DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Gestegen export is ten dele een seizoen-verschijnsel Spoedige beslissing over onze vliegtuigindustrie r Dakota niet te zwaar belast geweest Bidault steviger iu het zadel; staking mislukt Er zijn in Indonesië geen ware communisten Zeer belangrijke vooruitgang echter onmiskenbaar Productie moet nog omhoog GuusFrancoise en Marjolein r Hand in hand lopen Alben Bark- Icy, de vice-president van de Verenigde Staten en zijn jonge vrouw de vroegere Jane Had- ley over het strand van Sea Island in Georgia, waar zij hun wittebroodsweken doorbrengen, gelijk Sarah Churchill en de so- 'ciety-fotograaf Anthony Beau- champ voor hen hebben gedaan. DEN HAAG. Het Is de regering niet bekend, dat aan personeel, werkzaam bjj de constructie-afdeling van de Fokkerfabrieken, ontslag zou zijn gegeven als gevolg van een inkrimping van deze afdeling, aldus hebben de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken geantwoord op een desbetreffende vraag van het Tweede Kamer lid de heer G. Nederhorst (Arb.). De regering heeft de mogelijkheden van de zelfontwikkclendc Nederlandse vliegtuigindustrie opnieuw doen onderzoeken. Een beslissing ten aanzien van het in deze zaak definitief in te nemen standpunt is nog niet genomen. Deze kan echter binnenkort worden tegemoet gezien. Reorganisatie bij Fokker mede bepalend De ministers erkennen in hun antwoord, dat zij deelnemen aan de interne reorganisatie der Fokkerfa- FRANKRIJK Krachtproef DE algemene staking van 24 uur, die gisteren in Frankrijk heeft plaats gevonden is in dubbel op zicht een krachtproel geweest, in de eerste plaats zij het dan in ge ringe mate tussen de Franse ar beidersklasse en de regering Bidault, die botweg geweigerd heeft de io nen op grote schaal te herzien. Dit is de directe aanleiding tot de actie geweest, die echter de tegenstelling tussen geregeerden en regeerders geenszins op de spits wilde drijven. Eer etmaal lang toonden de Franse arbeiders aan Bidault c.s. welk ge wicht zij eventueel in de schaal zou den kunnen werpen. Zij gromden en lieten hun tanden zien. De rege ring kon dat voor V kennisgeving aan- In bet nemen en daarna f overgaan tot de Zoeklicht orde van de da8 V Feitelijk stond er in het parlement, waar het debat over de buitenlandse politiek begon voor de regering meer op het spel, dan bij de protestactie van de loontrekkers, 't Zou geen sta king worden totdat een der beide par tijen was uitgeput. Was niet de duur van te voren precies bepaald? Daar om zeiden wij zoeven, dat het slechts „in geringe mate" een krachtproef v/as. Deze staking was echter niet al leen een krachtmeting tussen de ar beiders en de regering, maar ook tussen socialisten en communisten, tussen „Force Ouvrière" en C.G.T. Het is de Force Ouvrière geweest, die het spits heeft afgebeten. Het zijn de communisten geweest, die uit angst voor hun invloed na lang aarzelen zich achter de parolen der socialisten hebben geschaard. Dat be tekent een moreel succes voor do socialistische F.O. Dat dit voor de Franse politiek zijn gevolgen zal hebben staat als een paal boven wa ter. Al kan nu nog niet precies wor den voorspeld welke. Van onz€ speciale verslaggever) DEN HAAG. Tot en met September van dit jaar werd dc Neder landse invoer slechts voor 66 door de uitvoer gedekt. Als we dus in het buitenland voor een gulden kochten verkochten we maar voor 66 ct„ zodat we 84 cent te kort kwamen. En nu komt daar de mededeling, dat in October onze export voor niet minder dan 87 onze import dekt. Dat is inderdaad een verheugende vooruitgang. Maar wij moeten ons daar vooral niet blind op staren. Want één zwaluw maakt nog geen zomer. koeien, in de zomermaanden het hoogst, neemt weer in de win ter. En de kippen gaan ook weer minder leggen. Ook in 1948 gaven October en November gunstige exportcijfers te zien. Het dekkingspercentage ten opzichte van de invoer was in Sep tember van dat jaar 52,4 in Oc tober 64,3 in .November 66 maar in Decepiber weer 62,8 In Maart 1949 was het gedaald tot 59,4»% en in April tot 58,4 Daar na zijn de percentages weer vry regelmatig gunstiger geworden (69,3 in Juli, 75,8 in Augustus, 78.1 in September). Dat de seizoeninvloed zich dus de vorige maand deed gelden is duide lijk. Maar dit neemt toch niet weg, dat wij vergeleken bij het vorige jaar een sterke vooruitgang hebben geboekt. Bij het dekkingspercen tage van 87 in October van dit jaar maakt October 1948 met 64,3 toch maar een pover figuur. De vooruitgang is er dus en dat geeft de burger moed. Of de geste gen export ook aan de devaluatie is te danken durfden de deskundigen, die wij er naar vroegen, niet te be vestigen. Maar heel veel Invloed kan deze naar hun mening nog niet hebben gehad Eerder constateren zy' de gunstige doorwerking van het Marshall-plan, die ook onze produc tie-capaciteit gunstig beïnvloedde. Bovendien heeft de in September gewijzigde handelsovereenkomst met Duitsland zeer gunstig gewerkt op onze export. Onze uitvoer naar dat land is nu in principe vrij. Het ls alsof er 'n sluis, die tot nog toe in onze uitvoerstroom naar Duitsland zat, plotseling is opengegaan. Er gaan momenteel zeer veel Neder landse artikelen naar onze ooster buren, die vrijwel alles kunnen ge bruiken. Wij krygen o.a. staal terug, hoewel we ook wat „zwakke" arti kelen, als speelgoed en kerstboom, versierselen moeten nemen. Op zichzelf ls het een heel ge woon verschijnsel, dat in het najaar onze export sterk stijgt. Dan gaan we onze oogst naar het buitenland verkopen, voor zover we haar hier niet nodig hebben. Denkt u maar aan de grote uitvoer van aardap pelen en fruit, die er momenteel naar Duitsland is. Er is een over vloedige fruitoogst geweest en dus is er veel te verkopen. Maar de uit voer van deze producten zal weer afnemen met het slinken van de voorraden. Met de zuivel is het al net zo. De melkopbrengst van de brieken. Het regeringsstandpunt ten aanzien van een zelfscheppende Ne derlandse vliegtuigindustrie zal mede worden bepaald door de aan vankelijke resultaten van deze re organisatie. De ministers zijn bereid, indien zy na afweging van alle factoren tot de conclusie moeten komen, dat voor de zelfontwikkclendc vliegtuigin dustrie niet voldoende levenskansen bestaan, de Kamer volledig van de gronden, waarop hun standpunt be rust; in kennis te stellen, alvorens zodanige maatregelen te nemen, waardoor de genomen beslissing on herroepelijk zou worden. In dat ge val zijn zy mede bereid de rappor ten, welke over de reorganisatie van de Nederlandse vliegtuigindus trie verschenen zijn,-ter kennis van de Kamer te brengen. Overigens geven zij de verzeke ring, dat bij de bepaling van hun beleid ten deze de betekenis van de zelf ontwikkelende vliegtuigindustrie voor het Nederlandse economische leven niet uit het oog verloren zal worden. Voornaamste afnemers Behalve naar Duitsland exporte ren we veel naar België (vee. vlees, boter, textiel-grondstoffen en -fa- bricaten) en naar Engeland (vlees, vis, boter, kaas, melkproducten, eieren, groenten, suiker enz.). Tex. tiel gaat meer en meer een belang- ryk uitvoerproduct worden. Of onze export zich in stijgende lijn zal blijven bewegen hangt in de eerste plaats van onze productie capaciteit af. Wij kunnen nog wel heel wat goederen kwijt in het bui tenland, maar wy kunnen nog niet voldoende produceren. Met namen aan alle aanvragen uit Duitsland kunnen wy niet voldoen. Het opvoe ren van onze productie blijft dus een eerste eis. Een andere eis blijft, dat onze Twee kinderen tellen voor een OSLO. Dc veronderstelling, dat de verongelukte Dakota van de Aero-Holland meer mensen vervoerde, dan volgens de voorschriften van de internationale luchtvaartorganisatie, de I.C.A.O., is toegestaan, is in de Noorse hoofdstad onjuist genoemd. Het toestel telde weliswaar 23 plaatsen en vervoert in normale gevallen ook niet meer dan 23 passagiers en een stewardess, terwijl er op de laatste vlucht 31 passagiers (28 kin deren en 3 volwassenen) waren, maar de gewoonte is, dat twee kleine kinderen steeds voor één gelden. Nog geen officiële verklaring Minder bewolkt In de ochtend hier en daar mist overigens half tot zwaar bewolkt met later in de Zuide lijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind overwegend uit Oostelijke richtingen. Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst, morgen over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. 27 Nov.: Zon op 8.19 onder 16.36; Maan op 13.58 onder 28 Nov.: Zon op 8.20 onder 16.35; Maan op 14 08 onder 0.19. gegeven naar aanleiding van een andere in de pers geuite veronder stelling, namelyk dat de bemanning een te lange afstand had afgelegd, zonder voldoende rust. Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is ook gisteren voortgezet. De Nederlandse delega tie bezocht de plaats, waar het wrak ligt. De officiële Noorse com missie van onderzoek zette de on dervraging voort van de getuigen, die het vliegtuig gehoord hebben, kort voordat het neerstortte. Ze zijn weer verenigd, „onze" Guus Hermus, de bekende acteur, zijn vrouw, de revue-ster Frangoise Flores, die in de Londense show van de Folies Bergères optreedt en hun 21 maanden oude dochtertje Marjolaine, dat per vliegtuig van Amsterdam naar haar ouders in Londen reisde, waar de gelukkige Frangoise haar op het vliegveld Heath Row in de armen sloot. export ten dele anders gericht moet worden, namelijk op de landen met harde valuta. De uitvoer naar Ame rika is Iets toegenomen, maar nog niet noemenswaard. Naar men weet is onze onlangs benoemde export promotor, de heer Smit, momenteel in Amerika om maatregelen te tref fen, die onze export naar dé Ver- enigde Staten kunnen bevorderen. Op 3 December wordt hy terug ver wacht. Wy zyn benieuwd of hij hoopvolle tijding mee brengt. Want als wij het t.z.t. zonder de Marshall hulp willpn stellen zullen We in Amêrika een veel groter afzetge bied voor onze goederen gevonden moeten hebben. Met bloembollen al leen komen we er niet. WAT VOOR WEER? Tijdelijk opklaring en minder regen Op de oceaan ontwikkelde zich in dc afgelopen 24 uur een krach tig hoge druk gebied, dat zich lang zaam in dc richting van West- Europa beweegt. Het wordt echter gevolgd door een actieve depressie, die zich thans over de Oostkust van Noord-Amerika bevindt. In onze omgeving blijft de lucht druk nog steeds vrij laag. De de pressie boven Frankrijk, die in de afgelopen dagen het weer in ons land beïnvloedde neemt nu verder in betekenis af. Om dit lage druk- gebied bewegen zich echter enkele storingen, waarvan er thans één boven Zuid-Italie ligt. Deze de pressie breidt zich geleidelijk in Noordelijke richting uit, zodat ook het weer in onze omgeving hier door kan worden beïnvloed. Tijde lijk kan men hier enkele opklarin gen verwachten, maar het algeme ne weerbeeld toont nog weinig ver andering. De regenkansen- nemen echter geleidelijk verder af. Boycot op Nederlandse schepen in Australië wordt opgeheven SYDNEY. De „Australian Water side Workers Federation" heeft aan de andere vakbonden van zeelieden en havenarbeiders voorgesteld de boycot op Nederlandse schepen op te heffen. Verwacht wordt, dat de volgende week een beslissing zal vallen. Dè boycot werd in September 1945 ingesteld na het uitbreken van dc vijandelijkheden in Indonesië tussen Nederland en de Republiek. De sleepboten kunnen Nederlandse schepen pas weer Australische ha vens binnenbrengen, nadat alle be trokken bonden hebben ingestemd met opheffing van de boycot. Lord Pakenham krijgt geen ontslag LONDON. Volgens welingelich te kringen te Londen heeft Attlee be sloten de minister van Burgerlucht vaart, Lord Pakenham. niet te ont slaan wegens zijn tegenspraak op de bevindingen van het hof. dat een on derzoek naar dc oorzaken van het ongeluk met de Nijmegen had inge steld. Attlee had Lord Pakenham giste ren voor de tweede maal in zijn ambtswoning ontboden, waar hij in bijzijn van andere ministers, onder wie de minister van Justitie, lord- schatkistbewaarder Jowitt, een on derhoud met Pakenham had. Men gelooft, dat Attlee en de andere mi nisters gesproken hebben over de tekst van een verklaring, die de re gering in het Lagerhuis over het in cident zal afleggen. Staking in haven van Tandjong Priok BATAVIA. Er is een staking uit gebroken onder het sleepbootperso- neel in de haven van Tandjong Priok. waar het sleepbedrijf onder directie staat van de N I. Steenkolen Handelmaatschappij. De kapiteins, stuurlieden, machinisten en lager personeel van de sleepboten eisen loonsverhogingen ter grootte van ongeveer 50 pet. De N.I.S.H.M. heeft de looneisen afgewezen. Ten gevolge van de staking moest de „Willem- Ruys" eergisteren op eigen kracht in de haven van Tandjong Priok meren, hetgeen zonder ongevallen geschiedde, en verliet het troepen schip „Zuiderkruis" gisteren op eigen kracht de haven. Prins Bernhard aan de beterende hand DEN HAAG. De gezondheids, toestand van Prins Bernhard is vooruitgaande. De Prins is echter nog niet geheel hersteld en zal zich in de eerstkomende dagen nog in acht moeten nemen, zo vernemen wy. PARIJS. De communistische en andere Franse vakverenigingen in casseerden Vrydag een gevoelige klap, toen hun met veel klaroengeschal aangekondigde algemene staking niét in staat bleek te zyn het Franse bedrijfsleven stil te leggen. Noch het ministerie van binnen landse zaken, noch de vakbonden wensten een slag te slaan naar het aantal arbeiders dat gestaakt had. maar particulieren meenden dat ongeveer twee en een half A drie millioen mensen het werk had neergelegd, in plaats van 8 h 9. De Franse Nationale Vergadering heeft hedenmorgen, na een debat van drie dagen, met 334 tegen 248 stemmen een door de leiders van de regeringspartijen opgestelde mo tie van vertrouwen in de regering aanvaard. Jaargang, no. 278 Zaterda* 26 November 1949 Redactie eD Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort* Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Teletooo redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER* Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank Rofterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs '2 cent p. w. af 4.15 p kw. Losse nummers 10 cent. Isaac Allal, de enige overlevende van het ongeluk met de PH/TFA ligt in het ziekenhuis te Dram men en lacht weer tegen het le ven, na dc verschrikkelijke emo ties, die hij kreeg te doorstaan. Hij voelt zich uitstekend, maar hij mag toch zijn bedje niet'ver- laten vóór de doktoren daartoe hun toestemming geven. Af en toe komt een journalist hem in terviewen (links boven), maar als die afleiding ontbreekt amu seert hij zich door pentekeningen te vervaardigen (boven rechts). Beneden: een paar proeven van zijn kunst, die hij naar zijn ouders in Tunis heeft gestuurd. Nep tocli... Heus! West-Berlijnse kcjppers zijn boos op alle Berlijnse dames. want de Oost-Bcrlijnse dames komen niet naar Berlijn en de meeste West-Berlijnse dames gaan allen naar Oost-Berlijn niet voor iets bijzonders, neen: om zich te laten permanenten. De eeuwige golf is „bij de Rus sengoedkoper Bij navraag is gebleken, dat 48 procent der Amerikaanse mannen gaarne een vrouw als staatshoofd zouden willen stem men: Eleanor, Greta, Dorothy: grijpt uw kans! leder Parijs katje of katertje, dat verder dan 200 meter van zijn huis wordt aangetroffen, gaat achter pohtie-slot en gren del! Iets om tegen te protes teren (al helpt dat niet) .Jullie willen Ava Gardner liever dan mij voor Carriage Entrance", zei Ann Sheridan tot de R.K.O Radio Pictures, „goed! maar dan 350.000 dollar schadevergoeding om 1950 zui nigjes door te komen", en aldus heeft zij een eis ingediend bij het hof te Hollywood Amerikaan verorberde 60 eieren in 30 minuten: kam pioen Egyptenaar Moh. Riad, adspirant-recordbreker, gaf het gisteren op in de 24ste minuut na 43ste harde ei en 2 Coca Co la's VJ Afschaffing paspoort in de Beneluxlanden BRUSSEL. Het Belgische Be- neluxcomlté verneemV, in tegenstel ling tot ln de Belgische pers ver schenen berichten/dat de betrokken Nederlandse instanties op het ogen blik overwegen het paspoort in het inter-Beneluxverkcer af te schaf fen. Deze maatregel zou in het eer ste kwartaal van 1950 haar beslag krygen. Hoofdhaar uitgerukt door machine ALMELO In de textielfabriek „Delana" te Dedemsvaart is het meisje Poolman uit Dedemsvaart met het hoofdhaar in een spoelmachihe geraakt. Mede-arbeidsters zetten de machine terstond stil maar intussen waren er reeds zoveel haren uit gerukt, dat de toestand van het meisje ernstig was. Thans heeft de directie gelast, dat de meisjes mut sen in de fabriek moeten dragen. MINISTER SAMSUDIN: SEMARANG. „Ik zie in Indonesië geen communistisch gevaar. Er zijn in Indonesië vrijwel geen ware communisten. En bij een verbete ring van de economische toestand, waarnaar ernstig wordt gestreefd, zal het huidige schijncommunisme zich vanzelf oplossen. Overigens ver wacht ik op het ogenblik van communistische zijde wel oppositie, doch alleen In dc legale en parlementaire sfeer." Aldus is verklaard door dc Republikeinse minister van Voorlichting, de heer Samsudin. Probleem-Darul Islam oplosbaar Met betrekking tot het samen voegen van verschillende negara's en andere zelfstandige staatkundi ge eenheden zeide de heer Samsu din. dat deze samenvoeging even- tueel na de overdracht der souve- reiniteit zal .unnen geschieden. maar daarvoor behoeft men niet te wachten op het samenstellen der constituante. Er kan volstaan wor- den met een volksstemming of zelfs met een duidelijke uitspraak van de vertegenwoordigende raad van het betrokken gebied Voor de Nederlandse pers zag de minister van Voorlichting in Indo nesië nog wel een toekomst. „Deze zal zeker niet zonder meer kunnen verdwijnen", zeide hij. „hoewel ik voorzie, dat het Indonesisch lezen de publiek zal toenemen en het Nederlands lezende publiek zal te ruglopen." Naar aanleiding van het feit, dat hij wordt genoemd als minister van Voorlichting van de R.I.S., ver klaarde de heer Samsudin, niet naar deze functie te streven," maar ik zal niet neen zeggen, indien men op mij een beroep dogt." Naar de mening van minister Samsudin zal na de overdracht der Zuid-Slavië stuurt zijn soldaten naar huis BELGRADO. Zuid-slavische militairen, die maanden overtijd in het leger werden gehouden in ver band met de gespannen toestand aan de grens in deze zomer en in het begin van de herfst, worden thans uit de dienst ontslagen, aldus blijkt uit persberichten uit Belgrado Groe pen jonge mannen met ransels zijn in dc straten van Belgrado versche nen, vermoedelijk op weg naar de mobilisatie-centra. souvereiniteit het probleem van de Darul Islam zonder veel moeilijk heden kunnen worden geregeld. In de eerste plaats zal worden ge tracht. dit op vreedzame wijze te doen. De heer Samsudin wees er ten slotte op. dat de samenwerking tus. sen Nederland en Indonesië alle reden tot tevredenheid geeft. Hij heeft wat dit betreft ook goede hoop voor de toekomst en hij ver wacht, dat na de overdracht der souvereiniteit alles er veel bevre digender zal uitzien. De heer Sam sudin achtte geen aanleiding aan. wezig voor de angst, die sommigen koesteren en hij verwacht geen moeilijkheden. Geen atoomexplosie in de Oeral BERLIJN. Serdeyew, geologisch ingenieur, verbonden aan het steen koolbekken van Karaganda, heeft na een lezing in Berlijn over „de minerale rijkdom van de Sowjet- Unie" op een desbetreffende vraag verklaard, dat het Russische plan. door middel van atoomexplosies een nieuwe weg voor rivieren te banen, nog pas op papier bestaat. Het plan is, het Trigoltow-plateau in het ge bied van Torgai, ten Zuid-Oosten van de Oeral, te verwijderen, zodat de rivieren van Siberië naar de Kaspische zee geleid kunnen wor den. Uitvoering van dit plan kan „in de naaste toekomst" verwacht worden, daar de Sowjet-Unie over grote voorraden uraniumerts be schikt, aldus ir Serdeyew. Belgische socialisten beramen verzet BRUSSEL. Honderden socialis ten onder wie oud-premier Spaak zijn in Brussel in besloten vergade ring bijeengekomen, om te spreken over een plan de campagne, ten ein de de terugkeer van koning Leopold te verhinderen. De gedelegeerden vertegenwoordigden actiè^comité's van socialisten en socialistische vak bonden. Eerder deze maand heeft het congres van de socialistische partij een oproep tot de arbeiders gericht om „met alle kracht, waar over zij beschikken", de terugkeer van koning Leopold te verhinderen. Amerikaanse sergeant te Berlijn doodgeschoten BERLIJN Een Amerikaanse ser geant van de luchtmacht, is Vrijdag avond doodgeschoten door een Rus sische schildwacht, toen hij geen ge hoor gaf aan een bevel om halt te houden. De sergeant deed een plezierritje door de buitenwijken van Berlijn, met twee soldaten en twee meisjes. Dc auto waarin het vijftal reed, stopte niet bij de Russische controle post, maar reed rustig verder. De Russische wacht loste een schot en raakte de sergeant Korte tijd nadat hij in het Britse militaire ziekenhuis was opgenomen overleed het slachtoffer SOESTDIJK. Tot particulier secretaris van H.M. de Koningin is met ingang van 15 Januari aan staande naast mevrouw Smitt Avis, die de functie van particulier se cretaresse vervult, benoemd de heer W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten. AHul IT'I küüt-CK

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1