Kleine griezelige wezentjes vreten aan de gewassen Mechanisch hart biedt grote mogelijkheden Ohservaliekliuiek voor gedetineerden „Sport und Spiel" leiden Koeliler nu voor Gerechtshof Plantenziektekundige Dienst beschermt onze export Op 29 November 50 jaar Uitbreiding van garantiesaan ambtenaren in Indonesië Vrijil'T- 25 November 1949 CYSTEN OP DE WORTELS van de aardappelplant. Deze cysten, eerst wit, daarna geel en tenslot te bruin, zijn zo groot als spelde- knoppen en bevatten elk onge veer 250 larven. Deze vreten aan de wortels der planten en ver oorzaken de ziekte, die als aard appelmoeheid bekend staat. croscoop ziet men wonderlijke we zentjes krioelen. Ratten en muizen Ook tegen de ratten en muizen treedt de dienst op. Dr Briejèr laat (Van onze speciale verslaggever) tïAGENINGEN. „Wat denkt u dat dit is", vraagt dr C J. Bricjcr. IIÜ iiudt een hoopje fijne, ronde, glanzende bruine korrels in mijn hand. zo •root als speldeknoppen. Ik raad chocolade-hagelslag, maar dat is natuur lek mis. ..Het zün cysten", zegt dr Briejèr. „Dat zijn de gestorven wijfjes van het aardappel-aaltje. In zo n korreltje zitten een paar honderd larven. hebt nu enige honderdduizenden larven in de holte van uw hand". Om zulke vreemde ervaringen op e doen moet men bij de Plantcnziek- iekundige Dienst te Wageningen zijn. jjaar kan men meer zien en horen waar men van staat te kijken. U kent de vliegen toch wel. die U 's zomers om het hoofd gonzen? Vier duizend soorten zijn er van. alleen "n Nederland tenminste. Hoeveel dui zend soorten er nog buiten ons land zijn hebben we niet onthouden. Maar er zijn ook vierduizend soorten ke vers in ons land. Netjes opgeprikt ):an men ze in laatjes op de dienst vinden. En er zijn ook „vlinders zon der tal", om maar eens een citaat te gebruiken. - Dr Briejèr, de directeur van de dienst, bioloog van zijn vak. is een origineel en geestig man. zeker geen kamergeleerde. Dat moet men hier trouwens ook niet zijn. Want de P D. i$ wel een wetenschappelijke instel ling. maar ze heeft als verlengstuk van het bedrijfsleven een zeer prac- llsche taak. Kieskeurige klanten „Ons voornaamste werk", zegt dr. Briejèr. ..is de bescherming van onze «port Als we onze land- en tuin bouwproducten niet meer kunnen uitvoeren hebben we hier zelf niet meer te eten. En de klant, waar we het zuinigst op moeten zijn, Amerika, is wel heel erg kieskeurig met wat hij in zijn gebied laat binnen komen. A's we één besmette bloemkool stu ren kunnen we de rest in het vervolg wel houden. Dat heeft men mij on langs in Amerika nog eens nadruk kelijk gezegd." Ook Engeland is bang om ziekten aan het gewas binnen te halen en met de meeste andere landen is het precies zo. De P D die deze maand v:jftig jaar bestaat, is destijds dan oak opgericht om de zendingen, die naar buitenland gaan. eerst te keu ren. Prof. Ritzema Bos heeft baan brekend werk verricht, dat met grote deskundigheid door Ir. N van Poe teren en de heer T A. C. Schoevers is voortgezet tot dr Briejèr twee jaar geleden de leiding overnam, met als eerste medewerker dr ir N. H. Kluy- ver. Beste ter wereld Nederland mag trots zijn op de PD. want zij staat bekend als de beste plantenziektekundige-dienst ter wereld. En de gezondheids-certifi caten voor agrarische producten, die zij afgeeft, genieten overal het vol ste vertrouwen. Daarom is het ?o te betreuren, dat er altijd nog expor teurs zijn. die de dienst een rad voor de ogen trachten te draaien en daar door ons land onnoemelijk veel scha de kunnen berokkenen. Maar nadat een zending door de P D -controleur gekeurd is en een certificaat heeft gekregen, worden vaak in de haven nog eens opnieuw .steekproeven ge nomen En afkeuring op het laatste moment is geen zeldzaamheid. Dr. Briejèr vertelt over de aardap pelmoeheid. door het beruchte aaltje veroorzaakt, over de colorado-kever, het vuur van de tulpen, de narcis- liegen en over nog veel meer ziek ten en ziekteverwekkende, nare we zens. als insecten, bacteriën, zwam men enz. Voorkomen is beter dan genezen. De P D. treedt ook adviserend en controlerend op en ze heeft buiten dien een opsporende taak. Houden de boeren zich wel aan de voor schriften? De bestrijding van de co loradokever alleen kost al zes mil- lioen per jaar. Sommigen willen er dan ook wel eenS de hand mee lich ten. Daar moet dc P.D. ingrijpen! Dagelijks geeft de dienst haar ra dio-berichten voor de boeren en tuin ders. in samenwerking met het me teorologisch instituut. Iedere dag ko men ongeveer dertig aanvragen om advies van, boeren en tuinders bin nen en de grondmonsters en door ziekte aangetaste plantendelen stro men elke dag opnieuw het gebouw in De hele dag is men er met mi croscopen en reageerbuisjes bezig met biologisch, bacteriologisch en chemisch onderzoek. Onder de mi- 1N HET GEBOUW van het Mini serie van Buitenlandse Zaken te 's-Gravenhage werden Donder dag besprekingen gevoerd tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der Benelux-landen oper het al of niet aansluiten van de Benelux-landen bij de Fritalux. Tijdens de bespreking v.l.n.r.: de Nederlandse minister van Finan- eicn, prof. mr. P. Lieftinck; Jo seph Bech, minister van Buiten landse Zaken van Luxemburg; minister mr. D. U. Stikker, Bui tenlandse Zaken Nederland; Paul van Zeeland, minister van Bui tenlandse Zaken van België en Prof. J. R. M. v .d. Brink, minis ter van Economische Zaken van Nederland. ons er een volledige, levende en vry griezelige verzameling van zien. „Kijk. daar hebt u de bisamrat. Een hele knaap vindt u niet? Bijna zo groot als een poes. Uw vrouw mocht willen, dat ze er een bontjas van had. Ze zijn destijds in Belgie gepoot. Maar in 1940 kwam de eer ste de grens over naar Brabant en dit jaar zijn er al 750 gevangen We geven een premie van vijf gulden per stuk. We willen proberen ze in ieder geval bezuiden de grote rivie ren te houden. Het zijn gevaarlijke dieren v<fcr onze dijken Die onder graven ze namelijk. Maar lekker vlees dat er aan zit. gewoon een de licatesse meneer, u zou het niet ge loven In het gebouw te Wageningen wer ken twintig academici, land- cn tuin bouwkundige ingenieurs, biologen en scheikundigen en nog 120 weten schappelijke en administratieve as sistenten. De controlerende buiten dienst omvat ongeveer honderd per sonen en 33 kantoren overal in het land. Verder zijn er nog tal van losse medewerkers, die in bepaalde perio den ingeschakeld worden Het ge bouw is voor het zich steeds uitbrei dende werk te klein geworden. Er wordt nu een vleugel bij gebouwd. Wat ons opviel bij onze rondgang was de grote bescheidenheid en de rust, waarmee de wetenschappelijke leiders der afdelingen over hun werk vertellen. Het deed ons opnieuw be seffen, dat vaak in stilte de belang rijkste arbeid wordt verricht. Dc plantenziektekundige Dienst te Wageningen verdient de dankbaar heid van ons gehele volk. Dat onze agrarische producten als aardappe len. groenten, fruit en bloembollen in het buitenland zo'n goede naam hebben en daardoor grote exportmo gelijkheden bieden, danken wij voor een zeer groot deel aan de mannen en vrouwen van de P.D. Daarom, bij het vijftigjarig bestaan, onze hulde'. DELFT. Mr G. E. van Walsum, burgemeester van Delft en lid van de Eerste Kamer heeft Woensdag in 't ziekenhuis te Delft een zware maag operatie ondergaan. De operatie is uitstekend geslaagd. NIEUWE WEGEN IN CHIRURGIE Prof. Jongbloed bespreekt en demonstreert zijn vinding aan studenten Operaties aan hart nu mogelijk Voor een overvolle collegezaal van het physiologisch laboratorium emonstreerde Woensdagavond prof dr J. Jongbloed het door hem geconstrueerde mechanische hart, dat, naar men in wetenschappelij ke kringen algemeen aanneemt, een omwenteling betekent op het gebied <ran de hartchirurgie. Tot nu toe was het slechts mo gelijk operaties in de nabijheid van het hart uit te voeren. Wil men in of aan het hart zelf ope reren dan moet het eerst bloed loos worden gemaakt. Een Zweed se geleerde was er reeds in ge slaagd een systeem te vinden waarbij dit gedurende ten hoogste een kwartier mogelijk was. Prof. Jongbloed vreesde echter dat toe passing van dit systeem nadelige gevolgen zou hebben. In het door hem uitgedachte mechanisch hart-long-systeem wordt de bloedcirculatie volledig onderhouden, in de hartspier en de hersenen blijft het bloed stromen en alle functies blijven intact. De tijd die het mechanisch hart kan functionnercn is onbeperkt, zodat gecompliceerde operaties aan het hart mogelijk zün. Zodra „over geschakeld" wordt van het kunst matige naar bet natuurlijke hart herneemt het laatste onmiddellük zijn functie zonder nadeel te heb ben ondervonden. Het gebruik van het mechanische hart impliceert het gebruik van een kunstmatige long daar het chirurgisch-technisch onmogelijk is de normale longen te laten func- tionneren als het "kunstmatige hart toegepast wordt. Ontdaan van alle technische bij- komstighL.cn is het principe van het kunstmatige hart niet inge wikkeld. Een pomp onttrekt door middel van een catheter het zuur- stofarme bloed aan het hart en stuwt het naar een oxygenator waar het bloed intensief in aanra king wordt gebracht met zuur stof! Dit deel van het apparaat kan worden beschouwd als de kunstmatige long. Het geoxyge- n eerde (van zuurstof voorziene) bloed wordt vervolgens door een andere pomp weer naar het lichaam gebracht. Het mechanisch hart-long- systeem, dat ook toegepast kan worden als het hart enige tijd rust nodig heeft om te herstellen, is tot nu toe nog niet bii operaties op mensèn gebruikt. Prof. Jongbloed sprak echter als zijn stellige over tuiging uit dat de geringe moei lijkheden, die zich nog voordoen bij het opereren van hondenharten, sterk zullen verminderen bij ope raties aan het menselijk hart, die wellicht spoedig zullen plaats heb ben. Nadat prof. Jongbloed het appa raat, dat in de collegezaal stond opgesteld, l.ad gedemonstreerd, vertoonde hij een film over de operatie in het hart van een hond met toepassing van het kunstma tige hart. De studenten beloonden de spreker met een zeer langdurig applaus. In de Engelse havenplaats Sout hampton verrijst 'n groot beton nen bouwwerk. Dit wordt het nieuwe station voor zee-reizigers en zal waarschijnlijk in Juni 1950 worden geopend. Dit moderne scheepvaarthuis wordt twee ver diepingen hoog en zal bovendien een 25 meter hoge toren krijgen, die als baken moet dienen voor bezoekers van overzee. Op de eerste verdieping komen fraai in gerichte wachtkamers en douane zalen. Bezoekers zullen van een speciale galerij af een weids nit ric ht over dc haven van Sout hampton hebben. Het scheep vaarthuis in aanbouw, met links 't Engelse passagiersschip „Mau- retania". Chr. Jonge Vrouwen Federatie bijeen Onder leidlne van mevr. C. Quarles van Ufford - baronesse Van Heemstra kwam Woensdag de Christen Jonge Vrouwen Federatie te Utrecht ln Es planade ln algemene vergadering bij een De definitieve benoeming van een voorzitster werd aangehouden tot dc vergadering in 1950. Vlce-voorzltster mevr. C. Quarles v. Ufford-baroncssc Van Heemstra blijft de functie van voorzitster zolang waar nemen. Per 1 Januari werd in dc plaats van mcj. M. W. Bargcr. die dan de pensioengerechtigde lc-cftljd bereikt, door de vergadering tot algemeen secretaresse benoemd mcj. J Aalbers, alg. secr. van het Meisjcsvcrbond De Federatie zal op 4 Januari op dc Ernst Sillcmhoeve officieel afscheid van de aftredende secretaresse nemen. Op dc vergadering waren als gasten tegenwoordig mevr. Rcinalda en mevr. De Ranitz. voorts de heer Oosterlee als regeringsvertegenwoordiger, mcj. mr. M. Tjecnk Willink namens het Konin gin Julianafonds en vertegenwoordig sters" van een aantal vrouwenorganisa ties. Komeet ontdekt in de Visser. PASADENA. Amerikaanse sterrenkundigen hebben een nieu we komeet van de zestiende grootte ontdekt met behulp van een nieuw soort fototoestel, dat met een Schmidtlens van 120 cm uitgerust was. Men meende eerst te doen te heb ben met een asteroïde. De afstand ten opzichte van de aarde is niet bekend. De geleerden hebben de lengte van de staart niet kunnen berekenen. De komeet bevindt zich in het sterrenbeeld van de Vissen en verwijdert zich van dc zon. Het fototoestel, waarmede dit he mellichaam ontdekt is. dringt 10 maal verder in de sterrenruimte door dan alle vroegere apparaten en maakt opnamen mogelijk van oppervlakten, die honderdduizend- maal groter zijn. BELANGRIJKE PROEF TE UTRECHT In Huis van Bewaring worden geesteszieken door deskundigen onderzocht Een tweede geneesheer-psychia ter, een psycholoog met klinische ervaring, en een staf van verple gend personeel staan de directeur terzijde. De kliniek biedt gelegen heid tot opneming van 40 45 mannelijke patiënten, terwijl vrou wen eventueel in de vrouwen-af deling van het Huis van Bewaring kunnen worden opgenomen. Het onderzoek zal in normale gevallen niet langer dan zes tot acht weken duren Voor de bewaking en be veiliging zijn overigens dezelfde maatregelen getroffen, die gelden voor elk Huis van Bewaring. De verblijfplaatsen der gedetineerden en de onderzoekkamers hebben evenwel zoveel mogelijk de sfeer van een psychiatrische inrichting. Minister Wijers achtte deze be- Een der laatste prinsen van Beieren gestorven MUENCHEN. Prins Ludwig Ferdinand van Beieren is Woensdag op het kasteel Nymphenburg tenge volge van een hartverlamming overleden. De doktoren zeiden, dat de prins die een maand geleden zijn negen tigste verjaardag vierde, geduren de de laatste weken niet ziek was geweest en tot de dag van zijn dood zijn werk hij was een befaamd oogspecialist had voortgezet. De prins, een lid van Wittelsbach familie was een kleinzoon van de voormalige koning Ludwig de eer ste van Beieren. Verdrag met Oostenrijk nadert voltooiing NEW VORK. Het zal Oosten- rijk worden toegestaan voorraden aan te leggen van bepaalde strate gische grondstoffen, met name staal en chemische stoffen, volgens de bepalingen van een staatsver drag, dat thans het eindstadium nadert, zo meldt de New-York Ti mes. De onderhandelingen over het verdrag worden, zoals bekend, ge voerd door Engeland, Frankrijk, de Sowjel-Unie en de V.S. De New-York Times verklaart, dat dit een belangrijke concessie van Russische zijde is. Het blad heeft vernomen, dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Wisjinsky, de andere afge vaardigden heeft medegedeeld, dat de Sowjet-Unie niet meer zal aan dringen op strikte controle op Oos tenrijkse voorraden van grondstof fen, die in geval van oorlog nuttig worden geacht. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Dc stenen barak op het terrein van het Utrechtse Iluis van Bewaring, die destyds dc Duitsers lieten optrekken om er hun politieke gevangenen in op tc sluiten, her't een rehee' andere I bestemming gekregen. Onze minis ter van Ju ".title, mr Th. R. J. Wijers. heeft het daartoe ingerichte gebouwtje Donderdagmiddag offi- j cieel geopend als eerste Kijks-ob- servatie-centrum voor geesteszieke misdadigers. Daarmee kwam men. op het gebied van dc hervorming van het gevangeniswezen in ons land, een op het oog vrij besehci- I den, doch in wezen zeer belang- rükc stap verder. Zoals bekend, worden reeds jaren, ter bevordering van een goede strafrecht spraak, -vaar nodig, prychiatrische voorlichtingsrap porten verstrekt. V De behoefte aan I deze voorlichting is in de laatste jaren sterk toegenomen, mede in verband met de zgn. diffe rentiatie van de strafgestichten. Dat wil zeggen, het on derbrengen van zekere geselecteer de groepen gevan genen in bepaalde gestichten. onder een regime, dat voor hen het meest geschikt is. Wat deze selectie be treft, zullen de rechterlijke colle ges van het hele land nu, speciaal in twijfelgevallen, zeer uitvoerige rap porten kunnen krij gen van gespeciali seerde deskundigen teneinde een ver antwoorde beslis sing te kunnen n?men. In dit centrale asyl n.l., zal meer dan in de Huizen van Bewaring, de gelegenheid bestaan, geestes zieke criminelen gedurende lange re tijd aan een diepgaand en veel zijdig psychiatrisch en psycholo gisch onderzoek te onderwerpen. De nieuwe observatie-kliniek staat onder het administratieve beheer van de directeur van het Utrecht se Huis van Bewaring, S. Postma. Met de medische leiding is belast de zenuwarts dr mr P. A. H. Baan, Wetsontwerp wordt spoedig ingediend DEN HAAG. In het ontwerp- garantiewet burgerlijk overheids personeel Indonesia, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, zijn ook opgenomen de t ij d e 1 ij k e ambtenaren, die na 1 Maart 1942 en voor de datum der garantie-verklaring 5 Augustus 1949 in dienst zijn getreden cn voorzover zij wegens in cn door de dienst bekomen letsel of gebreken zijn of zullen worden pntslagen Eveneens zijn onder de garanties ge bracht de in Indonesië aangenomen kort-verban d-ambtenaren, in dien zij aanspraak hebben op vrije overtocht naar Nederland. Er wordt een commissie ingesteld, die zal beoordelen of aan de' voor waarden voor ontslag, neergelegd in de garantie-regeling van 5 Augustus j.l. is voldaan. Voor hen, die vijf jaar na de souvcreiniteitsoverdracht nog in vaste dienst zijn, wordt de gele genheid geopend vrijwillig de dienst te verlaten. Het rijk garandeert hun pensioen indien zij minstens tien dienstjaren hebben. Het pensioen wordt uitbetaald van het 45ste levensjaar af. De bepaling in de garantieverkla ring van 5 Augustus 1949, dat bij rea lisering van de garanties deze zich zullen beperken tot hen. die zich metterwoon in Nederland vestigen, is verruimd. De garanties zullen eveneens var\ toepassing zijn op hen, die geduren de twee jaren na het tijdstip van overdracht der souvereiniteit in In donesië woonachtig blijven. Ten aanzien van de ambtenaren, die zich na genoemde termijn nog j niet in Nederland hebben gevestigd, zal de garantie-uitkering worden ge staakt, om weder te worden voort gezet zodra de vestiging in Neder land alsnog heeft plaats gehad. CELLENGANG in de nieuwe Psychiatrische Observatiekliniek langstelling zeer verblijdend, even. als de nabijheid van de rijks-uni versiteit met haar zo hoog geroem de medische faculteit. De leiding der kliniek achtte de minister bij de ervaren zenuwarts dr Baan in bekwame handen. Het heeft lang geduurd voor men wist, dat te Luik de geraf fineerde muntvervalsers scholen die Nederlandse honderdguldcn- biljetten maakten. Een hoekje van hun atelier zag er aldus uit (zie foto). Er lagen 2500 biljet ten klaar om in circulatie te worden gebracht. V_J Benelux-ministers bepalen standpunt tegenover Fritalux DEN HAAG. Tijdens de be spreking op het Ministerie van Buitenlandse Zaken tussen de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, de Luxem burgse minister van Buitenlandse Zaken, Bech en de Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Fi nanciën. de heren Stikker, Van den Brink en Lieftinck, heeft men de verschillende problemen, die zich voordoen op het gebied van Euro pese samenwerking bestudeerd, in het bijzonder met het oog op de komende bijeenkomsten in Parijs, die op initiatief van de Franse re gering binnenkort zullen worden gehouden. Naar wij vernemen, ge schiedde het overleg in een geest van goede samenwerking, waarbij bleek, dat over de belangrijke vraagstukken, die er in dit verband zijn, tussen de betrokken ministers eenstemmigheid van inzicht be staat. ,Ecn kleine man, die door Herdtmann werd gebruikt", zegt getuige Zijn ideaal ivas: „Mussert aan de macht!" UTRECHT. Hubert Koehler nu 62 Jaar oud, Nederlander, maar zoon van een Duitse vader heeft vóór de inval van dc Duitsers in Mei 1940. de leider van de Bond van Nationaal Socialistische Nederlan ders in Duitsland. Julius Herdt mann. wel zeer blindelings gevolgd. „Laat dat maar aan mij over", zei Werdtmann altyd. „Mussert is van alles op de hoogte. Doe jij nu maar wat ik je opdraag", zo klaagde Koehier Donderdag voor het Utrechts Bijzonder Gerechtshof. Intussen deed hij toch, wat de „leider" van hem verlangde. Hij nam het bevel over de bondsafde- ling „Sport und Spiel" op zich. trommelde op een telegrafisch be vel van Herdtmann uit Berlijn de leden daarvan op 14 November 1939 in Düsseldorf bijeen en liet ze daar door een paar Duitsers insperren, die inmiddels met Herdtmann wa ren gearriveerd. „Ik had er toen geen flauw idee van. dat men deze mannen een mi litaire opleiding wilde geven om met de Wehrmacht tegen de Neder landers op te trekken", verklaart de verdachte een klein, wat ver schrompeld mannetje, dat met hoge stem zijn antwoorden geeft. Vroe ger een rechtschapen huis- en de coratieschilder in Heerlen, van waar hij om der wille van het dagelijks brood in 1933 naar Duitsland trok Nu nog zó eerlijk in zijn verklarin gen. dat de president hem er een pluim voor geeft. VURIG NSB-EK De sociale- en economische toe standen van vóór de oorlog hadden hem gemaakt tot een vurig N.S.B.- er. „Mussert aan de macht" was zijn ideaal. Toen Herdtmann hem na de inspectie van zijn mannen vertelde, dat de Duitsers alleen ge komen waren, om toestemming te geven voor hun opneming ln een sportkamp, vond hij dat dus opper best. In het kamp zouden het im mers kerels worden, die goede diensten konden doen bij het over nemen van de macht in het vader land. „Pas toen ik het kamp bezocht, waar mijn mannen werden opge leid. werd me duidelijk dat ze bij de overval op Nederland zouden worden gebruikt. Maar ik kon er niets meer aan doen. want eigenlijk mocht ik niet eens in het kamp ko men". zegt Koehler. Wanneer de procureur-fiscaal, mr dr L. W. M. M. Drabbe zijn doen en laten als .het vuigste landverraad" verwijt, heft hij slechts de handen op met een gebaar van machteloos heid: „Herdtmann zei dat 't in orde was en ik heb er verder niet bij nagedacht". „En wat dacht U. toen U bleek dat Nederlandse mannen hadden meegedaan aan de overrompeling van ons land?", vraagt de presi dent. „Ik ben er beroerd van geweest", zucht verdachte. „Een kleine man, die doQr Herdt mann werd gebruikt", zo noemde ^getuige Damhof. een van de vroe- "gere kopstukken van de Bond, zijn mede-bestuurder Koehler. Andere getuigen echter menen, dat Koehler bekend moet zijn ge weest met het werkelijke doel van dc opleiding der „Sport en Spiel"-le- den. Toen hij eens in Berlijn een rede hield, zo vertelt een van hen. ging hij er prat op. dat de .„inzet" van de Nederlanders tegen hun land z ij n werk was. Het werk dus van hem. wiens eigen militaire opleiding vier maanden duurde en die. als de president vraagt of hij in ons leger nog een rang vervulde, snel ant woord: „Jazeker, hoornblazer Professoren tegen Leopold BRUSSEL. Honderdtachtig professoren van Belgische universi teiten hebben een manifest uitge geven, waarin zij verklaren van oordeel te zün, dat koning Leopold niet langer de hoogste scheidsrech ter en de eerste magistraat van België kan zijn. De ondertekenaars van het ma nifest stellen vast, dat de vorst zich vrijwillig in handen heeft gesteld van de vijand en dit tegen de raad van al zijn ministers in. Deze per soonlijke daad van de koning was het bewijs van zijn wil tot persoon lijke macht, een streven, dat ook bij verschillende andere gelegen heden en zelfs gedurende de ge vangenschap van de koning tot uiting was gekomen. Vervolgens betogon de hooglera ren, dat dè handelingen en verkla ringen van de vorst gericht waren op het ontzien van de vijand en dat hij er vast van overtuigd was, dat deze de eindoverwinning zou beha len Dit gebeurde: in een lijd dat de beste elementen van het Belgische volk heldhaftig de stryd voortzet ten. Inmiddels is het liberale voorstel om het wetsvoorstel voor een refe rendum ter beoordeling op zijn grondwettigheid aan de Raad- van State voor te leggen, met 11 tegen 10 stemmen (soc. en liberalen) ver worpen. Gehele divisies per vlieg tuig over dè Oceaan FORT WORTH (Texas). De Consolidated Vultec Aircraft Cor poration maakt bekend, dat de Amerikaanse luchtmacht overweegt een transportvliegtuig-versie van de B-36 te laten bouwen, die een nonstop-vrachtdienst zal kunnen onderhouden tussen de V.S. en West-Europa. Een dergelijk toestel men spreekt reeds van het type C-99 zou op kortere trajecten 'n nuttig laadvermogen van 116.000 pounds en op het transatlantische traject van 100.000 pounds hebben. Vier en veertig van dergelijke toe stellen zouden een gehele luchtlan dingsdivisie van 17.500 man kui nen vervoeren. Goede kanonniers, die Hollandse! HARWICH. De Britse lucht- afweergroepen. die in het kadei van het defensieplan van de West- Europese Unie Nederlandse en Bel gische militairen hebben opgeleid, zijn na een verblijf van een half jaar op het vasteland, in Engeland teruggekeerd. De officieren en manschappen betonen zich vol lof over de ontvangst, welke hun is ter deel gevallen en over de bekwaam heid van de Nederlandse en Belgi sche kanonniers. Portugal in het nauw over Macao TSJOENKING. Het nations- listische ministerie van nationale verdediging bericht, dat de com munisten in Zuid-China aan de Portugese regering om toestem ming hebben verzocht de Portugese kolonie Macao binnen te trekken. Portugal heeft hierop nog niet ge antwoord. LUBBOCK. Een goeaerentrein uit Santa Fé is bij een afgelegen spoorwegovergang tegen een vracht auto met katoenplukkers opgereden, waarbij zevèn inzittenden van de truck werden gedood en tien ge wond. Van een familie werden twee broers op slag eedn*>d r*-1-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5