VELG Tirol kwam een avondje naar Amersfoort FILMS IN AMERSFOORT Lijders aan suikerziekte krijgen voorlichting Kleinvee-exposilie maakt een grootse indruk f 1.80 500 gram „DE STANDAARD'1 u even The Sport Shop The Sport Shop 3 MILLI DEN NEDERLANDERS Drie speeltuinen aan bouw van clubhuis toe The Sport Shop 2 Zaterdag 26 November I949 Markthal werd tot een lustoord voor dieren gemaakt Er Is de laatste dagen in de Markthal hard gewerkt. De leden van de Amersfoortse Kleinvecfokkers Vereniging weten er van mee te praten. Het werk, dat verzet moest worden, was niet gering. De ervaren klein- veefokkers stellen hoge eisen aan de inrichting van een expositieruimte, waarin zij hun dieren tentoonstellen. Een jaarlijkse tentoonstelling is langzamerhand een evenement geworden in het leven van de Amers foortse kleinvecfokkers en zo bestond ook voor de nationale tentoonstel, ling 1949 een grote belangstelling. Niet alleen uit Amersfoort, maar uit alle delen van het land bereikten inzendingen de Markthal en wü zijn niet voorbarig de tentoonstelling werd Vrijdagavond geopend wanneer wij thans reeds durven beweren dat de expositie geslaagd mag heten. Burgemeester Molendijk uitte zijn grote bewondering Urenlang hebben de leden van de A.K.V. van Woensdag af in de Martkhal gewerkt, om deze voor- malige eierhal om ie toveren in een lustoord voor het kleinvee. In lan ge rijen werden de hokken voor de dieren opgesteld, keurig van stro en zaagsel voorzien en ook aan de aesthetische verzorging van de zaal werd aandacht besteed. In totaal waren er 874 inzendingen, ruim 200 meer dan vorig jaar, en als attrac tie had het Dierenpark „Birkho- ven" voor een aardige inzending gezorgd. Dit alles zagen wij toen wij Vrijdagmorgen een kijkje gingen nemen in de Markthal Elf keurmeesters waren druk bezig met het beoordelen van de inzen dingen. Waren het overdag de cri tici die de Markhal bevolkten, 's Avonds kwamen de Amersfoortse kleinveefokkers zelf en nog vele belangstellenden. Voor hij de ex positie officieel opende, lieten bur gemeester en mevrouw Molendijk, die vergezeld waren van burge meester van Hattem, de heer K. Toornstra en echtgenote, zich door de tentoonstellingsruimte leiden. De Voorzitter van de A.K.V., de heer N. Platje, begroette de aan wezigen, waarna burgemeester Mo. lendijk zijn openingsrede uitsprak. Hij kon niet nalaten een compli ment te maken voor de keurige verzorging van de tentoonstelling, die op hem een grote indruk had gemaakt. Hij wilde het voorberei dende comité, de medewerkers en de keurmeesters hiervoor hartelijk dank zeggen. Toen de heer Molen dijk een rondgang door de exposi tie ruimte had gemaakt, had hij zich de vraag gesteld wat nu eigen lijk de mensen er toe brengt klein vee te houden. Wat is in wezen de drijfveer om deze dieren zo liefde rijk te verzorgen en te komen tot de verdeling van het ras? Burgemeester Molendijk wil. de de oorzaak niet te diep zoe ken. Hij was van mening, dat het een eenvoudige elemen taire liefde is voor de dieren die in de naaste omgeving van de mens leven. Er zijn mensen, die deze dieren beschouwen als een schepsel Gods en het daarom zo liefderijk behan delen, anderen zijn er die de die ren zien als voortbrengselen van de vreemdsoortige natuur. Deze ge voelens moeten wij trachten in stand te houden, want wij leven in een tijd dat de mens steeds meer in getallen gaat denken. De Duitse dichter Heine heeft eens gezegd, dat er mensen zijn, die bij het be naderen van een bos, dit alleen we ten te beoordelen in een aantal ku bieke meters hout. Zo zijn er ook mensen die bij het beschouwen van een dier alleen maar denken aan de ponden vlees. De wereld is ge materialiseerd en vele mensen denken slechts in hoeveelheden. Dat er desondanks nog mensen zijn, die liefde voor het dier heb ben, is verheugend en wij hebben ze in deze tijd daarom hard nodig, zo zeide de burgemeester. De heer Molendijk reikte daarna een fraai kinderschilderij uit aan de jongste prijswinnaar, de vier jarige Theo Binnendijk. De tentoonstellingssecretaris, de heer C. van Oers, dankte vervol gens de vele schenkers van ere prijzen en allen die medewerking hadden verleend aan de tentoon stelling. Namens het district Utrecht van de Kleinveefokkers Vereniging sprak tenslotte nog de heer Gro- mans uit Soestdijk, die de A.K.V. complimenteerde met de fraaie tentoonstelling. i De A.K.V. mocht zich reeds direct na de opening der expositie in een grote belangstelling verheu gen. Velen trokken langs de hokken waarin hoenders, sierduiven, konij nen, cavia's, papegaaien en andere soorte kleinvee pronken. De tentoonstelling blijft tot Zon dagavond geopend. r Het was eigenlijk een symboli sche daad, die burgemeester Molendijk Vrijdagavond in de Markthal verrichtte, toen hij de jongste prijswinnaar der expo sitie van de Amersfoortse Klein veefokkers Vereniging de vier jarige Theo Binnendijk, zijn prijs uitreikte. Het was name lijk een onmogelijkheid de tien tallen gelukkigen hun prijzen te overhandigen. De kleine Theo keek 'n beetje schuchtertoen hij op het to neel boven op een tafel werd geplaatst. Toen hij zijn konijn tje, waarmee hij een prijs had gewonnen, in zijn armen kon houden, voelde hij zich niet meer zo eenzaam. „En nu reik ik deze mooie plaat uit aan hern, die misschien altijd stil letjes gras voor zijn konijntje snijdt in de gemeentelijke plant soenen en ik doe dit nog wel als hoofd van de politie zo zei- de de burgemeester in zijn gees tig speechje tot de kleine Theo. De peuter kreeg z'n schilderij en liet de beschuldiging, de be schuldiging! V.J Inbraak Noordstraat opgehelderd Op verzoek van de commissaris van de Amersfoortse politie heeft de politie te Hoensbroek een zeke re L. uit Brunssum aangehouden. De man is naar Amersfoort over gebracht en zal over enkele dagen voor de Officier van Justitie te Utrecht worden geleid. L. pleegde enige tijd geleden in de Noordstraat een inbraak, waar bij hij ten nadele van de bewoners een hoeveelheid gouden en zilve ren voorwerpen stal. Een groot deel van de buit heeft de politie reeds achterhaald. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1138. Ondertussen is de nederzetting in rep en roer, want twee man nen worden vermist Zoiets is nog nooit voorgekomen en driej mannen besluiten op onderzoek uit te gaan. Ze vinden sporen van geschoten wild en na enige tijd zien ze zo waar hun verdwenen makkers. Maar ver schrikt blijven de man nen staan Want daar begrijpen ze niets van: de vermisten zijn bezig op de helling van de vulkaan een weg aan te leggen, waarbij ze wor den geholpen door een troeppinguins! En verbaasd kijken de mannen toe. Wat betekent gere gestalte, gekleed in een lange witte jas wat dragen ze op hun hoofd? Kijk, de pin- dat? Maar dan slaakt één hunner een onder- die de wacht schijnt te houden bij de vreemde guins dragen manden met materiaal aan. Stom drukte kreet. Hij wijst op een vreemde, ma. stratenmakers. (Ingez. Med.) WRINGERS Langestraat 125 Amersfoort Telefoon 4242 (Ing. Med.) (Ingez. Med.) Door een gemaakte fout ter zetterij waar het blad „Het Soesterkwartier" wordt vervaardigd, is de prijs van onze banketletter waarin gebruikt wordt gedeeltelijk amandelen gedeel telijk roomboter vermeld met 2 80 per 500 gram. Dit moet zijn: Kwaliteitsbakkerij SOESTERWEG 71-73-75. TEL. 4151. GRAND THEATRE Geprolongeerd. „Jcanne d'Arc". 14 jr Zondag 1.30. 4.45 en 8 uur. Overige dagen 2 en 8 uur. CITY THEATER. „Abbott en Coslello ontmoeten Frankenstein.. 14 jaar. Zondag- 2. 4 15, 6 45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2 30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: Eerste deel van de twee-weeksc seriefilm „Het Atoom- spook". 14 Jaar. Vooraf: .De Poney- Expresse" Van Dinsdag t.m. Don derdag: „Vliegende Tijgers". 14 jaar. Zondag: 2. 4,15, 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2 30, 6 45 en 9 uur. 23 TOT EN MET 27 NOV. Tentoon stelling Amersfoortse Kleinvee Fok. vereniging Markthal 26 NOV. „De Keitjes", toneeluitvoe ring „Ja of Neen" Sociëteit AirBel- tla 20 uur 26 NOV. „Ons Toneel". „Hun Kind", specltulngebouw Soestcikwaï tier. 20 uur 27 NOV.: Humanistisch Verbond, mu- zlckochtcnd. gebouw Regentes&elaan 21. 10 uur. 27 NOV Kerk en Wereld, vertoning „Hlmlaspelet". Grand Theatre. 10 u Uiteenzetting St. Joriskerk. 20 uur. 28 NOV Salzburger Marionettenthea ter. Amicitia, 20 uur. 28 NOV.- Instituut v Volksontwikke ling, W. Verkerk. „Bouw van Zui derzeewerken", Geb. Vrljz. Herv., 20 uur. 29 NOV.: Amersfoortse Gemeenschap, concert t. b, v. Nederlandse Bllnden- bond, Amicitia. 20 uur 29 NOV.: Gemeenteraad 19 uur. 30 NOV.: Speeltuinvereniging „De Ri vierenwijk". Kindcroperettc „Goud haantje en de troubadour". Amicitia. 14 uur. 30 NOV. t.m. 6 DEC.- Middenstands- beurs „Het rijk der vrouw". Markt hal. 3 DEC.: Toonkunst, plano-recital mej. Jeanne de Leeuw, muziekschool Re- gentesselaan. 20 uur. 3 DEC Bouwarbcidcrsbond. feest avond met A tot Z-cabaret, Amici tia. 19.30 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 79 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 710 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL Wtjcrs- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12 30 uur EXPOSITIE T.e.m. 26 Nov. St Plc- ters en Bloklandsgasthuis Tentoon stelling schilderijen Jonge kunste naars. op werkdagen open van 10 12. 14—17 en van 19.30—21.30 uur. TAFELTENNISSPELEN vanaf f 4.95 Prijswinnaars van kleinvee-expositie Op de Nationale Kleinvee-expositie in de Markthal zijn dc volgende deelne mers in de prijzen geklasseerd: Grote hoenders: H.H Goudpel. J. Aartscn; H H Zllverpels, J. Aartsen. H.H. Zwart. G J Beersma; Hamb Goudpel W. Koenen; Zilverbrakel. G Bliekendaal; Ancona. F. Pol; Exche Quer Lcgh E. J. van der Werft; Mi norca, A Post. Krielen; Hoil. Krielen: Patrijs. H. W A de Bruin. Zilverlaken. J. J. de Kruif; Wyandotte krielen: Wit, R Sfredde; Zwart. A J van Eek, Columbia. E. Met horst; Sebright zilver, A. Post. Sussex Light. A. Post; Leghorn kriel, A J van Eck; Java kriel P A. Voorsluis; O.E vechtkriel, E. Methorst; Japanse kriel. K Slager Trio's Grote Hoenders. Exchequer Legh., E. J. van der Werff Krielen: Java, P. A Voorsluis Sierduiven: Hagenaar wit. R Rollman: Brunner kropper E Methorst; Brunner kroppcr wit, E Methorst; Brunner kropper rood. E. Methorst; O H kropper El.Z Rock. E. Methorst: O.H Duime- laar G.W. staart, E. Methorst; Wltroek. G. J Gerits Konijnen- Vlaamse reuzen. N. Platje (Hoogland): Lotharinger, H. de Jong; Wener, J van de Hoorn. Black en Tan. A. W. Lnzondcr; Hollander. C. de Boer; Russen. A, J van Eck. Wij hebben uitsluitend dc uitslagen gegeven van Amersfoortse prijswin naars. Diefstal van dynamo's en rijwiellampen Er schijnt zich in Amersfoort iemand op te houden, die speciale belangstelling toont voor fietslan taarns en fietsdynamo's. Gisteren verdwenen een rijwiellantaarn en twee dynamo's. Expositie „De Ploegh" In verband met een bevredigen de belangstelling voor de expositie van „De Ploegh" heeft het bestuur besloten ook Zondag 27 November de tentoonstelling van 14-17 uur voor belangstellenden open te stel len. Dat is dan beslist de laatste gelegenheid. Vragen over riolering „Grasheuvel'' Het raadslid, de heer F. de Feber (VVD) verzocht aan de Raad in zake de getroffen voorzieningen aan de Jeugdherberg „De Gras heuvel". de volgende vragen te mogen stellen: 1. De uitvoering der werkzaam heden aan de riolering als bedoeld in eerdergenoemd stuk. zouden op advies van ondergetekende, alsme de van nog enkele Leden van de Commissie van Bijstand voor Ge meentewerken, op een andere wij ze plaats vinden. 2. Dat zulks in de Raadsverga dering van 25 October j.l. naar aanleiding van een door onderge tekende gemaakte opmerking door Uw College is toegezegd. 3. Dat niettegenstaande deze toezeggingen nadien is gebleken, dat eerdergenoemde werkzaamhe den reeds waren uitgevoerd, 4. Dat derhalve de voorlichting aan de Raad ten aanzien van deze materie niet juist is geweest. 5. Verzoekt van het College van Burgemeester en Wethouders hier omtrent een nadere uiteenzetting te mogen ontvangen. Rectificatie Terecht vestigde de caféhouder aan Leusderweg, die enkele dagen gele den door de politie werd bekeurd om dat zich na sluitingstijd nog mensen ln zijrt vcrloflokaal ophielden, cr onze aandacht op. dat hij op dit tijdstip niet meer schonk Tengc olge van een mis verstand werd dit in onze editie van Donderdag vermeld, een abuis dat wij gaarne hcrstdllcn. Het is gelukt. En voortreffelijk. Niet iedere dag krijgt men de gele genheid om in Amicitia zo maar in de Weense sfeer te geraken. De Nederlandse Reisvereniging kan pa tent vragen op het organiseren van avonden. Alles bij elkaar was het wel niet zo'n verschrikkelijk uitge breid programma op deze Tirolèr- Vrijdagavond, maar 't was goed. De Ttroler dansgroepen Alpinia uit Inns- briick en Edelv/eisz uit Barwies, de Macku-Schrammeln (vier man), de zanger Franzl Bauer, wat lantaarn plaatjes én een film vormden het menu. Het is met smaak van de eer ste tot dc laatste gang door de vele reis- en kijklustigen verorberd. De dansen zo puur uit Tirol, met lief lijke walspasjes en actie van benen en armen, brachten de stemming er onmiddellijk in. Dat is wat je noemt echte volkskunst, zo uit de oude en schilderachtige Tiroler-dorpjes opge vist. En goed opgevist. Daar kun nen we de mensen van de Reisver eniging, die altoos op speurtocht zijn naar goede reizen voor de leden, zeer dankbaar voor zijn. Die Franzl Bauer bijvoorbeeld is een zanger van formaat. Een man, die met zijn ge moedelijke Weense glimlach je eerst tut neuriën dwingt en ten slotte bij een ieder de gedachte oproept om ook eens even zo'n Weens nummertje weg te geven. Er is dan ook lustig meegezongen. De Weense melodieën waren niet van de lucht cn we kre gen een bepaald onrustig gevoel in onze kuiten toon die jongelui de „Eifersuchtstanz" brachten. Een volksdans, die gracieus en tegelijker tijd humoristisch is in haar plasti sche uitbeelding. De avond begon trouwens al goed met het gezellig inleidend praatje vap de heer Groen cn de bijzonder fraaie lantaarnplaatjes over Tirol. Jeanne d'Arc" Over Victor Flemings film „Jeanne d'Arc" is op velerlei manieren de loftrompet gestoken. Dit filmtechni sche meesterstuk is bekeken op zijn historische, religieuze en kunstzin nige waarde en altijd weer opnieuw, komt men tot de conclusie, dat de balans van deze drie-eenheid goed in evenwicht ligt. Alle mogelijkhe den, die deze film tot een der beste van de laatste jaren moest maken zijn uitgebuit. Kleur, klank en dictie smelten in de vele scenes tot uitingen van grote kunst samen. Er zijn mo menten in „Jeanne d'Arc". die men vast zou willen houden om hun won derlijke schoonheid van kleuren om hun rake compositie. Bovenal treft de toeschouwer het spel van de on getwijfeld grootste kunstenares van onze ti.id: Ingnd Bergman. Zij be heerst, in welk deel van haar lijdens weg dan ook geobserveerd, door haar groots spel elke vierkante centime ter van het filmbeeld. In haar ge sprekken met God is in haar stem de diepe devotic van de door God geroepene te beluisteren. Veel wil len we niet meer over „Jeanne d'Arc" zeggen. Het is een film, die U, hoe U dan ook in onze tijd ten opzichte van de religie staat, moet gaan zien om haar ontegenzeggelijk grote his torische betekenis. In „Grand" wordt „Jeanne d'Arc" geprolongeerd. „Abbott en Costello" Abbot en Costello ontmoeten het beruchte monster van Franken stein deze week in het City Thea ter. Wie Abbott en Costello zijn behoeven we de lezers niet meer te vertellen, want die zijn al bekend genoeg. Het monster van Frankenstein was vroeger heel bekend, omdat het de hoofdrol in een hele serie griezelfilms had. Abbott en Costel lo, die op het ogenblik Amerika's meest vereerde komieken heten te zijn, werken als expediteurs cn voor een eigenaar van een griezel tent moeten ze twee kisten ver voeren. In die kisten zitten de sla pende lichamen van Graaf Dracu- la, ook al zo'n lugubere figuur, en van Frankenstein verpakt. Die gaan weer leven en de be doeling van meneer Dracula is om de hersens en het bloed van Abbott over te planten in het lichaam van het monster. Dat lukt.... bijna. Al de avonturen, die er aan te pas komen, voor het zover is, spe len zich af in een spookhuis en in de gewelven van een kasteel. Het is een film, die als enige pretentie heeft, onderhoudend te zijn en dat is ze. „Het atoomspook" Het zijn toch wonderlijke men sen, die Amerikaanse scenario schrijvers. Hoe zij het presteren om zoveel kolder en onwaarach tigheid te vergaren, als deze week op het „witte" doek van het Rem brandt Theater wordt getoond, is ons een volkomen raadsel. Deze kolder en onwaarachtigheden wor den uitgebracht onder de titel „Het atoomspook". Een atoomgeleerde is de sinistere hoofdfiguur in de film. Hij houdt zich schuil achter een dodenmasker en tracht in deze ge stalte belangrijke atoom-instru menten aan de staat te ontvreem den. Wie is deze geleerde? Het spannende eerste deel van de film laat het antwoord op deze vraag natuurlijk onbeantwoord. Aardi ger dan deze hypersensationele rolprent is het voorfilmpje, „Texas Ponny", waarin de cow-boy zan ger Roy Rogers de hoofdrol ver tolkt, bijgestaan door zijn schran dere paard Trigger. Dat is later nog eens goed over ge daan met een kleurenfilm van de heer H. ^lgersma, die ons steeds meer dwong tot rekenen op welke wijze we onze schaarse Hollandse guldentjes het beste kunnen omzet ten in Oostenrijkse schillings. Want, het is als overal elders in het buiten land, je moet goed in je waarde papieren zitten om zelfs in Wenen „glucklich und seelig zu sein, "beim Wein, beim Wein." Gelukkig weet de Reisvereniging het goedkoop in te kleden en daar vertrouwen we dan maar op. Mogen we dan nog even vertellen, dat dc heer Melchior de avond inleidde en dat de toehoorders zeer terecht gul waren met hun applaus. (Ingez. Med.) HOCKEYSTICKS vanaf f 12.50 Metropole in de finale Het was te voorzien, dat de spe lers van „Vergulde Wagen" alles in het werk zouden stellen om het tweede deel van de ontmoeting te gen „Metropole" te winnen. Laatst genoemde club had met 64 im mers het eerste deel van de match gewonnen. In eigen huis slaagden de biljarters van „Vergulde Wa gen" er inderdaad in hun tegenstan ders een 64 nederlaag te bezor gen. Door dit resultaat wordt de to taaluitslag van de ontmoeting tus sen beide rivalen dus 10—10. De caramboles-winst moest beslissen, wie over zou gaan naar de finale en hierby was „Metropole" de ge lukkige. De kampioen tweede klasse libre, C. Rjjn van „Vergulde Wagen" be wees zijn kunnen opnieuw in zijn partij tegen H. Engelhard. Na 21 beurten maakte de kampioen de partij uit en noteerde een algemeen gemiddelde van 7.14! Imposant was zijn slotscrie van 48. Cij Rijn 150 21 48 7.14 H. Engelhard 80 21 15 2.43 Eaesjon speelde om 55 caramboles tegen R. Kool („Metropole"), die 65 moest halen. Liep de „Vergulde Wagen"-speler aanvankelijk uit, be ter moest h\j op z'n tellen passen toen hy vijfmaal achtereen poedel de. Toch wist hij zijn voorsprong te behouden. W. Baesjon 55 29 11 1.89 R. Kool 55 29 7 1.89 De ,,Metropole"-speler G. Krijnen had 10 caramboles voor op M. v. Doom, die tot 105 moest. Laatstge noemde toonde zich echter iets ster ker en won verdiend. M. v. Doorn 105 37 11 2.83 G. Krijnen 86 37 17 2.32 J. Wery Sr. („Metropole") be haalde een goede zege op B. Krij nen. J. Wery Sr. 115 45 9 2.55 B. Krijnen 80 45 9 1.77 Voor de tweede „Metropole"-over- winning zorgde P. Steenkamp. die om 95 caramboles tegen J. Speul- stra speelde. P. Steenkamp 95 39 10 2.43 J. Speulstra 88 39 8 2.25 Komende week wordt dus de fi nale gespeeld tussen „Metropole" en „Nieuwe Kei", terwijl „Leusder. kwartier" en „Vergulde Wagen" elkaar in de verliezersronde zullen ontmoeten. Horloges verdwenen De Amersfoorter R. deed Vrijdag bij de politie aangifte van diefstal van een gouden horloge en een herenarmbandhorloge. De klokjes waren ontvreemd uit zijn woning aan de Hogeweg. Burenruzies bijgelegd De politie moest Vrijdag drie maal „uitrukken" om assistentie te verlenen bij burenruzies. In alle gevallen slaagde de politie er in de vrede te herstellen. In twee gevallen was er reeds sprake van mishandeling. Amersfoorters op de Oldenbarnevelt Met het troepentransportschip „Johan van Oldenbarnevelt" va ren onze volgende stadgenoten thuis: Sgt. H. te Beek, Rembrandt- straat 7; S. M. D. Berrier, O. Soesterweg 45; Sgt. P. M. Faes, Joh. v. Dieststraat. 19; Gren. A. v. VeenschotenWillebrordus- straat 20; S.M.I. J. A. v. d. Veer Van Asch v. Wijckstraat 12; O.W. I J. J. M. Buxmann, Ver- meerstraat 137; Sgt. 1 S. v. d. Vrugt, Scheltusstraat 24; Sold. J. A. Wrjntjes, Tulpstraat 54; A.O.O. L. v. Zon, Gabrielstr. 18. De aankomstdatum van het schip is vermoedelijk 8 Decem ber a.s. te Amsterdam. De volledige passagierslijst ligt van heden af bij onze admi nistratie ter inzage. V.J gorgelon reg elmatlq mcl Sup e r o I Geldlening van 'n millioen voor tunnelbouw Ten behoeve van de financiering van een deel der tunnelbouw (ver binding Soesterkwartierbinnen- stad) stellen B. en W. de raad voor een geldlening aan te gaan van een millioen gulden. Blijkens een toelichting op deze geldlening ligt het in de bedoeling mettertijd nabij de Gouwestraat een Finse school te bouwen. Frankrijk wijst zeven tien Polen uit PARIJS. De ^ranse politie heeft medegedeeld, dat er gisteren 17 Po len zijn uitgewezen. De Polen wa ren gearresteerd tijdens razzias op de bureaux van Poolse organisaties, zo als het Rode Kruis, de padvinders beweging en de bond van oorlogs veteranen. Uit de documenten, die bij de razzia's in beslag genomen wa ren, was volgens de politie gebleken, dat deze organisaties brandpunten waren van economische en sociale sabotage en een krachtige campagne voerden tegen de republikeinse in stellingen van Frankrijk. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Poolse vice- consul te Rijssel, Sczercinski, is ge arresteerd op beschuldiging van spionnage. De wnd voorzitter van de Amers foortse Speeltuincentrale, de heer G. J. van Cappelleveen schrijft ons: Het is voor Amersfoorts Jeugd van groot belang dat er straks drie nieuwe clubhuizen zullen komen. Veilig voor het steeds toenemende verkeer zal de jeugd daar op een leerzame en verantwoorde wijze haar vrije tijd door kunnen brengen. Zo krijgen de Speeltuinen „Irene", „Vriendenkring" en „Rivierenwijk" dan binnenkort hun nieuwe club gebouwen en de gemeente Amers foort heeft dit mede mogelijk ge maakt. De plannen zijn klaar, de tekeningen liggen op tafel en het zal niet lang meer duren of de eerste steen wordt gelegd. Nu zal het werk van hand en hoofd samen moeten gaan, zullen «timmerman, metselaar, stucadoor en schilder, allen lid en belangeloos medewerker der Speel tuinen, de handen uit de mouwen moeten steken om voor de jeugd een tehuis te bouwen. En hoe zul len zij dat bouwen? Alleen maar goed! Want zij beseffen dat Amers foort alleen maar de bouw mogelijk kan maken als hun werk goed on een voorbeeld voor de toekomst is, als zij straks met trots kunnen zeg gen: „Dat hebben wij voor de kin deren gedaan". De gemeente geeft het materiaal, zij geven hun vrije tijd. Zo komt een sociaal werk tot stand, waar vele kinderen nog lange tijd plezier van zullen hebben. En U, wat doet U? Wel U stuurt Uw kinderen straks naar de nieuwe clubhuizen waar zij goed geborgen zullen zijn en vele prettige uren zullen beleven. Maar. U stuurt ongetwijfeld nog meer, want een leeg clubhuis is als een mens zonder ziel en er moeten dan ook nog meubelen komen. Het spreekt voor zich dat ondanks de medewerking der gemeente er toch nog vele kosten zullen zijn voor deze drie gebouwen en daar om is Uw steun zo noodzakelijk, niet alleen moreel maar ook finan cieel. Wanneer dus t.z.t. op Uw deur zal worden geklopt om een steentje bij te dragen laat dan die klop niet Kinderpostzegelactie in gevaar Mijnheer de Redacteur, Volgens een berichtje in Uw blad van hedenavond is het de bedoeling van het P.T.T.-personeel om op twee Zaterdagen de mapjes met kinderpostzegels en briefkaarten te gaan verkopen. Natuurlijk is dit een zeer prijzenswaardig streven, maar ik vraag me af: Doorkruist deze verkoop niet die van de schoolkinderen, die in de week van 512 November bestellingen voor hetzelfde doel gingen opnemen en daarmee een zeer goed resultaat hadden? (Althans naar mijn me ning). Zal het nu niet zó gaan, dat velen, die op de bestelformulieren van de kinderen tekenden nü van het P.T.T.-personeel kopen en straks de kinderen teleurstellen? Dat de aflevering niet vlugger ge schied is. zodat de leerlingen nog niets konden afleveren, is niet him schuld. Intussen: laten we er voor de kinderen het beste van hopen, maar ik vrees. T. P. BOS (Ingez. Med.) DAMES SPORT- PANTALONS Utrechtsestraat 39, Amersfoort Suikerziekte is een kwaal, die zo veelvuldig voorkomt, dat men haar als een volksziekte kan beschou wen. Het aantal suikerpatiënten in Nederland wordt op 40.000 a 50.000 geschat, d.w.z. ongeveer 5% der bevolking. De ëiabetes is een so ciaal probleem, dat ter hand dient te worden genomen. De overheid kwam tot het in zicht. dat een practische en doel matige voorlichting aan diabetici een belangrijk onderdeel der socia le gezondheidszorg is. Amsterdam was de eerste plaats in ons land, waar in 1942 een diëetcursus werd gegeven. Andere plaatsen o.a. Haarlejn. Den Haag, Leiden, Zaan dam en Dordrecht volgden. In de loop der jaren ble«.k het succes der cursussen zo groot te zijn, dat het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in 1946 besloot over te gaan tot de landelijke organisa tie van deze diëeteursussen. Dit ge schiedt in samenwerking met de in Augustus 1945 opgerichte Neder landse Vereniging van Suikerzie ken. Deze nog jonge Vereniging met het snel stijgend aantel leden wil de suikerzieken doen beseffen, dat zij zelf in de eerste plaats vóór alles belanghebbenden zijn bij het wetenschappelijk onderzoek en de behandeling van hun ziekte. Velen geven zich op voor diëet eursussen van 4 lessen, elk van twee uur. Deze worden door plaat selijke diëtisten op huishoudscho len gegeven. Op deze cursussen krijgen de patiënten practische wenken over het variëren van het vaak eentonige dieet, het oordeel kundig toedienen van insuline-in- jecties en het hygiënisch bewaren van injectie-spuiten en-naalden. Vanzelfsprekend wordt er steeds de nadruk op gelegd, d^t de pa tiënten de doktersvoorschriften stipt moeten opvolgen. Een doelmatige voorlichting aan diabetici vormt ongetwijfeld een belangrijke bijdrage tot het mooie werk van de sociale gezondheids zorg. Ook Amersfoort gaat zich met deze zaak bezighouden. Daartoe is een comité van aanbeveling ge vormd waarin zitting hebben bur gemeester H. Molendijk en de dok toren A. Brester, Th. Deelen, C. J. Dekker, J. W. Schmelling en J. P. E. Sperna Weiland. In Amicitia wordt half December een bijeen komst belegd waarin o.m. de heren Brester en Deelen een lezing zullen houden. Ook de hoofd-diëtiste van het voorlichtingsburaeu van de voedingsraad, mej. D. J. ten Haaf zal in deze bijeenkomst het woord voeren. vergeefs zijn. Aan het gemeentebe stuur van Amersfoort vast onze dank voor de medewerking. Irene, Vriendenkring en Rivierenwijk, vee) succes bij de bouw! G. J. van Cappelleveen, Wnd. Voorzitter der Amersf. Speeltuin Cenhale Predikbeurten H. Catech. Zondag 43 St Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur Ds Hadders, Jeugddienst.; nm. 5 uur Ds J v d Velden, van Hilver sum; nm. 7.30 uur Ds A Dronkers, van Utrecht Samenkomst naar aanleiding van de film „Himlaspelet". Nieuwe Kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur Ds Vermaas; nm. 7 uur Ds Koolhaas. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur Ds. Smits; vm. 10.30 uur Ds Smits; nm. 5 uur Ds Gerritsen. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur Ds J G Franck, van Bilthoven. Kapel Zon en Schild (Utrecht- seweg 266), vm. 10 uur Ds Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) vm 10.30 uur Ds Blok. Jongcrendiensten Kerk (Appelweg) vm 10.30 uur dc heer M Germans. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm. *10 uur Ds Herfkens. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer J. van Stek. Jeugdhuis (Z. Singel) vm 10 uur de heer J. D. P. van Garderen Bijbellezingen Donderdag 1 Dec. Wijkgebouw L. Costerplein 14 nm. 7.30 uur Ds A Steenbeek. Filalethes Havik 27 nm. 7.30 uur Ds Vermaas Gymnastiekzaal school Joan, van Diesstraat, nm. 7.30 uur. door Ds. Blok. Onderwerp: Openbaring 8. „De gebeden der Kerk en Gods oordelen". Emmakerk, Oude Soesterweg 131, nm. 7.30 uur Ds Koolhaas. Huwelijksinzegening St. Joriskerk. Dinsdag 29 No vember nm 12.30 uur door Ds Vermaas. Dinsdag 29 November nm. 2.30 uur door Ds Vermaas. Woensdag 30 November vm. 10.30 uur door Ds. Blok. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10 30— 11.30 uur; Chr. School Kruiskamp 10—11 15 uur; Gabrie Mehenschool Plantsoen Z., 10—11.15 uur; Wijkgebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur. Openluchtschool (Hobbemastr) 10.30—11.30 en 12—1 uur; Chr. School (Rozenstr.) 10.30— 11.30 uur; Filalethes (Havik) 23 uur; Kapel Zon en Schild, 1145— 12.45 uur; Chr. School (v. Effenlaan) 10— 11.15 uur: Zonnebloemstraat (O.L School) 10 30—11.30 uur; Joan. v. Dieststraat (Chr. School) 10.15—11.15 uur; Westhill-kinderdiensten (Berg- kwartier); 68 jaar. 10.30 Hemsi- uslaan 1; 911 jaar: 10.30—11.30 uur Utrechtseweg 106. HOOGLAND vm. 10 uur Ds. Jellema. LEUSDEN vm. 10 uur Ds. Hof stede. Bed. H. Avondmaal. Lokaal Aschat nm. 2.30 uur de heer Schinkel. Kerk van 'Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen. 130 uur en 17 uur dienst Langestraat 113 (Concordia) Remonstr. Kerk 10.30 uur 27 Nov. ds. R. Miedema (Avondmaal). Ver van Vrijz Herv. Gasthuis- kerk 10.30 uur ds S. Zeilstra (Drachten). O. L School 10.30 uur O. Soes terweg 15 uur ds. J S Krol (De venter). Oud Ger. Gem Muurhuizen 53, 9 30 en 5 uur Godsdienstoefening. (28 Nov. ds. D v Leeuwen van Loenen a d. Vecht). Vrije E'vang. Kring „De Doelen" Havik dhr. Companjen (Olde- broek). Oud-Kath. Kerk 't Zand 10 uur Heilige Dienst. Vrije Kath Kerk 10.30 uur dienst Christian Science (RHBS) Thor- beckeplein 1, 10 uur Ned. dienst 11.15 uur Engelse dienst. Hersteld Apost. Zendingskerk, Gasthuiskerk. 4,30 uur Eredienst. Ger. Gem. Stovestraat 10 en 5 uur leesdienst. 2 Dec. 19.00 uur dr R Kok (Veenendaal). Voorberei ding H Avondmaal. Chr. Ger. Kerk 10 en 17 uur ds. Drenth. Verg van Gelovigen 10 uur Ere dienst; 17 uur prediking des Woords. Luth. Kerk Langestraat 10 30 •uur mej. ds. M E. Monsees Doopsgezinde Gemeente ds. S Gosses Gzn. Ger. Kerk L Vrouwestr. 10 uur Dr N H Ridderbos, 5.30 Prof. Dr. S U Zuidema, De Bilt Leusderkwartier (J v d Heyden- str.) 9.30 Ds D A Zijlstra. 5.30 Dr. N H Ridderbos. Soesterkwartier (Tulpstr.) 9 00 Prof Dr S U Zuidema. 5.30 Ds. D. A Zijlstra. Leger des Heils voorm. 10 uur Heiligingsdienst. Nam. 7 uur Open luchtsamenkomst bij de Kei. nam. 8 uur Verlossingssamenkomst. Alle bijeenkomsten worden ge leid door kapitein en mevr Hof man

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2