't Geheim van Van Meegeren ontsluierd? Herman Heijermans: strijder tegen onrecht Paardjespringende de vrijheid in Belg ontdekt methode vervalser aller tijden van grootste Zijn werk blijft felste reflex van grote tijd Avontuur en fantasie niet nadelig in jeugdlectuur Dr Coremans reconstrueert falsificaties 'd£ zwarte concentratiekampdagen Nederland herdenkt Russische Kniertje lilt Op Hoop van Zegen geleden de be grafenis van Herman Heijermans heeft meegemaakt, zal die niet licht \ergeten. Het waren niet alleen zijn naaste teestverwanlen uit de S.D.A.P.. die afscheid namen van de moe-gestreden en moe-geleden vechter voor een tct?r en rechtvaardiger samenleving, maar het Nederlandse volk in al zijn rangen, en standen. Ziin overlijden op 22 November 1924 te Zandvoort. wekte riet al'e°n verslagenheid omdat een groot en mach tig schriiver heenging, maar ook diepe ontroering, omdat een man. die het leven bovenmate liefhad, als ten held was heengegaan. Toen hij overleed nog geen veertien dagen vóór lijn zestigste verjaardag, was zijn betekenis, in de eerste Diaats als toneelschrijver, voor iedereen duide lijk. In hoeverre zijn toneelwerk, dat de kentekenen draagt van de tijd. waarin het ontstaan is. voort zal leven, is niet te zeggen, doch wie deze tijd van strijd en opgang, die tieh afspeelde ongeveer tussen 1895 ?n 1925. wil doorpeilen, zal de fel- ite en bewogenste reflexen daarvan rinden in Heijermans' vijf en twin tig toneelstukken en zeker eveir groot aantal een-acters. Evenals het zo geheel anders ge sarde werk van onze bijna tachtig jarige dichteres Henriëtte Roland Holst kan men dat van Herman Heijermans niet scheiden van zijn openlijk en nadrukkelijk beleden socialistische overtuiging, die hem :p bijna alle terreinen van het le ren in botsing bracht met de heer- iznde maatschappelijke opvattin zen In al zijn uitingen, hoe uiteen lopend ook van aard. blijken kun stenaar en socialist, volkomen in elkaar opgegaan. Daf kon ook moeilijk anders, omdat beiden hun inspiratie en kracht voornamelijk putten uit de grote bewogenheid des gemoeds. die deze mens eigen was. Dat de journalist en schrijver Herman Heijermans reeds in 1895, toen de S.D.A.P. nauwelijks een jaar bestond, uit het „burgerlijke kamp" zoals men des tijds gewend was te zeggen tot haar kwam, vloeide voort uit twee grondtrekken van zijn wezen. Zijn note, soms overgrote gevoeligheid maakte hem diep- bezaan met allen die zwak waren en leden. Daar naast had hij een hartstochtelijke afkeer van welke soort onrecht ook Deze gevoelens .vloeiden samen tot een opstandigheid, welke tederheid en verzet tegelijk was. Van veel leed zag hij de onrechtvaardige inrich ting van de maatschappij als oorzaak, terwijl hij bo- Gehele wereld speelde zijn toneelstukken Wie ruim vijf ventten het le- n twintig jaar ven, dat hij zo Jo in Op Hoop van Zegen in de Rus sische opvoering f lief had, inge perkt en be smeurd voelde door de schijnheiligheid en de kwasi- moreel, welke in 1895 achter horretjes het openbare leven in Nederland regeerden. Nadat Heijermans' eerste toneelstuk „Dora Kre- mer" in 1392 door de critiek slecht was ontvangen cn hij het jaar daarna, overtuigd van de partijdigheid dezer critiek. haar misleidde door de een-acter Ahasverus" onder een Russische naam te doen op voeren. oegon >n 1898 met „Ghetto" de periode, dat elk jaar op 24 December de Ned. Toneelvereniging in de Hollandse Schouwburg te Amsterdam een nieuw stuk van Heijermans ten doop hield. Gedurende het grootste deel van deze periode was Heijermans in Berlijn woonachtig, waar hij journalistieke arbeid van velerlei aard verrichtte. To_-n in 1912 de Ned. Toneelvereniging ophield te bestaan, was dit zeer duidelijk het teken, dat voor het realisme op het toneel in Nederland het getij aan het verlopen was. Willem Royaards zou geruime tijd het toneel beheer sen, vooral wat de uiterlijke vorm geving betreft, terwijl Eduard Ver kade het eigenlijke wezen der to neeluitbeelding in steeds sterker mate ging beïnvloeden. Heijermans wilde of kon deze tekenen van een beginnende to neelvernieuwing niet verstaan en zette met een eigen gezelschap het werk der Ned. Toneelvereniging voort tot twee jaren voor zijn dood. Gelijke monniken gelijke kappen Karbonade-toeslag ook voor de boer Et te tn het verleden wel eens smalend gesproken over karbo- nadebmirten, als men duidelijk wilde maken, dat daar mensen boven hun stand leefden. Nu wonen we allen in karbonade- buurten, want we leven zonder uitzondering boven onze stand. Of men nu ccn karbonade op zijn bord heeft dan wel een vet varkenslapje, of gebakken spek op de bruine bonen, de gemid delde Nederlander is niet bij machte deze opluistering van zijn maaltijd te betalen van zijn loon. De Regering heeft n.l. 'de boeren een bepaalde prijs voor een kilo varkensvlees gegaran deerd. de kostprijs zou men zo kunnen zeggen. Omdat wij die van onze inkomsten niet kun nen betalen, mogen we met minder volstaan en past de Re gering een bedrag bij. Maar er zijn ook boeren, die zelf een varken slachten. Als zij een karbonade van hun eigen varken op het bord hebben, kost die meer dan onze karbonade, n.l. de kostprijs. Daarom krij gen boeren, die zelf slachten of laten slachten ook een subsidie op elk pond. dat zij verorberen. Tegen Kamerleden, die daarte gen bezwaar hadden gemaakt, voerde de minister aan: waar- Qm moet de fabrikant een kar bonade met toeslag eten en de boer niet? Gelijke monniken, gelijkke kappen! In feite blijft het precies hetzelfde, of hij zijn karbonade by de slager haalt of uit zijn kelder: de kostprijs van beide is dezelfde. En men kan van een boer niet vergen dat hij aan zich zelf le vert en niet aan zijn kostprijs zou komen. Vandaar de karbo nade-toeslag over de gehele li nie. Herman Heijermans eert fel strijder tegen onrecht en onwaarach tigheid. Maar geen fanati cus daar voor was zijn gevoel voor humor te sterk ontwik keld. Causerie Leonard Rogge veen over lezend kind Het kinderboek is belangrijk. Bovendien in deze geschenkentijd een zeer actueel onderwerp. Een uitstekende gedachte dus van de firma Voorhoeve en Dietrich om in haar serie „Ontmoetingen met auteurs" voor Donderdagavond Leonard Roggeveen uit te nodigen. Er was nog een tweede aanleiding voor het houden van een causerie over de kinderlectuur: de verschij ning van „De Kleine Vuurtoren", de boekengids voor de jeugd. De heer Roggeveen belichtte vele zijden van dat grote Kinder boek. Eerst een stukje geschiede nis, vervolgens verschillende on derdelen. De wijze waarop kinder boeken worden samengesteld is nogal veranderd. Vroeger zwaar moraliserend, ware zedepreken in stijve bewoordingen. Tegenwoordig luchtig, scherp ingesteld op de leeftijd, maar niet zonder een ze kere tendenz. Het kind is nu een maal zeer gevoelig voor wat het hoort en leest. Zo vond spr. dat ieder opgroeiend kind in kennis moet worden gebracht met het sprookje, het goede althans. Over wat al of niet goed is te achten, deed Rogg-.veen deze avond meer dere malen de uitspraak: „Kijk uw kind aan". Dus: zie wat uw kind graag doet, waartoe het in staat is, welke gedachten het heeft, vorm uw oordeel er over en bepaal dan uw keus op het boek, dat er het best bij past. Komt het kind met een boek thuis, dat de ouders af keuren, neem het hem of haar niet af, vraag het oordeel er over en zie wat de uitwerking van de lectuur ls. Dit ligt aan het karakter. Spr. noemde voorbeelden van door hem afgekeurde boeken, Karl Way b.v., die zijn dochtertje ver slond, zonder wild-west neigingen te krijgen. Het avontuurlijk en Dr. Van Wijk Louw prof. i in Amsterdam PRETORIA. De Zuid-Afri- kaanse dichter dr N. P. van Wijk Louw, ere-doctor van de Utrecht se Universiteit, die benoemd is tot hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam in de ^urikaanse cultuurgeschiedenis en letterkunde, heeft deze benoeming aanvaard. Hij hoopt Februari 1950 [°et zijn colleges te Amsterdam te kunnen beginnen. Ue nieuw-benoemde hoogleraar 's een broer van prof. dr W- E. G. van Wijk Louw, uit Grahamstown (Rhodes-universiteitscollegedie vóór hem was benoemd, doch wie het onmogelijk was deze benoe ming te accepteren, daar hij geen Plaatsvervanger te Grahamstown kon krijgen. P7 Tslang. hoofd van de Chinese dele gatie bij de Verenigde Naties, heeft ^"gedrongen op de vorming van een nieuwe liberale partij, welke moet strij- «n voor China's onafhankelijkheid in .innen- en buitenland. Leiders van >a)tverenigingen. die meer dan een der- ®.e van de 800.000 leden van het Britse «'gemene vakverbond, de T U.C., ver tegenwoordigen. hebben aangedrongen een loonsverhoging van een pond -lerllng per week. fantastische veroordeelde Rogge veen niet, wel het wrede en het psychologisch onbestaanbare. Als voorbeeld noemde hij Pietje Bell en Dik Trom. Het vraagstuk beeld roman vond hij (gelukkig) verle den tijd. Niettemin dient elk nog bestaand exemplaar, zelfs al zou het goed zijn, vernietigd te wor den. Een bijzonder geanimeerd vraag gesprek volgde, waaruit bleek, dat de causerie door de vele aanwezi gen op hoge prijs werd gesteld. De slopende invloed van zijn werk- verouderd, daarvan de meest be- zaamheid als toneeldirecteur spie- kendheid heeft gekregen, is geen geit zich af in de stukken, welke toeval. Men heeft, naar onze me- hij in deze periode schreef. De n»ng ten onrechte, de visserswedu- hoogte van de voorafgaande jaren We Kniertje Vermeer, vereenzel- bereikte hij eigenlijk alleen in „Eva V1£d met de toneelspeelster, die de Bonheur", waarin de figuur van f°t yooF ^et eerst en daarna vele Jasper, door het leven pijnlijk be- honderden keren speelde, doch on- zeerd, doch niettemin een warme, tegenzeglijk is deze figuur van een lichtende menselijkheid uitschij- Srote' z£v?re dramatische kracht, nend. zo vel. elementen bevat van Heijermans eigen persoonlijkheid i. w er, j Ar nog dan zijn andere stukken is het JSnïSïrH» over de 8ehele wereld gespeeld, aen gelouterde levensvisie. tot zelfs in RUSiand ^oor het ge- In „Glück Auf', het laatste to. zeischap van Stamislovsky, en men neelstuk wat hij schreef, rijst de nadat Bouber het voor enige schrijver levensgroot voor ons op jaren heeft opgevoerd, met een in zijn strijd tegen onrecht en aandoenlijk mooie Knier van Aaf onwaarachtigheid, in zijn bewust Bouber, het stuk ter gelegenheid streven om langs de weg der van de herdenking van Heijermans dramatiek de wereld tot de ec- vijf en twintigste sterfdag kunnen kenning te brengen dat. onze sa- "den *h een voorstelling, menleving gezuiverd dient te wor- Met alle waardering voor een den van alles, wat de mens ver- herdenking in deze vorm, moge de nedert en hem onzegbaar leed be- dringende wens uitgesproken wor- rokkent. Dat hij zich daarbij wel den, dat een uitgave overwogen eens liet verleiden tot een al te wordt van een verzameling van fors getuigenis, dat hij in zijn be- Heijermans belangrijkste toneel- hoefte om de waarheid zelf te doen werken, die praktisch niet meer te spreken in zijn realistische weer- krijgen zijn. En het zou de bewon- gave wel eens te uitvoerig werd. deraars van Heijermans zeker vol- dat in sommige dialogen de schrij- doening geven, indien een herden ver zelf meer aan het woord is dan kingsuitgave van- zijn werken uit- de door hem geschapen figuren gestrekt zou kunnen worden tot (b.v. Rita in „Allerzielen"), doet zijn voornaamste romans, van wel- niets af aan het feit, dat in deze he „Diamantstad" en „Kamertjes- reeks monumenten van Nederland- zonden" het realisme van vóór 1900 se toneelschrijfkunst voorkomen, en „Droomkoninkje en „Vuur- welke noch daarvoor noch daarna vlindertje" van des schrijvers liefde zijn geëvenaard. en tederheid ten opzichte van het opgroeiende kind getuigen. Dat „Op Hoop van Zegen waar van de sociale strekking allang is Hessel Jongsma Em maiisgangers Tl moge voor experts, Sfl kunsthistorici, museumdi recteuren en critici een bittere gedachte zijn, dat zij do or een zich miskend voelend en daar door rancuneus kunstschilder als wijlen Ha/i van Meegeren zijn beetgenomen, anderzijds mogen zij zich. en met hem de gehele beschaafde wereld, zich gelukkig prijzen, dat de zaak te elfder ure aan het rollen is gebracht, zij het dan door Van Meegeren zelf. Deze enorme vervalsingsaffaire ligt een ieder nog zo vers in het ge heugen. dat het nauwelijks nodig is de voorgeschiedenis op te rakelen, eerder is er een begrijpelijke nieuwsgierigheid naar het hoe en waarom, vra gen. waarop Dr P. Coremans. lijk onderzoek in de zaak Van uu het niet tevoorschijn getoverd, directeur van het Centraal La- Meegeren. thans antwoord aangegaapt, verdacht, verguisd, kli- boratorium van de Belgische heeft gegeven in zijn boek nisch doorgelicht, chemisch onder- j Tr' i i zocht, onderworpen aan 1000 en 1 Musea en een der beedigde ..Van Meegeren s faked Ver- bloedproeven cn misschien amper deskundigen van het gerechte- meers and De Hooghs". Dr. Coremans is erin geslaagd dank z(j de talrijke gogevens, die hy uit het laboratoriumonderzoek gevonden had, dc werkmethode van Han van Meegeren in haar geheel terug te vinden. Een der belangrijkste ontdek kingen van het microchcmisch onderzoek der verfmatcrie was. dat dc kleurstof toebereid bleek met een artificieel bindmiddel, met een schei kundig product uit dc groep phcnolformaidehyde. Dit product wordt slechts sedert het begin onzer eeuw vervaardigd cn de aanwending van dit bind middel in al de valse Vcrmcers vormt een onomstotelijk argument tegen de authenticiteit, die door sommigen, zoals bg dc Emmaüsgangers, met een soort van wanhopige heldhaftigheid werd en wordt verdedigd. De falsificaties reconstruerende, kwam dr. Coremans tot de vol gende gevolgtrekkingen; De eerste stap was de aankoop van een oud schilderij, bij voorkeur daterende uit de 17e eeuw; dit vooral om de vorming van de barst jes, het zogenaamde craquelé, in de namaak te bevorderen. Han van Meegeren maakte dan zijn kleuren klaar met het genoemde kunstma tig hars. gewoonlijk ambertol ge heten. Het gebruik van dit hars is een der grote vondsten van de vervalser, aangezien deze stof hem in staat stelde het schilderij in een paar uren tijds het aanzien te ge ven van een doek uit de 17e eeuw. Wanneer immers, na voltooiing, het doek gedurende een paar uur aan een hitte van 100 tot 120 graden C. werd blootgesteld, werd. dank zij dit bindmiddel, de verflaag zo hard. dat zij weerstand bood aan de scheikundige reagentia, die ge woonlijk worden gebruikt om de ouderdom der verf te bepalen. Het verschil in „werking" tussen doek en verflaag riep dan* een eerste craquelé te voorschijn. Na het ver harden van een eerste laag vernis rolde van Meegeren het doek in alle richtingen rond een cylinder- vormig voorwerp om het craquelé te accentueren. Nadien bedekte hij HAN VAN MEEGEREN het schilderij met een laag inkt om 10, 15 jaar oud. uit geduldig met t~i j j hun ersatzp^ard hen bijna komische ontsnapping uit Cheerio!' uit dat Duitse concentratiekamp, uit geduldig met tijdens de oorlog? Juist. En die film heeft die ingenieuze kistenhout! ontsnapping tot inhoud. Eric Wil- Maar liams gaf ons enkele foto's uit de paard zat film mede. om de hoofdzaken nog graver verbor- eens even op te frissen. Op foto gen, die moei- A: een der streng-bewaakte toe- zaam handje voor handje in zak- gezwalkt, en nog op de Philippij- pig voldoende zijn. om bij alle gangen van concentratiekamp jes stopte. Veel zakjes maakten nen, ik wil het niet eens op- ouderen, die mogelijk aan moede- Stalag Lu ft III; de hakenkruis- een kuil. de kuil werd een gat, halen. Laat de qntsnapping per loosheid lijden, de warejTioed er adelaar houdt een oogje op vriend het gat een gang en aan het eind houten gymnastiekpaard voorlo- weer in te brengen. en vijand; prikkeldraad, barak- van de gang lokte de vrijheid. ken Helaas hebben maar al te En achter die vrijheid lokte de veel Nederlanders ook herinne- kans om Holland of Zwitserland ringen aan zulke dingen! te bereiken en dan, als de drom- Op foto B: het pootloze paard mei weer terug naar de kamera dat zijn Trojaanse collega van den die voor vrijheid en demo- 3000 jaar geleden in populairiteit cratie bleven vechten, vóór dat zal overtreffen. Terwijl het ene Ene Goede en tegen dat Ene stel Engelsen zich braaf onledig Kwade. houdt met sprongetjes doen om Eric Williams herinnert zich lenig te blijven, graaft het andere enkele Duitsers die hem „anders" onder het paard aan een ont- leken dan al die anderen: een A. de adelaar ziet allesf?) P^RIC WILLIAMS vertoeft te •L-/ onzent. En nu haasten wij ons uw geheugen op te frissen wie en wat deze Eric Williams is. opdat men mèt ons blijde is over onze ontmoeting. Dat hij schrijver is van een boek dat goed ging (The Wooden Horse) sta niet voorop, evenmin als het feit dat Eric Williams on langs in Duitsland heeft meege werkt bij de verfilming van The Wooden Horse. Deze film komt ook hier onder zijn eigen naam, als Het Houten Paard. Gaat u nog niet een licht op? Duitsland een houten paard, zo'n paard als men bij gymnastiek gebruikt. Engelseno, heeft het mis schien te maken met die wonder bare ontsnapping van Engelsen snappingsgang onder de afsluiting door. Foto C: het grote ogenblik der ontsnap ping is aangebroken; een zoeklicht strijkt net langs twee der ontsnap penden heenHet is om de adem in te hou den, want zij hebben de tunneluitgang net achter de rug en ruiken de vrijheid. Foto D: Eric Williams is het concentratie kamp en de ont beringen na de ontsnapping goed te boven geko men. zo goed te boven gekomen ten minste, dat hij thans gehol pen heeft een film over het hele geval te draaien, een film naar aanleiding van zijn inmid- D. dels beroemd ge- alles worden boek The Wooden Horse, Het Houten Paard. Laten we nog eens alles recapi tuleren. Wat hadden de Duitsers een pleizier om die domme En- hartelijk echt paar vlak bij de Nederlandse grens, een bewa ker-saboteur uit het kamp hij heeft ze nu een rol gegund in de film. Leo Genn, uit de Slangen kuil. heeft de hoofdrol. De Duitsers spreken Duits op z'n Duits, de Engel sen Engels, de Denen Deens, de Fransen Frans. En het kamp lag op de Luneburger heide Een episode uit de oorlog is. zonder dr natuurlijk - humoris tische kant te verge ten. op het rolbeeld vastgelegd. Eric Wil liams zelf gaat liever schuil èn achter de film èn achter de ge volgen die de be roemd geworden ont snapping toch nog voor hem bewaard had. want di« waren nu niet zo humoristisch „Och", zegt Williams, „ik ben eerlijk gebleven en ik heb om dc jeugd gedacht Voorlopig houd ik mijn schokkendste herinneringen Bhet onschuldige paard in de craquelures de jarenlange op eenhoping van stof en vuil na te bootsen. Wanneer dan de eerste laag vernis werd weggenomen, bleef al leen het craquelé-net met inkt gete kend; een tweede laag. licht ge kleurd vernis, bracht de gewenste patine. Behalve deze en andere interes sante kwesties heeft dr. Coremans ook geschreven over de vraag waar om Han van Meegeren, die door hem als de grootste vervalser van alle tijden wordt beschouwd, valse Ver meers heeft geschilderd. Waarom hij nu precies Vermeer als slachtoffer heeft gekozen, lijkt wel te verklaren uit een zekere affiniteit. Maar waar om heeft hij valse Vermeers geschil derd in de plaats van echte Van Meegerens? Zonder twijfel speelde in de eerste vervalsing het winstbe jag een zeer ondergeschikte rol. Wanneer men er Van Meegeren op wees. dat hij voor dit doek een ge weldige som gevraagd had. ant woordde hij, dat hij wel verplicht was de prijs zo hoog te stellen om geen twijfel aan de authenticiteit op te wekken. Uit andere verklaringen en uit Van Meegeren's leven blijkt, dat het voor hem in de eerste plaats ging om de kunstcritiek. die zijn eigen prestaties in het geheel niet hoog aansloeg, eens flink bij de neus te nemen. Met een bewonderens waardig geduld en met een bewon derenswaardige kunde heeft hij. als belangrijkste stuk in zijn geraakt heid, de Emmaüsgangers in de stijl van Vermeer geschilderd en het zoetste ogenblik zijner loopbaan was ongetwijfeld, toen sommige critici zover giggen de authenticiteit van het doek in twijfel te trekken, om dat het zover boven het bekend zijn de werk van Vermeer stond.... Onverklaarbaar Nu moet men wel zeer bevoor oordeeld zijn om niet toe te geven dat de Emmaüsgangers een schilderij is met voorname kwaliteiten. Dat zelfs de bekende kunsthistoricus Bredius het voor echt versleet moge misschien te laken zijn, verwonde ring hoeft het niet te baren. Zoals het zich voordeed droeg het doek op bijna mysterieuze wijze het stempel van Jan Vermeer's kunst. Het gevolg daarvan was, dat het schilderij niet alleen werd aangezien voor een werk van de Delftse meester, maar dat men het zelfs uit het oogpunt van kwaliteit een der eerste nummers gaf. Minder verklaarbaar lijkt op het eerste gezicht de vergissing van hen, die achteraf de andere namaak voor klinkende munt hebben genomen. Schilderijen als de „Voetwassing", de „Overspelige Vrouw" of de „Ze gen van Jacob" zijn ongetwijfeld minderwaardige kunstwerken. Het stijlonderzoek bracht nochtans een zodanige gelijkenis met de Emmaüs gangers aan het licht, dat de critiek en de historie het aan hun principes verplicht waren de authenticiteit te erkennen. Bovendien had Han van Meegeren zowel in de Emmaüsgangers als in de reeks der religieuze Vermeers op sluwe wijze uit de stand van zaken in de kunstgeschiedenis zelf, profijt getrokken. In de discussie over een vermoedelijk verblijf van Jan Ver meer van Delft in Italië, bracht hij plots een werk van de meester de.Emmaüsgangers dat zeer na drukkelijk aan Caraveggio herinner de. Andere kunsthistorici beweerden, dat de Meester van Delft een reeks, nu verloren, religieuze werken ge schilderd had voor een geheime secte van zijn tijd en Van Meegeren kon met recht veronderstellen hoe gelukkig zij zouden zijn, wanneer slag op slag de nieuw ontdekte reeks hun theorie in het gelijk zou komen s.tellen. Intussen is Han van Meegeren al weer bijna twee jaren dood Alleen hij zou de conclusies van dr. Core mans kunnen bevestigen. En dit is eigenlijk het vervelende van de ge hele geschiedenis, omdat het de mogelijkheid openlaat voor het plaat sen van vraagtekens. Ondanks het ongetwijfeld voortreffelijke onder zoek van de Belgische geleerde. gelsen die zo hechtten aan paard- van de ontsnapping tot en met de je springen en fit blijven; wat afloop van de oorlog nog maar sjokten die Engelsen dag-in dag- voor mezelf'k heb op Luzon Cdat hatelijke zoeklicht Amelita Galli-Curci zestig laar Vandaag is het 60 jaar geleden dat de vermaarde operazangeres Amelita Galli-Curci geboren werd. Galli-Curci begon haar carrière te Milaan waar zij ook het eerste le venslicht zag. In de twintiger jaren, toen reeds wereldberoemd, werd zij geëngageerd door de Metropoli tan Opera te New York, waar zij sindsdien gevestigd bleef. Galli- Curci heeft in haar zangstijl de traditie van de grote vrouweliike zangvirtuozen zoals een Angelica Cataliani en Adelina Patti tot in het heden voortgezet, de traditie van de halsbrekende coloraturen die wel eens het dramatische uit beeldingstalent moesten vervangen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3