VOORAL VOOR DE VROUW VALDA RoepenLeer me 'l vak maar, ik ben je vrouw Hongerstaking is geen grapje maar bittere ernst" Op de feestdagen komt het weer op Moeder aan Schoenmakersvrouw niet bang voor ruw spijkerwerk Voor m'n hele leven Wie het leed der gebrekkigen kent zal het begrijpen Laat de kinderen zo mogelijk zelf wat maken De voorpret is het leukst voorkomingVan griep v'rijdag 25 November 1949 3 TWAALF PAAR RUSSISCHE LAARSJES ZE WAREN een dag getrouwd. Toen werd er gebeld. „Ga jij eens kijken," zei haar man. „Als het een klant is, roep je maar." 't Was een klant, maar ze riep niet. Ze lachte en klom op een ladder, om ergens in de haar onbekende kast, een doos te zoeken. Een doos met een paar schoenen. „Deze passen prachtig," riep de meneer. „Ik houd ze aan"... „Dat zijn de eerste, die ik in m'n leven verkoop," zei ze. „Ik woon hier pas een dag. Ik ben een dag getrouwd. Ze holde met het geld de trap op. „Waarom heb je niet geroepen?" vroeg haar man. „Roepen?" triomfeerde ze, „roepen doe ik nooit. Leer me het vak maar. Ik ben je vrouw." En ze leerde het vak. Ze was z'n vriendin, z'n maat, z'n collega. Vroe ger, thuis, had ze schoenen nooit be langrijker gevonden dan een hoed, een jas, een jurk. Nu zag ze van elk een de schoenen het eerst. Ze kon in een oogwenk maten herkennen. „Mam. d'er is wat gebeurd". Onder aan de trap staat zoontje, zo ontredderd dat ik met 't dikke zusje en al naar beneden hol. „Wat is er? Is je fiets weg?" Triest doet hij z'n jasje uit. „Meester heeft m'n schrift ver woest". In de kamer begint hij bibberig te huilen. Als het zusje troosten wil, zo van „Ach pijn. au, ach komen er hoge fluittonen bij. „Uu, oe, ooo.en maar snikken. „Lieverd, toe nou", troost ik, „in een winkel zijn toch schriftjes ge noeg". „Maar niet met sommen en taal erin", snottert zoontje. „Dan schrijf je nieuwe sommen op de eerste bladzij, die zo lekker glad is. En je zet je adres op het etiket". „Hoeft niet eens. Alleen je naam", zegt zoontje toch wat ge kalmeerd. En dan: „Mam, zie jij wat aan m'n handen?" Somber be- tuurt hij z'n vieze vingers. „Zie je wat van binnen". „Ze zijn alleen maar vuil en je bijt op je nagels". „D'er moet van binnen ook wat zijn. Soms kan ik heel prachtig schrijven en dan tjoep is de boel in de soep". „Hoe in de soep?" „Dan komt er een klodder uit of de letters worden dik en groot. Vanmorgen was 't er ineens een plas „Je doopt te diep in". Maar zoontje opstandig: „Nee Mam, hoe wèèt jij dat nou?" En omdat dat bibberen weer begint, stop ik het gepraat. „Hier heb je een kwartje, koop maar een nieuw schrift. De rest van het geld moet terug". 's Middags komt hij voldaan thuis. „Mam, een cent". „Waarvan?" „Nou van dat schrift toch...." „Kost dat 24 cent? Hadden ze geen goedkopere?" „Oh ja, een hele bak vol". „Waarom neem jij dan zo'n dure?" En zoontje verontwaardigd: „Maar Mam. dit is toch voor m'n hele leven". Werkschema voor huisvrouwen Er wordt wel beweerd dat huis vrouw het slechtst betaalde beroep ter wereld is. Als men zwart op wit ziet hoe snel en veel een vrouw met een paar kinderen en zonder hulp v/erken moet, zou men het er bijna mee eens kunnen zijn. Het maand blad van de Ned. Ver. van Huisvrou wen „Denken en doen" heeft in het Novembernummer enkele werksche^ ma's. Eén ervan is van een gezin dat bestaat uit man, vrouw, kind van 3 jaar en één van 3 maanden. Geen hulp. Huis: suite, slaapkamer, keuken, zolder. Grote was en baby- was in huis. Het sluit allemaal als een bus. De dagen beginnen om half acht met kinderen wassen en aan kleden. Ze eindigen met kinderen naar bed, stoppen, verstellen, was in het sop zetten, aardappelenschillen en lezen. De leden van de vereni ging kunnen werkschema's aanvra gen. Na opgave van grootte van het gezin, leeftijd der kinderen enz. Getrappel van paardenhoeven: een koetsje. Een deurtje gaat open en 'n elegant versierd dametje hinkt on handig de schoenmakerij binnen. Een hakje in haar hand. Daar staat de vrouw, die in een handomdraai de zolen van haar kinderen verstel len kan, even vanzelfsprekend als de gaten in hun kousenVaardig en vlug slaat ze de hak er weer aan. Ze is gewend aan dit werk, gewend aan de ontreddering der dametjes. Het zijn de trappen van het station, vlakbij, die haar deze klanten be zorgen. Soms wel vier, vijf per dag Je voelt hoe het geweest moet zijn. Nu wordt ze een-en-zestig, de man en partner is er niet meer. Een zoon zit in de zaak en zy zit thuis, haar voet, die pijn doet, op een stoel. De zoon leerde het vak op de schoenmakersschool en volgde daar na een cursus voor verkoper. Dat laatste zit haar een beetje dwars. ,,'t Zou kunnen dat hij er toch nog uitstapt." zegt ze. „Alleen verkoper wordt Maar dan. met een schalksheid, niet meer van deze tijd: „Wat let me? Dan ga ik er weer zelf in. Met een knècht." GESPREK MET LOUIS GROOTERS En als het 's avonds laat werd, zat ze op een krukje in de werkplaats en herstelde even ijverig als haar man: laarsjes, balschoentjes, muiltjes. „Hakken en zolen zijn niets voor een vrouw',, zei hij. „Met dat ruwe spij kerwerk mag je je niet ophouden." Maar ze ping iets rechter zitten in d'er ogen kwam dat schelle licht, waarop hij verliefd geworden was. „Een"vrouw," riep ze, „een vrouw kan alles." Zo bleef het niet bij de rozetten, de strikjes, de gespen, die de schoe nen toen sierden. Niet bij het linten aanzetten en langsboren van elegant lak. Ze stikte het binnenwerk in hoge laarzen, repareerde scheuren en tornen, schreef kwitanties, hielp klanten en behamerde zolen en hak ken met een zekerheid, een lust, die haar man deden fluiten van plezier. Ze werkten samen de kleine schoenmakerij op tot een zaak, die bekend werd in de stad. Buziau ont dekte hen en gaf voor z'n nieuwe revue een goede opdracht. Twaalf paar Russische laarsjes uit rood leer. Ze maakten ze allemaal met kwast jes, met koorden, met franjes en weet ik wat meer. Buziau kreeg er plezier in, hij kwam wel eens op lopen, zomaar voor een praatje. En kijk hoe ze nog blozen kan, deze kleine vrouw met d'er zwarte ogen en witte krulletjes. Ze heeft lekkere, ronde wangen, die van geen oud worden willen weten. Net als haar manier van vertellen. Modern en jong. 't Is allemaal al zo lang gele den maar luisterend voel je hoe het geweest moet zijn. Deze hoed werd voor Mariene Dietrich ontworpen, doch ze wil de er niet aan. Haar impresario, zo vertelt men, gaf haar de raad met zulke luide dingen te stop pen. Ondanks dat heet de hoed toch Mariene en de mannequin die hem droeg op een kostbare Parijse show, kreeg 'n beschaafd applausje. De rand is van bleek blauw vilt, de bol en het lint van dezelfde tint satijn. Dat alles bij zwart, parels en blond haar. COMEDIE OF ERNST? Tussen iemand die volgens de gangbare opinie „echt" ziek is en iemand die zich dat maar „ver beeldt", wordt meestal een ver keerd onderscheid gemaakt. Men vat het zo op, alsof alleen een dui delijk organische kwaal recht geeft op „echt-ziek-zijn". In de kinder opvoeding kan men dikwijls op dit probleem stuiten. Een kind wordt ziek. „Echt" ziek. Met pijn en lichamelijke verschijn selen waarvan de arts de concrete oorsprong kan aanwijzen. De fami lie omgeeft het patiëntje met een grotere tederheid dan het gewend is. Als het 's nachts huilt wordt het gesust. Het mag „op zitten". Langzamerhand verdwijnt de ziek te, dat merkt men overdag. 's Avonds keert alle kwaal en ellende terug: men raakt in twij fel. Kan dat wel? Overdag gezond als een vis, 's avonds weer pijn. Beangst, het misschien nog zieke kind te hard te behandelen neemt een eindeloos spel van vertroete len en bevreesdzijn een aanvang. Het wordt een ziekelijk kind. Later een volwassene met een aanleg voor vreemde plotseling optreden de ziekteverschijnselen, waarvan de arts zegt: „nerveus". Zijn om geving zegt: „Hij beeldt het zich maar in!" en gedraagt zich alsof een „ingebeelde ziekte niet ernstig is'" Dat is een ernstige fout. Een nerveuse maagkramp is minstens zo erg als één met een organische oorsprong en is op geheel andere wijze even ernstig. Deze wijze van reageren op het leven door middel van nerveuze kwalen is ontstaan in de jeugd, toen het kind merkte dat ziek zijn niet alleen verveling en pijn, maar ook belangstelling en liefde ver boven de normale maat bracht. Er moet een moment van comedie geweest zijn dat aan de angstige ouders is ontgaan. De overgang tussen comedie en de ge vaarlijke ernst van de pseudo- lichamelijke nerveuze ziekten is vloeiend. Zodra een psychisch defect zich meester heeft kunnen maken van een oorspronkelijk zuiver l.chamelijk symptoom kan niet meer van comedie of simule ren gesproken worden. Dit is een meestal over het hoofd gezien ge vaar bij het doodgewone ziek zijn van kinderen. Durven ze-niet? Met nieuwsgierige verbazing lazen we een advertentie waarin de vrouw van elke leeftijd gegarandeerd werd dat ze (als ze dat wilde) nog vele centimeters zou kunnen groeien. Benen, bovenlichaam alles was rek baar, ze behoefde maar een brief te sturen naar een bepaald adres en dan kwam de zaak voor elkaar. We hebben er op geschreven doch kre gen nog geen antwoord Misschien durven ze niet? (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. „Als het straks Kerstavond is geworden en de regering heeft nog niets gedaan om de bestaanszekerheid der gebrekkigen wettelijk te garanderen, zal ik, als de klok twaalf heeft geslagen, heel eenvoudig ophouden met eten. „De man. die tegenover ons zit en langzaam en be dachtzaam deze woonden spreekt, is de 52-jarige Hilversumse violist Louis Grooters. de secretaris van de vereniging „Recht voor alle gebrekkigen", die voor het wel en wee van deze groep uit onze bevolking in de bres staat Een ogenblik tuurt hü met zijn dromerige grijze ogen in de verte. Dan glim lacht hij en zegt nog eens. dat het voor hem héél eenvoudig is. Maar de manier waaróp hu dat zegt, laten er geen twijfel over bestaan, dat hij over de betekenis er van wel degelijk heel goed heeft nagedacht. Het is geen loze bedreiging, die hu er haastig uitflapt in de hoop, dat zij wat effect sorteren zal. Het is hem bittere ernst „Er zijn mensen", zegt hij. eerst glimlachend, maar dan hoogst se rieus. „die mij gewaagd hebben of het geen grapje is. Maar dat is het allerminst. Daarvoor is de zaak waarom het hier gaat. veel te be langrijk. Er zijn ook mensen al weer een glimlach die gevraagd hebben of ik ook gewoon blijf door lopen wanneer ik eenmaal een hongerstaking ben begonnen. En natuurlijk blijf ik gewoon door lopen. „En als u dat niet meer kunt?" „Als ik dat niet meer kan ga ik zitten". „En als u ook daartoe niet meer in staat bent?" „Dan ga ik natuurlijk liggen Dat is allemaal erg vanzelfsprekend. En wat cr dan verder gebeurt wacht ik maar af. Dat komt allemaal van zelf. Maar ik heb dezer dagen in een brief aan de ministerraad ver klaard. dat ik er desnoods mijn leven voor over heb, als er maar wat voor onze gebrekkigen gedaan wordt. Dat méén ik". In de Hilversumse huiskamer is het een oeenblik stil. De ogen van de heer Grooters dwalen naar de muur. waar een met bloemen ver sierd portret van zijn jongen hangt, die veertien iaar lang aan kinder verlamming heeft geleden en die zeven jaar geleden op 18-jarige leeftijd stierf. Dan vervólgt hij op eens: „U zoudt het begrijpen, als u wist welk een leed en welk een ellende in de gezinnen der gebrekkigen wordt geleden. Het is heus geen toeval, dat onze vereniging bij haar oprichting door de ouders van ge brekkige kinderen met enthousias me werd begroet en dat wij thans bloeiende afdelingen hebben in Hilversum. Enschede, Utrecht en Amsterdam. Men heeft ons werk wel verward met dat van de ver eniging voor Arbeid voor Onvol waardigere Maar wat wij nastreven is heel iets anders. Wij willen, dat de ouders en verzorgers van ge brekkige kinderen de zekerheid Indonesië en het Wilhelmus DEN HAAG. Onlangs werd het bericht verspreid, dat de minister van Voorlichting van Oost-Indonesië zich in een rede op laatdunkende wijze over het Wilhelmus zou heb ben uitgelaten. Inmiddels heeft deze minister officieel tegengesproken, dat hij op minder gepaste wijze over ons volkslied zou hebben gesproken. Het Eerste Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck (K.VP heeft nu schriftelijk aan de minister-president en de minister van Overzeese ge biedsdelen gevraagd, wat hiervan nu waar is Tevens vraagt hij de mi nisters of zij bereid zijn, van deze gelegenheid gebruik te maken om onder de aandacht van de Indone sische regering te brengen, dat ook na de souvereiniteitsoverdracht'het respecteren der wederzijdse volkslie deren. en met name vrn het Wilhel mus, .in het bijzonder op zijn plaats is, zulks te meer, omdat ook het hoofd der eventuele Unie zelf recht streeks bij het aloude Wilhelmus is betrokken, daar dit lied de onderlin ge trouw van vorstenhuis en volk van Nederland symboliseert. gen. En verder zou ik het u niet precies kunnen zeggen Ik leef sterk in het gevoel, dat ik het verder maar moet overlaten aan een Hogere Macht. Want ik word tot deze hongerstaking gedreven door een innerlüke stem. Een soort van roeping, zoudt u kunnen zeg gen. Maar u zoudt het misschien nog beter de stem van het geweten kunnen noemen. Mijn geweten is wakker geschud. Ik hoop veler ge weten te doen ontwaken. Want zo als het nu is mag het in de toe komst niet meer zijn J. LOUIS GROOTERS, hebben, dat er voor deze hulpbe hoevenden zal worden gezorgd, ook wanneer zij zelf er niet meer zijn. Wij willen dat de staat deze ver zorging verzekert, voor het geval de ouders daar niet meer toe in staat zijn. Dat is voor ons een eis van naastenliefde en van democra tie". „Nee, ik doe niet aan politiek", zegt de heer Grooters. als hij ziet. dat wij op het punt staan iets te vragen. Ik ben zonder meer idea list. En ik ben bereid ales op te of feren om mijn idealen verwezen lijkt te krijgen. „Wat ik met een hongerstaking denk te bereiken? In de allereerste plaats wil ik daarmee natuurlijk de aandacht van het gróte publiek op de nood der gebrekkigen en het streven van onze vereniging vesti- BFO verdeelt zijn zetels BATAVIA De vergadering van het voltallig B.F.O. heeft een resolutie aangenomen betreffende de volksvertegenwoordiging van de R I S. Hierin wordt gezegd, dat van de 100 zetels, die in de eerste volksvertegenwoordiging ter be schikking staan van de gebieden buiten de negara Republik Indo nesia, 3 zullen worden afgestaan ten behoeve van de vertegenwoor digingen der volken van de in art. 2 sub. c der constitutie genoemde gebieden (de overige gebieden, die geen deelgebieden zijn). De voor zitter is inzake de vervulling dezer drie zetels gemachtigd in overleg te treden met de voorlopige fede rale regering. De overige 97 zetels worden naar de verhoudingen der zielenaantallen als volgt verdeeld: Oost-Indonesië 17, Pasundan 21, Oost-Ja va 15, Madura 5, Oost- Sumatra 4. Zuid-Sumatra 4. Mid- den-Java 12. Banka 2, Billiton 2, Riouw 2, West-Borneo 4. Groot- Dajak 2. Bandjar 3. Zuid-Oost- Borneo 2 en Oost-Borneo 2 Do verkiezingen zullen worden ge houden door de leden van de ver tegenwoordigende lichamen en raden dier gebieden. Er zal naar gestreefd worden deze verkiezin gen te houden vóór 15 December. (Inge?. Med.t Een menselijke barometer zijt Gij, als vocht cn tocht Uw vijanden zijn. Uw gevoelige spieren cn gewrich ten waarschuwen U bij elke wisseling in temperatuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak In alle hevigheid op, bederven Uw levens vreugde cn verwoesten Uw gestel. Wrijf Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalseni,' het middel waarvan men al 3 geslachy ten lang zegt: „geen goud zo goed.', DECEMBERMAAND grijnst ons weer aan. mogen we wel zeggen. Want we kunnen nog zo dol zijn op Sinterklaas-houden en op Kerstmis- vieren maar moeder de vrouw moet maar zien dat ze 't allemaal weer voor elkaar krijgt en er iets van maakt. De mannen trekken zich er over 't algemeen bitter weinig van aan. Hebt U al eens gemerkt, hoe vanzelf sprekend een man die dingen aanvaardt? De vrouw beslist meestal of er al dan niet Sint en Kerst echt gevierd zal worden, en dat moet ook eigen lijk want zij is de enige die het kan. En daar gaat ze dan maar weer. Allereerst winkelen in straten, die veel te vol zijn en in winkels, die nog voller zijn En het volle is nog niet het ergste, maar het dure. Juist nu, tegen Sinterklaas blijkt weer eens duidelijk, dat alles gewoonweg te duur is. Het is natuurlijk niet de bedoeling om dure cadeaux te geven, maar het moet toch iéts zijn en 't is toch zonde om waardeloze prullen te kopen prutsen, tot hij ook iets heeft ge- Dan is het toch maar 't beste om de kinderen zoveel mogelijk zelf te laten maken In elk geval, de pre sentjes die zij elkaar geven. Bovendien is dat zelf maken een groot feest. Er zijn weer stapels boekjes in de handel over knutse len met waardeloos materiaal. Een vaA. de aardigste blijft: Kinderhan- denarbeid van Fok Verrink, uitge geven bij Nijgh en van Ditmar. Wat U dan wel moet doen is naar stig alle lege lucifersdozen, klossen, jampotten, W.C. rolcartonnetjes, koekomslagen e.d. bewaren want van alles kan iets gemaakt wor den, met nog wat papier, lijm en verf. 't Voordeel van zo'n boekje is, dat het ideëen geeft, men hoeft dan lang niet alle voorbeelden uit te werken. Je hoeft tegen een kind maar te zeggen: Kijk, op die ma nier maken ze van kurken, ijzer- draad en een oude kous zulke eni ge poppetjes, en het kind is er al helemaal in en zal wel zo lang wrocht. En aangezien de voorpret van alle feesten liet. belangrijkste is, en zeker van Sinterklaasfeest, is het stellig aan te bevelen om de kinderen zoveel mogelijk zelf te laten knutselen, 't Prettigste is om een zolder te hebben of een rom- melkamertje, maar weinig mensen kunnen zich nog de luxe van rom- melkkamertjes permitteren. Dan moet het >n de huiskamer maar 't bezwaar is natuurlijk dat kinderen liever stiekem hun surprises ma ken en bovendien dat de huis kamer er uit gaal zien als het ter rein van een spoorwegongeluk. In elk geval is het de moeite waard, om vooral veel pakpapier, touw en gom in huis te nemen en veel punaises, lege dozen en oude lap pen gereed te houden. Dan moet moeder al de vragen en de problemen opvangen, die er komen en serieus ingaan op alle ideëen die het scheppende brein van haar kinderen allemaal op brengt, en dat is meestal heel wat. Ieder kan rijmen. Ik wil alles, als ik maar niet hoef te rijmen. Weet U, wat een uitstekend hulpmiddel is Alle me deklinkers van het A-B-C onder elkaar op een papiertje zetten, be halve de C en de X, die komen te weinig voor. Dan de eerste regel van het vers opschrijven, daar is niets aan, die kan zelfs met de deur in huis vallen: Lieve Jan, hier is een bootje. Nu moet er iets op bootje rijmen, dan gaat U met 't' potlood in de hand even het lijstje af: Bootje, dootje, footje, tot zoodje. Welja, waarom niet zoodje. ,,'t Is bij jou altijd een zoodje." Men komt er altijd, dit is een voortreffelijk hulpmiddel. En dan komt het er bij die fees ten in December uitsluitend maar op aan wat moedei ervan weet te maken, of ze fantasie en humor heeft, of ze de kinderen weet te stimuleren en te animeren: Maak jij nu nog eens een kleedje van dit lapje en ga jij nu eens aan dat versje beginnen." Verder k'jmt het ar op aan, of zij geduld heeft en haar goeie humeur bewaart. Wee het huisgezin waar nooit iets mag, waar ook vlak voor Evelien spreekt VAN VROUW TOT VROUW Sinterklaas alles precies op tijd cn precies volgens regel moet. waar geen rommel mag liggen en waar boze woorden vallen bij ieder klein ongelukje. Denkt U nog maar eens aan Uw eigen jeugd Wat U onthouden hebt, is de sfeer, de pleizierige af wachting, het zelf bedenken van gekke verrassingen. En beslist niet de cadeaux. hoe mooi ze ook wa ren. Want Sinterklaas blijft een geef-feest. Kinderen hebben 't meeste pleizier in hun eigen be denksels, ergens in een hoekje tus sen een heleboel rommel. En het al of niet slagen van het feest, hangt alleen af van moeders kijk op de dingen, van haar instelling haar humeur en geduld, en zeker niet van haar beurs. \nqpz. Med.) Neem een doos echte c PAST ILL E S Ontdekker en AdmJraal, P. Verhoog (Uitgeverij vh C. de Boer Jr. A'dam). Columbus, of om precies-er te zijn. Chrlstobal Colón, is een veelomstreden en vcclbeschrevcn figuur <?n van wei nigen is in de loop der eeuwen zoveel biografisch materiaal verschonen. Wie het. zoals de zceromanschrijver en zeeman P Verhoog, aandurft een bock over de beroemde Gcnuces aan deze reeks toe te voegen, moet hier een be doeling mee hebben omdat het geen enkele zin heeft overbekende feiten te herhalen. Die bedoeling wordt al le zende duidelijk. Door de bewondering die de schrijver voor Columbus heeft de bewondering van een zeeman voor een zeeman leren wij de ont dekker van een heel andere kant ken nen dan die ons door geschiedenis, boekjes en vage overleveringen werd bijgebracht. Vooral Columbus' nauti sche kennis heeft Verhoog geboeid en hij maakt ons van zijn naspeuringen deelgenoot door cr overtuigend en toch critisTh maar ook meeslepend over te vertellen De Engelse auteur C- S. Forester, schepper van de bekende Hornblowrr- trilogie. heeft onder de titel „The Süip" (Het Schip) een boeiend relaas gege ven van een recente gebeurtenis uit Engelands bewogen maritieme geschie denis namelijk het zeegevecht in de Middellandse Zee tijdens de afgelopen oorlog waarbij het gelukte aan een groep lichte Engelse kruisers die een conv'ool naar Malta escorteerden, een veel sterker Italiaans eskader waarbij zelfs slagschepen, op de vlucht te doen slaan De lichte kruiser Artemis is het schip", door Forester zo treffend be. MODE-NOVELETTE ZOMAAR WAT OM TE VERMOMMEN Veel dingen verliezen het opwindende van vroeger Een eigen verjaardag of Sinterklaasavond, een draaimolen, een tent met poffers, lichtjes en limonade wie ziet ze nog als toen als toen? Maar iets nieuws om aan te doen, wat leuks waarin je jezelf verrast, ver anderd weet, blijft dat feestelijke, blije bezorgen, dat de rest niet meer op brengen kan- „Er komt iets wilds in je bloed." zeggen de Amerikanen, „gezonder dan sinaasappelsap of leverinjecties." Elke vrouw moest in de December maand wat nieuws kunnen kqpen: een rok, een bloesje of zomaar wat om een jurk mee te vermommen. Niet omdat ze poes-netjes moet zijn op de feestdagen maar omdat die dagen vaak zoveel glans van vroeger kwijt zijn. De bedoeling van het meisje van de tekening is dat ze u opport tot verzinnen Ze draagt zelf een rok en jakje van Carven, daar is geen kunst aan. Maar het is een idee waarmee te spelen valt, juist door het schootje. Omdat ze tot het soort behoort dat borduursels dragen kan, werd het lijfje met allerlei van gekleurd draad versierd Effen echter spaart energie en het is lang niet zo gevaarlijk ook. schreven in zijn somwijlen wanhopig lijkende strijd tegen de overmacht, zo spannend ook. dot zijn beschrijving meer dan eens aan het enerverende relaas van de Russische oorlogshodein Potcmkin doet denken. H W. J Schaap zorgde voor een goede vertaling van Forester's boeje. Het verscheen bij de C. V Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Amsterdam. De Journalist-schrjjvcr P II. de Wit. heeft zlin roman uit de scheepsbouw ,Dc helling komt vrij" doen volgen door één over de sloperij. ..Schroot" is het verhaal van e"n jonge, onderne mende smid die zijn landelijk dorpje, ergens aan één van dc grote rivieren bij Rotterdam gelegen, uit zijn gezant gc rust schrikt met gedurfde pro(cct«-n, die hoe ongelooflijk ze dc dorpelingen aanvankelijk ook toeschijnen de één nn de ander verwezenlijkt worden Het plaatsje wordt door deze uitbreiding van zijn economische mogelijkheden en van de arbeidsmarkt een schecpsindus- trieel punt van betekenis Maar met de uitbreiding van het sloopbedrijf komt ook de inmenging van vreemden, za kenmensen aandeelhouders. P H de Wit is een goed verteller. Ziin techni sche kennis- van het scheensbedrijf is een hechte basis voor de intrige van het verhaal, maar hij heeft die kennis nergens misbruikt om het bewijs van ziin vakmanschap. 7,iln taal ls levendig, beeldend schoon niet steeds even oor spronkelijk cn hoewel hij In de karak teruitbeelding van 7.iin personen wel een* wat heel simpel tr werk gaat, leest men zijn boek stellig met belang stelling cn genoegen. Wie over het wat stijve onder boe kentaal gebukt gaande begin van „De verlaten wereld" (Uitg Van Stockum) heenstapt, zal daarvan geen spijt heb ben in de tweede helft van deze ro man beschrijft Frolsine des Plantcs, wat er van onze beschaving zou over blijven als deze (hier: door een geheim zinnige ziekte) van zijn intellectuele en morele bovenlaag beroofd wordt. Boeiend wordt deze schrijfster als zij de omzwervingen van een mensenpaar beschrijft door een wereld, waar lage instincten en woedende elementen in enkele Jaren een eeuwenoude cultuur te niet doen cn de heerschappij lier- winnen Sn de wereld tot c?ns- e(?n nieu we beschaving haar weer moeizaam daaruit zal verheffen. Er is wederom een historische roman uit dc vulpen van de schrijfster Marie C". van Zeggelen gevloeid. „De zwarte Galei" (uitgave J M. Mculenholf). speelt in het begin van dc 80-jarige oorlog cn behandelt de rnin of meer avontuurlijke levensgeschiedenis van een"sehoepebouwcrs7.oon uit Enkhulzen. De schrijfster tekende de figuur van deze jongeman tegen de achtergrond van dc aan spannende en grotc ge beurtenissen zo rijke tijd Zij deed haar werk consciëntieus d w.z. culturcel- historisch wel verantwoord maar nok In haar nieuwe roman treft de opper vlakkige karaktisering van de hoofd personen. Tjeerd Adema laat in zijn nieuwe bock „De wereld zonder mannen" (A. N. Bruna en Zn.. Utrecht) zijn fantasie de vrije teugel. Het luchtige, hier en daar zeer komische werkje, waarin alle problemen voortvloeiend uit het uit sterven van het mannelijk geslacht op aarde, slechts uiterst oppervlakkig worden aangetipt, weet toch door zijn originaliteit te boeien. Natuurlijk moet Adema's nieuwe fantasie tot de ont spanningslectuur gerekend worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3