DAGBLAD VOOR AMERSFOORT D In geheel Frankrijk ligt liet werk vandaag stil Lord Pakenham wordt van alle l kanten aangevallen Sigarenwinkeliers voelen zich bedreigd in hun beslaan r Onontwarbare economische en politieke kluwen Dr Adenauer verdedigt zijn accoord met geallieerden Koepel Herrijzenis Kerk door brand vernield De onbekende wreker Aantal verkoop punten in drie maanden verdubbeld VerbFuik stijgt maar omzet daalt Stichting van de Arbeid wenst vijf pCt. loonsverhoging 9e Jaargang, no. 277 Vrijdag 25 November 1949 Opgtfcbt door de Stichting «Hei Parool" - Giro 510330. gaat Rotterdamscbe Bank Postbus *3 Abonnements prijs 12 cent p. w. I *.15 P- kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie eo Administratie: Sooudtaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur T|. DE BOOR DER. PARIJS. - Vandaag rüden In FrankrUk vrUwe! geen treinen, bussen en wagens van de metro. zijn fabrieken, banken en openbare gebouwen gesloten, ligt Let werk in de havens stil. verschijnen geen couranten en is het post- en telegraafvcrkeer tot een minimum beperkt. Gelukkig duurt de staking slechts 24 uur ten minste, dat verwacht men. want de com munisten zullen, als ze maar even kunnen, aansturen op een verlenging Deze staking, waarbij het land zlcb nogal gemakkelijk heeft neergelegd! is door de grote Franse vakbonden geadverteerd als een demonstratie voor een bonus en opheffing van de loonstop, opdat de arbeiders vrijelijk kun nen onderhandelen met hun patroons over loonsverhoging, ten einde aan de stijgende kosten van het levensonderhoud het hoofd te kunnen bieden. De voornaamste eisen der vakbon den zijn: uitkering van een bonus aan de arbeiders van 300 francs per maand: opheffing van de loonstop; ondersteuning van werklozen; her- klassering van overheidspersoneel met het oog op loonsverhoging; prijs herziening. „opdat de burgers fat soenlijk kunnen leven." De regering heeft inmiddels be kend gemaakt, dat van de stakers een dag loon ingehouden zal worden. Maar daarvan trekken de stakers zich weinig aan, omdat deze bedrei ging in vorige stakingen nooit door gevoerd is. Lichtpunten zijn schaars Zoals met zovele Franse stakingen het geval is geweest, is ook deze staking een onontwarbare kluwen van arbeidsproblemen en politiek. Maar politiek of geen politiek, zeker is, dat Frankrijk vandaag een der meest omvangrijke stakingen uit de laatste jaren meemaakt. Overigens zijn er enkele lichtpun ten, boewei ook de gas- en electrici- teitsarbeiders staken. Apothekers en onderwijzers werken door. winkels van levensmiddelen en warenhuizen zijn open en vanavond zullen ten minste enige bioscopen in staat zijn, het publiek een weinig amusement te bieden. Verder houdt een der drie grote vakbonden de minst grote helaas zich buiten de staking. Het was de Force Ouvrière, niet eens de radicaalste vakbond, die de staking het eerst afkondigde. Twee jaren geleden scheidde de Force Ouvrière zich van de onder commu nistische leiding staande C.G.T. af en sedertdien heeft zij te vergeefs getracht meer invloed onder de ar beiders te winnen. Nauwelijks had de Force Ouvrière nu haar 900.000 leden tot de staking opgeroepen, of de C.G.T. met zijn 2.200.000 aanhan gers volgde onmiddellijk. De C.F.T.C algemeen bekend als de Christelijke vakbond, daarentegen gaf zijn 700.000 leden opdracht zo mogelijk aan het werk te blijven. ITALIË Landhervorming WAT voor soort van landhervor ming zal in de naaste toe komst in Italië plaats hébben? Een gematigde, maar wettelijke, die de regering voorbereid en voorstaat of een radicale, maar onwettige, die de communisten nastreven? Dat is de vraag waarover thans in dit land achter de schermen en soms ook openlijk strijd wordt gevoerd. Gelijk zovele staten in het zui den en oosten'van-Europa heeft Italië een agrarisch vraagstuk. Het bestaat hierin, dat er nog altijd vele grootgrondbezitters zijn. die talrijke landerijen bezitten, dieniet zo intensief worden bebouwd als voor de Italiaanse volkshuishou ding wel dringend gewenst zou zijn. Vooral, waar de boerenbevolking, die veel groter is. maar minder land bezit, zich tot het uiterste moet inspannen om het Itali aanse voedsel- vraagstuk op te lossen. Men vraagt zich af of het niet veel beter zou zijn. wanneer de nog overal braak liggende grond der landeigenaren zo spoedig mogelijk in cultuur zou v/orden gebracht. De Italiaanse cómmunisten ver klaren, dat de boeren die braak liggende grond eenvoudig in bézit moeten nemen, ook al is zii parti culier eigendom. De vaak armelijke verhoudingen ten plattelande ma ken. dat deze leuze maar al te dik wijls een gewillig gehoor vindt. Maar de regering, die vindt, dat de landhervorming in geen geval tot communisme en anarchie mag leiden, is niet van plan dit te to lereren. Haar politie verdrijft de boeren weer van het in bezit ge nomen land. En zij heeft de com munisten gewaarschuwd, dat hun acties de hervormingsplannen, die de regering aan het uitwerken is, ernstig in gevaar brengen. In bet - zoeklicht Indonesië kan lening krijgen voor Import- Export Bank WASHINGTON. „Er is alle re- den om aan te nemen, dat een le- ningsaanvraag v. d. regering der RIS zal worden ingewilligd", aldus is ver klaard door de voorzitter van de raad van directeuren van de Import- Export Bank, Herbert GaSton. Inder tijd heeft Nederland aan de bank een lening voor Indonesië gevraagd, maar deze werd toen geweigerd op grond van de plaats hebbende ge vechten. De heer Gaston zei verder er van overtuigd te zijn, dat de Indonesiërs, wanneer zij hun bestuur goed inrich ten en de beschikking krijgen over transportmiddelen, machines voor wegenaanleg en allerlei soorten voertuigen, over enkele jaren weer vaste grond onder de voeten zullen hebben. Plaatselijk mist Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Meest zwaar bewolkt met hier en daar nog enige regen of mot regen en plaatselijk nevel of mist. Meest zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als van dag. 26 Nov.: Zon op 8.17 onder 16.37; Maan op 13.45 onder 23.04; WAT VOOR WEER? Mist en regen (Van onze weerkundige medewerker) Het weer over West-Europa wordt geheel beheerst door een gebied van lage luchtdruk waarvan het centrum zich boven Frankrijk bevindt. Aan de noordzijde van deze depressie voeren oostelijke winden zeer voch tige lucht naar onze omgeving. Een oud front in deze oostelijke luchtstroming naderde gisteren ons land en gaf tot vrij veel regenval aanleiding. Boven Rusland handhaaft zich een gebied met hoge barometerstanden, dat gevuld is met koude lucht. Ge durende de nacht komt hier plaatse lijk meer dan 10 graden vorst voor. Op de Atlantische Oceaan is de de pressie-activiteit tijdelijk iets afge nomen. Er heeft zich een brug van hoge luchtdruk gevormd, die zich van de Azoren tot over Groenland uitstrekt, zodpt de baan van de de pressie voorlopig is afgesneden. Daar de luchtdrukverdeling in onze omgeving weinig verandering on dergaat. zal het huidige weertype met mist en af entoe regen zich ook in de komende dagen handhaven. BONN. In een rede, die door alle leden van het Duitse parlement, behalve socialisten en communisten, lulde werd toegejuicht, heeft de Duitse bondskanselier dr Adenauer verklaard, dat Duitsland door de ondertekening van het Ruhrstatuut voor het eerst sinds de capitulatie als een gelijkwaardige mogendheid is erkend en zUn eerste schrede op het pad der internationale politiek heeft gezet. Adenauer deed een hartstoch telijk beroep op de Duitsers om te beseffen, dat een land zonder macht, dat wegens z(jn nationaal-socialistisch verleden door wantrouwen om geven wordt, slechts stap voor stap het internationaal vertrouwen kon herwinnen. Niettemin verklaarde hij, dat hoewel „niet al onze wensen zijn vervuld, de rechtvaardigheid ons noopt te verklaren, dat wjj een zeer groot deel in vervulling hebben zien gaan". Adenauer sprak In dit verband zelfs van 90 percent. Dc Verrijzeniskerk, ook wel de kerk van het Hei lig Graf geheten, is een van de heilige plaatsen van dc gehele Christenheid, al is zij maar in handen van drie geloven (nl. de Grieks-orthodoxe, dc Armeense en dc rooms-katholieke kerk). Over en om de oor spronkelijke kerk van Constanten dc Grote, ruim 1600 jaar geleden, hebben de kruisvaarders een groot somber byzantijns bouwwerk opgetrokken met drie poorten, die alle drie toegang geven tot de rots holte die men aanneemt de plaats te zijn waar Jezus is neergelegd. Altijd is het bezit van dit centraal heiligdom een strijdpunt geweest en gebleven. Ook bleek, dat nu weer, nu een paar dagen geleden brand uitbrak in de Domkoepel uit dc 12-dc eeuw. Mohammedanen (Trans Jordanicrs) schoten toe om het vuur te blussen, en koning Abdocllah kwam zelfs uit Amman om op het blussingswerk toe te zien. Men vergete niet, dat voor de Islamieten „Je zus, de laatste profeet" een zeer bijzondere, heilige, figuur is. Er is zeventien uur lang tegen het vuur gevoch ten; toen stegen nog dikke rookwolken uit de koe pel op en liep het gesmolten lood dc blussers nog om de voeten. Grote geblakerde galen werden zicht baar, doch vrees voor instorten is er voorlopig niet. Als onze middeleeuwers iets neerzetten om de eeuwen te trotseren, dan moet er al een zeer sterke aardbeving, beschieting of ontploffing komen, tuil hun metsehverk bezwijken Koning Abdocllah, die zelf nog droomt eens kha- licf te worden, zcide bij het verlaten van het ter rein: „Deze kerk der Christenen heeft gebrand tij dens de kruistochten, onder Napoleon I, onder Na poleon III en onder Abdocllah van Trans-Jordanië". Koning Abdocllah begrijpt veel te goed, dat, als de Kerk van het Heilig Graf door brand verloren gaat en onbezoekbaar wordt, dc Christenheid dit te eeuwigen dage de Transjordaanse Arabieren zal verwijten. Het verwoesten of laten verwoesten van heilige plaatsen is een culturele misdaad en de His torie noteert ze altoos ijverig. Wie dit verifiëren wil, sla er bijvoorbeeld het prachtige boek l'Europe Blessée maar eens op na. Socialisten niet tevreden De federale regering zal, zo zei Adenauer, bijzondere maatregelen nemén om té voorkomen, dat de ontmanteling van de voormalige "Hermann-Goeringwerke „vernieti gende gevolgen voor de economie van het gehele gebied" zal hebben. Over de scheepsbouw is het laatste Nee toch. Heus! Helaas, helaas, waar is óns heil gevaren?, want lokjes haar van Napoleon I doen reeds 21.000 francs en die van Napo leon 111 3000 francs op raritei- tenveiling te Parijs Te Beaume geveilde filan tropische wijn heeft 21.400.000 francs opgebracht, ten bate van medische hulp aan minvermo genden. Veilingmeester was Ne derlandse ambassadeur. Ter na volging aanbevolen aan alle an dere ambassadeurs ter wereld. Geboren Raden Roro Sri Su- vereiniwati, dochter van heer en mevrouw Soetopo, Mod- jokerto". Allicht dat men thans in Indonesrè z'n babies „lief souvereiniteitje" doopt! Wij kennen hier Mobilia's uit 1914 '18 en veel Irene's toen de jong ste oorlog dreigde Te Quorn (Engel.) legde bij partijtje solo heer Pepper zijn kaarten op tafel: hij had alle harten. Hr. Gaunt lachte: hij had alle klaveren. Twee overige heren lachten nog harder: zij hadden alle schoppen en rMiten. Eens op de zoveel honderdmil- lioen maar komt het voor VJ woord nog niet gesproken. Bespre kingen over toestemming tot scheepsbouw voor export zullen worden voortgezet. In het debat, dat volgde op de verklaring van Adenauer, verklaar de dr Adolf Arndt, juridisch des kundige van de sociaal-democrati sche oppositie-party, dat dr Ade nauer de grondwet behandelde als een „vod papier". Hij diende een sociaal-democratische motie in, waarin dr Adenauder wordt ge laakt, omdat hij zou trachten over eenkomsten te sluiten zonder goed. keuring van het parlement, en waarin dr. Adenauer wordt ge vraagd de overeenkomst ter ratifi catie aan het parlement voor te •leggen. Dr Arndt verklaarde, dat de bewering van de kanselier, dat de overeenkomst geen ratificatie be hoefde, „een nieuwe schakel was In de keten van autoritaire pogingen om voortdurend de parlementaire controle uit te schakelen". Over Frankryk zei dr Arndt: „Geen zaak gaat ons meer ter har te dan waarachtig begrip tussen Duitsland en Frankryk". Voor de regering antwoordde dr Thomas Dehler, minister van justi tie, lid van de vrij-democratische partij, dat er geen ratificatie nodig was, omdat er geen verdrag was gesloten. DUSSELDORF. De Westduitsc regering zal herstelmateriaal Ier waarde van 10 millioen mark ter be schikking van Israël stellen, zo heeft de „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland" na een on derhoud met kanselier Adenauer medegedeeld. Dr. Adenauer ver klaarde aan de hoofdredacteur van het blad, dat dit moet worden be schouwd als „het eerste teken van Duitse bereidwilligheid om de scha de aan de Joden in Duitsland toege bracht te vergoeden.". Ons nieuwe feuilleton WIE IS PIETR DE LET? Is hij de lafhartig vermoorde man, die men vond in de retira de van Wagon 5 van de Etoile du Nord? is hij de moordenaar van het slachtoffer? is hij de man, die met alle luxe omgeven woont in t com fortabele Majestic Hotel? Of is hij de schamele zwerver van de Parijse achterbuurten, huizend in derde-rangs „hotels", levend van de ene dag in de andere? Is hij de elegante, phenome- nale oplichter, bekend in alle landen van Europa? Of is hij de schuwe pauper, die geen vlieg kwaad zal doen, en geen bloed kan zien? Het is commissaris Maigret van de Algemene Recherche te Parijs, die het spoor van Pietr de Let volgt, en met taaie vast houdendheid klaarheid brengt in deze spannende en ingewik kelde geschiedenis, die van mor gen af als feuilleton in ons blad verschijnt. Fransen houden razzia onder Polen in Parijs PARIJS. In de vroege morgen uren van gisteren heeft de Parijse politie razzia's ten uitvoer gelegd in de wijk, waar Poolse organisaties gevost'zijn. Een twaalftal Polen werd voor ondervraging overge bracht naar het hoofdbureau van oe Sureté Générale. Vijftig inspecteurs van politie in de bekende snelle zwarte overvalwagens namen aan de actie deel. Tal van gebouwen werden doorzocht en een groot aan tal documenten in beslag genomen, zo deelde een woordvoerder van de Sureté Générale mede. De razzia's volgden op de arres tatie van de ordonnans-officier van de Poolse militaire attaché luite nant Myszkowski. LONDEN. Er 'n kans dat de Prest- wick-affaire voor lord Pakenham min der mooi afloopt dan hy gedacht had. Deze milnster voor de Britse luchtvaart meende 't rapport van de conserva tief MacDonald over het verongelukken van de K.L.M.- machine Nijmegen te kunnen nege ren en buiten MacDonald om de schuld te kunnen geven aan de be roemde Nederlandse vlieger Par- mentier. Heel de Britse pers is hierover, be grijpelijk, woedend geworden. Zij vindt de Pakenhamse manoeuvre zo plat en zo dom, dat haar betogen alle kort, krachtig en duidelijk kunnen blijven. Zy wyzen alle in één richting en die is: Attlee!, ontsla Pakenham van zyn post; hij deugt er niet voor! Attlee heeft zich deze felle critiek aangetrokken en is reeds met lord Pakenham in contact getreden over het onderzoek en de conclusies; want als Anthony Eden, namens de oppo sitie, scherp-geformuleerde vragen stelt in het Lagerhuis, dan moet Att lee onpartijdig en goed-geïrtformeerd kunnen inlichten. Buiten de pers-woede en bulten de aangekondigde vragen van Eden is er nog een derde verschijnsel waar mede Attlee rekening hééft te hou den, nl. met de Bond van Piloten en Navigators van het Britse Rijk, want deze heeft hem geseind: „Onpartij dig onderzoek schijnt in Engeland onmogelijk te zyn. De Bond maakt zich zorgen over de bezetting van de post voor Luchtvaart. Instelling van een Permanente Raad van Onder- zoek noodzakelijk. Deze Raad dient zelf standigheid te bezit ten. Negéring van zyn adviezen moet onmogelijk zijn!" De opgewondenheid is dus groot. Niet Parmentier beeft, met zyn Constellation te laag gevlogen, neen hij is het slachtoffer geworden van fouten buiten hem om en het rap port, dat die fouten opsomt is primo veel te lang opgehouden en secundo door lord Pakenham genegeerd. Het laatste nieuws heden was, dat Pakenham teruggekeerd van een in spectiereis, zyn opwachting maakte by Attlee en dat hy, toen hy de ambtswoning van de premier verliet, op alle vragen antwoordde met een kort, boos: ,,'k Heb niemand Iets te zeggen!" (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Sinds op 1 Juli de tabaksdistrlbutic Is opgeheven wordt er veel meer gerookt In Nederland dan vóór die tijd. Daar weten w|j alle maal persoonlijk wel van mee te praten. En trouwens, de cijfers wijzen het uit. De productie van de sigarcttenfabriekcn is sinds 1 Januari van dit jaar met ongeveer vijftig procent gestegen en het verbruik zal daarbij niet zo heel veel achtergéblevcn zijn, hoewel de zaken nu natuurlijk wel meer voorraad hebben. Men zou dus zo zeggen, dat voor de tabakswinkclicrs de goede dagen zijn aangebroken. Maar dat schijnt toch niet zo te zijn. Integendeel. De winke liers hebben alarm geslagen. Hun omzetten lopen achteruit inplaats van vooruit en ze voelen zich ernstig bedreigd. Wat is daarvan de oorzaak? krijgbaar". En in die café's kan men ook na zes uur even binnen lopen „Waar blijven wij met de eis van het vakdiploma?" vragen de sigarenwinkeliers. Maar de meeste Kamers van Koophandel geven ieder een vergunning, die vroeger ook rookwaren heeft ver kocht. De sigarenwinkeliers hebben on danks het grotere verbruik in het land na de opheffing der distribu tie hun omzet, in geld uitgedrukt, zien dalen. Als men de gemiddelde maand- omzet van 1947 op 100 stelt, dan bedroeg volgens cijfers van het Economisch Instituut voor de Mid denstand de omzet in Juni 1949 (de laatste maand van de distributie) 127 in Juli (nog geen nieuwe verkooppunten!) 136 en in Augustus 125 Er is dus met een al een dalende tendenz opge treden. f Indonesië toegelaten tot de F.A.O. WASHINGTON De Voedsel- en Landbouw-Organisatie der Ver enigde Naties (F.A.O.) heeft op voorstel van Nederland Indonesië als lid toegelaten. De stemverhou ding was 49 stemmen voor, geen tegen en 2 onthoudingen. DEN HAAG Met de volgende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesic s.s. „Water man" (28 November); Antillen s.s. „Boskoop" (30 November); Surina me m.s. „Bonaire" (7 December). Laat ons eerst het toneel eens overzien. Er zijn in Nederland een kleine 1200 sigarenfabrieken, 15 sigaret- tenfabrieken en 203 fabrieken voor kerftabak, dat is o.a. pijptabak en shag. Met elkaar hebben de fabrie ken in 1948 de volgende rookarti kelen geproduceerd: 678.761.000 sigaren 199.137.000 senorita's 12.646.000 spiertjes 5.317.611.000 sigaretten 8.293.451 kg. kerftabak. Die aantallen zullen dit jaar aan zienlijk hoger liggen, voor sigaret ten waarschijnlijk wel 50 Tot 1 Juli van dit jaar werden de tabaksartikelen verkocht in 10.000 gespecialiseerde zaken en in 13.000 gemengde bedrijven, d.w.z. winkels, waar men ook andere ar tikelen kon kopen. Van 23.000 op 45.000 Na Juli is de situatie plotseling veranderd. Het aantal verkooppun ten is in enige maanden tijd van 23.000 tot 45.000 gestegen en als het zo doorgaat is het aantal van 60.000 dat er in de laatste jaren vóór de oorlog was. weer spoedig bereikt. „Dan worden wij opnieuw nood lijdend", zeggen de sigarenwinke liers, die in het algemeen juist een behoorlijk bestaan begonnen te krijgen. De winstmarge is wel lager dan vóór de oorlog, maar de prij zen zijn veel hoger, dus er schiet ook meer over dan vroeger. „De sigaretten moeten alleen in de „bona fide" zaken verkocht worden." zeggen de winkeliers ver der. „Wij verkopen toch ook geen suiker of brillantine. Waarom zal dan een kruidenier of een kapper sigaretten mogen verkopen?" De fabrikanten stellen zich op het standpunt, dat een zo groot mogelijk aantal verkooppunten de afzet stimuleert. Men moet overal en te allen tijde rookwaren kunnen krijgen. Ook des avonds in de ho tels en restaurants b.v. Dat laatste geven de winkeliers wel toe. maar, zeggen zij. laat men de sigaretten in de hotels dan in kleinere pakjes of tegen hogere prijzen verkopen. De fabrikanten, die weer een he vige concurrentiestrijd in het voor uitzicht zien, willen daar, op en kele uitzonderingen na, echter niets van weten. Café's en kappers En zo komt het dat men op het ogenblik weer in tal van café's, bij winkeliers, kappers, wijnhandela ren, waterstokers, aan koffieten- tjes op straat en karretjes op de stations, sigaretten kan krijgen. Er zijn sigarenwinkels, die vlak naast zich een café hebben, waar bor den voor de ruit hangen met: „Ta bak, sigaren en sigaretten ver- De omzet in sigaretten is (on danks het veel grotere verbruik) ongeveer gelijk gebleven, die in si garen is met 10 gedaald en die in tabak is met 12 gestegen. Hieruit kan men dus bovendien zien, dat de mensen ook goedkoper zijn gaan roken. Zij vragen niet al leen goedkopere sigarettenmerken, maar zij zijn ook meer naar de pijptabak en shag overgegaan. De strijd ontbrand De tabaksdetaillisten zijn nu een actie begonnen om wat zij de beun hazen in hun vak noemen uit de handel te weren. Zij bedreigen iedere grossier, die aan niet-erkende zaken levert met de boycot. Een aantal grossiers heeft zich met de winkeliers solidair verklaard en ook enkele fabrieken doen mee. De strijd woedt op het ogenblik in alle hevigheid. „Het is de strijd om het naakte bestaan", zei ons de heer E. J. F. M a n s e, de secretaris van de vakgroep der tabaksdetail- listen. „Als het aantal verkooppun ten weer ongelimiteerd wordt uit gebreid en men bij wijze van spre ken op alle hoeken van de straten bn nacht en ontij sigaretten kan krijgen, dan wordt het voor de bo- na-fide winkelier de dood in de pot". Als bij de tabakshandelaar de deur dicht is, dan gaat de ver koop van rookartikelen door Maar een biertje offreren bij het kopen van een pakje sigaretten dat mag uw sigarenwinkelier niet! AMSTERDAM. Maandenlang zijn in de Stichting van de Arbeid besprekingen gevoerd over de loon- olitiek avn de regering en naar wij van zeer betrouwbare zijde verne men is hierover dezer dagen ac coord bereikt. De kern van de voorstellen, die de Stichting aan de regering zal doen bestaat uit een algemene loonsverhoging van vijf procent, een verhoging van de kin- derbijslagregcling. met vijf procent, (te rekenen van het eerste kind af), voorts een verhoging van vijf procent op de ouderdomsvoorzie ning en eveneens een verhoging met vijf proeent op de uitkeringen, die gepensioneerden ontvangen, die een inkomen hebben, dat lager is dan de maximum-uitkering vol gens de noodwet-Drees. Ook verlangt de Stichting van de Arbeid, dat het tariefloöh voor tijdwerkers een overeenkomstige stijging ondergaat en dat het pla fond van de lonen in dezelfde mate wordt verhoogd. Hoewel wij hieromtrent nog geen volkomen zekerheid konden ver krijgen. zou het eveneens in de be doeling van de Stichting liggen er bij de regering od aan te dringen, dat maatregelen worden getroffen om de arbeiders te doen delen in de aanwas van kapitaal van onder nemingen. Deze zou onder meer een bestemming moeten vinden in sociale voorzieningen en volkswo ningbouw. Als datum, waarop aan deze wensen zou moeten zijn tegemoet gekomen, hoorden wij noemen 1 Januari 1950. Over de definitieve vorm. waarin de voorstellen aan de regering zouden worden gegoten zou men heden in Den Haag slot- overleg gepleegd worden door de delegaties van NW, KAB en CNV.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1