AGBLAD VOOR AMERSFOORT ATLANTISCH PACT KRIJGT TANDEN r „Van menselijk gevoel gespeend De toeslaod in Pasundan is zorgwekkend Isaac Allal: Ik had geen tijd om bang te zijn Wij zeggen u, dat wij u zullen aanklagen „De ambtenaar is onschendbaar; de minister is verantwoordelijk Geza m en lijk ve rdedigi ngspla n 1 December gereed Staatscommissiezal de verhouding Partement-Rege ring bestuderen r~ 9e Jaargang, no. 276 Donderdag 24 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank. Rotterdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements prijs 12 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cenL Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235» Hoofdredacteur TJ. DE BOOR DER. LONDEN. Een aanvang is gemaakt met de operatie om het Atlan. tlscbe Pact met stalen tanden uit te rusten. In het Lancaster House in Londen zijn de ministers van Defensie van Groot-Brittannië. Frankrijk. België, Nederland en Luxemburg sinds gisteren bijeen om de integratie van hun eigen militaire stelsel in het bredere anti-agressie-schema van het Atlantisch Pact voor te bereiden. Op 1 December zullen zij over hnn beslissingen rapport uitbrengen op een voltallige conferentie van ministers van Defensie van de Atlantische landen in Parijs. Frans-Britse tegenstelling Van militaire zijde wordt verno men. dat enige ontevredenheid be staat over de langzame vorderin gen. die worden gemaakt bij de poging om de op papier uitgestip pelde Atlantische defensie-lijn te veranderen in een muur van man schappen en staal, gesteund door de militaire hulpverlening van Amerika. Britse leiders hebben een gelei delijke opneming van de defensie organisatie van de West-Europese Unie in het Atlantische schema be. pleit. Zij worden hierin gesteund door Amerikaanse autoriteiten, maar enkele van de continentale leden in het bjizonder Frank rijk maken hiertegen bezwaar Zij beweren, dat het voor de tijd van 20 jaar gesloten Atlantische Verdrag niet dezelfde garanties te gen agressie biedt als het Pact van Brussel dat voor de tijd van 50 jaar is gesloten. Het pact van Brussel voorziet in onmiddellijke militaire bijstand in geval een van de leden wordt be dreigd. Het Atlantische Pact bevat INDONESIË Communisme en R.T.C. ALLE communistisch georiën teerde partijen en organisaties in Indonesië hebben op het ogen blik één ding in ieder geval met elkaar gemeen, dat zij de resulta ten van de Haagse R.T.C. verwer pen, omdat naar hun mening de gesloten overeenkomst geen hon derd procent onafhankelijkheid biedt. De Murba partij van Soekarni is tegen de nieuwe Unie, omdat deze „de vrucht is van een compromis- politiek Zij blijft bij „de onaf hankelijkheid, die op 17 Augustus 1945 werd uitgeroepen" en erkent geen enkel accoord, waarin deze niet wordt erkend. De officiële communistische par tij. die de koers van het Kremlin vaart, erkent de 1 N Haagse over- Jn hef eenkomst niet, alleen al „omdat zoeklicht die werd uitge- werkt door de republikeinse regering, die het Indonesische volk niet vertegenwoordigt", zoals het standpunt luidt. De „Rode communistische partij" een Marxistische splintergroep is tegenstandster, omdat zij van mening is, dat Indonesië onder de huidige overeenkomst zelfs nog geen Dominion status heeft en de communistische studiegroep van Akoma neemt een standpunt in, dat het meest overeenkomt met dat van de Murba. Wat de leden van de Sobsi betreft, de communis tisch georienteerde federatie van vakverenigingen: de meesten van hen verwerpen de R.T.C. op der gelijke gronden. Al deze communistische groepen echter bezitten tezamen maar een zeer kleine macht in Indonesië. De invloed, die zij bezaten verspeel den zij in de communistische revo lutie van varleden jaar. Zij hebben geen stem in de Republikeinse re gering en zijn niet vertegenwoor digd in het parlement. Zij vormen een onbelangrijke minderheid, die geen invloed kan uitoefenen op de gebeurtenissen. Nevelig Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of mot regen en plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige, maar langs de Waadenkust af en toe vrij krachtige Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 25 Nov.: Zon op 8.16 onder 16.38; Maan op 13.28 onder 21.45. Smuts thij mag dan geen Zuid- Afrikaans premier meer zijn is altijd nog een figuur van het voorste plan op het toneel der internationale politiek, want in drie oorlogsperioden heeft hij een rol van betekenis gespeeld. Waarschijnlijk heeft hij naar aanleiding van zijn Londense ontmoeting met de president van Israël, dr. Chaïm Weizmann, zijn boodschap tot West-Europa ge richt: „Spiegel u aan Israel! Ware moed en waar volhouden worden ééns beloond!" Links Weizmann, rechts Smuts. een zelfde bepaling, maar zij laat een vrijere interpretatie door de individuele landen toe. Uit Washington meldt men ons: Na een bijeenkomst met veldmaar schalk Montgomery, voorzitter van het comité van opperbevelhebbers der West-Europese Unie. voorspel de Louis Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, gisteren, dat volgende week in Parijs een defen- sie-plan zal worden aangenomen, dat West-Europa de mogelijkheid moet verschaffen Amerikaanse wa penen te ontvangen. Aan de onge veer 900 millioen dollar voor mili taire steun, die dit jaar door het Congres voor de Europese leden van het Atlantisch Verbond waren gevoteerd, is de voorwaarde ve.i- bonden, dat de Europese landen een integraal plan zouden goedkeu ren. Nee toch.Heus Hoera. Van Susice (Moravië) begint de victorie, want daar heeft men een sappige kruising gewonnen uit appels en peren, waar insecten afkerig van zijn. Hoe nu met spreekwoord van „het zijn de kwaadste vruchten -nietwaaraan de wespen kna gen"? De Samba is verboden te Frankfort, „om verdere mo rele schokken voor de West- Duitse ziel te voorkomen". Wij naar Frankfort Wederopbouw in Malakka heeft eigen probleem, want iedere nieuwe brug of ieder nieuw gebouw moet bescherm geest hebben en als bescherm geest kan men alleen dames- hoofden gebruiken dus zijn er koppensnellers op het pad, en dus blijven alle vrouwen thuis Om in die Augiasstal de In 't Veld te wezen! Zet op chèques geen overbo dige nullen-en-krullen, want Beieren heeft aan gemeente Hannberg 1800 mark meer moeten betalen dan het schuldig was, doordat calligrafisch amb tenaar mooie, doch overbodige, krullen had getrokken v Kerstbomen vrij in prijs DEN HAAG. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening heeft de prijzenbeschikking Kerstbomen 1946 ingetrokken. 199 Procureur-Fiscaal„Doodstraf voor Poos en Slagter de enig juiste straf (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Aan het eind van zijn conclusie, die door de vele be langstellenden ademloos werd aangehoord, eiste de Procureur-Fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, mr van Voorst tot Voorst, gistermiddag in de zaak tegen de voormalige S.D.-satellletcn L. A Poos en M. Slagter verwerping van het beroep. De procureur-fiscaal achtte bewezen, dat door toedoen van Poos 112 en door toedoen van Slagter 99 goede vaderlan ders de dood hadden gevonden. Beiden waren volgens de P.F. ge speend van elk menselijk gevoel. Zijns inziens was er niets naar voren gekomen wat in het voordeel van de requiranten sprak. „Zelfs nu, tij dens dc zitting, heb ik geen enkel woord van schuldbesef gehoord". Hun optreden was bruut en agressief. Zij stalen bij huiszoekingen en Slagter mishandelde zelfs zün slachtoffers. Voor deze mensen was er geen terug keer. maar als men te ver in zee gaat en verdrinkt, heeft men dit aan zichzelf te wijten" aldus mr van Voorst tot Voorst. BATAVIA. De premier van Pasundan. Djumhana. verklaarde In een Interview, sprekend over de toestand in Pasundan: „Na mUn terugkeer hier te lande sta Ik voor een binnenlandse toestand, die zeer zorgwek kend is. Sedert de totstandkoming van de negara Pasundan Is de groep, die terugkeer naar dc Republiek voorstaat, altijd sterk geweest. Thans is de controverse tussen deze groep en die. welke de negara wenst te hand haven. dermate toegespitst, dat. indien deze toestand voortduurt, het mo gelijk is, dat in het land ongeregeldheden ontstaan". ■p» i i in plaats van Djogja, Batavia het i rCmiCr Z3J overleg centrum van de politieke en natio- nale activiteit zou zijn. Hij voegde mot RonnKlioir nlpcrpn eraan toe. dat. ofschoon Sukarno on mei riepuDiieK piegen Hatta nog niet verkozcn men thans zekerheid heeft, dat zij de Dc premier sprak voorts de vrees R.I.S. zullen leiden, uit. dat onverantwoordelijke ben den als de Darul Islam van deze twist gebruik zullen maken om grootscheepse acties te ondernemen. Ontbinding van de negara Pasun dan op het moment, dat de souve- reiniteit aan het Indonesische volk wordt overgedragen, zou reacties teweeg brengen bij andere leden van de B-F O. en ook in het buitenland. Het buitenland ver wacht juist op dit moment sta biliteit. in het bijzonder in zulk een belangrijk gebied als West- Java. Te zijner tijd zal het volk van West-Java zich kunnen uitspreken of de negara gehandhaafd dient te worden of dat deze een andere vorm moet krijgen Deze uitspraak dient ordelijk te geschieden volgens een wet. die door de regering der R.I.S. dient te worden opgesteld. Ten aanzien van de T.N-I. meende Djumhana. dat dit leger, dat de kern van de strijdmacht der R.I.S. wordt, van nu af niet alleen de Republiek Indonesia moet beschermen, doch ook tot taak moet hebben de vei ligheid der andere negara's, zoals Pasundan en Indonesia Timur. te handhaven Desgevraagd zei Djum hana. dat. ten einde opklaring in de verscherpte toestand te bereiken, men overleg met de Republikeinse regering zal plegen om gezamenlijk een oplossing te zoeken. Deze be sprekingen zullen niet alleen door de negara Pasundan worden gehouden, doch in B.F.O.-verband. Indien no dig, zal men daartoe naar Djogja reizen. Djumhana meende, dat Sukarno en Hatta zo spoedig mogelijk naar Batavia dienen te verhuizen, opdat. De gehele ochtendzitting werden de arrestaties behandeld, die Poos en Slagter soms zonder en soms met Duitse hulp hadden ver richt.. Eén enkele arrestatie in de Hoog Buurloostraat in Den Haag groeide aan tot een lawine. „We we ten nu wel op welke wijze de Duit sers iemand verhoorden" zei de president mr Haga. „Er werden na men genoemd en U deed Uw uiter ste best zoveel mogelijk illegalen te arresteren". Na enkele maanden stonden 124 Nederlandera in het zgn. „Ie O-D -proces" terecht. Twee en zeventig vonden de dood voor het vuurpeleton en van de overigen keerden slechts 29 na jarenlange omzwervingen in de hel der Duitse concentratiekampen in het vader land terug. Ook in het „2e O.D.- proces". dat 51 slachtoffers maakte speelden Poos en Slagter een voor name rol. Ook de naam Schreieder werd in het geding gebracht. In het Eng- land-Spiel immers waren Poos en Slagter de kern van het „ont vangst-comité". Mr. Haga: „Het was van belang, dat de mensen die de agenten op vingen. Nederlands spraken, is het niet?" Beiden bleven het antwoord schuldig. „Voor volharding en be toonde dienstijver" zoals de chef der Sicherheitspolizei. dr Harster. het uitdrukte werden beiden beloond met de „Kriegsverdienstmedaille". getuigenverklaringen bevestigden dat Poos verschillende malen knopen van het Nederlandse leger of een Unie-speldje in zijn knoopsgat droeg en het is niet moeilijk te raden wat deze man, die bijna alle mis stappen heeft begaan, die iemand in bezettingstijd kan begaan, hier mee heeft voorgehad. Nu zei hij al leen: „Ach. dat deden wel meer mensen". De raadsleden van requiranten pleitten verwijzing naar een ander Hof en indien de Raad hiertoe niet kon overgaan, een lichtere straf. De positie van de politieman in do be zettingstijd was zo moeilijk, dat daarmede in de strafmaat rekening moest worden gehouden, was hun zienswijze. Vakcentrales stellen loonsverhoging voor DEN HAAG. „Vorige week is door de drie vakcentrales bij de Stichting van de Arbeid een voor stel ingediend om de prijsstijging te compenseren door loonsverho ging". Deze mededeling deed gis teren de voorzitter van het N.V.V., de heer Oosterhuis, op het buiten gewoon congres van de Algemene Bond van Ambtenaren, dat in de Haagse Dierentuin werd gehouden. Indonesiërs zetten spoed achter de zaken BATAVIA. Waarschijnlijk zal op 26 November de eerste vergade ring worden gehouden van het Na tionale Comité van Voorbereiding, zo verneemt Aneta. In de geduren de de laatste dagen in Batavia ge houden vergadering van het voltal lige B.F.O. werd de aanwijzing van personen, die voor het B.F.O. in het comité zitting zullen nemen, bespro ken. Het totaal voor het B.F.O. be draagt 16, nl. 7 leden van Java, 3 van Oost-Indonesië, 3 van Sumatra en 3 van Borneo. Op 2 leden voor Borneo en 1 lid voor Sumatra na, die nog moeten worden voorgedra gen door de betrokken gebieden, zijn de namen volgens betrouwbare in lichtingen: Suparmo, Kosasih, In. drakusuma, Tanengun, Djumhana, Sudjito, Ateng, Kaliamsjah, Abdul Malik, Anak Agung, Tatengkeng, Mononutu en Sultan Hamid. Broeder van slachtoffers sterft aan hartverlamming OSLO. De 12-jarige Isaac Allal. de enige overlevende van 't ongeluk met de Dakota van de Aero-Holland, heeft verteld, dat hij na 't ongeluk overal om zich heen hoorde huilen en kreunen en dat hem vervol gens alles zwart voor de ogen werd. Isaac vertelde dit aan Gabriel Ba- non, een jonge Joodse student, die hem in het ziekenhuis in Drammen gezelschap houdt. Hjj zei verder: „Ik was aan het spelen met de vei ligheidsgordel en maakte die steeds vast en dan weer los. De anderen hadden hun veiligheidsriem niet vast. Toen het ongeluk gebeurde, had ik geen tjjd om bang te zijn." De heer M. S. Kamminga, inspec teur van de Rijksluchtvaartdienst, heeft gisteren de Noorse commissie van onderzoek bijgestaan bij haar werkzaamheden op het toneel van het ongeluk. De commissie heeft de gehele dag gewerkt, maar kon nog geen inlichtingen over de oorzaken van het ongeluk verstrekken. Vol gens berichten uit het sterfhuis, waar de lichamen van de 34 slacht offers thans verzameld zijn, zouden drie polshorloges gevonden zijn. die echter alle op verschillende tijd stippen stilstonden. Men verwacht, dat horlogemakers zullen uitmaken of zjj afgelopen zijn of door schok ken niet meer Hepen. De kleine Isaac Allal zal door de politie worden verhoord, zodra de dokters toestemming verlenen. Zijn wonderbaarlijke redding wordt toe geschreven aan het feit, dat hij zich op het toilet (in de staart van de machine) bevond, toen het ongeluk gebeurd* Stakingsgolf bedreigt Frankrijk PARIJS. De Franse communis ten zijn van plan de staking van 24 uur, die Vrijdag gehouden wordt zo lang mogelijk te rekken. Do niét- communistische ..Force Ouvrière" die beweert 900.000 leden te hebben, heeft tot het afkondigen van de stri king het initiatief genomen. Men verwacht dat hierdoor de meeste bedrijven in Frankrijk lam gelegd zullen worden. De onder communis tische leiding staande C.GT. heeft zich later met haar 2.2 millioen le den bij de staking aangesloten. Vrijdag zullen de Franse treinen om 16 uur Ned. tijd stop gezet wor den en practisch alle andere open bare vervoermiddelen stil komen te liggen. De P.T.T. zal niet werken, alleen dringende telefoongesprek ken zullen in behandeling genomen worden en de meeste scholen zullen gesloten zijn. In de hotels zal de service tot het minimum beperkt worden en vele levensmiddelenwin kels zullen sluiten, waaronder ook de bakkerijen. Bij de huisvrouwen is er op aangedrongen voor twee dagen levensmiddelen in te slaan. Alle slachtoffers nu gevonden Alle stoffelijke overschotten van de inzittenden van de PH-TFA zijn thans gevonden en ter identificatie naar Oslo vervoerd. De begrafenis der kinderen zal geschieden in Tunis. De slachtof fers zullen waarschijnlijk a.s. Zon dag per vliegtuig worden vervoerd. Slachtoffers ongeluk op „Twenthe" begraven ENSCHEDE. Drie slachtoffers van het ongeluk op het vliegveld Twenthe, waar Vrijdag een Spit fire tegen een op het vliegveld staand gebouw vloog, zijn Woens dag te Enschede ter aarde besteld. In de morgenuren werd het stof felijk overschot van de KLM-em- ployé H. J. Engbers traditiegetrouw op een boerenkar van Lonneker naar de begraafplaats vervoerd. Deze plechtigheid werd bijge woond door de president-directeur van de KLM, dr. A. Plesman en echtgenote. 's Middags vond onder grote be langstelling de ter aarde bestelling plaats van de heer J. T B. Schurer, chef van de rijksluchtvaartdienst op het vliegveld en de heer M. F. Scheygrond, employé van deze dienst. Namens de minister van Water staat en verkeer was bij de mid dagplechtigheid aanwezig de heer S. L. Hof. Dr KAN TSJIEK SU TOT WISJINSKY: Chinese nationalisten beschuldigen Rusland van internationale misdaden FLUSHING. „Wij zeggen u mr. Wisjinsky, dat op wens alleen dc Chinese delegatie het veld niet ruimen zal voor dc Chinese communisten GU allen weet, dat wU binnen enkele dagen documenten zullen overleggen, die onweerlegbaar aantonen, dat de Sowjetunie de verdragen met China heeft geschonden en het Handvest der Verenigde Naties niet heeft nage leefd. WO zullen voor het oog der wereld bewezen, dat de Sowjetunie zich schuldig heeft gemaakt aan internationale misdaden van het ergste kaliber. Daarom is het niet te verwonderen, dat Wisjinsky zich niet op zün gemak voelt. HO hoopt, dat hü op een morgen zijn ogen zal openen en dat hij dan de Chinese communisten op onze zetels zal zien. Want dan zal hij zich veilig voelen." „Als uw wil hier wet was Aldus betoogde de Chinese gedele geerde, dr. K a n Tsjieh S u. spe ciaal raadgever van waarnemend- president Li in de Algemene Verga- dellijk nadat Andrei Wisjinsky in dering der Verenigde Naties onmid- een speech, die in totaal negentig minuten duurde, had verklaard, dat de Sowjetunie de Chinese delegatie niet langer beschouwt als de verte genwoordigster van het Russische volk. „Wanneer uw wil hier wet was. mr Wisjinsky". aldus dr. Kan. „dan zou tachtig procent van de delega ties deze vergaderzaal reeds lang verlaten hebben. Gelukkig echter hebben uw woorden niet meer in vloed dan die van een propaganda- chef." Wisjinsky was zo in de war, dat hij zich van het Engels bediende, een taai, die hij anders nooit bezigt in de vergaderzaal. Hij antwoordde, dat Rusland het verzoek van de Chi nese communisten steunt, omdat het gerechtvaardigd is. Tenslotte nam de Algemene Ver gadering met 49 tegen 5 stemmen (de Slavische landen) en 3 onthou dingen een resolutie aan, waarin er bij alle landen op aan wordt ge drongen effectieve internationale controle op de atoomenergie te aan vaarden cn een verbod van atoom wapenen mogelijk te maken Een millioen centen voor Grebbe-monument bijeen RHENEN Het eerste millioen koperen centen voor een nationaal legermonument op de Grebbeberg is bijeen, zelfs is dit aantal reeds belangrijk overschreden. De f 10.000 die op deze wijze zijn bijeen gebracht is echter niet vol doende om dc kosten van het mo nument te dekken. Daarom gaat de actie verder onder de leuze: „Op naar het tweede millioen Iedere Nederlander nog een cent." Steeds meer vromon zien met angst cn beven liaur man naar werkzaamheden b(j het IJzeren Gordijn vertrekken, want velen verdwijnen daar zonder 'n spoor na te laten. Hier, mevrouw Vo- geler, een Amerikaanse, zit thans ie Wenen zich te verbijten, waar haar door Hongaren of Russen weggevoerde echtgenoot wel mag zijn gebleven. Hij zou juist naar vrouw en kinderen toegaan hij vertrok uit Boedapest hij is nog gezien aan de grens, maar toen Fransen arresteren Pools diplomaat PARIJS. De Franse politie heeft luitenant Myszkowski, ordon nansofficier van de Poolse militai re attaché te Parijs, gearresteerd. De Poolse ambassadeur en de mili taire attaché hebben hiertegen ge protesteerd. Een reden voor de ar restatie is nog niet gegeven. Zoals bekend arresteerde de Poolse poli tie enige dagen geleden de Franse consul in Stettin, Robinean, onder beschuldiging van spionnage. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Stikker heeft op het punt van de Invloed van de Tweede Kamer op het buitenlands beleid een aantal beleefde buigingen gemaakt tegenover dit Hoge College, maar het was al te optimistisch van de heer Schmal (C.H.) om te menen, dat de bewindsman zich had los gemaakt van de om haar ondemocratisch karakter scherp gecritiseerdc memorie van antwoord over de begroting van Buitenlandse Zaken. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) had het bU het rechte eind, toen hy zei: ,,de ambtenaar is onschendbaar, de minister is verantwoor- deiyk." Want de minister had zich geenszins los gemaakt van de laatdun kende uitlatingen over Kamerleden, welke zoveel gerechtvaardigde erger nis hadden opgewekt, maar zUn ambtenaren, die ze schreven, gedekt. De ïhinister erkende, dat het par lement de baas is, als het erop aan komt om de lijnen van het buiten lands beleid aan te geven. Maar, zei hij, daarbij moet de bewindsman vol doende armslag gelaten worden. Hoe veel dat moet zijn. zal worden bestu deerd door een in te stellen Staats commissie, die de grenzen der be voegdheid van Kamer en departe ment zal pogen vast te stellen. De parlementaire democratie, zei mr Stikker, ligt mij na aan het hart. Hij vond dat dit voor een oud-Eerste Kamerlid min of meer van zelf sprak. En. voegde hij eraan toe, mijn ambte naren denken er net zo over als ik. De critiek op de houding van het Comité van Ministers van de Raad van Europa tegenover de Assemblée van Straatsburg, kon hem, meende hij niet treffen. Hij zelf wil de ge dachte van Straatsburg van harte steunen, maar er zijn nu eenmaal 12 ministers, die het hier voor het zeg gen hebben. Overigens heeft het Co mité door de verwijzing van de Straatsburgse resoluties naar andere organen geen afwijzing bedoeld. Hoe mr Stikker de Straatsburgse Assemblée eigenlijk ziet, bleek toen hij meende, dat daarin alleen be paalde gedachten aanhangig gemaakt moesten worden, die dan door de leden in hun diverse parlementen aan de orde dienden te worden ge steld. De heer Serrarens is hierop fel aangevlogen. Wanneer dit de beteke nis van Straatsburg zou zijn. was zijn mening, dan zou de Assemblée niet meer betekenis hebben dan de Inter parlementaire Unie en had men de Raad van Europa beter onopgericht kunnen laten Ook over de positie van de O.E. E.Cde organisatie van de Europese Marshall-landen, bestond verschil van mening. De voorstanders van de Europese eenheid vrezen, dat de O.E E.C. de baas zal gaan spelen Daar om zouden zij haar als een onderdeel willen zien van het in de Raad van Europa belichaamde streven naar eenheid. Neen, zei minister Stikker, en hij sprak met de stem van 12 ministers van Buitenlandse Zaken; dat gaat niet De O E E C. zal nooit ondergeschikt kunnen zijn aan de Raad van Europa, omdat er landen in vertegenwoordigd zijn. die in de Raad van Europa ontbreken. Nederlander secretaris van nieuw W.V.V.? LONDEN. Nadat de vakver bonden van tal van landen uit het onder communistische invloed ge raakte wereldvakverbond waren getreden, gevoeide men in brede kring de behoefte aan een nieuwe internationale vakverenigingsorga nisatie. Maandag a.s. zullen te Lon den voor dit doel besprekingen be ginnen Een voorbereidende com missie is reeds bezig geweest mei het opstellen van aanbevelingen voor de post van algemeen secreta ris van het nieuwe lichaam. De Nederlander J. H Oldenbroek. se cretaris van de Internationale Bond van Transportarbeiders heeft de beste papieren. Zijn candidatuur wordt ondersteund door de Ameri kaanse AFL. de Britse TUC en vele andere Europese vakorganisaties. ,De naam van de NVV-bestuurder Vermeulen is eveneens genoemd. Dakota van Aero-Holland naar Oslo SCHIPHOL. Vanmorgen om kwart voor negen is de Aero-Hol land Dakota, PH-TFB, met drie di rectieleden der maatschappij en de heer L. C. Gosen van de Rijkslucht vaartdienst van Schiphol naar Oslo vertrokken. Dordtse brandweer heeft goed idee DORDRECHT. De Dordlse telefoonbezitters worden ingescha keld in de brandmelding. Daartoe zal hen worden verzocht onder hun huisnummer een merkteken te mo gen aanbrengen. Wie een brand te melden heeft en niet over telefoon beschikt, kan dit dan doen via dc dicht sbij zijn de telefonisch aangesloten buurman. Deze krijgt bovendien een beknop te instructie hoe snel en beknopt zijn oproep door te geven. Vijf gulden voor elke gevangen bisamrat DEN HAAG. Voor elke ln Ne derland bemachtigde en bij de Plan- tenziektenkundige Dienst te Wage- nlngen ingeleverde dode of leven de bisamrat zal aan de inzender een vergoeding uit 's Rijks kas worden toegekend van vyf gulden, mits de inzending vergezeld gaat van een nauwkeurige aanduiding van de plaats, waar de bisamrat werd be machtigd, de wijze van bemachti gen en het tijdstip, waarop de be machtiging plaats had. Dc vergoe ding wordt niet toegekend aan per sonen, in dienst van de plantenziek- tenkundige dienst. Wat gij niet wilt (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag bij de replieken over de begroting van Buiten landse Zaken onderbrak de fractie-voorzitter van de P. v. d. A., mr. Van der Goes van Na ters, plotseling zijn philippica tegen minister Slikker. Er viel een onbehaaglijke stilte. Demon stratief wachtte de spreker tol het gesprek tussen minister Stikker cn het Kamerlid Schmal was afgelopen en de minister de verlangde aandacht kon beto nen. De heer Schmal sloop haas tig weg achter de regeringstafel en de heer Van der Goes maak te zijn afgebroken zin af. Een half uurtje later stond de communistische agitator de heer Gortzak in net spreekgestoelte, dat zijn gladiatoren gestalte bij na niet kan bevatten. Ook zijn rede knapte plotseling af, omdat een Kamerlid en een minister zich in een gesprek begaven. De demonstratieve houding van de heer Gortzak was een bewonde renswaardige copie van die des heren Van der Goes van Naters enige ogenblikken te voren. Het resultaat was navenant. De mi nister zette zich weer tot luiste ren en achter de regeringstafel sloop haastig wegde heer Van der Goes van Naters. J

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1