PAGBLAD VOOR AMERSFOORT Amerika heeft geen plan tot Duitslands herbewapening V oorbereiding op 't Kerstfeest is geestelijk een noodzaak" Europa wordt aan de Rijn of de Elbe verdedigd r Marsliallhulpcontroleur boos over besteding; op Java Bij overdracht souvereiniteit legt Lovink functie neer Hens'? Fout in kaart van PHTFA misleidde piloot Frouws Uitslaande brand verwoest zes etalages 99 Adventswoorden van Prinses Wilhelmina Achtergrond van Lilienlhals ontslag is doodgewone ruzie ge Jaargang, no. 279 Maandac 28 November 1949 Opricht dooi de Such ting „Hel Parool" - Giro 510330. Bink Rotierdamscbe Bank Postbus 9 Abonnements* pri]s 12 cent p. w. hi 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. - Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TI. DE BOOR DER. FRANKFORT. „Er bestaat geen voornemen of plan om Duitsland te herbewapenen. Deze verklaring is volledig, zonder slagen om de arm, zonder „foefjes". Dit is gisteren op verstoorde toon verklaard door Louis A. Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, tegenover journalis ten. die hem op het vliegveld van Frankfort opwachtten. Johnson is, in gezelschap van generaal Omar X. Bradley, het hoofd der gezamenlijke Amerikaanse stafchefs, naar Duitsland gekomen onf daar met de Ameri kaanse commandanten te spreken over de toepassing \an het Atlantisch P3ct. Generaal Bradley is onmiddellijk doorgereisd naar Parijs, waar hij deelneemt aan de heden begonnen besprekingen van de militaire com missie van het Atlantisch Pact, dp deze conferentie zal waarschijnlijk een besluit worden genomen in de belangrijke vraag, of West-Europa in ge\al van agressie aan de Rijn da nwel aan dc oostelijker gelegen Elbe \erdedigd zal worden. Meningsverschillen niet te vrezen Johnson zeide niets te willen we ten van de pleidooien voor Duitse herbewapening, zoals zij gehouden njn door de voormalige militaire gouverneur der V.S. in Duitsland, generaal Lucius D. Clay en Senator Elmer Thomas. „Ik heb hier de po litiek uiteengezet van de gemeen schappelijke stafchefs, zoals zij is goedgekeurd door de president." zo verklaarde Johnson, die er verder op wees, dat zijn werkzaamheden in dit gebied van <le wereld de vrede en de defensie betroffen. „Ik zal al les bespreken wat van invloed is op de verdediging der Verenigde Sta ten en dc vrede in de wereld," al dus de Amerikaanse minister. Met betrekking tot de op 1 De cember te Parijs beginnende confe rentie van de ministers van Defen sie van het Atlantische Pact, zei Johnson, dat hij geen bijzondere moeilijkheden verwachtte ten op zichte van de aanvaarding van het Zeeman 12 dagen op vlot voedde zich niet zeewier MANILLA Een overlevende van de jongste typhoon die de Phi- lippijncn heeft geteisterd, vertelde bij aankomst in Manilla dat hij 12 dagen op een vlot had rondgedre ven en al die tijd zeewier had ge geten. dat zich op de balken van het vlot vastzette. De overlevende is bootsman Juan Mondejar van het motorschip Regu- lus; het schip wa«J gezonken. Aan boord waren 36 mensen geweest; bemanning en passagiers. Over het lot der anderen wist Mondejar niets. De eigenaars van de Regulus heb ben een vloot kleine vaartuigen uit gestuurd om in de Soeloezee. waar de vloot verging, naar overlevenden te zoeken. FRANKRIJK Vriendschapshand TOEN na de eerste wereldoorlog Clemenceau, de Tijger, zijn stempel drukte op de Franse poli tiek en op dc politiek der geallieer de overwinnaaras jegens Duitsland, liet hij het woord vallen, dat er zes tig milliocn Duitsers te veel waren. De verde de Cartha^gse vrede, zoals men later zeggen zou die óndei zijn leiding tot stand kwam. was in zekere zin een voortzetting van de oorlog. Van toenadering tot de „Boche" wilde de grijze Franse politicus niet horen cn pas in de dagen van Stresemann en Briand kwam iets, dat daarop leek, tot stand. Na de tweede wereldoorlog is het anders. Weliswaar zijn de Fransen nog altijd even erg op „securité", op „veiligheid" gesteld als voor heen, maar zij 7 hebben inmiddels begrepen, dat een totaal vernietigd Duitsland in wezen geen Europees en geen Frans belang is. Vandaar dat de Fransen wel dikwijls, uit vei ligheidsoverwegingen, in de afgelo pen vier jaar een andere politiek jegens Duitsland hebben voorge staan dan de Amerikanen en de Britten, maar toch geneigd zijn een democratisch Duitsland de vriend schapshand toe te steken. Schuman, de Franse minister van buitenland se zaken, heeft het dezer dagen in de Franse Kamer uitdrukkelijk ge zegd: „De Europese en de Franse economie hebben Duitsland nodig". Het zijn woorden, die men in Duits land uiteraard met vreugde zal heb ben vernomen. Maar die ook de in stemming krijgen van alle vrienden van Europa. In bet zoeklicht program, dat door de militaire com missie is opgesteld. Johnson, die gisteren in Frank fort de hoogste Amerikaanse mili taire leiders alsmede de Hoge Com missaris John J. McCloy ontmoette is heden naar Londen vertrokken, na eerst nog een be"zoek aan West- Berlijn te hebben gebracht. In Lon den ontmoet Johnson minister-pre sident Attlce en de minister van Fi nanciën sir Stafford Cripps, terwijl hij bovendien een informele toe spraak zal houden tot het Imperial Defense College. Vlieger zet hoofdstad in donker en ontkomt WASHINGTON. Alhier is Za- terdagavond een vliegtuig onver wacht in aanraking gekomen met een electrische leiding, ten gevolge waarvan een groot deel van de stad in duisternis werd gedbmpeld. Het toestel, een B 17. zou niet zijn neer gestort. Honderden mensen werden op straat en in de winkels door de duisternis overvallen. Schildwacht is zinneloos ruw geweest, zegt Taylor BERLIJN. De Amerikaanse commandant van Berlijn, generaal, majoor Maxwell Taylor, heeft een krachtig protest bij de Sowjet-Rus. sische autoriteiten ingediend ui verband met het doodschieten van een Amerikaanse sergeant door een Sowjet Russische schildwacht In het protest, dat aan de plaats vervanger van gene; aal-majoor Kotikof, werd overhandigd Ko tikof zelf is ziek wordt gespro ken over-„zinneloos ruw optreden" van de Sowjet Russische schild- v/acht. Russen ontevreden over Oost Duitse industrie BERLIJN. De Russen eisen, dat de communistische volks-fabrie- ken de kwaliteit van hun producten verbeteren. Alle met Russische vergunning verschijnende bladen, die tot nu toe steeds een verhoging van de hoe veelheid geëist hadden, komen thans met kwaliteitseisen op de proppen. Achtduizend directeuren van .volksfabrieken zijn naar Leipzig ontboden voor een samensprekmg over de methoden ter verbetering van de kwaliteit. Vooral de kwali teit van textielgoederen kousen, hemden en ondergoed schijnt veel te wensen over te laten. De Taegliche Rundschau heeft voorgesteld in alle industrieën kwa- liteits-brigades op te richten. Volgens de Rundschau laat de kwaliteit veel te wensen oVer, om dat er veelal een gebrek aan ideo logische scholing bestaat. Nee toch Kerstman gedraagt zich als een ijsbeer GALLIPOLIS (OHIO) Dui- zend kinderen van het Amerikaan se plaatsje Gallipolis, op het marktplein samengestroomd om het Kerstmannetje per parachute te zien neerdalen, kregen een gro ter sensatie dan waarop zij gere kend hadden, doordat het Kerst mannetje met zijn valscherm in het ijskoude water van de Ohiori- vier daalde Het Kerstmannetje, dat spoedig tussen de ijsschotsen opdook, werd door een reddingsploeg op het dro ge gebracht. „Is het kouder dan op de Noordpool (waar de Kerst man heet te wonen)?" vroeg men hem medelevend Het Kerstman netje vond het in de Ohio kouder. Albanezen retourneren lintjes van Tito TRIeST. Alle Albanese officie ren hebben hun Zuidslavische de coraties aan de regering terugge zonden. Albanië heeft de Zuidslavi sche gezant te Tirana hiervan or de hoogte gesteld; "een nota zegt. dat Albanese officieren geen decoraties van een fascistische regering kun nen dragen. Onze haat en onze ver vloekingen zullen de hele Tito-ben- de treffen." Hoffelijkheid is maar alles! BATAVIA. „Daarvoor was deze hulp niet bedoeld", aldus de Ameri kaanse senator Home Ferguson te Batavia, waar hy de besteding van de Marshall-hulp controleerde, „de Indonesiërs hebben er hun openbare schuld mee verminderd Dat is fout!" „Ik heb er bezwaar tegen, dat Amerikaanse hulp op dergelijke wijze door Nederland. Indonesië of Engeland gebruikt wordt". Hij verklaarde zich „zeer onvoldaan over het gebrek aan inlichtingen", die die missie kon verkrijgen over de wijze waarop de millioenen van de Marshallhulp in Indonesië wer den gebruikt. „Wij hebben hier waakhonden, die niet toezien op de financiële belangen van het Amerikaanse volk. Ons werd me- Ook Engeland vertrouwt de communisten niet meer LONDEN. Een lid van het Fo reign Office i£ ontslagen, daar men aanneemf dat hij communist is. Een woordvoerder van het Foreign Of fice verklaarde, dat er geen bijzon derheden noch de naam van de be trokkene bekend zullen worden ge maakt. „De betrokkene is met twee we ken verlof weggestuurd", aldus de woordvoerder: „intussen kan hij bij een bijzonder uit drie leden be staand tribunaal in beroep gaan. Meer dan een jaar geleden is men begonnen communisten uit posten te zetten, waar zij met staatsgehei men in aanraking konden komen. Een minister kan thans een commu nist ontslaan of hem ander werk geven, waarbij geen staatsgeheimen gemoeid zijn. Lof voor prestaties als HUK DEN HAAG. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indo nesië heeft de regering verzocht, hem met Ingang van de datum van de souverelniteitsoverdracht ontslag uit zyn hoge functie tc verlenen. Dit verzoek is een uitvloeisel van het feit, dat by de souverelniteitsoverdracht liet ambt van Hoge Vertegenwoordiger van dc Kroon vervalt. Het is bekend, dat de regering de lijkste omstandigheden dit ambt eiootste waardering heeft voor de eminente en toegewijde wijze, waar op de heer Lovink onder de moei- Iets kouder Zwaarbewolkt met opklarin gen en hier en daar nog een buitje. Matige wind tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland temperatuur plaat selijk even onder het vriespunt. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. 29 Nov.; Zon op 8.22 onder 16.34 Maan op 14 08 onder 1.31. vervult. De regering zou daarom de heer Lovink gaarne in de functie van Hoge Commissaris voor Indo nesië gehandhaafd hebben. Het verschil echter tussen de oude en de nieuwe rechtsorde en het daarmee samenhangend ver schil tussen de positie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de Hoge Commissaris heeft de re gering doen besluiten om niet de zelfde persoon, die thans het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon bekleedt, voor de functie van Hoge Commissaris aan te zoe ken. Met de persoon van de heer Lo vink zal dus straks de laatste Ne derlandse landvoogd Indonesië ver laten. degedeeld, dat tachtig procent van de ECA-toewijzingen in Indonesië werd gebruikt voor rijst en tex tiel doch wij kunnen van de Ne derlanders of zelfs van onze eigen mensen geen bijzonderheden krij gen, die bevestigen, hoeveel pre cies verstrekt werd en hoe dit be drag gfebruikt werd". Russen hebben, 3 jaar voor Daimler, de benzinemotor uitgevonden. Het staat er weer zwart op wit. Elke week krijgt het achterlijke Westen zo'n poe der. Het Westen, dat niets an ders heeft uitgevonden dan het zwarte garen 1gcnt te Singapore tot dame. ziet er uit als een meisje van 22!" Dame naar huis, ver andert op haar pas 40 in 22 Toen pech Een aanrijding. Een rechter en 10 dollar boete voor die ,.22", niet voor aanrijding:... Titel van president van nu al gepatenteerd eigendom van staatshoofd Alle andere presi denten moeten zich voortaan voorzitter laten noemen Bij Pretoria heeft het vuis ten, golfballen en sinaasap pels gehageld Aapjes riviertje werd kokende stroom, 500.000 auto's beschadigd. 78 gewonden l dode, geen ruit meer heel zelfs hoge bomen werden ont worteld V DEN HAAG. Het ondergaan van de PHTFA van de Aero-nol- land is mogelijk tc wijten geweest aan een fout in de topografische kaart, die het vliegtuig aan boord bad. Op deze kaart stond als hoog ste punt by het naderen van bet vasteland by de Oslo-fjord aange geven een heuvel van 164 meter. In feite echter is de heuvel Glelnaas, waarop het toestel is gevonden. 343 meter hoog. Hierbü Is de hoogte der bomen nog buiten beschouwing ge laten. De by dc Aero-Holland ge bruikte kaart is een „Stanford"-ult- gave, een type, dat practisch by alle y luchtvaartmaatschappücn met dien- Groningse brandweer strijdt twee uur tegen laaiende vuurzee GRONINGEN. Een felle uitslaande brand heeft Zondagavond het zes verdiepingen hoge eomplex van de Groningse Dekkleden- en Zeilen- fabrlek van de firma Waterborg aan het Lage der A te Groningen byna geheel verwoest. Twee uren lang heeft de Groningse brandweer, onder leiding van commandant J. Dykstra, een vertwyfelde stryd gexoerd tegen dc laaiende vlammenzee. De zich voor de vensters bevindende luiken moesten allemaal worden stukgeslagen om do vuurhaard te kunnen be naderen. Bovendien werd het blusslngswerk bemoeiiykt door een enorme rookontwikkeling, die zo groot was, dat do brandweerlieden alleen voor zien van gasmaskers en zuurstofapparaten de brandende fabriek konden binnengaan. Twee hunner, die te dicht by de vuurhaard kwamen, kregen hete lucht binnen, waardoor zy het bewustzyn verloren cn naar bulten moesten worden gedragen. gebofiw geweest. Hij heeft toen niets bijzonders gemerkt. In 1946 werd deze fabriek even eens door een uitslaande brand ge teisterd. die echter minder hevig was dan die van Zondagavond. Toen kon nog een groot deel van de in ventaris worden gered. Toestel botste tegen heuvel van 343 meter; die niet was aangegeven sten op Noorwegen In gebruik is. Bovenstaande mededeling, die ge daan werd door de directie van de Aero-Holland wordt nog niet ge dekt door de resultaten van cht of ficiële onderzoek. Dit is nog niet af gesloten Mcn vertrouwt echter, dat het mogelijk zal zijn het ongeluk cn wat daaraan is voorafgccaan te re- constru.ren, daar de documenten, die het vliegtuig aan boord had nog vrijwel complcet_ en in tact zijn. De directie van de Aero-Holland meent als vaststaand te kunnen aan nemen. dat de machine is veronge lukt on een punt liggende aan de lyn. die het toestel volgens de in structies moest volgen om het vlieg veld Forncbu te bereiken Dit zou dus dc veronderstelling, als zou het vl.egtuig de koers ziin akijtgeraakt en zijn verdwaald, uitsluiten. Voorts is komen vast te staan, d »t dc PH—TFA vloog op een hoogte van 350 meter. Deze hoogte is nog radio-telefonisch doorgegeven aan Oslo. Weliswaar wijkt deze hoogt.» af van de voorgeschreven hoogte voor dit gebied, maar er kunnon nog niet opgehelderde omstandig heden zyn geweest die de piloot er toe hebben bewogen deze hoogte te kiezen. Volgens de topografische kaart zou deze hoogte geen gevaar hebben opgeleverd. Twee personen door rook bedwelmd Omstreeks half acht werd de brand ontdekt door de bewoners van de Sledenerstraat, een klein steegje, dat achter de fabriek loopt. Zy zagen een vuurgloed binnen het gebouw en waarschuwden onmiddel lijk de brandweer, die met groot materieel uitreikte Toen zij echter bij de dekkledenfabriek arriveerde, had het vuur al een uitweg naar bulten gevonden. Alle etages van het gebouw stonden in lichterlaaie en de vlammen lekten langs de ge vel. Weinige ogenblikken later stortten acht over magyrusladders geleide slangen hun watermassa's in het brandende perceel. In het gebouw waren vaten met teer opgeslagen, die men gelukkig spoedig naar buiten wist te brengen. Hierdoor slaagde men er in een ca tastrofe te voorkomen. Toch duurde het nog tot ruim negen uur eer men de brand zover meester was, dat voor uitbreiding niet meer behoefde te worden gevreesd. De aangerichte schade kon nog niet precies worden vastgesteld, maai' is naar het zich laat aanzien zeer aanzienlyk. Een groot deel van de Inventaris en tal van dekkleden zijn verloren gegaan. Omtrent de oorzaak is niets be kend. Omstreeks zes uur is een chauffeur van de fabriek nog in het Russen verslepen 8000 BERLIJN. Rusland is bezig zUn concentratiekampen in Oost-Duits- land uit te dunnen en het meren deel der gevangenen naar Rusland over te brengen. Meer dan 8000 con centratiekampgevangenen zijn in de afgelopen week 's nachts per trein naar het Oosten gebracht. De gevangenen gaan eerst' naar Frankfort aan de Oder, aan de Duits-Poolse grens, en dan verder naar Rusland. In de afgelopen dagen zijn 3800 gevangenen uit hot kamp Sachsen- hauscn, 1700 uit het kamp Bautzen en 2200 mannen en 300 vrouwen uit het kamp Buchenwald Oostwaarts getransporteerd. De Russen hebben nooit toegege ven, dat zij er in de Oostelijke zóne concentratiekampen op na houden. Het feit van hun bestaan is echter algemeen bekend. Sachscnhausen cn Buchenwald zijn de vroegere be ruchte nazi-concentratiekampen; Bautzen bestaat nog niet zo lang en was voor politieke gevangenen. ZONDAGMIDDAG 12 uur richtte H.K.H. Prinses Wilhelmina per radio enkele Adventswoorden tot de gehele wereld. Zy sprak als volgt: fclik aanbreekt, dat die weg al hetgeen wij hier noem den beneden zich laat en opstijgt tot die hoogten, waar die vrede heerst die noch onrust, noch onvrede kan verstoren en ons be kwaam: en kracht geeft al les aan te kunnen, alles wat op ons levenspad komt. Op deze gang kunnen denken en verstand niet het kompas zijn. A DVENT is de tijd om ons te bezinnen op de onbegrensde mogelijk heden die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet tre- aen in de komst van Chris tus als onze Redder en Verlosser. Niet omdat deze voorbe reiding zich ieder jaar her haalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een nood zaak in de tijd, waarin wij leven De mens is afgedwaald van de gebedsgemeenschap en hel wandelen met God, als ziende de Onzienlijke. Als hij temidden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uitkomst ziet, keert hij tot zichzelf in, en gaat zijn kleinheid en machteloosheid gevoe len; dan volgt een waar achtig zoeken en trachten te grijpen, wat hij nog niet, of maar voor een deel bezit. Hierop geeft Kerstmis het antwoord. Als ik thans een ogen blik tot u wil spreken over „vrede", dan is het wel zeer duidelijk dat ik hier mede uitsluitend op het oog heb de innerlijke vrede. Men versta mij wel: hier is geen sprake van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, op offerende liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem die zij helpen en redden wil, ia zelfs ook in het opleggen van een kruis en beproe ving, omdat zij de kracht kent tc zijn wat zij is. Hoe moeten wij daartoe komen? Het volgende strekke tol verduidelijking: E"s als ik hierover be gin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door de mens heengaat, dwars door zijn spanningen en strijd, door heel de geestelijke crisis en de verwarring van onze tijd heen, in een woord, dwars door de ver wording van mens en maatschappij. Tot het ogen- Alleen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt. Dat hart waaraan God zo'h be langrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toege wezen, en dat zo vaak door ons en door het leven wordt miskend en dat geen gele genheid krijgt de diepste roerselen van ons bestaan bloot te leggen. Waarom luisteren w\j niet naar die stem en waarom vertrouwen wij niet op dit kompas? Alleen het hart kan de liefdestralen opvan gen van Het Grote Hart, het Hart van onze Verlos ser, waarnaar het onze ge schapen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van zijn liefde, heden, morgen en altijd. /AREN geleden werd een wedstrijd voor kin deren uilgeschreven, wie de mooiste bloeiende plant kon kweken. De eerste prijs werd ge wonnen door een meisje uil een donkere steeg die op een zolderkamer woon de met maar één klein raam. Toen zij geroepen werd om de prijs te ontvangen, vroeg men haar wat zij wel met haar geranium gedaan had, dat hij zo prachtig bloeide. Zij vertelde dat zy steeds had uitgezien naar de zon, door het kleine roam, maar ook door alle kieren van de zolder en hel dak, en steeds de geranium had rondgedragen, al naar gelang zij een zonnestraal kon opvangen. Als wij ons hart zouden willen verzorgen, zoals het kind haar plant, en in het donker van deze tijd op zoek gaan naar de kieren, waardoor hij, die het licht oer wereld is, toegang zou de krijgen tot ons innerlijk leven, dan zoude ons hart bloemen voortbrengen als de geranium, uit dankbaar heid, cn die vrede die on uitroeibaar is, die geen stormen meer kunnen ver jagen. En als ik dit zeg, sta ik niet alleen in myn overtui- glng, want: „Wij zijn om geven door een grote wolk van getuigen", die deze waarheid door alle eeuwen heen bevestigen en zij zijn het die getuigen van de eenheid en de verbonden heid. van de verbroedering van alle mensen in en aocr Christus, ziende op Hem als de opperste leids man en voleinder des ge- loofs. T f ET is een verblijdend verschijnsel, dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar opheffing van wat ons vêrdeeld hoüdt, want dit betekent, aat er een ontwakend be sef komt van wat Christus van ons vraagt, en daaruit voortvloeiend een waarach tige keer naar hem toe. niet in schijn of in woorden, doch van ons gehele inner lijke wezen, want door de kracht die ons gegeven wordt, zijn wij hiertoe in staat door offervaardigheid in de meest volstrekte zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die hou ding sterken, want dit roept ons toe: één Herder, één Kudde, één Liefde en één Vrede, die allen omvat." Amsterdamse trams in botsing Rem lijn 5 werkte niet 31 gewonden AMSTERDAM: Zaterdagavond cm 17 20 uiir ramde op de kruising WibautstraatRuyschstraat een motorwagen van lijn 5 de bijwa gen van een tramstel van lijn 3 De bijwagen kantelde en de mo torwagen van lijn 5 kreeg ernstige schade; 31 passagiers werden ge wond, waarvan er 3 in ziekenhui zen werden opgenomen, resp met een hersenschudding, een vermoe delijke wervelfractuur en een ee compliceerde beenbreuk. Dc ove rige passagiers, waarvan de mees ten snijwonden hadden, konden na verbonden te zijn, op eigen gele genheid naar huis gaan. De elcrtri sche rem van lijn 5 werkte niet. Oost-Duitsland wordt een Russische radarvoorpost BERLIJN. De Russen beginnen een aantal Radar-stations in Oost- Duitsland te installeren; technici van het Duitse communistische po- litieleger zullen deze stations be mannen. Ook bereiden dc Russen de in stallatie voor van radar-stations in Thueringen nabij de Amerikaanse zónegrens; het Duitse radarnet zal met de Sowjet-radarstations in Rusland worden verbonden en on der Russisch toezicht staan. Rouwtochten voor de PH-TFB Dinsdag kinderen naar Tunis DEN HAAG. Dc Dakota PH- TFB van de Aero-Holland Is Zon dagavond om zes uur op Schiphol aangekomen met de stoffeiykc over- sehotten van de leden der beman ning van de by Oslo verongelukte Dakota. Zoals bekend is de PHTFB Don derdag naar Oslo vertrokken met directieleden van Aero-Holland en de heer L. C. Goscn van de RUks- luchtvaartdienst aan boord. Van dit gezelschap is alleen de heer Goscn te Oslo achtergebleven In verband met het onderzoek dat door do Noorse Luchtvaartdienst wordt In gesteld. De anderen keerden Zon dag met hetzelfde toestel terug. Het ligt in de bedoeling dat de PH-TFB heden opnieuw naar Oslo vliegt om Dinsdag de stoffelyke overschotten der verongelukte kinderen naar Lydda cn Tunis over te brengen. In de synagoge te Oslo is een dienst gehouden ter herdenking van de 27 Joodse kinderen, die bij T ongeluk met de Dakota op 20 No vember zijn omgekomen. Men opende met een begrafenislied in het Hebreeuws. Vertegenwoordigers van de Ne derlandse commissie, die een on derzoek naar de oorzaak van het ongeval instelt, en van de Euro pese Kinder- en Jeugdbond bene vens Nederlandse. Franse en Zwit serse diplomaten woonden de dienst by. IJmuidense reders leggen acht trawlers op IJMUIDEN Dit weekeinde is voor de IJmuidense trawlervisserij beslist hei minst prettige na de oorlog: het besluit dot acht grote tiawlers worden opgelegd is ten slotte op de diverse rederijkanto ren gevallen, na maanden vol drei ging. die de uitkomsten van deze bedrijfstak steeds slechter deden worden en thans verschillende re ders hebben gedwongen hun boten uit de vaart te nemen. De hoge kolenprijs is, ondanks een dringend verzoek aan de rege ring niet verlaagd en voor 53 gul den per ton brandstof is een ren dabele exploitatie vrijwel onmoge lijk geworden. Het aantal opgelegde schepen zal de komende weken vermoedelijk nog toenemen Hiertegenover staat op dit mo ment een bijzonder goed algemeen resultaat van de dryfnetvisserU, mede als gevolg van het feit, dat de verse naring voor goede prijzen van de hand gaat cn de export mogelijkheden van dit product eni ge verruiming geven. POLEN DWINGT TOT EENHEID OP POLITIEK GEBIED WARSCHAU. Voor de tweede maal binnen twaalf maanden zijn twee Poolse partijen samengesmol ten. Ditmaal zijn het de Boerenpar tij en de Poolse Boerenpartij, die in Augustus 1945 door Stanislaw Mikolajczyk, toen hij nog vice-pre mier en minister van landbouw was. opgericht is. Voor deze fusie is Zaterdag en Zondag een eenheidscongres gehou den ter vorming van een Verenigde Boerenpartij; 1200 gedelegeerden, 800 van dc Boerenpartij, woonden het congres bij. ONREINE DAAD VAN EEN BOLOGNEES CHRISTEN ROME. Twee Christen-demo cratische senatoren hebben geëist dat onmiddellijk een onderzoek wordt ingesteld naar de juistheid van een bericht, volgens hetwelk een politie-autoriteit te Bologna iwee Mohammedanen zou hebben gedwongen varkensworst te eten, om hen tot bekentenis van een dief stal te brengen. Vader van 10 kinderen bij aanrijding gedood TILBURG. Zondagmiddag omstreeks half een is de 42-jarige gehuwde A. ten Hage, wonende te Udenhout, op de Bossche weg te Tilburg, onder een Deense vracht auto, waarmede vis vervoerd werd, geraakt Een der wielen reed de man over het hoofd. Hij was op slag dood Het slachtoffer, vader van tien kinderen, werd door de G.G. en G.D. naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Ijsselmeer een ideale Karpervijver LEEUWARDEN Er worden op het ogenblik in het IJsselmeer opvallend veel karpers gevangen. Twee vissers te Mirns vingen de laatste weken met hun sleepnet 2500 kg. en 1800 kg. van deze vis. Dat is zeer de moeite waard, want Frankrijk neemt deze vis, mits le vend, graag af voor 44 tot 50 cent per kg. TOSCANE EN EMILIA DOOR WATERSNOOD GETROFFEN LONDEN. De Noorditaliaansc provincies Toscana en Emilia wor den door overstromingen geteisterd. Velen zijn ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontkomen. Spe ciale hulpcolonnes met versterking van militairen en politie hebben zich uit Florence met spoed naar het getroffen gebied begeven. Ongeveer 100 kinderen, dte in een ziekenhuis bij Borgo San Lorenzo door het wa ter waren ingesloten, zijn gered. WASHINGTON. David E. Lilicnthal Is de leider van een „snodo samenzwering" om Engeland het geheim van een Amerikaanse super atoombom in handen te spelen," aldus senator Johnson. „Zekere politici, geleerden en kranten In de Ver. Staten werken met Lilicnthal samen." „Allen hebben actief deel aan een samenzwering." aldus Johnson. Johnson uit al deze beschuldigin gen in een brief aan de Washing ton Post. Nu moet men weten, dat Truman senator Johnson, die lid is van de commissie voor atoomenergie op zijn nummer heeft gezet, en dat Lilienthal verleden week Is ontsla gen als voorzitter van dezelfde commissie. Johnson heeft van Truman op z'n kop gehad, omdat hy ln een televi sieprogramma beweerd had, dat de Ver. Staten een bom hebben ver vaardigd die zes maal zo sterk is als die. welke in 1945 op Nagasaki is geworpen en dat de pogingen om een bom te maken die duizend maal zo sterk als die van Nagasaki zou zijn reeds een heel eind waren op geschoten. Tevens had hij gezegd, dat de Ver. Staten grote vorderingen had den gemaakt bij de fabricering van een instrument dat een vyandelijke bom zou kunnen doen exploderen voordat deze zijn doel zou hebben bereikt. Johnson's verklaring komt als roet in het eten aan de vooravond der hervatting van besprekingen over dc atoomenergie door Ameri kaanse, Canadese en Engelse verte genwoordigers. heden, Maandag. „Het zal een droeve dag voor de Ver. Staten en een nog droeviger dag voor Engeland zijn als wy onze gegevens over de superbom aan hen bekend maken Russen dumpen Kerst markt BERLIJN. De winkeliers van West-Berlijn zien met lede ogen aan hoe duizenden West-Berlyners zich naar de oostelijke sector bege ven om daar hun inkopen voor Kestmis te doen. De voortdurende waardevermindering van de ooste lijke mark, de grote sortering van artikelen uit de oostelijke zone en de onbeperkte verkoop jn de ..vrije staatswinkel" van gedistribueerde artikelen, lokken niet alleen Duit sers maar ook leden van de bezet tingstroepen. In Leipzig gedrukte Kerstkaarten met groeten in het Engels zijn zeer in trek bij functio narissen van de westelijke gealli-

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1