George A. Jonker gaat forensen tussen Den Haag en Amerika f' Verbeter kivaliteit om klanten te winnen en te behouden BrucUiiervereniojuo;maakt een moeilijke tijd door Vrijdag 18 November 1949 7 SPEURTOCHT NAAR DOLLARS (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG. De heer Georee A. Jonker forenst In het troot. Hij heeft zijn Intrek eenomen in een vriendelijk huisje In het pastorale 's-Gravcnhaee ver van zijn dagelijkse arbeidsveld, dat ergens ligt In de buurt van de Golf van Mexico. Wanneer hij even naar zijn werk moet pakt hij Constellations van de KI.M, zoals de forens in het klein een streekautobus of een boemeltreintje pakt. Vertrekt mijnheer Jansen uit Bussum 's morgens met zijn actetasje naar de hoofdstad onder de be lofte voor het vallen van de avond terug te zijn, de heer Jonker zet een paar hutkoffers vol monsters op de boot en belooft beslist voor de lente neer terug te zijn. Nederlands marktonderzoeker in de V.S. We zeiden het reeds, de heer Jonker forenst in het groot. En in de tijd, welke zijn retourtje hem laat. verdient hij in de Zuidelijke Staten de harde dollars waarmee de Nederlandse industrie haar da- gelijkse grondstof moet betalen. Nederlands marktonderzoeker, staat op zijn kaartje. Handelsreizi ger in het groot, zou men ook kun nen zeggen. In de jaren na de oorlog heeft Nederland, als de andere West- Europese landen, geworsteld met een chronisch dollar-tekort. Het zout van de aarde, in de vorm van grondstoffen, machines en levens middelen was slechts in de Ver enigde Staten te krijgen, wanneer men maar dollars had om te beta len. Wij hadden die dollars niet, maar er was één middel om ze te krijgen: we moesten ze verdienen. Het zij toegegeven, dat Nederland het wel een beetje heeft gepro beerd. We hebben goede Nederlandse producten naar Amerika gezonden er. we hebben er kopers voor ge vonden. Maar ind:en we eens kij ken naar ons huishoudboekje van 1948 dan kunnen we slechts con stateren, dat Nederland In dat jaar in Amerika voor iedere dollar, die we er verdienden, er twaalf heeft uitgegeven. Om onze indus trie aan de gang te houden, om onze magen te vullen, hebben we voor 860 miilioen dollar aan goe deren in de V.S. gekocht. En we hebben er voor niet meer dan 73 miilioen dollar weten te verkopen, om op die 860 miilioen wat af te betalen. Nu heeft Oom Sam zijn factotum Marshall wel gevraagd van zijn privébankrekening het verschil in de kas van de zaak bij te storten, doch hij heeft ons meteen verteld, dat hij niet bereid was, dit na 1952 nog verder te doen. De Nederlandse maagd is toen eens aan het rekenen gegaan. En zij is tot de conclusie gekomen, dat er twee middelen zijn om haar huishoudboekje sluitend te maken, voorzover het de Amerikaanse le verancier betreft. Zij zal minder bij hem moeten kopen, en tevens moe ten proberen wat meer van haar eigen handelswaar aan hem kwijt te raken. Aardewerk, schilderijen, bloembollen, edele producten van handenarbeid radiotoestellen, ti» dat soort dingen, waar veel goed kope handenarbeid in zit. Mis schien ook artikelen waar we tot nu toe niet aan hebben gedacht. En toen heeft de Nederlandse maagd de heer George A. Jonker in dienst genomen. Vlak voor de heer Jonker dezer dagen weer naar de buurten van New Orleans vertrok, heeft hij ons verteld hoe hij van plan is, deze zaken aan te pakken. „Ik heb,'' zo zei hij. „in Neder land contact opgenomen met een groot aantal firma's van wie wij weten dat hun producten de con currentie van buitenlandse artike len zeker kunnen doorstaan. De eerste jaren na de oorlog hadden de Nederlandse fabrikanten niet zo verschrikkelijk veel belangstelling voor verkoop naar Amerika. Ko pers in de landen van West-Europa betaalden meer en zij hadden zo veel nodig, dat ze niet eens zo erg op kwaliteit letten. Maar tegen woordig is dat wat anders gewor den. Ook de Europese kopers wor den bijzonder kritisch en boven dien hebben ze langzamerhand al zoveel gekocht, dat ze wat zuini ger aan gaan doen. En zo begint dus de Nederland se industrie wat meer belangstel ling te tonen voor een land als Amerika, waar een goede 140 mii lioen mensen een enorme koop kracht vertegenwoordigen. De be langen van de Nederlandse staat met zijn bijzonder grote dollar-be hoefte en van de Nederlandse pro ducent met z'n behoefte aan nieuwe klanten beginnen nu min of meer parallel te lopen. En hu ziet men dus, dat de regering een dollar- exportplan heef ontwikkeld, waar aan zij de nodige steun geeft, ter wijl handel en industrie daarop een aanvullende regeling hebben ge maakt, die beoogt bij de bevolking van de Verenigde Staten belang stelling en waardering voor het Nederlandse product te kweken." Wat de heer Jonker, markton derzoeker van het Cihan nu doet is het volgende. Hij gaat met zijn stalen en monsters naar het hem toegewezen gebied langs de Golf van Mexico en daar begint hij voor de Nederlandse firma's welke hij heeft weten te interesseren, en die zijn rei- bekostigen, op zoek naar gegevens, klanten en voorbeelden. Naar voorbeelden van Amerikaan se concurrerende producten, opdat de Nederlandse fabrikant weet wat er ten minste van zijn eigen artikel zal worden geëist, wil het een kans maken. Naar reacties, vooral van warenhuisdirecties, op Nederlandse producten, welke ginds nog niet bekend zijn. En naar Amerikaanse oordelen over onze kwaliteiten, levertijden en zo meer. Het is niet altijd even op wekkend wat de heer Jonker te horen krijgt. Nederlandse firma's hebben er, naar Amerikaans oordeel, een handje van afspraken, welke bij het aanvaarden van een order zijn gemaakt, rustig te vergeten. Men levert in alle gemoedsrust maan den later dan beloofd werd, en dan gebeurt het nog vaak dat kwall teit of kleur volledig afwijken van de getoonde monsters. „Dat kan een Nederlandse leve rancier zich misschien twee keer veroorloven," zei de heer Jonker, .maar dan kan hü ook verder wel thuis blijven. Want voor alles vra gen de Amerikanen dat ztf hun buitenlandse leveranciers kunnen vertrouwen. Anders nemen ze lie ver een binnenlandse aanbieding, al is die wat duurder." In het algemeen kan men zeggen, dat het Nederlandse product niet dat laatste beetje verzorgdheid heeft, welke het superieur kan maken boven alle nadere. En toch is dat nu juist wat Amerika vraagt. Een cellophaantje, een extra lakje doen het hem daar precies. De Ne derlandse industrie is in die din gen nog veel te slordig. Maar wan neer deze marktonderzoek-reizen van het CIHAN het centraal in stituut ter Bevordering van de Bui tenlandse Handel slagen, dan zal de Nederlandse fabrikant door regel matig contact met de markt onderzoeker, van de Amerikaanse eisen wel zo doordrongen raken, dat hij aan de .finishing touch de aandacht geeft, welke zij verdient. „Laat men in Nederland beden ken, dat Duitsland en Japan op de Amerikaanse markt al weer ernstige concurrenten zijn, en dat we nu of nooit die slag moeten winnen. QUEENIE IS DERTIG JAAR en heeft hiermee reeds geruime tijd de pensioengerechtigde leeftijd voor paarden bereikt. Zij genoot ook ten volle van haar rust, tot haar baas op het voor Queen ie niet zo beste idee kwam, haar nogmaals bij het arbeidsproces in te schakelen. Queenie werd van haar stal te Gloucestershire gehaald en kreeg tot taak met de eeuwenoude cidermolen appels te persen. En zo loopt Queenie op haar oude benen maar rond en rond, terwijl de heer Steel, haar baas, de'appels in de trog gooit. Daar trap ik niet in!" (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Op de verjaar dag van de Kroonprinses, nu Koningin Juliana, in 1947 tikte een Haags journalist voor hotel Figi in Zeist een bekend en ge acht inwoner van dit riante dorp discreet op de arm. „Zou u mij niet iets willen vertellen over de persoon van de burgemeester en hoe hij hier staat aangeschreven?" De verwonderd omhoog getrok ken wenkbrauwen van de onder vraagde waren even welsprekend als een gehele reeks vraagtekens. Fluisterend zei de journalist: „Hij wordt burgemeester van Den Haag en ik zou graag enkele bij zonderheden omtrent hem we ten." Toen werd het gelaat van de notabele Zeistenaar breed van het lachen en terwijl hij de kran tenman vol begrip voor de goede mop op de schouder klopte, zei hij: „Nee, meneer, daar trap ik niet in! Want zoiets is volkomen uitgesloten." Dit oordeel haalde gisteren in de Tweede Kamer het P. v. d. A.- kamerlid Tu i n, burgemeester van Hoogezand, aan om te bewijzen, dat het afkeurend oordeel over de antecedenten van de voormalige Zeister en Haagse burgemeester niet berustte op gebeurtenissen van later datum en dat dus de mededeling van minister Teullngs die zelf aan de zaak onschuldig is in zijn memorie van ant woord, dat deze benoeming des tijds met voldoende waarborgen omgeven was, niet klopt met de reputatie van de persoon in kwestie. De minister is hierop niet in- gegaanhij bepaalde zich tot het toezeggen van de grootste objec tiviteit bij burgemeestersbenoe mingen. Hoevelaken SERENADE In verband met het 12*4-jarig huwelijksfeest van het echtpaar van de Bunt-Geitenbeek bracht het Fanfarecorps haar feestend lid een serenade, welke zeer op prijs werd gesteld. UITVOERING FANFARECORPS Het Fanfarecorps geeft Zaterdag- i avond a.s. o.l.v. de heer W. A. J. C. Wakelkamp in het verenigingsge bouw een uitvoering, waaraan me dewerking zal wordrn verleend doro het cabaret „Miniatuur" o.l.v. de heer G. Kommer. Ipp*;. 3 •- i^pl. SNtfJ '0- 1 K fioscoop 10... BURGERLIJKE STAND HOEVELAKEN. Geboren: Ja cob z. v. C. Verschuur en L. C. van Vonno (te Amersfoort). Overleden: Gerritje van Soeren echtg. van G. Woudenberg 51 j., wonende te Nijkerk. ry O PAUS PIUS XII: Vrij van vrees alleen als geweld verdwijnt CASTEL GANDOLFO. Paus Pius XII heeft in een toespraak tot een uit zeven personen bestaande commissie uit de Amerikaanse se naat, die kennelijk bedoeld was voor het oor van de Sowjetunie, verklaard, dat er altijd vrees voor oorlog in de wereld zou zijn, zolang er nog een macht ter wereld is, die de mensheid met geweld de sla vernij opdringt. De ware functie van de macht moet zijn, aldus de Paus, het recht, dat door God aan de mensheid is gegeven, te be schermen, niet echter om hen ter neer te slaan en in het ongeluk te storten. Overigens sprak de Paus voor de derde maal in twee weken tijds, weer over de betekenis van het recht en de Christelijke principes van rechtvaardigheid. Poppenfabriek te Losser door brand verwoest LOSSER. Inventaris, machi nerieën, voorraden en gebouwen van G. Morselt's poppenfabriek te Zuid Berghuizen onder Losser gin gen verloren, toen Donderdag avond in dit bedrijf een brand uit brak, die door onvoldoende druk op de waterleiding niet krachtig genoeg kon worden bestreden. De brandweren van Losser en Oldenzaal waren vrij spoedig ter plaatse, maar konden aanvankelijk weinig uitrichten. Toen men ein delijk voldoende water had, waren alle afdelingen van de fabriek na genoeg uitgebrand, uitgezonderd de machinekamer. Men kon slechts voorkomen, dat een aangrenzend magazijn en een autogarage van de Nederlandse aardoliemaatschap pij, alsmede het voor de fabriek liggende magazijn van een eier- handel in vlammen opgingen. Ver zekering dekt de schade. Plannen voor landelijke woningruilcentrale DEN HAAG. Minister Teu- lings heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Regering plan nen in studie heeft betreffende de instelling van een landelijke wo ningruilcentrale. V. Drie ere-leden benoemd Op de ledenvergadering van de Ned. Brucknervereniglng die Woensdag In Utrecht werd gehouden, wer den sombere klanken vernomen. Het ledental was namelijk sterk teruggelo pen en komt op het ogenblik niet boven do 100 Dit vindt zijn weerslag ln de acties die de vereniging ter propa ganda van Bruckner's oeuvre kan of liever: niet kan ondernemen. De voorzitter. Herman Rutters deed dan ook een krachtig beroep op de leden om in eigen omgeving^ belang stelling voor het streven der Bruckner- verenlglng te wekken. Meer verheugend was de mededeling dat de statuten der Vereniging thans Koninklijk goedgekeurd zullen worden, terwijl men er met voldoening op wij zen kan dat de radio zich ten aanzien van Bruckner's werk zeer actief toont. Veel verwacht men van de nieuwe U.S.O.-dlrigent Paul Huppcrts cn ging dan ook een suggestie van de vergadering uit voor een internationaal Brucknerfeest met als deelnemende or kesten het U S O. en het Residentie orkest. Ook Willem van Otterloo, twee de voorzitter -an de vereniging, ls Im mers een geestdriftig bewonderaar van de grote Oostenrijkse componist. Over de mgoelljkheden van een Bruckner feest zegde het bestuur toe. zich nader te zullen beraden Willem van Otterloo cn Hein 's-Gra- vesande werden op deze vergadering herbenoemd, respectievelijk als tweede voorzitter en secretaris. Voorts werden tot ereleden benoemd drie figuren wier namen onverbrekelijk aan de Bruck- ner-traditle verbonden zijn. t.w. de Oostenrijkse Bruckner-blograaf dr. Max Aucr en de dirigenten Carl Scherlcht en Eduard van Bclnum. Van Otterloo huldigde daarna met veel warmte de ondanks zijn leeftijd zo vitale voorzit ter Herman Rutters. ter gelegenheid van dien.. 70ste verjaardag op 22 Dec. a.s. en boo^ hem een boek van Leopold Norvak aan getiteld Te Deum Lauda- mus. Gedanker zur Muslk Anton Bruckners. Aan het slot der vergadering werd door drs. J. Brans uit Den Haag een causerie gehouden over „Bruckner en Gezelle". waarin een interessante paral lel tussen do twee kunstenaars werd „Dan verklaar ik hiermede dr. Max Auer en de dirigenten Carl Schuricht cn Eduard van Beinum benoemd tot ere-leden van onze vereniging". Herman Rutters voorzitter van de Nederlandse Bruckner-vereniging liet de ha mer vallen en de drie, niet aan wezige verbreiders van de kunst van Anton Bruckner waren be noemd. Naast de heer Rutten de tweede voorzitter van de vereni ging Willem van Otterloo. getrokken cn die sterk boeide niet alleen door de inhoud, maar vooral ook door de geestdrift wyrmce deze rede werd uitgesoroken. DE BERGEN OP ZOOMSE ouden van dagen hebben steeds de volle aandacht van 't gemeentebestuur cn de particulieren dezer Bra bantse stad gehad. Een speciaal comité, het amusementscomité voor ouden van dagen, organi seert jaarlijks autotochten en /Urn- en toneelvoorstellingen. Hiermee was het comité nog niet tenvolle tevreden. Er is thans een lokaal ingericht, waar de oudjes hun tijd kunnen doorbrengen cn de nodige ontspanning vinden. En zij behoeven niet op een droogje te zitten ook! Een bakje troost kost slechts vijf cent, de snert 10 cent. Voor een dubbeltje kunnen de oudjes een hele film zien, terwijl zij voor cên cent een kaartje mogen leggen. Eén der oudjes kient, voor hij het ont spanningslokaal binnen gaat, op het bord uit, hoe hij zijn zakgeld het beste kan besteden. Gemeentbegroting Soest 1950 De gemeente Soest heeft een flin ke financiële meevaller gekregen, hetgeen blijkt uit de begroting voor 1950, welke de Raad dezer dagen ls aangeboden. De bijzondere uitkering uit het gemeentefonds, welke voor 1949 op ƒ100.000 was geraamd, is vastgesteld op 112.400 en die voor 1950 kan worden geraamd op 134.880. Bovendien wordt de aan de gemeente ten goede komende ond*r- nemlngsbelastlng, welke voor 1949 106.200 opleverde, voor het komend jaar begroot op 150.000. Met nog een ander voordeeltje meegerekend, ztin de voor 1950 beschikbare midde len rond 1 99.000 hoger dan die voor het lopende jaar. Het leeuwenaan deel hier gaat naar Openbare er- ken, waarvoor 60.000 meer ls uit getrokken ten behoeve van het on derhoud van straton en de gemeente- reinigingsdienst Met de kapitaaldienst staat het er lang niet zo gunstig voor. De totale schuld, die per 1 Januari 1949 rond 2)4 miilioen gulden bedroeg, zal per 1 Januari 1950 rond 3.3 miilioen be dragen. Dit wil zeggen, een stijging van de schuld van 115.18 tot 150 86 per inwoner. Deze toene ming komt geheel voor rekening van de woningbouw. Soest Bondsploeg voor Twente gewijzigd DEN HAAG. De Bondsploeg, die Zondag te Hengelo tegen het Twentse elftal aantreedt, is op ver schillende plaatsen gewijzigd. De samenstelling is nu als volgt: Doel: Saris (BW); achter: Huy- bregts (BW) en De Jong (ADO); midden: Verbeek (Sparta), Kil (DWS) en Van Houwelingen (Vo- lewijckers); voor: v. d. Gijp (Em ma), v. d. Tuyn (Hermes DVS), Van Geen (Scheveningen), Tim mermans (ADO) en Drager (Ajax) Reserves: Boudewijn (UW), Overbeek (BW), Kraus (DHC) en Temming (DOS). Jonge avonturiers De bediende van een alhier geves tigde schoen- en sportzaak, kwam Maandagavond, nadat hg die gehele dag kwitanties had geind, niet in de zaak terug om af te rekenen, hetgeen bij de patroon argwaan wekte. Hy stelde zich met de politie ln verbin ding, om reden de jongeman ook niet in zjjn huis was verschenen. De po litie toog op onderzoek en vond in Baarn, in een rijwielbewaarplaats, de ook door de bediende meegenomen transportfiets van de zaak welke door hem aldaar was gestald. Inmid dels is de jongeman, die ln gezel schap was van een vriend uit Soest, in Baarn gearresteerd. De toedracht ls als volgt: De bediende, een zekere v. Sch ontmoette Maandagmiddag zijn jeugdige vriend, met wien hfl het plan had gesmeed om samen de we reld in te trekken, met de door hem geïnde 150. Van dit bedrag kochten zij een guitaar, met de bedoeling daarmede hun boterham te verdienen te gaan trekken door België, Frankrijk en Spanje. Maandagnacht brachten zij door in het kleedlokaal van BDC. De volgende dag trokken ze naar Rotterdam en ontmoeten daar een Baarns meisje, waarmede zij de terugtocht naar Baarn aan vingen, om tenslotte in Baarn tegen de lamp te lopen. Zbwel v. Sch. als zijn vriend Gr. zijn naar Soest over gebracht en zullen tfcr beschikking worden gesteld van de Officier van Justitie te Utrecht. Hun voorgeno men wereldreis is wel van korte duur geweest. MOBILE (Alabama)). Een enorm viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, de „Globemaster", is met 103 perso nen (90 passagiers en 13 koppen bemanning) aan boord naar Mar- ham (Engeland) vertrokken via New Foundland. Het vorige record aantal personen was 95. „De Zwaluw" vergaderde Dezer dagen hield de Soester Post duivenvereniging „De Zwaluw" in „De Gouden Ploeg" haar jaarverga dering. De jaarverslagen werden goedgekeurd, terwyi de periodiek af tredend e bestuursleden b(j acclama tie werden herkozen. Het bestuur werd uitgebreid met de heren A. Snij ders, P. Grift. W. Grift, H. v. d. Kuil en B. Roest. De clubtentoonstelling zal plaats vinden op 3 en 4 December a.s. In de grote zaal van De Gouden Ploeg. Vervolgens werden de behaalde kampioensprljzen uitgereikt aan: 1. Sj. Ryksen, Gen. kampioen; 2. C. v. Soest; 3. H. Gorissen; 4. N. Baltus; 5. Jac. Stalenhoef. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan zal er a.s. Zaterdagmiddag van 35 uur ln „De Gouden Ploeg" een receptie worden gehouden. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter deze vlot verlopen verga,, dering. 1000 gulden verduisterd Een zekere M. wonende te Soest heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van een bedrag van f 1.000.-. M. is in arrest gesteld en zal naar Utrecht worden overge bracht. H. Dammers behoudt de kans Donderdagavond werden voor het persoonlijk kampioenschap 4e klasse libre de voorlaatste partijen gespeeld in „De Schouw". De spanning is er in gebleven tot de allerlaatste partijen, waarbij H. Dammers van De Nieuwe Kei de beste papieren heeft, door zijn be tere moyenne. De uitslag van de gespeelde partijen zijn: H. Dammers (N.K.) 75 R. Koster (Zonneh.) 42 W. Bleumink (Metropole) 75 J. Polman (Lcusderkw.) 60 A. v. d. Berg ,Leusderkw.) 75 H. Lambrechts (Metr.) 52 P. van Asselt (Centraal) 75 B. Oudendorp (Metropole) 72 Gevonden voorwerpen Bruine handschoen, herdershond, spanningsmeter, bruine portemon- naie, linker kinderhandschoen, za- deldekje, lederen dameshandschoen, paar dameskousen, glacé heren handschoen, groen-wittc wollen want, gele hond (Mechclse herder), damestas, groentemandje, rode rub ber bal, licht grijze vulpenhouder, jonge bouvier, baret van de Kon. Marine, bruin lederen herenhand schoen, bruin nappa handschoen. 3.94 2.21 2.14 1.71 2.88 2 1.92 1.84 Schakers speelden gelijk Woensdag speelde het le tiental van de Soester Schaakclub haar tweede competitiewedstrijd te Hil versum tegen het 3e tiental van de Hilversumse Schaak Club. Het re sultaat was een gelyk spel. De ge detailleerde uitslagen z(jn: C. de BoerJ. Gorter 10 A. S. v. d. BergJ. C Thomasze 01 P. BoekkooyA. v. D(jk 01 J. D. 't HartJ. v. Emden 01 S. HoikemaB. Kantorowicz 10 P. NieuwenhuisH. Schreuder 01 J. de JongTh. de Ruig 10 Mr. J. den TexL. de Regt 01 J. v. LeersumJ. M. Befl 10 E. M. de GraaffJ. Timmer 10 5—5 m m VachtpantoHel, rood en bruin leder Q90 VROOM IKEI I Sn iW AMERSFOORT

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 7