NECOBO Boeiend concert van AOV en Toonkunst in de Sint Joriskerk ST. NICOLAASGESCHENK WINDJACKS 't Spook van de Vrijburcht „VERGELD GEEN KWAAD MET KWAAD" The Sport Shop Noteert u even Dr Warouw teleurgesteld naar Indonesië terug The Sport Shop Essentie van Frans beleid blijft veiligheid The Sport Shop Internering voor uitgeleiding niet alleen van korte duur 2 Vrijdag 25 November I949 Zang van Dora van Doorn-Lindeman vermocht aanwezigen te boeien OP welke terreinen ook de i en houtbegeleiding beviel ons Amersfoortse Gemeenschap I heel wat slechter, dan waar de haar betekenis moge hebben be- j gestreken instrumenten het ac- wezen, vast staat nu reeds dat compagnement leverden En waar zij in hoge mate stimulerend I dc begeleiding zich zoveel minder werkt op de ontwikkeling der J aansloot dan in het eerste so- toonkunst hier ter stede. Met na me het concertwezen wordt door de A G. in sterke mate bevor derd en met dankbaarheid moet worden geconstateerd, dat het haar gelukt is in dit, eigenlijk pas aangevangen, seizoen tot twee uitvoeringen in de Sint Jo riskerk le geraken, die zonder haar in deze vorm wel niet mo gelijk waren geweest. Dit concert bracht tezamen: Dora van Doorn Lindeman, sopraan, Adriaan C. Schuurman, orgel de Orkestver eniging „Amersfoort" onder lei ding van Kees Hartvelt en de Toonkunst Oratoriumvereniging, waarvan Adriaan Schuurman di recteur is. Het programma omvatte werk j van de Engelse componist Henry praannummer constateerden wfj ook een minder goede dispositie der zangeres. Er is door ons iets gezegd over de onrijpheid, welke de Orkest vereniging als begeleidend li chaam vertoont Daarvoor is heel wat meer routine nodig dan het orkest nu reeds kan opbrengen. En toch zijn, we blij, dat we deze orkestvereniging hebben, want het is verheugend te mogen vast stellen, daat Amersfoort zoveel goede dilettanten telt. dat een svmphonieorkest als dit er mee kan worden samengesteld. Onge twijfeld zijn er zwakke plekken, maar er is zoveel goeds, dat wij grote beloften voor de toekomst verwachten. Het concert in d van G. F. Purcell dus uit de^ 2e^ helft der Handel voor orgel en orkest heeft J tins zeer veel te genjeten gegeVen, al gelukte het de heer Hartvelt met altijd zijn opvattingen aan liet orkest mede te delen. Minder gelukkig vonden wij het Bran- öenburgs Coricert nö 4 in G-dur van Bach. Er was hier te hoog gegrepen. Maar al tastende vindt de Orkestvereniging stellig haar eigen niveau vanwaar dan een opstijging zeer goed mogelijk Is vooral wanneer de goede musici, die Amersfóort buiten de vereni ging om nog stellig telt. gaan toe treden. teneinde de enthousiaste en bekwame kern, die er is, te versterken. Eigenlijk zou zulk een orkest 17e eeuw en van de tijdgenoten G. F. Höndel en Joh. Seb Bach, die hun composities in de eerste helft der 18e eeuw samenstelden. Van Purcell hoorden wij een so praan-solo met orgelbegeleiding: The blessed Virgins Expostula tion (de Klacht van de Maagd Maria), die voor ons het hoogte punt van de avond was. Dora van DoornLindeman had het in zoverre moeilijk, dat haar onmiddellijke voorgangster bij een concert van enige weken geleden, niemand minder was dan Jg Vincent. Wanneer men dan op dezelfde plaats, met dezelfde be geleider zo betrekkelijk kort daar na weer een sopraan als soliste hoort optreden, dan is de neiging om een vergelijking te maken, haast vanzelf aanwezig. Toch wil len wij dit niet doen, 'want me vrouw v. DoornLindeman heeft eigen kwaliteiten, karakteristiek voor stem en voordracht, zoals mevrouw Vincent de hare heeft. De eerste ontroert ons op een an dere wijze dan de laatste, maar zij schenkt ons inderdaad de emotie, die ook Jo Vincent weet te schen ken. Waarom dan vergelijkingen te maken? Purcell's lied werd prachtig gezongen. Begeleiding en zang waren hier volkomen tot een geheel geworden. Van een smar telijk verlangen was de roep om Gabriel. Innig droef het ant woord: Hij komt niet. Onze be wondering gold evenzeer composi tie als uitvoering. Het is te begrij pen, dat de Engelsen Purcell nog steeds roemen als hun grootste componist. Begrijpelijk is echter ook. dat wij met vreze het ogen blik tegemoet zien, waarop de heer Schuurman uit Amersfoort vertrekt bij belangrijke uitvoeringen door enkele geroutineerde beroepsmen sen bijgestaan moeten worden. Het zou de vaardigheid en de vlotheid der leden stellig ten goe de komen. Maar zoiets kost geld er. we weten allen, dat muziek verenigingen als deze eigenlijk geen andere inkomsten hebben dan de contributie der leden en donateurs. Zou de overheid mis schien niet kunnen inzien, dat een subsidiering van een orkest als het onderhavige mede een stap kan zijn op de weg naar een Amersfoorts symphonieorkest van betekenis? De geest in de Orkest vereniging, de wil en de be kwaamheid van directeur en le den staan er borg voor dat zulk een subsidie goed besteed zou zijn. Want nog altijd geldt de waarheid, dat een erkenning van verdiensten in materiele vorm, soms stimulerend werkt op de geeest. s. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1137 Nu wordt het pas een vrolijke boel in het laboratorium! Yoto heeft het stuk wild, dat de jagers hebben mee gebracht, klaar gemaakt en bovendien heeft hij in zijn hoogfrequento- ven een heerlijke wijn gebrouwen. Dat laten de mannen zich goed sma ken. Maar aan wijn zijn ze helemaal niet gewend en ze letten er helemaal niet meer op, wat er om hen heen gebeurt. On dertussen is Yoto met nog iets bezig: hij gaat radio-actief draad spin- 1 nen. dat hij zijn slacht offers. die nu vrijwel bedwelmd zijn, in het I beiden een kopantenne op het hoofd, Yoto," I sterke kerels ook best voor mijn werk bp. haar vlecht. Nu zijn de mannen de willoze beveelt Lupardi ten slotte, „Ik kan die twee bruiken." werktuigen geworden van Lupardi. „Monteer j (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) OG eenmaal mochten wij de sopraanzangeres op deze avond horen en wel in Psalm 112: Lau- date pueri Dominum van Handel, een werk geschreven voor so praan, koor en orkest. Het geheel stond onder leiding van Adriaan Schuurman en we vrezen, dat hij het moeilijk heeft gehad, 'om hier de eenheid te bewaren, welke noodzakelijk is. een moeilijkheid, welke ontstond door een gebrek aan accompagnementsroutine bij de Orkestvereniging. Het Toon- kunstkoor deed het goed, speelde overigens niet zulk een belang rijke rol in dit werk De mannen stemmen hebben nog steeds aan vulling nodig, maar er werd toch een prachtig klankeffect bereikt. Daar waar de soliste instrumen taal werd begeleid, haperde er iets. De eenheid tussen sopraan TRAININGSPAKKEN en BROEKEN A.IJ.V. had finantieel gunstig jaar In "s Prinsenhof hield de Amersfoort se IJsvereniging Donderdagavond haar Jaarvergadering. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer Caarls. bracht de secretaris, de neer J F. Kort beek. veslag uit over het afgelopen sei zoen. Hij memoreerde de goede samen werking met de Amersfoortse Sport stichting. die momenteel de ijsbanen aan de Rubensstraat In exploitatie heeft. De penningmeester gewaagde In zijn Jaarverslag van een finantidel gunstig seizoen. Het boekjaar kan met een flink batig saldo worden afgesloten. O a. kan van dit saldo een nieuwe geluidsinstal latie worden aangeschaft. De uitgaven waren niet hoog. doordat de ijsbaan ge durende de winter '48—'49 slechts enkele dagen geopend kon zijn. De begroting voor het boekjaar '49—"50 kon sluitend worden gemaakt. De bestuursleden de heren N. A. Kalt Sr. en C. J. Hemels, die periodiek moesten aftreden, werden met algemene stemmen herkozen. In de finantlële commissie werden ge kozen mej. Kortbeek en de heren Bre- dewold en Veenstra. Tijdens de vergadering werd o.m. voorgesteld in de komende winter een trip naar Amsterdam te organiseren, waarbij een bezoek zal worden gebracht aan de kunstijsbaan. GRAND THEATRE. Geprolongeerd ..Jeanne d'Arc". 14 jr Zondag. 1.30. 4.45 en 8 uur.'Overige dagen 2 en 8 uur. CITY THEATER „Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein'.. 14 jaar Zondag: 2, 4.15, 6 45 en 9 uur, Ove rige dagen- 2.30, 6 45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t m. Maandag. Eerste deel van de twee-weekse seriefilm „Het Atoom- spook", 14 jaar. Vooraf. „De Poney- Expresse". Van Dinsdag t.m. Don derdag: „Vliegende Tijgers". 14 jaar. Zondag: 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2 30, 6 45 en 9 uur. 23 TOT EN MET 27 NOV Tentoon stelling Amersfoortse Kleinvee Fnk. verrnlgine Markthal 25 NOV. Nederlandse Relsvereniging. Tiroleravond. Amicitia 20 uur 25 NOV. St. Chrlstoffel, Pater C. Mceuwese M S C. .Mjjn belevenis- sen als missionaris in Nieuw Gui nea". 20 uur. 25 NOV.: Genootschap NederlFrank rijk, André Chamson: „Problèmes du romain Francais contemporain Ka mer van Koophandel, 20 uur. 26 NOV. „De Keltjes", toneeluitvoe ring Ja of Neen" Sociëteit Am'.cl- tia 20 uur. 26 NOV „Ons Toneel". „Hun Kind", speeltuingebouw Soestcrkwartler. 20 uur 27 NOV.: Humanistisch Verbond, mu- ziekochtend, gebouw Rcgentesselaan 21. 10 uur. 27 NOV Kerk en Wereld, vertoning „Himlaspelet". Grand Theatre. 10 u. Uiteenzetting St. Joriskerk. 20 uur. 28 NOV Salzburger Marionettenthea ter. Amicitia, 20 uur. 28 NOV.: Instituut v Volksontwikke ling, W Verkerk. ..Bouw van Zui derzeewerken", Geb Vrijz. Herv., 20 uur. 29 NOV: Amersfoortse Gemeenschap, concert t. b. v. Nederlandse Blinden- bond, Amicitia, 20 uur. 29 NOV.: Gemeenteraad 19 uur. 30 NOV.- Speeltuinvereniging „De Ri vierenwijk". Kinderoperette „Goud haantje en de troubadour". Amicitia. 14 uur. 30 NOV t.m 6 DEC.- Middenstands- beurs „Het rUk der vrouw". Markt hal. 3 DEC Toonkunst, piano-recital mej. Jeanne de Leeuw, muziekschool Re- gentesselaan. 20 uur. 3 DEC Bouwarbeldersbond. feest avond met A tot Z-cabaret. Amici tia. 19.30 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2 304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL - Wljers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 230—5 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12 30 uur EXPOSITIE T.e.m 26 Nov St Plc- ters en Bloklandsgasthuis Tentoon stelling schilderijen longe kunste naars on werkdacen op'-n van 10 12 14—17 en van 19.30—21.30 uur. „Nieuwe Kei" zorgt voor verrassing De biljartclub „De Nieuwe Kei" heeft voor een grote verrassing ge zorgd door het tweede deel van de ontmoeting tegen .Leusderkwartier' Donderdagavond in café „Sport" aan de Leusderweg gespeeld in het kader van de plaatselijke en ver enigingskampioenschappen district „Eemland" met 62 te winnen. Een fraai en verdiend resul taat tegen 't sterker geachte „Leus derkwartier". De grootste verrassing van de avond was wel de nederlaag, die H. Scheerder „Leusderkwartier") te slikken kreeg tegen A. v. Lent. Eerstgenoemde was immers pas persoonlijk kampioen geworden in de derde klasse libre en v. Lent was op de laatste plaats geëindigd. Scheerder bleef na 43 beurten op 110 staan met een algemeen gemid delde van 2.55 (hoogste serie 12). De vereiste 115 haalde v. Lent met een moyenne dus van 2.67 (hoogste serie 17). In uitstekende vorm versloeg G. Haarmans („Nieuwe Kei") 115 35 17 3.28 E. Bouwman, die op 89 bl&ef staan. Ook Dammers van „Nieuwe Kei" deed het goed en behaalde een royale zege op Pol man. Voor de enige „Leusderkwar- tier"-overwinning zorgde Th. v. Roekei door over J. Schulte te ze gevieren. De totaaluitslag van de ontmoe ting het eerste deel eindigde in een 44 gelijk spel is nu 106 in het voordeel van „Nieuwe Kei". Daardoor komt deze vereniging in de finale om het plaatselijk kam pioenschap. De andere finalist wordt hedenavond bekend in „De Vergulde Wagen", alwaar de club van die naam het tweede deel zal spelen van de ontmoeting tegen „Metropole". Burgerlijke Stand 24 November 1949 Geboren: Johannes Bernardus, z. van J. B. Steenbeek en R. v. Har ten. Roinerus Wilhelmus, z. van J. B. Steenbeek en R. van Harten. Janneke Agatha, d. van D. Kamp huis en B. H. Hartevelt. JJohanna Petronella Albertha, d. van G. A. v. d. Vis en J. E. v. d. Heuvel. Ondertrouwd: A. M. Huizinga en J. C. v. Nieuwenhuizen. Hendrikus Lambertus Jacobus de Wilde en J. v. Lente. W. v. Klompenburg en G. Lijnsvelt. J. Pik en W. Staal. H. v. Duiken en G. P. Slootweg. L. J. v. d. Laan en W. C. Werdler. Getrouwd: A. Kuijt en J. Mos- tert. Z. Y. Vorenhout en S. J. Baar- da. A. v. Spengen en C. Boomker. C. v. 't Klaphek en H. W. J. Las- seur. J. B. van Dijk en R. van Cleef. Overleden: Willem Johan Staa», 62 jaar, geh. met J- Stokhof. Ba rend van Hoevelaken, 54 jaar, geh. met T. Wingelaar. Johannes Wil helmus Duyf, 81 jaar. wed. van C. v. Beekum. Een welkom en smakelijk GLASTRA'S VISHANDEL Utrechtsestraat 40 Tel. 4092 overheerlijke gerookte S.V P. VROEGTIJDIG BESTELLEN Bereid bij R.I.S. te blijven in eigen deelstaat (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL. „Ik erken, dat de uit de voorlopige grondwet naar voren komt bezwaar. Deze Ver enigde Staten zijn in wezen niet federalistisch, zo gaf hij te kennen. „In ieder geval zullen wij blij ven hameren op de inwilliging van onze wensen," zei dr. Warouw. Welke weg wij zullen bewandelen laat zich nog niet aangeven, zolang het Nederlandse parlement nog kans niet groot schijnt, dat het niet heeft beslist. Óf we een be- Gevonden voorwerpen Van 21 tot en met 24 Nov. zijn als gevonden aangegeven: bruin zeildo.eken. tas inh.> onderkleding; autoped op luchtbanden (rood); bouvier; handschoen (rood-wit); kindermuts; armbandje met veilig heidsketting; gouden dames pols horloge; bos betonijzer; bruin lede ren aktetas; muntbiljet; nijlon kous; autoped op luchtbanden (rood met biezen); badhanddoek (wit met gele rand); wollen kin dermuts (rood-blauw); blauwe handschoen (R); bruine portef. m. bewijs t.n. van Coltelet; hangslot met bosje sleutels; licht blauw kin derwagen dek; paar rode wanten; paar rood zwarte wantjes; tang; gouden trouwring (Dora-1922)rij. wielslot; herenrijwiel; zwarte zwem broek met handdoek; paar blauwe kinderwanten met 2 witte biezen; gymn. schoen (L); grijs wollen he ren handschoen; br. led. ceintuur; want wit met bl. randen; bril met licht montuur; beker vet (1 pond); zwarte portem. inh. 6 cent; broche (doublé); grote rol japonstof. Nederlandse parlement de resulta ten van de Ronde Tafel-Conferen tie zal afwijzen, doch zolang de behandeling niet achter de rug is, blijven wij hopen", zei ons vlak voor zijn vertrek naar Batavia, dr. Warouw, eens minlstcr.presidcnt van Oost-Indoncsië, thans fel strij der voor de losmaking van de Mi- nahassa, Ambon en Timor van de ze staat. Wij hebben dr. Warouw de vraag gesteld, of de minderheidsgroep welke hij vertegenwoordigt, als enig doel ziet de losmaking van deze gebieden uit het Indonesisch geheel, of dat zij slechts losmaking van Oost-Indonsië wenst. Zijn antwoord was, dat deze minderheidsgroep er in beginsel geen bezwaar tegen heeft dat de gebieden, welke zij vertegenwoor digt als aparte deelstaten aan de Indonesische federatie zouden deelnemen. Wat wij wensen is echter in ieder geval, dat deze gebieden uit het Oost-Indonesisch verband wor den losgemaakt. Doch om dat te realiseren is ruimer overleg nodig dan op de RTC mogelijk was. Intussen had dr. Warouw ook tegen de aard van de RIS zoals die (Ingez. Med.) fïnopz. Med metalen bouwdozen Goede vertolking door „Ons Belang" Het toneelgroepje van „Ons Be lang" is voor de eerste maal na zijn opneming in de NATU-kring voor het voetlicht getreden. Wij hadden dit ensemble nog niet eer der gezien, maar van de kennisma king hebben we geen spijt. Waar we wel spijt van hebben en daarvan is oit groepje heus niet de enige schuldige' is, dat er zo langzamerhand een ware manie in onze SLad is ontstaan om alsmaar toneelclubjes op te richten, die met meer of minder succes geregeld op treden. Al die clubjes maken het bestaan van een of zelfs enkele werkelijk heel goede amateurto neelverenigingen welhaast onmo gelijk, omdat zij allemaal enkele goede krachten voor zich opeisen. We geloven stellig, dat wat coördi natie de belangen van het Amers foortse amateur-toneel, en dus ook van de plaatselijke afdeling van de NATU, zeer ten goede zal komen. Dit ongetwijfeld actieve groepje van „Ons Belang" is er overigens best in geslaagd de vele belang stellenden tijdens zijn debuut een plezierige avond te verschaffen. Er was gelukkig geen zwaar-op- de-hand of moeilijk stuk gekozen, maar men had met zorg een greep gedaan uit. de rijke voorraad in het luchtige genre: Het Spook van de Vrijburcht van Mr. Janssen en Ger. Nielen. Dat is een grappig spel, dat niet al te zware eisen aan de executanten stelt, geen inge nieuze décors en verlichting be hoeft en toch, mits 't op behoorlijke wijze wordt gebracht, wel inslaat, dank zij een dosis kluchtige humor. De geschiedenis gaat om de fa milie van een jichtige kaasexpor teur. die niet weet wat windeieren zijn en dat aan iedereen laat we ten. De goede man maakt behalve voor zijn kaas ook plannen voor zijn kinderen, maar dank zij het spook moet hij tenslotte toch er kennen, dat die plannen niet altijd uitvoerbaar zijn. We hebben eigenlijk het meest genoten van die temperamentvolle Peggy (mej. C. Bakker), een met jeugdig enthousiasme en veel ver ve gespeelde rol. waaraan dat akelige toneelmatige, dat amateur toneel nog wel ontsiert, beslist ont brak. De kaasexporteur vond in G. Vreeman een aardige vertolker, die het gemakkelijk werd gemaakt door de voorgeschreven potsierlijke uitbeelding en de nog al op lachef- fecten berekende tekst. James, de butler (G. Giesbers) voldeed als zodanig, wel. maar schoot zo hier en daar toch wel iets te kort als Peggy's onstuimige minnaar. De overige medespelenden, H. Baas. F. Rekke, en de dames S. Vegting. M. Koelewiin, T. v. d. Bos en A. Ravestein haalden een vol doende. De regie hadden de heren A. Huisman en W. H. Kraan, grime H. Grootkop en kapwerk mej. W. Mol. Laat boeken Uw vrienden zijn De Openbare Leeszaal en Biblio theek aan de Muurhuizen heeft de vol gende buitenlandse romans aan haar boekenlijst toegevoegd. Benoit. P Aino Bromfield, L. Kenny. Buck, P. S. The bondmaid. Dickens. M. The happy prisoner. Douglas. L. C The big fisherman. Forgive us our trespas ses. Fissen P. Voyage aux horizons. Gibbs. P Both your houses. Greene, G. The heart of the matter. Hilton. J Random harvest. Huxley. A. Ape and essence. Lin Yutang Chinatown family. Mann. K. Der Vulkan. Morgan. C. The river line. Robles, E. Les hauteurs de la ville Roche M. de la. Return to Jalna. Sharp. M. Cluny Brown. Slmenon. G. 45° a l'ombre. Spring. H There is no armour. Steinbeck. J The Wayward bus. Stewart. G. R- Storm. Thurger, J. My life and hard times. roep op de UNCI zullen doen, overeenkomstig de mogelijkheden, welke ter zake van het plebiciet door de RTC zijn geopend kan nog niet worden gezegd. Bij alle te leurstelling over de houding van Nederland kunnen wij in ieder ge val waardering hebben voor het feit, dat althans deze mogelijkheid is geschapen." Nat Gonella in Den Haag (Eigen berichtgeving) Naar wij vernemen zal de Engelse trompettist Nat Gonella Donderdag avond 1 December optreden in het Haagse Gebouw voor Kunsten en We tenschappen. Geen haat meer tegen Duitsland PARIJS. In het debat van de Franse Nationale Vergadering over buitenlandse zaken heeft minister Schuman gesproken over FrankrUks houding ten opzichte van Duitsland en over de overeenkomst, die giste, ren in Bonn door geallieerden en Duitsers getekend is. Eigenaardig ge noeg was de publieke tribune geheel gevuld, maar de banken der afge. vaardigden waren slechts voor de helft bezet. De essentie van het Fran se beleid ten opzichte van Duitsland blijft de veiligheid van Frankrijk, aldus Schuman, die de aanwezigheid van de drie geallieerde legers in Duitsland „een integraal deel van het Atlantische verdedigingsstelsel" noemde. Schuman verklaarde nadrukke lijk, dat geen der drie Westelijke geallieerden de mogelijkheid om Duitsland opnieuw te bewapenen in overweging had genomen. Indien men Duitsland weer zou bewape nen, zou men opzettelijk internatio nale spanning riskeren. De minister zei verder, dat er geen plan bestaat voor investering van Frans kapitaal in het Ruhrge- bied of in de rest van Duitsland. Een regeling van de kwestie van de eigendom van mijnen en fabrie ken in het Ruhrgebied zal de Fran se regering zich voorbehouden tot het vredesverdrag een definitieve oplossing brengt. Doeltreffende maatregelen voor de dekartelisering van zekere Duit se industrieën en in het bijzonder van de chemische, noemde Schu man een preliminaire voorwaarde voor de opneming van Duits land in een verenigd Europa. Schuman verklaarde, dat Duits, land in Januari 1950 zal worden uitgenodigd om als toegevoegd lid tot de Raad van Europa toe te tre den. Hij is persoonlijk voorstander van deze toetreding, doch laat het Franse parlement vrij zijn eigen beslissing te nemen. Frans isolationisme kan volgens Schuman nobel zijn, doch het is eveneens onvruchtbaar. „Om alleen te kunnen staan, moet men sterk zijn", zo zeide hij. Hij v/ees erop, dat solidariteit met Engeland en Amerika betekende, dat ieder zijn gezichtspunten met die van zijn partners in harmonie moet brengen wat niet wil zeggen, dat een part ner door een andere moet worden overheerst. Schuman zeide ten slotte te ho pen, dat Frankrijk in zijn beleid ten opzichte van Duitsland niet In een negatieve houding verstard zal blijven, doch zich de lessen van het verleden herinneren zal en besef fen, dat tussen beide wereldoorlo gen te veel gelegenheden onge bruikt voorbij zijn gegaan. „De weg tussen Duitsland en Frankrijk moet worden vrijgemaakt van haat." Duitse onder wijs-auto riteiten in Den Haag: Help democratie opbouwen (Van een onzer verslaggevers) In Den Haag zUn op het ogen blik te gast drie onderwijs-auto- riteiten uit West-Duitsland, niet alleen om eens te kijken hoe het hier toggaat op de scholen, maar vooral om contact met het Ne derlandse onderwas te onderhou den. Zo hebben Annie G. Justus uit Münster, dr. Friedrich Monjé uit Bad-Neuheim en Louise Bar- denhewer uit Düsseldorf de afge lopen dagen ondermeer enkele Haagse lagere, nuts-, vak- en middelbare scholen bezocht, waar over zü zeer verrukt waren. Vierjarig jongetje stak plotseling over Plotseling oversteken is het vier jarige jongetje van de fam. Flich uit de Jan v. d. Heydestraat nood lottig geworden. Het was Donder dag omstreeks twaalf uur, dat het kind ter hoogte van perceel Leus derweg 223 plotseling overstak. De bestuurder W. van een bestelauto kon een aanrijding niet voorkomen. Het kind is met een hoofdwonde en een gebroken rechterbovenbeen naar het ziekenhuis vervoerd. Kinderpostzegelactie Het „Amersfoortse comité Kin derpostzegels" deelt het Amers foortse publiek mede, dat op de Za terdagen 26 November en 10 De cember a.s. in verschillende wijken van de stad een huis aan huisver koop van mapjes met zegels en briefkaarten zal plaats hebben. De ze verkoop wordt verzorgd door personeel PTT dat hiervoor vrije tijd opoffert, vergezeld van een postauto. De postharmonie zal de verkoop opluisteren met muziek. Het „Amersfoortse Comité Kinder postzegels" wekt alle inwoners op deze verkoop te steunen. Het gaat om het „Misdeelde Nederlandse Kind". Namens het comité Amersfoort: A. v. BARNEVELD, Buys Ballotstraat 9. Examens Onze stadgenoot J. P de Kat Angelino ln Den Haag slaagde voor het examen 3de stuurman voor de Grote Handels vaart. Is dit nu wel nodig? Is een vraag, die onmiddellijk gesteld zal worden. Dc Ned. Raad van Leraren, die het drietal heeft uitgenodigd, meent van wel Zo ls het ook gesteld met het Haags Lera ren Centrum. Dit bleek gisteravond op een bijeenkomst in „Den Hout" uit het openingswoord van de voorzitter. Spr. zei, dat de beste leiders van het onderwijs in W.-Duitsland anti-nazi's zijn geweest, die twaalf jaar werden uitgeschakeld tijdens Hitler's regiem en in concentratiekampen hebben .ver toefd Zij zijn degenen, die er hun krachten aan geven om een nieuwe de mocratische staat op te bouwen door de jongeren deze democratie bij te brengen. Mej. Justus vertelde hierna van dc moeilijkheden, waarmee het onderwij- in W.-Duitsland op het ogenblik te kampen heeft. De nat socialistische ideeën, die bij de Jeugd zijn blijven hangen, moeten geliquideerd1 worden en dat bezorgt het onderwijzend per soneel vaak hoofdbrekens. Bij anderen is het moeilijk het vertrouwen te win nen. daar zij jaren lang zijn voorgelo- gen In W -Duitsland is een strijd aan de gang om de onderwijsvernieuwing Men is het er niet over eens of de la gere school een vier of een zesjarige cursus moet hebben. Op een lagere school aansluitend bestaat reeds een soort gymnasium met negen leerja ren In de Russische zone zijn aldu« spreekster alleen lagere scholen met een achtjarige cursus Het is opvallend, dat na de oorlog de religieuze scholen als paddestoelen uit de grond schoten. Bijna op Iedere on derwijslnrlchting zijn naaèt muziek onderwijs wekelijks twee verplichte uren voor Godsdienstles ingesteld Het ruimteprobleem is zeer grootoveral huizen twee scholen in een gebouw. De Invloed van een op democratische leest geschoeide onderwijs valt reeds te bespeuren. Er worden weer jeugdbom den van diverse politieke en godsdiem stige richtingen gesticht en ook bestaat er grote belangstelling voor jeugdher bergen. De uitwisseling van schoolkin deren en leerkrachten met Engeland heeft ook veel goed gedaan, Vele Duit sers hebben ondervonden, dat er van haat geen sprake meer is En dat ver sterkt het vertrouwen in de democra tie. Volgens spreekster hebben de Duitse scholieren cr geen flauw idee van wat er zich voor en gedurende de oorlog in net buitenland heeft afge speeld. Daarom is het geschiedenis-on derricht van groot belang. Bij de lessen tobt men echter met een gebrek aan boeken. De nazilecrstof is natuurlijk niet bruikbaar. Mej. Justus besloot haar voordracht met de hoop uit te spreken, dat ook Nederland zal helpen om van Duitsland een democratisch land te maken cn geen kwaad met kwaad te vergelden. De avond werd bijgewoond door wet houder van Zwijndregt cn de inspec teur van het middelbaar onderwijs, de heer Kok. Schumacher 20 dagen geen Kamerlid BONN. In verband met het inci dent, dat tijdens het debat over de toetreding van Duitsland tot het in ternationale gezagsorgaan van de Ruhr gedurende de nacht is voor gevallen, is dr Kurt Schumacher, leider van de socialistische opposi tie, voor 20 dagen als Kamerlid ge schorst. Dit werd door de voorzit ter, dr Koehler, meegedeeld, toen de zitting om 6 uur plaatselijke lijd werd heropend. Schumacher en zijn partijleden waren toen niet aanwezig. (lng. Med) GEZELSCHAPS SPELEN vanaf f 0.60 Utrechtsestraat 39 - Tclef. 5325 Barneveld in opschudding Woensdag geraakte het Bar- neveldse gemeentehuis in op schudding door een niet-alle- daagse gebeurtenis. Vlak achter elkaar gingen namelijk in on dertrouw H. Straalman met mej. M. Bruining, J. Bruining met mej. L. Brulning en T. van Beek met mej. Minke Bruining. Mej. L. Bruining is een nicht van al de andere Bruinings. Ze wonen allemaal aan de Boslaan, behalve de heer Straalman die uit Laren komt! v.. .j Barneveld VARKENSMARKT Aanvoer 196 biggen. 2 zeugen. Big gen 25—/ 35. Zeugen 200—275. Handel matig. EIERMARKT Aanvoer 500.000 stuks In het begin was de handel vlug. later stug. De kleine heneieren schijnen er niet meer te zijn want er was maar 1 soort eieren die aangevoerd werd en men noteerde van 17 50—/ 21.- per 100. I'LUIMVEElMARKT De oude kippen waren wederom iets lager ln prijs maar wil de export lonend zijn. dan moet de prijs nog iets dalen. De Noord-Hollandse blauwkui- kens werden al flink aangevoerd De prijzen hiervan waren erg ongelijk, daar voor de export de aanvoer nog niet groot genoeg was. Van wild was er een grote aanvoer. Daar werden redelijke prijzen voor betaald. De han del was kalm. Aanvoer 17.600 stuks. Oude kippen 1.50—/ 4.50. Ganzen 4.— 6. Hazen 3—/ 6. Oude Hanen I 3— 4.25 Kalkoenen 8—/ 15 Fazanten f 2.50—/ 3.50 N.H. Blauwe kuikens 1- I 5.50. Konijnen V 3—/ 6.50. Soest BDC en Soester Boys in de kopgroep Onze drie plaatselijke voetbalver enigingen SEC. BDC en Soester Boys slaan dit seizoen geen slecht figuur in de competitie. BDC en Soester Boys staan als volgt in de kopgroep: HDS 10 7 2 1 16 BDC 9 7 1 1 15 En Avant 9 5 3 1 13 3e klasse C. SVMM 8 7 1 0 15 Soester Boys 8 4 2 2 10 Austerlitz 8 4 2 2 10 VOETBALPROGRAMMA Het voetbalprogramma voor as. Zondag luidt als volgt: SEC—LVV te Soest; BDC—FAK te Soest; Soester BoysSVMM te Soest: SEC 2—Patria 2 te Soest; SE C 3—EMM '15 2 te Soest; NSC 3- BDC 3 te Nijkerk; BDC 4—Soester Boys 2 te Soest; WZA 2—BDC 5 te Amersfoort; Soester Boys 3—HVC 6 te Soest. (Van een onzer verslaggevers De Rechtbank ln Den Haag deed gisteren uitspraak in kort geding, dat de Duitser W. Edzard, die ln de cellenbarakken te Scheveningen ls ge detineerd, aanhangig had gemaakt. Edzard had de Staat der Nederlanden, de minister van Justitie, de burgemees ter van Zandvoort en de directeur van de cellenbarakken gedagvaard. Hij meende wederechtelljk van zijn vrij heid te zijn beroofd en eiste onmid dellijke lnvrijheidsstelling. De els van E., die sedert de bevrijding is gedeti neerd, werd afgewezen. Hierbij over woog de rechtbank, dat de minister en de directeur van de cellenbarakken niet zelf verantwoordelijk kunnen wor den gesteld door handelingen, die zij als orgaan van de Staat hebben ver richt. Verder werd overwogen, dat Edzard niet betwist een niet toegela ten vreemdeling te zijn en evenmin, dat hij Indertijd ls gedetineerd omdat hij werd beschouwd ais politiek delin quent. Edzard had gesteld, dat hij moest worden vrijgelaten, toen de politieke strafzaak werd geseponeerd De recht bank achtte dit echter niet juist, om dat hij sedert October 1948 gedetineerd is om te worden uitgeleid Volgens de rechtbank behoeft internering voor uit geleiding niet van korte duur te zijn. daar deze internering ongetwijfeld be doeld ls om te verhinderen dat onge wenste vreemdelingen bewegingsvrij heid genieten. Eveneens werd onjuist geacht dat E. moest worden vrijgela ten. nadat de burgemeester van Zand- voor de opdracht tot internering had ingetrokken. Alleen de Minister van Justitie kan volgens de rechtbank over deze vrijlating beslissen. De rechtbank kan ook vrijlaten, maar alleen indien misbruik van bevoegdheden is bewe zen. Dit was echter niet gebleken. E. werd veroordeeld in de kosten van het geding. D.O.S. WINT MET 6—2 Donderdagavond werd in cafe Butselaar de strijd om het club kampioenschap in de libre-klasse van de NBB in het district Eemland voortgezet met de ontmoeting tussen DOS en Centraal. DOS toonde zich de meerdere over Centraal en won met 62. P. Ram (C.) 95 71 35 5 2 02 H. Wijnands (DOS) 95 95 35 12 2.71 A Bokma (DOS) 65 65 36 12 180 P. Brekelmans (C.) 65 49 36 7 136 H. Voskuilen (C.) 105 105 23 25 4.56 C. Butselaar (DOS) 105 88 23 22 3 82 J. M. v. d. Oord (C.) 55 30 37 6 0.81 B Koppen (DOS) 45 45 37 7 121 Voor de clubkampioenschappen won Zonneheuvel van Middelwijk met 146. D.O.S. van Centraal met 106 en Animo van KOT met 124. BEROEPEN Ds M. Verkerk, Ned. Herv. predi kant alhier, is door de Ned. Herv. gemeente te Hoogeveen beroepen.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2