r De Hollandse vrouw houdt niet van al dat kale Vlucht in oen mooiere wereld Al 1500 jaar straf voor desertie Indonesië Lcitfaioti VOORAL VOOR DE UW „FASHION WEEK" IN HET AMSTEL HOTEL Ze wil een hoed met een deuk en een veer en een voile Nep Zet de schaar in al die klokken VROUWEN Vrijheid - f;inlasie Kamerlid pleit voor stiefkind Gepensionneerden denken er over le collecteren Minister Doko maakt blunder ALKALIVRIJ Sterren die in weelde baden en de grauwe werkelijkheid Per Nederlander een halve heelare cultuurgrond Vrijdag IB November 1949 3 „Eigen schuld," zegt de meneer, die naast me zit op die modeshow .an de „Fashion Week". Hy roert kwaad in z'n thee. We hakketakken over de Nederlandse confectie, terwijl van ergens uit die volle zaal in het Amstel Hotel te Amsterdam, zoete muziek komt. Mannequins met korte haren stappen langs de tafeltjes. Ze dragen Nederlandse kleren en zjen er soms leuk en vlot, soms wat harkerig en vaak een beetje opge dirkt uit. „Eigen schuld," zegt de meneer, die iets belangrijks Is in de hoeden- industrie. „U beweert nou wel: „die jurk is beter zonder strik en zonder knoopjes...", maar de ervaring heeft geleerd dat de Hollandse vrouw niet van dat kale houdt. Ze wil een hoed met een deuk en een veer en ten voile. Dat simpele bevalt liaar niet „Dat kan niet waar /.ün," kibbel ik, „en al was het zo dan moeten de fabrikanten er tegenin gaan." „Als u wist wat daar allemaal aan vast zat," praat de meneer duister. „We geven wat de Hollandse vrouw vraagtW'e doen ons best." Hij lacht en ik lach terug. W'e eten koekjes van een glazen schaal, maar tevreden ben ik niet. Want waarom zijn van deze Nederlandse collecties (waarvoor vele buiten landse inkopers uitgenodigd zijn om „Het moet weer," zegt zoontje op een dag. „Hoe.wat?" „Schrijven," gromt hij, „een brief voor de soldaten voor het oude jaar." Boos schopt hij tegen de tafel poot. „Maar ik k^ijg van de mijne toch niets terug." „Hoe weet je dat nu?" En zoontje fel* „Verleden jaar toch ook niet en toen die ene keer ook niet. Ik heb altijd een erge nare soldaat." „Maak een geweldige mooie brief." „Dat helpt niet, Mam 's Middags komt hij thuis. Nog boosaardiger. Thee, koek, een ap pel: niets kan die kwade bui keren. Ten slotte word ik kregel: „Ver tel op joh, wat is er nou gebeurd?" „0, er staat twee keer „he" in en dat mag geeneens in een brief „Waarom heb je dat dan niet doorgestreept?" En zoontje verachtelijk: „Dat mag geeneens „Had het dan niet geschreven..." Maar hij is al bij dc deur: dwars en hoekig. „Ach jij altijd Bij het naar bed gaan maakt de slaap hem klein en triest. „Eerst had ik een lange zin," tobt hij, „en toen ik die wou schrijven, was-t-ie weg en toen ik een korte had, was de lange er weer. Maar toen was het blaadje vol Verslagen prutst hjj aan z'n de ken. „Nou schrijf-ie tuurlijk niet te rug." Wat moet je hier nu mee? Ik blijf zwijgen en zo zitten we somber te doen. als was er wat naars ge beurd. Opeens verandert er iets in zoontje. Kien kjjkt 'hij me aan. „Zou die eigenlijk wel bestaan, Mam?" „Wie?" „Die soldaat van school. Hoe weet de meester dat nou zeker?" En dan, slaperig, maar duidelijk achterdochtig: ,,'t Kan wel nep zijn. Net als Sinterklaas." meesterlijke zachte wollen stof is de wijde jas met vier zakken. Het soort waarin onze confectie uit blinkt. Dat hoedje erbrj is afkom stig van een regenmantel. Het is rond met een rand, en een bandje onder de km. Hogere eisen stelt het kapje van witte veren en een ap plausje kreeg de witte vilten hoed, haast zonder bol en met een kwast van oor tot schouder. Over de zomerjurken 1950 is niet veel nieuws te vertellen. Ze zijn een tikje korter, vriendelijk ook van kleurig katoen of linnen. Men klapte voor een mannequin in een bont bedrukt kleedje met wijde rok. Aan haar hand liep een verlegen kind van een jaar of acht, een pre cies zo geklede pop tegen zich aan gedrukt. Als de avondjurken in vei lige en onveilige stijl maar altijd van heerlijk lenig materiaal aan de beurt zijn, krijgen de mannequins bloemen, 't Is uit. „En?" vraagt de meneer naast me. „Toch wel goed, hè'" „Ja," aarzel ik, „maar „Wie garandeert me dat uw smaak de juiste is?" zegt hij en kijkt bepaald afkeurend. Ik weet niets terug en daarmee is de kous dus af. Dit is een hoedengrapje uit Lon den. Een gevalletje van ribsband met een parapluiet je in top. Als symbool van de regen. De trotse ontwerper beweert dat het alleen iets is voor 'n vrouw met humor. Wonderlijke gedachten-kronkel van zo'n man. te kijken en te bestellen) wel die lekkere warme jassen zo goed? En de mantelpakken en de regenman tels? Maar waarom verdwijnen vaak al die simpele lijnen zodra er iets gekleeds aan de beurt komt? Dan is er een kraagje te veel of een rijtje plooitjes of een sthootje met nog een jabot. En kijk hoe Zondags-keurig de mannequins er in sommige modellen opeens uitzien. Met visite-tas en al. Ze zijn zomaar veranderd in mevrouw van om de hoek en mejuffrouw van hiernaast. Alle zwier en fantasie ls er af. Ver baasd zie je ze dan weer vrouw worden in wat anders: speels en sierlijk en tegen de degelijke Hol landse draad in. Kijk naar de ribs- fluwelen broek op de tekening. Die is voor elk meisje en jonge vrouw pleizierig om te hebben. Een linnen jasje met rood met groene hals doek en klaar ben je. En een ïnpal- mend-eenvoudige zwarte mantel met piquékraag is ook een goed be zit. Er behoort een klein, zwart kapje bij met een aigrette. Van Twee kleine meisjes in de tram. Lezend de laatste bladzij van een boek. De een Hoe loopt het af?" De ander „Ze arriveren." De een „Wat zou dat zijn?" De ander Trouwen geloof ik." Glamour department Ons land heeft nu ook een gla mour department, waar meisjes en jonge vrouwen opgeleid worden tot carreer girl. Zoiets bestaat in Ame rika allang maar voor ons is het een primeur. Omdat fotografen en textielmensen steen en been klaag den over het tekort aan meisjes met een gezicht „waarachter iets leefde" en een houding zonder allure is men met deze opleiding begonnen. Ze duurt drie maanden, is vooral 's avonds en men leert er van alles Lopen, zitten, staan, roken, zich op maken, kappen, manucuren, shawls hanteren, poederen, lachen, ogen op slaan en boeiend („al is het dan kwasi") converseren. Toch is deze opleiding, ondanks de gewrongen kanten, niet te ver smaden. Het hangt er van af hoe men het geleerde hanteert. Ten slotte is het pleizierig naar iemand te kijken, die al zulke dingen sier lijk en gemakkelijk opknapt. Alleen dat boeiende converseren't Zou niet slecht zijn eens te horen hoe je dat in drie maanden moet leren Vooral dat eerlijke „al is het dan kwasi" maakt nieuwsgierig. MODE-NOVELLETTE Kort-kort roepen ook de lieden van de haute cou ture. Zet de schaar in al die klokken en fladders die voet, enkel en kuit geen kans geven. Van boven ook een flinke hap eruit, want rug en schouders zonder wat zijn be langrijker dan welke kraag en mouw ter ereld. Knippen in een lange avondjurk is een angstig bedrijf, maar het schijnt heus menens te zijn met dat kort. En terecht. Zo'n jurk komt tenminste van de klerenhanger. Je kunt haar aan als er wat leuks aan de hand is. Lopen, trammen, bussen, »zelfs fietsen: 't kan er allemaal mee. Dus: „Laten we maar met een taxi gaan, want oh m'n rokis er niet meer bij. x Voor wie pas een nieuwe lange hebben (maar hoe weinig zijn er K dat?) is het pech. Ze kunnen als V '.e dapper zijn knippen, net als y het meisje van de tekening. Uit het versmade deel gaat best een bolerootje voor als dat bloot toch te gekleed is. Ter ere van de 1950-loek garneerde ze met een randje bont. Wit, omdat ze nog een beetje bruin is door van de zomer. Zigeunerin Waarom speelse fantasie bij kin deren meestal systematisch ver woest wordt is niet duidelijk, maar een feit is dat het gebeurt. De ouders die het kind langzaam aan de maatschappijstructuur trachten aan te passen schijnen veelal van de veronderstelling uit te gaan, dat niets zo verkeerd is als vrij en on afhankelijk fantaseren. Inderdaad ls onze door en door geregistreerde en tot verstarring geneigde maat schappij in wezen tegengesteld aan de ontplooiing van de vrije fanta sie. In het kind ligt de mens van straks besloten, die vooral vrjjheid van handelen, denken en ademen nodig zal hebben. Daarom moet het kind van nu de vrijheid leren door ongestoord te kunnen fantaseren in zijn spelen. Met de dodelijke ernst en dorre se rieusheid van deze maatschappij be hoeft het waarachtig niet lastig ge vallen te worden, want daar krijgt het nog akeligheid genoeg mee- Het heeft geen zin om voor kinderen met St. Nicolaas mooie dure blok ken met plaatjes erop te gaan ko pen en dan te eisen dat het de blokken net zo geordend aan elkaar gaat passen (plaatjes in bij elkaar passende volgorde) als dat het ge val is met de onderdelen van het invulformulicr van de inkomsten belasting. Het kind moet zijn speelgoed kunnen gebruiken in de door hem zelf gewenste volgorde. Want het spelen van een kind is een psychi sche noodzaak, waarin het zjjn ver houding tot de buitenwereld al fan taserend verwerkt. Psychologen maken hier dan ook gebruik van als ze een nerveus kind behande len. Ze laten het dan vrijuit spelen, zonder het in een bepaalde vorm van spel te dwingen. Al spelend bouwt net zjjn innerlijke belevenis sen en conflicten tot een nieuwe kleine buitenwereld van blokken, poppen en wagentjes op, een nood zaak om de wereld aan te kunnen. De mensen van straks zullen meer vrijheid, van binnenuit ont staan nodig hebben, om het leven dat in steeds meer verstarde vor men dreigt te kristalliseren nog te kunnen verteren. Een leven dat de mensen niet meer bevredigt en in hen bitterheid doet ontstaan, ge paard aan doffe machteloosheid door gebrek aan fantasie geen uit zicht meer biedend, gaat de fatale ondergang tegemoet. Mensen die zo opgroeien ontwikkelen een gerem de, ln het onbewuste woekerende fantasie, die hen tot was maakt in de handen van Hitlers en Musso lini's, waaraan hun ziek geworden fantasie zich met lust en pijn on derwerpt, in afwachting van het moment dat ze elkaar van louter ellende als wolven verscheuren. In vijf jaar vier ministers aan binnenlandse zaken (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De ronde Limbur ger M a en en, Kamerlid voor de KVP., leidde gistermiddag met een zorgvol gezicht een stiefkind binnen in het gezelschap der Hoog mogende Heren. Ik kan haar niet an ders noemen, zei hu. met een blik op minister T e u 11 n g s. aan wie hij het wicht eigenlijk wilde toevertrouwen, als z\jnde de natuurlijke beschermer. De Limburgse afgevaardigde, die anders bij voorkeur over de mijnen spreekt, hief nu een jeremiade aan over het armzalig lot van dit stief kind: het ministerie van Binnenland se Zaken Vier vaders heeft het reeds versleten en de meesten van hen lie ten zich aan haar lot maar weinig gelegen liggen. Eerst kwam zij onder de hoede van dr. Beel. maar die had het zo druk met het minister-president schap, dat hij aan het stiefkind niet veel van zijn vaderlijke zorgen kon geven. Daarna was de beurt aan mi nister Witteman, maar die moest al gauw aftreden en werd in het nieu we Kabinet niet weer opgenomen. De heer Maenen zei er niet bij, dat dit kwam omdat hij als Katholiek begrip had getoond voor andere dan katholieke inzichten op het gebied van voegzame kleding. Van Pa van Maarseveen had men de beste verwachtingen, maar toen het eigenzinnige jongetje Sassen alle ooms en tantes in de hele wereld kwaad had gemaakt, kreeg minister Van Maarseveen het aan Overzeese Gebiedsdelen zo druk met het lijmen der scherven, dat het stiefkind niet meer in tel was. Een poosje mocht het nu dagelijks wandelen aan de hand van opa Van Schaik, doch diens interimaat bepaalde zich tot het gaande houden van de lopende za ken. En nu smeekte de heer Maenen met tranen de heer Teulings om het stiefkind aan zijn brede Brabantse borst te drukken, opdat het in de rij der departementen niet bloede loos en hinkend achteraan komt stappen. De minister beloofde met schorre stem niet van aandoening maar van verkoudheid dat hij zijn best zou doen, om te zorgen dat het lieve wicht in het vervolg in gezondheid zijn huiswerk zou kunnen maken, in casu een aantal wetsontwerpen in te dienen, waarop reeds lang wordt gewacht. Soldaten op Zuiderkruis zouden onder bedreiging zijn vertrokken Verdediger voor krijgsraad dringt aan op verlaging van „strafplafond" ROTTERDAM Dc krijgsraad te velde West heeft dezer dagen onder presidium van or. mr J. P. van Erk de duor de gebeurtenissen te Schoonhoven onderbroken® be rechting van Indonesië-deserteurs hervat. Voorlopig beperkte deze hervatting zich tot een dozijn reeds vroeger verwezen zaken. Bij gelegenheid van zijn eerste pleidooi betreurde de algemeen toegevoegd raadsman voor Indië- desertie-zaken, dr. mr. dr. W. Schuurmans Stekhoven arts-advo caat te Rotterdam, de geweldda digheid van de onderbreking van de berechting, die het vertrouwen bij de verdachten in legerleiding en berechting had doen dalen en het met zoveel moeite en zorg op gebouwde berechtingsstelsel onder, mijnd had. Ernstig achtte deze verdediger het feit. dat van de 161 per slot van rekening per „Zuiderkruis" op 28 October naar Indonesië ver trokken deserteurs slechts een klein gedeelte „vrijwillig" gegaan was. De overigen, die bij .het be zoek van ouders en verwanten Zondags tevoren nog afgesproken hadden, niet te zullen gaan, waren pas Maandags en Dinsdags ge zwicht voor dc op hen uitgeoefen de sterke morele pressie, waarbij men hen, naar spreker zeide, ge heel ten onrechte 10-15 jaar cellu laire opsluiting en dubbele bestraf, fing had gesuggereerd. De verdediger was voornemens te zijner tijd aan de minister van Oorlog en de chef van de generale staf de bewijzen omtrent deze. zoals hij zeide, onwaardige bedrei gingen tegenover murw gemaakte en moreel weerloze arrestanten over te leggen. De verdediger drong aan op spoedige berechting van de 31 achtergebleven Indonesië dienst weigeraars, liefst op een of twee speciale Zittingen van de krijgs raad, opdat, naar hij zeide, de door genoemde dreigementen veront ruste ouders en verwanten van de achtergebleven en de in hun ver trouwen in regering en legerleiding geschokte ruders en verwanten van de vele op 28 October niet vrijwillig vertrokken deserteurs, spoedig weten, dat er van regering en legerle.ding onafhankelijke mi litaire rechters in Nederland be staan. Tenslotte wees hij er op, dat dc voor de berechting van de enige honderden resterende Indonesië- deserte .rs voorheen gebruikelijke maximumstraf van jaar geëist door de generale preventie en rekening houdende met een erblijf van de troepen in de tro pen van maximum 3 jaar geen zin meer heeft, nu de laatste troe pen naar Indonesië zijn vertrokken en alle troepen in Indonesië bin nen 9 maanden gerepatrieerd zul len zijn. Hij drong krachtig aan op verlaging van genoemd „straf plafond" en op het van regerings- 'wege treffen van dc nodige maat regelen om e^n deel "'»n de 1500 ja^r straf, diè aan de reeds be rechte 1.000 Indonesië-deserteurs is opgelegd, kwijt te schelden na terugkeer van de troepen. Kamerlid Van Sleen richt verwijten tot de legering Minister doet vage toezegging tot verbetering (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Bitterheid en opwinding heerst onder de gepension- neerden, zei de heer Van Sleen (Arb.) gisteren in de Tweede Kamer met al dc ernst, waarover hij beschikt. Zü komen tot wanhoopsuitingen, omdat de 25 procent toeslag, welke op de pensioenen gegeven wordt, te I weinig is. Sommigen hunner, aldus dc heer Van Sleen. denken er zelfs Bl'itS Zakenman Vermoord Gebrek aan eerbied voor Wilhelmus MAKASSAR Sprekende over het Indonesische volkslied Indo nesia Raya" heeft de Oost-Indo nesische minister van voorlichting I II. Doko gezegd, dat dit lied niet kon worden vergeleken met lied jes als „Bo lede bo". Sinomen hel „Wilhelmus" Hij verklaarde dil tijdens de debatten over een aanvullende begroting van zijn departement. Enkele afgevaardig den hebben in deze moorden aan leiding gevonden tegen minister Doko's begroting te stemmen. De katholieke afgevaardigde Emste- de zeide, dat het gebrek aan eer bied. dat de minister voor het Ne derlandse volkslied aan de dag had gelegd, voor hem aanleiding was, niet accoord te gaan met 's ministers beleid. Ook de heren Polak en Janssens, respectievelijk leider en afgevaardigde van het LE V. kantten zich tegen de ge wraakte passage. De heer Jans sens zou tegen de begroting stem men, de heer Polak wilde alleen zijn goedkeuring geven aan de cijfers der begroting. (Ingez. Med.) r -v Uw fijnste wollen japon, De wollen kleertjes von baby, Uw donzige, wollen deken, Uw wollen jumper en tricol. wol wast U veilig in Vs. 35 ct per pak - Netto 100 gr LAATST kwam in een leesbibliotheek een kleine, jongen voor de toonbank en vroeg: Een liefdesboek voor Moe en een wilde-bees- ten-boek voor Pa. In zijn onnozelheid zei het kind treffend duidelijk, waar het altijd bij het kiezen van ontspanningslectuur op aan komt. Inderdaad vragen vrouwen het meest liefdesromans en mannen willen cowboyboeken en wildernisromans, zo is het in iedere stad, zowel in ons land als er buiten. En met films blijkt het al even zo te zijn. Vrouwen gaan het liefst naar films met veel liefde, romantische films met mooie sterren, die in weelde baden, films die liefst ook een bevredigend slot hebben, waar in „ze elkaar krijgen". Mannen hebben meer de voorkeur voor wildwest en avonturenfilms. Dat is nu eenmaal zo en we kunnen het niemand kwalijk nemen. In ieder lefet verlangen naar wat avontuur en romantiek Het is maar al te begrijpelijk het leven kan zo hopeloos grauw zijn, er is zo'n dagelijkse strijd om de kleine dingen zo'n reeks van grote en minder grote zorgen, zo'n tel kens terugkerende onmin met al die andere mensen waar we mee in huizen samengepropt zitten, dat het werkelijk geen wonder is. dat men in een mooiere wereld vlucht voor een paar uur en a raison van een paar kwartjes. Mensen die 'n minachting hebben voor die drang naar romantiek en avontuur zijn óf hyprocriet of ze hou den geen rekening met de werkelij ke behoefte van de mensen. Trou wens. hoeveel ontwikkelde lieden zijn er niet, die toch heus wel graag ter ontspanning naar een film gaan en die romantische verhalen lezen. Denk maar eens aan al *die pro fessoren die heerlijk weg kunnen duiken in detective-romans, (dat lezen we tenminste altijd in hun levensbeschrijving) MAAR DE KINDEREN.... Iets anders is het, als onze heel jonge mensen, de kinderen van 15 en 16 veel naar films gaan. Meestal hebben de ouders het nog wel in de hand en kunnen ze die kinderen verbieden of tegenhouden, maar er zijn toch grote groepen van op geschoten jongens en meisjes, die werkelijk verslaafd zijn aan de films En evenals de beeldromans zijn ook die films een gevaar. Een vlucht in de romantiek is alleen vergeeflijk wanneer men weet, dat het een vlucht is en wanneer men zich voortdurend voor ogen houdt, dat de werkelijkheid heel anders is. wanneer men na afloop weer met Evelien spreekt VAN VROIJW TOT VROUW de benen op de grond terug komt en kan zeggen: He. he. dat was aar dig, maar nu weer aan de slag. En kinderen kunnen dat niet. Ze blijven met hun fantasie en met hun aandacht te lang en te intens bij die film hangen. In Engeland is kort geleden een verdoorgevoerde enquete gehouden over de invloed van films op kinde ren. De uitkomst van die enquete is gepubliceerd in een boek: Socio logy of Film. Men heeft in Enge land filmclubs, die door de bios coopmaatschappijen worden georga niseerd en gestimuleerd, waar kin deren lid van kunnen zijn. Maar lang niet altijd zijn de daar vertoon de films ook werkelijk jeugdfilms en kinderen zien daar dus al de hevig-emotionele liefdesverhalen, over om door het houden van een collecte dc nooddruft te lenigen van de gepensionneerden, die door dc Regering bitter zün teleurgesteld. De heer Van Sleen verweet de Regering, dat sinds Maart van dit jaar de zaak eenvoudig is blijven rusten. Hij releveerde de geschiede nis: nadat de gehele Kamer de 25 procent toeslag onvoldoende had ge oordeeld. werd verleden jaar een motie-Van Sleen aangenomen waar. in uitdrukking werd gegeven aan het verlangen van de Kamer naar verbetering der normen. De Rege ring zegde toe. de motie te zullen uitvoeren, doch het wetsontwerp, dat op tafel kwam. voldeed op geen stukken no aan de motie en aan de billijke wensen der gepensionneer den In Maart van het vorige jaar heeft de heer Van Sleen toen een amendement ingediend op het wets ontwerp, waarin voor de toeslag oen zodanige schaal werd voorge steld. dat de gepensionneerden met een lage pensioengrondslag er baat bij zouden hebben. Doch sinds Maart 1.1. heeft de Re gering niets anders van zich laten horen dan de mededeling naar aan leiding van schriftelijke vragen van een Kamerlid dat de regering haar mening over het amendement-Van Sleen sooedig kenbaar zou maken Doch dit is niet gebeurd en de ge pensionneerden wachten nog maar steeds op een behoorlijke regeling Hoe lang zal de Regering hen en de Kamer nog in het onzekere laten? Deze geschiedenis dreigt een treurspel te worden, oordeelde de AR-heer Stapelkamp. Minister Teulings zegde op korte termijn een nota toe. die wel_ licht vergezeld zal kunnen zijn van een voorstel, dat in de door de Ka mer gewenste richting gaat al de vaak wrede en lugubere vechtfilms, de smakeloze gooi- en smijtfilms. Ook daar bleek dat de meisjes zonder uitzondering de liefdesfilms prefereerden, de jongens de avon turenfilms. En we weten ook hier in Holland maar al te goed. hoe de censuur werkt. Een t.e lange zoen wordt ge knipt. maar de werkelijk emotio nele inhoud de morele strekking van een film is eigenlijk veel be langrijker dan de dingen, die men kan aanwijzen en kan couperen. Aan jonge mensen, die onbeperkt naar films kunnen gaan, kan dat toch zonder enige twijfel schade doen, al was het alleen maar, om dat zij hun hoofd boordevol krij gen met malle verhalen en een vol komen verwrongen moraal. SPRééK MET DE JEUGD Zoals men zich waarschijnlijk herinnert, is ook hier in Nederland ongeveer een jaar geleden een con gres: Jeugd en Film geweest, waar besproken werd hoe men het best de invloed van films op jongeren kan bestuderen en zo nodig kan lei den, door aan kinderen goede jeugd films aan te bieden. Maar nu trekt de bioscoop nog steeds met een magnetische kracht; al lopen onze kinderen niet dag in dag uit naar de film. wanneer zij de kans krijgen, doen ze het wel. En daarom is het van groot belang dat we met jongeren praten over de films, die ze hebben gezien. Om er dus zelf ook heen te gaan en er nuchter en critisch met zoon of dochter over te spreken. Daardoor is het gevaar minder dat zij zich een stiekeme wereld van genot ver- schaffen, die langzamerhand een veel te grote plaats in hun fantasie gaat innemen en hen alle mogelijke dwaze ideen bijbrengt. Wanneer wij met onze critiek ko men, die niet onvriendelijk hoeft te zijn, maar toch nuchter, dan valt d.e opgeblazen fantasiewereld van zelf ineen. Toegeven aan een vlucht uit de werkelijkheid is namelijk niet in het minst verkeerd, wanneer men zich bewust is van die vlucht en bewust van de werkelijkheid, die straks weer op ons wacht. door Franse militairen PARIJS Drie jonge Franse mili tairen hebben bekend de U-jarige Brits zakenman Edward de Muralt te hebben gedood, wiens ontzielde lichaam dezer dagen in zijn auto werd aangetroffen in de buurt van de Champs Elysées Hoewel de poli tie op het gearresteerde trio juwelen en bankbiljetten heeft gevonden, die aan De Muralt hebben toebehoord, schijnt volgens verklaringen van de daders roof toch niet het motief te zijn geweest. De Fransen lieten De Muralt op diens verzoek wat van Parijs zien. Tijdens een toch tje in zijn wagen kwam het tot een vechtpartij Dc militairen deelden een paar klappen uit, tot De Muralt neerviel zonder een kik te geven Zij beweren alle drie ten stelligste niet van plan te zijn geweest hem te ver moorden. „La Passionara" in arrest wegens Titoïsme PARIJS De bekende Spaanse communiste Dolores Ibarruri Gomez, die in de Spaanse burgeroorlog be kend werd onder de naam van „La Passionara". »s te Praag gearresteerd. Spaanse emigranten te Parijs delen mee. dat zij geweigerd heeft do Sowjet-Russische voogdijschap te Spaanse communistische partij onder stellen en beschuldigd wordt van Titoïsme. „La Passionara" vluchtte aan het eind van de Spaanse burgeroorlog naar de Sowjet-Unie. Sinds enige tijd hield zij zich in Praag op, waar zij behandeld werd wegens een hart kwaal. Opbrengst van de landbouw moet elk jaar met anderhalf procent stijgen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Voor iedere Nederlander is op het ogenblik dc op brengst van een halve hectare cultuurgrond beschikbaar om hem te voe den. Dit is op het ogenblik voldoende, als men het tekort aan broodgraan buiten beschouwing laat. Doch tcrwüi de bevolking regelmatig toeneemt, blijft de hoeveelheid cultuurgrond vrijwel gelijk. De opbrengst van de Nederlandse bodem zal dan ook ieder jaar met anderhalf procent moeten stijgen, om de Nederlandse bevolking te kunnen blijven voeden. Wat de beschikbare hoeveelheid cultuurgrond per hoofd der bevol king betreft, staat Nederland er. vergeleken met andere landen, niet best vow In Frankrijk is drie kwart H A per hoofd beschikbaar en in de Verenigde Staten zelfs meer dan één H A Dat wij dit jaar onze bevolking zelf kunnen voeden, is mede het gevolg van de gunstige oogst van dit jaar Op het ogenblik wordt onze bevolking zelfs beter gevoed dan vóór de oorlog. Zo is bet melkverbruik met niet minder dan 60 procent toegenomen, het suikerverbruik met 27 procent even als het verbruik van groenten en het groentenverbruik met 10 pro cent- Minister Mansholt deelde dit met zekere voldoening in de Tweede Kamer mede, nadat niet minder dan vijftien sprekers hem over zijn be leid aan de land hadden gevoeld. Over het algemeen was dit niet hardhandig geschied, zodat de mi nister de zachtzinnigheid zelf was en bereid omhet met ieder der sprekers geheel of ten dele eens te zijn Alleen ten opzichte van de CPN was hij het tegendeel van zoetsap pig omdat van die zijde verwezen was naar een krantenbericht, vol, gens hetwelk de minister zou heb ben verklaard, dat als niet binnen korte tijd de landbouwproductie met een kwart was opgevoerd, de kleine boeren gedoemd zouden zijn om te verdwijnen. Ik heb zoiets nooit gezegd, aldus de minister Als hét niettemin toch in een krant heeft gestaan, zal het pngetwijfeld in „De Waarheid" zijn geweest.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3