„Jeanoe d'Arc", een geweldige film met een rijk gegeven Zes banen om in komende winter te schaatsen Noteert u even DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB AKKERTJES Zaterdag 19 November I949 ZELDEN zal er over een film zoveel gesproken zijn als over „Jeanne d'Arc". Zelden is er ook voor een film zoveel reclame gemaakt als voor deze. En dat is geen wonder, als men weet dat „Joan of Lor raine" alles bij elkaar 4.600.000 dollars heeft ge kost en dat reus achtige bedrag op zijn minst dus ook moest op brengen. Een goed deel van al die dollars werd bestemd om twee jaar lang een studio te huren, waar de film gemaakt zou worden, om decors, kleding en uitrustingsstukken voor vele honderden mensen nauwkeurig te laten maken naar middeleeuws voorbeeld en niet te vergeten ook om van de toneelschrijver Maxwell Anderson de rechten van diens „Joan of Lorraine" te kopen. „Jeanne d'Arc" is een geweldige film geworden, geïnspireerd door een bijzonder rijk gegeven. De film heeft een grote religieuze en kunst zinnige waarde. Want. zoals „Ham let" een filmisch kunstwerk was. zo is ook „Jeanne d'Arc" het. Aan de film herkent men duidelijk hel toneelstuk, dat ongetwijfeld vier bedrijven telde, zoals de film gesplitst kan worden in vier epi- 1 sodes: Domremy, Orleans, Reims en Rouan. IN Domremy werd Jeanne d'Arc geboren. Het was in het jaar 1412. Frankrijk was aan de rand van de ondergang. De Hon derdjarige Oorlog was bijna ten einde. Bourgondisch gekuip. Engels geweld en Franse corruptie dreig den het vernielingsproces van een machtig rijk te bespoedigen. Het was in die tijd, dat een een voudig en gelovig boerenmeisje de stemmen hoorde van Heiligen, die tot haar in apdracht van God zei den het leger aan te voeren en de Kroonpdins in Reims te kronen. Bij Orleans, in het fort Tou relies, hadden zich de Engelsen ver schanst. Het eenvoudige boeren meisje, gesterkt door haar onver zettelijke trouw aan God en geloof, leidde de aanval, die eindigde een victorie, maar ook in een bloedbad. Orleans was ontzet en de weg lag open tot een algeheel her- Weg is 't harnas van de soldaat: als een eenvoudig, maar diep ge lovig meisje, staat Jeanne d'Arc (Ingrid Bergman) voor haar rechters. stel van het reeds stuiptrekkende Franse rijk. In Reims werd Karei VII ge kroond. maar het Franse volk be schouwde niet hem, doch de Maagd van Orleans, als zijn redder. De Koning was een slappeling, die. ge dreven door zucht naar weelde en macht, zijn land verried door wa penstilstand te tekenen, op het mo ment. dat Frankrijk zou zegevie ren. In Parijs maakten Engelsen en Bourgondiërs zich daarna klaar •«-*voor een laatste beslissende slag. ook Jeanne d'Arc bad tot God en Heili gen en .haar teleurstelling week voor een grenzenloos enthousiasme en vertrouwen. De „stemmen" had den haar een nieuwe opdracht ge geven. Als gewoon soldaat zou ze de strijd verder strijden. ROUAN de laatste episode is de plaats geweest, waar de Maagd van Orleans stierf op de brandstapel. Bourgondiërs namen haar gevangen en verkochten haar aan de Engelsen. In een proces, dat voorgesteld werd kerkelijk te zijn, maar in wezen politiek was, werd zij beschuldigd van hekserij. Doods vijanden waren haar rechters. Na onmenselijke verhoren en beest achtige kwellingen, toonde het boe renmeisje mens te zijn: ze verloo chende God en bekende, gedreven door de angst voor het vuur en een verschrikkelijke dood. Maar weer spraken de stemmen tot haar. Het geloof overwon de angst. Zij herriep haar bekentenis. GRAND-THEATRE: ..Jeanne d' Arc", 14 jaar Zondag: 1.30, 4.45 en 8 uur. Ov. dagen: 2 en 8 uur. CITY THEATER: „Het masker van Dimitrios". 18 Jaar. Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondagmorgen. 10.30 en Woensdagmiddag 2 en 4 uur; Spe ciale Kindervoorstellingen. REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag: „De held van de Jungle". 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag ..Afrekening", 18 Jaar. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 8.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag: ..Abbott en Cos- tello zwaaien af", alle leeft. Van Dinsdag t/m Donderdag ..Naked City". 18 Jaar. Zondag: 2. 4,15. 6.45 en 9 uur. Zaterdag: 2.30 6.45 en 9 u. Ov dagen: 2.30 en 8 u. TOT EN MET 19 NOV. Markthal. Toonkunst Oratorium Vereniging. St. Nicolaasmarkt. 19 NOV. Buurtvereniging „Mars", feestavond K.A B -gebouw. 20 uur. 19 NOV. Toneeluitvoering Vereniging „De Diesel". Amicitia, 20 uur. 19 NOV. Groot Toneel ..Hun Kind", speeltuingebeuw Soesterkwartler, 20 uur. 19 EN 20 NOV. Intern s-chool voor Wijsbegeerte, prof, dr C. A. Men- nicke ,;De hedendaagse problema tiek der massa-psychologle". 20 NOV. Instituut voor Volksont wikkeling. filmochtend .,Iwan de verschrikkelijke". Grand Theatre. 10 uur 20 NOV. Kalh. Arbeiders Jeugd, to neel- en filmavond. parochiehuis P. Borstraat. 20 uur. 21 NOV. Instituut voor Volksontwik keling. A. Pleysler ..Energiebronnen in Nederland", gebouw Vrfjz. Herv. 20 uur. 21 NOV. Kunstavond over Vlaande ren Schildersgroep ..De Ploegh", Pieter en Bloklandsgasthuis. 20 uur. 22 NOV. Gemeente-avond Nederl. Prot Bond voordracht ds. Berkhe- mer ,.De geschiedenis van Saul en Davld", Romonstr. Kerk. 20 uur. 22 NOV. Nederl Vereniging van Hulsvrouwen. lezing mevrouw E. Lammerink—Bijl. ..Spraakgebrekki- gen en hun behandeling", bestuurs kamer Amicitia 14 30 uur. 23 NOV. St. Henrlcus Parochie. 20 uur. praatavond K.A.B. 23 NOV. .De Eemspelcrs" ..Er kwam een man". Amicitia. 20 uur 23 NOV Humanitas. H. Llps. ..Het feest In het gezin". Volksgcbouw 20 uur. 23 NOV. Nederl. Vrouwen Electrici- tcits Vereniging, mevrouw Zelden- rust-de Jongh ..Ons menu voor de a.s. feestdagen". PUEM keuken. 14.30 uur 23 TOT EN MET 27 NOV. Tentoon stelling Arr.crsfoortse Kleinvee Fok. vereniging. Markthal. 24 NOV. N.V.V Bestuurders Bond. cursusavond P de Vries De vakbe weging nu". Volksgebouw. 20 uur. 24 NOV. Amersfoortse Gemeenschap. Concert Toonkunst Oratorium Ver eniging. Orkest Vereniging Amers foort en solist o.l.v. Adrte Schuur man. St. Joriskerk 20 uur. 24 NOV ..Ons Belang", toneeluit voering. Amicitia. 20 uur 25 NOV Nederlandse Relsverenlglng. Tirolcravond. Amicitia. 20 uur. 25 NOV. St. Chrlstoffel. Pater C. Meeuwese M.S.C. ..Mijn belevenis sen als missionaris in Nieuw Gui nea", 20 uur. 20 NOV. ,,Dc Keities", toneeluitvoe. ring Ja of Neen". Sociëteit Amici tia 20 uur. 28 NOV. ..Ons Toneel", .Hun Kind", soeeltuingebouw Soesterkwartler. 20 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- Vrijdag avond van 7—9 uur. Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2 30i 30 uur. Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R K OPENBARE LEESZAAL WUers- straat 2. geopend van 101 uur en 2 305 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. EXPOSITIE T e m 26 Nov. St Pie- ters en Bloklandvgasthuis Tentoon stelling schilderijen jonge kunste naars on werkdagen onen van 10 12 14—17 en van 19 3*—21.30 uur. Zondags van 1417 uur. Ze wilde haar leven offeren voor haar Meester. Op 30 Mei 1431 stierf Jeanne d'Arc op het marktplein van Rouan. Men kan de religieuze betekenis van deze historie buiten beschou wing laten, zo men dat wil. In ieder geval biedt zij ongekende mogelijk heden voor een actrice, die bij de aanvaarding van de rol Jeanne d'Arc echter een zeer grote en moeilijke taak op de schouders neemt. Ingrid Bergman heeft dat beseft. Zij had al jaren als ideaal gehad deze rol te spelen. Op het to neel, in Maxwell Anderson's stuk, kreeg ze haar kans het karakter van de Maagd van Orleans te leren doorleven. In de film, die door haar, door regisseur Victor Fleming en produ cer Wanger is gefinancierd, speelt ze subliem en vooral in de laatste episode, in Rouan, is haar kunst indrukwekkend. ZEKER, er zijn momenten, dat de film kil aandoet, ondanks de perfectie, waarmee ze is ge maakt. Dan ontbreekt de begeeste ring. Dan lijkt het. of het Holly- woodse filmduiveltje een vette geldzak in de studio heeft laten bungelen, die even, heel even maar, een schaduw werpt op al die uit stekende acteurs, op die prachtige décors en die schitterende opna men. Maar dan komen er weer mo menten, zo ontvoerend eenvoudig of, zo ge wilt, zo meesterlijk uit gebalanceerd pompeus die de schaduw doen verdwijnen en die ons doordringen van een gevoel van bewondering en ook van dank. omdat men voor kunst dankbaar moet zijn. We zouden over „Jeanne d'Arc" nog veel meer kunnen schrijven. We zouden kunnen vertellen, wat een pracht rol José Ferrer speelt als de zwakkeling Karei VII en Francis L. Sullivan als de verrader lijke Cauchon, bisschop van Beau- vais. We zouden kunnen vertellen van al die duizenden kleinigheden, waarnaar 'n speciale staf moest speu ren. om zeden, gewoonten en ge bruiksvoorwerpen uit de vijftiende eeuw te leren kennen. We zouden het kunnen hebben over de onge looflijke moeilijkheden, die men had bij de massa-regie en de kleu renfotografie. En zo is er nog veel meer. Maar we kunnen U veel beter aanraden deze „Siërra Pictures"- film te gaan zien. Zjj wordt deze week in het Grand Theatre ver toond. 1132. De tocht In d« met at'oomkracht» gedre ven machine duurt vele weken Tientallen kilo meters onder de aard korst kruipt de machine van Lupardi voort, dwars door de ingewan den der aarde. Het sta len monster zakt niet weg in de bodem, want het rolt voort over la- lag van het harde Pam- paleozoïcumgesteente. De felle koplampen werpen hun witte schijnsel ver vooruit; dan rijdt de machine langs gapende afgron den of voorbij onder grondse waterstromen en brede, traag vloei ende rivieren van gloeiende lava. Waarheen stuurt Lupardi zijn machine? Rfjdt hij doel loos door deze spelonken, waar de eeuwige duisternis heerst? Neen, bewust stuurt hij de machine voort, hellingen op, hellingen af, steeds verder doordringend in de aardkorst. Hij is op weg naar het Uraniumkwikmeer waar hij materiaal in overvloed zal vindea voor zijn nieuwe, duivelse plannen. „Masker van Dimitrios" „Het masker van Dimitros", de film die deze week in 't City Thea ter wordt vertoond, is een rolprent die door de begaafde Roemeense regisseur Jean Negulesco (maker o.a. van Humoresque en Johnie Be linda) werd vervaardigd naar aan leiding van een boek van Eric Am bler. Het werk laboreert aan een uiterst zwak scenario. Het is de in gewikkelde en weinig samenhan gende geschiedenis van de beroeps misdadiger Dimitrios Ma rapoulus, die als havenarbeider met een moord in Athene zijn criminele loopbaan aanvangt. Het is waarschijnlijk dat Negu lesco belangrijk in zijn bewegingen werd gehandicapt door het ver warde scenario, maar zeker is, dat het werk als film ver beneden het kunnen van deze talentvolle regis seur bleef. De spelers zijn geen sterren van internationale ver maardheid, behalve dan Peter Lor re De hoofdrol Dimitrios wordt vertolkt door een nog weinig op de voorgrond getreden acteur, Zacha- ry Scottr. Het derde belangrijke ka- lakter, de avonturier Peters wordt uitgebeeld door Sydney Green- street en hij doet dit met een op merkelijke begaafdheid. Lorre ver baast zijn publiek door het gemak en de overtuiging, waarmede hij van het schurken-emplooi naar dat van het goedaardige mannetje om schakelt. „Himlaspelet"' De reacties op de vertoning van de Kaj Munk-film „Het Woord" en de daarop gegeven toelichting, heb ben het Comité „Kerk en Wereld" moed gegeven op de ingeslagen weg voort te gaan. Het is het Comité gebleken, dat er in Amersfoort tal lozen zijn, die met de grote vragen van het leven en levensdoel bezig zijn, maar binnen de kerken niet het antwoord kunnen vinden. Zondagochtend 27 November a.s. zal wederom in het Grand Théêtre de Zweedse film „Himlaspelet" ('n spel over de weg naar de hemel) worden vertoond. „Himlaspelet" is een bewerkt toneelstuk van Rune Lindstrom. Diezelfde dag is er des avonds een samenkomst in de St. Joriskerk, waar ds. A. Dronkers, Hervormd predikant te Utrecht, 'n toelichting op de film zal geven. Ingrid Bergman als Jeanne d'Arc in de gelijknamige film, die deze week in 'I Grand. Theatre wordt vertoond. Vergoeding van oorlogs schade B. en \V. stellen aan de Raad voor het bestuur der „Vereniging tot be vordering van Chr. Nat. schoolon derwijs" de nodige gelden beschik baar te stelleq voor de vergoeding van de kosten, veroorzaakt door oor logsschade aan de van deze vereni ging uitgaande scholen voor lager onderwijs. Amersfoort en zijn omgeving be- schikt momenteel over zes banen, waar men in de winter de schaats sport kan beoefenen. Voor de meeste Amersfoorters is het Ha- zewater in de Treek, geen onbe kende plaats. Dze grote plas heeft al menig jaar in de winter als schaats gelegenheid voldaan. Mo menteel staat het er daar niet zo gunstig voor. Het Hazewater wordt nogal veel gebruikt als oefenter rein voor de militairen en de tan ken, die er zo nu en dan doorrij den. maken er gaten, met het ge volg, dat er opeenhopingen van zand ontstaan, die in de winter boven het water uitkomen. Anders is het gesteld met de twee tennisbanen, te weten, de baan aan de Galvanistraat en die aan Metgensbleek. Beide eigenaars hebben besloten ook deze winter hun baan weer onder water te zetten. Voor de kunstrijders zijn deze banen, wanneer zij goed on derhouden worden, een genot. De hardrijders kijken uit naar een grotere baan. En Amersfoort be schikt' over een grote ijsbaan, na melijk die aan de Rubensstraat, waar de leden van de Amersfoort se IJsvereniging toegang hebben. Het vee, dat hier gedurende de zo mer en herfst rondloopt, is op stal gezet en binnen enkele dagen zul len de sluizen aan de Lunterse beek worden opengezet, om dat veld onder water te zetten. Vlag- gemasten en palen voor het elec- trisch licht zijn al aangebracht. Er zullen net als de voorgaande jaren diverse wedstrijden worden ge houden. De heer Caarls. voorzitter van de Amersfoortse IJsvereniging vertelde ons, dat er zelfs plannen bestaan om de kampioenen van de Wereldkampioenschappen uit te nodigen om in Amersfoort een de monstratie te geven. De bewoners van het Soesterktvartier behoeven niet zo ver te lopen om de schaat sen onder te binden. Van de heer W. Meijer, gemeentelijk tuinarchi tect vernemen we, dat het in de bedoeling ligt de Bosvijver, die in de- afgelopen jaren alleen gedu rende de zomer was geopend, ook in het winterseizoen open te stel len, zodat op deze vijver geschaatst kan worden. De gemeente zal er voorts zorg voor dragen, dat bij de minste vorst, de toegang tot de vijver zal worden gesloten, zodat de jeugd niet in de gelegenheid zal zijn het ijs te vernielen. Iets buiten Amersfoort, aan de Hooglandseweg ligt de ijsbaan „De Maat". Ook deze baan zal zodra er maar enige vorst te bespeuren valt, onder water gezet worden. De be- (tngez Mr(t i verloren dagen Dia pijnen op Gezette tijden...verdrijf ze! De moderne vrouw blijft ook In die dagen monter enfit:zij neemt een AKKERTJE"!^ helper» direct.' Burgemeester Molendijk ere-voorzitter OVB Burgemeester Molendijk heeft het ere-voorzitterschap aanvaard van de Oranje Vereniging Bergkwartier (O.V.B.), Op de Maandagavond a.s. in hotel Monopole te houden ledenvergade ring wordt de heer Molendijk als ere-voorzitter geïnstalleerd. woners in die omgeving zullen daar menig baantje kunnen trek ken, want „De Maat" is de enige grote baan buiten Amersfoort. Buiten de speciale ijsbanen, be zit Amersfoort nog zijn grachten. Wij herinneren ons nog. dat de jeugd in 1944, toen het nogal een strenge winter was, vaak op deze grachten schaatste. En het viel ons op, dat die delen van de grachten, waar geen huizen stonden, bijvoor beeld bij Monnikendam, een mooie ijsvloer hadden. De delen, waar echter huizen stonden, lagen altijd bezaaid met allerlei afval, zodat, toen de grachten bevroren "waren, deze plekken niet te berijden wa ren, omdat allerlei ongerechtighe den er boven het ijs uitstaken. De gemeente baggert nu elke Vrijdag deze grachten uit en ziet scherp uit, naar personen, die de grachten bevuilen. Misschien is dit wel het middel om deze grachten in de komende winter bij vriezend weer voor de schaatssport te gebruiken. Wijzigingen in de A.P.V. B. en W. schrijven o.m. aan de Raad: Het is noodzakelijk de algemene politieverordening voor deze ge meente op enkele punten te herzien. Het verdient aanbeveling in de politieverordening een bepaling op te nemén volgens welke eigenaars, beheerders of gebruikers van ge bouwen, e.d. verplicht zijn het aan brengen van lichtpunten aan de ge vel te gedogen. Het is verder noodzakelijk dwin gend voor te schrijven dat voor het afvoeren van het huisvuil gebruik wordt gemaakt van de gemeentelij ke reinigingsdienst. Voorts wordt in de wijzigingen op genomen een verbod, behoudens ver gunning van B. en W., om terreinen af te graven of in terreinen te gra ven ter verkrijging van zand, grint of leem. (Ingez. Med.) I«n Keu, een griep koorts on pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 et; 50 tabl. 75 ct Intrekking verordening bevroren vlees De bij raadsbesluit van 5 Novem ber 1924 vastgestelde verordening betreffende de verkoop van bevro ren vlees schrijft o.m. voor, dat in de slagerijen, waar bevroren vlees wordt verkocht, zulks door middel van een op de winkelruit aange bracht opschrift moet worden aan geduid. Inmiddels zijn de omstandigheden volkomen gewijzigd. Van Mei 1945 af immers zijn alle slagers genood zaakt regelmatig bevroren vlees te verkopen. De verordening heeft dientengevolge haar betekenis ge heel verloren en komt voor intrek king in aanmerking, aldus stellen B. en W. aan de Raad voor. Medische Zondagsdienst DOKTOREN: H. Boersma, Dol- lardstr. 2, tel. 5327 en J. Hartog, Utr. weg 36, tel. 5469, APOTHEKEN: Jansen, Langestr. 74^en Java Apotheek, Leusdenveg VERLOSKUNDIGEN: A. G. F. Perk, H. v. Viandenstraat 2, tel. 5086 en N. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. ONS GARNIZOEN Op het regimentsbureau hadden ze weer eens zo'n griezelig realistische nacht oefening voor ons bedacht. Wij waren de „blauwen" en de andere helft van het re giment was „wit". De „wit ten" moesten, volgens onze inderhaast samengestelde inlichtingen-dienst ergens in stelling liggen in het bos achter het Hazenwater en wij, de „blauwen", moesten maar zien, dat we ons door de linie heenknokten om een leegstaand boerderijtje te veroveren, waar het „witte" hoofdkwartier" ge vestigd zou zijn. De nacht was donker. Regenwolken camoufleer den de maan en je zag niets, behalve wanneer er, uit de richting waar de „vijand" vermoed werd, lichtkogels werden afge schoten. We kropen plat op onze buiken over de hei. Geen woord werd er ge sproken. Hier en daar hoorde je het grendelen van een geweer of het kra ken van een takje. Einde lijk kwam er het geluid, dat een koekoek maakt: we bleven roerloos plat op de grond liggen. De kolonel, die als waar nemer fungeerde, stond achter een bosje, vlak bij ons groepje We tuurden in het duister of we de ande ren konden zien. „Zien jul lie de vijand al?", vroeg de kolonel. „Ze zitten daarginds", fluisterde ons slapie Piet heel zachtjes en hij wees naar voren „Hoever hier vandaan", vroeg de kolo nel, nu ook fluisterend. „Kilometei of drie," ant woordde Piet, nog zachter. „Jandorie, man", bulder de de kolonel opeens, „waarom praat je dan zo kanonszachtjes?" ,Jk ben zo verkouden, kolonel," zei ons slapie Piet HET KNOBBELTJE In een grote zaak in Amersfoort zijn Sinter klaas-etalages Ingericht, waarin zelfs zeer goed ge lijkende afbeeldingen zijn te zien van Amersfoortse notabelen,al is er met de na men van die heren wel iets gesold. Een van de afbeel dingen is die van onze bur gemeester. Hoe het mogelijk is be grijpen we niet, maar de gene, die de afbeelding ge maakt heeft, heeft de bur gemeester een knobbeltje op zijn hoofd bezorgd, dat er in werkelijkheid niet is. De burgemeester, die de etalages ook is gaan bekij ken, vond de gelijkenis heel goed, maar dat knob beltje, neen, daar was hij het toch niet mee eens. Het gerucht gaat nu, dat de bode van het stadhuis van de week al een paar keer is komen kijken, of het knobbeltje nag niet verwijderd was op de af beelding. Het is weg UIT AARHUS In de krant. „Stlftstidnin- gen", die verschijnt in de Deense stad Aarhus, lazen we een verhaal, dat ons Amersfoorters erg prettig aandeed. Het ging over twee gymnasiasten uit die stad, die in hun vaeantie een reis hebben gemaakt naar Frankrijk. Liftend trokken ze door België en Nederland terug naar hun land, maar in Holland raakten ze platzak. In Amersfoort hadden ze he lemaal geen geld meer en In armoede zaten ze op die kwade dag langs de weg Ze waren te moe om ver der te lopen en om hun bagage te torsen. Een Amersfoortse jongen bood hen aan te helpen en toen deze jongeman hoorde met Denen te doen te hebben, nam hij ze mee naar huis, waar zijn ouders hen te eten gaven en hen daarna zelfs nog vijf dagen extra vaeantie gaven. Na die vijf heerUjke dagen in Amers foort, trokken de Deense scholieren weer verder, nu ook met wat geld op zak, dat ze van hun Amersfoort se pleegouders hadden ge kregen. Maar ze warén niet meer met z'n tweeën, want die hulvaardige Amers foortse jongen ging met hen mee en hij heeft zon der veel kosten een prach tige vaeantie gehad in Aar hus. Er stond in de „Stifts- iidningen" helaas niet, tuie deze jongeman was, anders gingen we naar hem toe om hem een stevige hand te geven. Overigens bewijst dit verhaal, dat hulpvaar digheid altijd beloond wordt' Momenteel viert de biljartsport in Amersfoort hoogtij. Onze foto graaf snapte een aantal promi nente biljarters. Kampioenschappen van „district Eemland" Komende weck zal een aanvang worden gemaakt met de vereni gingskampioenschappen voor het „district Eemland" van de N.B.B. Gespeeld zal worden te Amersfoort, Baarn en Soest; voor deze plaatsen zijn daaraan tevens verbonden de plaatselijke kampioenschappen. In iedere plaats dingen vier clubs mede. Voor Amersfoort zijn dat Metropole, Vergulde Wagen, Nieu we Kei en Leusdcrkwartier. Per plaats krijgt men dus een finale om het plaatselijk kampioenschap, met als inzet een wisselbeker, en een verliezersronde, waarbij een wissel- medaille op het spel staat. Er ko men dan dus drie plaatselijke kam pioenen uit de bus. die elkaar zul len bekampen om het verenigings kampioenschap voor „district Eem land". Het programma voor de a.s. week ziet er als volgt uit: Amersfoort; MetropoleVergulde Wagen: Nieu we KeiLeusderkwartlcr. Baarn: Predikbeurten Kerk van Jezus Christus v d Heiligen der laatste dagen. 1.30 uur en 17 uur dienst Langestraat 113 (Concordia). Remonstr. Kerk 10.30 uur J Laforet (Boskoop) en 27 Nov ds R Miedema (Avondmaal). Zon- dagmiddag Jeugddienst ds. S. Gos- sens. Vér. van Vrijz. Herv Gasthuis- kerk 10.30 uur ds C H Lindver (Doetinchem). O LSchool 10 30 uur O. Soes terweg' 15 uur ds C J v Royen Oud-Ger. Gem. Muurhuizen 53, 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening (23 Nov.- 19 uur dhr H Wetink (Doetinchem) Vrije Evang. Kring „De Doelen" Havik ds Mietes (Amsterdam). Oud-Kath. Kerk 't Zand 10 uur Heilige Dienst. Vrije Kath. Kerk 10.30 uur dienst Christian Sciene (RHBS) Thor- beckeplein 1, 10 uur Ned dienst 11.15 uur Engelse dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk, Gasthuiskerk. 4.30 uur Eredienst. Ger. Gem. Stovestraat 10 en 5 uur leesdienst. Chr. Ger. Kerk 10 en 17 uur ds. Drenth. Verg. van Gelovigen 10 uur Eredienst; 17 uur prediking des AnimoKOT; Ons Genoegen-ODL. Soest: DOSCentraal en Middel- Woords wijk—Zonneheuvel. i Luth. Kerk Langestraat 1030 Voor iedere vereniging hebben uur ds Hauwersen (Beverwijk). hiervoor alleen die leden mogen in schreven, die in het bezit van het z.g, „bondsmoyenne" zjjn. Oude man aangereden Vanmorgen omstreeks kwart voor elf is de 89-jarige heer Van Maurik verpleegde in het Pieter en Bloklandgasthuis op de hoek van Julianaplein en Bergstraat door een militaire auto aangereden. Hij is naar het ziekenhuis De Lichten berg vervoerd, nadat de juist pas serende gemeente-arts dr. W. v. d. Hooft de eerste Hülp had verleend. De oude man heeft o.m. een rech terbeen gebroken. Trek uw beurs en offer In verscheidene gezinnen, waar de tuberculose vaste voet heeft gekregen, is de nood groot. De Amersfoortse Vereniging tot bestrijding der tuberculose doet wat in haar vermogen ligt om deze nood te lenigen. Uiteraard is voor deze hulp veel geld no dig. De ivoningnood maakt het aanschaffen van lighuisjes iiood zakelijk, zodat de patiënten in de tuin v>an hun woning kunnen kuren. Er is echter veel meer nodig. Ook voor de uitzet van patiënten, die naar een sanato rium moeten, wordt door de vereniging hulp geboden. Zo aan de buitenkant van het maatschappelijk leven merkt men niet veel van de heersende armoe. Schijn bedriegt. Er moet geholpen worden en dat kunt u door ruim te offeren als in de week van 21 tot en met 26 No vember de werkers van de ver eniging met intekenlijsten en collectebussen aan uw huis ko men. Laat deze mensen niet te vergeefs hun werk doen. En mocht u niet thuis zijn, dan is er nog een goede gelegenheid om uw bijdrage te offeren. Za terdag 26 November is er na melijk een straatcollecte. Trek dan uw beurs en offer met mil de hand. HET WERKCOMITÉ VJ Aangifte van vermissing Een bewoonster van de Noord straat deed bij de politie aangifte van vermissing van enkele gouden en zilveren voorwerpen. Opsporing verzocht ENSCHEDE. De hoofdcom missaris van politie te Enschede verzoekt namens de vereniging „Liefdewerk voor kinderbescher ming" te Enschede in haar hoeda nigheid van voogdes bekend te worden gemaakt met de verblijf plaats van de 17-jarige Johanna Gertruida Wilhelmina Grevelink, geboren te Enschede. Haar signale ment luidt: blond krullend haar. gedrongen postuur, bruine schoe nen, groene gebloemde japon. Zij wordt sinds 27 Juli 1949 vermist Bij aantreffen wordt gaarne bericht ingewacht onder K 5420—2244 toe stel 09. Doopsgezinde Gemeente ds. S Gr»sses Gzn. Ger. Kerken L Vrouwestraat 10 uur ds D A Zijlstra, 5.30 Dr N H Ridderbos. Leusderkwartier (J v d Heyden- str 9.30 ds W C v d Brink. Vee- nendaal, 5.30 ds D A Zijlstra Soesterkwarnier (Tulpstr.) 9 uur dr. N H Ridderbos. 5.30 ds W C v d Brink. Ned. Herv. Gem. H Catech Zon dag 42. St. joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds J Goslinga, van Utrecht nm. 5 uur ds Smits. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm 10 uur ds Hadders. nm. 7 uur qs Jellema van Hoogland. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds Koolhaas, vm 10.30 uur ds Koolhaas, nm 5 uur ds Blok. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur ds P ten Have, I van Rozendaal (Geld Kapel Zon en Schild (Utrechtse weg 266) vm 10 uur ds. A Steen beek. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) vm. 10.30 uur ds Herfkens. Leger des Heils: 10 u. Heiligings- dienst; 7 u. Openluchtsamenkomst bij de Kei; 8,uur Verlossingssameri- komst. Leider maj. en mevr. Bar- teling. Jongerendicnsten Kerk (Appelweg) vm 1030 uur dc heer A M Knegt. Wijkgebouw (L Costerplein 14) vm. io uur de heer S Abrahamse. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer W de Gans Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer A van Woudenberg. Bijbellezingen Donderdag 24 Nov. Wijkgebouw L. Costerplem 14, nm. 7.30 uur ds A Steenbeek. Filalethes. Havik 27 nm. 7.30 uur ds Vermaas. Gymnastiekzaal school Joan, van Dieststraat nm. 7.30 uur door ds. Blok. Onderwerp: Openbaring „De triomferende kerk". Emmakerk, Oude Soesterweg 131 nm. 7.30 uur ds Smits. Onderwerp: Genesis 13 513. Huwelijksinzegening St. Joriskerk Donderdag 24 No vember vm 11 uur door ds. Ver maas. Donderdag 24 November nm. 12.30 uur door ds. Blok. Emmakerk Donderdag 24 No vember nm. 2.30 uur door ds. Smits. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10.30— 11.30 uur; Chr. School Kruiskamp 1011.15 uur; Gabrie Mehen- school Plantsoen Z. 10—11.15 uur; Wijkgebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur; Openlucht school (Hobbemastr 10.30—11-30 en 12—1 uur; Chr. School (Rozen- str.) 10.30—11.30 uur, Filalethes (Havik) 2—3 uur; Kapel Zon en Schild 11.4512.45 uur; Chr. School (v. Effenlaan) 10—11 15 uur! Zonnebloemstraat (O. L. School) 10.30—11.30 uur; Joan v. Dieststraat (Chr School) 10.15— 1115 uur; Westhill-kinderdiensten (Bergkwartier); 68 jaar. 10.30 Heinsiuslaan 1; 911 jaar 10.30— 11.30 uur Utrechtseweg 106. LEUSDEN vm. 10 uur ds. Hof stede. Voorber. H. Avondmaal.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2