GLASTRA'S Vishandel Ranunkeltje en de toverspiegel Max Keuris, surrealist, die ons wat te zeggen heeft Speeltuinverenigingen snakken naar clubhuizen r IN KWALITEIT VOORAAN Jiahovd&h JOicdudhuj Handbal-teams staan ei Amersfoort goed voor Bokken wilden geen brokken Zaterdag 19 November 1949 5 De Ploeg exposeert, Ton van Dolron, een opmerkelijk tekenaar Meestal, wanneer jonge kunste naars tegenover een bestaande or ganisatie elkander vinden, is er eei. M andere artistieke doelstelling, een onderlinge geestelijke verbonden hCid die dit sameneaan verklaart Óp de tentoonstellingen van de ploeg is t altijd moeilijk geweest cm factor te vinden en ook nu weet blijkt het epn open vraag De ploeg waarmee de boer zijn land scheurt, maakt de aarde geschikt voor 't ontvangen van nieuw zaad; van dat nieuwe zaad is hier 't een en ander aanwezig, maar daarnaast zijn er exposanten, die rijkelijk profiteren van oude .Amsterdamse" en „Haag se" oogsten t Gevolg is. dat deze tentoonstelling, waaraan ook wordt deelgenomen door enkelen, die reeds geregeld bijdragen tot de exposities van het A K G ren niet bepaald sa menhangende indruk maakt, en zeer uiteenloopt naar stijl zowel als naar gehalte. De typische nieuwlichters zijn Nick van Dijkhuyzcn en Max Keu ris De eerstgenoemde beweegt zich op t gebied van de abstracte scnil- derkunst en hij doet dit met profijt In zijn zwart-wit-compos.tie toont hij 'ich een knap en origineel teke naar maar ook de kleur ligt hem. ai legt hij hier nog geen nieuwe „voren" open (in de ploeg-stijl blijvend). Max Keuris is door het surrealis me ..aangedaan", en al hangt ook in deze inzending rijp cn groen dooreen, al is hij nog geen krachtig overtuigen, hij beheerst het „Idioom" als ik mij zo mag uitdrukken, wèl en schilderijen als Drie Sluiers en 't Stilk Uur zomede enkele tekenin gen zijn werkstukken, waarin hij iels tc zeggen en te suggereren beeft. Cees van Eek beweegt zich ook op abstract terrein, maar meer, schijnt het om zijn veelzijdigheid te bewij zen Van aanleg is hij toch eerder naturalist, zij 't met een sterk ex pressionistische ins!:-». H- voor mij meen in zijn Nimba zijn beste schil derij te zien. cn ik- vraag mij af waarom hij in deze stijl, al is hij dan niet modern, niet zou voortgaan. Maar ja. ook hier geldt het oude woord „De geest waait waarheen hij wil". Doelgerichter persoonlijkheid is Joop Traarbach. de man met de breedste allure, die nog gestadig wint aan zeggingskracht. Toch zou ik met hem willen discussiëren over de stand van de rechterarm van de overigens goedgccomponeer- de grondwerker. (Inqez Med.) Een gewiekst advocaat Mijnheer de Rechter." zei de ad vocaat de beklaagde is beslist on schuldig Hoe ter wereW kunt U volhouden, dat hij heeft ingebro ken7 Hii zag een opórt vensterraam, stak er zijn rechterarm door on ver anderde enige onbelangrijke voor werpen van plaats. Ik stel vast mijnheer de Rechter, dat deze arm niet miin cliënt zelf is. zodat ik niet kan begrijpen, hoe U hem kan ver oordelen voor een vergrijp, dat slechts door een van zijn ledematen is verricht." ..Ik moet erkennen." sprak de rechter, dat Uw argumentatie juist is U hebt volkomen gelijk. Ik zal Uw redenering logisch volgen. De schuldige arm van beklaagde ver oordeel ik daarom tot één jaar ge vangenisstraf cn laat het aan Uw cliënt over of hii ziin arm al of niet gezelschap wil houden Beklaagde maakte hierop zijn rechter kunstarm los. legde deze voor dc president op tafel, groette en wandelde kalm de deur uit. Naar we vernemen koesteren de twee scherpzinnige juristen, van wie we bovenstaand deul aan de We. rcldspieeel ontleenden, plannen, om hun orvarincen voor microfoon- uitzendineen te bewerken. Verzuimt niet te zijner tiid deze uitzondingen. Ie volgen De Radiogids van de VA RA tal U tiidig inlichten. Wordt lid van de VARA want dan kriigt U dit programmablad wekelijks in de dus. De kosten bedragen slechts ft?0 per weck Eén briefka ,-tje aan de VARA. Postbus 175. Hilversum, en het komt voor elkaar. J uor de Zondag Toon Tieland staat nog altijd op de grens van het illustratieve en he' meer beeldende kunstenaarschap. Ton van Dolron is een opmerkelijk tekenaar, zowel in het naturalisti sche portret als in een meer Ben- dien'se verbeelding. Het zuivere im pressionisme in klein formaat wor il en met vrucht! gediend door Tom Kprvers, die een- open oog heeft voor sfeer en stemming, hei post-impressionisme van de Amstei- dammers is de stijl waarin Gerard v. Weyland zich bij voorkeur uit drukt. Zijn jongens in interieur z.jn met liefde geschilderd; het flcsstil- leven is een opmerkelijk gaaf geval C. A. S. Verbetering bocht in Hogeweg Ten einde de gevaarlijke bocht in de Hogeweg vóór het café van mevr. de Wed. E. J. Kreync te kunnen ver beteren zijn met de eigenaren onder handelingen gevoerd over de ver krijging van de voor deze verbete ring benodigde grond Het is B en W mogen gelukken met mevrouw Kreyne tot overeenstemming te ko men. dat ae gemeente de benodigde grond ter oppervlakte van 455 Rf- zal aankopen voor f 5000, terwijl de op deze grond voorkomende schuur, welke door haar bouwvalligheid ge vaar oplevert, za] worden afgebro ken. B en W. vragen de Raad om toestemming voor aankoop. Inqpp. Hij rookt „schuin-om- boog". Dat staat wel vlot, als je 't eenmaal kunt en de shag lijkt lichter van smaak, omdat je langs je sigaret wat lucht meeneemt. Trouwens.... Hoe je '1 doel... mei Mascottegaat-ie goed! Klokken Hepen vóór! Hebt ge waarde lezer, deze week in de kranten het berichtje gelezen over de electrische klokken die in een deel van ons land te hard lie pen. ruim 1 minuut per uur vóór? Niet erg belangrijk zult ge mis schien zeggen Toch wel. want wie het bericht goed in zich op nam zag dat deze verwarring ontstaan is doordat de electrische wissel stroom in Zwitserland een andere periode neeft dan die in ons 1 a n d. En wie daar enigszins verbaasd over op keek en dacht: Wat heeft dat m vredesnaam met on?e klokken te maken, zal nog verbaasder geke ken hebben toen in Nederland, stroom u i t Vrije woerden van Ir. P. SCHUT Winterwerk vraagt veilig onderkomen voor Amersfoorts jeugd De laatste Zondag... Neen. lezer, dit stukje wil niet tragisch doen. Integendeel, er is in die vroege afsluiting van het ker kelijk jaar een stuk vreugde ver borgen. Wanneer het burgerlijk jaar ten einde loopt en de donkere Decembermaand voor de deur staat don breekt voor de kerk het nieu we begin aan, de Advent, de ver wachting van de komst van de Ko ning. En deze Zondagdie de Zon dag voor Advent i-s. sluit dus het kerkelijk jaar af. Die laatste Zon dag is in de Kerk altijd weer gezet in het teken van de prediking van de grote finale, de Overwinning van het Lam.' Geen gezucht en geklaag tegen de vergankelijkheid aan. Maar de vreugde, die er in het voorbij-gaan van mens en ufereld is gelegende strijd heeft haast een einde! Denk niet. dat het mensen waren, die buiten het leven stonden, die deze dingen beleden. Integendeel, juist -ij leefden zó intens, dat hun laat st- en hoogste doel niet kon zijn een blijven' bestaan. Zoa's de sol daat tijdens de stormloop eigen veiligheid vergeet, gegrepen door bet gestelde doel, zo is de soldaat van Jezus Christus gegrepen door deze laatste strijd. Maar het bééld mag nier te militant zijn. want dal w eenzijdig. Diezelfde Jezus, die Koning en Aanvoerder is. ivorot te- Oelijkcrtijd de Herder genoemd, die bet schaap uit de woestijn thuis brengt. Ook heet Hij het Lam, dat geslacht werd. Het offerdier dus. De strijd van Christus is de over winning van Gods geduld. En op de laatste Zondag van het kerkelijk jaar opent zich het ver gezicht van de Overwinning des Heren: Als de Here God in allen en in allen alles is, zal het licht zijn, eeuwig licht zijn, licht uit licht en duisternis. v. E. Nu de tijd van de lange winter avonden weer aanbreekt, is het niet meer zo druk in dc vele Amers- foortse speeltuinen. Winter bete kent voor een speeltuin opbergen van het gerei en zien dat men de jeugd op een andere wijze kan ver maken. En daar zit nu juist de moeilijkheid. Wat zijn nu eigenlijk de plannen van een speeltuinver eniging gedurende het wintersei zoen. Een van de bestuursleden van de Speeltuincentrale vertelde ons, dat het lang niet gemakkelijk is de jeugd in de winter bezig te houden. Tijdens de zomermaanden is dit ge makkelijk genoeg. Wat elke speel tuinvereniging in de winter nodig heeft is een clubhuis. Daar ont breekt nog wel het een en ander aan. Er zijn in Amersfoort momen teel twee speeltuinverenigingen, die over een eigen clubhuis beschik ken. n.l. het Soesterkwartier en het Lèusderkwartier. Dit zijn ook de oudste verenigingen. Het Soester kwartier viert binnenkort haar vyf en twintig jarig bestaan. En, zo ging dit bestuurslid verder, het is eigenlyk jammer, dat de andere verenigingen geen gebouw hebben. Het zijn de Rivierenwijk, „Vrien denkring" (bij Kinderzorg) „Ire ne" (bij Rosarium) en de „Vlas akkers". De speeltuinvereniging ..De Kruiskamp" heeft men na de oorlog weer moeten opbouwen. De ze tuin heeft nu een clubhuis en daar kan men zich gaan instellen on de winter. De Vlasakkers, de Rivierenwijk en. Irene, ontstonden uit buurtverenigingen, clubhuizen bestaan daar niet. Dan is er nog de speeltuinvereniging „Gaslaan Voor uit". Deze speeltuinvereniging- kan niets doen. omdat er geen geschikt terrein is. Het terrein, waar men nu is, moet worden afgestaan aan de gemeente voor het uitbreidingsplan. Waar moeten deze mensen heen? Als 't terrein aan de Berg en Dal straat-Noordstraat beschikbaar kon worden gesteld, zo vervolgde het bestuurslid, dan zou men weer nieuw leven in deze vereniging kunnen blazen. Dc speeltuinvereni ging „Randenbroek", verkeert in eenzelfde parket. Het terrein nabij de Hogeweg ligt te laag. Er vormen zich voortdurend plassen. In deze buurt is een speeltuin en een club huis zeer nodig. Het drukke ver keer duldt geen kinderen op straat. Dit is het werk voor de Speeltuin centrale. De tekeningen voor het bouwen van deze clubhuizen, zijn al in ons bezit, maar de mensen krijgen geen toestemming om te bouwen. Er zal daarom deze winter weinig van ko men. Het winterwerk is goed voor de kinderen. Het moet tevens een soort opvoeding zijn. Maar dan moeten er toch krachten zijn. die de kinderen erop wijzen, dat men bij een spel sportief moet zijn. Men mag elkaar de overwinning niet misgunnen, Er is een gebrek aan geschoolde leiders, dat remt 't werk. Op „Middeloo" wordt mo menteel een cursus gegeven voor het jeugdwerk. Elke Maandag avond \omen daar vrouwen bij elkaar cn krijgen les in clubwerk en sport en spel. Deze cursus is tot stand gekomen in samenwer king met de Amersfoortse Ge meenschap en Middeloo Er zullen op 17 December, even als vorige jaren, in Amersfoort „Streekconferenties" worden ge houden. Deze conferenties zijn be doeld om belangstelling te wekken voor het winterwerk. De vereni gingen de Rivierenwijk, Irene en de Vriendenkring, krijgen een clubgebouw. In de winter is het echter moei lijk bouwen. Daar komt nog bij, dat de ver. „Irene" niet veel weet. waar kan worden gebouwd. He» rosarium is van de Spoorwegen Waarschijnlijk is er plaats op Pun tenburg. Er gaat te veel tijd over heen met het nemen van beslissin gen. We hebben wel goede mede werking van de gemeente, zo ver volgde het bestuurslid, maar het gaat langzaam. Ook van de Amers foortse Gemeenschap ondervinden we veel medewerking. Deze instel ling helpt ons ook aan tekeningen voor clubhuizen en aan subsidies. Daarover hebben we niet te kla gen. Over de krachten voor dit werk zei het bestuurslid nog. dat zij er vast van overtuigd is, dat de onderwijzers wel de mensen zijn, 'die voor zulk werk geknipt zijn. hij las dat w ij overdag electrische Zwitserland betrekken en dat het 'snachts juist andersom gaat 't Meest verbaasd zal hij misschien zijn als ik beweer dat dit inderdaad iets en wellicht vrij veel. met de vrede te maken heeft én dat het woord „in vredes-naam" hier dus werkelijk op zijn plaats is. Want zo'n simpel feit duidt duidelijker aan dan lange betogen dat er wer kelijk een verenigd Europa aan 't groeien is. natuurlijk met alle groeistuipjes die aan zo'n proces verbonden zijn. Maar- het groeit, en dat is het belangrijkste. We brengen hier ons water aan de kook met electrische energie die in Zwitserland is opgewekt en we moeten de moeilijkheden die daar door ontstaan met elkaar oplossen. We moeten dus voor het gewone leven van alle dag Europees leren denken, zoals de ronde-tafel conferentie ons op de noodzaak ge drukt heeft in wereldformaat te leren denken. Inderdaad: De klokken liepen voor! ny Mcd.) DE KINDERKRANT Hoesten? DAMPO-BONBONS] Benoeming onderwijzeres L. Wellingschool Ter aanvulling van het aantal leerkrachten aan de L Wellingschool voor openb. 1 o. aan de Wijersstr. is in overeenstemming met de inspec teur van het lager onderwijs in de inspectie Amersfoort de volgende voordracht opgemaakt: 1. mevr. de wed. C J. C. Staartjes- Lusing te Amersfoort; 2. mej. Chr. M. J. v. Steenis te Eist (U 3. mej. G H Kamps' te Ncede. (Ingez Med) ©MZE COISERVEH zijn in kwaliteit en prijs weer als jaren geleden. Paling in gelei, Bismarck-haring Vitaminerijke schelvislever Haring en makreel in olie en torn. saus, Garnalen in gelei, mosselen in azijn, Anjovis en anjovispastei, mayonnaise, Kippered Herrings, paté de Volaille, Puré de foie gras. Kippen leverpastei, gevulde kip in wijn saus met champignons, Kip- en nierragout, leverpastei, gehakt enz. enz. VOOR DE BETERE CONSERVEN Sedert 1909 UTRECHTSESTRAAT 40 TELEFOON 4092 Vergeet U vooral niet even onze fijne GEROOKTE PALING voor de ST. NICOLAAS te bestellen? Bezorging door de gehele stad en omstreken zonder prijsverhoging! LT EN arme houthakker woonde in een hutje in het bos met zijn dochtertje Ranunkeltje. Ze waren heel. heel, heel erg arm. zo arm. dat ze niet eens stoe len hadden en geen kast en geen bedden, helemaal niets hadden ze. behalve dan een tafel, die mid den in dc kamer stond. Och. had den we maar een paar stoelen, zei de houthakker iedere dag cn Ranunkeltje breide kousen en sokken, verkocht die in de stad en hoopte dat ze nog eens zoveel zou bijeen sparen, dat ze voor haar vader een mooie leunstoel kon kopen. Eindelijk had ze dertig gulden bij elkaar. En toen haar vader niet thuis was ging ze naar de stad en keek op de markt naar een stoel Maar toen ze daar zo aan het kijken was. zag ze opeens een spiegel. Och. het was zo'n mooie spiegel, met een vergulde rand. En de koopman zei Dit is een wqpderspiegel. Iedere avond om zeven uur kun je hierin zien. wat er in de keuken van de kei zer gebeurt. Toen vergat Ranunkeltje alles wat ze van plan was geweest, ze kocht de spiegel voor zeven en twintig gulden en hield dus niet genoeg meer over voor een leun stoel. A/1 ET de spiegel kwam ze thuis ze zette hem tegen de muur. ze bekeek zichzelf erin en vond dat ze er heel lief uitzag en dat was ook zo Maar toen de hout hakker thuiskwam had hij daar niet veel aan. Wat doe jij hier met die spiegel, vroeg hij verbaasd. Toen zei Ranunkeltje: Och, va der. ik had een leunstoel voor U willen kopen, maar ik vond die spiegel zo prachtig. En kijk eens. het is nu precies zeven uur, nu kunnen we zien wat er in de keu ken 'van de keizer gebeurt. Samen zaten ze te kijken en ze zagen daar zeven koks met ho ge mutsen op, die bezig waren de heerlijkste dingen te maken: Soep en gevulde patrijzen, het was verrukkelijk om naar te kijken, maar de houthakker zei mismoe dig: Wat hebben wij daaraan? We zien allemaal heerlijke dingen in die keuken en hier is niet eens een stoel om op te zitten. Wacht maar. zei Ranunkeltje. die nog steeds in de spiegel keek, dat keukenmeisje zal wel gauw ontslagen worden, want ze snoept. TT OEN veranderde de spiegel -*• weer in een gewone spiegel en ze moesten een hele dag wach ten. Maar de volgende avond om zeven uur zei Ranunkeltje: Kijk, vader dat keukenmeisje is nu ontslagen omdat ze gesnoept heeft. En werkelijk, je kon in de spiegel zien. dat het meisje weg was cn dat ze erover spraken om een nieuw keukenmeisje te gaan' zoeken. En voor dat de houthakker pre cies wist wat er gebeurde, was Ranunkeltje het huis uitgelopen. Ze holde naar het paleis, belde daar aan en vroeg: Mag ik hier keukenmeisje worden? En alle koks zeiden: Wat ccn wonder, dat er nu net een meisje op de stoep staat, juist nu wij er een nodig hebben. En Ranunkeltje werd keuken meisje in het keizerlijk paleis en ze verdiende genoeg geld om stoe len en tafels en nog veel meer te kopen. En toen ze op een dag erwentsoep had gekookt, hele maal zonder hulp van de koks, toen vond de zoon van de keizer die soep zo lekker, dat hii zei: Dat meisje moet mijn vrouw worden Zij kookt de lekkerste erwtensoep! En zo gebeurde het. Ranunkeltje werd later keizerin en haar vader, de arme houthak ker mocht in het paleis komen wonen. En de wonderspiegel hiel den ze hun leven lang als aan denken. DE bakker van het kaboutertjcsland die woont in een huisje alleen. Waar woont ie dan? Aan de overkant! zijn bakkerswipkcltje staat op het zand, hij kneedt met de hand en hij bakt met dc hand, in een oventje van steen. Zijn appelebollen zijn Jc uan Hét! zijn krakelingen zijn puik.' En dan bakt hij letters van puur banket hij bakt ze van zuiver sprinkhanen-vet, dan worden ze netjes in rijen gezet, in 't winkeltje onder een luik. De Koning (zijn naam is Habbelckuk) wordt morgen honderd jaar. Nu krijgt hij'ecn taart met „veel Geluk" en krakelingen, een kilo het stuk, de bakker heeft het verschrikkelijk druk, 't moet allemaal morgen nog klaar. f?N bakker zegt tegen iedereen tegen iedereen aan de deur: Ik heb het te druk, hoor. Ik sta maar alleen wat wil je? Een krakeling? Neen, o neen, gaan jullie toch asjeblieft allemaal heen! en verder maar liefst geen gezeur! 'k Heb zoveel te doen en ik werk als ccn paard cn zeur nou niet zo aan mijn bol, je weet toch wel, dat de koning verjaart? daar heb ik mijn sprinkhanen-vet voor gespaard, voor koning Habbelckuk z'n taart, met honderd kaarsjes vol'. Maar toch is cr iemand, die binnen mag: De schoolmeester Snulfclbaard. Hij stopt zijn neus in een pan met beslag hij snobpt van de wafels cn zegt met ccn lach: nou ga ik maar weer eens cn goedendag, en, bakker, succes met je taart! 55 95 Verwachting voor a.s. Zondag Dc eerste helft van dc handbalcompe titie ls voor Amersfoort zonder onder breking verlopen en Zondag wordt ccn aanvang gemaakt met de return-mat ches. Wanneer we terugzien op de re sultaten, die het dames- en heren-elftal In de eerste zeven wedstrijden behaal den kunnen we constateren, dat beide teams zeker niet teleurgesteld hebben De heren wonnen drie wedstrijden waaronder twee moeilijke uitwedstrij den verloren van koploper Attila en van ex-kampioen Aalsmeer, terwijl tweemaal de punten gedeeld werden. Amersfoort staat nu met 8 punten op de tweede plaats, maar daarbij moet opgemerkt worden .dat nummer drie. Aalsmeer, twee wedstrijden minder ge speeld heeft. Het Amersfoortse team is zeker nog niet rijp voor de kampioens titel. daarvoor Is het spel van de voor hoede niet constant en productief ge noeg. maar ze hebben toch bewezen, bij dc besten van de afdeling tc behoren Zondag komt hekkensluiter AHC proberen, om ten koste van onze stad genoten een paar kostbare punten tc bemachtigen Amersfoort won de eerste ontmoeting in Amsterdam met 6—8 cn nu thuisspclend kunnen wij niet anders verwachten, dan ccn overwinning van 5? 55 Marktbericht AMERSFOORT Aangevoerd werden: 20.000 st. hoendereieren: 25.000 stuks henneneieren; 35 kip pen; 30 konijnen; 15 eenden; 6 ganzen; 40 duiven. Prijzen: Hoendereieren 19.50- 21.00; Henneneieren 16.50-18.00 (per 100 stuks;; Kippen 3.00-5.50; Tamme konijnen 2.50-6.50; tamme eenden 1.80-3.50 (alles per stuk). Een hengelaar is in de heeft. Die weet toch wel, brokken. En een knapps regel van een gezellig en waarvoor hij terecht hengel kost tegenwoordig gemoedelijk slaf. En ge- stond: „Verduistering van twintig gulden, daarom duldig en vasthoudend is- een vishengel." heb ik van deze zaak p»o- ie meestal ook. Nu leek „ls het juist", vraagt de ces verbaal opgemaakt die Japik Bok best een rechter, „dat U destijds „Is het juist verdachte, aardige jongen, maar in van Uw buurman de jon- vasthoudendheid had-ie ge Bok een hengel hebt zich blijkbaar toch een geleend en deze nooit te- beetje te veel geoefend ruggebracht?" aan de waterkant. Mis- Een beetje schor van de schien leed hij ook enigs- zenuwen maar zeer cor- zins "aan zelfoverschatting, reet komt't antwoord;.„Dat is niet juist Edelachtbare. Ik kan mij niet herinne ren hem ooit om enig vis tuig te hebben gevraagd" „Gaat U dan maar zit ten Getuige Bok Senior!" Stram in de houding legt de wachtmeester dc Met blinkende eed af. Dan gaat hij „op fonkelende de plaats rust" staan gerechte Ik vind de groen-witlen. Toch zal men van „Amcrsfoorf-zUde de wedstrijd niet te licht op mogen vatten, want A.H.C. zal alles in het werk stellen om van de onderste plaats of tc geraken. Ook dc dames van Amersfoort heb ben ln dc eerste helft van de competi tie goede resultaten bereikt. De drie ne derlagen die men leed, waren allen op het nippertje cn zeker niet oneervol Dc twee overwinningen op Vronc en Achil les behaalde men met stevige cijfers cn het gelijke spel tegen Blauw Wit kwam niet onverwachts. Zondag gaan de handbalsters op bezoek bij B.H.C. cn verloren de groen-wittcn de eerste wedstrijd, nu zou het ons niet bevreem den. wanneer een verdeling van de punten of zelfs een kleine overwinning bereikt werd. De standen in dc belde afdelingen luidden: District West A dames: Vriendschap BH C ADA. Blauw Wit Amersfoort Sport Vereent Vronc Achilles District Attila Amersfoort Aalsmeer A.P.G.S. Concordia Achilles Sport Vereent AHC. 6 G 12 50—14 6 5 1 10 27—12 5 4 1 8 27-J 7 G 3 1 2 7 LI— 8 7 3 1 3 7 22—12 5 1 4 2 9—2G 6 1 5 1 11—46 7 1 6 1 5—27 West A Heren. 6 5 1 10 33—21 7 3 2 2 8 23—25 5 3 1 1 7 28—18 6 3 3 6 26—31 7 2 2 3 6 36—39 7 2 2 3 6 24—31 7 1 3 3 5 33—32 5 1 4 2 19—29 Maar dat kan ook aan zijn vader hebben gelegen. Zijn vader is wachtmees ter bij de rijkspolitic, een van het type, die zich van zyn waardigheid misschien voorèl in de rechtszaal ten volle be wust is. laarzen van die oude stukken hen gel?". vraagt de rech:*»r „Dat kan wel zijn Edel achtbare, maar die heeft dan mijn vader aangebo den. terwijl ik niet thuis was" Wilhelmus' vader wil dat wel even onder ed« getuigen Hij is ook al ambtenaar, bij 's-Riiks belastingen „En onkreuk baar. Edelachtbare, sinds vijf en dertig jaren. Welaan dan. of mijn zoon dat ding geleend heeft of niet. kan ik per soonlijk niet bezweren. In Juni vóór knopen, met glimmende vertelt de waarheid konen en een glanzende niets dan de waarhe;d. ieder geval zou dat a kuif, zit hij welvoldaan en „Ja. mijn zoon Japik wil- meer dan vier jaar gele met het air van de habi- de op een goeie keer gaan tué. naast zijn al even vissen en toon Unn-ie zijn den gebeurd moeten zijn, want in de zomer van zelfverzekerde zoon in de hengel niet vinden. „Da s 1945 verliet de familie spraak". geven, met een lijke vervolging het misselijk, van hem en nog meer van zijn vader „Getuige Bok Junior wanneer hebt U de hen gel het eerst gemist?" vraagt de Officier van Justitie „In het voorjaar van 1946 Edelachtbare". „Dat zal wel op 1 zijn geweest. want die tijd mocht U niet eens vissen Enfin, daar zullen we maar niet op in gaar. Ik acht het ten laste ge legde niet wettig en over tuigend bewezen. De me ning van de ene jongen staat tegenover die van dc andere en geen van beidt vaders is er bij geweest, dat de hengels werden uitgeleend Japik kan ze ook bij een van de ver huizingen zijn kwijt ge raakt. Ik requireer vrij getuigebank. waar ook. zei-ie, die ligt Voor het hekje staat nog bij Wilhelmus in een witte regenjas om de Jutfaas Die heb ik hem tengere schouders, on- destijds uitgeleend". U wennig van het ene heen moet weten. Edelachtbare, op het andere wiebelend, ik was sinds die tijd al de jeugdige ambtenaar twee keer overgeplaatst, der Nederlandse Spoor- We hebben er toen om we"nn Wilhelmus. De geschreven naar Jutfaas, rechter zegt. dat de jon- maar we kregen ten ant- geman goed moest luiste- woord, dat Wilhelmus niet ren, naar wat de Officier in 't bezit was van Japik van Justitie te vertellen zijn hengel. Maar het had. Nu had de rechter eigenaardige is. dat toen dat net zo goed tegen een Japik een keer zelf in Laplander kunnen zeggen. Jutfaas kwam. ze hem want van dat afraffelen wel een paar oude brok- van de dagvaarding is ken hengel hebben aange- Bok Jutfaas. Toen Jap!k De rechter doet onmid verleden jaar al wéér om dcllijk en overeenkomstig die hengel kwam. heb ik hem. terwijl mijn zoon niet thuis was. meegeno men naar de schuur en gezegd: Als-je-blieft. kijk maar eens of-ie hier bij is Hij was er niet bij. Om van het gezanik af te zijn heb ik toen gezegd, dat-ie de oude stukken, die er lagen, wel mocht mee ne- uitspraak en zo is er geen enkel smetje gekomen op de ambtelijke loopbaan van Wilhelmus En Wil helmus' pa zullen ze in Jutfaas nooit kunnen na wijzen als de vader van een hengeldief. De jonge Bok is zicht baar geschokt door het feit, dat de invloed 'van men. Natuurlijk ging ik zijn machtige pa niet niet in op zijn verzoek heeft geholpen. De oude om schadevergoeding. Dat Bok staat blozender dan moest-ie maar met mijn ooit. stijf te salueren voor zoon zelf regelen. En daar de rechter Maar die kijkt geen woord te verstaan, boden. Dat toonde volgens reageert me dat jong, aat net een andere kant op en Maar Wilhelmus doet mij toch wel enig schuld- ik destijds nog helemaal roept: „Volgende zaak. maar of hij het gesnopen besef. Wij wilden geen voor niets lessen heb ge- deurwaarder!" Boys en Amsvorde maken goede winstkans Het voetbalprogramma vermeldt voor dc Amersfoortse clubs althans slechts twee competitie-wedstrij den. Amersfoortse Boys speelt thuis tegen VVOG en moet daarvan o.i. kunnen winnen. Amvorde gaat op bezoek bij GW in Geldermalsen en kan door een overwinning weer op de bovenste plaats terecht komen en daarbij zelfs het voordeel be houden van een wedstrijd minder te hebben gespeeld Het is dus te ho pen, dat de Amersfoortse club de ze prachtige kans zal benutten, want bij een eventuele nederlaag worden de mogelijkheden kleiner. Voor de beker speelt Quick tegen Dc Germaan een uitwedstrijd. Dit dunkt ons een prachtige gelegen heid voor de elftal-commissie om nog eens te experimenteren, want helemaal gesmeerd loopt dc Quick- machine toch nog niet. HVC speelt, tot ergernis ongetwij feld van Amersfoortse Boys. op „Eirkhoven" een vriendschappelijke wedstrijd tegen dc Schiedamse eer. ste klasser Hermes DVS, de club van de bekende Kokkie van der Tuyn en tot voor kort van de Inmiddels prof geworden midden voor Van Lent. In de HVC-afdelino- worden enkele belangrijke inhaalwedstrijden gespeeld. Zo gaat De Spartaan naar Zaandijk, hetgeen heus niet zo'n gemakkelijke opgave zal blij ken. DWV krijgt het wanhopige Rapiditas op bezoek en kon ook wel eens een onaangename verras sing beleven. Twee overwinningen voor AMHC? Morgen spelen de heren van AMHC de laatste wedstrijd van de eerste competitiehelft. Het is de uitwedstrijd tegen SCHC II. De Bilthovenaren staan vrij somber onderaan de ranglijst met slechts één punt uit vijf wedstrijden. Hun achterstand van twee punten op 't Gooi II. dat de voorlaatste plaats inneemt, is echter nog helemaal niet hopeloos te noemen, zodat SC HC II zich terdege zal inspannen om de rode lantaarn aan de Bus- summers over te geven. Dat zij morgen reeds succes zullen hebben, lijkt ons echter niet waarschijnlijk, hoewel AMHC op felle tegenstand kan rekenen. Onze stadgenoten kunnen zeker een gelijkspel beha len, maar we verwachten eigenlijk een overwinning. Ook de dames hebben behoorlij ke kansen, nu MRHC uit de Maas stad op bezoek komt. De Rotter damse dames hebben vijf punten uit evenveel wedstrijden vergaard, AMHC vier punten uit vier wed strijden, zodat de elftallen, die morgen op Birkhoven de strijd zullen aanbinden, ongeveer van gelijke sterkte moeten worden ge acht. Doch nu het een thuiswed strijd voor onze stadgenoten geldt, zijn we geneigd AMHC goede kan sen op de volle winst te geven. De heren-reserves trekken naar Maartensdijk, waar zij Voordaan II zullen ontmoeten. De punten zul len wel bij de thuisclub blijven. De dames-reserves ontvangen het leidende Hilversum IV. Een overwinning zou de kansen van onze stadgenoten, die op de derde plaats staan, zeer doen toenemen. Wij verwachten echter niet meer dan een gelijkspel. Het verdere programma luidt: AMHC III-Kampong V Hilversum V-AMHC III (d.). AAVAmersfoort II AAV gaat Zondag de strijd aan binden tegen Amersfoort II. Beide ploegen bestreden elkaar "al eerder met wisselende resultaten. In deze plaatselijke ontmoeting zullen wij ons daarom van een voorspelling onthouden. In een sportieve strijd zullen zij dit Zondag aan de Rubensstraat uitmaken. Een veertigjarig ambts jubileum Op 16 November j.l. vierde het Hoofd van de Inspectie der In voerrechten en Accijnzen, alhier, de heer W G. Noordhof, zijn 40- jarig ambtsjubileum. Overeenkom stig de wil van de jubilaris werd het feit uitsluitend in ambtelijke kring herdacht. Zeer velen waren gekomen om dc jubilaris en zijn echtgenote ge luk te wensen en op ondubbelzin nige wijze hun waardering te uiten voor zijn persoon en zijn arbeid. De herdenking bereikte een hoogtepunt, toen de Directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen te Utrecht mededeelde, dat het H.M. de Koningin had behaagd de heer Noordhof te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5