Israël versterkt zijn greep op de Heilige Stad Nog 180.000 gezinnen Inisleren zwart naar de radio Morris-autofabriek in Utrecht Runneboom is kampioen vijfde klasse libre D.v.A.-kalender 1950 99 Binnenkort ontwerp voor een nieuw raadhuis te Soest Dienst luistervergunningen is soort bevolkingsregister Dagelijks 100 controleurs op pad Woensdag 23 November 1949 5 Zestien nederzettingen bewaken corridor naar Jeruzalem JERUZALEM. Jeruzalem is een veelbegeerde stad. Koning Abdoellab 3D Transjordaniè officieel heet het tegenwoordig ..Hasjimietlscb Ko ninkrijk van de Jordaan zou bet gaarne tot hoofdstad van een groot- syrisch rük onder zUn heerschappij maken. De Joden, met duizenden his- (ori«chc banden aan de stad gebonden, hebben er reeds bij voorbaat de roering van hun nieuwe staat Israel heen verlegd. En de Christelijke vol- ktn indachtig aan de vele heilige plaatsen, die Jeruzalem voor hen her- bfrgt. zouden de stad door middel van de Verenigde Naties het liefst on der internationaal bestuur stellen. Wie van deze partijen ten slotte haar lin zal krijgen? Tot nu toe is het in Palestina steeds zo geweest, dat de- ffen die de macht had. aan het langste einde trok en niemand, die dat beter weet dan de Israels. Geen wonder dan ook. dat zij de tyd. die sinds het staken der vijandelijkheden met de Arabieren verstreken is. hebben februikt om hun greexi op Jeruzalem zo krachtig mogelijk te maken. langs viel een ongeregelde troep Arabieren twee nederzettingen aan verdween met enige paarden. Er zijn juist voldoende van deze aan vallen. zo zeggen de kolonisten, om ons waakzaam te houden. Jonge idealisten De kolonisten in Harael, onder wie zich dertig vrouwen bevinden, zijn tussen de 19 en 21 jaar oud. Zij voelen zich onafscheidelijk met de corridor verbonden en laten zich niet ontmoedigen door het on vruchtbare land. Toen zij begonnen, ontvingen zij van het Joodse Agent schap materialen ter waarde van ongeveer 750 000 gulden, een flinke strook land en twee koeien. Zij le ven en geloven in zuiver communis me. anders dan de leden van de Ma. pai, de grootste partij van het land, die meer weg hebben van de Neder landse socialisten Het geld. dat zij verdienen, gaat in een gemeen schappelijke kas; zij ontvangen allen evenveel cigaretten. kleren en wat geld voor kleine inkopen. Zij zwe ren bij de Sowjet-Unie en bij Sta lin. Maar zij noemen zich socialis ten. geen communisten, volgens hun zeggen, omdat zij ook Zionisten zijn en dus aan de Joden, waar ook ter wereld, het recht toekennen, naar Idealisten vervullen een zware taak Bijzonder gunstig ia de Joodse oositie in Jeruzalem niet Wel woont een aanzienlijk aantal Israelis maar de stad is met het eigenlijke Israel slechts verbonden door een nauwe corrior. die aan beide zijden door Arabisch gebied wordt be grensd. Op het ogenblik liggen zes- tien Israëlische nederzettingen op strategische hoogten langs deze weg door de heuvelen van Judea. Jonge soldaten, baardige orthodoxe Joden en vroegere illegale strijders hebben op zich genomen, zich in dit onher bergzame rotsachtige gebied te ves tigen en hun lot Is niet benijdens- ^Zij zijn in de eerste plaats boeren die tussen de heuvels naar kleine stukkon bebouwbaar land zeeken. Maar daarnaast hebben zij een stra tegische taak het bewaken van de autoweg en de spoorweg en de bescherm inp en het herstel van de pijplijn, die de uitsluitend door Jo den bewoonde nieuwe stad van Je. ruzalem met haar enige waterbron verbindt Kibboetz Harae] waakt De nederzetting, die het dichtst bij de Arabische linies ligt. heet Kibboetz Harael. Zij bestaat uit een twaalftal uit steen opgetrokken ge bouwen. enige plaatijzeren schuren en een aantal tenten.. Zij is gebouwd op de zuidelijke helling van een heuvel, slechts anderhalve kilo meter van het Arabische Latcoen verwijderd, dat er ten Noorden van ligt. Harael werd tien maanden ge leden gesticht door idealistische jonge socialisten, allen oorlogsvete ranen en leden van de Mapai. op een na de grootste partij van Israel Het weggedeelte, dat zij moeten be waken is slechts een smalle strook in het hart van het Arabische ge bied. En het moet ten koste van al les beschermd worden, indien Is raels droom van Jeruzalem als na tionale hoofdstad verwezenlijkt wil worden. Het bruin-grijze heuvel land. waarop zij wonen, is bezaaid met stenen. Het is eeuwenlang ver waarloosd. Joden noch Arabieren hebben vroeger getracht, het in cul tuur te brengen. Maar voor verdedi ging leent het zich uitstekend, even als de andere nederzettingen in de corridor. De nederzettingen zijn door een netwerk van telefoonlijnen met elkaar verbonden en liggen bo vendien slechts op zeer korte af stand van elkaar verwijderd. Verre weg de meeste kolonisten hebben een goede militaire opleiding gehad en zijn van voldoende wapens voor zien om overvallen af te slaan. On- Soest TAFELTENNIS Door een 82 overwinning van Soestdijk I op het leidende Velox 3 verbeterde zij haar positie aan zienlijk. Soestdijk 2 ging voort op de goede weg door met dezelfde cijfers van Demka 3 te winnen. Soestdijk 3. dat nog steeds zonder puntenverlies is, kwam met de vol le buit uit Utrecht terug, waar met 4 van Levu 2 werd gewonnen. Soestdijk 4 verloor met 64 van Iduna I. Het programma voor deze week luidt: Noack 2—Soestdijk I. AMVJ ■-Soestdijk 2. NeerlandiaSoest dijk 3. Soestdijk 4Noack 4. ONDERLINGE DAMCOMPETITIE De uitslag van de laatste door de damclub ..De Variant" gespeelde wedstrijden is: H. SjollemaH. Kraaij 02, P. RadstokJ. Kentin 2—0, C. van EsH. Terlouw 02, J. AlderlingR. Damen 0—2, J. v. Koesveld—C. v. Es 1—1, H. Kraaij S. Zwart 2—0. H. Terlouw—J. v. Koesveld 02. H. SjollemaC. van Es 02. A. L. MassopH. Terlouw afgebr. .J?f wedstrijd tegen Veluwezoom (Nijkerk) werd uitgesteld tot nader te bepalen datum. 30-JARIG BESTAAN VAN „DE ZWALUW" De postduivenvereniging „De Zwaluw" alhier, bestaat a s. Zater dag 26 November. 30 jaar. Ter ge legenheid van dit heugelijke feit. houdt het bestuur een receptie in De Gouden Ploeg op die datum, des middags van 3 tot 5 uur. VERGADERING P.v.d.A. Dinsdagavond hield de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid in de zaal van Zonneheuvel een le denvergadering, onder voorzitter schap van de heer B. R. Bakker. De heer P. J. van Zeeland uit Utrecht hield een gloedvolle rede met als onderwerp „Mijn socialisme". CLUBKAMPIOENSCHAPPEN BILJARTEN Dinsdagavond werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het clubkampioenschap der NBB in de hbre-klasse. district Eemland. Begonnen werd met een ontmoe ting tussen Zonneheuvel en Mid- delwijk, in de biljartzaal van café •.Zonneheuvel". Misschien dat de eigen omgeving en biljart er aan Meewerkten, doch de klinkende 0 overwinning van Zonneheu- vel was volkomen verdiend. De volledige uitslag luidt: S- v. Straten (Z.) 130 130 A. Heeremans (M.) 95 65 A. Kaats (Z.) 45 45 G. v. Rossum (M.) 55 48 Koster (Z.) 85 85 J- Beü (M.) 95 53 J- Batta (Z.) 85 85 B. Nagel (M.) 95 53 W. van Woensel (Z.) 65 65 A. Kok (M.) 65 27 19 Israel te emigreren iets wat de officiële communisten niet doen. Haraels politieke inzichten wor den niet door de overige kolonisten van de corridor gedeeld. De rege ring heeft de verdediging van deze levenslijn toevertrouwd aan de le den van de partijen van links, het centrum en rechts. Leden van de uiterst rechtse Heroeth hebben Kib boetz Ramat Raziel gesticht, ultra orthodoxe Joden Kibboetz Yesododt en Mapai-socialisten Kibboetz Tzora. Maar ondanks de politieke ver schillen hebben de „Kibboetzniks", zoals de kolonisten genoemd wor den. veel gemeen. Zij leven op de heuvels en houden het oog op het Noorden en het Zuiden gericht Zij gaan dagelijks naar de dalen om nieuwe gronden te ontginnen, de wegen te herstellen, pijplijnen aan te leggen en tonnen stenen te ver wijderen. Zij hebben veel hulp van de regering en het Joodse Agent schap. De band. die hen aan hun onvruchtbare grond bindt, is de band tussen de Joden van Jeru zalem en de Joden van Israel. Veel van de kolonisten zijn er diep van doordrongen dat zij het belangrijk ste deel van Palestina bewonen. IN DE DENHAM FILMSTUDIO'S in Buckinghamshire wordt op 't ogenblik de film Morning De- parture" (Afvaart morgen) ver vaardigd, die over het leven op een onderzeeër handelt. Hier ziet u een ontmoeting op de onder zeeër Trojantussen twee leden van de Engelse marine (rechts en tweede van rechts) en de „Pi raat" Lange Jan Zilver (tweede van links), welke rol wordt ge speeld door Robert Newton, en twee andere piraten (Pat Troughton en John Gregson). Drieduizend toestellen heeft de P.T.T. momenteel moeten verzegelen, omdat het luister geld niet werd voldaan. Daar is de radio van deze charman te dame vast niet bü» anders zou ze niet zo vriendelijk lachen Bitterling legt beslag op de tweede plaats Ook de laatste kampioen van de vijfde klasse libre district „Eem. land" is nu bekend. Dinsdag avond werd in het Astoria Chalet te Baarn de laatste ronde gespeeld en het gelukte de „Leusderkwar- tier-speler K. Runneboom na een prachtige eindspurt op verdiende wijze het kampioenschap te ver overen. Runneboom was steeds be ter in vorm gekomen en in fraaie stijl won hij in de zesde en zeven de ronde van J. Oosterbeek („Zon neheuvel" Soest) en J. Schulte („Nieuwe Kei") met moyennes van resp. 2 en 1.47. Wie ook van zich deed spreken was Koppen van D. ,.Colenzo" wordt verbeterd in D.U.W.- verband Dinsdagavond kwam de raad van Soest bijeen. Medegedeeld werd, dat bij wijze van voorschot aan het secretarieper- soneel e.a. een uitkering was ver strekt op de te verhogen salarissen ingevolge het rapport van de com missie Ubbing. Het verzoek van de Hollandse Bi tumen Industrie te Apeldoorn om een verfindustrie te vestigen aan de Nieuweweg werd afgewezen, op grond van te duchten gevaren en hinder van ernstige aard. Mevr. LandweerDe Visser (CH) betreurde het zeer dat een voorstel inzake benoeming van een nieuwe woonruimtecommissie geen rekening hield met haar reeds eerder geuite wens ook aan vrouwen hierin een plaats toe te kennen. Op verzoek van mevr. v. d Swande Kiewit (VVD) werd dit onderwerp in ge heime vergadering behandeld. Het resultaat hiervan was, dat in afwij king van de voordracht werden ge kozen: de heren J- Galleé. J. Holtus, H. Swart en de dames PolstMus- Ier en Meurer. In een serie hamerstukken werd o.a. besloten tot wegenaanleg en riolering in het plan „Hartweg", alsmede tot de bouw van een Chr.- en een R.K. lagere school, respec tievelijk in het Hart en in Soest- Zuid. Een credietaanvrage voor verbe tering en verfraaiing van het raad huis maakte de tongen los. Ver scheidene leden spraken zich uit tegen het voorstel in zijn geheel. Het aanbrengen van een meer aes- tetische verantwoorde indeling van de ramen vond in het geheel geen bijval. De opmerking, dat eerder aan uitbreiding van het raadhuis moest worden gedacht was voor de voor zitter aanleiding tot de mededeling, dat binnen afzienbare tijd een ont werpplan hierop betrekking heb bend de raad zal worden aangebo den. Het voorstel, dat o.a. ook in hield aanschaffing van nieuwe kan- toörmeubelen werd in zijn geheel aangenomen, met deze restrictie, dat aan de ramen niets zal worden veranderd, en dat met de verbete ring van de trap naar de burge meesterskamer zal worden gewacht tot het eerder genoemd plan bekend zal zijn. Aan de woningbouwvereniging „St. Joseph" werd tot verbetering der 142 woningen onder haar beheer een voorschot verleend van 51.000. B. en W. vroegen de raad maat regelen te treffen in de nadelige gevolgen van werkloosheid door aanwijzing van werken uit te voe ren in D.U.W.-verband. De vergadering was van oordeel, dat dergelijke maatregelen dienden te worden getroffen. De heer G. Burgwal (CPN) kant te zich sterk tegen een dergelijke uitvoering van werken. Ook de heer Schaafsma (AR) had bedenkingen. De heer R. Hilhorst (KVP) was van mening, dat de voorwaarden voor werken in D.U.W.-verband de laatste tijd veel waren verbeterd, zodat hij zijn stem aan dit gedeelte van het voorstel kon geven. Nadat wethouder K. de Haan (PvdA) er nog op gewezen had, dat door een positieve beslissing van de raad werkgelegenheid door het gemeen tebestuur kan worden geschapen, kwam het voorstel in stemming, dat met de stem van de heer Burgwal tegen, werd aangenomen. Aansluitend besprak de raad het voorstel om de buitenplaats „Co- lenzo" in D.U.W.-verband te restau reren. Voor de gemeente betekende de aanvaarding het ontvangen van een rijkssubsidie groot 9.500.—, hetgeen op een totale uitgave van 20 150.— geen geringe tegemoet koming betekende. De technische risico's van dit werk zijn zeer moei lijk te begroten, zodat het zeer be zwaarlijk werd geacht dit werk in vrij bedrijf te laten uitvoeren. Het voorstel, aldus toegelicht, werd aan genomen rnet de stemmen van de heren G. Burgwal (CPN) en A. P. Hilhorst (KVP) tegen. Veiling van fruit stagneerde Incident werd snel bijgelegd Eerst thans vernemen wij, dat Maandag een deel van de Amers- frootse groenten en fruithandelaars die als gewoonlijk die dag de vei ling bezochten, gedurende een half uur niet aan de veiling hebben deelgenomen. Dit was een gevolg van een ver schil van mening dat was ontstaan tussen dè Haridfetédrs' enerzijds en de veilingdirectie anderzijds. Een kleine partij export-fruit, die op die dag was aangevoerd, werd niet zoals gewoonlijk in veiling ge bracht. De meeste veilingbezoekers waren over deze gang van zaken ontevreden en wensten daarop niet meer aan de veiling deel te nemen. Wij vernemen over dit verschil nader, dat regelrataig voor de ex port bestemd fruit wordt aange voerd, om in veiling te worden ge bracht. Zowel de export-hande laars als de vrije handelaars wor den in de gelegenheid gesteld dit fruit, dat van betere kwaliteit is, tc kopen. Enkele fruithandelaars deelden ons mede, dat de veilingdirecties verplicht zijn de exportproducten in veiling te brengen. Dit ge schiedde Maandag niet en uit pro test weigerde toen een aantal han delaars verder aan de veiling deel te nemen. Na overleg met de directie kon na een half uur de veiling begin nen. nadat de toezegging was ge daan, dat de voor export bestem de producten wederom normaal in veiling zullen worden gebracht. De directeur van de Amersfoort- se veiling, de heer D. J. dc Jager, deelde ons over dit incident mede, dat geen bindende verplichtingen bestaan om de exportproducten in veiling te brengen. De veilingdi recties hebben tot taak de export van groenten en fruit zoveel mo gelijk te bevorderen en daarbij alle mogelijkheden uit te bulten. Tengevolge van een misverstand werd Maandag een kleine partij exportfruit niet geveild, maar ge reserveerd en verpakt in export- kisten. Na een korte onderbreking bracht de directie het fruit nor. maal in veiling. De heer Dc Jager zeide ons nog dat het incident niet zo'n grote omvang heeft gehad als men doet veronderstellen. Van onbillijkheid is geen sprake geweest, zo verze kerde hij ons. O. S. (Soest). Weliswaar wist hij met tot de bovenste gelederen door te dringen, maar hij slaagde er in zijn partij tegen H. Kuiter („Leus- derkwartier") reeds na 18 beurten te beëindigen en noteerde zodoende een gemiddelde van 2.77. Bitterling van „Het Soesterkwar. tier" wist dank zij drie opeenvol gende overwinningen, resp. op B. Koppen, J. Schulte en J Ooster beek, beslag te leggen op de twee de plaats. De „Leusderkwartier"-speler Th. van Roekei eindigde met 8 punten en een moyenne van 1.40 op de derde plaats en zijn clubgenoot H. Kuiter werd vierde. Naar de vier de klasse promoveren Runneboom, Bitterling en v. Roekei, die hoger dan 1.25 kwamen. Pech voor Kui ter en Schulte, wier moyenne pre cies 1.25 bedroeg en dus juist een honderdste te kort komen voor jromotiel De prijzen werden na af loop uitgereikt door de voorzitter van district „Eemland", de heer H. Spijker, die een propagandistische speech hield voor de biljartsport. de geest onder de deelnemers roemde en vol lof was voor de perfecte re geling door de organiserende club „Animo". De promotie-medaille reikte hij uit aan de heer W. Baes- jou van „Vergulde Wagen", die reeds bij de voorwedstrijden pro moveerde en dus aan deze finale niet kon meedoen. B. Bitterling 50 44 9 B. Koppen 40 44 7 B. Bitterling So 40' 8 J. Schulte 41 40 5 K. Runneboom 50 25 7 J. Oosterbeek 23 25 5 B. Koppen 50 18 10 H. Kuiter 18 18 5 H. Kuiter 50 35 7 W. E. v. d. Meer 29 35 4 K. Runneboom 50 34 11 J. Schulte 43 34 5 Th. van Roekei 50 35 5 B. Koppen 43 35 3 B. Bitterling 50 39 8 J. Oosterbeek 45 39 8 W. E. v. d. Meer 50 28 7 Th. van Roekei 40 28 8 K. Runneboom (Leusderkw.) 12 pnt, gem. 1.36; B. Bitterling (Soes- terkw.) 10 pnt. gem. 1.27; Th. van Roekei (Leusderkw.) 8 pnt. gem. 1.40; H. Kuiter (Leusderkw.) 8 pnt. gem. 1.25; J. Schulte (Nieuwe Kei) 6 pnt. gem. 1-25; B. Koppen (D.O.S. Soest) 6 pnt. gem.XI. 16; W. E. v. d. Meer (Zonneh.) 6 pnt. gem, 1.12; J. Oosterbeek (Zonneh.) pnt. gem. 1.05. (Van onze speciale verslaggever) SCHEVENINGEN. De man. die de vorige weck zijn radio-toestel aan diggels op dc grond smeet, behoort tot dc uitzonderingen. Maar er z(jn veel meer Nederlanders, bij wie de ergernis het bloed naar de slapen jaagt als de man van de P.T.T. het toestel komt verzegelen omdat verschuldigde luistergelden niet worden voldaan. Er zijn momenteel in ons land drie duizend toestellen om deze reden door do P.T.T. verzegeld. Het is der be zitters eigen schuld, want ze hebben genoeg tijd gehad om hun bijdrage to betalen. Maar het blijft toch altijd een voor ons, Nederlanders, wat zuro maatregel. komen van veertig gulden per week vrijstelling. Hoe de contróle ln zijn werk gaat weten de meeste mensen uit erva ring. De controleur wil graag even binnen komen om te zien of er een toestel is en als men hem niet bin nen laat krijgt hij zijn zin met een lastgeving. Een enkele keer geeft dat wel eens moeilijkheden- Het systeem der radio-zegels biedt iedereen de mogelijkheid een zegel te kopen op het moment, dat hij er geld voor heeft. Het bezwaar is dat vele mensen er niet toe komen regel matig naar het postkantoor te gaan om zegels tc kopen en de luisterver* gunning op tijd om te wisselen. Men kan dat laatste altijd nog doen door de kaart rechtstreeks naar het kan toor te Scheveningen te zenden. En tegenwoordig kan men ook het ach terstallige bedrag onmiddellijk tegen een kwitantie aan de controleur vol doen. In het kaartsysteem, waar da gelijks tientallen dames aan werken, is precies vastgelegd hoe ieder er met zijn betaling bij staat. Verzegeling Als na herhaalde waarschuwing betaling uitblijft gaat de controleur ambtshalve tot verzegeling over. Het dreigen daarmee brengt meestal reeds het geld op tafel. Eigenmach tig verbreken van het zegel betekent het plegen van een misdrijf. Het is nog niet voorgekomen Als men be taalt, krijgt men onmiddellijk schrif telijk machtiging tot verbreking. Te gen de datum dat een interlandwed strijd uitgezonden wordt regent het postwissels, al of niet telegrafisch, van mensen die nog op tijd hun toe stel vrij willen hebben om de ver richtingen van Abe en zijn makkers te kunnen volgen. Het systeem van de P.T.T. werkt dus wel. Het geld komt tenminste binnen. Een prettig systeem kunnen wij het nog steeds niet vinden. Maar het is in ieder geval beter dan de bedelpartij uit vroeger dagen, met het iedere keer weer uitgalmen van een gironummer voor dc microfoon en het in uitzicht stellen van het be kende theelepeltje. En ook is bereikt, dat niet meer zoals vroeger twee derde van de luisteraars geen cent betaalt voor hetgeen de radio iedere dag weer te bieden heeft. Ér is een nieuwe Radio-wet ln de maak. Misschien dat deze ook wijzi ging brengt in het systeem van in ning der luisteraarsbijdragen. Het Hoofd van dc dienst Luister vergunningen der P.T.T., de referen daris D. E. de Rapper, die kantoor houdt te Scheveningen. lijkt overi gens een man, die niet gauw een zaak op dc spits drijft Maar het geld moet binnen komen. Daar zit hij voor met zijn ongeveer honderdkoppige administratieve staf en zijn meer dan honderd controleurs in het land. Er komt ongeveer twintig millioen gulden per jaar binnen, vertelt hij. Daar gaat omstreeks vier millioen af voor de P.T.T., voor de incassokosten en controle en voor dc verzorging van de zenders De rest wordt vol gens een bepaald schema verdeeld. Dat kan men in de rijksbegroting vinden. De vier grote omroepvereni gingen krijgen elk ongeveer een mil lioen. Ook de Wereldomroep wordt er van betaald. Tegenzin De Nederlander heeft aanvanke lijk een begrijpelijke tegenzin gehad om zijn radiotoestel aan te geven. Uit dc bezettingstijd had men daar bittere ervaringen mee. De verplich ting tot aangifte ging in op 1 Novem ber 1945. Bij de contróle in begin 1946 bleek, dat dertig procent van de Nederlandse toestellen niet was aangegeven. De contróle is steeds in tensiever geworden en momenteel wordt aangenomen, dat er nog twaalf procent ..zwarte" toestellen zijn. El ke maand zijn er ongeveer 16.000 nieuwe aangiften en 4 000 afschrij vingen. „Op de duur krijgen we ze allemaal", zegt de heer Dc Rapper, ..maar een intensieve contróle blijft steeds nodig." Op de vraag of het niet veel een. voudiger zou zijn de kosten van de omroep maar op het belastingbiljet te berekenen wenst de heer De Rap per niet te antwoorden, daar dit niet op zijn weg ligt. Het is overigens duidelijk, dat dit nog wel enige com plicaties mee zou brengen. Iedereen luisteraar Wel geeft hij toè, dat vrijwel leder een in Nederland radio-gebruiker is. Er zijn in ons land 2Vi millioen ge zinnen en ongeveer twee millioen gezinnen hebben radio. Er zijn 500.000 aansluitingen bij de radio-distribu tie en op het kantoor in Schevenin gen zijn 1.300.000 toestellen geregis treerd. Daarbij moeten dan de onge veer 180000 „zwarte" toestellen ge teld worden. Het ingenieuze kaartsysteem van de dienst Luistervergunningen vormt als het ware een bevolkingsregister voor ons gehele land. Iedere niet- zwarte radio-luisteraar heeft er zijn eigen kaart. Wij hebben voor de aar digheid eens gecontroleerd of onze eigen familieleden zich wel gehoor zaam hadden aangemeld en we von den ze allemaal keurig op een rijtje achter elkaar in dc bak zitten. Als de posterijen met een verkeerd adres zitten geeft dit „bevolkingsregister" der luisteraars herhaaldelijk uit komst. Niet iedereen behoeft zijn gulden per maand te betalen. In bepaalde gevallen kan ontheffing worden ver- j leend. In Den Haag heeft b.v. een 1 gezin met drie kinderen en een in- Geallieerd-Duits accoord bereikt BONN. De besprekingen tussen de drie Westelijke hoge Commissa rissen en dr Konrad Adenauer, de West-Duitse bondskanselier, welke een week hebben geduurd en ge voerd werden ingevolge de instruc ties van de ministers van Buiten landse Zaken der drie Westelijke grote mogendheden, zijn geëindigd. Er zijn „een aantal overeenkomsten" tot stand gekomen, waarvan de bij zonderheden Donderdag om 17.00 uur zoillen worden gepubliceerd. Het protocol van de bereikte over eenkomsten zal door de hoge com missarissen en de bondskanselier worden getekend na verificatie van de vertalingen. Na afloop van de biieenkomst ga ven de hoge commissarissen to kennen, dat ratificatie van de over eenkomsten door het parlement niet nodig zou zijn. daar zij niet de vorm hebben van een verdrag. I Capaciteit 6000 wagens per jaar Van Januari 1950 af zullen de Morris auto's, die tot nu toe door de importeur van het Engelse Nuf- field-concern, Molenaar's Automo bielbedrijf N.V. te Amersfoort, Ln Nederland werden ingevoerd, in ons land worden gemonteerd. Daar toe neemt de N.V. Molenaar de gTote fabriekshal van 6000 m- naast het bedrijf van de Fa. Jongerius aan de Kanaalweg te Utrecht in ge bruik. De voorbereidingen voor de montagebouw bevinden zich reeds in een ver gevorderd stadium. De maximum capaciteit zal 6000 auto mobielen per jaar zijn. Honderden Nederlanders, waarvan het grootste aantal Utrechters zal zijn, zullen in de nieuwe fabriek werkgelegen heid vinden. De betreffende mi nisteries en de gemeente Utrecht juichen de vestiging van deze gro te Nederlandse industrie, mede in verband met de te verkrijgen be langrijke deviezenbesparing, van harte toe. De export van de in Nederland gemonteerde Morris-auto's ge schiedt in samenwerking met de Benelux-partners. Het ligt in de bedoeling in de toekomst zoveel mogelijk onderdelen uit de Neder landse industrie te betrekken. De montagebouw heeft dus een voor lopig karakter. De N.V. Molenaar zal de verkoop van de auto's van Amersfoort uit blijven regelen. Regering koopt doek van A. v. d. Pol Naar wij vernemen heeft de Re gering impressiennistisch bloem- stilleven aangekocht van de Utrechtse schilder Arend v. d. Pol. (lngez. Med Heeft V al de fraaie besteld? DOET U HET NU NOG! Voorlopig Nederlands Elftal DEN HAAG Naar wij ver nemen is het voorlopig Neder lands elftal, dat Woensdag 30 No vember a.s. in het Olympisch Sta dion te Amsterdam met het oog op de komende interlandontmoeting tegen Denemarken een oefenwed strijd speelt tegen de Zweedse ploeg Djurgaarden, als volgt sa mengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Everse fNeptunus) en Van der Sluis (BW|. Midden: Van Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en De Vroet (Feijenoord), aanvoerder. Voor: Lenstra (Heerenveen), Van Steenbergen (Feijenoord), Van Geen (Scheveningen), Tim mermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW|, Schijve naar (EDO). Stoffelen (Ajax), Schaap ('t Gooi) en Roosenburg (Sneek). HET GROOTSTE GEVECHTS VLIEGTUIG van de Amerikaan se Marine, de Lockheed „Neptu- nus", ts uitgerust met ski's, die aan het driedelige landingsgestel zijn bevestigd, voor landingen tijdens operaties in het Noord- poolgebied. Om het vliegtuig vol komen tegen de koude bestand te maken, heeft men het voorzien van over-verhitters, extra ver warmingstanks en speciale radar en radio-installaties. De „Nep- tunus" tijdens zijn succesvolle proefvlucht. KLM wenst Europese l onderdelenfabriek DUBLIN. Om dc als gevolg van de devaluatie optredende prijs verhoging in Europa van in Ameri ka vervaardigde vliegtüionderdelen te omzeilen, heeft de K.L.M. de op richting van een Europese fabriek voorgesteld, die deze onderdelen kan vervaardigen. De plannen voor zulk een fabriek zullen besproken worden door de technische commis sie van de International Air Trans port Association (I.A.T.A.) tijdens een conferentie, die van 7 tot 9 De cember te Dublin zal worden ge houden. De conferentie zal worden bijgewoond door 17 gedelegeerden van grote luchtvaartmaatschap pijen. Verder zullen de technische eisen besproken worden, die ge steld worden aan douanevrijo luchthavens en zal aandacht wor den besteed aan de reddingsfacili teiten die de diverse luchtvaart maatschappijen bieden. Hoevelaken Burgerlijke Stand Geboren: Gerrit. z. v. H. dc Mul en H. van Duinkerken, Jan Gijsbertus. z. van A. van der Hoevccn en J. Kamp horst. Parlement vraagt aandacht voor zaak-Schallenberg DEN HAAG. Voldoening over het feit, dat de kosten van de bij zondere rechtspleging aanzienlijk zijn gedaald. naast teleurstelling over het uitblijven van de nodige vernieuwing van het rechtswezen (ten aanzien van dienstweigering, de administratieve rechtspraak, het vreemdelingenrecht enz.) spreekt uit het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de Rijksbegro ting voor 1950. vierde hoofdstuk (Justitie). Vele leden ook vragen 's ministers aandacht voor de geva ren, die de rechtsstaat te duchten staan van de zijde der extremisti sche elementen. Er wordt verder in het verslag nogmaals aan herinnerd, dat aan bijna alle vrouwen van niet- Nederlandse nationaliteit, sinds 1938 gehuwd met Nederlanders, is belet de Nederlandse nationaliteit door haar huwelijk te verwerven. Wordt het nu eindelijk niet eens tijd, dat hierin wordt voorzien, vraagt een aantal leden. Sommige leden vestigen de aan dacht op de zaak Schallenberg. Zij zouden gaarne vernemen, welk ver band er bestaat tussen het overlijden van Schallenberg en het optreden van Mucke. Ook de zaak tegen Leemhuis c.s. heeft bevreemding ge wekt. Enige leden willen gaarne 's ministers oordeel horen over de officier van Justitie in Den Bosch, die geweigerd heeft te voldoen aan de opdracht van de Bijzondere Raad van Cassatie.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5