DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Na 36 uren spoor van zoeken nog geen vermiste Dakota Defecte antenne oorzaak van vertraging Vorrink's piloot schuldig aau ongeluk met Cessna Secretaris van „Revag" dreigt met hongerstaking Luchtmachten van vier landen nemen aan nasporingen deel 35 21 C Qf Jaargang, no. 274 Dinsdag 22 November 1949 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330, Bank Rotterdamsche Bank Postbus *3 Abonnements- pri]S 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur. TJ. DE BOOR DER. Noorse vrijwilligers zijn bij duizenden aan het zoeken (ge veest) naar het vermiste Aero Hollandvliegtuig dat Zondag avond in Oslo had behoren te landen. DE LANDING IN MELSBROEK BRUSSEL. Een defect aan de antenne van de vermiste Dakota van de Acro-Holland was de oorzaak van de vertraging, welke het toestel op het Belgische vliegveld Mclsbroek had De directeur van de vliegdienst van Meisbroek deelt ons daaromtrent het volgende mede: Toen het toe stel op Meisbroek arriveerde, bleek dc Antenne S.B.A. (Standard Beam Approach) niet in orde en deze is door het personeel van dc Sabena ge repareerd Het vliegtuig had een vlicgduur opgegeven van 4 uur en 15 minuten om Oslo te bereiken. Het defect aan de antenne was dc reden van de koerswijziging van het toestel, dat oorspronkelijk Welschap zou aandoen. Het vliegtuig had van Tunis af een tussenlanding gemaakt in Marseille. Het vliegtuig had bü vertrek 3.000 liter benzine aan boord. De gezagvoerder gaf als volgende bestemming Oslo op met als noodhaven Chrisliansand. Het vliegtuig kon negen uur in de lucht blijven en had een vlieghoogte van 11.000 voet opgekregen. OSLO. Ondanks een onafgebroken zoeken te land, to water en In de lucht, waaraan duizenden militairen, politieagenten, burgers en grote aan tallen vliegtuigen, schepen en zelfs enige Zweedse hellcoptères deel namen, is het nog steeds niet gelukt een spoor van de vermiste Dakota van de Aero-Holland te vinden. De speurtochten werden en w-orden ten zeerste bemoeilijkt door de bijzonder ongunstige weersomstandigheden. Een laag hangend wolkendek en mist verhindert de vliegtuigen door te dringen tot de hoger en eenzamer gelegen districten In de omgeving van Oslo. Gisteravond werd het zoeken In het gebied van Oppcgaard opge geven, toen bekend werd, dat het v liegtuig daar wel passeerde, maar In noordoostelijke richting verder vloog. Op het ogenblik zyn de nasporin gen daarom hoofdzakeiyk gericht op het gebied ten Noord-Oosten van Oslo. Overigens houdt men er steeds meer rekening mee, dat de Dakota In zee Is gestort. Een verkenningsvliegtuig heeft namelijk In de Oslofjord nabij Vestby olievlekken ontdekt en de bemanning van een boot, die daarna naar deze plek trok, bevond, dat hier olie naar de waterspiegel opborrelde. Duikers staan nu op het punt een onderzoek In te stollen. DUITSLAND De Nauheimer Kring EEN politieke beweging, die in Oost en West Duitsland sterk de aandacht trekt, is de z.g. Nau heimer Kring, die geleid wordt door de 50-jarige dr. Ulrich Noack, professor in de geschiedenis aan de universiteit van Wuerzburg. Wat hij wil k?n het best in de volgende punten worden samengevat: 1. te rugtrekking der bezettingstroepen en een vredesverdrag; 2. een vier mogendheden-commissie om Duits land een positie te garanderen als volledig gedemilitariseerd „neu traal" land in de koude oorlog tus sen oost en west; 3. Russische toe stemming niet te zullen intervenië ren in vrije verkiezingen voor een Al Duitse federale regering, die plaats zou hebben na de terugtrek king der Russische troepen; 4. de centralisatie van de „Volkspolitie" en Russische toestemming, dat het Westen even grote politiecorpsen vormt als in het oosten bestaan; 5. goedkeuring der westelij ke geallieerden, dat Duitsland zich niet bij West. Europese organisaties aansluit. Dr. Noack zegt In het ïoeklicht te streven naar een neutraal Duitsland tussen Oost en West. Hij drijft de neutraliteit zover door, dat hU het middelpunt is geworden van een allerzonderlingst politiek gezel schap waaronder zich bevinden: communistische ministers uit Oost Duitsland, rechtse politieke leiders uit de Russische zóne, industriëlen uit Oost en West Duitsland en genten van de edelfascist Otto Strasser In West Duitsland beschouwt men deze beweging met het groot ste wantrouwen en men vreest er, oat het program van dr. Noack de Russische zaak helpt. Dit was de reden, dat men hem onlangs ver bood een z.g. Al-Duits vredescon gres te organiseren. Dergelijke ver boden plegen echter niet over het {?t. van een beweging te beslissen. Ret is onbetwistbaar, dat Noack's Program voor grote delen van het Duitse volk aantrekkelijkheid be zit Daarom wacht men belangstel- |®r*d af, hoeveel steun hij krijgt in Dost en West. Depressie in aantocht Weersverwachting tot Woens- dagavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk ma tige. later krachtige tot harde on langs de kust wellicht tijde lijk tot storm toenemende zuide lijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. 23 Nov.: Zon op 8.13 onder 16.40; Maan op 12.25 onder 19.02; Inzittenden Plaats voor: Op Ypenburg werd aan een onzer verslaggevers verteld, dat het ver miste toestel normaal slechts een- en-twintig inzittenden kan bevat ten. Toch bevonden er zich vijf-en- dertig mensen aan boord. Het was op Ypenburg niet bekend, welke speciale voorzieningen waren ge troffen om niettemin zo'n groot aan tal passagiers te herbergen in een toestel, dat hiervoor niet voldoende zitplaatsen bood. In de Dakota's van Aero-Holland dus ook in het ver miste toestel zijn een-en-twintig fauteuiltjes gebouwd, alls voorzien van veiligheidsriemen. Het was op Ypenburg niet bekend dat zoals het A.N P. meldde de vermiste Dakota zou zijn toegerust met ban ken en niet met de gebruikelijke zitplaatsen Het is echter mogelijk, dat het hier, een speciale maatre gel betrof. Deze maatregel was ech ter niet genomen bij het vertrek van Ypenburg. Olievlekken in de Oslofjord ontdekt De luchtmachten van vier landen, namelijk van Noorwegen, Zweden. Denemarken en Nederland, nemen aan het zoeken deel. Twee Mitchells van Valkenburg een derde kon door de dichte mist niet opstijgen hebben gisteren een groot deel van de route SchipholOslo afge zocht. Vanmorgen vroeg heeft men het tragische werk voortgezet. Daarbij is nu ook de Noorse „Bur- genveer" betrokken, die daartoe gisteren door radio-Oslo werd op geroepen en onmiddellijk 1500 man ter beschikking stelde. Gisteren werd in Nordmarka, het onbewoonde bosgebied ten Noorden van Oslo, de parachute van een lichtkogel gevonden, die afkomstig zou kunnen zijn van het vermiste vliegtuig. Deskundigen van het vliegveld Fornebu onderzoeken de vondst nader. Een vertegenwoordiger van de ..Jeugd-emigratie naar Israel" welke organisatie de tocht van de kinderen naar Noorwegen georgani seerd had, heeft de vrees uitgespro ken, dat, zo enkele kinderen een eventuele val van het vliegtuig zouden hebben overleefd, zij toch de ontberingen niet zouden kunnen verdragen, Indien het vliegtuig niet spoedig .pntdekt \vprdt. De kinderen zijn lang verwaarloosd en hebben een moeilijk leven geleid. Zjj allen verkeerden in pre-tuberculeuze toe stand en waren onderweg naar Noorwegen om daar tijdens een halfjaarlijks verblijf op krachten te komen en na die rustkuur naar Is rael te reizen De gemiddelde leef tijd der kinderen lag tussen 10 en 12 jaar. Volgens Oslo Eveninger Dagbla- det bevonden zich in het vliegtuig de Noorse verpleegsters Anna-Lise Jensen, oud twintig jaar en de Zwitserse verpleegster Marian Zaiontz, adres en leeftijd onbekend, en voorts twee volwassen Joodse personen, wier namen door de Jood se organisatie te Parijs niet bekend gemaakt zullen worden, vóór de familie op de hoogte gesteld is. Zoeken naar Dakota lieden voortgezet OSLO. Hedenmorgen is. onder iets betere weersomstandigheden, het zoeken naar de vermiste Dakota van de Aero-Holland hervat. Men concentreert de nasporingen thans op de bosgebieden ten Noorden en ten Oosten van Oslo. waar men het vliegtuig nog heeft gehoord kort nadat het radiocontact met Fornebu verbroken was. Men acht het mogelijk, dat het vliegtuig koers gezet heeft naar het vliegveld van Gardermoen. veertig kilometer ten Noorden van Oslo. omdat een landing op Fornebu na het invallen van de duisternis te riskant geacht werd. Aan dc nasporingen wordt weder om deelgenomen door Nederlandse Mitchells van de marine luchtbasis Valkenburg. Ook is vandaag een helicoptere uit Zweden ingescha keld. Cripps gaat de twijfel te lijf LONDEN. Sir Stafford Cripps. de Engelse minister van Financiën, heeft gisteren in een speciale radio- uitzending voor Europa een rede gehouoen, waarin hy verklaarde, dat Engeland bereid en in staat Is met andere landen van West-Euro pa samen te werken om de bestaan de economie in West-Europa op te bouwen Engelands positie in het sterlinggebied verhindert ons in geen enkel opzicht om ten volle deel te nemen aan de economische integratie van West-Europa", zo zei- de lij. Als het fundamentele doel, waarnaar wij allen streven, noemde hij een ruime markt, toenemende productie en voldoende werkgele genheid Hij herhaalde voorts zijn onlangs in Parijs afgelegde verklaring, dal de Britse regering zo nauw moge lijk wenst samen te werken met groepen van landen, die streven naar grotere economische eenheid Wij tekenen hierbij aan, dat Cripps rede klaarblijkelijk bedoeld is om de twijfel, die sinds enige tijd in West-Europa, in het bijzonder in Frankrijk, gerezen is ten aanzien van Engclands bereidwilligheid om aan de vestiging van meer econo mische eenheid mede te werken, weg te nemen. CONCLUSIE VOOR LUCHTVAARTRAAD Hoogtemeter foutief ingesteld, iveer te slecht DEN HAAG. Het ondernemen van een lange vlucht bü slecht weer met een onvoldoend uitgerust vliegtuig, is de grondoorzaak geweest van het ongeval met de PH—NAZ, een Cessna van de Aero Holland op 17 Januari van dit jaar op het Deense eiland Falstar, waarbü twee van de drie inzittenden, de piloot Protlva en de 2e bestuurder De Jong om het leven kwamen, en de enige passagier, de heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partü van de Arbeid, in leven bleef. Dit is de conclusie van de vervanger van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, ir Falkenhagen, uitgesproken tijdens de gisteren gehouden zitting van de Raad voor de luchtvaart. Een andere oorzaak van het ongeluk noem de ir Falkenhagen een onjuiste afstelling van de hoogtemeter. ZUn eindconclusie was. dat hü dc piloot Protiva, wanneer deze nog in leven was, verantwoordelük gesteld zou hebben willen zien voor het ongeluk. De Raad doet op 9 Januari om twee uur uitspraak. Noors schip gezonken negen doden OSLO. Zeven mannen en twee vrouwen verloren gisteren het le ven. toen het 293 ton metende Noorse stoomschip „Trigon" ter hoogte van Kristiansand bij zware zee lek raakte en zonk. Vier over levenden, die in de middag Kris tiansand bereikten, vertelden, hoe de opvarenden naar de enige red dingboot zwommen, die in zee ge spoeld was en met de kiel naar boven lag. Telkens en telkens sloeg deze om. Ten slotte slaagden de vier erin aan boord te klauteren, maar moesten machteloos toezien hoe de anderen wegdreven. Ministers Stikker en Van Schaik naar Batavia DEN HAAG. De ministers Stik ker en Van Schaik zullen zich bin nenkort naar Batavia begeven, ten einde een aantal vraagstukken te bespreken, welke zich ten aanzien van de voorgenomen souvereiniteits- overdracht voordoen. De minister van Overzeese Ge biedsdelen kan deze reis niet mede maken. omdat de voorbereiding van de behandeling in de Staten Gene raal, alsmede deze behandeling zelf van de ter Ronde Tafel-Conferentie bereikte overeenkomsten, zijn aan wezigheid te Den Haag noodzakelijk maken. Aan het begin van de zitting sprak de voorzitter, mr J. E. van der Meulen, woorden van deelne ming met betrekking tot 't nieuwe ongeval die de Aero Holland is over komen. Vervolgens ging hij over tot het voorlezen van enkele con clusies van een in Denemarken uitgebracht rapport, waaruit bleek, dat het toestel belangrijk van de normale koers is afgeweken, de hoogtemeter verkeerd stond afge steld waardoor de meter zeventig meter te veel aangaf en dat de piloot, waarschijnlijk laag is gaan vliegen om grondzicht te krijgen toen hij bemerkte de koers kwijt te zijn en daarbij tegen de bomen is gevlogen. Van een motorstoring of gebrek aan benzine is niets geble ken. Dit Deense rapport noemde de weersomstandigheden te slecht om een dergelijke vlucht te onderne men. De lage vlieghoogte werd door de heer Vorrink, als getuige gehoord, bevestigd. Het bleek dat de eerste bestuur der van de Cessna, de Tsjech Proti. va. bij de KLM als gezagvoerder was ontslagen wegens ongeschikt heid. De KLM achtte hem slechts geschikt voor korte vluchten met goed weer en licht materiaal. De heer Diepen verklaarde hierover, dat hij de ongeschiktheid van dc piloot slechts weet aan karakter eigenschappen. Protiva was ander half jaar bij hem in dienst zonder dat er klachten over hem waren binnengekomen. Voorts bleek, dat men de vlucht eerst aan een andere piloot had opgedragen, maar deze verklaarde „het liever niet te doen met het oog op de zeer slechte weersomstandigheden". Toen had men Protiva gevraagd die echter wel de verantwoordelijkheid wilde nemen. Uit het getuigenverhoor kwam voorts vast te staan, dat de ver- keersbeveiliging van Schiphol met de na het ongeluk uitgevaardigde instructies een dergelijke vlucht onder de zelfde weersomstandig heden geen toestemming zou verle nen, gezien de onvoldoende radio- uitrusting van de Cessna. West-Duitsland krijgt geen leger LONDEN. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken heeft met klem de berichten van de hand ge wezen, volgens welke de Verenigde Staten en Engeland de oprichting van „een soort van Duits leger" overwogen zouden hebben. De woordvoerder zeide: „De Britse regering heeft niet overwogen en is niet van plan te overwegen machtiging te verlenen tot eniger lei soort van Duits leger en even min hebben met de Verenigde Sta ten besprekingen over dit onder werp plaats gehad". De woordvoerder zei verder, dat hij ook niet op de hoogte was van welk plan ook om het huidige type der Duitse politiemacht te veran deren. Van Calcutta naar Cannes op de fiets TEHERAN Op voorbeeld van de Franse wielertoerist Lionel Brans, die van Parijs naar Saigon fietste, en die hij te Saigon ont moette, is brigadier-generaal Lawrence Wasia van het Indische leger Zondag 20 Nov. per fiets te Teheran gearriveerd. Hij was 8 September van Calcutta vertrok ken en reed via Kaboel (Afghanis tan). Zijn eindbestemming is Cannes, dat hij via Irak. Syrië, Jordanië, Egypte, Noord-Afrika en Spanje hoopt te bereiken. Nee toch... Heus! Omstanders ontroerden 8 we ken geleden, zoals op Berlins vliegveld jonge vrouw op uit Siberië teruggekeerde krijgsge vangene toestormde en, hem omhelzend, met hem verdween. Maar nu is de echte echtgenoot ook teruggekeerd. Vrouwtje had zich vergist. Koekoek kreeg 6 maanden. Eigenlijke man stelt zich op royaal standpunt; hij acht vergissingen menselijk In de gezinnen der gebrekkigen heerst schrijnende armoede HILVERSUM. Tegelijk met een adres van het hoofdbestuur van de landeiyko vereniging „Reeht voor alle Gebrekkigen", waarin wordt aan gedrongen op een spoedige wettelijke bestaanszekerheid voor dpze van landgenoten, heeft de secretaris van dat hoofdbestuur, de Hll\er- sumsc violist J L. Grooters aan de Ministerraad een sehrUven gericht, waarin hy mededeelt met Kerstmis In hongerstaking te zullen gaan. In dien dan geen wet bestaat, welke de gebrekkigen deze bestaanszeker heid verschaft. In de brief sehryft de heer Grooters de ministers: offeren van myn leven heb Ik gaarne over voor het bereiken van wette- ïyke bestaanszekerheid ten bate van alle gebrekkigen: blinden, doof stommen, zwakzinnigen, t.b.c.- en kankeriyders". „De heersende schrynende ar moede in de gezinnen van blinden, doofstommen, zwakzinnigen en lichamelijk gebrekkigen is een te. ken van een anti-Christelijk, anti democratisch en anti-sociaal econo misch stelsel. Het Nederlandse volk. dat In collectief verband deze gebrekkigen ter wereld heeft ge bracht, Is moreel en zedelijk ver plicht deze groepen mensen be staanszekerheid te geven. Deze mensen zijn nog steeds overgele verd aan een willekeurig llefdadig- heidsstelsel, dat door kerkeiyke en particuliere verenigingen georgani seerd wordt". aldus wordt ge zegd in het adres van de „Rcvag". Dringend wordt aan de minister raad verzocht vóór 25 December een wet van kracht tc doen worden, waarbij, evenals aan dc ouden van dagen in de noodwet-Drees, be staanszekerheid wordt gegaran deerd aan alle gebrekkigen van de wieg tot het graf. De gebrekkigen, j die nog voor het arbeidsproces In aanmerking komen, kunnen door de Nederlandse Vereniging voor I Scholing van Ónvolwaardigen wor- I den geholpen. Jr nwet er maar op komen! Om vlug te kunnen landen op kort baayitje, wel: gootje Incht- rem uit! Met zo'n bolle zak ach ter je aan raak je in een oog wenk al je vaart kwijt. Sacha Guitry, Marianne's to neelberoemdheid, komt van daag niet onder Kunst, want hij trouwt voor de vijfdemaal. Yvonne Printemps was indertijd vrouw 3, Geneviève dc Sereville was vrouw 4, Lana Marconi wordt 5, tenminste als wij de tel niet zijn verloren. Sacha is nog (toneel) jong, nog lang geen 70 In Londense mist heeft grap jas een politiehelm gezet bo ven op 90 meter hoge midden toren van Lagerhuisgebouw. Werklieden hadden 5 uur nodig om bobbyhelm van spits af te wippen. Medisch student schijnt waaghals-toer verricht te heb ben. Als dat zijn Engelse pa te weten komt! Ilse Koch, Buchenwalds lugu bere beroemdheid, zit in ca chot te Aichach. Zij blijkt fan mail te ontvangen uit hele we reld. Is nu stokje voor gestoken; er zijn ernstiger dingen voor haar, om aan te denken. Boven dien is zij 43-jarige weduwe met nog 'n proces voor de boeg Dus: nog even opzouten VJ Oostenrijkse schilling gedevalueerd WENEN. Het Oostenrijkse mi- nisterie van Financiën heeft bekend gemaakt, dat de schilling is gedeva lueerd. De nieuwe basiskoers van de odllar is thans 14.40 schilling en het pond 40,32 schilling. Voorts is er een gemengde koers vastgesteld van 21,36 voor de dollar en 59,80 voor het pond en een speciale koers van 26 schilling voor de dollar en 72,80 voor het pond. Regen en vrij veel wind Het weer in ons land staat thans geheel onder inuloed van depres sies. die van Noord-Amerika uit met grote snelheid dc oceaan over steken. Een dergelijke storing lag gisteren bij Schotland en veroor zaakte in een uitgestrekt gebied rondom het centrum zware storin gen. Langs onze kust nam de wind gedurende korte tijd tot storm kracht toe. De fronten van deze depressies, die van een breed regengebied ver gezeld gingen, trokken in de loop van gisteravond en vanmorgen over ons land. waarna de wind spoedig in kracht afnam. De lucht, die nu over onze om geving stroomt, heeft een lange weg over de oceaan afgelegd en is daardoor vochtig en betrekkelijk zacht, zodat aan de perioden met nachtvorst tijdelijk 'n einde kwam. Een volgende actieve storing be weegt zich in dc richting van de Britse eilanden en deze zal een meer zuidelijke baan volgen dan de voorgaande depressie, zodat het centrum op een kleinere afstand van ons land voorbij zal trekken. In verband hiermede, kan men rekenen op aanhouden van het wisselende weer met af en toe re gen en vrij veel wind. Italiaans imperium definitief verdeeld NEW YORK Libye zal zo spoedig mogelijk en niet later dan 1 Januari 1952 onafhankelijk wor den. Somaliland zal nog tien jaar onder Italiaans beheer blijven en een besluit over de toekomst van Eritrea zal het volgend jaar geno men worden aldus heeft de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties gisteren beslist. Het was de eerste bindende beslissing van dit orgaan in zijn geschiedenis. Gewoonlijk hebben de besluiten van de V.N.-Assemblée slechts de waarde van een morele aanbeve ling. Het Italiaanse vredesverdrag echter instrueert uitdrukkelijk de Assemblée te beslissen over de toe komst van het vroegere Italiaanse imperium. Ieder land en zelfs ieder tijd vak heeft een circus, waarvan het publiek zegt: „En dat is nu het van het!" Voor Amerika was dat vroeger Barnum en Bai ley, voor Enge land is dat te genwoordig Ber tram Mills, thans te Ascot. Wie maar kan gaat voor, met, of na Kerstmis naar Bertram Mills in het Londense Olympia. Sterk is Mills in z'n clowns en z'n olifanten. Als deze laatsten hun entree ma ken, juicht heel het huisgezin, want het is een mooi gezicht: die schommelende kolossen die met hun slurf een touw ophouden, waarop acroba ten op hun beurt schommelen Er komt geen ministerie van buitenlandse handel DEN HAAG. Er is geen sprake van. dat er een departement voor de buitenlandse handel in het leven geroepen zal worden, zo verklaart het ministerie van Buitenlandse Zaken in verband met bepaalde persberichten. Bij de voorgenomen reorganisatie van het ministerie van Buitenland se Zaken zullen de problemen zo veel mogelijk regionaal en niet functioneel worden onderverdeeld, waardoor de bestaande directie van Economische Zaken van het depar tement van Buitenlandse Zaken zal verdwijnen, zonder dat daardoor overigens enigerlei verandering komt in de aangelegenheden, waar mede het departement van Buiten landse Zaken als zodanig al dan niet bemoeienis heeft. Kangoeroes springen over de Oceaan SCHIPHOL. Dank zü hun lange krachtig ontwikkelde achterpoten zijn kangoeroes in staat om bijzon der grote sprongen te maken. Maar de sprong, die zojuist door dertien kangoeroes is gemaakt, zal wel alle records overtroffen hebben. Zü sprongen namelyk zo maar dc At lantische Oceaan over. Er dient ech ter bij verteld te worden, dat de K.L.M de dieren de helpende hand geboden heeft door ze een plaats te geven aan boord van een van haar vracht-sky masters. Onder het personeel van de vracht afdeling op Schiphol heerste tegen het moment, dat de machine zou landen, een nerveuze spanning. Om te weten, hoe zij met deze ongewone diersoort moesten omgaan, hadden de mannen tevoren hun K.L.M - handleiding voor het vervoer van le vende dieren opgeslagen en daar stond letterlijk het volgende te le zen: „Kangoeroes trappen naar de buik, dus oppassen. De dieren bij de staart grijpen, daarna neerdrukken en in de nek grijpen." Een zucht van verlichting ontsnap te hen onwillekeurig, toen zü bij aankomst van het vliegtuig consta teerden, dat alle dertien kangoeroes keurig in stevige kisten verpakt za ten, zodat het voor hen gewoon rou tinewerk werd om de dieren uit te laden. Overweg-vraagstuk blijft urgent Er zün in Nederland ongeveer 650 onbewaakte overwegen, die in ver harde wegen liggen. De K.N.A.C. heeft enige tyd geleden tot de mi nister van verkeer en waterstaat het verzoek gericht, deze te doen beveiligen. Deze heeft geantwoord, dat dit om verschillende redenen niet kon en dat dit z.i. ook niet noodzakelijk was. Hij voegde daar aan toe, dat het aantal flikkerlich ten in de eerstkomende jaren zal worden verdubbeld, d.w.z., dat het zal worden uitgebreid tot honderd stuks. In verband hiermee verzoekt de K.N.A.C. zulks vanwege het toe nemend aantal ongevallen aan alle weggebruikers haar te willen mededelen, welke overwegen naar hun gevoelen het eerst voor bevei liging hetzü met flikkerlichten, hetzij door herstel van de afsluiting in aanmerking komen. BRUNSWIJK. Bijna 20.000 ar beiders van de voormalige Her- mann-Goeringwerke voor üzer- en staalfabricage in Watenstedt-Salz- gitter zijn heden uit protest tegen de ontmanteling van de fabriek in sta king gegaan. De winkeliers hebben als teken van sympathie met de sta kers hun winkels in de namiddag gesloten. Montgomery ziet geen direct oorlogsgevaar NEW YORK. ..Ik zie geen on- middellijke oorlogsdreiging In Euro pa. Als er onmiddellijk gevaar was, zou Ik hier niet zijn," aldus ant woordde maarschalk Lord Montgo mery aan nieuwsgierige Ameri kaanse journalisten, die hem ln New York, waarheen hij per Queen Mary gereisd is, opwachtten. Mont gomery reisde onmiddellijk door naar Washington. Officieel heeft Montgomery's reis een toespraak, die de maarschalk voor de English-Speaking Union" zal houden, ten doel. Insiders heb ben echter verklaard, dat Lord Montgomery in hoofdzaak naar Washington gekomen is, om de vele problemen, waartegenover hij zich als hoofd van het Westcuropese de fensiesysteem gesteld ziet, met do Amerikaanse autoriteiten te be spreken. Een van deze problemen zou bestaan uit oen meningsver schil tussen de maarschalk en de Franse generaal De Lattre de Tas- signy. het andere uit een tekort aan Amerikaanse strydkrachten Oorlog behoeft maar een uur te duren. WASHINGTON: De Amerikaanse B-29 toestellen zouden desnoods in een tijdsbestek van 20 minuten tot een uur het grondgebied van een eventuele vijand kunnen verwoes ten", aldus verklaren deskundige kringen van het ministerie van Landsverdediging. Deze kringen ontkennen, dat het tijdelijke vlieg verbod, dat slaat op sommige groe pen B-29 vliegtuigen, enigerlei wij ziging zou brengen in de Ameri kaanse strategie. De Amerikaanse luchtstrijdkrach ten beschikken thans over ten min ste 400 B-29 toestellen in vaste dienst (een zeker aantal daarvan mag thans niet vliegen, omdat kleine veranderingen dienen aange bracht te worden aan de motoren». De luchtmacht beschikt bovendien over 400 vervangingstoestellen en een reserve van 2000 B-29 vliegtui gen

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1