DAGBLAD VOOR AMERSFOORT West-Duits land krijgt taak in Westerse defensie toebedeeld Nieuwe zet van Tito in strijd tegen Moskou Voorstel loonsverhoging met minimaal f 2.50 Tegenstrijdige geruchten over mijnbrandin Saksen Kapiteinsvrouw tot het laatste aan boord Hevige storm woedt over Westelijk Canada Ontslagen bij Spoorwegen onvermijdelijk Van harte geluk gewenst, Winston Churchill! Bijdrage zal in geen geval uit Soldaten bestaan r~ Touwtrekken om cle politie Toestand in vervoersbedrijven a llerm inst rooskleurig Truman - een echte Amerikaan 9e Jaargang, no. 280 Dinsdag 29 November 1949 Opgericht door de Stichting „Het ParooT - Giro 510330. Bank- Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie cd Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. -* Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: T). DE BOOR DER. PARIJS. De Westelijke militaire leiders zullen in Parijs bespreken, welke bijdrage West-Duitsland kan leveren tegen de dreigingen van de communistische agressie, heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Louis A. Johnson, gisteren, vóór hij naar Londen vertrok, in Berlijn ver. klaard. Hij voegde hieraan toe, dat deze bijdrage beslist niet zal bestaan uit Duitse troepen, zoals de Russen beweren. Hij wist, zo zei hij, welke rol Westduitsland was toebedeeld, maar was niet gemach tigd hierover iets te zeggen. Johnson's reis naar Duitsland resulteerde tevens in de bekendmaking der Amerikaanse plannen voor een Atlantische-Pact.staf. Generaal Tho mas T. Handy, chef van het Europese commando, is benoemd tot voor naamste Amerikaanse vertegenwoordiger van het militaire hulppro gramma voor West-Europa. De Ver. Staten zullen hieraan drieledig deelnemen: het ministerie van Oorlog zal de wapens leveren, het State Department zorgt voor de politieke besluiten en de E.C.A. voor „beperk te" medewerking, aldus heet het in een bekendmaking. De kans bestaat dat Louis Douglas, de Amerikaanse ambassadeur in Engeland de ver tegenwoordiger van het State Department wordt voor de verdediging Waterman vertrekt Stafchefs werken aan de veiligheid Zonder dat journalisten of foto grafen tot hen konden doordringen hebben te Parijs de stafchefs der Grote Drie gisteren vergaderd over de militaire gevolgen van het Atlantisch Verdrag. Zij zaten in het Franse ministerie van marine en vermoed wordt, dat zij de plannen van generaal Bradley (Am.) heb ben doorgenomen. Deze laatste waren dit ter op frissing gebaseerd op de vol gende stellingen: a. De Verenigde Staten zullen de „strategische bombardementen" uitvoeren, b. de ter zee te verrichten ope raties zullen worden uitgevoerd door de marine-strijdkrachten van de Verenigde Staten en van de landen der Westelijke Unie, terwijl de andere betrokken landen zullen zorgen voor de verdediging van hun havens en kusten; c. de Europese landen zullen de „vaste kern" leveren van de land strijdkrachten. De Europese staten zullen door niet-Europese landen worden geholpen, naarmate laatst genoemde hiertoe, na mobilisatie in staat zullen zijn. Het is in Nederland geen ge woonte de verjaardagen van zijn staatslieden, laat staan die van het buitenland, te vieren. Maar deson danks zullen velen van ons de wens koesteren om indien zulks mo gelijk ware Winston Churchill, die morgen 75 jaar oud wordt, hun welgemeende gelukwensen aan te bicden. Nu in Engeland de alge mene verkiezingen naderen, zien wij hem vrijwel uitsluitend in de rol van partijleider optreden. Maar, zoals hij eens over zijn vader schreef: ..Er is een Engeland, dat ver uitsteekt boven de goed gedis ciplineerde massa's, verenigd in partijen, die gewónd -eijn slechts de verrichtingen van hun eigen po litieke leiders toe te juichen; een Engeland van wijze mannen, die nuchter neerkijken op de fouten en dwaasheden van beide politieke partijenen het is door dat En geland, dat hij rechtvaardig beoor deeld zal worden." En aan de zoon komt niet slechts de liefde, bewon dering en dankbaarheid van „dat Engeland" toe. Hij heeft zich. sinds dc oorlog, de reputatie, die hij reeds als groot internationaal staatsman genoot, nog meer waar dig gemaakt. Zijn redevoeringen in Fulton, Zürieh en Den Haag heb ben historie gemaakt. Het politieke concept, dat hij daarin gaf, zal nog lang de bestemming en. de gedach ten van de Westerse mens bepalen. Donderdag opent in Belgrado proces tegen Russische spionnen BELGRADO. Twaalf Russen zullen zich Donderdag voor een Zuid-Slavisch hof te Serajewo moeten verantwoorden wegens een tegen hen ingediende aanklacht van splonnage tegen de Joegoslavische volks republiek. Dit zal het eerste grote proces zijn dat tegen Russische staatsburgers gevoerd wordt buiten Rusland sinds het einde van de oorlog. De Russen die gedaagd zijn maken allen deel uit van een groep van 31 gearresteer den. Stroom van Sowjetcritiek verwacht De arrestaties zijn oorzaak ge worden van een reeks opgewonden scherpe nota's van Moskou aan Belgrado, gevolgd door groot scheepse troepensamentrekkingen langs de Zuid-Slavisch-Hongaarse grens. Het proces, dat voor het publiek toegankelijk zal zijn en waarvoor (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Deze week zal tussen regering en Stichting van de Arbeid het overleg worden geopend, over dc voorstellen tot loonsverhoging, welke de Raad van Vakcentrales heeft ingediend bij de Stichting van de Arbeid. In aansluiting aan hetgeen wy reeds Vrijdag meldden over de door de Stichting voorgestelde algemene loonsverhoging van v(jf procent, vernemen wjj thans nader dat als minimum voor deze verhoging 2.50 zou zijn voor gesteld. OOST EUROPA Geen kans voor nieuwe Tito's Onlangs zijn in Londen de Ame rikaanse diplomaten, die hun standplaats in de Oosteui'opese lan den hebben, bijeengekomen om een gezamenlijk rapport uit te brengen over de algemene situatie in de Russische satellietstaten. Zij zijn daarbij, naar thans bekend ge worden is, tot deze verrassende conclusie gekomen: het Titoïsme heeft in landen als Polen, Honga rije, Tsjechoslowakije, Roemenië en Eulgarije geen enkele kans meer, zich te ontplooien. Daarvoor heb ben zuiveringsacties, van een om vang, waarvan men zich in het - Westen nauwe- In bet zoeklicht lijks een begrip zal kunnen vor men, gezorgd. In Bulgarije bij- voorbeeld is na de geheimzinni ge dood van Dimitrow de helft van de leden van het toenmalige kabi net, allen communisten, in de ge vangenis geworpen. Hetzelfde lot hebben honderden hogere en lage re ambtenaren, officieren en zelfs boeren en arbeiders ondergaan. En in de overige satellietstaten is het niet anders. Het gevolg daarvan is een algehele verlamming op alle gebieden des levens in deze landen geweest. Hoe remmend dit moet werken op de ontwikkeling van deze staten, behoeft geen betoog. Maar voor het Kremlin was het belangrijkste: een onafhankelijke communistische beweging, zoals deze in Zuid-Slavië bestaat, on mogelijk te maken. En daarin schijnt het door middel van een onbarmhartige terreur volkomen te zijn geslaagd. De werk ge vers-vertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid heb ben hun standpunt nog niet defini tief bepaald, doch uit het feit, dat zij hebben besloten, het oordeel van de regering af te wachten, schijnt wel te mogen worden afgeleid, dat de werkgeversorganisaties in principe bereid zijn de eisen van de vakver enigingen in te willigen indien de re gering loonsverhoging verantwoord acht. Verwacht wordt, dat de regering zich in de ministerraad van vandaag met dit vraagstuk uitvoerig zal bezig houden. Het lijkt echter wel aanne melijk, dat het overleg rnet de Stich ting niet zal worden geopend, voor ook de raad voor economische aan gelegenheden uit de ministerraad, welke Woensdags vergadert, de kwestie heeft behandeld. alle buitenlandse correspondenten uitgenodigd zijn, zal een stroom van critiek uit Rusland opleveren tegen het anti-Cominforme régime van maarschalk Tito. In de loop van de laatste maan den werden ook verschillende le den van het Russische diplomatie ke en consulaire corps uit Belgrado uitgewezen, op grond van het feit dat er, volgens Belgrado spionnage en spionnage-activiteit gepleegd werd door niet minder dan zesdui zend Russische staatsburgers die in Zuid-Slavië wonen. Dz Rus sische ambassade zou de leiding van dat gedoe hebben gehad, aldus Belgrado. Deze zesduizend zijn weer Rus sisch staatsburger geworden toen de rode legers in de tweede we reldoorlog op het tapijt versche nen; ongeveer zesduizend andere Russische vluchtelingen hielden zich strak en bleven liever refu gié. Het proces tegen de Russen is een antwoord op de processen die de laatste tijd in de verschillende Cominformlanden gevoerd zijn. waarbij verschillende vooraan staande personen veroordeeld wer den wegens Titoïsme. Geen hoger reistarief in Engeland LONDEN. De genationaliseer de Britse spoorwegen, staande voor een tekort, dit jaar, van twintig millioen pond sterling hebben toe stemming gevraagd voor tariefsver hoging. De minister van verkeer. Barnes, heeft echter meegedeeld, dat het passagierstarief niet ver hoogd zal worden. Barnes zeide verder nog, dat de Britse spoorwe gen vorig jaar vier en driekwart millioen pond sterling verlies heb ben geboekt. BERLIJN. Donderdag j.l. zou brand ontstaan z(jn ln een uranium- mjjn te Johann-Georgenstadt in Saksen (Sowjet-zone van Duitsland) en 400 mijnwerkers zouden om het leven zjjn gekomen. Neen, zei de „Tele- graf" er zjjn 2.300 tot 2.500 mensen om het leven gekomen. De brand is overgeslagen naar een bunker met springstoffen. Doordat de lift in brand vloog, aldus de Tele- graf, konden slechts enkele mijn werkers zich in veiligheid stellen, reddingsploegen vermochten niets uit te richten, omdat zij geen gas maskers hadden. Het Oostduitse persbureau A.D.N. meldt thans, dat er geen doden zijn te betreuren: „Een brand, in een mijn te Johann-Georgenstadt, tenge volge van kortsluiting, is door de plaatselijke brandweer tezamen met technische eenheden van de mijn ge blust. De mijnarts behandelde ne gentien gevallen van lichte rook vergiftiging. In geen enkel geval was opneming in het ziekenhuis noodzakelijk" Een gemeente-ambtenaar van Jo hann-Georgenstadt had tevoren Reuter getelefoneerd, dat drie of vier mijnwerkers om het leven wa ren gekomen en dat er in de mijn weer normaal werd gewerkt. BRUSSEL. „De kans die Eu ropa thans geboden wordt om zich te verenigen, is uniek en zal zich wellicht de eerstvolgende honderd jaar niet weer voordoen", aldus de Belgische minister van buitenland se zaken Paul van Zeeland ter ge legenheid van een lunch van de buitenlandse pers te Brussel. Engeland zal niet afzijdig blijven LONDEN „Europa moet zich verenigen op straffe van een volle dige mislukking van zijn economie en samenleving als de Amerikaan se hulp afloopt," zei Winston Chur chill gisteravond op een bijeen komst van de Europese Beweging in Londen. Meer dan 1.500 mensen zaten op eengepakt in de Kingway Hall te luisteren naar de pleidooien voor grotere Europese samenwerking van Churchill, de Belg Paul Henri Spaak en dr Geoffey Fisher, de aartsbisschop van Canterbury. Spaak zei, „dat het succes van een Europese Unie afhangt van de deelneming van Engeland als tegenwicht van een herrijzend Duitsland." Churchill was het hiermee eens, en zei: „Er bestaat geen gevaar dat Engeland afzijdig zal blijven. Wh zien in, dat wij een integrerend deel van Europa zijn geworden en wij willen.onze rol spelen in de herleving van dc grootheid van het continent;" Hij drong er daar om bij de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin. op aan de kwestie der Europese eenheid te bespreken op de ko mende ln Colombo te houden con ferentie van ministers van Buiten landse Zaken van het Britse ge menebest. morgen ROTTERDAM. Het trocpcn- schip „Waterman" zal Woensdag 30 November 1949 uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrek ken, teneinde aldaar repatriërende troepen aan boord te nemen. Het schip, dat normaal 1500 personen kan vervoeren, is op de uitgaande reis slechts ten dele bezet. Enkele kleine detachementen zullen de reis naar Indonesië meemaken, name lijk enig personeel van het K.N1.L. dat met verlof hier te lande heeft vertoefd, een detachement van de Koninklijke Marine bestemd voor normale aflossingsdocleinden, als mede een groep specialisten en in dividuele gevallen der Koninklijke Landmacht. ~M Nee toch Heus! Auto suist langs helling, door schutting, door buitenmuur. in slaapkamer. Auto smakt sla pend echtpaar door dc wand Echtpaar blijft slapen, tot het wakker wordt van koude en aanbellende politie. Zo iets kan alleen in Amerika gebeuren Knoffelig oud vrouwtje sterft Laat na: apothekersf lesjes en lucifersdoosjes vol juwelen Waarde 500.000 dollar. Chicago praat er over. maar zoiets ge beurt hier ook wel eens 'Bericht uit Alabama toil ons wijs maken, dat in maag van geopereerde 14 springveren, l heft, 2 gespen van een overall, een kroonknrk. 41 kittelstenen een moer en een schroef -aten. Wij zeiden ..Heus? Nee toch'" In de dessa Djutis. ten zuiden van Magclang woont een 2- jarig jongetje dat verstandige taal spreekt, goed tekent en de gave der voorspelling bezit Het huis zijner ouders wordt platge lopen door loie in wonderen ge loven V. Vluchtelingenschip Britkon vol Esten aan Zweedse kust vergaan STOCKHOLM. „Ik wens niet te gehoorzamen aan de regel van „eerst vrouwen en kinderen, dan de bemanning en de kapitein het laatst", zei de 21-jarige echtgenote van de gezagvoerder van dc gestrande Britkon en zjj bleef bjj hem tot het laatste. „Omdat zij zo flink was, ontstond er geen paniek aan boord", zei de kapitein toen beiden veilig zaten en hij klopte haar, trots op zo'n echtgenote, op de schouder. ke bemanning, voor de Zweedse Tijdens hevige storm is Zondag avond het Britse vrachtschip „Brit kon" bij Oskarshamm aan de Zweed se oostkust aan de grond gelopen. Elf leden der bemanning slaagden cr in met 'n kleine reddingslocp veilig bjj het loodsstatlon van Furon aan land te komen; de 27 overigen brachten de nacht aan boord van een motorreddingboot door cn werden Maandag door vaartuigen van de loodsdienst overgenomen. De „Brit- kon" zonk ongeveer een uur. nadat zij aan de grond was gelopen. Een gedeelte van het bovenschip steekt nog boven water uit. De Estlandse gezagvoerder van 't Britse s.s. „Britkon dat met een uit Esten bestaande, 33 koppen ster- Massagraf bij Malang onthult droevige geheimen BATAVIA. In de kampong Watugong, drie km ten westen van Malang, is een massagraf gevonden. Reeds twaalf lijken zijn opgegra ven. Verschillende personen waren levend begraven. Het waren slacht offers van de laatste paar maanden. De opgraving geschiedde in tegen woordigheid van Unci-waarnemers en Nederlandse en republikeinse officieren. Enkele overschotten zijn reeds geïdentificeerd. Het bleken onlangs uit Malang ontvoerde Euro peanen, Chinezen en Indonesiërs te zijn. Het is te verwachten, dat nog enkele tientallen gedoden zullen worden gevonden. Bonnie Lu Logan, 15 jaar, uit 't dorpje Wert in Ohio, lacht geluk kig, terwijl zij poseert met haar 600 kilo zware stier „Lin Lo", die zo juist op de grote Amerikaanse vee tentoonstelling in Chicago de kam- pioensprijs in de junior-klasse heeft veroverd. Bonnie Lu heeft haar stier zelf opgefokt. Vier staten moeten het ontgelden; storm wordt door Rocky Mountains gestuit SEATTLE. Een ongekend hevige storm woedde Zondag in het Pacl- ficgebled, speciaal In Montana, Washington, Oregon en Brits Columbia; in de laatste drie staten kwamen twintig personen om het leven; de schade wordt er op vele millioenen dollar geschat. Enige tientallen door de regenval gezwollen rivieren traden bulten haar oevers. Het water vertoont neiging om te zakken, met uitzondering van de Skaglt rivier die grote gebieden in de omgeving van Mount Vernon (Washington) met overstroming bedreigt. voor kust verging, ried de leden van zjjn bemanning aan hun Identiteit niet in Zweden bekend te maken, daar zij politieke vluchtelingen z\jn cn de Russen, Indien zjj van hun ontsnap, ping uit Estland op de hoogte ko men, mogelijk maatregelen van weerwraak tegen de nog in Estland verblijvende familieleden nemen. De Britkon, die gewoonlijk op Ca nada en Zuid-Afrika vaart, deed zjjn eerste reis op Zweden. De oorzaak van het aan de grond lopen is nog niet bekend. De loods was van boord. Spanje in VN nog steeds onbemind LAKE SUCCESS. Dc uit 59 leden bestaande juridische com missie van de V.N. heeft besloten, dat slechts die niet-leden van do V.N., die reeds „actieve leden" van een zogenaamde gespecialiseerde organisatie der V.N. zijn of moge lijk nog worden, de conventie be treffende volkerenmoord mogen te kenen. De algemene vergadering zal worden verzocht Spanje in ver band hiermede van de conventie uit te sluiten. HET rapport over de politie-orga- nisatic van de commissie-Lan- gemeycr zal, zo is ons bekend, over enkele dagen aan de ministers Wijcrs en Teulings worden aangeboden En tevens weten wij, dat de commissie, hoewel zij bijna een jaar tijd voor het opstellen van haar rapport heeft genomen, geen eensluidend antwoord heeft kunnen geven, op dc vraag, die haar gesteld was: namelijk of de politie onder Justitie dan wel on der Binnenlandse Zaken behoort te ressorteren. In het voorjaar van 1948 leek de strijd eigenlijk al beslist. Mr. Van Maarseveen, toen nog minister van Justitie, had zich con bijzonder sterk voorstander getoond van de controle der justitie op de faits et gestes van de politic. „Niemand kan tegen zijn wil worden afgetrokken van dc rechten, welke de wet hem toekent." zegt de Grondwet. En Jusitie meent, dat dit beginsel eerst krachtig kan worden gehandhaafd, indien de rechter reeds van stonde af aan de politie op het gebruik van haar be voegdheden controleert. Binnenlandse Zaken op haar beurt is tot het oordeel gekomen, dat do handhaving van veiligheid, rust en orde in de ruimste zin des woords een zaak is welke uitsluitend onder haar bevoegdheden valt. En op grond van die overtuiging gelooft dit departement, dat de politie als instrument om die veiligheid, rust en orde te handhaven, onder haar bevoegdheden moet worden ge bracht. Het eigenaardige is nu, dat de heer Van Maarseveen, die als minis ter van Justitie van geen wijken wilde weten en zelfs weigerde een nieuwe commissie in te stellen om de zaak nog eens te laten onderzoe ken. enige maanden later, naar Bin nenlandse Zaken verhuisd, niets sneller wist te doen, dan er zijn col lega van Justitie van te overtuigen, dat er toch bepaald een commissie moest komen Dat wekt de onpret tige indruk, dat het touwtrekken om de politie een kwestie van machts usurpatie is geworden. En daar me nen wij ons krachtig tegen te moe ten verzetten. Waar het in deze zaak immers om gaat. zijn de beginselen van de rechtsstaat. Wij willen dit gaarne met een voorbeeld toelachten. Op het ogenblik is dc Centrale Veilig heidsdienst bij Binnenlandse Zaken ondergebracht en reeds thans is dui delijk geworden, dat dit apparaat zijn inlichtingen meer nieuwsgierig dan sceptisch verzamelt En geen officier van justitie, geen rechter commissaris. die er, vóór deze gege vens door overheidsdiensten worden gebruikt, zijn bezadigde, critische blik over kan laten gaan. Dit geeft er misschien een idee van. wat er zou gebeuren, indien Justitie haar invloed op dc politie zou moeten opgeven. Dan zou alleen op gezag van politie-autoriteitcn een verdachte kunnen worden opgepakt. Verdacht, door dat zelfde politic apparaat! In dat licht mag men slechts wen sen, dat er steeds een rustig ambte naar van Jusitie zal blijven staan tussen dc verdenkende politieman en de verdachte. De rechtszekerheid zal er slechts mee gebaat zijn. VOORZITTER ST. RAPHAEL MEENT: Te Cut Bank en Great Falls in Montana zjjn windsnelheden van 90 tot 110 m\jl geregistreerd, toen de storm zijn weg naar het binnenland voortzette; het machtige Rocky Mountainsmassief bracht de storm tot staan. In de staten Washington en Brits Columbia liepen duizenden hectaren akkerland onder; honderden gezin nen werden van de buitenwereld af gesneden, doordat tal van bruggen bezweken en verkeerswegen over stroomden. In de geïnundeerde ge bieden kwam de kustwacht met pa trouillevaartuigen, „ducks" en heli copters te hulp om de geïsoleerde bevolking de helpende hand te bie den. Hulpploegen trokken onverwijld aan het werk om de verbroken ver bindingen te herstellen en spoor lijnen en verkeerswegen van omge vallen bomen en andere obstakels te zuiveren. In Brits Columbia bleken tien bruggen te z\jn ingestort, ln Washington vijf. Vancouver, Seattle, Portland en vele andere steden waren verschei dene uren van electriciteit versto ken en dientengevolge al die tjjd ln het duister gehuld. De orkaan ging gepaard met zware regenval. Naar schatting zijn 800.000 Inwoners van het westelijk deel van Brits Columbia tengevolge van de overstromingen, die het ver keer langs de weg en dc spoorlijnen volkomen verlamden, geheel van 't overige deel van Canada afgesloten. UTRECHT. Op een vergade ring van de Raad van afgevaardig den van het Katholieke vervoer personeel heeft dc heer J. M. Blom- mers, voorzitter van St. Raphael, sombere klanken laten horen. Hij deelde mede. dat de ontvangsten van de Nederlandse spoorwegen teruglopen, dat het reizigersver- voer sterk is verminderd en dat men op grond van dc cijfers over dc eerste tien maanden dit jaar op een belangrijk tekort moet rekenen. Als gevolg daarvan, zo zeidc hij, zullen saneringsmaatre gelen moeten worden genomen, die o.a. zullen leiden tot ontslag van personeel. In het begin van dit jaar hadden de spoorwegen 41.000 personen in dienst. Ruim 56 ro van de gehele exploitatierekening van het bedrijf bestond in 1948 uit personeelsuit gaven. Waar 1700 man van het per soneel in militaire dienst zijn en binenkort in versneld tempo zullen terugkeren en waar boven- Dat Truman een echte Ameri- een van de grootste sportevcne- kaan is, blijk uit onze foto, inenten in de States, waarbij geen genomen tijdens de jaarlijkse'rug- Amerikaan koud blijft... ook de bywedstrijd. tussen leger en vloot, president niet. dien de spoorwegen op het ogen blik nog 8000 man méér in dienst hebben dan in 1938, zal een belang rijk deel van het personeel moeten afvloeien. De spoorwegen aldus de heer Blommers kunnen dit gelukkig doen. zonder groot sociaal leed te veroorzaken. Op het congres van zijn organi satie. kon de heer Blommers geluk kig ook een optimistisch geluid doen klinken. Hij deelde mee. dat zich 600 KLM-ers bij St. Raphaël hadden aangesloten en dat inplaats van de Kerstgratificatie, die de laatste ja ren bij de spoorwegen niet meer wordt toegekend, een andere grati ficatie zal komen. In zijn rede oefende de heer Blommers voorts scherpe critiek uit op het beginsel van het particuliere initiatief, dat de Volksvertegen woordiging tot beginsel schijnt te hebben verheven en dat hij om schreef als „de beunhazerij van duizend-en-één ondernemertjes". Hij betoogde, dat ook bij andere vervoersbedriiven de toestand al lerminst rooskleurig is en zei voorts dat de bestaande toestanden een blok aan het been waren van allen, die voor de werkers in de vervoers bedrijven streven naar een behoor lijke rechtspositie. Spreker ver klaarde tenslotte, dat het meer dan tijd was. dat er in Nederland wet telijke maatregelen worden geno men om een einde te maken aan de economische verspilling in dit be drijf. Men kan in principe, aldus de heer Blommers. tegenstander van nationalisatie zijn, maar als de en dernemers zelf niet in staat blijken ons vervoersapparaat op verant woorde wijze te hanteren, dan wordt men in die richting gedre ven. Zachter Matige tot krachtige en later in het Noorden van het land wellicht stormachtige zuidwes telijke tot westelijke wind. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Zachter. 30 Nov Zon op 8.23 onder 16.33; Maan op 14.27 onder 2.41.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1