Tienduizenden huisslachtingen maar niet meer thuis Duitsland nog altijd in een roes GEFUSILLEERDE FREULE SPOOKT NOG IN DE ACHTERHOEK Wies Moens geïnterneerd NOVEMBER: SLACHTMAAND Eigen gemest varken is nu een spaarvarken mt geworden Boeren krijgen nog geld toe EEN WEERZIEN NA ZESTIEN JAAR Beierse costuums, uniformen van vandaag Nederlandse molen in het hartje van New-York Dinsdag 22 November 1949 3 (Van onze speciale verslaggever) TEN PLATTELANDE. Op Sinte Martin slacht de arme w^^SÊBtÈè zwUn. >s een oud-Nederlandse zegswijze, die het slachten gP"1 Mt 4-Jii Van ^u's 8emest® varken aan de elfde November kop- vpelt. Maar er zyn niet veel boeren en landarbeiders meer in V Nederland, die zich aan die datum houden. November sia°htmaand gaat nog wel op. In deze maand moeten vele o voor eigen gebruik gemeste varkens er aan geloven, maar ™eniS®en haalt zÖn varkentje al in October uit het hok en -•»£ eigenlijk gaan de huisslachtingcn de hele winter door. Op de V Pr°l®re boerderijen heeft men aan één zo'n beestje niet ■fc Senoeg. ftgÈ Hoeveel varkens er voor eigen gebruik geslacht worden is BIÉ^' niet eens. precies ,na te gaa" Tegenwoordig moeten ook de -X-^ieren' ^i® V00r eiSen gebruik bestemd zijn, eerst levend en daarna nog eens geslacht worden gekeurd Daar wordt nood- rav gedwongen nog al eens de hand mee gelicht, want de keu- i ringsdiensten zijn er nog niet overal op ingericht. De statis- I tiek onderscheidt gekeurde en niet-gekeurde varkens, maar die gekeurde dieren kunnen zowel voor de algemene con- Hé^JK sumptic als voor eigen gebruik bestemd zijn geweest. Volgens een ruwe schatting sneuvelen er echter per jaar een vier- ■H honderdduizend varkens door een huisslachting. Vroeger ging zo'n slachting met enig ceremonieel gepaard. Men kende het „vetprijzen" en het „buurtavondje", maar van die gebruiken is niet zo heel veel meer overgebleven. Daar zijn de boeren veel te nuchter voor geworden en ze interesseren zich er op het ogenblik veel meer voor dat hun voor eigen gebruik gemest varken ook in finan cieel opzicht 'n „spaarvarken" is geworden. Sinds enkele weken laten de meeste boeren (om de toeslag van 55 ct. per kilo te verdienen) hun huisslachtingaan het abattoir verrichten. Schoon en wel, zoals op deze foto, krijgen ze het beestje dan weer thuis 'bezorgd. De poes vindt het maar een vreemd kluifje. Derby County ontdook belasting LONDEN Derby County, een der oudste voetbalclubs van Enge land, heeft een boete van 500 pond sterling gekregen, een der direc teuren, Rotshaw, is voor onbe paalde tijd geschorst en de vroege re secretaris-penningmeester, Cat- terall, is voor goed uitgesloten van het vervullen van welke functie ook in de voetbalsport. Deze maatregelen zijn Maandag door de Football Association geno men nadat een commissie van on derzoek, afgaande op geruchten, aan het licht heeft gebracht, dat door middel van geknoei in de boeken voor een bedrag van onge veer 2710 pond sterling aan be lasting is ontdoken, waarbij tevens enkele handtekeningen van spelers zijn vervalst. Bovendien is geble ken, dat de spelers van Derby tijdens de tournee door Tsjecho- slowakije in 1946 salarissen en premies hebben ontvangen, die ver boven de toegestane maxima lig gen. Deze extra uitgaven waren op de post onkosten geboekt, hoe wel geen enkele declaratie kon worden overgelegd. Hoewel de secretaris-penning meester Catteiall onmiddellijk was ontslagen toen de fraude door de directie van Derby werd ontdekt, achtte de F.A.-commissie de lei ding van de club mede schuldig aan de onregelmatigheden, aange zien hier te kort is geschoten in de verantwoordelijkheid betreffende het toezicht op het financieel be heer. Deens elftal wordt 24 Nov. samengesteld KOPENHAGEN. Voor de landen- wedstrijd NederlandDenemarken. 11 Dec te Amsterdam, heeft de Deense toetbalbond 25 spelers aan gewezen uit wie Zondag 24 Nov dc nationale ploeg zal worden samengesteld. Het zijn Ove Jensen (Ballclub 93), Kaj Joergensen (Akademik Ballclub). Elgll Nielsen (Kopenhagen B). Holger Olsen (Frem). Bastrup Blrk (Akade mik B). Poul Petersen (Akademik B). ETik Koeppen (Kopenhagen B). Edwin Hansen (Koege). Aksel Plllmark (Ko penhagen B). Finn Frandsen (Aarhus). Aksel Madsen (Aarhus) Joergen Ole- £«n (Aaruhs). Svend Nielsen (Ballclub S3) Georg Dahlfelt (Akademik B). Iwan Jensen (Akademik B). Hartvlg Mocller (Akademik B). Martin Chris- tensen (Kopenhagen B), Claes Peter sen (Aarhus), Aage Rou-Jensen (Aar hus). Harald Lyngsaa (Kopenhagen B). Erik Kuld-Jensen (Aarhus). Joergen W. Hansen (Kopenhagen B) John Petter. sen (Skovshoved). Carl Holm (1903 b) en Poul Erik Petersen (Koege) Belgisch elftal sterk gewijzigd BRUSSEL. In verband met het feit, dat Lemberechts, Freddy Cha ves en Govard geblesseerd zijn is de voorhoede van het Belgische elf tal, dat 23 November tegen Wales speelt, als volgt samengesteld: Lacroix (F. C. Luik), Coppens (Beerschot). Mermans (Anderlecht), Albert de Herdt (Berchem Sport) en Anoul (F. C. Luik). Aan de reserves is toegevoegd Henri Coppens van F. C. Mechelen. Rob Bollen weer thuis De bekende Haagse zwemmer en Nederlands 'kampioen op de 400 me ter vrije slag, Rob Bollen, die enige tijd geleden wegens een klierstoor- Ris in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag moest worden opgeno men, heeft dit ziekenhuis nu verla ten. In tegenstelling tot berichten, als zou Bollen voorgoed voor de wed strijdsport verloren zijn, vernemen wij. dat hij binnen enkele weken de training zal kunnen hervatten. Rugby BelgiëNederland AMSTERDAM. Zondag zal te Brussel de landen-rugby-wedstrijd België—Nederland worden gespeeld. De samenstelling van het 15-tal is als volgt: Achter: Molendijk (RRC) Driekwarten: de Groot (AAC), Bunge, Insinger en Van der Pol (al len DSRC) Midden: van Vugth en Van der Aarssen (beide AAC): Voor: Amet (DSRC), Boogers AAC), Otto (DSRC). Reinders (AAC), Van der Hoek (DSRC), Augustin (AAC). Van der Beek (AAC) en de Rie (Het Gooi). Bij de onlangs ingevoerde ver hoging van het subsidie op het varkensvlees werd bepaald, dat de regering 55 cent toeslag betaalt op een kilogram geslacht gewicht, echter alleen indien het varken in een centrale slachtplaats aan zijn einde komt. Dit subsidie geldt voor iedere geslacht varken, ook als het voor eigen gebruik be stemd is. Want het subsidie is voor de consumenten en daar behoren de boeren zelf ook toe. Waarom zou Piet de stedeling wel 55 cent van de regering krij gen als hij een kilogram varkens vlees eet en Jan de boer niet? Daarvoor zou één voor de hand liggende reden zijn. De regering geeft het subsidie om het levens middelenpakket goedkoper te ma ken en de boer heeft het varkens vlees tóch al goedkoper omdat hij het immers heeft tegen inkoops prijs! Voorlopig schijnt het echter niet wel doenlijk te zijn de twee cate- goriën geslachte varkens doeltref fend te scheiden en zo gebeurt het, dat een boer, die een varken laat riachten voor eigen gebruik nog een flinke duit, soms wel vijf en zeventig gulden „in het handje" toe krijgt. Want zo'n beestje van 150 kg schoon is geen zeldzaam heid. Het gevolg van deze maatregel is. dat er op het ogenblik nog maar weinig „aan huis" wordt geslacht. Er zijn niet veel boeren, die de „premie" mis willen lopen. Velen laten zelfs hun varken met spoed ct halen, als het eenmaal vet is. Want nu krijgen ze nog 55 ct. op een kg, maar de toeslag is „af lopend" en zal weldra een dubbel tje minder bedragen. Aan ver scheidene slachtplaatsen is men al voor enkele weken vooruit vol ge boekt. Enkelen houden nog aan het oude gebruik vast omdat zij bang zijn, dat de overheid het in de toe komst nu meteen verplicht zal gaan stellen de dieren naar een centrale slachtplaats te brengen. De varkens worden nu zo veel mogelijk aan een abattoir geslacht, meestal door dezelfde huisslachter, die het anders thuis zou doen. Al leen hebben de huisslachters nu dikwijls ploegen gevormd, waar door ze gezamenlijk in korter tijd een hele reeks beesten verwerken. Het voordeel is, dat nu de medi sche controle beter is, al komt het ook voor, dat enkele in der haast uit de grond gestampte centrale slachtplaatsen een nog slechtere accomodatie hebben dan de boer thuis. Alleen het slachten en schoon maken geschiedt aan de centrale slachtplaats. Daarna krijgt de boer het beestje weer thuis en kan de huisslachter, geholpen door de boerin en enkele leden van het ge zin. daar de verdere werkzaamhe den verrichten, die altijd zo'n bij zondere belevenis betekenen op de boerderij. De slager verdeelt het vlees In carbonade, spek, ham enz. enz. en de boerin kan met haar doch ters aan het zouten, roken, inma ken en wecken gaan. Verreweg de meeste boerinnen wecken tegen woordig hun carbonaadjes. Het ge rookte spek wordt op een droge plek gehangen, dat wil in vele ge vallen zeggen: in de woonkamer keuken van de boerderij. Wie in de oorlog de boeren is langs gegaan om een flesje melk (en wie is dat niet?) zal zich wel de zijdjes spek herinneren, die op veilige hoogte aan een touw in de boerenwoning hingen en die hem het water in de hongerige mond deden lopen. Maar velen proeven ook nog het carbonaadje op de tong. dat ze in zeer speciale gevallen bij de boer los konden peuteren. Nu, dat spek hangt er weer op het ogenblik en de carbonaadjes zitten weer in de fles. Maar we kunnen het nu alle maal gelukkig ook weer in de winkel kopen. Bij 'n echte huisslachting wordt de varkenshuid met heet water bewerkt om de haren los te we ken, die er dan met een krab ber (links op de grond) worden afgehaald. Aan het abattoir kiept men het beest in een grote dampende kuip. Vrijdag rijden geen treinen in Frankrijk PARIJS. Het socialistische Franse vakverbond, de ..Force Ouvnere". heeft voor 25 November een staking afgekondigd. De trei nen zullen op die datum gedurende 24 uur niet rijden. De vakverbonden van personeel der Parijse ondergrondse en de bus diensten hebben besloten zich Vrij dag bij de door de Force Ouvriere uitgeroepen staking aan te sluiten. Voorts wordt het uitbreken van stakingen in andere transportbedrij ven. bij de P.T.T. en in andere over heidsdiensten verwacht. (Van een bijzondere medewerker) MAINZ. Op de muren van het Realgymnaslum In Malnz staat een spreuk geschilderd: „Het hoogste goed, dat God de mensen schenkt, is het vaderland." Waarschijnlijk zijn deze woorden ln de dagen van Hitler aangebracht. Maar zij staan er nóg Als ik politiek emigrant, die in 1933 uit Duitsland ben gevlucht en zestien bittere Jaren lang geen voet over zün grenzen heb gezet er op sta tc turen, wordt het me onaan- genaam te moede. Is dit. vraag Ik me af, de hoogste wijsheid In een land. dat zich twaalf jaar achtereen een roes aan het grofste nationalisme heeft gedronken en zo bitter ontwaakt Is uit zijn droom over valse leuzen en waarden? Zal men dan hier nooit beseffen, dat „het vaderland" welke rol het in veler gevoelsleven ook moge spelen nooit tot de „hóógste goederen" kan worden gerekend? Heeft men dan nog altijd niet geleerd, dat er belangrijker dingen zijn, zoals bijvoorbeeld de geeste lijke vrijheid en de waarde van de menselijke persoonlijkheid. DEN HAAG. In het komende voorjaar zal gedurende zes weken een stukje Nederland te bewonderen zijn in het hartje van New York. namelijk in Rockefeller Center. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zal hier een molen op normale grootte doen verrijzen en heeft de medewerking verkregen van het Centraal Bloem bollen Comité te Haarlem, dat er voor zal zorgen dat de molen, (die thans voor rekening van de A.N.V.V vervaardigd wordt door Panagro te Warmond) te midden van tulpen of narcissenvelden zal komen te draaien. Naar verwacht wordt zal deze opzet, die ten doel heeft het bezoek van Amerikanen aan ons land te bevor deren. veel belangstelling trekken. Denk ik aan Duitsland in de nacht... Vijftien jaren republiek zijn on toereikend geweest om dc Duitsers hier iets van bij te brengen. De diepste van alle nederlagen is evenmin in staat geweest het hen te leren. Hoe zou het ook? Ik heb bij dit eerste wederzien de smarte lijke ervaring opgedaan, dat er maar weinig Duitsers zijn, die zich voor Europese of internationale ideeën openstellen; dat er maar weinig Duitsers zijn, die iets w i 1- 1 e n leren. Karakteristiek in dit opzicht ls, wat er onlangs in Mainz gebeurde. Uitleiding zal geschieden indien daartoe een behoorlijke mogelijkheid bestaat DEN HAAG Wies Moens. de In ons land verblijvende Vlaamse letter kundige, die ln België bij verstek ter dood veroordeeld Is. Is op het ogenblik geïnterneerd en zal over de grens geleld worden, zodra zich daartoe een behoorlijke mogelijkheid voordoet. Een en ander blijkt uit het antwoord, dat de minister van Justitie gegeven heeft op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Stokvis (C.P.N.). Aan het antwoord van de minis ter ontlenen wij het volgende: „De Vlaamse letterkundige Wies Moens is op 8 November door de Neder landse politie aangehouden. Daarbij bleek, dat hij hier te lande reeds geruime tijd onder valse naam ver blijf hield, nadat hij de grens op illegale wijze had overschreden. Korte tijd na zijn verhoor is Moens in afwachting van een nader te ne men beslissing in vrijheid gesteld onder oplegging van meldingsplicht bij de politie. De minister ls van oordeel, dat Moens als een ongewenste vreem deling moet worden beschouwd en dat zijn uitleiding zal moeten plaats vinden, indien zich daartoe behoor lijke mogelijkheid voordoet. De minister ls voorts, gezien het vonnis, dat de Belgische rechter op grond van de gedragingen van Moens, tijdens de tweede wereld oorlog tegen hem heeft gewezen, van mening, dat Moens moet wor den beschouwd te zijn gevaarlijk voor de openbare orde en veilig heid. Op grond daarvan heeft hij, nadat de bovengenoemde feiten te zijner kennis waren gekomen, met toekennine van artikel 19 van het Vreemdelingenreglement, Moens doen interneren. Ingevolge het be paald in artikel 2 lid 4 van de wet van 17 Juni 1918 heeft de be trokkene de bevoegdheid zich tot de arrondissements-rechtbank te wenden met een verzoek zijn invrij hcidstelling te gelasten. De tweede helft van de 18-de eeuw mag zich noch bij geschiedschrijvers noch bij letterkundigen over veel aandacht ver heugen. Dat is jammer, want iedere ro mantische ziel krijgt uit die tijd stof toe geworpen om van te smullen. Eén voor beeld: niet alleen Marie Antoinette is op een open kar naar het schavot gevoerd, ook de wilde Achterhoekse freule Jo hanna Magdalena Catharina Judith van Dorth is op een open boerenkar door het Winterswijkse rondgereden, alvorens zij de 22-ste November 1799 op het Joodse kerkhofje werd gefusilleerd. Ook de leef tijden schelen niet veel. want Johanna van Dorth was 52 jaar, toen zij stierf voor de zaak die haar heilig was: het herstel van de Oranjes. Prof. dr Jan Romein noemt haar in zijn Lage Landen (1934) een hysterica. Thans, na alles wat hij tussen '40 en '45 om zich heen heeft zien gebeuren, zou hij dat niet meer doen. Want steeds meer weten leidt tot steeds minder streng veroordelen... Tijd en mensen waren volkomen van slag af in 1799. Feitelijk regeerden vreem delingen (de Fransen) ons land, zeer tot ons nadeel en ons verdriet. Andere vreemdelingen werden binnengehaald en ontdeden ons onderdehand sluwelijk van de meeste onzer overzeese gebieden. De „Rede" en de sentimentaliteit verscheur den de niet-apathische gemoederen, ter wijl de apathische (lauwe) massa, gelaten en arm. op beter tijden wachtte, betere tijden die lang zouden uitblijven. Men kan de Brits-Russische poging om vaste voet te krijgen in Noord-Holland, terwijl orangistische uitgewekenen van het Munsterse uit de Achterhoek binnen drongen, bij elkaar een omwentelings poging noemen, gericht tegen de Frans- gezinden en de Franse gasten ln de Bataafse Republiek. Ter ontvangst van de Oranjegezinde uitgewekenen roerde zich freule Johanna van Dorth het ru moerigst men kan ook zeggen: het dapperst daarvoor werd zij gegrepen, gevonnist en gefusilleerd door een vuur peloton van zes man. Toen men haar in de kist legde, leefde zij nog, zodat een genadeschot nodig was. Dit genadeschot zette haar kleren in brand en ook het hout vatte vlam. Met water uit een verre sloot moest het brandje geblust worden, doch de kist was inmiddels grotendeels verkoold Het einde van freule Van Dorth is dus niet alledaags geweest, maar geen dag uit haar leven was ooit normaal verlopen. Zij was een kind van haar tijd, een over gevoelig kind van een losgeslagen tijd. Zij leefde bijvoorbeeld al Byroniaans vóór Byron geboren was Bestudeert men haar familiegeschiede nis. dan stuit men op onbeheerste driften, vrijbuitersmanieren, spelen met zeden en gewoonten, dwars ingaan tegen het con ventionele, brutaliseringen, ont-ervingen, gevangenschappen en ontsnappingen Heel die geschiedenis is roofridderlectuur van je welste. Voor liefde en voor hoog gestemde gevoelens hadden de Van Dorth's alles over; hun leuze had kunnen z|jn: „Wij houden niet van fooien geven: wij betalen alles met onszelf!" Schimmelpennincks en dergelijken treft men onder haar voorouders aan. Tot in Zutfen, Lichten voorde, Borculo duchttë men hun grillen; en vooral duchtte men „de wilde freule", die, in 1747 geboren op Het Velde bij Warnsveld, reeds in 1768 als een onterfde rondzwierf en zelfs in Delft onder toezicht moest worden gesteld. Zij deed veel gedurfds, maar zij werd daarvoor ook venijnig achtervolgd. Men verweet haar tenslotte, in het omwentelings jaar 1799, naast haar Oranjegezindheid de dood van de Fransgezinde Achterhoeker Reesink. Aan die dood Zo schommelden de wildste freules Van Dorth, e.a. in het laatste kwart van de 18-de eeuw OKA Alkmaar sterkste Ned. kegelclub AMSTERDAM Maandagavond zUn onder grote belangstelling de laatste partijen gespeeld van het 16.daags kegelconcours, dat ter gelegenheid van het 60-Jarlg beslaan van de Amster damse Kegelbond in het R.A.I -gebouw te Amsterdam werd gehouden. Meer dan 3000 kegelaars en kegelaar- sters uit alle delen van het land heb ben in 16 dagen de ballen laten rollen en fel is Cr om de ereplaatsen gestre den. De sterkste Nederlandse club werd O.K.A (Alkmaar), die met het schit terende cijfer van 367 hout beslag legde op de eerste plaats (50 worpen dus een gemiddelde van ruim 7). 366 hout voor ..alle negen'* (Roermond) was ruim voldoende voor een zeer eervolle tweede plaats, terwijl B K.C. (Biltho- ven). dat 10 tien dagen lang de lei ding had gehad genoegen moest nemen met de derde plaats met 360 geworpen houten. De Amsterdammer Nefkens van „In tiem" werd na heftige strijd tot ln dc laatste uren tenslotte winnaar op de vrije baan met 9x45 Leufkens (Meers- sen) behaalde twee eerste plaatsen met het prachtige cijfer 132 voor de Jubl- leumbaan (15 worpen) en 8 x 120 op de Hamburger baan. De Utrechter de Ridder werd derde op de personele baan (enkele kaart) Hoogste corpswerper: Eijckholt (Alk maar) 86. Hoogste corpswerpster: mevrouw van Beek (Amsterdam) 76. Vit een der lievelingsboeken van freule Van Dorth: „Julia" van Rhijnvis Feith Onder dit prentje staat: „Julia bidt om een Vriend voor haar hart, een deugdzaam lotgenoot, onder uHens geleide zij deze eenzame wereld kan door wandelen". Natuurlijk staat de wandelkameraa l al op de achter grond wandelklaar. Het boek is uit 1786. was zij onschuldig, maar zij tartte de patriotten met oranje vlaggen en met rondrijden in een met oranje versierd rijtuig. Toen vond een krijgsraad, samengesteld uit am bachtslieden. dat zij gefusilleerd moest worden Heel de Achterhoek beefde: men vond zoiets heel erg: maar de te rechtstelling de enige uit de zo genaamde mislukte revolutie van 1799 ging door. En nog spookt freule Johanna's naam rond om het Harreveld. Maar een hysterica?, neen, zo zouden wij de wilde freule niet gaarne willen noemen, op de 150ste verjaardag van haar wrede executie. Met steun van dc bezettingsautori teiten is hier in een voormalige ka zerne van de Flak de grootste uni versiteit van West Duitsland inge richt, die onder meer woongelegen heid biedt aan niet minder dan zes duizend Duitse studenten. De Fran sen hebben zich ingespannen om deze universiteit tot een werkelijk cultureel centrum te maken. Met bijzonder veel moeite slaagden zij er op een gegeven moment in de on langs zo ongelukkig om het leven gekomen violiste Ginette Neveu voor een concert te engageren. Het zou, zo redeneerde men, voor de Duitsers een uitstekende gelegen heid zijn eens kennis te maken met de Franse muziek en de Franse geest. Maar de Duitsers lieten de organisatoren van het concert ln hun hem staan en kwamen niet. Waar ze wel komen Zij komen echter wel overal daar waar zij de gelegenheid hebben te getuigen van hun nationalistische gezindheid. In Bierkneipen en res taurants is het mij opgevallen hoe veel mannen zich op het ogenblik in Tiroler-costuum steken. Dat is volstrekt niet het gevolg van de textielpositie, want die is er veel beter dan zij tot nog voor zeer kort in Nederland was. Het is een soort van stilzwijgende afspraak. De korte broek, het witte hemd en het groene Beierse hoedje zijn tot een nieuw soort uniform geworden, waar de Duitser nu eenmaal nog altijd niet buiten schijnt te kunnen. Dat de bretels vrijwel zonder uit zondering met „eikenloof" gebor duurd zijn en dat ook de vrouwen datzelfde „eikenloof" op hun man tels dragen is in dit opzicht veel betekenend. Misschien zal men zeggen, dat lk spoken zie en dat een Beierse klee- dij toch werkelijk iets dood-on- schuldigs ls. Laat men zich niet ver gissen. In Duitsland is niets on schuldig, zodra het tot uniform wordt „Die Heimkehr" Mijn .Heimkehr" vertoonde wei nig overeenkomst met die, welke Heinrich Heine heeft bezongen in zijn „Buch der Lieder". Hij vertelt daar hoe hij, nadat hij eenmaal de Rijn was overgestoken, dezelfde Pruisische militairen van vroeger terugzag, die nog altijd de stok schenen te hebben ingeslikt, waar mee men ze had gedrild. Hij vertelt ook, hoe hij zijn geboorteplaats be zoekt en daar het huis van zijn „Schatz", „am selben Platz" vindt. Zo is het mij niet gegaan. Solda ten ontbreken er weliswaar niet in het beeld van het huidige Duits land, maar het zijn Britten, Fran sen en Amerikanen en zeker geen Pruisen. De enigen, die ik er nog net als vroeger uit vond zien, dat waren de douaniers. Maar zij wa ren nu vriendelijk en voorkomend en hadden niets meer van het bar se en afgemetene, waarom ik altijd zo heb gelachen en waaraan ik mij altijd zo heb geërgerd. Zodat ik njij op hetzelfde moment dat ik de grens passeerde ergens in Beieren of in Saksen waande, inplaats van tussen de ruines van Rheinland- Westfalen. Wat die ruïnes betreft, waarover al zoveel gezegd is en waarover ik dus kort zal zijn, maar waarover ik toch niet geheel kan zwijgen, om dat zij mij tot een obsessie werden wat die ruïnes betreft: mij is het niet zo gegaan, dat het huis van mijn Schatz .noch am selben Platz" stond. Er staan nog maar weinig huizen in mijn vaderstad Mainz en er slaan er nog minder in Keulen, in München-Gladbach of in Reidt. En al moge het dan waar zijn, dat ook m ij n Schatz, „schon langst die Stadt verlassen hat", ze is niet ver weggetrokken zoals de geliefde van de grote dichter. Als ik haar zoek '<an ik haar vinden niet ver var. Msi'.z op het Joodse kerkhof, waar wonderlijk genoeg alles in tact gebleven is ..Na de slagen bij Bergen en Castricum kregen de Britten en Russen de kans om ons grondgebied onge hinderd te verlaten ln November 1799. Links een Helders huisrechts de zee. Amerikaans beroep op Nederland WASHINGTON De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken. Dean Acheson, heeft op dertig lan den, waaronder Nederland, een per soonlijk beroep gedaan, tegenover de Chinese communisten hun Oezorgd- heid te uiten over het vasthouden van de Amerikaanse consul-generaal in Moekden, Angus Ward. Ward werd op 24 October met vier leden van zijn staf gearresteerd, be schuldigd van mishandeling van een Chinees. De boodschap van Acheson werd aan regeringen gezonden, die diplo matieke of consulaire vertegenwoor digers in China hebben. Schone schijn Twee dingen zijn mij in Duits land opgevallen bij dit weerzien, zo vol herinneringen. Er wordt méér gebouwd dan in Holland en de winkels zijn er veel rijker voor zien. Maar wat kan de Duitse ar beider met zijn 40 a 50 Mark per week van dat alles betrekken, vraag ik me af? Niet veel! De gevul de étalages wekken slechts een schone schijn Wie de kapotte brug gen, de vernielde wegen, de geha vende stations, de onafzienbare hoeveelheid puin aanschouwt, wie de beroete treinen ziet, die stinken, omdat er geen materiaal is om ze te onderhouden of te reinigen, wie de ossen voor de ploeg ziet, en de vrouwen, die in het veld werken of metselen, die wéét dat Duitsland een arm en beklagenswaardig land is, dat gruwelijk moet boeten voor zijn begane zonden. Hier, waar deze stukgeschoten huizen en kathedralen staan ben ik geboren. Ik kan er niet naar kijken zonder dat ik iets voel herleven van mijn kinderjaren. Ik ben niet alleen maar een objectief toeschou wer met journalistieke of histori sche belangstelling. En ik heb dit met Heine gemeen, dat ik hem na kan zeggen: ,JDenk ich an Deutschland in der nacht, so hat's mich um den Schlaf gebracht".

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3