Academie voor Beeldende kunst is in gebruik genomen Aardige exposities in ,Het Baken" DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Druk bezochle receptie van de C.J.V. Samuel Voortreffelijke toneelavond van „De Keitjes" Noteert u even Blijde dag voor Amersfoortse padvinders Spannende koppelraces van de „Pedaalridders' 2 Maandag 28 November I949 Gemeentebestuur gaat er mettertijd een gesubsidieerde school van maken Als de dag van gisteren herinneren wU ons hoe enthousiast Martin Brink in de oude zijvleugel van het distributleburcau begon met zijn tckenschool Er was min of meer moed voor nodig om in Amersfoort, zo vlak na de be vrijding, met een dergelijke culturele instelling te starten. De heer Brink, bijgestaan door een aantal bekwame leerkrachten. liet zich niet ontmoedi gen. De school groeide en bovenal was dit het gevolg van de goede naam die het Tekeninstituut Brink in brede kring kreeg. Het aantal leerlingen nam toe en zo sterk, dat naar een ander gebouw moest worden uitgekeken Er is links en rechts gezocht in h'ct aan grote gebouwen arme Amersfoort. Toen kwam het oude politiebureau vrij. Het gemeentebestuur toonde waardering voor het streven van de heer Brink en bestemde het gebouw voor zijn school. HARD GEWERKT Er is weken achtereen door een wakkere groep mannen, Brink noemde de namen van Huslage, Welmers, Mahler, Jekel, Van Ben- nekom en Mooy gewerkt en het ou de gebouw onderging een gedaante verwisseling. Er moest veel worden afgebroken om op te bouwen. Ten slotte werd een goed resulaat ver kregen. Dat bleek Zaterdagmiddag bij de offciële opening die door bur germeester. H Molendijk geschied de. De heer Brink sprak een kort begroetingswoord en gaf het woord aan de heer Molendijk, die zijn ope ningswoord aanving met op te mer ken. dat de kenst en de kunstenaar het in onze samenleving niet ge makkelijk hebben Zij staat, zoals prof. G. van der Leeuw in een on langs voor de kunstenaars gehou den referaat opmerkte, tc vee] op zichzelf als een weliswaar prettige toevoeging aan de noodzakelijke dingen des levens, maar zij is er niet meer mee vermengd, zij is er niet meer mee verweven. MOEILIJKHEDEN De heer Martin Brink, de direc teur van de onderwijsinrichtinge die wij hedenmiddag open stellen, weet van deze moeilijkheden mee te spre ken. In de afgelopen jaren heeft hij, met zijn medewerkers zich moeten behelpen met het kleine lokaal in de onmiddellijke omgeving van deze herstelde nieuwe behuizing. Wat heeft hij met de beperkte rcimte en die bscheiden middelen niet een aar dige onderwijsinrichting er van we ten te maken. Hij wist het aantal leerlingen, die uit de stand en om geving komen, op te voeren tot 80. Jonge mensen van verschillende leeftijd zetten er hun eerste schre den op het pad der beeldende kunst. Het geeft ons allen grote voldoe ning, dat het gemeentebestuur hem dit gebouw ter beschikking kon stellen. Wat is er echter niet noest gewerk vor het zover was. De heer Brink en zijn dappere echtgenote hebben de laatste maanden enorm gewerkt om het oude politiebcreau te maken to teen nieuwe school voor beeldende kunst. Hij heeft, wat wij vandaag bezichtigen, niet ten ge schenke gekregen! Er is hard voor gewerkt, doch wat met moeizaam verwerft, heeft, groter betekenis voor de mens, dan de dingen, die ons als geschenken toestromen. EEN DAGSCHOOL Als ik het goed zie, Is dit niet het einde van ontwikkelingsgang, doch een begin. Burgemeester cn wet houders van Amersfoort zullen zich inspannen om van deze particcliere scliooll een regelmatige, gesub sidieerde onderwijsinstelling te mk- k.en. Daartoe Is krachtens art. 25 en 26 van de wet op het nijverheids onderwijs een besluit in de gemeen teraad nodig en medewerking van de regering. Spreker weet. dat de kwestie van het technisch onderwijs en daar valt dit onderwijs ook onder, binnenkort toch nader bezien zal moeten worden. De heer Brink en zijn medewer kers kunnen in dit nieuwe tehuis tonen, wat zij waard zijn. Tussen Amsterdam en Arnhem is geen enkele inrichting van deze aard, zij krijgen hier uet hun lessen in vrij tekenen, schilderen reclame tekenen, boetseren, kunstgeschiede nis, opleiding voor l.o. en m.o. een mooie kans Voor jonge mensen uit ons gebied van 125.000 zielen komt de gelegenheid om de schone tradi tie hoog te houden. In het land van Rembrandt en Van Gogh hebben wfj zekere verplichtingen. Spreker dankt de heer Brink speciaal voor de expositiegelegen heid, die hij heeft geschapen voor jonge kunstenaars. Daardoor kan het oude gebouw een nieuwe krachtbron worden voor het culurele leven van Amersfoort. Met de wens, dat de bron rijkelijk moge vloeien, opent de burgemeester de academie voor beeldende kust. Namens de leerlingen sprak de heer Mahler, die de goede geest roenw. die altijd in de oude school heeft geheerst. Hij deed zijn vrien delijk,» woorden vergezeld gaan van een geschenk. Boven de ingang van de school zal namelijk een glas in loodr raam worden aangebracht op kosten van de leerlingen Het ont werp daarvoor is gemaakt door de oud-leerling Theo Forrcr, die met tertijd in Brink's expositiezaaltje zijn werk zal ten toon stellen. Nadat de heer Brink zijn dank had uitgesproken voor de hem en zijn vrouw toegezwaaide lof nodigde hij de aanwezigen uit nog eens goed overal rond te neuzen Dat hebben zij dan ook gedaan en iedereen was vol lof over deze nieuwe aanwinst op cultureel gebied voor Amersfoort foort. Onder de vele aanwezigen bevon den zich wethouder J Koopman, de heer ir J. S. Nouhuijs, de heren Wel mers, Huslage. Ter Burg en Van de Kamp, de heer A. Rooimans en oud burgemeester mr J. C. Graaf van Randwijck. Vele geschenken aangeboden Tot besluit van do feest- en her- donkingsweek ter gelegenheid van bet 80-jarig bestaan van de C.J.V. „Samuel" recipieerde Zaterdagmid dag en -avond het algemeen bestuur in de zalen van het Herv. Jeugdhuis aan de Zuid-Sirgel. Van de geboden gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen cn geschenken is door zeer velen, zowel particulieren, natuurlijk vooral oud leden, als verenigingen en commis sies druk gebruik gemaakt. Als eerste trad een commissie uit en namens een 200-tal oud-leden naar voren om bij monde van de heer H. van Galen Last de jubile rende vereniging een aquarel van een vroeger door de vereniging vele jaren gebruikt vergadergebouw aan te bieden. Het aquarel van de Haag se kunstenaar Akkringa stelt voor het 'gebouw Eben Haëzer in de Muurhuizen. De heer v. Galen Last wees er in zijn gelukwensen op hoe men dit huldeblijk diende te zien als Goede première van -,Ja of neen" „Ja of Neen" heette het spel. dat „De Keitjes" Zaterdagavond voor een aandachtig gehoor, bestaande uit sociëteitsleden van „Amicitia" en gasten, opvoerden. Het was een première. Deze amateurgroep is ongetwij feld een der betere ensembles van onze stad. Dat is in het verleden al wel duidelijk gebleken en dat bleek Zaterdagavond ook weer eens. Voor een goed deel is dit uit blinken te danken aan de samen stelling van het troepje tonelisten, maar toch ook en dat mag men niet verwaarlozen aan de gave manier, waarop men steeds het stuk kiest. „De Keitjes" kennen hun kracht en weten, dat een vrolijk spel met fijne humor hun het beste ligt. Ze weten ook, dat hun publiek gun stig reageert op een gedurfde spel- construclie. goals in „Komedie" vo rig seizoen, en nu weer in „Ja of Neen". Dit spél telde vier taferelen en een epiloog. De eerste twee tafere len werden door de auteur. Ken- (Ingez. Med.J HET HEERLIJK AVONDJE MET L bij melkboer cn kruidenier 29 ct GRAND THEATRE Geprolongeerd ..Jeanne d'Arc". 14 jr Zondag: 130. 4.45 en 8 uur. Overige dagen- 2 en 8 uur. CITY THEATER. ..Abbott cn Costello ontmoeten Frankenstein". 14 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen* 2.30. 6 45 en 9 uur REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t.m. Maandag: Eerste deel van de twee-weekse seriefilm- „Het Atoom- spook". 14 jaar. Vooraf: .De Poney- Expresse". Van Dinsdag t.m Don derdag: „Vliegende Tijgers", "14 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur. 28 NOV.- Salzburger Marionettenthea ter. Amicitia. 20 uur. 28 NOV.- Instituut v Volksontwikke ling. W. Verkerk. „Bouw van Zui derzeewerken", Geb. Vrijz. Herv., 20 uur. 29 NOV.: Amersfoortse Gemeenschap, concert t. b. v. Nederlandse Blindcn- bond. Amicitia, 20 uur. 29 NOV.: Gemeenteraad. 19 uur. 30 NOV.: Speeltuinvereniging „De Ri vierenwijk". Kinderoperette „Goud haantje en de troubadour". Amicitia. 14 uur. 30 NOV. tm. 6 DEC.: Middenstands- beurs „Het rijk der vrouw". Markt hal. S DEC.: Toonkunst, plano-rccltal mej. Jeanne de Leeuw, muziekschool Re- gentesselaan. 20 uur. 3 DEC.: Bouwarbeldcrsbond. feest avond met A tot Z-cabarct. Amici tia. 1930 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u bovendien Dinsdag- cn Vrijdag avond van 79 uur: Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2 304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 1012.30 en 2—5 uur. bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. RK OPENBARE LEESZAAL - Wfjers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2 30—5-45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. neth Horne. benut om te laten zien, wat er gebeurde als een dominees dochter „neen" had gezegd tegen haar aanbidder. De twee andere taferelen verlopen precies als de vorige totdat het meisje „ja" zegt. En de epiloog laat zien. hoe het in werkelijkheid is gegaan. We zagen dus een grapje van een fantasierijk toneelschrijver. Het was een goed vertelde grap. „De Keitjes" kunnen er nog veel eer mee inleggen. De rol bezetting was zeer goed. De zuster Joanna (mevr. B. Schepp-Schwerzel) en Sally (mevr. A. C. Bothe-Visser) blonken wel bijzonder uit. vooral in beide eerste taferelen, die wij overigens toch de beste vonden. Ds. Jarrow (H. v. d. Vegt) was een kostelijk verstrooide man. Zijn vrouw Emma (mevr. E. M. Pesie-Bazendijk) had goede en minder goede momenten. Adrian Marsh (H. W. Schepp), was de man, die drie maal een aanzoek kwam doen. Zijn uitbeelding in de epiloog haalde niet het hoge peil van daarvoor. Vermoeidheid mis schien? Ds. Bagshot was een sym pathieke hulpprediker, prima ge speeld door drs. J. Commijs. Mevr. J. S. Schepp-van de Toorren had als juffrouw Webb, de werkster, een bijrolletje, dat keurig gespeeld werd. De regie had mevr. F. Cleton-de Waard, die nu ook wel zat weten, hoe akelig zo'n microfoon kan snor ren. De grime van de dominé en zijn vrouw had iets verzwakt kun nen worden. Na afloop van de opvoering kre gen ..De Keitjes" hun verdiende bloemen en in de foyer van „Ami citia" bleef men nog lange tijd bij een onder de goede zorgen van Dan Bearda en Jan van Loo. C. J. B. Sinterklaasfeest HAPAM In de cantine van de HAPAM- fabriek te Amersfoort vierden Za terdagmiddag de kinderen van de leden der personeelsvereniging het Sintnicolaas feest. Daaraan werkten mede de accor deonist H. Verkerk en het amateur gezelschap „De Polinos" met goo chelen, poppenkast cn muziek. Sint en zijn Pieten deelden tractaties uit en vele kleintjes moesten een lied je zingen, zo schrijft men ons. een bewijs van dankbaarheid van zeer vele oud-leden die thans allerlei posities in kerkelijk en openbaar le ven innemen, doch hun vorming voor een groot deel in de C.J.V. hadden oni vangen. Vervolgens zagen of hoorden we een commissie uit de Verenigingen „Wilhelmina", „Juliana" en „C.J. V Vdie bij hun gelukwensen te vens een enveloppe met inhoud aan boden bevattende de netto opbrengst van de Sportmiddag in September 1.1. en de feestavond in de Markthal. Hier was het de voorzitter van „Ju liana" de heer W. de Gans, die na mens allen het woord voerde.* Zo sprak de heer A. Gerritse, het oudste nog steeds actief medewer kend lid, namens alle leden en bood eveneens een bedrag aan voor het fonds tot aanschaf van nieuw meu bilair in de clublokaliteiten. Voorts waren aanwezig vertegen woordigingen van Herv. Jeugdraad; de Ring Gelderse Vallei van het C.J. M.V.; het Bestuur van de Herv. Zon dagsscholen - oudtijds ook uit het initiatief van .Samuel" tot haar ar beid ter plaatse gekomen; en de C. J.V. „Immanuel" die allen hun ge lukwensen met een tastbaar Dewijs van medeleven deden vergezeld gaan. Als een der laatste sprekers werd het woord gevoerd door Ds. C. G H. Blok namens het Wijkcollege Wijk III en de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente. Spreker bracht de dank over namens deze colleges voor het vele en getrouwe werk dat door de CJV voor de jeugd wordt verricht. Geen wonder dat de voorzitter van de jubilerende vereniging, de heer H. Bijvank, woorden van grote dank sprak voor de aangeboden gelukwen sen en geschenken. Vrij grote diefstal aan Utrechtse weg In de nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een per ceel aan de Utrechtseweg. Terwijl het echtpaar afwezig was en de twee kinderen reeds van hun nachtrust genoten, hebben de indringers zich toegang tot de woning verschaft door het forceren van een open slaande deur. Alle kamers werden zorgvuldig doorzocht en ook de slaapkamer van de kinderen kreeg bezoek van de indringers. Ont vreemd werd een bedrag van onge veer f 1000 en voorts enkele ringen, veel gouden en andere sieraden en een slof sigaretten. De recherche heeft zich met het onderzoek be last. Meisje stal 'n riks De politie heeft Zaterdag een 16- jarig meisje aan gehouden, dat er van wordt beschuldigd een bank biljet van 2.50 te hebben gestolen uit een handtas, die in een der zie kenhuizen op een tafel stond. Het meisje was werkzaam in dit zieken huis. Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrika. d. van E. J. Kuijt en J. G. van Lcyenhorst; Arthur, z. v. J Premselaar en I de Vries. Dina Luberta. d v. J. W Arntzen en H. H. E Rijper. Reinatus Maria, z v. P. H. van Baal en L van Luntercn OVERLEDEN. Gerardus Bartholomeus van Kalleveen. 60 jr.. echtgenoot van S. M. A van Barneveld; Clasina An- thonetta Wilhelmina Kramers. 80 Jaar. ongehuwd. Boeiende muziekochtend van Hum. Verbond Zondagmorgen trad voor de plaatselij ke gemeenschap van het Humanistisch Verbond de vermaarde hoboïst Jaap Stotyn op aan de piano begeleid door Leo Driehuys. Wat de voorzitter, ir. P. Schut, in zijn openingswoord als een belangrijke taak van het Verbond onderstreepte, n 1. ver stand en hart het hun toekomend deel te geven, dat heeft Stotijn op deze och tend op weergaloze wijze weten tc be reiken. zowal met zijn spel als door de instructieve, geestige toelichting. In de beste zin van het woord was het een „pacdagoglsch concert". zoals Stotijn het zelf noemde, en er zal wel niemand onder de aanwezigen zijn geweest, die niet onder de bekoring van zulk een „les" is gekomen. Hier stond een kun stenaar voor zijn publiek, die met een charmante mengeling van ernst en luim de technische moeilijkheden van hobo, hobo d'amour en althobo demonsteerde en deze met een verbluffend meester schap oploste, waarbfj de bijzondere ge aardheid van elk der instrumenten dui delijk naar voren trad. En wat hij van Schumann zcidc, dat deze wel zeer ge lukkig moet zijn geweest bij het com poneren van zijn Romance in a kl. t. voor hobo d'amour en piano dat geldt ook voor hen, die zulk musiceren mogen beluisteren. Dat de jeugd onder het auditorium goed vertegenwoordigd was. is een verblijdend teken In deze tijd. waarvan zo vaak gezegd wordt, dat de jeugd alle zin voor het goede en schone mist. Men hoorde werken van Tclemann, Schum'an. Eugène Bozza. Emil Kronke en Benjamin Godard. Men kan moeilijk zeggen, welk van de uitgevoerde wer ken het meest bekoorde: aan elk viel een vertolking ten deel, die een eerbie dige hulde aan componist en instrument beide betekende. Bijzondere vermelding verdient ook do prachtige pianobegelei ding van Leo Driehuys. Moge een dergelijk musiceren nog dikwijls binnen. Amersfoorts muren plaats hebben! Propaganda-avond VU Het propaganda-comité Amersfoort voor de Vrije Universiteit geeft op a s Woensdag een uitvoering van het dc- clamatorium ..De banier van het be ginsel" De heer J Stuurop is bereid gevonden als declamator op te treden Verder werken mee het Amersf Chr Gem Koor en een koor van 50 jon gens en meisjes o.l v. de heer D. Kcrk- man en de organist S. Struyk. 1139. De drie mannen begrijpen natuurlijk niet, wat er aan de hand is Ze proberen de aan dacht te trekken van hun dorpsgenoten, maar die reageren niet en blijven hard aan het werk. „Ze zijn in de macht van die magere man," fluistert één der redders. „We moeten proberen hem te van gen." Ze sluipen achter een rots. die hen goede dekking biedt en maken dan hun lasso klaar. Wanneer Lupardi wat al te dicht in de buurt komt, suist het touw door de lucht en even later spartelt hij tussen) beduusd, want hij weet niet, wat hem is over. slaagt hy er In, zijn linkerhand even vrij te hemel en aarde. De mannen hijsen hem op komen. Maar op het laatste ogenblik, juist maken en een knop te bereiken van zijn dirü grijpen hem stevig vast. De geleerde is even I wanneer de mannen hem stevig vastgrijpen, geerzender. „Himlaspelet" voor „Kerk en Wereld" Het plaatselijk comité „Kerk en Wereld", dat onlangs de film „Het Woord'" van Kay Munk liet verto nen, vond in de reacties op die film cn de daarop gegeven toelichting, aanleiding met zijn werk voort te gaan. Het blijkt, dat er. ook in Amersfoort, velen zijn. die op de eeuwenoude vraag: Wat is toch de zin en de bedoeling van ons raad selachtig bestaan op deze aarde, het antwoord binnen de kerken niet hebben gevonden. Dezen, die wel zoeken naar de weg. maar hem niet vonden en langzaamaan of abrupt de band met de kerk verbraken, te bereiken, hen met andere dan de tra ditionele middelen te beïnvloeden, opdat ze het antwoord op hun le vensvragen zullen gaan zoeken bij de ware Levensbron, is het doel van „Kerk en Wereld". Gistermorgen draaide in het „Grand Theatre" opnieuw een film: „Himlaspelet", (een spel over de weg naar de Hemel), een Zweedse rolprent naar het toneelstuk van Rune Lindström. De film aanvankelijk door de Rijksfilmkeuring ontoelaatbaar ge acht, maar tenslotte schoorvoetend toegelaten laat ons zien het leven van een mens of zoals de heer H. E. J. Bickart in zijn inleidend woord zeide, van d e mens, want ieder ander zou de plaats in de film kun nen innemen die zijn weg zoekt naar het ware geluk, naar de zin en de bedoeling van het leven. Dc quintessence van de film: er is geen andere weg naar de hemel dan die van de genade. Dat was ook de quintessence van de toelichting, die ds. A. Dronkers, predikant te Utrecht, 's avonds in de St. Joriskerk gaf. In elks leven zijn machten die ons naar zich toetrek ken. In Marts' leven waren het geld. macht, sexualiteit. In zijn leven gaat het steeds bergafwaarts tot de ont knoping komt. En nu is dit de verschrikkelijke ontdekking, dat wij ineens gaan zien: Ja. zó is ons leven, dat gevaar is er ook voor mij. Maar dan is er ook de wetenschap: „Satan spreekt niet het laatste woord. Gods genade triomfeert." Zakkenroller in de bios Van een der vrouwelijke bezoe kers aan het Grand Théatre werd Zaterdag een damesportefeuille „gerold". De inhoud van de porte feuille bestond uit ongeveer 47.50 aan geld en een aantal postzegels. (Ing Med.) Belangrijke mededeling Enkele winkeliers in Nederland bieden het publiek in advertenties een dubbel-divsnbcd aan, waarbij op misleidende wijze de indruk wordt gewekt, dat de originele „Hazet- combinatie" beneden de vastgestel de prijs te koop zou zijn Om verwarring te voorkomen delen wij U mede, dat de vastge stelde verkoopsprijs van ons ge patenteerd dubbel-divanbed, de „Hazel-combinatie", blijft gehand haafd op f 123.50. „HAZET" FABRIEKEN ZEVENBERGEN N.-Br. Fabrikanten van dc bekende ..Peerless" bedden en zillingcn Opening nieuw groepshuis aan Nassaulaan De Amersfoortse padvinders mar cheerden Zaterdag voorafgegaan - door de drumband van de Groenmarkt af naar dc Nassaulaan. waar ter ere van de opening van het nieuwe groepshuis van de Cay Noyagroep en de stamhut van de Amersfoortse voortrekkers, een dé filé zou worden afgenomen door d< plaatselijke commissie, de assistent-dis trictscommissaris en enkele andere autoriteiten. Nadat het défilé, waarvoor van de zijde van de ouderen en pu bliek grote belangstelling bestond, was afgenomen, gaf de drumband o.l.v. Hop man Van Es cn de tambourmaitre M. Boon een demonstratie. Na de demonstratie werd de vlag ge hesen cn de wet voorgelezen. Daarna sprak dc groepsleider hopman Van Noort een kort welkomstwoord, waarin hij de moeilijkheden waar de padvinderij en zyn groep in 't bijzon der mee tc kampen heeft, geestig schil derde. Vervolgens getuigde de voorzit ter van de plaatselijke commissie, de heer Y. Buys, van zijn vreugde. Hij bracht dank aan de heer Ruitenberg, penningmeester van de groepscommis- sie van de Cay-Noyagroep, voor z'n hulp bij het bouwen en in 't bijzonder aan dc eigenaar van het terrein, de heer Bindcls. die zo bereidwillig was zijn grond beschikbaar te stellen. Voorts sprak hij dc hoop uit dat van de zyde van de officiële instanties bij de bouw van de troephulzen van de andere groepen meer steun ondervon den zal worden dan bij de totstandko ming van de groepshuizen van de belde gelukkige groepen, welke tenslotte op Vragen aan de raad over de tunnel Naar aanleiding van gedrukte verza meling 1949 nr. 204 verzoekt het Raads lid F. dc Feber (V.V.D.) de volgende vragen aan B^en W te mogen stellen. 1. Uit de motivering van de voorge stelde geldlening in oovéngenoemd stuk blijkt, dat B. en W. voornemens zijn de tc lenen gelden te bestemmen voor de aanleg van twee tunnels. Is de goed keuring van Gedcp. Staten op dit plan reeds gegeven of menen B. en W. deze stellig tc kunnen verwachten? 2. Een tunnel ln net verlengde van de Pun'.cnburgerlaarv kan los van het Kernplan worden beschouwd en dus als zelfstandig project worden uitgevoerd. De tweede tunnel in het plan (bij dc gasfabriek) vormt echter het zwaarte punt van het Kemplan. dat met een belangrijke restrictie is aangenomen, nml. „mits dc totale kosten de som van gegevens aan het licht gekomen die 5 500.000.niet zullen overschrijden." Zijn na 9 Augustus J.l. nog feiten of van invloed zijn op de kostenraming, zoals deze is vervat in gedrukte verza meling 1949 nr. 126? In het bijzonder voor wat betreft de invloed van de devaluatie op matenaalprijzen. vervoer, lonen, sociale lasten, etc. En hebben B en W. reeds enig inzicht in de totale kosten van onteigeningen, bedrijfsscha den. compensaties, etc.? 3. Sinds jaren zijn door dc gemeente aankopen gedaan van percelen ten be hoeve van het ter goedkeuring aan Ged. Staten voorgelegde Kernplan Zijn B. en W. .bereid aan de Raad spoedig een opgave te doen van het totaal-bedrag dezer aankopen? 4. Hoewel uiteraard de ondergeteken de geen bezwaar heeft tegen het aan gaan van de voorgestelde geldlening, meent hij toch dat de beantwoording van deze vragen van invloed zal zijn op de beslissingen van de Raad inzake credieten met gefixeerde bestemmingen Ons dagelijks teveel Een autobestuurder ging Zater dag op de bon. omdat de man zich niet aan het politievoorschrift had gehouden en zijn wagen binnen tien meter van een straathoek had geparkeerd. Een andere autobestuurder werd bekeurd, omdat hij z'n auto in de Langestraat aan de verboden zijde had geparkeerd. Hetzelfde lot on- dering een collega van hem, die in de Arnhemsestraat het stopver bod negeerde. Uit een pakhuis in de Teut werd een hoeveelheid lood en oude wol gestolen. Drie personen ouder dan 10 jaar die op een fiets werden vervoerd, gingen op de bon evenals hun ver voerders. Zaterdag was er een Hilversum mer, die in Amersfoort te veel aan Bacchus had geofferd en deswege voor ontnuchtering enige tijd in het politiebureau werd ingesloten. Zon dag was het een Amersfoorter die voor dezelfde overtreding enige tijd achter slot en grendel ging. voortgebrachte voorwerpen wer den verdrongen toen door indus trialisatie het massa-artikel op de markt kwam. De heer Nieweg zeide het een vreugde te vinden, dat op deze DD< De kunstnijverheidsschool „Het Baken" aan de Utrechtseweg heeft zich in de jaren van haar bestaan in Amersfoort en ver daarbuiten een goede naam verworven. De leidster van deze inrichting laat geen gelegenheid voorbij gaajo om expositie het werk van de leerlin gen te zien is. In dit werk toch vonden zij de vreugde van het zelfvervaardigen. Van grote bete kenis is ook, dat voor hen die bui ten het maatschappelijk leven staan dit werk zo'n gunstige uit werking heeft. Het is een nieuwe vreugde in hun moeilijk bestaan. De heer Nieweg had waardering voor het werk van mej. Drost, dat zij vooral in deze richting stuwt. Mej. Drost dankte de heer Nie weg voor de vele vriendelijke woorden en zij sprak er haar vol- coening over uit, dat deze juist zo goed de richting had aangegeven waarin» dit werk vooral moet gaan. De vele aanwezigen, waaronder mevrouw MolendijkKalter, beke ken daarna nog aandachtig de stands. Zowel van het pottenbak ken als van het weven worden tij dens de expositie demonstraties gegeven. het spinnen, handweven en Egyp tisch vlechten te propageren. Zij houdt daarbij vooral de sociale achtergrond van dit werk voor ogen. In de school is nu enige dagen een aardige tentoonstelling inge richt. Werk van de leerlingen en ook van mej. Drost zelf trekt de aandacht en Zaterdag waren het vooral de dames, die veel belang stelling toonden voor hetgeen is geëxposeerd. Tegelijkertijd houdt ook Annie Kuiper een tentoonstel ling van door haar vervaardigd aardewerje. Dr. J. Nieweg was bereid ge vonden de beide exposities te ope nen. Deze herinnerde er aan hoe de weefkunst behoort tot de oud ste kunsten. Zij werd bedreven in alle landen. In de 19e eeuw ging echter veel van deze kunst verlo ren. De door de kunstnijveren particulier terrein moesten worden op gericht. Ten slotte spraken nog de Oübaas G. Ipcnburg. leider van dc Amersfoortse Voortrekkers, assistent-districtscommis saris Hcrks namens de districtsleiding en de heer Ruitenberg welke de aan wezigen opriep tot financiële steun. Vervolgens werd de opening, welke op padvinderswijze geschiedde, door het met een fakkel doorbranden van een touw, verricht door de voorzitter van de plaatselijke commissie, waarna men het interieur kon bekijken. Dit maakte vooral bij de Cay-Noya een keurige Indruk De middag werd besloten met demon straties door de aanwezige verkenners en welpen, waarna men onder de vro lijke tonen van de drumband weer naar huis terugkeerde. Nadat de vlag ge streken was, werd het feest 's avonds in intieme kring voortgezet. Kleine binnenbrand De brandweer werd Zaterdag middag gealarmeerd voor een schoorsteenbrandje in de Koesteeg. Toen ze ter plaatse verscheen, was het vuur reeds met emmers water geblust. Vermoedelijk is het brand je ontstaan tengevolge van een oververhitte kachel, die een plank aan het smeulen heeft gebracht. Sint Nicolaas in het Soesterkwartier Sint Nicolaas heeft Zaterdag middag zijn eerste officiële be zoek van dit jaar aan het Soestcr- kwartier gebracht. Dat gebeurde op uitnodiging van de Winkeliers- en Ambachtsvereniging uit die stadswijk, die er voor gezorgd had, dat de goede Sint en rijn Pieten bij de beruchte overweg gastvrij ontvangen werden. De heer H. J. Willemse, die de vereniging vertegenwoordigde, richtte zich in een toespraak tot Sinterklaas, die in het Neder lands antwoordde en zeide te hopen, dat hij volgend jaar dooi de tunnel naar het Soesterkwar tier zou kunnen komen. Met Hosannavoorop maakte het gezelschap daarna een feeste lijke rijtoer door de stadswijk. De Zwarte Pieten waren kioisfip met zoetigheid, omdat er in ha Soesterkwartier alleen maar lieve kinderen wonen en niemand had te klagen over dit bezoek, dat in de loop van volgende week maar dan 's nachts nog wel eens stilletjes herhaald ral wor den! ,5? Grote strijd in B-klasse Onder minder gunstige weersom standigheden werd gisteren de 2e rit van de Wintercompetitie verreden. Het was ditmaal een koppelrace over 2 ronden van 15 km, met 2 klasse menten. pe renners van het koppel moesten elk 1 ronde rijden, welke dan besloten werd met een klasse - rr.entssprint. Het koppel dat op deze wijze de meeste punten verzamelde werd winnaar. Bij een gelijk aantal punten gaf de klassering in het laat ste klassement de doorslag ten aan zien van de einduitslag. In de A klasse gingen de renners Veen vliet, v. d. Janne. Bouwman, Hartsuiker en Veldman het eerst van start. Vrijwel onmiddellijk demar reerde v. d. Panne. Hartsuiker en Veldman deden verwoede pogingen om de vluchteling te achterhalen. Van der Panne ging echter hard door en Hartsuiker en Veldman moesten zelfs toestaan, daC Bouwman en Veenvliet weer bijkwamen. Van der Panne vergrootte geleidelijk zijn voorsprong en won het eerste klasse ment. Van Walsum, zijn koppelge- noot, loste goed af en ging in hard tempo door, trachten de door v. d. Panne verworven voorsprong te ver dedigen. Ruim 1 minuut na de win naar van het eerste klassement kwam de rest van het A-klasse-peleton in zicht. Hartsuiker won de spurt om de tweede plaats in het eerste klas sement, gevolgd door Veenvliet, Veldman en Bouwman. Deze renners werden' resp. afgelost door hun ploegmaten v. d. Riet, De Gans. Schotting en Pol. De Gans en Pol lieten v. d. Riet en Schotting in de steek en wisten de nog steeds voort vluchtige Van Walsum in te lopen. De Gans toonde zich in de sprint voor het tweede klassement de sterk ste van dat drietal en veroverde daarmede tevens de eerste plaats in het eindklassement. In de B-klasse startten Veldman Jr., H. v. d. Glas, Jonkman en De Bruin het eerst. Laatstgenoemde werd door een ernstig? valpartij van verdere deelname uitgeschakeld. De drie overigge renners blijven bijeen. Met een fraaie sprint zegevierde Veldman over Jonkman en v. d. Glas in het eerste klassement. Ook het tweede gedeelte van de race werd door een valparty ont sierd. Ditmaal was Van Eldert het slachtoffer. Van de Brug, die we derom een goede wedstrijd reed, won de strijd om het tweede klassement, op de voet gevolgd door Ouwerkerk, Soest Zegetocht van de Sint Reeds lang voor de aankomst van de trein uit Utrecht, die te 14 24 uur aan het station Soest aankomt, had zich een grote menigte verzameld op het sta- tionsemplacemcnt. om St. Nicolaas te verwelkomen De Soester Harmonie „P.V.O." zorgde voor gepaste muziek Eindelijk kwam de lang verwachte trein in zicht en opeens stond de oude grijze bisschop, vergezeld van zes zwarte pieten op het perron, lulde toegejuicht door de aanwezigen In een open lan dauer begon de eerste tocht door de straten van Soest. Voorop te paard twee hoornblazers, daarachter een deputatie van „De Palcisruiters", vervolgens „P.V.O." cn toen St. Nicolaas. omringd door zijn trouwe knechten. Op het ge meentehuis verwelkomden burgemeester en wethouders, op het bordes van het gemeentehuis, St. Nicolaas. Nadat St Nicolaas en gevolg door de burgemees ter was toegesproken en zich daarna enige ogenblikken in het raadhuis had teruggetrokken, waar een verversing werd aangeboden, bood St. Nicolaas de burgemeester een cadeautje aan voor diens echtgenote Nadat de audiëntie beëindigd was, werd een rijtoer over Soestdijk gehou den. waarby B cn W. zich bij het ge zelschap aansloten. Deze eerste tocht is een ware zegetocht geworden. Derde feestavond van „Hees" Bij de buurtvereniging „Hees" heerst een goede geest, gezien het feit dat Zaterdagavond de derde feestavond ge geven werd voor leden en donateurs ln de zaal van „Bos en Duin". Een non-stop-programma werd opge voerd met eigen krachten en dit gezel schap oogstte opnieuw veel succes De avond werd besloten met een gezellig bal. die hiermede voor de verrassing van de dag zorgde. In de C-klasse namen Valkenburg, H. van Wijk en A. van Walsum de taak op zich de eerste ronde te rij den. Zij bleven de gehele ronde bij elkaar en kwamen m genoemde volgorde over de finish voor het eerste- klassement. In de tweede ronde bleven ook hun ploegmaten D. van Wijk en v. d. Berg bijeen. In de sprint won D. van Wijk. De einduitslag werd: A-klasse: 1. Veenvliet-de Gans, 8 pt. 2. v. d. Panne-v. Walsum. 8 pt. 3. Bouwman-vPol, 5 pt. 4. Hartsui- ker-v. d. Riet," 5 p. 5. Veldman- Schotting. 4 pt. B-klasse: 1. Veldman Jr.-v. d. Brug, 10 p. 2. H. v. d. Glas—v. d Heuvel, 6 pt. 3. Jonkman-van Eldert, 6 pt. 4. De Bruin-Ouwerkerk. 4 p. C-klasse: 1. Valkenburg-D. v.Wijk. 10 p. 2. H. v. Wijkv. d. Berg, 8 pt. AAV II wint opnieuw A.A.V. II heeft haar overwinnin gen reeks voortgezet met een 6—3 zege op U.D. 3. Hoevelaken IR. W. KOOY SPRAK OVER LAND BOUWPROBLEMEN Vrijdagavond vergaderde in hotel „Fontein" dc Gelderse My. voor Land bouw afd. Hoevelaken, waarbij als spreker optrad ir W. Kooij, provinciaal voedselcommissaris. De afdelingsvoor zitter. de heer Th. Hendriks, opende de vergadering, welke druk bezocht was. ook door niet-leden. Ir KooU begon met een overzicht te geven van de afgelo pen jaren, stond stil bij de maatregelen welke genomen moesten worden cn prees zich gelukkig dat deze bepalingen tot het verleden behoren. Voorts gaf spr. een resumé van een vergadering welke dezelfde dag in Utrecht gehou den was betreffende het broeden van kuikens. In het komende Jaar zullen 20 millioen kuikens gebroed worden wat aanmerkelijk meer is dan vorige jaren. De kuikens zullen verdeeld worden naar gelang de grootte van het bedrijf, de voedertoewijzing zal hiernaar gere geld worden. Ook zal rekening gehou den worden met de belangen van hen, die er van leven moeten. Er wordt naar gestreefd de zegelplakkerlj tot het ver leden te doen behoren. Ook op het ge bied der varkensfokkerij is een grote vereenvoudiging ingetreden. Het voer wordt in den vervolge op de Registra- tiekaart uitgereikt. Betreffende de toe slagen op varkens gaf spr. de volgende uiteenzetting. Indertijd is met algemene stemmen in de Kamer aangenomen een toeslag te geven aan de boeren van I 86.000.000; op verschillende wijzen is dit bedrag reeds ten dele uitgekeerd, het restant wordt thans uitgereikt als toeslag op de slachtvarkens. ook voor eigen ge bruik. Dc melktoeslag van '48 wordt be gin '50 uitgekeerd en beloopt 24.— per koe mits het bedrijf voor 30 uit zandgrond bestaat. Na nog een uiteen zetting gegeven te hebben over prij zen in de toekomst werd gelegenheid tot vragenstellen gegeven. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Uitvoerig kwam hierin tot uiting de moeliykheid welke het slachten meebrengt, zoals het nu is vastgesteld op de slachthuizen, deze zijn overbelast. Staande de vergadering werd besloten de burgemeester tc ver zoeken deze urgente kwestie aan de betreffende instanties voor te leggen teneinde te trachten een slachtplaats in Hoevelaken te krijgen. Tenslotte had ir Kooij dc hartelijke dank in ontvangst te nemen van de voorzitter namens de vergadering voor deze zeer geanimeer de avond. BAZAR KLEUTERSCHOOL Ten bate van de Chr. Kleuterschool werd Zaterdagmiddag in het Vereni gingsgebouw een bazar gehouden, welke met een kort woord door burgemeester jhr S. M. Snouck Hurgronje werd ge opend. Er waren zeer attractieve stands en het bezoek kan bevredigend ge noemd worden. Hoogland RATTENBESTRIJDING In verband met een binnenkort te houden rattenbestrijdingscampagne in de gehele gemeente wordt een ieder die overlast van ratten ondervindt uitge nodigd daarvan voor Zaterdag 3 De cember a.s. opgave te doen ten gemeen tesecretarie. WELKOM THUIS Dinsdag 29 Nov. komen sergeant J- Reijndcrs van den Ham en korp N. Voskuilen van de Koelhorsterstraat met s.s. „Volendam" uit Indonesië terug. Vanavond komt de gemeenteraad van Hoogland bijeen. O.m. komt in behan deling de begroting van 1950.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2