c VAN HOUTEN 1 VIRGINIA te kust en te keur, als het maar waar was Minister Stikker betaalt onkosten uit eigen zak MOEILIJKHEDEN? Wij geven raad Engelse Kerkdienst is een plechtig, doch feestelijk geheel J \loct i eens hóren Een lekker sausje er cloor en dan smaakt het wel V.J 3 Winstmotief t« het Kamerverslag d.d. 10 Novem- ..wordt onder het opschrift ..Win- moeen niet worden vrijgelaten" de -; inc geponeerd: ..Met liberale eco- -verspcelt Nederland zijn kansen, u-t winstmotief staat bij de regerins het ogenblik ln hoge ere. welk mo- z V ondernemers moet verleiden om te werken tot de industrialisatie. t, de rondheid der ondernemers om. wille van het geheel, hun nationale 'vht tc doen. heeft de regering dus ,tkbaar niet veel vertrouwen." Dit is een volkomen misvatting van nsvchologle van de mens in het al- frmeen die door zijn arbeid een mens- f nrdig bestaan wenst te veroveren. vlil door het duurder wordende le- hcï bestaansminimum ln vele ge- lU maar nauwelijks wordt bereikt. If- was derhalve wellicht een wijs be- SStt van minister Drees om de huur- «röoging alsnog niet toe te passen. De heer Hofstra (P.v.d.A.) waar- .-huwde er in dc Kamer met grote na- tegen dat als de ondernemers- a-msten zouden worden vrijgelaten, dit tpclale onrust zou lelden en verdere «mronden niet te vermijden zouden - n Dit Is onjuist. Door uitkering van rr'otere ondernemerswinsten wordt niet 50ciale onrust bevorderd maar de <-ciaJe rust gediend, daar deze bevoor rechte categorie van lieden, gesteld dat c.' belastingen ccn grotere marge tus- inkomsten en uitgaven zouden toe ven hun uitgaven op elk gebied zou .'errroten waardoor mlddenstandsklas- 'e en arbeidsklasse ln de eerste plaats Je vruchten hiervan zouden plukken tv belasting welke de heer Hofstra van ie winst wil heffen, zou niet voldaan ^hoeven tc worden, indien het ver- «chuldigde bedrag besteed wordt voor Uitbreiding of verbetering van de be- c-inen Niemand kan echter beoorde len of zulk een investering in het al- remeen belang gewenst is De schat- <t :al dit niet tot voordeel strekken, •rwijl bij uitkering van de onderne- -er-winst de progressie der belastin- jrèn cr voldoende vat op zal hebben Os welke wijze denkt men dan tot in- <ijstrialisatle te komen als er geen vol doende beleggers tc vinden zijn? De door dc heer Hofstra genoemde vrijstelling van winst, die voor investc- nng \vord~t gebruikt en een hogere hef- ilne van de winst die als winst wordt iiitjekecrd. kan mij om dezelfde rede- rrn allerminst bekoren. Het voornaam ste bezwaar van de voorstelling van de heer Hofstra blijft echter, dat de p ik-el tot het maken van onderne merswinsten wordt gedood en hierdoor juist dc sociale onrust wordt bevorderd tenzij men aanneemt, dat deze prikkel alleen gestimuleerd wordt door een vu- rle verlangen om het algemeen belang te dienen. Maar dat gelooft de heer Hofstra ook niet. M. J VAN DER VEN. Liftende militair Heeft de schrijver van het stukje .liftende mjlitair", waarin hij het liften „gebedel en onwaardig" neemt zich wel eens gerealiseerd: dat ook de jongens die soms uren moeten reizen om thuis te komen, graag het weekend in de huiselijke kring willen doorbrengen? dat het reisgeld ondanks militair tarief vaak meerdere guldens be draagt, terwijl maar eenmaal per maand vrij vervoer wordt ver strekt? Ik betwijfel of schrijver een middel aan de hand kan doen, waardoor militairen met f 1.sol dij per dag toch geregeld met de publieke middelen van vervoer naar huis kunnen gaan Gelukkig zijn er echter veel, heel veel automobilisten, die aan een oplossing meehelpen, door militai ren te laten profiteren van lege plaatsen in hun wagen. Vermoe delijk zullen deze automobilisten ce „onwaardige handeling" van liftende militairen beter begrijpen can schrijver van bedoeld stukje. (Deze en nog andere brieven kregen we van vele verontwaardig- digde militairen). Slechte „baas"' Onder „Ons egoïsme" zegt de heer G. van Wijk iets over de ge ringe belangstelling voor de „Na tionale reserve". Ik weet, dat ook de slechte behandeling van hen, die in de oorlog vrijwillig „goed en bloed gaven voor het vader land" daaraan schuld is. Talloze illegale werkers verloren hun ge hele bezit en men is niet zo fat- eoenlijk de totale schade te ver goeden. De O.V.W.-ers werden in Indonesië met honger bedreigd en In de winkel kan men weer vol op Virginia krijgen. Als het maar echte was Zuinigheidsstreven bij Financiën vindt waardering DEN HAAG. Dat de minister van Financien bij de behandeling van de begroting van zijn departe ment niet op al te grote tegenstand in de Tweede Kamer zal stut ten, blijkt uit het zojuist versche nen Voorlopig Verslag van de com missie van rapporteurs. Daarin wordt gezegd, dat vele leden gaar ne nota hebben genomen van de mededeling, dat gestreefd wordt naar bezuiniging op die uitgaven, waarop dit met behoud van een goede uitvoering van de dienstver, antwoord kan worden geacht. De gewone dienst wordt echter in totaal 8.900.000 hoger geraamd en aangezien deze verhoging blijkens de Memorie van Toelichting in hoofdzaak veroorzaakt wordt door de salarisherzieningen, kwamen de ze leden tot de conclusie, dat er geen bezuiniging in de begroting van 1950 tegenover die van 1949 te bespeuren valt. Vele andere leden, hoezeer ook betreurende, dat het eindcijfer van dit begrotingshoofd stuk wederom hoger is, dan dat voor het jaar 1949, stellen er prijs op te verklaren, dat zij daartegen niettemin geen bezwaar menen te moeten maken, omdat zij oog heu- ben voor de steeds toenemende om vang van de werkzaamheden van de onder dit departement ressorte rende diensten. Door verschillende leden is er op gewezen, dat vele mensen, die loonbelasting betalen, bovendien worden aangeslagen in de inkom stenbelasting. waardoor zij in vele gevallen in grote financiële moei lijkheden komen. Geen verwondering zal het ten slotte baren, dat talrijke leden wil len vernemen, hoe het thans staat met de vergoeding van te laat in geleverde bankbiljetten, een onder werp, dat het vorige jaar ook reeds ter sprake is gebracht. zo zou ik door kunnen gaan. Zo lang het Vaderland zo'n slechte „baas" blijft, kan men geen ent housiasme verwachten JOH. VOLKERS Luisterbelasting Moet U eens hóren. Als U ten minste luisteren wilt bijv tij dens de zendersluiting naar de P.T.T. Wanneer, hoe en hoeveel zal worden gerestitueerd voor de uien dat niet uitgezonden wordt, van de veel te hoge luisterbelas ting (f 12 per jaar) Vroeger be taalde een arme slokker v r ij- willig bijv. f 5 voor betere pro gramma's. Maar die arme slokker (bijv. een gepensionneerde) ziet voorlopig nog geen inkomstenver hoging tot 240 pet. dat is alleen voor het Rijk. OP HET VLIEGVELD KEMA- JORAN bij Batavia arriveerde een gezelschap luchtvaartdes kundigen uit Thailand. Het ge zelschap bij aankomst op het vliegveld. DEN HAAG. Op de begroting van Buitenlandse Zaken was voor mi ester Stikker niet het salaris van 24.000,uitgetrokken, dat de minis ters ln het vervolg zullen genieten, maar het oude salaris van 18.000, In de Kamer was daarover enige verwondering uitgesproken, waarop Je minister mededeelde, dat hij aan de byzondere representatietoelage ^n 20.000,die voor hem is uitgetrokken, niet voldoende heeft. Uit gen zak moet hij belangrijke bedragen fourneren om Nederland behoor lik te kunnen representeren. Hoe deze puzzle moet worden opgelost, wist k'J niet. Misschien zou er nog een aanvullende begroting moeten komen, n ieder geval is een behoorlijke belastingvrije representatietoelage nodig ulo dus groter moet zijn dan de uitgetrokken 20.000,en de 6.000, saiarisj erhoging, welke aan alle ministers wordt toegekend, kan hier g^n oplossing brengen. tekenen, dat zij er tegen is. Daarna werd de gehele begroting op dezelfde wijze aanvaard en kan minister Stikker met een gerust hart de reis naar Indonesië aanvaar- Tweede Kamer geeft salarisverhoging De Tweede Kamer vond het ech- efeen zonderlinge toestand, dat een gister lager salaris zou hebben de anderen genieten en de be grotingscommissie diende daarom ;eQ Rendement in, om het bedrag an 18.000.te wyzigen in •*1000,—. Dit amendement werd •onder hoofdelijke stemming aange- a°men, waarbij de C.P.N. Set aan- den. Omtrent het doel van deze reis deelde hij mede, dat over enkele punten betreffende de souvereini- teitsoverdracht van gedachten moet worden gewisseld met autoriteiten in Indonesië, hetgeen bevorderlijk zou zijn voor rust en orde. Intussen is er nog geen zekerheid, dat de reis zal doorgaan. Er moeten eerst nog enkele problemen worden opgelost. Welke dat zyn, deelde cJiij niet mede. De talen van Rusland (Van onze parlementaire redacteur) De heer Serrarens van de KVP moet niet veel van de communisten hebben en h y vindt in de Tweede Kamer dik wijls gelegenheid om dat duide lijk te doen blijken. De CPN- fractie blijft hem dan het ant woord niet schuldig en daarna moet bij de replieken de katho lieke arbeidersafgevaardigde, die een groot man is in de In terparlementaire Unie, opnieuw zijn vaardigheid ten beste ge ven. Gisteren bij de behandeling van Buitenlandse Zaken uitte die zich in het verwijt aan de heer Gortzak, dat hij met zijn ver melding van zeven volken, die de Sow jet-Unie uitmaakten, ver beneden <$e werkelijkheid was gebleven. „Er zijn." zei hij. „189 volken met 75 verschillende talen in de Sowjet-Unie". Triomfantelijk riep de heer Hoogcarspel van dc CPN„en het Sowjet-bewind heeft ervoor gezorgd, dat al die talen één alfabet kregen!" Daarvoor heb ik de grootste bewondering," gaf de heer Ser rarens met een brede lach toe. „Maar het erge is, dat de paar duizend kranten, welke in die talen verschijnen, en de honder den tijdschriften, maar één taal spreken!" Plotseling bleken de cpmmu- nistische Kamerleden geen en kele taal meer te spreken. V.J Schoonhovense heeft een eigenaardige liefhebberij SCHOONHOVEN. De R(jkspo- litie uit Goudrlaan heeft een einde gemaakt aan een merkwaardige liefhebberij die een ingezetene uit Goudriaan tot strafbare praktijken bracht. Deze gehuwde vrouw, O.-d. H., zond van tyd tot ty'd aan de ad ministraties van verschillende bla den anonieme advertenties, waarin nu eens een verloving, dan een on dertrouw van te goeder naam be kend staande personen uit die om geving werd aangekondigd. Ze koos haar slachtoffers zodanig, dat ze bijvoorbeeld een gehuwde man in ondertrouw deed gaan met een an dere gehuwde vrouw. Zy schepte behagen in de verwikkelingen, die er na publicatie uit voortkwamen. Kortgeleden liep de zaak echter fout voor deze dame. want toen er weer een dergelijke advertentie aan de Schoonhovense Courant ter plaat sing werd ingezonden kwam het schriftuur in handen der politie. Deze slaagde erin de afzendster op te sporen. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Een maand geleden konden wc nog nergens In de winkel een pakje echte Virginia-sigaretten krijgen of we moesten er een pakje Virginia-blend (dat is: gemengd) of een doosje Egyptische sigaret ten bij nemen. Geen Bondstreet zonder Capitol. Enz. Noemt u zelf maar od. En nu Men kan overal weer te kust en te keur de Virginia-sigaretten kopen, pure, extra-mild, finest selection etc., zo veel men maar wil. En van koppelverkoop is geen sprake meer. Hoe komt dat zo? Is er meer Virginia-tabak disponibel gekomen? Is de smaak „om", d.w.z. worden er weer meer Egyptische sigaretten gevraagd, zodat de winkelier ruimer ln zijn Virginia komt te zitten? Niets van dat alles. Wie zeer fijn van tong is en scherp van neus zal een ander antwoord weten. Zit in de duurste sigaretten de meeste Virginia tabak. Twee vragen waarop het ant woord niet gemakkelijk is te geven omdat geen enkele fabriek het ge heim van haar mèlering prijs geeft Maar in de eerste plaats is de Virginia-tabak op zich zelf niet be ter dan de Oriënt-tabak. Dat is een kwestie van smaak En bo vendien is de Oriënt-tabak, die de meeste Nederlanders „niet meer lusten" duurder dan de hoog ge prezen Virginia. Alleen behoeven we die Oriënt-tabak niet in dollars te betalen en kunnen we er dus gemakkelijker aan komen. De Prijsbeheersing heeft voor de sigaretten een gemiddelde prijs vastgesteld. Aan die „middenprijs" moet een fabriek zich houden. De ene soort mag best een paar dub beltjes boven die prijs liggen als dat maar weer wordt goed ge maakt door de lagere prijs voor een andere soort. Het is heel best mogelijk dat een duur merk de fabrikant zelf minder kost dan een Vrijwel alles is „gemengd" Tien jaar geleden, vóór de Consi en de Zuid-Amerikanen op onze tong hadden gebrand, vonden we de geïmporteerde Player maar een ordinaire sigaret en vroegen we, als we iets fijns wilden hebben, naar Simon Artz of Abdullah met een ster. Op het ogenblik vinden dc meesten de import-Player je- van-het. prefereren ze ook de an dere „Virgina" en trekken ze voor dc beste Oriënt sigaret de neus op Onze neus Bij die neus pakt hen nu de si garettenhandel al gebeurt dat ze ker niet met kwade bedoelingen er alleen maar gedwongen door de omstandigheden en de roker zelf. De sigarettenfabrikant moet ook roeien met de riemen die hij heeft. Hij moet zijn Virginia-tabak (voor zijn „Engelse" sigaretten) uit Amerika betrekken. Daar moet hij dollars voor betalen en daar zit Nederland niet al te ruim in. Dat had u zeker al eens eerder verno men. Het gevolg is, dat de fabri kant veel minder Virginia-tabak krijgt dan hij nodig heeft om aan de vraag naar Virginia-sigaretten te voldoen. Dus maken de fabrie ken Virginia-sigaretten van Oriënt- tabak. Dat is het antwoord op de vraag hoe het komt dat wij tegen woordig zo gemakkelijk „Virginia" kunnen krijgen Een volkomen „pure" Virginia- sigaret wordt haast niet gemaakt, cok in Engeland en Amerika niet. Bijna steeds zijn de Virginia- met de Oriëntaalse tabakken gemengd. Met mêleren en sauzen kan de fa brikant wonderen doen. Zo is het mogelijk, dat wij op het ogenblik zogenaamde Virginia-sigaretten ro ken, die voor een zeer groot deel uit Orient-tabak zijn gemaakt, maar zó stei'k met een Virginia- smaak zijn „aangesausd", dat de meeste mensen er niets van mer ken. Alleen de fijnproever proeft er toch altijd nog de Oriënt-smaak doorheen. „Die is nooit helemaal weg te werken" zei een sigaretten- fabrikant ons. Wij vragen ons af of op deze manier de Nederlandse smaak zich toch niet langzamerhand weer aan de Oriënt-tabak gaat wennen. Dat zou met het oog op de deviezen- moeilijkheden alleen maar voorde lig zijn. Hoe duurder hoe beter? Zijn nu de duurste merken de beste? goedkoop merk Dat een dure si garet dus helemaal niet „beter" behoeft te zijn dan een goedkope, kan ieder nu zelf wel concluderen Men kan ook zeggen, dat de „dure" rokers het de „goedkope" rokers financieel gemakkelijker maken om aan sigaretten te komen. Overigens moet men niet verge ten, dat we met onze prijs maar een zeer gering gedeelte van de werkelijke „waarde" van de siga ret betalen. Laten we voor het gèmak eens een dure sigaret nemen, die een gulden per pakje kost. Daarvan gaat 62 cent naar de accijns, drie cent naar de omzetbelasting, drie cent naar dc grossier, vijftien cent naar de winkelier, zodat er voor de fabrikant van die gulden maar ze ventien cent overblijft Daar moet hij zijn fabriek van laten draaien en hij wil er graag ook nog wat aan verdienen Maar bovendien moet hij er zijn tabak van kopen. Een kind kan zo uitrekenen dat het verschil van een paar kwartjes in prijs op zijn hoogst een verschil van een paar centen in „waarde" betekent. Als u straks een van de achttien millioen sigaretten opsteekt, die wij in Nederland met z'n allen per dag gebruiken, blaast u dus heel wat problemen de lucht in. JEen sigaret moet men genieten Bescherming van heilige plaatsen in Jeruzalem gevraagd DEN HAAG. De Tweede Ka- mer heeft gisteren een motie van pater Stokman (K.V.P.) aangeno men, waarin aangedrongen wordt op beveiliging van de heilige plaatsen in Jeruzalem. Zij is van mening, dat- in afwachting van de beslissing daaromtrent vast voorlopige voor. zieningen moeten worden getroffen. (Ingez. Med.) Uil Het Nederlandse merk met Wereldreputatie 15*1 i#«i i r Schuchtere douairières en onvoorzichtige jreules (Van onze parlementaire redacteur) De Zuid-Hollandse chruteluk- hiitorwclic Gedeputeerde mr. Schmat stak de vorige week in de Kamer een beetje dc draak met de voorzichtige wijze, waar op minister Stikker zich in zyn memorie van antwoord had uit gelaten. De schuchterste Haagse douairière, zeide hij, zou 't zich tot een eer rekenen, als zij zich even voorzichtig uitdrukte. Gistermiddag bleef de minis ter daarop het antwoord niet schuldig. „Ik weet niet," zei hij, „waaraan ik de voorkeur zou geven, aan 'n schuchtere douai rière. of aan een onvoorzichtige freule." Als door ccn angel ge stoken schoot freule Wtteivaal van Stocttwegen, het vrouwelijk lid der christclijk-historische fractie uit haar bankje omhoog. Maar toen zij begreep, dat hier een ministerieel grapje gelan ceerd was, dat wel eens uit kon lopen op een invitatie om een volgende keer deel uit te maken van de Nederlandse delegatie bij de Verenigde Naties, gelijk die haar collega's mevr. Forta- nierDe Wit cn mcj. Klompé in de schoot was gevallen, stem de zij in met het lachen om haar heen. (Ingez. Med.) HnnrkwecUi rentezcgels ouderdomspensioen invaliditeitswet civiele procedure» arbeidswet ena- Algemene opmerkingen: Verschillende malen werden ons vragen gesteld over de komende huurverhoging. Ons antwoord was steeds, dat bijzonderheden eerst konden worden meegedeeld nadat de desbetreffende wet bij de Statcn- Generaal was ingediend. Thans kan aan de hand van al gemene inlichtingen, welke de Re gering aan de Tweede Kamer heeft verstrekt, worden meegedeeld, dat het in het voornemen ligt de verho ging van 15% tc doen gelden voor alle huren, zoals deze golden op 1 Mei 1940, behoudens in gevallen, waarin deze huur sindsdien correc tie heeft ondergaan en behoudens de inmiddels toegestane verhoging in geval van samenwoning. Deze eventuele correcties en verhogingen zullen naast dc nieuwe huurverho ging van kracht blijven. Verder deelt de Regering nog mede, dat de hulseigenaren een huurverhoging van 15% geheel no dig zullen hebben ter bestrijding van de gestegen kosten en lasten De op dit gebied beschikbare gege vens wijzen nl. uit, dat ter zake van de stijging van overheidslasten (o.a. grondbelasting en veelal gemeente en waterschapslasten) alsmede van verzekeringspremies e.d. een huur verhoging van 5% gewettigd is. ter wijl daarnaast een huurverhoging van 10% niet meer is dan het acqui- valent van de stijging van de on derhoudskosten. voor zover deze inderdaad ten laste van de eigena ren komen. In aansluiting nu aan deze Rege ringsmededeling willen wij onze lezers er nadrukkelijk op wijzen, dat zij zich thans nog op generlei wijze schriftelijk tegenover de huis eigenaar moeten binden ten aanzien van de komende huurverhoging Wel weet men nu wat de algemene richtlijnen zijn, doch nog niet hoe precies de uitwerking zal zijn. Wie thans reeds een mondeling of schrif telijk verzoek krijgt, kan hier rus tig neen op zeggen, zonder bevreesd te zijn. dat hij uit dien hoofde bv. een huuropzegging kan krijgen. Vorenstaande waarschuwing heeft nog meer kracht gekregen door de mededeling van de Minister-Presi dent, dat de huurverhoging in elk geval niet op 1 Januari zal kunnen De Protestant, die van het vasteland van Europa komt, vindt de ontmoeting met de Kerk van Engeland altijd verrassend en interessant Hij ontdekt aanstonds het geheel eigen karakter der Anglicaanse Kerk. Zij is Kerk-der-Reformatie, maar stoorde zich niet aan continentale invloeden. De Engelse Reformatie verliep tamelijk behoudend. Er kwam geen breuk met het kerkelijk verleden, zoals in Duitsland. Er kwam geen kerksplitsing. Alleen het middeleeuwse wezen der Kerk werd hervormd, maar bleef in feite gehandhaafd. Zo ontstond een Kerk, die reformatorisch én katholiek is. Dat wil zeggen: de Kerk bleef episcopaal van karakter, gebouwd op de bisschoppen. Zij zijn ook thans nog degenen, die de meeste invloed hebben op de gang van zaken. Zij confirmeren de gemeenteleden, bezoeken de gemeenten. Hun ambt is van zuiver geestelijke aard. Er is een ander feit. De Kerk is in Engeland „mother of nation". Eenmaal was de koning van het land reformator der Kerk. En het ko ningschap beschermt de Kerk. De vorst is haar patroon. Voor het aardse voortbestaan der Kerk heeft de koning de verantwoordelijkheid op zich genomen en behouden. Hij is het, die de bisscoppen tot hun ambt roept. En, op zijn beurt, wijdt de aartsbisschop van Canterbury de koning tot zijn ambt. Staatskerk is de Kerk van Engeland daarmede niet. Zij is alleen: nationale Kerk, de kerk van het volk en van het ko ninkrijk van Engeland. In de derde plaats is er in de En gelse Kerk nooit strijd om de „Be lijdenisgeschriften". Er is van oude tijden één grondslag-van-eeuwen: het „Book of Common Prayer", het gebedenboek. Het is nog onveran derd sedert 1550, toen het werd vast gesteld en als basis diende voor de Engelse Reformatie. Het Engelse gebedenboek heeft tot inhoud de schat der liturgie van de Kerk. En deze schat is zeer groot en waardevol. Het is bezit van elk lid der Kerk. De godsdienstoefening volgt steeds het Book of Common Prayer. De Kerk van Engeland is voorts uitgangspunt voor het godsdien stig leven. De Zondag begint met de vroege communie, dan volgt Deze week: in Kerk en Wereld de hoofddienst, met prediking, ge bed en gezang en in de namiddag weer zulk een dienst. Er is dus elke Zondag viering van het Avondmaal. In de week zijn er in vele gemeen ten bidstonden, 's morgens en/of 's avonds. De liturgie der Engelse kerk, haar feesten ook, maken het gods dienstige leven rijk en feestelijk. Zonder de dikwijls prachtige koren, zou dc liturgie aan rijkdom verlie zen. Bovendien is de uitwendige „aankleding" indrukwekkend Niet alleen de priester heeft zijn kleurig ambtsgewaad, ook lector en koor. En zelfs de koster! De gemeente knielt bij het gebed en staat tijdens het zingen. Zij is in haar geheel in geschakeld in de godsdienstoefening der Kerk en maakt de dienst tot een plechtig, maar toch bewegelijk geheel. In dit verband is het duidelijk, dat in Engeland de kerkdienst veel min der dan bij ons een „luisterdienst" is, luisteren naar één man. de pre dikant. die zijn preek houdt, als het centrale der godsdienstoefening. Daarom ontbreekt bij ons veelal wat in de Engelse Kerk feitelijk nooit ontbreekt: de feestelijk- heid van het betrokken zijn der gehele gemeente bij de gang van dc dienst. Ten dele vinden wij dit terug, in Den Haag b.v in de diensten der Duinoordgemeente (Kloosterkerk) cn thans ook, zij het enigszins geva rieerd, in die van de Maranatha- kerk. Doch deze diensten zijn nog slechts zwakke voortekenen van een hernieuwd liturgisch bewustzijn in de Hervormde Kerk. Voortekenen die ook niet overal een hartelijk welkom worden geheten Vervolgens is er ook weer een nauw verband tussen reformatie in Duitsland en Engeland. Want de re formatie gaf de Engelsen de Bijbel in de eigen taal. Hij bleef grondslag en bron voor leer en leven. Ook door regelmatige voorlezing in de kerkdiensten. Én de Bijbelkennis is een integrerend deel van de Engelse theologie. Deze kennis ook wordt op alle scholen bijgebracht. Het volk weet. ook al is het ontkerkelijkt, nog van d0 Bijbel af! Zo leeft de Kerk van Engeland voor een groot deel uit de traditie. Overal men zie maar eens rond in Oxford en Cambridge! zijn nog heden ten dage die dingen levend en levendig, die het in de Middeleeu wen al waren, of die uit de tijd der Reformatie stammen. Wat bij ons veelal in de stormen der eeuwen uit eengevallen is en verdwenen, wordt in Engeland bewaard en verzorgd. In zulk een Kerk vervult de theo logie begrijpelijkerwijs een andere functie als bij ons. Er bestaat geen „leer der Kerk", zoals er een „leer van Luther of Calvijn" is, die haar eigen kerktype gaf en behoudt. De dogmatiek, als een voortdurend ontwikkeling, beweging en voort gang zijnde bron en fundament voor de leer-der-kerk, speelt in Engeland nauwelijks een rol. Maar wel de Bij belkennis, de geschiedenis van Kerk en wetenschap, de pa tristiek vooral ook. Dat wil zeggen: men leeft theolo gisch sterk bij de studie van de La tijnse en Griekse „vaders". De rol, die bv. in onze Kerken der refor matie, de teer van de rechtvaardi ging door het geloof speelt, kan in Engeland nooit gespeeld worden. Immers, er heeft daar geen ontmoe ting met Luthcr plaats gehad. En daarom zijn ..richtingskwesties" in feite óf onbestaanbaar, óf tot zo mi nimale proporties teruggebracht, dat zij nooit het leven der Kerk en der gemeente beïnvloeden of storen. Maar dit alles maakt ook. dat de Kerk in Engeland een geheel ande re positie inneemt in het publieke leven als de Kerk van het continent De aartsbisschoppen en een aantal bisschoppen hebben ambtshalve hun plaats in het Hogerhuis. Universiteit en Kerk zijn nauw aan elkaar ver bonden. Er is geen anti-kerkelijke beweging onder het volk. Er ia alleen saecularisatie Maar ook de meest onkerkelijke Engelsman zal het onmiddellijk voor de Kerk opne men, indien zij publiekelijk wordt aangevallen. De politieke partyen zijn niet onderscheiden door haar positie tegenover de Kerk Neen. de Kerk is „mother of nation" en onder het volk is de atmosfeer merkbaar van een soort vanzelfspre kende „christelijkheid". Daarom ook heeft de Kerk van Engeland een bijzondere betekenis voor de Oecumenische Beweging. Eerstens is de Anglicaanse kerkfa- milie de grootste, die er is: 400 An glicaanse bisschoppen vormen de Lambethconferentie! Maar de Kerk van Engeland staat voorts tussen de Protestanten en R. Katholieken in en vzrricht aldus haar verbindende taak. Veel zouden wij uit de Engelse Kerk willen overnemen of verkrij gen. Andere dingen zouden niet pas sen bij ons volkskarakter of by ons nu eenmaal historisch Calvinisme of Lutheranisme. Indien wij evenwel de vreugde van de eredienst in onze gemeenten konden Verwerven, zou. zonder con cessie aan bet historisch gegroeide, toch ook de Kerk der Reformatie in onze landen tot velen weer met nieuw geluid gaan spreken. worden ingevoerd. Wanneer wel, is nog niet bekend. Vraag: Mevr. E. P. heeft door ingrijpen van het plaatselijk bu reau voor de Prijsbeheersing haar onderhuur zien teruggebracht met 10,per maand. Mag nu, hetgeen te veel is betaald, op de komende huur in mindering worden gebracht? Antwoord: Neen, tenzij de hoofdbewoner daarmede instemt. Mocht deze niet bereid zijn het te veel betaalde te restitueren, dan doet men goed om de hulp van het bureau voor de Prijsbeheersing weer in te roepen. Vraag: H. A. v. K. Deze vraagt of een rekening voor onderhouds werk moet worden betaald, nu on danks een daaromtrent gedaan ver zoek het aangewezen bureau voor de Prijsbeheersing niets van zich laat horen. Antwoord: Gelet op het feit, dat hier de deurwaarder in ge mengd is, kan betaling onder pro test geschieden. Dezerzijds zal het Directoraat-Generaal voor de Prij zen op deze zaak worden gewezen. Vraag: J. G. te U. wil weten hoe hoog de uitkering Noodwet Ouder domsvoorziening voor zijn moeder zal zijn. Antwoord: Hierop is slechts een afdoend antwoord te geven wan neer U nauwkeurig opgeeft of Uw moeder inkomsten heeft, zo ja, welke deze zijn cn hoeveel ze be dragen. Vraag: A. M. ziet zich gesteld voor het feit, dat zonder zijn toe stemming bij het verbreken van een verloving artikelen uit zijn woning zijn weggehaald toen hij af wezig was. A n t w o o rd: Als de feiten zich hebben voorgedaan zoals U om schrijft, dan kan dit. wanneer U do politie hiermede in kennis stelt, voor degene, die de artikelen heeft weggehaald, ernstige gevolgen heb ben. Indien men dan ook in ge breke blijft die artikelen terug te geven, dan dient U naar de politie te gaan. Men dient echter de politie er eerst in te halen wanneer er in feite sprake Is van inbraak, dan wel diefstal. Vraag: J. C. F." wordt aange sproken voor het betalen van ver zekeringspremie, omdat hij niet in gevolge de m de polis gestelde ter mijn de verzekering heeft opgezegd. Kan hier iets aan gedaan worden? Antwoord. Het is zo jammer, dat zeer veel mensen een verzeke ring aangaan zonder nauwkeurig te lezen welke verplichtingen ze op zich nemen. Een opzeggingstermijn van 3 maanden is zeer zeker gang baar. Slechts de verzekerings-maat- schappij kan, wanneer ze precies weet wat er aan de hand is. wel licht kwijtschelding van betalen geven. In het algemeen willen wij hier nog opmerken, dat velen al te ge makkelijk op het verzekcringsge- bied verplichtingen aangaan, waar toe ze wel eens opgewekt worden doordat sommige agenten niet vol doende vertellen welke lasten de verzekerde op zich gaat nemen. Laat U daarom steeds nauwkeurig door de agent over alles wat U op U gaat nemen, voorlichten. Vraag' W. P. vraagt of nog zegels kunnen worden geplakt voor iemand, die ouder is dan 35 jaar. Antwoord: Neen, dat kan niet. Het plakken moet begonnen zijn vóór het 35e jaar. Of over enige ja ren nog de Noodwet Drees. zoals wij die thans kennen, in volle om vang kenc zal gelden, is nu nog niet be- David Lilienthal neemt ontslag WASHINGTON. Davld Lillen- thai heeft ontslag genomen als voorzitter en lid van de Amerikaan se commissie voor atoomenergie. Het ontslag gaat in op 31 Decem ber. In een brief aan president Tru man schrijft Lilienthal. dat een van de voornaamste redenen voor zijn ontslagaanvrage ls „vryer te kun nen deelnemen aan de discussie in openbare aangelegenheden". De president heeft het ontslag „node en met de grootste spijt" aanvaard. Enige tijd geleden was Lilienthal het mikpunt van felle aanvallen, omdat hy het atoomgeheim niet voldoende beschermd zou hebben.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3