaan in de gering ste mate. op het laatste ogenblik en met tegenzin." Dc leider van de oppositie drong cr bij de regering^pp aan alles in het werk te stellen opdat geen tijd ver loren zou gaan bij de opneming van Duitsland in de Assemblee van de Europese Raad. Churchill oefende er verder critiek op uit, dat de Britse regerine de candidatuur van Tsicchn Slowakije als niet-permanent lid van de Veiligheidsraad had ge steund Het centrum van het hogedruk- gebied, dat in het begin van de week boven West-Europa ontstond, verplaatst zich over Scandinavië naar Noord-Rusland, waar thans zeer hoge barometerstanden voor komen. In dc afgelopen 24 uur be gonnen de barometers over dc Brit se eilanden snel te dalen onder in vloed van de nadering van een ac tieve depressie. Deze storingen treffen wij op de weerkaarten van hedenmorgen aan boven Zuid-En- geland. Het front, dat met de de pressie samenhangt beweegt zich hoewel langzaam in oostelijke richfinp en onder invloed hiervan begon vanochtend de bewolking in het Zuid-Westen van ons land toe te nemen. Dc depressie necvit echter gelei delijk in betekenis af. zodat even tuele neerslag tot het Westen van het land beperkt zal blijven. Daar er in de afgelopen nacht meer be wolking was, kon de temperatuur flink dalen en kwam er plaatselijk lichte vorst voor. In de kustprovincies zal echter in de komende nacht de tempera tuur iets hoger zijn. In het Oosten van het land kan nog plaatselijk nachtvorst optreden. ROTTERDAM. Ondanks het feit. dat de beruchte onbewaakte overweg aan de Scherpendrcchtsekade in Schiebroek. nog niet lang geleden enige honderden meters werd verplaatst, waardoor een beter uitzicht op de spoorlün werd verkregen, is er Donderdagavond omstreeks half tien opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd op deze .onbewaakte'. Een vierpcr- soons Citroen werd door een clectrisclie trein gegrepen cn 140 meter mee gesleurd. Van de drie inzittenden, die direct na het ongeluk uit de totaal vernielde auto werden bcvrüd, was de 36-jarige mevr. Van NusRuizenaar reeds overleden. Haar echtgenoot, de 36-jarige heer C. J. van Nus, onder directeur van N.V. Thomsens' Havenbedrijf te Rotterdam en bestuurslid van VOC was zo zwaar gewond, dat hü vanmorgen vroeg in het ziekenhuis Bergweg is overleden. Van het derde slachtoffer, de 35-jarige heer K. van Reeuwijk, directeur van de Mij. voor Woninginrichting P. van Reeuwijk, was de toestand vanmorgen hoogst ernstig. Meer bewolking Veranderlijke bewolking met Sa ,Westen van het land aatselijk enige neerslag. Zwak- lijk mat'se wind hoofdzake- ,Ult richtingen tussen Oost 1 Juid. In het Westen van het na vannacht iets minder koud. lern 6ns weinig verandering in ,19 Nov.; Zon op 8 06 onder 16.44 a° OP 7.00 onder 15.54. B. en W. dringen aan op bewaking B. en W. dringen aan op bewaking De auto kwam van het terrein van de voetbalclub VOC aan de Kleiweg, waar beide heren en mevr. Van Nus een training had den bijgewoond. Toen de Citroën bij de goed ver lichte, maar onbewaakte overweg kwam. naderde uit de richting sta tion D. P. een leeg electrisch trein stel. De bestuurder gaf signalen In de veronderstelling, dat de heer Van Nus, die de auto bestuurde, deze had gehoord de auto scheen zelfs te stoppen liet de treinbe stuurder dc trein doorrijden met een snelheid van 55 km. Tot zijn grote schrik kwam de auto echter or de rails tot staan, vlak voor de aansnellende trein. Een botsing was onvermijdelijk. De auto werd door de buffer in het midden ge troffen en over een afstand van 140 meter meegesleurd, waarna de trein tot stilstand kwam. Pas na dat de totaal vernielde auto van de trein was losgetrokken, konden de inzittenden eruit gehaald wor den Het bleek dat de trein de wa gen was binnengedrongen juist op de plaats waar mevr. Van Nus v/as gezeten. De auto is met een kraanwagen weggesleept. Het treinverkeer op de Ceintuurbaan was tot midder nacht gestoord. Het is wel een eigenaardige sa menloop van omstandigheden dat juist Donderdagmiddag in de ge meenteraad van Rotterdam de on bewaakte overweg in Schiebroek ter sprake is gekomen. Het raadslid, de heer Van Doorn drong aan op bewaking van deze overweg. Burgemeester Oud merk te in dit verband op, dat de ver antwoordelijkheid geheel bij de Spoorwegen ligt. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft naai aanleiding van het dodelijk ongeval op de spoorweg overgang aan de Xerxesweg-Scher- pendrechtsekade de Volgende tele grammen verzonden. Aan de Nederlandse Spoorwegen: Met verwijzing naar brief wisseling dringt gemeentebe stuur van Rotterdam, gezien dodelijk ongeval gisteravond, nogmaals met klem aan op be waking overweg over Cein tuurbaan in Xerxesweg nabij Kleiweg. Verzoeke omgaande beslissing. Aan de Minister van Verkeer en Waterstaai: Heden aan Nederlandse Spoorwegen volgend telegram verzonden: „Met verwijzing naar briefwisseling dringt ge meentebestuur van Rotterdam, gezien dodelijk ongeval gister avond, nogmaals met klem aan op bewaking overweg over Ceintuurbaan in Xerxesweg nabij Kleiweg. Verzoeke om gaande beslissing." Verzoek aan Uwe Excellentie Spoorwe gen thans onverwijld tot bewa king overweg te verplichten. De C.G.T., het onder commu nistische leiding staande Franse al gemene vakverbond heeft besloten de staking van 24 uur, die door de niet-communistische vakbond ..For ce Ouvrière" voor 25 November is afgekondigd, te steunen. De Citroën na het ongeval. Recherche komt handel in Nylons op het spoor DEN HELDER. Het is geble ken, dat de Poolse vrachtboot „Ka towice", die op 1 Maart van dit jaar bij Terschelling verging, een grote hoeveelheid smokkelwaar aan boord had. Enkele dagen na de ondergang van het schip, zag een visser uit Den Helder een sloep van de „Katowice" in het Marsdiep drijven. Met een collega uit Har lingen, die bij hem aan boord was, ontdekte hij, dat de voedsel- en watertanks van deze sloep gevuld waren met ruim 150 paar Nylon, kousen en andere waardevolle voorwerpen. Hij bracht de sloep naar de havendienst in Den Hel der en streek daar het gebruike lijke bergingsloon op. De Nylons echter behield hij voor zichzelf. Hij dreef er een handeltje mee in Den Helder, Harlingen en Am sterdam totdat de politie er ach ter kwam door de loslippigheid van een tussenpersoon. De visser is in verzekerde bewaring gesteld, even. als zijn collega in Harlingen. Tegen een aantal tussenpersonen en han delaren in Den Helder en de hoofdstad is proces-verbaal opge maakt. De recherche vermoedt, dat zich ook in de overige redding sloepen, die niet zijn teruggevon den, smokkelwaar heeft bevonden. RAALTE. Een jeep. die be stuurd werd door de loodgieter K, uit Nijverdal is Donderdagavond omstreeks kwart voor tien op een onbewaakte overweg te Marien- heem onder Raalte in botsing geko men met een personentrein, die van Almelo op weg was naar Zwolle. K werd op slag gedood. Op het ogen blik dat het ongeluk gebeurde, was het ter plaatse mistig. De trein kwam met een uur vertraging in Raalte aan. Britse verkiezingen eind Februari of begin Maart LONDEN. In kringen, die in nauw contact staan met de Britse regering, acht men het waarschijn lijk, dat de verkiezingen voor het Lagerhuis in de laatste week van Februari of de eerste week van Maart volgend jaar zullen worden gehouden. Het Amerikaanse eiland Guam waar een militaire basis is gevestigd, is geteisterd door winden, die een snelheid van 230 km per uur bereik ten De verbindingen met het eiland zijn verbroken. Dit is Loutsetfe Flcurct, eens door de Fransen gevierd als een van hun beste zwemsters, kam pioene op de 400 meter vrije slag, maar nu als verraadster veracht. Zij wordt ervan beschuldigd ge durende dc bezetting vier Icaen van de verzetsbeweging aan de Duitsers te hebben uitgeleverd. Voor een militair tribunaal staat zij op het ogenblik voor deze misdaad terecht. AMSTERDAM. De gehele Haarlemmermeer is gisteravond in rep en roer geweest. Uit Aalsmeer. Bennebroek en van Schiphol af rukten brandweerploegen. EHBO. wagens en rükspolitie-auto's uit om te zoeken naar een vliegtuig, dat een noodlanding zou hebben gemaakt. „Rij zo snel mogelijk naar Schip hol om de daar aanwezige redding en brandweerploegen te waarschu wen". zeiden kort na acht uur enige wandelaars op de rijksstraatweg AmsterdamDer» Haag tot een au tobestuurder. Zij hadden hem aan gehouden. omdat zij gezien meen den te hebben, dat een vliegma chine zich in de buurt van de Ben- nebroekseweg in moeilijkheden be vond en namen het zekere voor het onzekere. Anderhalf uur lang heeft men daarop nasporingen verricht zonder resultaat. Toen kreeg men contact met de wandelaars, die vertelden, dat zij twee lichten over het land hadden zien hobbelen en daaruit hun conclusies hadden getrokken. De lichten werden inderdaad ge vonden. Zij zaten vast aan een tractor, die voor overwerk werd ge bruikt. UTRECHT. Zelfs zuiveringsprocessen worden op de duur eentonig. Do man echter, die Donderdag voor de Utrechtse Kamer van het Amsterdamse Büzondere Hof terecht stond, slaagde er met zün uitzonderlük laag ver raad in, de monotonic te verbreken. Herdtmann. Julius Herdtmann. Is zün naam. 66 Jaar oud. Hü schiep de vijfde colonne, die vermond in uniformen van Nederlandse marechaussee's en soldaten niet het Duitse leger de grens overtrok. Zü deden dat, om in hun verwrongen terminologie te spreken om het vaderland, Nederland, te bevrüden. Herdtmann is het type van do profiteur, dc man die op baantjes jaagt, daaraan „kleine mannetjes" op offert om hen dan tüdens het proces tc laten vallen met de woorden; „Och, het was allemaal niet zo belangrijk." Herdtmann senior .was Neder lands consul in Dusseldorp, zijn zoon ambieert ook de diplomatieke dienst, maar brengt het nooit ver der dan consul voor ons land in Kleef. In 1924 verkrijgt hij door naturalisering 't Nederlanderschap, Desondanks lukt het hem niet door deze stap hoger te stijgen op de di plomatieke ladder en bijna wet matig is dan ook. dat hij zich in 1933 aansluit bij de NSB. Mussert ziet iets in hem en benoemd hem tot gewestelijk inspecteur der NSB in West Duitsland en chef van de nationaal socialistische bond van Nederland in Duitsland. Ziin mees terstuk, tevens ziin valluik, wordt dc organisatie „Sport en Spel" Daarna vinden de „elite" van in die dagen verboden WA onderdak. Zij worden onder het mom van sportoefeningen militair afgericht en samen met de Duitsers zullen zij Nederland gaan bevrijden, wan neer dit wordt overvallen door de Westelijke geallieerden. Tijdens de rechtzitting houdt Herdlmann nog vol. dat wat hij deed niets te maken had met land verraad. De Duitsers zouden hem hebben bedrogen. Getuige Kohier, eens zijn adjudant, geeft echter na enig gedraai toe. dat Herdtmann ter dege wist waarom het ging, DEN HAAG Naar het ANP verneemt, is het wetsontwerp ter goedkeuring van de resultaten der Ronde Tafel Conferentie Donder dag bij de Raad van State ontvan gen. Verwacht wordt, dat deze reeds heden een aanvang zal ma ken met de behandeling hiervan. „Irene heeft alle eigenschappen, die ik zo in een vrouw be wonder. Zij is ernstig, zij heeft gevoel voor humor en de helderste blauwe ogen die ik ooit zag. Ze staat altijd klaar om binnen haar vermogen anderen te helpen. Kortom zij is naar innerlijk en uiter_ precies de vrouw die ik zoek." De 39-jarige film ster Errol Flynn, die met deze woorden zijn toekomstige echtgeno te, de twintigjarige Roemeense prinses Irene Ghica beschreef, voegde er nog aan toe, dat zij financieel onaf hankelijk is. „Mijn verloving zal veel opzien baren in Hollywood, maar Pa rijs is al over de ver bazing heen. Wij heb ben elkaar hier bij vrienden ontmoet en over een paar maan den gaan wij trou wen". Gevraagd, waarom het huwelijk niet eer der plaats vindt, want van een bravour-ac- teur ak Flynn ver wacht men doortasten de besluiten, zeide de gevierde man: „Ik zou wel willen, maar de prinses zit erg slecht in haar kleren en moet nog allerlei kopen." De foto van het paar is Donderdag in Lon den gemaakt, waar de de gala-première ging van Flynns laatste film „The Forsyte Sa ga". Erroel en Irene hebben er samen ver lovingsringen uitge zocht. Voor Flynn was het niet de eerste ring, die hij kocht, want hij is al twee keer eerder gehuwd geweest, eerste keer met de Franse actrice Lili Da- mita en de tweede keer met Nora Ed- dington. Dat baardje van Flynn betekent niet, dat hij in Parijs als zo vele volgelingen van het Sartriaanse exis- tensialisme, tot deze kintooi is bekeerd, maar het is een nood zakelijk ingrediënt voor zijn eerstvolgen de film „Kim", een verfilming van de ro man van Rudyard Kipling. Zelfs zou hi,i hebben verklaard, dat ook wangeer de geallieerden Ne derland niet binnenvielen de jon gens van „Sport en Spel" met de Duitse kameraden zouden opruk ken. Herdtmann beloofde hen goe de betrekkingen bii de politie, als Nederland eenmaal „bevrijd" zou zijn. Daarvan is nooit veel geko men. Zijn legioen van honderd man is als zand uit elkaar gevallen. Velen, zijn in de SS verzeild geraakt en zijn op de slagvelden van Europa gesneuveld. Anderen zijn in leven gebleven. Een paar getuigen nu tegen Herdtmann, die zij thans een „Streber" een „grove egoist" cn een .profiteur" noemen. Herdtmann speelt nu de belaag de de man uit „betere kringen" waaraan kleine mannetjes hun woede willen koelen. „Ik wist niet, dat „Sport en Spel" een mili taire aangelegenheid was'1, zegt hij. Dan beschuldigd de president hem ervan, dat hij met opzet de leden van deze organisatie in de SS heeft gedreven om zich van hen te be vrijden. „U wilde die mensen weg hebljen, omdat ze voor U gevaar lijk zouden kunnen praten." Nonchalant antwoord Herdtmann „Och. ik was mijn ambt moe. De kerels interesseerden mij niet meer." Donderdag aanstaande zal de zaak worden voortgezet. Dan zullen de advocaat fiscaal en de verdedi ger het woord nemen, de laatste om te trachten noc iets ten gunste van deze verachtelijke figuur aan te voeren. Garrv Davis vrijgesproken PARIJS. Garry Davis, die zich zelf tot wereldburger heeft be noemd en die in September vier maal voor een Parijse gevangenis gepost heeft, waar een principiële dienstweigeraar was opgesloten, is door een Parijse rechtbank vrijge sproken. Bij zijn protestactie was Davis tot vier maal toe door de politie gearresteerd, maar als hij de vol gende dag weer werd vrijgelaten, nam hij opnieuw zijn plaats voor de gevangenis in. Terreur op West Java van Darul Islam BATAVIA Bijna honderd dessabewoners in de buurt van Cheribon (Noord-West-Java) zijn door de Darul Islam, 'n bende van fanatieke Mohammedaanse terro risten gedood, aldus een medede ling van Nederlandse militaire zijde. Zij deden nog een aanval op een tweede dessa in West-Java en legden 45 woningen in de as. De Nederlandse en Indonesisch» strijdkrachten hebben in de afgelo pen drie maanden tezamen ge tracht een einde aan deze terreur in Wost-Java te maken, maar te oordelen naar de berichten, die Batavia bereikten, is de activiteit van de Darul Islam aan het toene men.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1