AGBLAD VOOR AMERSFOORT Du ikeiule Spitfire ramt gebouw op vliegveld Twente Monaco krijgt een nieuwe Grimaldi Van het BNV via de CVD naar de BVD Vrijheid in gebondenheid Diamanlsmokkel kost de Britten 600.000 dollar Vier doden te betreuren r De agent verliest er zn helm bij Een naam verandert maar de reputatie niet j rrüang. no. 272 Zaterdag 19 November 1949 Opg,rfcbt door de Stichting ..Hei Parool" - Giro 510330. Bank Rotterdamsche Bank Postbus Abonnements- 12 ceDt p. I *-15 P kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. j.Y HET GEBOUW op het vlieg- fld Twente, dal gistermiddag door een duikende Spitfire werd rcramd, brak brand uit, d e door nllitoirin en de Ensclic dese brandweer is geblust. ENSCHEDE. Een Nederlandse Spitfire is gistermiddag om kwart over twaalf, na een mislukte duikvlucht op het vliegveld Twente, met grote snelheid tegen een stenen gebouw gevlogen, waarin ter plaatse de K..L M, en de Rijksluchtvaartdienst z(jn gehuisvest. I)c piloot, de eerste luitenant- vlieger Huisstee, die de enige inzittende was. kwam daarbij om het leven. De heer Schurcr, een van de leden van het personeel van de Rijkslucht vaartdienst, werd eveneens op slag gedood, toen het toestel in het gebouw drong. Twee andere personen, de heren Engbers uit Lonnekcr en Schey- grond uit Enschede, werden zwaar gewond. Zij zijn vannacht eveneens overleden In het gebouw brak brand uit, die terstond door militairen met schuimblusapparaten werd bestreden, waarbij later de Enschcdesc brandweer assistentie verleende. de gewonden vrijwel direct hulp kon worden verleend. Een van hen. de heer Seheygrond, sprong nadat hy gekwetst was, uit de bovenverdie ping van het beschadigde gebouw. Hij werd door twee aanwezigen op gevangen. In het gebouw bevonden zich ook nog drie militairen van de luchtstrijdkrachten, die licht werden gewond. Zij behoorden tot de Meteo rologische dienst. De om het leven gekomen bestuur der, eerste lt. vlieger J van Huisstcc. is afkomstig uit Gilze Rijen De weersomstandigheden waren op het moment dat hij zijn duikvlucht maakte, buitengewoon gunstig. Optrekmanoeuvre mislukt De verongelukte Spitfire behoorde tot de jachtschool van de luchtmacht Nederland, die op het vliegveld Twente is geslationneerd. Vrijdag morgen was het toestel, tezamen met een andere Spitfire opgestegen voor het uitvoeren van enkele „duikaan- vallen" op het vliegveld. Deze duik- aanvallcn worden regelmatig onder nomen en zij vormen een onderdeel van het lesprogramma van de jacht- vliegschool. Het verongelukte vliegtuig is van grote hoogte op het doel gedoken en daarbij te ver gegaan. Even voor de duik had de vlieger verscheidene malen de verkeerstoren opgeroepen, hetgeen er wellicht een aanwijzing voor is, dat er met de machine iets niet in orde was De piloot heeft op het antwoord van de toren niet ge reageerd. Dicht bij de grond gekomen heeft hij uit alle macht geprobeerd de Spitfire uit de duik op te trekken, heigeen hem echter niet is mogen ge lukken. Het vliegtuig heeft de grond geraakt, is met grote snelheid door geschoten en daarna uit elkaar ge sprongen. nadat eerst het gebouw van de K.L.M. en de Rijksluchtvaart dienst werd geraakt. De brandweer en de geneeskundi ge dienst van het vliegveld waren onmiddellijk ter plaatse, zodat aan Deense en Westduitse verte- I genwoordigers zijn overeengeko men, dat, tot eind 1950 18.000 ton Deense boter in West-Duitsland zal worden ingevoerd. s „Van de bovenste verdieping hebben we een uitzicht van 40 km. over de Oceaan en bij helder weer vai. 140 km over Iand," aldus een opgewonden bricj uit Boston, waar men ge lukkig is met een nieuwe gra nieten wolkenkrabber van 25 verdiepingen met 10.000 licht punten. Wijin ons benedenhuis, :.jn blij met de blijden... Voeder uw oesters met ra dioactie) plankton," aldus be veelt ons een buitenlands pros pectus. Zitten we nu in Bikini of IcrsekeV, kijk maar uit', je zal zeiJ ook radioactief worden tengevolge van een buitenlands oesteruurtje. iVee toch Heuzer houdt zich Zeeuwse eigen teelt. Is hier iets bn voor onze plat telanders?. in AjjKrika bloeien de 4-H-clubs. welker devies luidt; „Helder Hoofd, logaal Hart, en nijvere Handen voor een gezonder wereld, een voor namer land en een dorp om rrot.s op te zijn" - - Vol verwachting klopt het hart der Warrenezen in Ar kansas. want nog eert daq o) wat en uit het ruim van de Axcldijk komen de Borculose stoelen (40), tafels en lampen, die de meelijdende Achterhoe- kers voor de houtstad Warren hebben gemaakt na de wervel- stormramp van dit r>oorjaar. k. .1 \1EIIIKA Goed boven goud HET tegenspreken van geruch ten is een vrij nutteloos hé- drijf, maar waar geen gerucht te dwaas is om onzekere geesten van streek te brengen, zijn wij blij. dat president Truman dezer dagen verklaard heeft, dat de prijs van het goud niet verhoogd zal wor den, zolang hij in functie is. Het gerucht werd in de zomer gelan ceerd en won in kracht na de de valuatie-golf van September. De goudproducerende landen, in het bijzonder Zuid-Afrika, drongen aan op een verhoging van de goud prijs door de V.S Zij bepleitten, in het kort. een devaluatie van'de dollar Nu'is het zeker, dat een devaluatie van de dollar de hou- ders van aandelen in goudmijnen zcu helpen, maar eveneens staat vast, dat zij vrij- ln het Wel ieder ander zoeklicht zou schaden. In dien de Ameri kanen meer dol lars voor het goud zouden geven, zouden zij het gewenste effect van de Britse, de Franse de Nederlandse en alle an dere devaluaties onmogelijk ma- kon. Zij zouden de buitenlandse goederen op de Amerikaanse riarkten duurder maken. Zij zou- oen de Europese pogingen om hun handel met de V.S in evenwicht te brengen tot mislukking doe men. De monetaire politiek heeft 'ele kanten, die boven het begrip van de economisch ongeschoolde Saan, maar het vraagstuk van een devaluatie van de dollar behoort daar niet toe De Amerikanen kun f-en niet wensen, het economisch nerstel van Europa te saboteren; kunnen niet wensen, dat 's men sen werkkracht in plaats van op det produceren van nuttige goe deren op het delven van onproduc- goud wordt geconcentreerd. Le goudprijs mag niet veranderd "orden De hoofden van de Ameri kaanse Marshall-missies in Enge- and. Frankrijk. België en Neder land zullen Zaterdag a.s. in Den ,aaS bijeen komen. Regering wil wel inkrimping, geen opheffing van controle op onze economie DEN IIAAG- Liberalisatie van het economische leven is het van liet begin af aan het streven geweest van dc huidige minister van eco nomische zaken. Hij heeft, zoals hij zegt in zijn memorie van antwoord aan dc Tweede Kamer zoveel mogelijk de detail-bemoeienis van de regering met het economische leven willen verminderen. Vele leden van deze Kamer hebben hem naar aanleiding hiervan doen weten, dat zij vervuld zijn vr.n ernstige bezorgdheid. Hiervan heeft de minister, zo zegt hij verder in zijn memorie, met leedwezen kennis genomen. HU put er echter troost uit. dat vele andere leden over dit streven hun waar dering hebben uitgesproken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het Bureau Na tionale Veiligheid, dat zich na de bevrijding probeerde op te blazen tot een staat in de staat, heeft zijn slechte reputatie behouden, ondanks dat het twee keer \an naam is ge wisseld. Eerst werd het Centrale Veiligheids-Dienst en ten slotte Binnenlandse Veiligheids-Dienst. De leiding en de methoden zijn echter zo weinig veranderd, dat men er, gelijk wij, soms toe komt om de oude naam te gebruiken, welke bij de reputatie past. Toen het Tweede Kamerlid Goedhart gisteren het doopceel van de B.V.D. lichtte, zijn wij, dit crmeldexide, onwillekeurig in de oude aanduiding vervallen. De nieuwe naam gaat er nog niet goed in, evenmin als de methoden van deze, naar de woorden van de heer Goedhart, zonderlingste instel ling, die in ons staatsbestel bestaat. Terwijl zij officieel de taak heeft om de binnenlandse veiligheid te beschermen tegen ondemocratische invloeden, ook van buiten af. onder scheidt zij zich door een absoluut gebi-ek aan politiek begrip. Doch het zonderlingste van alles was, dat de minister van Binnen landse Zaken, de heer Teulings, volstaan moest met de verklaring, dat de B V D. geen geheime politie was, doch, dat hij verder van het instituut niets afwist, omdat hij nog geen gelegenheid had gehad zich in te werken. Uit de aard der zaak kan men van een minister, die nog geen twee weken in functie is, niet verwachten, dat hij van alle détails, zijn departement betreffende, op de hoogte is. Maar de heer Teulings is een ervaren parlementariër, die weet, wat er over dit instituut on der zijn verschillende namen in het parlement te doen is geweest. Hij kon dus zeker zijn van critiek op Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië* zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: soldaat D. Brouwer uit Haskerland (Fr.): korporaal G. v. d. Eijnden uit Val- kenswaard (N.Br.); soldaat A. Hoot- sen uit Veenendaal. Kon. Ned, Ind. Leger: geen ver liezen. Acrobaat Jan Vogel in Kansas City verongelukt KANSAS CITY: De Amster- damse acrobaat Jan Vogel, die reeds een jaar in de Verenigde Sta ten optrad met een sensationeel programma, is gisteravond te Kan sas Citv van een hoogte van 30 me ter naar beneden gestort. Hij wertj in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Jan Vogel, die 37 jaar oud was, was bekend om zijn schijnval van een hoogte van 30 meter. Halver wege greep hij dan een voor de toeschouwers onzichtbaar koord, dat aan zijn *enkel bevestigd was. Vrijdagavond viel hij echter tot op de grond, zonder dat hij in zijn val werd gestuit. Het publiek ge loofde tot het einde toe in een schijnvertoning. Het is niet bekend, waaraan het ongeluk te wijten is. de B.V.D. en het was tegenover de Tweede Kamer, wier souvereine rechten hij vroeger krachtig heeft verdedigd, niet meer dan behoorlijk geweest, indien hij zich op het debat over dit punt behoorlijk had gepre pareerd. KNAC vraagt opheffing van Zondagsrijverbod DEN HAAG. De KNAC. heeft er in een adres aan de minister van verkeer en waterstaat opnieuw op aangedrongen, te willen bevorde ren. dat het Zondagsrijverbod niet zal worden verlengd. Zoals men weet vervalt de wettelijke grond slag waarop dit verbod berust per 31 December a.s. Ilij vat daarop zijn politieke be ginselen andermaal samen en doet dit met deze woorden: ..Het tot stand brengen en handhaven van een economisch stelsel, dat aange past aan de omstandigheden van tiid en plaats in staat is een zo goed mogelijke welvaartsverzor ging van het Nederlandse volk, nu en voor de toekomst, te waarbor gen." Hij voegt er aan toe, dat dit stelsel is gebaseerd op twee aan elkaar tegengestelde begiriselen Enerzijds hel beginsel van de eco nomische zelfverantwoordelijkheid cn anderzijds het beginsel van de economische gemeenschapsverant woordelijkheid. Als men het ene zou willen noemen een „econo misch" gerichte economische poli tiek en het andere een meer „so ciaal" gericht economisch beleid, dan meent de minister, dat zij el- kaars onmisbaar complement vor men. Zo ligt het bij voorbeeld ze ker niet in de bedoeling van de regering alle instellingen, die zijn geschapen in de tijd van schaarste economie op te heffen. Slechts de distributie- diensten zullen binnenkort geheel worden opgeheven. Voor de overige óverheids- diensten zal worden volstaan met concentratie en inkrim ping. De opheffing van maximum prijsvoorschriften, waarover de minister van sommige Kamerleden weinig goeds te horen heeft gekre gen, verdedigt hij met op te mer ken, dat in sommige gevallen de vastgestelde maximumprijzen de onderlinge concurrentie smoorde, omdat de verkopers geneigd waren maximumprijzen te blijven vragen, zolang deze prijzen bestonden. Tot de onontkoombare gevolgen van dc devaluatie rekent de minis ter, dat de prijzen van verschillen de voor het levensonderhoud be. nodigde goederen een zekere ver hoging zullen ondergaan. Het is thans echter nog niet te zeggen hoe groot de uiteindelijke invloed hiervan zal zijn op het huishoud budget. (Zie verder pop. 4) Rainier, man met moderne opvattingen (Speciale correspondentie) Geheel onopvallend aanvaardt 19 Novem ber een jong monarch de souvereiniteit over zijn vaderlandje. Het is prins Rainier III, kleinzoon van de op 9 Mei 1949 overleden vorst Louis II van Monaco. Zonder veel uiterlijk vertoon of fes tiviteiten, zonder pracht en praal in het vor stelijk paleis, de oude vesting op de rots Monaco zal de jonge vorst de regering aanvaarden uit handen van Monaco's inne mende en vrien- Antoixiette van Monaco, AI is Monaco nog zo klein, heden zal Rainier vorst er z|jn. L'en speciale medewerkster is voor ons naar Monaco getogen, om foto's te nemen en indruk ken op te doen, want Monaco is een oud vorstendom en al 700 jaren lang zitten er Grimaldi's op de troon. V- Tot 9 uur winkelen vlak voor de feestdagen delijke burgerva der, de heer Pal- maro. Als Rai- nier de sleutels M°naco rueuwe vorst, der stad heeft Rainier UI, is nog jong overgenomen is het zo ver. Het geslacht waaruit deze jonge man stamt, is een der oudste vorstenhuizen van Europa; immers, de Grimaldi's ziin het die de staat Monaco „gemaakt" hebben; zij zijn het die, van het eind van de 13de eeuw af, voor Monaco gestreden en geleden hebben. Onder de vorsten Charles III en Albert I, tydens de 19de eeuw, bereikte het een hoge bloei op sociaal en cultureel gebied. Men zegt, dat Monaco gesticht zou zijn door Hercules! Vandaar de naam „Herculis Portus". Volgens geloofwaardiger bronnen is Monaco ontdekt en gesticht door de Phoe- niciërs, het zeevarende volk bij uitnemend heid, die er handelsaanknoping zochten met "N de inheemse bevolking. Toen in fïenna He ch Toen in Genua de strijd losbarst te tussen Welfen en Gibellijnen, de aanhangers der kerkelijke vor sten te Rome en de bondgenoten van de Duitse keizers, werd Mona co een veelbegeerd object. Het was de Welf Frangois Gri maldi, genaamd Malizia, die door middel van een list, n.l. vermomd in monnikskledij, in 1297 voor het eerst bezit nam van de rots; toen volgden er Gibellijnen. De Grimal di's muntten uit in vermetelheid, ondernemingsgeest en strijdvaar digheid. Herhaaldelijk stelden zij DEN HAAG. Op 1, 2, 3, 22 en deze ten dienste van vreemde vor- 23 December, m.a.w. vlak voor Sint sten. Dit is ook in later tijden zo ge- Nicolaas en Kerstmis, zullen de bleven. Streed niet de in dit voor winkels tot 's avonds 9 uur geopend jaar overleden vorst van Monaco, zijn. Louis II, in de vorige wereldoorlog mede in het Franse leger? Voor zijn vele verdiensten werd hem la ter de rang van generaal verleend tevens ontving hij van de Franse Republiek het Legion van Eer en de militaire medaill# Sedert de tweede helft van de vo rige eeuw was Frankrijk een zeer vriendschappelijke nabuur gewor den, en nog altijd bestaan er tal van overeenkomsten, vooral wat betreft verkeers-en muntwezen, post en telegrafie, e.d. tussen beide landen. Ook de nieuwe vorst nam in de jongste wereldbrand vrijwillig dienst ln het Franse leger en streed onder generaal Delattre de Tassig- ny in een Algeryns tirailleursregi ment. Geluksoord Rainier III is zeer sportief en een groot liefhebber van de watersport. In de haven van Monte Carlo heeft hij zijn eigen jacht liggen. Hij zowel als zijn zuster, Prinses Antoinette, houden er democratische en moder ne opvattingen op na; ze hebben overal hun vrienden, ook in niet- hofkringen. Prinses Antoinette wijdt zich veel aan sociaal werk; zij is voorzitster van vele comité's en organisaties, en heeft in het paleis een soort kinderbewaarplaats op gericht, voor kinderen tusschen 2-7 jaar van allerlei nationaliteiten. Het paleis staat nog steeds op dezelfde plaats waar eens de Genue- zen in 1215 de eerste steen legden voor het hechte bolwerk, dat op het eind van die eeuw overging in han den der Grimaldi's. Albert I, de beroemde natuurvor ser en diepzee-onderzoeker, is de grondlegger van het wereldver maarde Oceanografisch Museum, dat statig en loodrecht uit zee op- ryst, en van het Anthropologi- sche Museum, waar vele vondsten samengebracht werden uit praehis- torische tijdperken. Monaco is een klein sprookjes land aan de Azuren Kust. dromend temidden van palmen, ceders en bloeiende bougainvillea's; een on volprezen oord van zon en warmte, van fleurige strandkleding, blous- jes en jurken, shirts en shorts, door Moeder Natuur bevoorrecht, een plekje op aarde, waar alle zorgen van ons af glyden. DE grote vetera nen van de filmindustrie Cecil B. de Mille, Samuel Goldwyn en John Ford meenden on langs te moeten vaststellen, dat de filmster als per soon op het grote publiek heel wat minder aantrek kingskracht uit oefent dan vroeger het geval was. Wie kan het in deze da gen in werkelijke glorie nog opnemen tegen een Mary Pickford en Dou glas Fairbanks sr., een Rudolph Va lentino, vroegen zij bedroefd. Misschien zouden zij hun jammerklacht voor zich gehouden heb ben, indien zij ge weten hadden, roat er enige weken la ter in Londen te ge beuren stond. Daar werd in het Odeon- theater de première gegeven van de film „The Forsyte Saga", welke voor stelling een bijzon der aspect kreeg door de aanwezig heid van de ko ninklijke familie. Maar niet om hun vorst te zien, had den tienduizenden Londenaars voor het theater opgesteld. Hun belangstelling ging in de eerste plaats uit naar de Ameri kaanse en Britse filmsterren, die als medewerkers aan de film de pre mière mochten bijwonen. En zo groot bleek de aantrekkingskracht van de sterren toch nog te zijn, dat 50Q Lon- dense politie-agenten nauwelijks in staat waren de fanatieke menigte in bedwang te houden. Nog een incident, overigens ook van onschuldige aard. speelde zich tijdens de première van „The For syte Sagaaf. De zevenjarige Vic toria Hutchinson was uitverkoren om de koningin voor het begin van de voorstelling bloemen aan te bieden Dagenlang oefende zij thuis om de daarbij verschuldigde révérance feil loos te kunnen uitvoeren. Maar, zo als de foto laat zien, gebeurde op het grote ogenblik het ergste. Victoria verloor haar evenwicht en kwam voor de koningin te zitten in plaats van te knielen. Arme Victoria Vier doden en 4 gewonden bij vliegongeluk TAMPA (FLORIDA). Eon Amerikaans Superfort B 29, dat in Florida was opgestegen om te zoe ken naar de B 29, die in de buurt van de Bermuda's wordt vermist, is neergestort. Vier inzittenden wer den gedood en vier gewond. Vier andere inzittenden kwamen met ae schrik vry. Eén inzittende wordt vermist. DEN HAAG Naar het ANP verneemt, is het wetsontwerp ter goedkeuring van de resultaten der Ronde Tafel Conferentie Donder dag bij de Raad van State ontvan gen. Verwacht wordt, dat deze reeds heden een aanvang zal ma ken met de behandeling hiervan. LONDEN. Een Londens ge rechtshof is begonnen met het be handelen van 47 aanklachten tegen drie maatschappijen, een bank, een directeur en een procuratiehouder, die er van worden beschuldigd be trokken te zyn by een grootscheep se diamantsmokkel van Engeland naar de Verenigde Staten. In to taal werd door de beklaagden een hoeveelheid ruwe diamant van 19.451 karaat uit Groot-Brlttannië verzonden, waarbfi zij de bepalingen van de dcviczcnwet opzettelijk ont doken. Volgens de openbare aan klager heeft de Britse regering door deze clandestiene diamantuitvoer reeds een bedrag van zeshonderd duizend dollar verloren. Waren de diamanten rechtstreeks naar Amerika verkocht, dan zou Engeland er dollars voor hebben ontvangen. Zij maakten echter de omweg over Tanger, waar een stro man zorg droeg voor de wederver koop aan Amerikaanse diamant handelaren. De koers van het pond sterling bedroeg destijds nog 4.3 dollar voor een pond, doch de notering bedroeg te Tanger slechts om en nabij 3.2 dollar. Door op listige wyze ge bruik te maken van dit koersver schil wisten de Amerikaanse dia manthandelaren een onwettige extra-winst van 20 a 25 procent te maken, terwijl Engeland de zo zeer benodigde dollars ontgingen. Het had reeds lang de aandacht der douane-autoriteiten getrokken, dat zich een grote uitvoer van dia manten uit Engeland naar Tanger begon te ontwikkelen, ofschoon geen der Londense diamant-deskun digen iets wist van een markt voor diamanten in deze Noordafrikaanse haven. Het complot kwam uit doordat op het hoofdpostkantoor te Londen drie postpakketten werden geopend, die diamanten ter waarde van 75.254 pond sterling bevatten. Na het voorlezen van de acte van beschuldiging werd de zitting van het hof verdaagd. (Ingez. Med.) gi«l3l 4 "illlM PRODUCTEN Hier en daar een regentje Weersverwachting geldig tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk tussen oost en zuid, later uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering van temperatuur. 20 NOV.; Zon op 8 08 onder 16 43; Maan op 8 37 onder 16 19

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1