ONBEWAAKTE OVERWEG Jndië-deserteurs", die weigerden zich in te schepen voor de krijgsraad Het weerschip Cirrus op station bij IJsland Chanis verscheurt zijn ontslagbrief Verbouwde Cumulus uitstekend geschikt voor de dienst is- Ellen Key, aller opvoeders en ouders moeder Donderdag 24 November 1949 5 Verdediger: misbruik'van dienstbevel Merkwaardige consequen ties van ministerieel besluit Twee zogenaamde „Indië-descr- tfurs". die in de nacht van 27 op 28 October in het detentiekamp Schoonhoven geweigerd hebben het dienstbevel om zich voor insche ping op de „Zuiderkruis" gereed te maken, op te volgen, stonden Woensdagmiddag voor de krijgs raad te velde West, zitting houdend in Rotterdam, terecht. Voor deze zaak bestond zeer gro te belangstelling; de publieke tri bune kon de toeloop nauwelijks verwerken en de banken voor mi litaire autoriteiten en pers waren zwaar overbezet. Zoals men zich wellicht herinne ren zal. betekende de inscheping van de deserteurs voor Indonesië een verandering in de tot dusverre gevolgde procedure. In plaats van de militairen tot vaak zeer zware vrijheidsstraffen te veroordelen, wilde men hen in de gelegenheid stellen alsnog op de normale ma nier hun dienst overzee te vervul len. Van de groep van 193 mannen, waarmee dit experiment werd uit gevoerd. zijn 161 scheepgegaan; elf weigerden in Schoonhoven in de truck, die hen naar Rotterdam zou brengen, te stappen en 22 trokken zich op het laatste ogenblik in Rot terdam nog terug. De 22-jarige soldaat Nicolaas de Pater uit Uithuizen verklaarde op de bewuste nacht: „ik ben onder geen beding bereid naar Indonesië te gaan. Ik kan me niet verenigen met het standpunt van de militaire autoriteiten inzake uitzending van troepen naar Indonesië." De auditeur-militair mr A. W. baron van Imhoff noemde in zijn requisitoir de berechting van de honderden deserteurs. die de krijgsraad in de afgelopen drie jaar voor zich had zien verschijnen, een glazen huisje. Iedereen wilde en kon er binnen kijken. Hij geloofde dat die berechting wel juist was geweest, want er zijn nooit stenen geworpen naar dat huisje. De minister nam het standpunt in. dat deze gezonde jongens, die* geen criminele inslag hebben, beter naar Indonesië konden gaan. dan in de gevangenis zitten. Hoewel deze verdachte opzettelijke ongehoor zaamheid ten laste gelegd, vloei de dit feit voort uit de desertie. Daarom wilde hij naar de gewone maatstaf van desertie requircren. Het feit, dat de troepen nu binnen zeer afzienbare tijd toch terugkeren, wilde hij niet zeer strafverminde- rend beschouwen. Later zou wel licht bij algemene maatregel dit verschil met vroeger worden geni velleerd. Hij eiste 3 jaar met aftrek en ontslag uit de militaire, dienst. Test-case De eerste raadsman van verd., dr mr W. Schuurmans Stekhoven, be handelde de zaak, die hij als een test-case beschouwde voor de an dere 28 weigeraars, de 250 deser teurs. die nog in Schoonhoven zit ten en de verscheidene honderden, die in het land ondergedoken zijn. uit een meer algemene gezichts hoek. Hij noemde de tenjasteleg- ginr niet erg gelukkig. Het bevel wees de weg naar vrijheid of voort gezette berechting. De bedoeling Scheveningen Radio waarschuwt vissers Zendinstallatie wordt misbruikt Scheveningen Radio heeft zich met een dringende waarschuwing tot alle Nederlandse vissersschepen gericht om niet uit te zenden op 166 m. voor onderling gebruik, om dat dit de golflengte van het kust- statlon is. Ook het uitzenden op 182 m., de internationale bootgolf. kan fataal zijn. Dit met het oog op eventuele signalen van in nood ver kerende schepen. Het schijnt meermalen voor te komen, dat de twee genoemde golf lengten worden gebruikt voor on derlinge gesprekken. Soms ook worden er liedjes over uitgezonden, waarbij wel eens onbehoorlijke taal wordt uitgeslagen. Vorig jaar, toen dit euvel ook veelvuldig voor kwam, zijn per radio en schrifte lijk de organisaties op de hoogte gebracht. Hierna ging het een tijd lang goed, maar thans heeft het misbruik weer ongekende vormen aangenomen. In het belang van de Nederlandse visserij en de dienst van het kuststation wordt nu de medewerking van alle vissers in geroepen om het kwaad te bestrij den. Als één van hun collega's op zee noodsignalen uitzendt en Sche veningen Radio deze niet opvangt omdat de golflengte voor andere doeleinden wordt gebruikt, kan dit de verschrikkelijkste gevolgen heb ben. Van Mook critiseert V.N. SEATTLE. In een interview te Seattle heeft de voormalige Neder landse luitenant-gouverneur gene raal dr H. J. van Mook critiek uit geoefend op de V.N. omdat deze de onafhankelijkheid van Indonesië heeft doorgedreven eer de rust was hersteld. ..Mijn gedachte was, de rust in het land te herstellen vooraleer de on afhankelijkheid werd verleend en We waren heel aardig op weg toen de Veiligheidsraad zich met de zaak Smg bemoeien". ..De voornaamste vraag is nu. of de centrale regering al dan niet vol doende overwicht zal hebben om üch een krachtige positie te ver schaffen. Het zal. een moeilijke taak z'jn, alle staten met elkaar in har monie te brengen". Later bepleitte Van Mook in een zcae op de regionale conferentie *an het instituut voor de betrekkin gen in het gebied van de Stille JJceaan een collectieve politiek van £e Westerse democratieën in hun strekkingen met Azië. ervan was een schifting te berei ken. Maar het kan niet in de bedoe ling van de minister gelegen heb ben een tweede strafbaar feit uit te lokken, waar een veel zwaardere straf op staat dan op het eerste. Was hier eigenlijk geen sprake van misbruik van dienstbevel? Pleiter vroeg zich af. of de militairen de strekking van het bevel wel hebben begrepen. Ze waren totaal van de buitenwereld afgesneden, wisten niet van de gunstige afloop van de R.T.C.. van de stopzetting van de troepenverschepingen (althans van vechttroepen) etc. Deze jongen was orincipieel tegen deelname aan de bevechting van vrijheidsstrijders. Voorts heeft de generale preven tie door de totaal gewijzigde om standigheden een geheel ander ka rakter gekregen; 'de verblijfsduur in de tropen wordt thans op hoog stens 9 maanden geschat en ten slotte kan „Indië-desertie" binnen kort in het geheel niet meer ge pleegd worden. Pleiter was van oor deel dat op grond van al deze over wegingen, de strafmaat aanzienlijk moest worden verlaagd. Mr. Proper belichtte als tweede verdediger nog eens de ideële mo tieven. die de jongen tot zijn hou ding hadden gebracht. Hij had zich een persoonlijke mening gevormd en kon niet anders doen dan deze naleven in zijn gedragingen, zelfs als hij daardoor in conflict zou ko men met de wet. De Pater zei. toen hij tenslotte het laatste woord kreeg: „Ik ben bereid hier in Nederland mijn dienstplicht te vervullen. Dat is nu eenmaal niet anders mogelijk. Maar voor het overige: er is voor mij geen andere weg dan deze." Uitspraak: 2^aar en 11 maanden De zaak tegen de tweede militair, de 20-jarige Rutger Willem van Kempen uit Groningen, was vrij wel analoog aan de eerste. Ook hij had geweigerd in de auto te stap pen. Ziin overwegingen waren deels politiek, deels persoonlijk van aard. Tegen hem werd dezelfde straf ge- eist Zijn verdedigsters mevr. dr T. Soenito-Heijligers. wees op de ide- ele motieven, die door de hogere legerleiding onderschat en veron achtzaamd zijn. toen deze nieuwe maatregel getroffen werd. En hoe kan men deze man wegens desertie veroordelen, als hem dienstweige ring tenlaste is gelegd. Haar cliënt was helemaal niet van plan ge weest ongehoorzaam te ziin. Hij was in een dwangpositie gebracht. De krijsraad heeft de beide mi litairen na afloop van de zitting veroordeeld tot 2 jaar en 11 maan den met aftrek sedert 28 October 1949 (vertrek van de Zuiderkruis) en ontslag uit de militaire dienst. HET was In September 1947. dus nu ruim twee Jaar geleden, dat het Nederlandse weerschip Cirrus, onder bevel van kapitein Groen, van Rotterdam uit zee koos om voor de eerste maal haar station op de Atlan tische Oceaan tegenover de Golf van Biscaye, te bezetten voor ongeveer drie weken achtereen. Het Belgische weerschip loste de Hollanders, tel kens wannMr de Cirrus naar huis ging, af. In totaal maakte de Cirrus aldus zestien reizen en bewees daarmee tesamen met de weerschepen van de andere landen rondom de Atlantische Oceaan, onschatbare dien sten voornamelijk ten behoeve van het uitgebreide luchtverkeer over de Atlantic. Grote ruimten voor recreatie De ervaringen, die men met deze weerschependienst in de loop van de naoorlogse tijd had opgedaan, werden dit jaar op een conferen tie in Londen uitvoerig besproken. Deze besprekingen waren aanlei ding het in 1946 gesloten verdrag ten aanzien van de weerschepen dienst enige belangrijke wijzigingen te laten ondergaan. In de eerste plaats werd het aandeel, dat ieder land in verhouding tot zijn lucht verkeer over de Oceaan, aan de weerschependienst moest bijdra gen. aan de inmiddels veranderde omstandigheden aangepast, wat voor Nederland tengevolge had, dat het op grond van het groter geworden aandeel in de luchtvaart niet één maar twee weerschepen in dienst zou moeten houden. Voorts werd besloten met het oog op de zeer hoge kosten, het aantal weerschipstations terug te bren gen van 13 op 10. De toestand is nu zo, dat in het komende jaar Amerika in totaal met 14 schepen aan de dienst zal deelnemen, En geland met vier, Frankrijk met twee, Nederland met twee. Noor wegen met twee en Canada met een. België is dus als weerschip- exploitant uitgevallen. Tot de lan den die alleen een geldelijke bij drage leveren behoren nu Ierland, Portugal, Mexico, Zwitserland, IJsland, België, Denemarken en Zweden. Reorganisatie Onmiddellijk nadat in Londen de besluiten aldus genomen wa ren heeft de Rijksluchtvaartdienst in samenwerking met het K.N.M.I. het omvangrijke werk van de re organisatie van de Nederlandse weerschependienst aangepakt. Toen de dienst kort na de bevrij ding nog georganiseerd moest wor den kon Nederland beslag leggen op twee Amerikaanse fregatten, die onder de namen Cirrus en Cu mulus naar Nederland kwamen. De Cumulus hield men als reserve- schip in petto terwijl de Cirrus, ontwapend als oorlogsschip, zo goed mogelijk zonder ingrijpende verbouwingen tot weerschip werd ingericht. Hoewel gebleken is, dat dit type schip niet alleen snel, doch ook buitengewoon zeewaardig was. beantwoordde het toch niet aan het doel, waartoe het in dienst was gesteld. In het bijzonder het ge brek aan ruimte bleek, zowel ten- opzichte van het uitvoeren van de diensten, als ten aanzien van de onderkomens van personeel en zeelieden, een ernstige handicap. In de loop van de twee jaren weerschependienst kreeg men een goed inzicht omtrent de tekortko mingen van de inrichting van de Cirrus, alsmede een waslijst van wensen en verlangens, die het per soneel ten aanzien van eventuele verbeteringen koesterde. Rigoureuze verbouwing Nog voor dat de Cirrus van haar laatste tocht naar de Atlantische Oceaan terugkeerde werd het re serveschip Cumulus naar de werf van de N.V. Scheepsreparatiebe- ririjf Niehuis en Van den Berg aan de Waaldijk te Rotterdam ver haald voor het ondergaan van een rigoureuze verbouwing, die niet alleen het inwendige,maar zelfs het uiterlijk doet veranderen. Stuurman Koster van de Cirrus, die nu op de Cumulus is overge stapt, liet ons tijdens een rondlei ding zien, hoe deze Cumulus in geen enkel opzicht meer op de Cir rus lijken zal. De meeste ruimte heeft men gewonnen, door de dek huizen op het hoofddek naar het achterschip uit te breiden. Zo ont stond de mogelijkheid in de eerste plaats om de verblijven van me- teo's, telegrafisten en zeelieden, ruim en geriefelijk in te richten, in de tweede plaats ruimte te scheppen voor de broodnodig ge bleken recreatiezalen en in de der- de plaats de werkplaatsen zodanig te vergroten, dat de vroegere ruim ten er enige malen in kunnen rondwentelen! Ook de verblijven van de zeevarenden worden een stuk verbeterd Zo wordt voor de kapitein op het bovenbrug een "nieuw verblijf gebouwd aanslui tend op een zeer ruim stuurhuis, dat belangrijk hoger komt te lig gen dan de oorspronkelijke brug. Wanneer geen onverwachte te genslagen zich voordoen, hoopt men met de Cumulus in Januari van het volgend jaar, om precies te zijn op 21 Januari op het nieu we weerstation in de Atlantische Oceaan op post te liggen. Dit sta tion is enigszins verplaatst, want het ligt nu op 45 graden N.B. en 16 graden W.L. of wel in W.N Westelijke richting van Kaap Fi- nisterre Kapitein Groen zal weder om gezagvoerder zijn. Ook de Cir rus, die thans in de Waalhaven ligt, zal door Niehuis en Van den Berg in dezelfde gedaante als de Cumulus worden gebracht. De Cirrus hoopt men dan in Juli van het komend jaar in dienst te kun nen stellen. De Cirrus zal dan naar een geheel andere hoek van de At lantische Oceaan gaan, namelijk naar het station in het barre Noor den, dat op 62 gr. N.B. en 33 gr. W.L. gelegen is in de buurt van LJsland Hier lost de Cirrus enige malen het Amerikaanse weerschip af, terwijl het ook enige „tornen" zal waarnemen op een Engels weerschipstation. Zijn „afzetters" werken tot dusverre met tra a ngas bom men PANAMA. Te Panama zijn ongeregeldheden voorgevallen, waarbij een kind werd gedood en verschillende burgers en po litiemannen gewond werden. De politie opende het vuur, toen de voormalige president Chanis, die Zondag door de politie werd afgezet, Dinsdagmiddag in de Nationale Vergadering zijn ontslag introk en, vergezeld van een grote menigte, naar het paleis van de nieuwe president trok. EVENALS IN NEDERLAND staat de landbouw in Canada op zeer hoog peil. De Canadese boeren hebben de modernste landbouw machines tot hun beschikking om zo efficient mogelijk te werk te kunnen gaan. Hier ziet u een oogstmachine (de z.g. combines) aan het werk te Regina (Saskat chewan). Deze machine maait, dorst en stort tenslotte het graan in een gereedstaande auto. Lagerhuisleden hebben critiek op Lord Pakenham LONDEN. Lord Pakenham, de Britse minister van Burgerlucht vaart, die er door de president van het Britse hof van onderzoek schriftelijk van beschuldigd was, de gehele verantwoordelijkheid voor het ongeluk met de „Nijme gen" onverdiend op gezagvoerder Parmentier te hebben gelegd, heeft over deze zaak gisteren in het La gerhuis nog het een en ander moe ten horen. Nadat de parlementaire secretaris van genoemd ministerie, George Lindgren. verklaard had, dat lord Pakenham „bijzonder be zorgd was" over de beschuldiging van de president van het hof, T. P. McDonald, stelde Anthony Eden vast, dat een onderzoek geen enkel nut heeft, indien een minister het resultaat daarvan toch eenvoudig kan verwerpen. Lindgren ant woordde daarop, dat het een „ge wone gang van zaken" is, wanneer een minister er een eigen oordeel op nahoudt. De oppositie was het daarmede echter niet eens en ver klaarde. dat de kwestie binnenkort opnieuw ter berde zal worden ge bracht. Stijgende onveiligheid op Oost-Java BATAVIA In Oost-Java, in het bijzonder in de omgeving van Malang. neemt het aantal overval len en berovingen sterk toe. Een auto van deze gemeente, die Dinsdag naar Kotalama reed voor het uitbetalen van arbeiders, werd door een bende van zes man over vallen. Deze maakte zich meester van twintigduizend, gulden en van de auto. De kwitanties van de waterlei ding en de telefoondienst worden blijkens een officiële mededeling niet meer aan huis aangeboden, omdat men gevaar loopt overvallen te worden. Twaalf ondernemingswachters van de landbouw-proeftuin te Pekukuhan bij Modjosari zijn door een bende ontvoerd. Twee nachten tevoren werden in deze omgeving drie politie-beamb- ten met hun wapens ontvoerd. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is de hoofdagent van politie van het marine-etablisse ment te Surabaja vermoord. Het lijk, waarvan het hoofd overdekt was met kapwonden, is in de rivier teruggevonden. Twee agen ten, die hem begeleidden, zijn eveneens verdwenen, alsook een drietal automatische wapens en een hoeveelheid munitie. De Cirrus, wachtend in de Waal haven op haar beurt te worden verbouwd door Niehuis en Van den Berg. Weduwe Ludcndorff staat als laatste te Miinchen terecht MÜNCHEN Heden is, voor het gerechtshof te München, belast met zuiveringszaken, het belangrijkste hof in zijn soort in Duitsland, het proces begonnen tegen de twee-en- zeventigjarige Mathilde Luden- dorff, weduw? van de bekende generaal-veldmaarschalk Luden- dorff, in de eerste wereldoorlog chef van de Duitse generale staf onder veldmaarschalk Von Hin denburg. Mevrouw Ludendorff zou het nationaal socialistische bewind in Duitsland hebben gesteund, onder meer door het publiceren van hon derden boeken en pamfletten, waarin het optreden van Hitier •jegens Joden, Vrijmetselaars en de Protestantse en Katholieke kerken, werd verdedigd. De openbare aanklager eist, dat mevrouw Ludendorff in de cate gorie der „grote nationaal socia listische misdadigers" wordt ge rangschikt. Aanhangers van mevrouw Luden dorff hebben het zuiveringshof te München brieven gezonden waarin zij verklaren dat zij „de grootste vrouwelijke filosoof in de wereld is" en „de nieuwe geestelijke leidster". Een afgevaardigde van de min derheid. Illueca. had voorgesteld dat de president voor de vergade ring zou worden geroepen om de omstandigheden te verklaren, die hem er toe gebracht hadden ontslag te nemen. Ofschoon deze motie door de meerderheid werd verwor pen. verscheen Chanis voor het parlement cn. door Illueca onder vraagd. verklaarde hij met bewo gen stem gedwongen le zijn ge weest. De voorzitter deelde hierna mede dat Chanis het recht zou hebben op ziin ontslag terug te komen. Er ontstond toen groot tumult. Te midden van het lawaai verscheurde Chanis ziin ontsldgbvief onder de toejuichingen van het publiek op de tribunes en men mae aannemen, dat deze wending door het parle ment werd goedeekeurd. Illueca verzocht de gehele vergadering Chanis naar het bureau van de pre sident te vergezellen en hii richtte een oproep tot de bevolking de eigenlijke president van de repu bliek te steunen. Ondanks het optreden van de po litie, die van traangasbommen ge bruik maakte om Chanis cn de me nigte te beletten zich naar het pa lcis van de president te begeven, trok de stoet door de voornaamste straat van de stad. De toestand werd ingewikkelder dan ooit, want ofschoon Chiari. de vice-president die voor het Hoog gerechtshof bij het ontslag van Chanis de eed heeft afgelegd, het presidentiële paleis bezet, mag men aannemen dat Chanis nog president 1849 11 DECEMBER 1949 JOLLEN KEY, weet u nog wel?: onze moeders en grootmoeders waren altijd vol van haar. Laat nu een toevallige blik in een encyclopaedic verraden, dat het 11 December al honderd jaar geleden is, dat de be roemde Zweedse te Sundsholm geboren is en dat het alweer 23 jaar geleden is, dat zij aan het Vatternmeer overleed. Voor eenenzeventig jaar werd Ellen lerares cn zy hield dat tuiintip seizoenen vol op zich zelf niets bijzonders. Maar dat zij de tijd vrijmaakte om ook aan het Arbeidersinstituut te Stockholm te werken (18832903), daarbij begint men z'n oren te spitsen, want uit zo'n nuchtere vermelding begint men ruikt men het kunnen merken en het opofferend willen van een gestu deerde vrouw in een tjjxL toen de maatschappij een vrouw amper toe stond zich op middelbaar onderwijs- en sociaal terrein te bewegen. Niet alleen zich te bewegen, doch ook iets nieuws te scheppen. Zij schiep Eeuw des kinds Waarin nu lag het nieuwe dat Ellen Key bracht in een tijd dat men druk bezig was de kluisters te verbreken waarmede de mannen wereld de vrouwen als in slavernij geklonken hield (want zo noemden de feministen dat, terwijl de vrouw „practisch" net zoveel te zeggen had als tegenwoordig, nu zij over al „vrij" is; misschien zelfs méér te zeggen had...). Wel: reeds tijdens het beginstadium van de emanci patie van óe vrouw, creëerde Ellen Key het begrip, dat men er daar mede niet zou zijn, want dat de wereld alleen baat zou hebben bij een Eeuw van het Kind. Omstreeks 1900 had die gedach te zich meester gemaakt van de beschaafde landen in Europa. Het kind moet kunnen spelen, het kind moet luchtig en gezond gekleed gaan, het kind moet kinderlijke dingen lezen, het kind moet geen oude pruiken-onderwijs krijgen, het kind mag niet uitgebuit worden in fabrieken of werkplaatsen, het kind heeft in zijn weerloosheid niets dan rechten en 't is de plicht van de volwassenen, die rechten tot hun recht te laten komen. De Eeuw van het Kind bedoelde het kind waarachtig kind te laten zijn, want als het eenmaal volwassen is zal het nog voor genoeg onaange name hete vuren staan. Er waren twee gruwelijke we reldoorlogen voor nodig om ieder een er van te doordringen hoe waar Ellen Key's opvatting was. Eerst had zij haar sexegenoten en ruim denkende mannen meegesleept, la ter overwon zij iedereen, thans weet niemand of het hoort zo Nog steeds behoren vraagstukken van opvoeding en zielkunde tot het terrein dat ieder ernstig mens ééns ontginnen wil. Ellen Key's klassiek geworden werk is daarbij niet meer weg te denken of te negéren. Zij is nooit moeder geweest. Dat heeft zij gemeen met meer opvoeders van naam. Toch heeft zij de naam van moeder verdiend. Laat dat een posthuum geschenk zijn op de dag dat het 100 jaar geleden zal zijn, dat zij het levenslicht zag. Achtjarige lagere school nog onvermijdelijk DEN HAAG. De minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschap pen is het niet eens met de bezwa ren. die sommige Tweede Kamerle den tegen een voorbereidende klasse voor de ambachtsschool hadden, zo blijkt uit het verslag van de com missie van rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van do Lager-onderwijs-wet-1920. Hij acht het. gezien de dalende belangstel ling voor de ambachtsschool, juist wenselijk, dat de kinderen na de zesde klasse van het lager onderwijs een korte opleiding met een meer practische inslag krijgen. Tijdens overleg met de vast© commissie voor onderwijs heeft de minister er overigens op gewezen, dat het geenszins in zijn bedoeling ligt do voorbereidende klasse voor allo leerlingen, die het ambachtsschool- onderwijs willen volgen, verplicht tc stellen. De ouders zullen vrij blij ven in plaats daarvan hun kinderen de zevende klasse der lagere school of een jaar V.GLO. te doen volgen. Hoewel de minister bereid is de stichting van VGLO-scholen te be vorderen en 't ontwerp hem daartoe ook de mogelijkheid biedt meent de minister niet verder te kunnen gaan dan door hem is voorgesteld. Van 967 burgemeesters van gemeenten met minder dan 20.000 inwoners hebben namelijk 782 ontkennend geant woord op de vraag, of een dergelijke school in hun gemeente levensvat baar zou zijn. Zolang ln deze toe stand geen algehele wijziging komt, zal. aldus de minister, bij de acht jarige leerverplichting een achtjari ge lagere school onvermijdelijk blij ven. Vier en dertig koeien in vlammen omgekomen GRONINGEN. Vier en dertig koelen kwamen ln de vlammen om tijdens een brand, die gisteren uit brak in de grote boerderij van de heer O. Stjtsma te Oxwerd, een plaatsje nabij Noorddyk. De brand is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting in de schuur. De vlammen vonden gretig voedsel ln het zeer brandbare materiaal, dat in de schuur opgestapeld lag. In een minimum van tyd brandde do ge hele boerdery. T 7 EEL moet ik reizen V och, dat is tot daar aan toe. Je gaat op deze lijn hou den van die ene verre plas met haar pittoreske koren- molentje; op die lijn van dat éne witte huis in het geboomte, en op die derde lijn hoop je, dat de machi nist zo stopt, dat je net de stationsklok kan zien en niet alleen de klók: óók dat ene dienstertje uit het Ille klasse buffet, want zij is opvallend donker, heeft merkwaardige blauwe ogen en zij ziet nooit mensen: zij ziet dag-in dag-uithaar werk: een jonge vrouw om over te dromen, romans te dromen, die beter onge schreven kunnen blijven. Maar mijn liefste lijn altijd haast ik mij om de trein van kwart voor vier Kind met spieg elei waakt, maar wuiven doet ze niet meer... bewaakte overweg te wui ven naar de voorbijsuizen- de Diesel. Aan hun wuiven zag' je, dat hun vriende lijkheid door de meeste reizigers niet werd opge merkt. Maar zij hielden vol. meer; het schijnt hun streng verboden te zijn. Het allergrootste kind hoe oud zal het deerntje zijn?, is ze al dertien?, veertien? staat alleen, 'n halve meier vóór 't voor- het laatst wuifden kinde ren en trein elkaar wel een halve minuut toe, vijftien seconden vóór de overweg en vijftien er na. Tot op een keer ach. Iaat mij de détails van die afschuwelijke gebeurtenis niet oprakelen. A 7 OG steeds staan er kin- 1\ deren bij de onbewaak te weiland-overweg, maar nu op een eerbiedige af' te halen, als ik in X. moet stand. De grootsten vooraan zijn. Want vroeger, en dat is nog niet eens zo lang ge leden, stonden op een be paald punt onderweg altijd jonge kinderen bij een on- de jongste generatie kriel, van na de vacantie, helemaal achteraan, want, och, die laatsten zijn zo speels. Wuiven doet er geen tje is onnatuurlijk ernstig, zij kijkt strak naar de voor- bijdaverende trein en als hij goed en wel voorbij is en niet op z'n donderende pad terugkeert, heft zij een van haar dunne armen, de arm met de spiegeleistok. Zodra zij dat doet, stormt het hele stel de overweg over, naar huis; in de pol der branders hier en daar lichtjes: daar zullen zij wo nen Dertienjarige blijft hen even na-ogen en gaat dan zelf terug, de andere kant op. Om haar rechter mouw draagt zij een smalle rouwband. T 7 AN de gehele trein vol V vaste klanten ben ik nog de enige, die steeds voor een venster gaat slaan, om naar die onbe waakte overwegkinderen te zien. Cisteren ook weer. Het was al duister en mis tig, maar ja: wat wilt u?: het was al na vieren en het najaar loopt immers op zijn einde Ook ik wuif niet meer. Maar zien moet ik ze. Dat rouwbandje en dat spiegelei Die rampzalige zomerdag, toen wij allen wuifden, juichten, sprongen en gek deden, om elkaar pleizier te doen: het rouwbandje En de strakke dagen van nu: zelfs dertienjarigen u-ordt geleerd met een vei- ligheidsstok het leven van aan hen toevertrouwden te behoeden: het spiegelei. Het verkeer: een der laatste Erinyen Symbool: een rouwband je om een kinderarm. jwdb. Mr. van Maarseveen eind December naar Indonesië DEN HAAG. Het ligt In de bedoeling van de minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. van Maarseveen „in aansluiting op de souverelnlteltsoverdracht" een be zoek aan Indonesië te brengen. Het plan van de minister is, om deze reis te maken, samen met de Indonesische delegatie, die op 27 December in ons land de over dracht zal bijwonen. Onmiddellijk nadat deze delega tie in Indonesië is aangekomen, zal in Batavia de feitelijke overdracht plaats hebben. Het is nu de bedoe ling van minister van Maarseveen deze plechtigheid bij te wonen. Hongarije uitvalsarsenaal der Russen tegen Tito WENEN. De Der Tageszeitung. 't orgaan van de Volkspartij, zegt dat tussen de 1600 en 2000 Sowjet-pilo- ten van bommenwerpers en jagers op het ogenblik in Hongarije gesta- tionneerd zijn en dat in de Matra- bergen startplaatsen voor raketten worden ingericht Het blad zegt dat speciale Sowjet MVD en Hongaarse politieke politie deze startplaatsen bewaken. Voorts meldt het blad, dat specia le Kominform-cenheden onlangs Hongarije zijn binnen gebracht en dat andere ontwikkelingen wijzen op koortsachtige voorbereidingen tot groter activiteit van provoca teurs tegen Joegoslavië. Speciale bu reaux werden opgericht waar vrij willigers zich kunnen melden voor "een op handen zijnde speciale mis sie", zegt het blad. Neemt allen een voorbeeld aan Israël, zegt Smuts LONDEN. Veldmaarschalk Jan Christiaan Smuts heeft de Westerse wereld geadviseerd, een voorbeeld te nemen aan Israël en bereid te zijn „alles te verliezen om alles te kunnen winnen". De vroegere premier van Zuid- Afrika zei, dat de mensheid „versla gen en verbijsterd de toekomst te gemoet ziet". „Het is in een tijd als deze. dat wij troost kunnen putten uit het voor beeld van Israël. Het is op een ogen blik als dit. dat de menselijke geest de leiding moet nemen en de toe stand moet reddenWat het kleine Israël kon bereiken, in weer wil van Hitier en een grote over macht. moet de Westerse wereld toch zeker op grotere schaal tot stand kunnen brengen." Karen-hoofdstad gevallen RANGOON. Volgens een offi ciële mededeling is Taunggyi, de hoofdstad van de Karen-opstande lingen. Dinsdag in handen van de troepen der Birmese regering geval len. De stad was in Augustus jl. door de opstandelingen bezet. Rode Duivels krijgen klop van Wales CARDIFF. - Het Belgische elftal leed Woensdagmiddag te Cardiff een zware nederlaag legen de ploeg van Wales, met 5—1 wonnen de gastheren, nadat de rust reeds met een 4—0 voorsprong was ingegaan Wales had zün laatste vijf interlandwedstrijden zonder onder breking verloren. Dertig duizend toe schouwers waren getuigen var» een flinke meerderheid hunner favorieten In de eerste helft. Eerst scoorde links buiten Clarke en daarna profiteerde rechtsbinnen Roy Paul van een foutje van Meert, toen de Belgische doelver- dedlgcr de bal op de doellijn niet goed onder controle kon krijgen. Mldvoor Trevor Ford noteerde het derde doel punt en nadat Mermans van enkele me ters afstand een dot van een kans om zeep had gebracht was het wederom de mldvoor van Wales, die, ditmaal met het hoofd, scoorde. Na de rust maakte Ford aan alle on zekerheid een einde door de hattrick tc scoren. Het was de Beerschotman Coppens. die twee minuten voor het elnae dc eer redde. Watersportbonden vergaleren AMSTERDAM. Op de alge mene vergadering der KVNWV, op 17 December te Amsterdam, zal een voorstel worden behandeld om de nieuwe internationale Tornado klasse ook in Nederland a's klasse te aanvaarden. Het testuur stelt verder voor, op de Westeinderplas ook in 1950 de kampioenswedstrij den te doen houden en wel in de Olympiajollen, de draken, de vrij heidsklasse en de 1? voetsjollen. Ook zullen de verscheidene wed strijddata definitief worden vastge steld. Grote prijs Argentinië Oscar Galvez (Ford) won de tiende rit van de grote prijs van Argentinië, waarbjj hij een afstand van 761 kilo meter. van Corrlentes City tot de Iguazu watsrvallen aflegde ln 6 uur 25 min. 50 sec. Zijn broer Juan, eveneens met Ford, was tweede ln 6 uur 29 min. 5 8 sec. Juan Galvez leidt ln het algemeen klassement met een totaaltiid van 87 uur 27 min. 53 sec. over 9343 k m. (gem. 105.98 k m.) Fangio werd ln de tiende rit als zes de geplaatst.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5