Reorganisatie van het „Bureau Huisvesting" ,Er kwam een man' door Eemspelers vertolkt Devies: eerst Amersfoorters dan help en en Noteert u even wJ Richtlijnen voor inschrijving door Bureau Huisvesting DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Restauratie van Burgerweeshuis eind 1951 voltooid Amersfoortse kleinveefokkers richten expositie in 2 Donderdag 24 November I949 Nog altijd worstelt Amersfoort met een groot tekort aan woonruimte. Aan het bouwtempo kan dat niet worden geweten. Integendeel, onze stad kreeg in 1949 zestig woningen extra toe gewezen, omdat het vastgestelde contingent meer dan op tyd gereed is gekomen. Een prestatie, die men b.v. in de gemeente Utrecht niet heeft kunnen leveren. Er wordt altijd nog tè weinig gebouwd. De toewijzingen zijn echter te gering en de plannen om met ingang van 1950 ongeveer 800 woningen per jaar te bouwen vinden geen doorgang. Wij zullen blij zyn als wij volgend jaar de helft van dit aantal klaar krijgen", aldus wethouder J. Koopman in een persconferentie over de reorgani satie van het Bureau Huisvesting. Meer vorderingen en geen vestigingen De reorganisatie van het bureau huisvesting is al enige tijd in voor bereiding. Om deze werkzaamheden te voltooien is het bureau van Maan dag 28 November tot Maan dag 2 Januari 1950 gesloten. Het zal dan niet langer mogelijk zijn voor de woningzoekenden, bij wijze van spre ken iedere dag bij het bureau „aan de bel te hangen". In dat systeem, waardoor het werk wordt bemoei lijkt en de ambtenaren de tijd wordt ontnomen om de problemen die het woningtekort oproept op te lossen, zal een grondige wijziging komen. Iedere ingeschrevene krijgt een kaart waarop wordt aangegeven wanneer een bezoek aan het bureau is toege staan. STAMBLADEN Belangrijker nog is het nieuwe ad ministratie-systeem. Er zullen voor de ingeschrevenen stambladen wor den aangelegd waarop alle gegevens over wensen, bezoeken, correspon dentie etc. worden genoteerd. Een zogenaamde puntenwaardering zal het mogelijk maken de urgentie van elk geval afzonderlijk vast te stellen. De nieuwe werkmethode zal tot gevolg hebben, dat een aan tal ingeschrevenen uit de admi nistratie wordt gelicht. Deze mensen krijgen van het huis vestingsbureau voor 31 December a.s. bericht. De puntenwaardering zal hen worden meegedeeld en de richt lijnen voor woningtoewijzing zullen eveneens aan deze catagorie worden verstrekt. Zij, wier geval urgent wordt beoordeeld worden ingeschre ven en ontvangen voor 31 Dec. een bewijs van inschrijving. BU het gemeentebestuur is het vas te voornemen aanwezig om de jong gehuwden daadwerkelijk te helpen. Enige ambtenaren, o.a. de heren J Wagener en M. Polak, worden van het moeilijke en dikwijls ondankbare werk, dat zij nu al geruime tijd heb ben verricht, ontlast, zodat zij wat op adem kunnen komen. NIEUWE LEIDING De waarnemend directeur van So ciale Zaken, de heer W. F. G. L. van Smaalen, zal met de leiding van het bureau worden belast. Een van de redenen om tot reorga- GRAND-THEATRE: ..Jeanne d' Arc". 14 jaar Zondag: 1 30. 4.45 en 8 uur. Ov dagen: 2 en 8 uur. CITY THEATER: „Het masker van Dimitrios" 18 Jaar. Zondag. 2. 4.15 6.45 en 9 uur Ov dagen. 2 30 6.45 en 9 uur Zondagmorgen. 10 30 en Woensdagmiddag 2 en 4 uur; Spe ciale Kindervoorstellingen REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t/m Maandag: „De held van de Jungle". 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag ..Afrekening". 18 jaar. Zondag: 2. 4 15. 6 45 en 9 uur. Ov. dagen; 2.30. 6.45 en 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Van Vrij dag t'm Maandag: „Abbott en Cos- tello zwaaien af", alle leeft. Van Dinsdag t/m Donderdag „Naked City" 18 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur Zaterdag- 2 30 6.45 en 9 u. Ov dagen- 2 30 en 8 u. 23 TOT EN MET 27 NOV. Tentoon stelling An-ersfoortsc Kleinvee Fok. vereniging Markthal. 24 NOV. N.V.V. Bestuurders Bond. cursusavond P de Vries .De vaKbe- weeing nu" Volkspcbouw. 20 uur 24 NOV. Amersfoortse Gemeenschap. Concert Toonkunst Oratorium Ver eniging. Orkest Vereniging Amers. foort en solist o.Lv. Adr. C. Schuur man. St Joriskerk 20 uur 24 NOV. „Ons Belang", toneeluit voering Amieitia 20 uur 25 NOV. Nederlandse Relsverenlging. Tiroleravond. Amieitia 20 uur ~5 NOV. St. Christoffel. Pater C. Mccuwcse M.S C. .Mijn belevenis sen als missionaris in Nieuw Gui nea" 20 uur 25 NOV.: Genootschap NederlFrank rijk, André Chamson: „Problèmes du romaln Francais contemporain". Ka mer van Koophandel, 20 uur. 26 NOV. „De Keltjes", toneeluitvoe ring ..Ja of Neen" Sociëteit Am'.cl- tia 20 uur. 26 NOV „Ons Toneel". „Hun Kind", spceltulngebouw Soesterkwaï tier. 20 uur 27 NOV Humanistisch Verbond, mu- ziekochtcnd. gebouw Regentcsselaan 21. 10 uur. 27 NOV Kerk en Wereld, vertoning ..Himlaspelet", Grand Theatre. 10 u Uiteenzetting St. Joriskerk. 20 uur 28 NOV.- Salzburgcr Marionettenthea ter. Amieitia, 20 uur. 28 NOV.- Instituut v Volksontwikke ling. W. Verkerk. ..Bouw van Zui derzeewerken". Geb, Vrijz. Herv., 20 uur. 29 NOV Amersfoortse Gemeenschap, concert t. b. v. Nederlandse Blinden- bond, Amieitia, 20 uur. 29 NOV.: Gemeenteraad 19 uur. 30 NOV Speeltuinvereniging De Ri vierenwijk". Kindcroperelte „Goud haantje en de troubadour", Amieitia. 14 uur. 30 NOV t.m. 6 DEC Middenstands- beurs „Het rijk der vrouw". Markt hal. 3 DEC Toonkunst, plano-recital mej. Jeanne de Leeuw, muziekschool Re- gentesselaan. 20 uur. 3 DEC.: Bouwarbeldcrsbond. feest avond met A tot Z-cabaret. Amiei tia, 19.30 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2.30130 uur Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Wijers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en VrUdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur EXPOSITIE Tem. 26 Nov. St Plc- ters en Bloklandsgasthuls Tentoon stelling schilderijen jonge kunste- nanrc on werkdagen on"n van 10 12. 14—17 en van 19.30—21.30 uur. nisatie van het bureau huisvesting over te gaan is. dat de gemeente zich nog wel tien jaar met het huisves tingsprobleem zal moeten bemoeien Na de bevrijding is deze taak in Nederland te licht aangeslagen Men heeft zich niet voldoende gereali seerd dat de woningnood zo lang zou duren en zo diep zou ingrijpen in het leven van de mens. En. zo zeide de wethouder, als wij ten aanzien van het woningnoodprobleem iets ondernemen, laten we dan het aller beste doen. Uit de reorganisatie zal blijken, dat men inderdaad het beste voor heeft met de burgers, in het bijzonder mer de economisch zwakkeren die er barmelijk onder de gesel van de wo ningnood lijden. VORDERING Met grote energie zal men nagaan welke mogelijkheden er nog in Amersfoort schuilen om gezinnen be hoorlijk onder te brengen. Bij het zoeken naar deze woongelegenheden zal ook het puntensysteem van be tekenis blijken. De vroeger gegeven medische adviezen zullen opnieuw cntisch worden bekeken. Amersfoort gaat een nieuwe perio de op het gebied van de huisvesting tegemoet Het gemeentebestuur heeft aller eerst oog voor de moeilijkheden waarin de ingezetenen verkeren. Daartoe is de mogelijkheid van vestiging in Amersfoort vrijwel nihil geworden. Wel vraagt men zich af of deze maatregel voor een groeien de stad, die Amersfoort in wezen is. niet onverantwoordelijk is. Voorlo pig blijft het devies echter: eerst de Amersfoorters helpen en dan naar de honderdduizend! Uitbreidingsplan Leusderkwartier Tegen het ontwerp-plan van uit breiding Leusderkwartier zyn na de ter visie legging en de openbare bij eenkomst in het wijkgebouw aan 't Lourens Costerplein twaalf be zwaarschriften ingekomen. Voor een belangrijk deel ls aan de ge noemde bezwaren tegemoet geko men, anderen zijn ongegrond ver klaard. In een uitvoerig schrijven aan de Raad hebben B. en W. een toelich ting op de ingediende bezwaren ge geven en voorts is aangegeven hoe men een en ander meent te kunnen oplossen. Bezwaren had o.m. de Directie van Zandbergen tegen de bestem ming van gronden aan de Van Scheltemalaan voor woningbouw. Met de aanleg van een weg door „het Trechterbergje" ziet de leiding van Zandbergen haar werk be- dreigd. B. en W. achten deze klacht on gegrond. Om aan de bezwaren tege moet te komen stellen B. en W. voor de betreffende terreinen te be stemmen voor bebouwing van bij zondere aard. Ter plaatse kunnen dan zonder bezwaar paviljoens wor den gebouwd. B. en W. stellen de Raad voor tot vaststelling van het uitbreidings plan over te gaan. Voor inschrijving door het bu reau huisvesting zijn de volgende richtliinen vastgesteld: Bij gezinssamenstelling: echtpaar: echtpaar met 1 kind. niet ouder dan 4 jaar: vrouw en 1 dochter: man en 1 zoon; twee zusters en dienover eenkomstige samenstelling ver krijgt men geen inschrijving als minstens beschikbaar is: 1 woonka mer. 1 slaapruimte en keuken of gebruik daarvan. Bij gezinssamenstelling: echtpaar met 1 kind van 5 jaar of ouder: echtpaar met 2 kinderen van het zelfde geslacht en beiden 5 jaar of ouder: echtpaar met 3 kinderen, waarvan 1 niet ouder dan 4 jaar en de twee anderen van hetzelfde ge slacht; man met 1 dochter; man met 2 kinderen; vrouw met 2 kin deren; vrouw met 3 kinderen, ten zij alle drie jongens van 5 jaar of ouder en dienovereenkomstige sa menstellingen verkrijgt men geen inschrijving als minstens beschik baar is: 1 woonkamer, 2 slaap- ruimten en keuken of gebruik daarvan. Bij gezinssamenstelling: echtpaar met 2 kinderen van 5 jaar of ouder en van verschillend geslacht; vrouw met 3 jongens van 5 jaar of ouder; echtpaar met 3 kinderen, waarvan minstens 2 van verschillend ge slacht en 5 jaar of ouder en dien overeenkomstige samenstellingen verkrijgt men geen inschrijving als minstens beschikbaar is: 1 woon kamer. 3 slaapruimten en keuken. Bij gezinssamenstelling: echtpaar met 4 of meer kinderen en dien overeenkomstige samenstellingen verkrijgt men geen inschrijving als minstens beschikbaar is: 2 woonka mers. 3 slaapruimten en keuken. Voor inwonende vader en/of moeder kan in het algemeen één Goede resultaten van Neptunus In het Sportfondsenbad werden Woensdagavond drie waterpolo- wèdstrfo'den gespeeld. Neptunus I (heren) ging te wa ter tegen AZC uit Arnhem. De Amersfoorters telden invallers voor Geutjes en doelman Reems, die ver vangen waren door P. de Bree en J. van de Vlasakker. Niettemin speel de Neptunus een aardige party", waarin de achterhoede uitblonk. Toch waren de Arnhemmers vóór de rust de sterksten, maar door on zuiver schieten konden zij niet sco ren. Wel hielp Woelders hen bijna een handje, toen het er op leek of hij dc bal in eigen doel zou plaat sen. De actieve De Bree gaf na een vlotte combinatie Dekkers de gele genheid het eerst te doelpunten (10). Maar nog vóór de rust scoorde Schens de gelijkmaker, na dat er al enkele kansen voor waren geweest (11). Na de rust werd Dekkers te zwaar gehinderd en hy mocht een stokhoogbal nemen, die hy feilloos benutte (21). Het was jammer, dat De Bruin zich juist toen Neptu nus het beste deel van het spel kreeg, liet verleiden tot drijven, zodat hij het water werd uitgezon den. Nu had AZC weinig moeite op nieuw gelyk te maken (22). De strijd om de beslissende goal bleef onbeslist. De dames van Neptunus versloe gen AZC eveneens. Dat was vooral te danken aan grotere snelheid en aan betere schotvaardigheid. Mej. De Gans opende de score met een goed schot en nog vóór de rust was de beurt aan mevr. Wigtenbroek en mej. De Vries. Toen vlak na de rust de Neptunus-keepster, mej% Kuiper iets te lang wachtte met in grijpen, kostte dat een doelpunt. Maar dat was geen beletsel voor mej. De Gans en mevr. Wigtenbroek om nog drie doelpunten te scoren, zodat de eindstand 61 werd. De heren-reserves van Neptunus speelden tegen Robben III uit Hil versum en wonnen, dank zy doel punten van Keizer (2), Van de Klashorst en Brits met 40. extra slaapruimte worden gere kend. Van bovenstaande normen kan in de volgende gevallen worden afge weken: a. beroepsruimte: De noodzaak van beroepsruimte aan huis wordt slechts erkend voor die beroepen, waarvoor de ruimte volgens het hoofd van het bureau huisvesting noodzakelijk is. b. gezondheidsredenen: Verzoe ken om meer woonruimte wegens gezondheidsredenen behoren bij het bureau huisvesting te worden inge diend. De beslissing op dit verzoek wordt genomen na ingewonnen ad vies van de medische commissie. Huurovereenkomst met „Bodemonderzoek" Nu de rijksdienst voor het oud heidkundig bodemonderzoek is ge vestigd in het voormalige burger weeshuis aan de Zuidsingel is met het Rijk een huurovereenkomst aangegaan voor de tijd van tien ja ren. Voor het eerste jaar is f 2500, voor het tweede f 3500, voor de ove rige jaren f 4500 per jaar. De lagere bedragen zijn aangehouden in ver band met nog uit te voeren restau raties tengevolge waarvan het hele hele gebouw niet onmiddellijk ter beschikking staat. „Perfect" restaureerde Timmerlieden, metselaars en an dere bouwarbeiders hebben enkele dagen in ijltempo in het perceel Utrechtseweg 71 gewerkt, om de verbouwingsplannen voor het kou senatelier „Perfect" te kunnen uit voeren. De laatste tijd deed een ruimte-tekort zich sterk gevoelen en de eigenaars besloten het per ceel grondig te verbouwen, uit te breiden en het technische apparaat te verbeteren. Deze werkzaamhe den zijn thans zo goed als geëin digd. De werkruimte is aanzienlijk uitgebreid en ruim dertig -meisjes vinden in de goed verlichte ateliers een plaats. Na deze uitbreiding is het atelier in staat 1000 kousen per dag te repareren. 1136 De mannen staan stom verbaasd, wanneer ze de wonderbaarlijke instrumenten zien, die in het laboratorium van Lupardj staan opgesteld Ze begrijpen er niets van en erg op hun ge mak voelen ze zich niet. „Uw voorouders komen immers uit Frank rijk, nietwaar?" vraagt Lupardi, wanneer ze voor het televisietoestel staan. De mannen knik ken „Dan zal ik u eens laten zien, hoe het er daar uitziet," zegt Lu pardi en draalt aan een paar knoppen Even la- ter verschijnen beelden van Parijs op net scherm De mannen raken nu helemaal van streek en zouden het liefst zo snel mogelijk willen vluchten. Maar d&t moet Lupardi voor komen. Hij geeft Yoto een sein; de kleine Japanner richt een lémp op de mannen, die ultrantichagnnstralen uitzendt. Wie daarmee heugen. wordt bestraald wordt bijzonder vrolijk ge. stemd en verliest bovendien tijdelijk zijn ge." „Nieuwe Kei" speelde gelijk tegen „Leusder kwartier" In het kader van de plaatselijke en districtsclubkampioenschappen biljarten, werd gisteravond in café „Limburgia" de ontmoeting ge speeld „Nieuwe Kei"„Leusder kwartier". Eerstgenoemde vereni ging wist een uitstekend resultaat te behalen door het sterkere „Leus derkwartier" een 44 gelijk spel af te dwingen. G. Haarmans (Nieuwe Kei) speelde zeer sterk tegen J. v. de Brug. Kon van laatstgenoemde gezegd worden dat hij beneden zijn kunnen speelde, Haarmans speelde zeer zeker boven zijn kunnen. Zijn gemiddelde 4.25 zegt in dit opzicht genoeg. G. Haarmans 115 27 18 4.25 J. v. d. Brug 92 27 12 3.62 J. v. Lent behaalde de tweede, overigens wel zeer benauwde over winning voor „Nieuwe Kei". Malen- stein bleef op 74 staan1 J. v. Lent G. Malenstein 16 1.78 1.76 Toen werd het zaak voor „Leus derkwartier" om op te halen. Meh- rings deed zijn plicht en bezorgde Dammers een nederlaag in een nor male partij. P. Mehrings J. Dammers 105 87 3.38 2.80 Als laatste kwam v. Lent voor de tweede maal in actie tegen de „Leus- derkwartier"-speler Hoksbergen. Laatstgenoemde speelde sterk en hoewel v. Lent al een enerverende partij er op had zitten en misschien daarvan nadelige invloed ondervond, geloven wij toch niet, dat de „Nieu we Kei"-man onder gewone omstan digheden Hoksbergen in deze vorm had kunnen verslaan. Hoksbergen 75 26 7 2.88 J. v. Lent 39 26 6 1.50 De punten werden dus eerlijk ver deeld. Het tweede gedeelte van deze ont moeting vindt hedenavond plaats in café „Sport" aan de Leusderweg. Ons dagelijks teveel Twee automobilisten, die de verkeersheuvel op het Stations plein aan de linkerzijde passeer den en een andere automobilist, die dezelfde overtreding beging op de Varkensmarkt, werden Woens dag bekeurd. Drie fietsers, die gezellig naast elkaar fietsten, werden bekeurd, evenals de autobestuurder, die de Nieuwstraat in verboden richting bereed. Een autobestuurder, die zijn voertuig binnen 10 meter van een bushalte parkeerde, kreeg ook een proces-verbaal. Aangifte werd gedaan van dief stal van een autoped, die werd ontvreemd bij een school aan de Tollenslaan. Het was Woensdag weer auto markt en dus waren er weer ver scheidene overtreders van de poli- tievoorschriften. Vijf automobilis ten troffen niet de vereiste veilig heidsmaatregelen, toen zij hun auto verlieten en bovendien waren er nog drie personen die boven dien het parkeerverbod negeerden. Er werden bonnetjes uitgereikt. Een fiets, die ongesloten en on beheerd werd aangetroffen, werd in verzekerde bewaring genomen. Hoogste tijd, heren! Een caféhouder aan de Leusder weg, die na het sluitingsuur nog schonk aan een aantal bezoekers van het café, werd bekeurd. Vier personen die tot de bezoekers be hoorden, kregen ook een proces verbaal. Traptoren wordt herbouwd Blijkens een schrijven van B. en W. aan de Raad zijn alle gegevens, nodig om het Burgerweeshuis aan de Zuidsingel in zijn oorspronkelij ke staat terug te brengen en te restaureren, thans bekend. Voor het grootste deel konden deze na nauw keurige onderzoekingen, door het ontpleisteren van muren, het slo pen van bestaand schotwerk enz. worden verkregen. Het is gebleken dat de gehele kloostergang met kruisgewelven is afgedekt geweest. Er is op gerekend dat deze kruisgewelven wederom worden aangebracht. Zij zullen worden bepleisterd en geschuurd. Thans bevindt zich in de klooster gang een zoldering waarvan het houtwerk totaal vergaan is. Ook zijn teruggevonden de traceringen in raamopeningen van de klooster gang. Deze worden opnieuw aange bracht. Op een der gravures in „Van Bemmels beschrijving van Amers foort" is een toren zichtbaar. De fundamenten hieraan zijn bloot gelegd, terwijl aanwijzingen zijn gevonden, welke zekerheid ver schaffen dat tegen de noord-oost gevel een traptoren heeft gestaan. Deze traptoren wordt wederom ge bouwd, terwijl het bestaande zeer lelijke trappenhuis vervalt. De grote kelder onder het hoofd gebouw is gedekt met kruisgewel ven zonder ribben. De gordel en muraalbogen rusten op half acht kanten pilasters. Al deze construc ties worden ontpleisterd en her steld. De vloer wordt waterdicht gemaakt en met plazuiven belegd, zoals het oorspronkelijk geweest is. Een gedeelte van een onderaard se gang of iets van die aard is ge vonden. Hieromtrent zullen in overleg met rijksmonumentenzorg nog nadere onderzoekingen plaats hebben. Een bedrag ad f 400.is hiervoor reeds uitgetrokken. De trapzijde Kleine Haag is niet oorspronkelijk en wordt verwij derd. Een uit eikenhout geconstru eerde wenteltrap komt hiervoor in de plaats. Tal van andere werkzaamheden, die niet zozeer met de historie van het gebouw te makken hebben, die nen te worden verricht. De algehele restauratie zal ver moedelijk eind 1951 zijn voltooid. De totaalkosten zijn geraamd op 257.735. Het ligt in het voornemen de restauratie in gedeelten (b.v. stucadoorswerk) aan derden op te dragen. Overtreding arbeidswet Een werkgever werd Woensdag door de politie bekeurd, omdat hij door vier arbeiders arbeid had laten verrichten in strijd met de arbeidslijst. Voorts kreeg hij een proces-verbaal, omdat de betref fende arbeiders niet in het ar- beidsregister waren ingevuld, ter- wel een derde bekeuring werd op gemaakt voor het niet kunnen tonen van een arbeidskaart van een jonger dan 18 jaar zijnde ar beider. Duizend inschrijvingen uit alle delen van 't land In de Markthal was het Woens dagmiddag een drukte van belang, want er werd hard gewerkt die voormalige eierhal te herscheppen in een tentoonstellingsruimte voor kleinvee. Zoals men weet heeft de Amersfoortse Kleinveefokkers Ver eniging, die maar liefst honderd leden telt, het plan om er een ten toonstelling te houden, die Vrijdag avond door burgemeester Molen dijk geopend wordt en tot Zondag avond duurt. Die jaarlijkse tentoonstelling is een evenement voor de sportfok- kers. „Van November tot en met Januari", vertelde men ons. „is het expositie-seizoen en omdat wij er hier in Amersfoort zo goedkoop een geschikte ruimte voor kunnen krij gen, wordt de grote provinciale show nu al enige jaren gelijktijdig met de onze in de Markthal gehou den. Vandaag richten we onder leiding van voorzitter N. Platjes al les in, morgen komen er elf keur meesters en dan begint het feest". Ergens op een rustig plekje heb ben de heren C. van Oers, A. J. v. Eek en F. Pol, bestuurders van de AKV, verteld wat nu eigenlijk leeft in zo'n fokkersvereniging. „Kijk eens", zo begon het verhaal, „men moet niet denken, dat' het alleen maar arbeiders zijn. die konijnen houden. Wij hebben in onze vereni ging ook intellectuelen als leden. SPORTFOKKEN De bedoeling van de vereni ging is zuiver het sportfokken, nutspluimveefokkerij komt er beslist niet aan te pas. Deze tentoonstelling wordt er dus een van liefhebbers, die een diertje houden voor hun ge noegen, die het opvoeren van de kwaliteiten in een bepaald dierenras beschouwen als vrije tijdbesteding. Deze tentoonstelling is lande lijk. Er zijn een kleine duizend inschrijvingen uit alle hoeken van het land. Men zal er alle soorten kleinvee kunnen zien en bovendien In dames-modezaken geen vakkundige bediening? De Nederlandse Bond van Vrou wen werkzaam in bedrijf en beroep heeft zich tot de Federatie van Amersfoortse Middenstandsvereni gingen gewend met de klacht, „dat in vele van de grotere magazynen ln Amersfoort, vnl. in de dames- kleding-branche, de behandeling van de klanten door het personeel niet is, zoals men gaarne zou wen sen; zy Is ln vele gevallen ondes kundig, onzakelyk en dikwijls non chalant. Dit heeft tot gevolg, dat vele da mes, waaronder ook werkende vrou wen, die principieel wel in hun eigen stad willen kopen, genood zaakt worden hun inkopen in an dere plaatsen te gaan doen. Zy vin den daar zaken, die hun personeel beter hebben opgeleid en waar men met meer vakkennis en aangena mer bediend wordt." Het bestuur van de FAM heeft het schrijven van genoemde organi satie ter kennis van de leden ge bracht met het verzoek daarop commentaar te geven. Kookdemonstraties NVEV Gistermiddag gaf mevrouw Zel- denrust, geassisteerd door mevr. Jansen, in de P.U.E.M.-keuken, voor de Ned. Vrouwen Electr. Ver. een kookdemonstratie. Mevr. Zel- denrust is voor velen geen onbe kende meer, dus ook nu was er weer grote belangstelling. Na het welkomstwoord van de voorzitster, mevr. v. Bienema, werd de dames een heel Kerstmenu voorgetoverd. Dit bestond uit een heerlijke schildpadsoep, frituur- mandjes, gevuld met garnalen in mayonaise, kip met gebraden ap pels en pommes frites en als slot een overheerlijke rijstpudding. Na afloop van deze leerzame demon stratie werden de gerechten ver loot en dat alles in de smaak viel, kon men opmaken uit de verheug de gezichten van de gelukkige win naressen. De voorzitster bedankte, namens alle dames, mevr. Zeldenrust har telijk voor deze zeer geslaagde middag en verrijkt.met nieuwe re cepten en vele goéde wenken gin gen de dames voldaan huiswaarts. Burgerlijke Stand 23 November 1949 Geboren: Jolande Claudia, d. v. H. Y. Doornveld en P. Sanberg; Pieter Marinus, z. v. G. Borh en N. P. Palte; Gerritje. d. v. B. van Kouswijk en A. de Graaf. Getrouwd: J. A. Zwcers en H. W. G. v. Empelen; H. P. Riegen en H. W. Ermerins; J. J. de Jong en R. M. van Veen; J. Brouwer en M. Tangenberg; A. Vivié en J. Plui- gers; F. Roseboom en J. H. Koren hof; C. J. v. d. Wiel en M. Bek bergen; E. Brokke en E. G. Mulder. Overleden: Willem Gerard van Barneveld, oud 5 dagen. Automarkt Op de wekelijkse automarkt werden Woensdag 229 motorrijtui gen aangevoerd. komt er als bezienswaardigheid nog een groepje dieren uit een dieren tuin hier ter stede. BEOORDELING De elf keurmeesters zijn natuur lijk deskundigen, die een examen hebben moeten afleggen. Zij beoor delen de dieren afzonderlijk, maar keuren ook collecties. Een collectie- prijs is vanzelfsprekend zeer eer vol, want dat betekent, dat de in zender niet alleen in staat was één bepaald dier goed op te fokken, maar ook een groot aantal. Elk dier krijgt een predikaat, uitmun tend. zeer goed. dubbel goed, goed en vrij goed. Alle inzenders wachten nu op de dag, waarop de catalogus te krijgen zal zijn. want daaruit blijkt, hoe de keurmeesters de diertjes hebben beoordeeld. Vrijdagavond is de spanning geweken, want dan weet men al, wie de prijzen in de wacht hebben gesleept. Er zijn prachtige medailles beschikbaar, o.a. van de commissaris der Koningin in deze provincie, de heer M. A. Reinalda en van het Amersfoortse gemeente bestuur. Opbrengst bazar De bazar, die Dinsdag en Woens dag ten bate van het piano-fonds van de Oud-Katholieke verenigin gen in onze stad werd gehouden, heeft een bedrag van ruim f 1200 opgebracht. AUTODIEFSTAL Uitspraak doende In de zaak tegen de 27-jarlge chauffeur.monteur B. T al hier. die zich in 1947 schuldig maakte aan diefstal van een auto t.n.v. jhr M. veroordeelde de Utrechtse Recht bank verdachte tot acht maanden ge vangenisstraf. Geëist was twaaLf maan den. Rivierenwijk gaat clubhuis bouwen (Eigen bericht) De speeltuinvereniging „De Rivierenwijk" heeft van het college van B. en W. bericht ontvangen dat het bouwen van een clubge bouw op korte termijn de instem ming van het gemeentebestuur heeft. Het ontwerp voor het clubge bouw is gemaakt door de stads architect de heer D. Zuiderhoek. De gemeente zal de voor de bouw benodigde materialen leveren. Leden-bouwarbeiders van dc speeltuinvereniging „De Rivieren wijk" zullen zich belasten met de bouw van het clubhuis, dat naast de speeltuin aan de Dollardstraat zal verrijzen. Men hoopt reeds in begin December met de bouw te kunnen aanvangen. Ongewenst gecollecteer De commissaris van politie ves tigt er de aandacht op, dat de laat ste tijd een groot aantal kinderen en andere personen met lijsten langs de huizen trekken, teneinde geld te vergaren voor bepaalde in stellingen. Niet in alle gevallen bestaat hiervoor vergunning. Tot de voorwaarden, waarvoor een vergunning wordt uitgereikt, be hoort o.m., dat niet gecollecteerd mag worden door personen bene den de 16 jaar. De collectant moet in het bezit zijn van een legitima- tiekaart voorzien van het politie- stempel. De.commissaris geeft de bevolking in overweging in twij felgevallen de legitimatiekaart te vragen en met kinderen de nodige voorzichtigheid in acht te nemen. Wij vestigen er de aandacht op, dat deze regeling niet geldt voor de schoolkinderen, die momenteel een actie voeren voor de Kinder postzegels. Als eerste gezelschap verscheen Woensdagavond in Amieitia de to neelgroep „De Eemspelers" voor de jury, die de jaarlijkse N A.T.U. to neelwedstrijd moet beoordelen. Met de opvoering van Hans Verkerk's blijspel „Er kwam een man" hebben de Eemspelers een lofwaardige greep gedaan in de toneelliteratuur. Het is een onderhoudende, gezellige, humoristische familieschets die han delt in de woning van drie bejaarde vrijsters. Twee ervan, tante Wil cn Emma, een ver familielid, bekom meren zich over de erfenis, die een overleden zuster van tante Wil aan haar neef Ebbedëus heeft toebe dacht. De onderlinge onenigheid is nogal groot, wanneer blijkt dat de derde vrijster, Wil's zuster Eliza beth. zich met de bekrompen, ouder wetse denkbeelden van haar „pait- ners" met kan verenigen. Enfin, er ontstaat een werkelijk komische si tuatie. wanneer de neef aangescho ten ten tonele verschijnt. De fami lieadvocaat is van mening dat Eb bedëus in deze toestand niet aan zijn familie kan worden voorgesteld en hij redt de hachelijke situatie door een ..doodbidder" als de lang verwachte neef te laten spelen. Een jonge nicht. Louize. vat liefde voor de pseudo-neef op en de dolste ont wikkelingen volgen, die ten slotte met de traditionele ontknoping ein digen. Verkerk heeft van „Er kwam een man" een stuk weten\ te maken met een bijzonder fijne, originele humor en de vlotte dialogen en de rake ka raktertekeningen maken het stuk daardoor tot een volmaakt blijspel. De Eemspelers hebben de gele genheid om hun krachten te ont plooien op voortreffelijke wijze uit gebuit en de opvoering tot een suc ces gemaakt. Raak verantwoord en zonder moeite werden de karakters van de drie vrijsters uitgebeeld. Het fuif nummer Ebbedëus werd tot een kostelijke onnavolgbare creatie ge maakt. De rol van „doodbidder", Huiseigenaren adresseren aan de raad Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. aan de raad om de brandverzekeringsbelasting te handhaven, heeft het bestuur van Ge Nederlandse Bond van Huis- en Grondeigenaren, afdeling Amers foort zich met een adres tot de raad gewend. In dit adres wordt nog eens nadrukkelijk betoogd, dat door de huiseigenaren deze belas ting wordt gevoeld als een hoogst onbillijke en eenzijdige druk, ge legd op één bepaalde categorie van ingezetenen, de huiseigenaren, ter wijl de overige inwoners van Amersfoort (de huurders) toch evenzeer en even groot belang heb ben bij een goede brandweer. In het adres wordt aan de raad met klem verzocht de goedkeuring aan het voorstel van B. en W. te onthouden. Jaap Stotijn komt musiceren Evenals het vorige jaar wordt door de Gemeenschap Amersfoort van het Humanistisch Verbond in het gebouw aan de Regentesselaan een muziekochtend belegd, dit keer met Jaap Stotijn, onze grote hoboïst als voornaamste speler en inleider. alias pseudo neef. werd vertolkt door een jong debutant, die by „Groot Toneel" reeds de aandacht op zich vestigde door zijn onge dwongenheid en gave uitspraak. Aardig werd de rol van het aan vankelijk stijve, naar liefde hunke rende jonge nichtje Louize vertolkt door een meiske. dat nog wel eens van zich zal doen horen in amateur toneelkringen. De rol van de huis knecht was bij een geroutineerde amateur-tonelist in goede handen. De regisseur Ger Dimmendaal stuw de in zijn rol van de familie-advo caat zijn tonelisten naar het succes. Het gehele stuk door was zijn strak ke regie merkbaar en daarbij speel de hij zijn eigen rol met grote over gave. De Eemspelers hebben o.i. een zeer goede indruk gemaakt op de jury, waarvoor een bijzonder fraai décor en de uitstekende grime van Leo Grootkop mede zorg droegen. CN. Leusden Geslaagde jeugdavond Voor een goed bezette zaal werd gisteravond in Hotel „de Mof" te Leusden een ontspanningsavond gegeven door de gezamenlijke Christelijke Jeugdverenigingen met medewerking van het Christelijk Tamboers- en Pijpercorps Juliana uit Amersfoort. De heer Van Maanen, leider van de diverse jeugdclubs, opende deze bijeenkomst en heette in het bij zonder burgemeester en mevrouw Kwint, alsmede ds Hofstede van harte welkom. Ook wendde de heer Van Maanen zich tot het Pijpercorps Juliana, die nu reeds voor het derde jaar met deze ver enigingen samenwerkt om deze avond te doen slagen. Onder de voortreffelijke leiding van directeur Joh. de Vries Pz.. bracht Juliana vervolgens een vijf tal muzieknummers ten gehore, waarin de kwaliteit van het corps op uitstekende wijze naar voren kwamen. Het muzikale gedeelte werd af gewisseld door toneelstukjes, die beurtelings werden voorgedragen door leden van de jeugdclub „Edelweis", leden van de Christe lijke Knapenvereniging „Samuel", leden van de meisjesvereniging .Dorcas" en leden van de C.J.M.V. Prediker 12 la. Het hoogtepunt van de avond werd gevormd door een spraak waterval. Ds Hofstede, Ned. Herv. Predi kant te Leusden. sloot deze ge slaagde bijeenkomst door alle aan wezigen dank te zeggen voor me dewerking en opkomst, waarna hij nog een PsalVnvers liet zingen. Schaakuitslagen De uitslagen van de door de leden van de schaakclub „Toe komst" uit Leusden onderling ge speelde wedstrijden waren deze week als volgt: T. v. Raay-G. van Leeuwen afg. wegens tijrdgebrek; H. v. Raaij-G. Budding 0-1; W. Verloop-C. Veenendaal 1-0; J. v. d. Velde-R. Zandbergen 0-1; J. Ter- maten-J. v. d. Velde 1-0; G. van Leeuwen-W. Verloop 0-1.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2