DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Nederlands vliegtuig met 29 Joodse kinderen vermist Onherbergzaam terrein bemoeilijkt onderzoek iNederlantl kan zich wel redden zonder Indonesië Aangekondigde landing te Oslo uitgebleven i r Verslagenheid op Ypenburg r Vijtigduizend paarden in een stal Nijpende voedselschaarste thans de kop ingedrukt 9e Jaargang, no. 273 Maandag 21 November 1949 Opgericht door de Stichting ..Hei Parool" - Giro 510330. IkflL Rotterdamscbe Bank Postbus Aboanements- -ijj 12 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. ONGERUSTHEID OVER DAKOTA VAN AERO-HOLLAND OSLO. Met 29 Joodse kinderen uit Marokko die in Noorwegen op vacantie zouden gaan met twee Zweedse verpleegsters en met vier Neder landse leden van de bemanning is gisteravond een Dakota van de Aero- Holland boven Oslo verdwenen. Drie minuten voor zes had radio-telegrafist M. Westenberg aan de toren van het vliegveld Fornebu btf Oslo geseind, dat het vliegveld de landing zou beginnen. Toen verbrak hij het radio contact. Tien minuten verstreken, doch boven het vliegveld werd geen motorgeronk gehoord, dat de komst van de PH-TFA aankondigde. Het eerste kwartier wekte dit geen verwondering. Op het vliegveld werd ver ondersteld, dat de piloot door slecht zicht gedwongen was de manoeuvre nog eens te herhalen. Doch bevreemdend vond men op het vliegveld toch, dat de telegrafist niet opnieuw radio-contact met de toren zocht. Toen dit t< lang duurde heeft men onophoudelijk het vliegtuig opgeroepen, maar van de TFA is geen antwoord meer gekomen. Met man en muis is het vliegtuig in de donkere kille nacht boven Oslo verdwenen en meer dan vijftien uur later was er nog niet het geringste teken, dat omtrent het lot van de 35 inzittenden iets meer zekerheid gaf, dan de verschrikkelijke vrees, dat allen moeten zijn omgekomen. A L. FROUWS gezagvoerder Tweemaal in de loop van de avond heeft Radio-Oslo gisteren de bevol king van Zuid-Noorwegen opgeroe pen alle gegevens welke men over het vliegtuig kon verstrekken on middellijk aan het vliegveld te mel den. Het gevolg was een stroom van berichten uit dc meest verschillende gedeelten van die streek, dat men het vliegtuig had horen rondvliegen. Tientallen Noren gaven echter ook door, dat zij explosies hadden ge hoord. Doch ook op deze berichten kon men moeilijk bouwen, omdat zij soms uit gebieden kwamen die wel vijftig kilometer van elkaar waren verwijderd. En het enige dat men tot nu toe zeker weet, is dat het vlieg tuig een minuut of tien voor het zijn landingsbencht doorgaf boven het stadje Moss aan de Oslofjord vloog. Gezagvoerder Frouws, die reeds 5500 vlieguren heeft gemaakt, kende de omgeving van het vliegveld Oslo nauwkeurig. Vorige week Dinsdag was hij er nog geweest om een der tigtal Joodse kinderen van het Noor se Relief Committee for Europe uit Noorwegen naar Palestina te bren gen. Zondagavond zou hij in Oslo terugkeren met 29 andere Joodse kinderen, die hij in opdracht van hetzelfde comité uit Tunis had ge haald. De kinderen zouden in Noor wegen een lange vacantie doorbren gen voor ze ook naar Palestina zou den gaan. Frouws wist dus, dat de omgeving van het vliegveld bestaat uit berg- tig terrein met juist ten noorden t Oslo bergen tot 514 meter hoog- achtii van te. Langs de lange Oslo-fjord heeft hij zijn weg naar de Noorse hoofd stad gezocht, doch deze keer heeft hij haar niet gevonden. In de regen achtige avond is hij verdwenen en hoewel talloze Roode Kruis-colon- nes zijn uitgetrokken om het ver dwenen vliegtuig op te sporen was vanmorgen om negen uur nog niets gevonden. Lange tijd heeft men op Ypenburg de hoop gekoesterd, dat de piloot, toen hij merkte, dat zijn radio het met meer deed, er de voorkeur aan had gegeven naar een gemakkelijker luchthaven terug te keren. Zelfs aan de mogelijkheid, dat hij naar Schip hol zou vliegen werd gedacht en een tijd lang werden alle lijnvliegtuigen van de KLM ver uit de omving van Schiphol verbannen. Toen het vlieg tuig bij Oslo was had 't nog voor vijf uur benzine aan boord. Daarmee had het Schiphol gemakkelijk kun nen halen. Doch om elf gisteravond toen die vijf uur reserve waren ver streken, was er nog geen enkel be richt. En de hoop werd steeds klei ner. Toch wilde Frits Diepen, eige naar van de Holding Company van de Aero Holland de hoop niet op geven: .misschien is hij op Hamburg geland," gaf hij ons met ongeruste stem te kennen. Maar toen ten slot te tegen twee uur 's nachts na ein deloze moeite, met Hamburg contact was opgenomen, bleek ook die laat ste hoop vergeefs. „Misschien is hij nog op een stukje strand geland?" Doch intussen had Frits Diepen om één uur besloten, dat hij de familie leden niet langer ongewaarschuwd mocht laten. Om drie uur in de nacht tenslotte, toen vele leden van het personeel van Ypenburg en de daar zetelende maatschappijen die van het nieuws hadden gehoord naar Ypenburg waren gekomen, had Diepen zelf alle hoop opgegeven. Het was een ver slagen man die ons zijn bang ver moeden uitsprak. Hel verongelukte vliegtuig. A. v. d. TOUW 2e piloot Deskundigen maken zich weinig illusies over een geslaagde noodlanding K. STUKJE boordmecano OSLO. Vroeg vanmorgen is bij de politieautoriteiten van Oslo bericht ontvangen, dat op de be boste heuvels van Oppegaard on geveer 5 kilometer ten noorden van Moss een lichtgloed is waar genomen. Men Is er nog niet zeker van of dit lichtschijnsel van de Da. kota afkomstig is of van een an dere patrouille welke op zoek is naar het vliegtuig. Men is nog niet tot de plek doorgedrongen. Gemeld wordt nog, dat Radio- Oslo vannacht tot half drie zijn uit zendingen heeft uitgezet om oproe pen aan dc bevolking van Zuid- Noorwegen door te geven. Wat er gebeurd is, is op dit ogen blik nog een volledig raadsel. In het bergterrein om Oslo zijn inderdaad uitgestrekte onbewoonde streken. Het vliegtuig kan daar aan de grond zijn gekomen, doch het terrein is van die aard, dat niemand zich de illusie maakt, dat daar een geslaagde noodlanding kan zijn uitgevoerd. Ook is het zeer wel mogelijk dat het vliegtuig tegen een der wanden van M. WESTENBERG radiotelegrafist Radio-Oslo steunde naspeuringen Radio-Oslo. dat normaal om 22.15 sluit, bleef Zondagavond stemmige gramofoonmuziek uit zenden, afgewisseld door herha lingen van het verzoek om be richten over het toestel ten spoedigste door te geven. GRIMMIGE SPELING VAN HET LOT (Eigen bericht) DEN HAAG. Nu met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid moet worden aangenomen, dat de PH.TFA is verongelukt moet dit ongeluk worden beschouwd als de tweede ernstige tegenslag in de ge schiedenis van de Aero-Holland. In het begin van het vorige jaar verongelukte in Denemarken een taxi-vliegtuig van deze maatschap pij. Dit vliegtuig was eveneens op weg naar Oslo. Het vervoerde de voorzitter van de Partij van de Ar beid, Koos Vorrink naar de Noorse hoofdstad. Het is wel een grimmige speling van het lot, dat dit eerste ernstige ongeval van de Aero-Holland juist vandaag voor de Raad voor de Luchtvaart zou worden behandeld. De directie van de Aero-Holland deelde ons vanmorgen mede, dat zij uitstel van de behandeling zou vra gen in verband met de omstandig heid. dat de directie en andere le den van de maatschappij, die als getuigen waren gedagvaard, door het ongeluk van gisteravond volledig in bsslag zijn genomen. Tientallen vliegtuigen zoeken de PH-TFA OSLO. Tientallen vliegtuigen nemen, tot dusverre zonder succes, deel aan de naspeuringen naar het vermiste vliegtuig van de Acro-Hol- land. Dc PH-TFB. die Zondag eveneens met Joodse kinderen naar Noorwe gen is gevlogen, zoekt in de streek ten Westen van Oslo, langs de Oslo fjord. Andere vliegtuigen die zoe ken, zijn: twee Nederlandse Mit chells, die zijn opgestegen van het vliegveld Valkenburg en de route van Schiphol naar Gothenburg na zoeken. Voorts een Deense Dakota en een Deense Catalina, zes kleine Noorse vliegtuigen en een Zweeds jagers-eskader. Ook heeft Zweden de assistentie aangeboden van hcli- copteres. Regenval en zware mist belemmeren het zicht. De Nederlandse marine-lucht vaartdienst heeft maatregelen ge troffen om op eerste aanvraag meerdere vliegtuigen van Valken burg te laten opstijgen om aan het onderzoek deel te nemen. De bemanning van de PH-TFA YPENBURG. De bemanning van dc Dakota van de Aero-Hol- land. die bü Oslo wordt vermist en die uit vier personen bestond, is als volgt samengesteld: Gezagvoerder L. Frous, geb. 23 April 1918, wonende te Rijswijk (Z.H.). gehuwd, geen kinderen. De heer Frous trad in April van dit jaar in dienst van de Aero- Holland. Voordien was hij mili tair vliegenier, eerst in dc twee de wereldoorlog en na 1945 in In donesië. Hij heeft 5500 vlieguren. Tweede bestuurder A. van der Touw. geb. 1 Mei 1915 in Den flaag en wonende te Rijswijk (Z. II.), gehuwd, geen kinderen. Ilij kwam in Januari 1948 in dienst van de Aero-Holland en heeft 3700 vlieguren op zijn naam staan Radiotclcgrafist M. Westen berg, geb. 11 Juni 1921 te Am sterdam, wonende aldaar, gehuwd en vader van 1 kind. In Juni van dit jaar trad hij in dienst van de Aero-Holland. Mecanicien K. Stukje, geb. 3 September 1918 te Delfzijl, wo nende te Den Haag. gehuwd, geen kinderen. Hij was sedert Mei van dit jaar in dienst van dc Aero- Holland. Namen en bijzonderheden van de Zweedse verpleegsters en van de 29 kinderen ontbreken nog. Nederland treedt uit de Intern. Omroeporganisatie BRUSSEL. België. Nederland. Luxemburg. Frankrijk, Italië, Mo naco, Tunesië, Algerië, Marokko. Egypte en Vatikaanstad zijn Zater dag uit de Internationale Omroep organisatie getreden. De organisa tie werd na de oorlog ingesteld voor de verdeling der golflengten. Ge noemde landen zijn uitgetreden, om dat er meningsverschil over het stemmingsstelsel bestond. De Sow- jct-Unie maakte namelijk plotse ling aanspraak op acht stemmen in plaats van drie, zoals in de V.N. De organisatie dreigde op deze wijze een door de communisten over heerste instelling te worden. Er zijn besprekingen gaande over de instelling van een nieuwe inter nationale organisatie, waarin geen communistische landen opgenomen zullen worden. Indonesië heeft alles te verliezen bij Nederlandse on verseh illigh eid BATAVIA. „Het Unie-statuut Is goed. Ik geloof aan samenwerking tussen Nederland en Indonesië Aan Indonesische zUde heeft men echter veelal de gedachte, dat Nederland en de Nederlanders die samenwerking tot elke prjjs willen voortzetten, omdat Nederland zonder uitlaat in Indonesië zou terugzinken tot dprdc-rangs mogendheid en de welvaart van Nederland een onherroepelijke slag zou krijgen Ik geloof daarvan niets. Nederland cn de Nederlanders kunnen zich zonder Indonesië wel redden Niet Nederland maar Indonesië heeft alles te verliezen bU een staking van Nederlands activiteit In dit land Dit Is de mening van prof. mr K L. J. Enthoven, secretaris van staat voor staatkundige hervormin gen. die na 37 Jaar In Indonesië te hebben gewerkt, op het punt staat naar Nederland terug te keren, waar hU *lch In Den naag zal vestigen. In een onderhoud met Aneta ver klaarde deze uitstekende kenner van Indonesië dat geen ander volk be reid is zo veel te doen tegen zo weinig beloning als de Nederlan- iffs. die in Indonesië werkzaam zijn Indonerië heeft geen betere vrienden dan de Nederlanders Denkt bijvoorbeeld aan de medici, hoogleraren. wetenschappelijke werkers en bestuursambtenaren Een vraag moet nog worden beant woord- Zijn de Nederlanders in In donesië welkom' Dit antwoord is nop niet gegeven" aldus prof Ent hoven ..Voor mij is dit echter geen vraag Mijn tijd is gekomen, maar er staan tal van lonro Nederlanders gereed om het moeilijke werk van staatkundige constructie en con solidatie voort te zetten." Antwoordend op de vraag waar op hij zijn mening baseerde, dat Nederland zich zonder Indonesië zal kunnen redden wees prof. Entho ven op de intensieve industrialisa tie in Nederland, waar milliarden mee gemoeid zijn. „De Nederlandse industrie legt zich toe op speciali teiten In dit opzicht is zil concur rente van de Verenigde Staten en het is imponerend om te zien met welk vernuft en vindingrijkheid koppig wordt gewerkt om het aller beste te fabriceren Inderdaad richt de Nederlandse industrie zich op Indonesië. Indonesië is een afzet gebied. maar het is slechts een van Nederlands goede klanten Verder zette prof Enthoven uit een. dat het niet denkbeeldig is, dat Nederlandse werkkrachten voor de nieuwe staat verloren gaan. wan neer vertrouwen ontbreekt. Het is niet vanzelfsprekend, dat de besten van Nederlands zonen hun taak zul len blijven vervullen wanneer van Indonesische zijde uitlatingen in de geest van ..wij vinden het prettig, dat jullie hier blijven" niet worden gehoord. Oost-Indonesië is zeer tevreden over RTC BATAVIA Elf sprekers heb- ben Zaterdag In het parlement van Oost-Indonesië bjj de behandeling van de stukken van de R.T.C. het woord gevoerd. Alle fracties ver klaarden zich ingenomen met de resultaten van de R.T.C. Dc natio nalistische fractie stelde zelfs voor geen tweede zitting te houden en onmiddellijk tot stemming over to gaan. Dc kwestie Nieuw-Guinea kreeg veel aandacht. De reacties waren echter qp deze eerste zitting niet heftig. Het vermoeden bestaat, dat de kwestie deze week verder zal worden besproken. 4 en 25 December zijn rij-Zoodagen DEN HAAG. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft be paald. dat op de Zondagen 4 en 25 December gereden mag worden met auto's en motorrijwielen. de Oslofjord is gevlogen en dat het daarna in de fjord zelf is verdwenen De Aero-Holland heeft aan de tweede Dakota de PH-TFB. welke enkele uren voor de PH-TFA boven Oslo verscheen reeds geland was met 30 kinderen aan boord, opdracht gegeven, de gehele omgeving, met in begrip van de fjord van de lucht uit te verkennen. De TFB was reeds voot de andere Dakota Oslo naderde teruggevlogen naar Gothenburg in Zweden. Vanmorgen is dat toestel weer naar Oslo gevlogen. Het vermiste vliegtuig was Zon dagmorgen uit Tunis naar Oslo vertrokken, evenals de TBF, die on der commando van de Zweed Ander son stond. Doch op Meisbroek heeft de machine van Frouws om nog niet bekende reden vele uren vertraging gehad. Eerst tegen twee uur vertrok het van de Brusselse luchthaven om de reis voort te zetten. Weliswaar kon Frouws Oslo toen niet meer voor het donker halen, doch hij was bekwaam' genoeg als nachtvlieger, om dit te mogen doen. Achttien overlevenden van B-29 van vlot gered TAMPA. De Canadese torpe- dobootjager „Haida" heeft achttien overlevenden van de Woensdag na bij de Bermuda-eilanden veronge lukte B-29 van de Amerikaanse luchtmacht aan boord genomen. De overlevenden waren te verzwakt om nog in staat te zijn de toedracht van het ongeluk te beschrijven. Zij hadden bijna 80 uur op twee vlot ten rondgezwalkt, vóór zij door een Amerikaans vliegtuig ontdekt wer den. Men meent, dat er twee slachtoffers (de bemanning was twintig koppen sterk) te betreuren zijn. Zij werden vermoedelijk ge dood. toen het toestel het water raakte. Vliegtuig stort brandend op Chicago neer DETROIT. Een groot vracht vliegtuig vol Kerstgeschenken i; gisteren te Chicago in vlammen ge huid op een huis neergekomen. De eerste en tweede piloot van de ma chine kwamen om in de vlammen. Een man, die op het ogenblik van de ramp in het huis vertoefde, over leed naderhand in het ziekenhuis aan zijn verwondingen- Geen extra-Kersttoeslag voor ouden van dagen 's-GRAVENHAGE. Het hoofd- bestuur van de Nederlandse Bond van Ouden van Dagen ontving van de minister van Sociale Zaken ant woord op een brief waarin ver zocht werd een bijslag van 25 te verlenen aan hen die een uitkering genieten vanwege de Noodwet-Ou derdomsvoorziening. Deze bijslag was bedoeld als een extra-Kerst toeslag. De minister liet nu berich ten. dat de bepalingen van die noodwet geen vrijheid bieden deze uitkeringen met een kerstbijslag te verhogen. Pakket-posttarieven voor de West verlaagd DEN HAAG. Met ingang van 21 November heeft de P.T.T. de ta rieven voor pakketpost over zee naar de West, die met ingang van 17 October in verband met de deva luatie verhoogd moesten worden, weer teruggebracht op het peil, dat voor die datum gold. Babies van minder dan twee pond geboren VENRAY. In October van het vorige jaar werd in het gezin van de familie G. aan de Maasheese te Venray een baby geboren, die slechts 6.6 ons, dus iets meer dan een pond woog. Nadat het kind maandenlang in het Venrayse zie kenhuis was verpleegd en kunstma tige voeding was toegepast, kon het naar de ouderlijke woning te- j rugkeren. Gisteren is nu ln hetzelf- 1 de gezin een baby van 8.6 ons ge boren. DEZE MODERNE ..PAARDEN STAL" staat op Schiphól en be vat geen edele volbloeden, maar moderne mechanische paarden, die ingespannen worden voor de viermotorige KLM-machines. In het dagelijkse leven heet deze stal het Motoren-magazijn; hier staan de in de motorenwerk- plaats gereviseerde motoren te wachten tot er een motor, die ..aan zijn uren" is, uit een vlieg tuig wordt genomen en een van de motoren uit het magazijn in de plaats hiervan in het toestel wordt ingebouwd. Het veAnogen van een vliegtuigmotor van het afgebeelde type is ongeveer 1400 pk, zodat op de foto ongeveer 50.000 pk zichtbaar is. Relletjes in Nigeria eisen 18 doden LAGOS (Nigeria) Achttien mensen zijn gedood en 31 gewond bij ongeregeldheden te Lagos in Nigeria. Vrouwen van stakende mijnwerkers staken huizen van mijndirecteuren in brand en vielen stakingsbrekers aan. waarna de po litie het vuur opende. Een officieel communiqué noemt de toestand in deze Britse kolonie „ernstig". Amerikaanse consulaat in Medan geopend MEDAN. Voor het eerst na de oorlog is een consulaat van de Ver enigde Staten te Medan geopend. De daar gevestigde vice-consul, de heer Donald Davis, vertegenwoor digt de belangen van de regering der Verenigde Staten In geheel Su matra, WASHINGTON. „De oogst van verleden Jaar in het Noordelijk half rond heeft de nijpende voedselschaarste, die na de oorlog over de hele wereld heerste, blijkbaar opgelost," aldus luidt de conclusie van het verslag over de wereldvoedseltoestand, door de voedsel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties (F.A.O.) opgemaakt ten behoeve van de afgevaardigden op de vijfde jaarvergadering van dit lichaam, die heden in Washington begonnen is. Boerenstand gaat het minder goed Op basis van het gemiddelde der dagelijks door de inwoners van elk land verbruikte calorieën, is de le vensstandaard. vergeleken met die van 19471948, in de Europese lan den, de landen van Noord- en Zuid- Afrika, zomede in die van het nabije Oosten cn van Latijns-Amerika, op merkbare wijze gestegen. Daarente- j gen is hij gedaald in de landen van het Verre Oosten en eveneens in ze kere mate in Nieuw-Zeeland, Cana da en de Ver, Staten. De aanzienlijkste verbetering werd in Duitsland waargenomen. Wat de j prijzen der landbouwproducten be treft. wordt in het verslag vastge steld. dat de voorspoed van de boe renstand, die zich na de oorlog ont wikkelde, gedurende het afgelopen jaar in de gehele wereld is vermin derd De prijzen der landbouwpro ducten zijn in de landen van de dol larzone en in die van Europa, die de gevolgen van de deflatie hebben on dergaan, enigszins gedaald. De F.A.O. verwacht, dat de levens middelenvoorziening in 1950/51 beter zal zijn dan thans het geval is. en dat de prijzen dan lager zullen zijn. Van bepaalde levensmiddelen zal er wellicht een overschot zijn. De Ver. Staten en Canada hebben ten aanzien van de productie reeds beperkingen ingevoerd. Daarentegen zijn vele an dere landen vastbesloten alles in het werk te stellen om hun productie op te voeren. Veel wind Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond; Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de noordweste lijke helft van het land. Krach tige. langs de kust nog nu en dan harde of stormachtige Zuid- Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 22 Nov Zon op 8.11 onder 16 41; Maan op 11.28 onder 17.51. SOWJET-UNIE Enige harde feiten Het Westen heeft bepaalde rede nen om de herhaalde vredesbetui- gingen der Russische machthebbers als geloofwaardig te beschouwen. Dit on'-.eit het echter niet van de plicht, nauwlettend toe te zien, dat een zeker machtsevenwicht be waard blijft. Tot voor kort achtte men dit ruimschoots verzekerd door het Amerikaanse monopolie van de atoombom. De ontploffing van de Beria-bom heeft deze illu sie ruw verstoord. En tevens is men nu tot de overtuiging geko men, dat de Russen ook op andere militaire gebieden, waarop men hun een achterstand toedichte, aanzienlijke vorderingen hebben ge maakt of deze ten a minste binnen Li bet korl;! Uid zullen behalen. Zo is het Zoeklicht thans duidelijk geworden, dat de zwaar getroffen Russische staalindustrie, welker productie in 1947 nog geen vijfde deel van die der Amerikanen be droeg, in 1955 een capaciteit van 35 millioen ton zal bereiken. De Duitsers begonnen Wereldoorlog nr. II met een producUe van nog geen 30 millioen ton per jaar. Hui zen hebben de Amerikaanse des kundigen gebouwd op de veronder stelling, dat de Russen niet in staat zouden zijn hu industrie centra voldoende tegen strategi sche bombardementen te bescher men, omdat >et hun aan een be hoorlijk radarnet zou ontbreken. Maar ook dit blijkt te optimistisch gedacht. De Westerse inlichtingen diensten hebben onlangs unaniem gerapporteerd, dat de Russen met de aanleg van een gigantisch waarschuwingsnet begonnen zijn. Dit zijn stuk voor stuk ernstige feiten, die de militaire chefs van de Atlantische gemeenschap onge twijfeld voor vele nieuwe proble men moeten stellen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1