Burgemeester Molendijk ere-voorzitter O VB Gelukkige oplossing van kwestie Ramselaar In het Vlaamse land van vrolijk en vroom leven Dorp moet ontspoorde zelf heropvoeden Utrechtseweg 90a 2 ia eveo SIERLIJK NIET DUUR Verzet blaast op de bazuin Dinsdag 22 November I949 Commissaris G. Goorhuis verrichtte installatie Tijdens de Maandagavond in hotel Monopole gehouden jaarver gadering van de Oranje Vereniging Bergkwartier, werd burgemeester H. Molendijk officieel tot ere-voor zitter van deze vereniging geïn stalleerd. In deze rede, die aan de instal latie voorafginge zeide de voorzit ter van de O.V.B., de heer G. Goor huis, dat de leden van de Oranje verenigingen de burgemeester nu reeds enkele jaren in onze stad aan het werk hebben gezien en het is hen daarbij gebleken, dat hij volkomen meeleeft met datgene wat deze verenigingen verrichten. Vervolgens zeide de heer Goorhuis, dat de Oranjeverenigingen H.M. de Koningin evenals haar voorgang ster. zien als het symbool van een heid. Deze eenheid zal moeten worden bestendigd en dit kan al leen, wanneer ons volk zich grce- peert rondom koningin Juliana. Zij heeft op een tijdstip de troon be stegen, dat de wolken niet van de lucht waren. Er wordt veel van haar verwacht en de heer Goor huis wilde haar taak als bijna on menselijk betitelen. Deze taak kan zij alleen tot heil van vaderland en volk volbrengen, wanneer zij zich gedragen weet door de liefde van haar volk. Met die overtuiging, is het een plicht van de O.V.B., zo ging de heer Goorhuis voort, onze liefde en aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis te bevestigen en uit te breiden. Dan alleen zal H.M. rege ring in staat zijn het. schip van staat door woelige zeeën te brengen in een veilige haven. U als hoogste vertegenwoordiger in onze stad zult niets liever zien dan dat, zo richtte de heer Goorhuis zich tot de burgemeester. Hij zeide even als zijn mede-bestuursleden ver heugd te zijn, dat de burgemeester zich bereid had verklaard het ere voorzitterschap van de O.V.B. te aanvaarden. Dhr. Goorhuis spel de hierna het O.V.B.-insigne met oranjebloem op de revers van de heer Molendijk, waarmede hij de burgemeester als ere-voorzitter installeerde. In zijn toespraak zeide burge meester Molendijk, dat hij na zijn komst in Amersfoort van een aan tal verenigingen het verzoek had gekregen als ere-voorzitter op te treden of het beschermheerschap op zich te nemen. Hij was toen van mening, dat dergelijke insti tuten eigenlijk uit de tijd waren geraakt. Met het ere-voorzitter- schap van de O.V.B. is het eigen lijk een wonderlijke geschiedenis, zo ging de burgemeester voort. In theorie ben ik in het abstracte waarschijnlijk helemaal een repu blikein. Dat ik desondanks het ere-voorzitterschap van de O.V.B. aanvaard, ligt in het verschil tus sen het practische en de theorie van het leven. Ce laatste jaren was de heer Molendijk tot het besef ge komen, dat ons volk het onder het huidige bewind eigenlijk niet eens zo kwaad heeft getroffen. Het is mij gebleken, dat men met alle theoretische beginselen tóch met hart en ziel het Koninklijk Huis kan aanhangen. Mijn politieke overtuiging is bekend, zeide de burgemeester, maar dat ik deson danks het ere-voorzitterschap van de O.V.B. aanvaard, mag voor de leden geen vraagteken zijn. Hij wilde de verzekering geven, dat hij met overtuiging als ere-voorzitter wilde optreden. De heer Molendijk wenste het bestuur een periode van bloei toe en hoopte, dat het bestuur erin zou slagen de Oranjefeesten geleidelijk stijlvol te maken. Deze feesten zijn een belangrijke ele ment in het stedelijk leven en zij zullen daarom het karakter van een koninklijk feest moeten dra gen. Tenslotte zegde hij alle moge lijke steun en medewerking toe. (Ingez. Mcd.) GRAND-THEATRE: ..Jeanne d' Arc". 14 jaar Zondag: 1 30. 4 45 en 8 uur. Ov. dagen* 2 en 8 uur. CITY THEATER: „Het masker van Dlmitrlos" 18 jaar. Zondag: 2. 4 15 6.45 en 9 uur Ov. dagen. 2 30. 6 45 en 9 uur Zondagmorgen. 10.30 en Woensdagmiddag 2 en 4 uur; Spe ciale Kindervoorstellingen REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t.'m Maandag ..De held van dc Jungle". 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag ..Afrekening". 18 Jaar. Zondag: 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t/m Maandag* ..Abbott en Coa- tello zwaaien af", alle leeft Van Dinsdag t/m Donderdag ..Naked City" 18 jaar. Zondag* 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Zaterdag; 2 30 6.45 en 9 u. Ov dagen: 2 30 en H u 22 NOV. Gemeente-avond Nederl. Prot Bond voordracht ds. Berkhe- mer ..De geschiedenis van Saul en David". Rcmonstr. Kerk. 20 uur. 23 NOV. St. Henricus Parochie. 20 uur. praatavond K.A-B. 23 NOV. .De Eemspclcrs" ..Er kwam een man". Amicitia. 20 uur. 23 NOV Humanltas. H. Lips. ..Het feest ln het gezin". Volksgcbouw 20 uur. 23 NOV. Nederl. Vrouwen Electrici. teits Vereniging, mevrouw Zelden- rust-de Jongh Ons menu voor de a s feestdagen". PUEM keuken. 14 30 uur 23 TOT EN MET 27 NOV. Tentoon stelling Amcrsfoortse Kleinvee Fok- verenlging. Markthal. 24 NOV N V V Bestuurders Bond. cursusavond P de Vries De vakbe weging nu" Volksgebouw, 20 uur 24 NOV. Amcrsfoortse Gemeenschap. Concert Toonkunst Oratorium Ver eniging. Orkest Vereniging Amers foort cn solist o l v Adrle Schuur, man. St. Joriskerk 20 uur. 24 NOV .Ons Belang" toneeluit voering Amicitia 20 uur. 25 NOV Nederlandse Reiwerenlging, Tirolcravond, Amicitia, 20 uur 25 NOV. St. Christoffel Pater C Meeuwese M S C .Mijn belevenis sen als missionaris in Nieuw Gui nea". 20 uur. 26 NOV. ..De Keitics", toneeluitvoe ring „Ja of Neen". Sociëteit Amici tia 20 uur. 26 NOV. Ons Toneel", Hun Kind", speeltuingcbouw Soesterkwartler. 20 uur OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2.301 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Wijers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. EXPOSITIE Te m 26 Nov. St. Ple- ters en Bloklands-gasthuis Tentoon stelling schilderijen jonge kunste naars on werkdagen oDcn van 10— 12. 1417 en van 19.30—21.30 uur. Ledental OVB liep vorig jaar iets achteruit Propaganda zal intensiever worden De Oranje Vereniging Bergkwar tier hield Maandagavond in een der zalen van hotel Monopole zijn jaar vergadering. Na een begroetings woord van de voorzitter, de heer G. Goorhuis, las de secretaris, de heer mr D. J. W. van Dijk, de no tulen van de vorige vergadering voor. In ziin jaarverslag merkte de heer Van Dijk op. dat tijdens het afgelopen jaar de heer mr W. J. B. Versfeit wegens drukke werkzaam heden uit het bestuur trad. Hij re leveerde voorts de prettige en vriendschappelijke verhoudingen met de GOVA. de beide zusterver enigingen, het A.M.K. en de mu ziekgezelschappen. De penningmeester, de heer A. R. van de Houdt Sr.. gaf in zijn fi nancieel verslag een overzicht van het werk van de OVB gedurende de afgelopen verslagperiode. De le den administratie functionneert nu goed, doordat de ledenlijst weke li.jks met de burgerlijke stand wordt bijgehouden. Bij hun ver jaardag ontvangen tijdens de ver slagperiode 898 kinderen tot en met 14 jaar een aardige kaart. Deze geste wordt door de leden-ouders bijzonder gewaardeerd. De leden ontvangen een gelukwens bij een geboorte en ook niet-leden in het Bergkwartier ontvangen bij een geboorte een dergelijke felicitatie. Door deze vorm van propaganda hoopt 't OVB-bestuur de aandacht op zich te vestigen. Door dejje wijze van werken konden 35 nieuwe le den worden ingeschreven. Over dit resultaat was de heer Van de Houdt niet bijster tevreden en hij ver klapte dat het bestuur overweegt een propagandist aan te stellen. Het aantal leden bedraagt mo menteel 715. Tijdens de afgelopen verslagperiode bedankten 122 le den, 26 werden overgeschreven en 6 leden zij overleden. Ingeschre ven werden slechts 35 nieuwe le den. Tengevolge van deze achter uitgang in het ledental zijn de in komsten vanzelfsprekend aanmer kelijk minder geworden. De finan ciële situatie van de OVB is weliswaar nog niet verontrustend (het boekjaar 1948 kon met een saldo van f 453.66 worden geslo ten), maar het bestuur zal met be leid moeten voortgaan om in ko mende jaren van opbouw en uit breiding een basis te kunnen ver schaffen. waarop met gerustheid kan worden voortgewerkt. Namens de kascommissie betuig de de heer Sanders zijn erkente lijkheid voor de uitmuntende wijze, waarop de heer Van de Houdt de financiën der O.V.B. heeft behar tigd. Na deze korte vergadering instal leerde dhr. Goorhuis burgemees ter Molendijk tot erelid. Een ver slag van deze plechtigheid vindt u elders op deze pagina. Na de pauze werd de geluidsfilm ..Vijftig jaren", die een beeld geeft van het regeringstijdperk van H.M. Koningin Wilhelmina. vertoond. De vergadering werd o.m. bijgewoond door mevrouw Molendiik en de heer H. v. Galen Last. lid van Ge deputeerde Staten van Utrecht. Blijft GVC buiten georganiseerd overleg B. en W. stellen de Raad voor over te gaan tot vaststelling van een ge wijzigde verordening tot regeling van het georganiseerd overleg met het personeel in dienst der gemeente Amersfoort. De in het overleg betrokken orga nisaties zijn; de algemene bond van ambtenaren, de algemene rooms- katholieke ambtenarenvereniging. de algemene bond van overheidsper soneel. de Nederlandse bond van ge meente-ambtenaren en de Neder landse christelijke bond van over heidspersoneel. Als voorzitter van de commissie treedt op de burgemeester of een door B. en W. aangewezen wethou der. B. .en W dragen het secretariaat der commissie op aan een ambtenaar ter secretarie, die in de commissie een raadgevende stem heeft. De EVC is volgens deze verorde ning uitgesloten van overleg omdat zij zich volgens de stukken niet heeft gehouden aan de „regels van het spel". In recente publicaties zijn name lijk do voorgenomen herziening der bezoldigingsregeling in Amersfoort op een volgens B. en W. niet toelaat bare wijze besproken. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1134. Lupardi en zijn assistent gaan hard aan het werk. In de krater kegel vinden ze een ge schikte ruimte om als werkplaats in te richten en met het meegebrach te materiaal slaagt Lu- pardi er in een primi- tief laboratorium op te tj bouwen Maar hij heeft werkkrachten nodig veel werkkrachten, die blin delings zijn bevelen uit. voeren. En waarom zou hij niet weer proberen de pinguins daarvoor te gebruiken? Yoto vangt er een paar en Lupardi voorziet de vogels van kopantennes. Deze pinguins zy'n weliswaar niet I van de Zuidpool, maar ze zullen toch ook wel i Willoos doen de vogels, wat professor Lupardi zo groot en zo sterk als de Koningspinguins j te gebruiken zijn. En ja, de proeven slagen. hen gebiedt. Ziezo, het werk kan beginnen. Spreekuur wethouder J. Koopman In plaats van a.s. Donderdagoch tend houdt wethouder Koopman zijn spreekuur des namiddags van die zelfde dag en wel van 15.3017 uur. (Ingez. Med.) Burgerlijke stand 21 November Geboren: Aart. z. van N. Wallet cn A. Walet: Rudolf Wilhelmus Johannes Marie, z van P H. van Ophoven en M. H Gcelen; Johannes, z v. G. de Gans en J. C. dc Ruiter; Susanna Mag- dalena. d. v. Z. van Thuijl en J. H. van Brummelcn. Overleden: Derk Jakob van der Tuin. 81 Jaar. wed. van A. Srrunk; Petrus Jo hannes Kroon. 7 maanden. Opbrengst collecten De opbrengst van de gedurende de week van 1418 November gehou den collecte voor Simavi. heeft een bedrag van f 1913.60 opgebracht. De Zaterdag jl. gehouden blindencollec- te bracht f 1567,28 op. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaan de in Uw veelgelezen blad te wil len opnemen Naar aanleiding van het door mij ingezonden stuk van begin October 1949, betreffende de weigering van de Hervormde Kerkvoogdij, om de heer Ramselaar in de gelegenheid te stellen een Orgelconcert te geven in de St. Joriskerk te Amersfoort, heeft er een bespreking plaats ge had tussen de heren Schuurman en Ramselaar. Bij deze bespreking heeft de heer Schuurman een nade re toelichting gegeven, omtrent de motieven die tot de weigering van de Herv. Kerkvoogdij hebben ge leid. Het blijkt n.l. dat deze concer ten in specifiek Hervormd verband worden gegeven en hiervoor alleen Hervormde Organisten worden uit genodigd. Hieruit blijkt dus, dat deze wei gering niet gebaseerd was op de principiële of persoonlijke motie ven, doch alleen om b.g. redenen. Om verdere misverstanden die zijn gerezen door de brief van de Hervormde Kerkvoogdij, gericht aan de heer Ramselaar te voorko men, is de heer Ramselaar uitgeno digd om als Organist in samenwer king met de heer Schuurman zijn medewerking te willen verlenen bij het concert dat Donderdag 24 November 1©49 in de St Joriskerk zal worden gegeven. Tevens werd de heer Ramselaar aangezocht voor de a.s. Kerstcon- (Ing. Med.) certen, alsmede verschillende orgel concerten in het komende jaar in de St. Joriskerk te verzorgen, het geen door de heer Ramselaar gaar ne werd aanvaard. Het doet mij en vermoedelijk allo katholieken in Amersfoort genoe gen, dat deze kwestie voor beide partijen op zulk een bevredigende wijze is opgelost. Het is mijn overtuiging dat hier door het culturele belang van Amersfoort het beste is gediend. U danken voor de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Ant. Helmich, Arnhemscheweg 126, Amersfoort. Lid O.V.A. Venten zonder vergunning De politie achterhaalde Maan dag een bewoner van het woon wagenkamp, die aan diverse men sen „mooie" nylons te koop aan bood De politie wilde iets meer weten van de man en toen ge vraagd werd naar een ventvergun ning gaf de woonwagenbewoner slechts een ontkennend knikje Ook was hij niet in het bezit van een vereiste textielvergunning. Er zal een proces verbaal in duplo aan hem worden uitgereikt. SOEST Drexhage en De Vries moderniseert Bij de firma Drexhage en De Vries in de Langestraat, op de hoek van de Hof. was het Maandagmid dag feest. Na enkele maanden hard werken, geschiedde deze middag de officiële opening van de geheel ver bouwde en gemoderniseerde eerste etage. En wat voor enkele maanden nog een soort opslagplaats was, kan nu wedijveren met een etage van een groot warenhuis. De firma Hemels heeft dan ook eer van haar werk. Zij zorgde voor de verbou wing. Deze verbouwing werd zo modern uitgevoerd, dat de beneden- afdeling er bij afsteekt. Maar de heer Drexhage vertelde ons, dat het in de bedoeling ligt. ook het bene dengedeelte te moderniseren. Deze etage, die speciaal is ingericht voor electrische artikelen, bestaat uit de nieuwste en modernste snufjes op dit gebied. En de lampen zijn zo aangebracht, dat er van draden niets te bespeuren valt. Tijdens deze receptie kwamen vele zakenrelaties en leveranciers een "bezoek brengen Vele bloemstukken werden aange boden. Opbrengst collecte De Simavi-collecte, die vorige week in Amersfoort werd gehouden, heeft 1913.60 opgebracht. Toelagen vrijwillige brandweer B. en W. stellen de Raad voor te besluiten de toelagen voor het perso neel der vrijwillige brandweer als volgt vast te stellen: Brandmeester 300— .per jaar!; onderbrandmeester 200.— per jaar; brandwacht 137.50 per jaar. Boeiende voordracht van Ploegh-lid A. Kurvers Er is eens door politieke- en ker kelijke verwikkelingen ergens in het Zuiden van Nederland een streep getrokken, een grens. Een grens tus sen twee landen, die vooral op taal gebied nauw aan elkaar zijn ver want. Over dit land, het Vlaamse land heeft Maandagavond de heer A. Kurvers, lid van de Amersfoort- sc schildersgroep „De Ploegh" met overtuiging, en de liefde die voor dit land In hem is, gesproken. Ongeveer zeventig mensen hebben in de expositie-ruimte van het St. Pieter en Blonklandsgasthuis, aan dachtig naar deze voortreffelijke verteller geluisterd. Vlaanderen is voor hen gaan leven. Vlaanderen is voor hen opengelegd als het land waarvan het volk een open levens waarheid bezit. Dc grote uitbundig heid van dit volk gaat gepaard met gemeende vroomheid, aldus de in leider. Op onnavolgbare wijze heeft de heer Kurvers vertelt of beter voor gedragen hoe de processie door het schone Vlaamse landschap trekt. Zo'n bedevaart is tevens een smeerdag Een dag waarop men lek ker eet en drinkt cn waar mijnheer pastoor in al zijn eenvoud het eer ste pintje heft. Dit alles werd ons door de heer Kurvers geschilderd, zoals alleen een beeldend kunste naar het vermag te doen. Zo ging het met al zijn verhalen, zoals de komst van de nieuwe pastoor, die al maar niet komt en tenslotte als- hetware uit de hemel komt vallen. Een filmpje over Felix Timmermans besloot het eerste deel van de avond. Na de pauze heeft de heer Kur vers enkele grepen gedaan uit het leven van het volk van Vlaanderen. Zo los hier en daar opgetekend tij dens zijn twintigjarig verblijf in dit land. Daar was dan het leuke ver telseltje „Vijftig jaar getrouwd". Een half uur moesten de oude mens jes wachten omdat, voor zij in het rijtuig mochten, eerst het volkslied moest worden gespeeld. Want een comité-lid moest eerst nog even een gramofoonplaat van huis halen. Van de overige verhalen „Lijn 13". „St Pauluskerk", ,,'t Orgeltje" en de ..Pinnekens" trof ons vooral de ver- tolking van 't Orgeltje. Het was ont roerend hoe Kurvers de rheumati- sche oude organist uitbeelde. die Gevonden voorwerpen Witte want met grijze rand; paar witte kinderwanten; luistervergunning t.n van R. Koller Hoogland; kam ln etui; zilveren broche bloemmotief: broodtrommeltje: boekje (gelaardc kat) Airedale Teriier. 3 bankbiljetten: paar grijze handschoenen met rode strepen, bouvier: beige mantelceintuur: zwarte dames handschoen (r.); broodmes- le deren heren handschoen (1.); lederen beurs inh 2 50; blauw geblokte want* rode shawl; heren polshorloge; kindcr- portemonnai (rood): herdershond met halsband; gymschoentje (wit); zegel ing met steen: kindertasje (bruin); b.auw wollen das: donker blauw Jasje kinderwant (rood), oorbel met blauwe steen; zwarte vulpen; geruite kinder cape; zwart bont konijn gouden zegel ring met rode steen; bruin glacé he- renhandschoen; g ymschoen. klomp schoen; pakje Inh. bruin zeildoek; nik kel polshorloge, padvindershoed. met zijn orgel vergroeid scheen. „Wilt ge een schoon liedeke" had de oude man gezegd. En dan gaat register na register open totdat de grote kerk van klank is vervuld. Zij, die de moed hebben gehad Maandagavond door de dichte regen naar het Bloklandtsgasthuis te ko men hebben er geen spijt van gehad. Het was een boeiende 'voordracht, die dit Ploegh-lid verzorgde. De avond stond onder leiding van de heer C. Fraucnfelder. voorzitter van de Ploegh die o.m. memoreerde, dat de Schildersgroep het jaar van haar eerste lustrum tegemoet gaat. Er zal hard worden gewerkt voor een jubileumtentoonstelling, die on getwijfeld de aandacht zal trekken. Roekeloos oversteken leidt tot ongeval Maandagmorgen had op de Bur- gem. Grothestraat te Soestdijk een verkeersongeval plaats. Een doch tertje van de fam. v. D. stak zon der op het verkeer te letten de dvukke Burgem. Grothestraat over juist op het moment dat van de richting Amsterdam uit een per sonenauto naderde. De bestuurder van deze auto remde zo krachtig om een ongeluk te voorkomen, dat zijn wagen finaal een slag om zwaaide en weer in de richting Amsterdam tot stilstand kwam. waardoor het meisje ongedeerd de cverziide van de weg kon berei ken. Bij het omzwaaien van de auto. raakte deze echter een al daar ter plaatse staande groente wagen. bespannen met een paard Het paard schrok zo van de bot sing, dat het op hol sloeg en enige tientallen meters verder met de wagen tegen een boom botste, waardoor de groentewagen ernsti ge averij opliep. Het paard werd gegrepen. De auto verspeelde door de onvoorzichtigheid van het meis je een spatbord en een koplamp. Ons dagelijks teveel Er zijn nog steeds autobestuur ders die de Bisschonsweg als race weg beschouwen. Zij weten echter meestal goed dat op deze weg een inhaalverbod bestaat, maar nege ren dit wel of niet bewust. Giste ren ging weer een overtreder op de bon. Twee wielrijders, die geen ge bruik maakten van het rijwielpad op de Bisschopsweg, werden gever baliseerd. Op het Stationsplein werd Maan dag een wielrijder door de politie betrapt, toen deze de verkeersheu vel links passeerde. De overtreder werd op de bon gezet. Twee fietsers, die het rode stop licht negeerden gingen op de bon. evenals een autobestuurder en een fietser, die hun voertuigen niet van een volledige verlichting had den voorzien. Een wielrijder werd Maandag door de politie aangehouden, om dat deze zich met „verdachte" be wegingen voortbewoog. Na onder zoek kwam vast te staan dat de man onder invloed was van sterke drank. Hij werd bekeurd. Vincent van Goghschool wordt uitgebreid De Vincent van Gogh-school. open bare school voor gewoon lager on derwijs aan de Hobbemastraat telt thans 154 leerlingen. In verbond met dit aantal is het wettelijk verplicht, dat aan deze school behalve het hoofd drie onderwijzers (essen) werk zaam zijn. Deze school heeft echter drie klasse-lokalen, zodat het hoofd der school in de hoofdenkamer aan de 20 leerlingen tellende 6e klas on derwijs moet geven. Het is daarom noodzakelijk, dat tot uitbreiding van deze school wordt overgegaan De min. van onderwijs kunsten, en wetenschappen heeft B. en W. medegedeeld, dat hij de uit breiding van deze school met 3 loka len heeft geplaatst op dc urgentie- lijst voor schoolbouw in 1949. Bij deze uitbreiding zal niet alleen in de thans bestaande behoefte, doch ook in die voor de naaste toekomst wor den voorzien. Blijkens de begrotingen worden de kosten, met inbegrip van centrale verwarming, meubilair en stoffering, geraamd op 58.399.—. TIJDENS DE BEVRIJDING in October 1944 liep de uit de veer tiende en vijftiende eeuw date rende stadstoren van Bergen op Zoom grote schade op. Thans is men met de restauratie begon nen. De Bergse stadstoren in de steigers. r (Ingez. Med.) SUCCESSEN VOOR ST. HUBERTUS De kring Gooi- en Ecmland van het Kath Gvmn Verbond organiseerde Zondag te Laren de jaarlijkse perso nele kampioenschappen voor dames en heren. Bij de heren was de opkomst gering en de heer H. Lutgerink van St Hubertus wist dan ook vrij gemak kelijk beslag te leggen op het kam pioenschap. Bij de dames daarentegen waren zes tien deelneemsters. De Amcrsfoortse dames Trees Wljnands. Ger van Beek. Ccnny Venrooy. Mlen Schoonderbeek cn Sjaan van Wegen plaatsten zich resp. als no. 3. 5. 6. 8 en 11. Onderwijzend personeel krijgt gratificatie DEN HAAG. Het Gratificatie- besluit Burgerlijke Rijksambtena ren 1949 is. blijkens een publicatie in de Staatscourant van gisteren, van overeenkomstige toepassing verklaard op het onderwijzend per soneel. Dit wil zeggen, dat aan on derwijskrachten van openbare en bijzondere scholen een gratificatie wordt toegekend van twee procent van hun salaris per 1 Juli 1949, met een maximum van f 50. R. HORNSTRA BIJ PRO JUVENTUTE" Taak der sociale iverkers kan niets andere zijn dan groepsbeinvloeding Aftredende bestuurders allen herkozen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „De taak van „Pro Juventute" bij de kinderbe scherming ten plattelande moet in hoofdzaak zijn de beïnvloeding van de dorpsgemeenschap, waaruit het afgezakte gezin of het ontspoorde kind spruit. De deskundige, die van elders komt. bereikt zonder de me dewerking van die gemeenschap niet veel". Dit is de zeer verkorte conclusie van de interessante lezing over „Aspecten van de kinderbe scherming ten plattelande", die de Arnhemse arts R. Rornstra, direc teur van de stichting „Opbouw Gelderland" hield ter algemene vergadering van „Pro Juventute". die in het Jaarbeursrestaurant werd gehouden. Hij voerde daar het woord in plaats van mr. J. Cra mer, directeur van de stichting „Opbouw Drente", die kort geleden een auto-ongeluk heeft gehad. De heer Hornstra poneerde de stelling, dat onmaatschappelijkheid op het platteland niet zo gemakke lijk ontstaat, omdat de mensen daar sterker zijn gebonden aan de plaat selijke zede en met de dorpsgemeen schap. Ontstaat zij, dan is veelal de uitstoting uit de groep volkomen. Voor het ontspoorde kind kan men dan ook niet gemakkelijk een toe zichthouder vinden. ..Men ziet vaak gebeuren", zo zei hij. „dat. als plat telanders verhuizen naar de stad. zij dikwijls afzakken, omdat zij los raken van de hun vertrouwde ge meenschap". Na te hebben geconstateerd, dat de agressieve criminaliteit op het platteland groter is dan in de stad hetgeen de dorpsgemeenschap in het algemen tolereert, omdat men wel weet. dat de ouder wordende jongen later rustiger wordt wees hij er nadrukkelijk op. dat voor de kinderbescherming inschakeling van (Ingez Med.) s 'iSeepaertje halverwege de Berg Mr. B. KIST, de dorpsgemeenschap noodzakelijk is. De deskundige sociale werker moet daar niet komen als toezicht houder. doch als raadgever aan de dorpsmensen, die de taak der kin derbescherming zelf moeten ver richten. Tijdens de huishoudelijke verga dering. die vóór deze lezing werd gehouden, is het jaarverslag be sproken. waaruit wij aanstippen, dat er in 1948 niet minder dan 8700 rapporten over ontspoorde kind ziin uitgebracht, terwijl „Pro Ju ventute" ruim 6000 kinderen onder zijn hoede had. Door deze grote aantallen komen het toezicht en de heropvoeding in gedrang, conclu deerde mej. mr. C. E. E. Bal. de secretaresse. De aftredende bestuurders ziin z.h.s. herkozen. Hoevelaken De Belgische illegali teit en de Belgische verzetslieden hebben iets tegen de toneel speler Jan Cammans van de Koninklijke Nederlandse Schouw burg te Antwerpen. Zij verwijten hem, dat hij gedurende de bezetting met de Duitsers heeft samengewerkt en zij achten het een groot schandaal, dat juist hij en niemand anders de rol vervult van een ondergronds strijder m Ben van Eyssel- stein's toneelstuk „Ba zuinen om Jericho", dat de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg op het repertoire heeft gezet. De Belgische verzets strijders zijn van me ning, dat al degenen onder hun landgenoten die het meespelen van Jan Cammans niet zo erg vinden of die het standpunt inne men, dat men hier geen principiële kwes tie van moet maken, nog altijd gevangen zitten achter de hoge muren van zelfgenoeg zaamheid. lauwheid en bekrompenheid, die in het verleden al zo dik wijls een ernstige hin derpaal op de weg naar een nieuwe toe komst zijn geweest. Daarom zijn de ex- illegalen vastbesloten ook hunnerzijds op de bazuin te blazen om deze muren ineen te doen storten. Bij de schouwburg in Ostende, waar het stuk van onze landge noot Van Eysselstein zou worden opgevoerd, is het tot een betoging gekomen. Niet minder dan veertien vader landse verenigingen hadden zich met hun vaandels bij de ingang van het theater opge steld en gewezen poli tieke gevangenen wa ren komen opdagen in dc kleding, die z\j droegen in het concen tratiekamp. Zij, die aanstalten maakten de voorstelling bij te wo nen werden uitge jouwd. Zij, die terug keerden op hun schre den en van hun dwa lingen werden met ge juich begroet. Tenslot te speelde Jan Cam mans slechts voor der tig mensen. Voor hoeveel of liever voor hoe weinig zal hij optreden wanneer de Belgen Bazuinen om Jericho" in Nederland komen spelen, hetgeen zij be gin 1950 van plan zijn te doen? MAGNETISCH HEK? Binnen één week is thans voor de tweede maal des nachts een onbekend Gebleven auto door het hek op het kruispunt gereden UITVOERING FANFARECORPS In het Verenigingsgebouw gaf het Fanfarecorps o.l v. de heer VV. A. J C Wnkelkamp de eerste uitvoering van dit seizoen. De voorzitter, de heer G. van Deuve- ren, heette speciaal welkom de ere voorzitter. burgemeester jhr. S. M. Snouck Hurgronje. Het piogramma werd geopend met de mars Colonel Bo gey. waaruit al direct bleek, dat dat corps de Inzinking van de afgelopen zomermaanden weer te boven is. Ook de rescrende nummers werden zeer goed weergegeven Een deel van het publiek gedroeg zich wanordelijk Na de pauze trad het cabaret „Minia tuur" op o.l.v. de heer G Kommer. (Ing Med) I

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2