Kwart eeuw opvoedendearbeid voorliet kind Vijftig jaar ambachtsonder wijs te Amersfoort Morris autofabriek toch naar Amersfoort 't Is geelen heeft twee pootjes Het Soesterkwartierpionier op speeltuingebied Ambachtsschool begon in 1901 met 46 leerlingen Verkoopleider verduisterde ton en vertrok JEANNE D'ARC 2 Dinsdag 29 November I949 (Ingea. Med.) 1 DE speeltuinvereniging „Het Soesterkwartier" bestaat op 1 Januari 1950 vijf en twintig jaar. Zij heeft in de afgelopen kwart eeuw voor het kind veel goeds gedaan. Immers de speel tuinvereniging Het Soesterkwartier komt niet alleen de eer toe in Amersfoort het speeltuinwerk te zijn begonnen maar het pionierswerk heeft er ook toe geleid, dat Amersfoort thans negen speeltuinverenigingen telt. Het Soesterkwartier stimu leerde het oprichten van de landelijke bond, de Nederlandse Unie voor speeltuinorganisaties. In 1924 werd door enkele bewoners van „Goed Wonen" het plan opgevat om een buurt vereniging op te richten hetgeen 1 Januari 1925 geschiedde. Kern van trouwe werkers overwon de vele moeilijkheden Voor de initiatiefnemers brak een mooie maar ook moeilijke tijd aan. In Februari van datzelfde jaar telde de vereniging reeds 125 leden en 3 donateurs en het eerste werk was een geschikt speelterrein zoe ken voor de kinderen van de leden. Immers men volgde het voorbeeld van de Amsterdamse speeltuinbond opgericht door de nestor van het speeltuinwerk wijlen Vader Kla ren. Men vond dit speelterrein in een braakliggend bosterrein aan de Zonnebloemstraat. Nu moest er geld komen voor de afrastering want B. en W. van Amersfoort hadden wel goedgunstig beschikt over het afstaan van genoemd ter rein maar voor een afrastering moest zelf worden gezorgd. Con tact werd opgenomen met het de partement Amersfoort van ,,'t Nut", dat een geldlening van f 600.- ver strekte. De bouwvereniging Goed Wonen verleende een subsidie van f 50.-. Toen aldus de eerste schre den op het moeilijke pad der orga nisatie waren gezet, kon met het aanleggen van een speeltuin wor den begonnen. Een kern van wer kers werd gevormd bestaande uit timmerlieden, metaalbewerkers, grondwerkers en schilders enz. Zo kon na hard werken in 1926 de speeltuin worden geopend en werd de naam van de buurtvereniging op 10 Juli 1926 met algemene stemmen gewijzigd in: speeltuin vereniging „Het Soesterkwartier". Het ging met de speeltuinvereni ging steeds crescendo maar daar mede namen ook de moeilijkheden toe. Immens er was voor de speel- werktuigen veel geld nodig en door het toenemende aantal leden werd de noodzaak van een eigen gebouw sterk gevoeld. Het aantal leden was gestegen tot 360, een stimulans dus om op de ingeslagen weg voort te gaan. EEN CLUBGEBOUW Niet alleen voor de kleine kin deren, die in de speeltuin kwamen spelen maar ook voor de opgroeien de jeugd werd de noodzaak van een clubgebouw dringend gevoeld. Er werden onderafdelingen op gericht: een gymnastiekafdeling, een mandolineclub en voorts werd de jeugd bezig gehouden met sport en onschoolse bijeenkomsten, voor al voor dit werk is veel medewer king ondervonden van ,,'t Nut". Door het bestuur werd contact gezocht met de autoriteiten om te komen tot de bouw van een club gebouw. De nodige gelden werden verkregen van de bouwvereniging Goed Wonen en de Openbare Lees. zaal, die in dat gebouw een filiaal wilde stichten en zo kon architect Van der Haar spoedig hel clubge bouw aan het bestuur opleveren. Onder grote belangstelling werd het 10-jarig bestaan herdacht. Nog steeds breidde de speeltuinvereni ging zich uit. De onderafdelingen werden stevige pijlers van de ver vereniging en daardoor werd het clubgebouw al spoedig te klein. "Weer werd contact opgenomen met gemeentelijke autoriteiten. Daar werd het plan graag aangenomen om de jeugdige werklozen in 1935 de kans te geven hun vak te on derhouden en te verbeteren. Er werd een clubgebouw gebouwd, waarvoor de speeltuin het mate- Met grote energie werd aan de bouw van een clubhuis begonnen. Van l. naar r.: de heren Gazen beek, AsmaOtten en Weiter. Ere-lijstje DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB K_ Er zijn twee bestuursleden, die kunnen bogen op een be langrijke staat van dienst. Het zijn de bestuursleden H. G. Huslage en W. Hagemans (se cretaris), die resp. 23 en 19 ja ren bestuurslid zijn. Dat er in zo'n tijd wel eens bestuursmutaties voorkomen moge blijken uit het jeit, dat zij onder niet minder dan tien voorzitters hebben gediend. Het ere-lijstje van voorzitters ziet er als volgt uit: De heren Mulder, De Groot, Maas, Van de Pol, Comelissen, Dragt, Huibers Van Eldert, Christ en de heer G. v. d. Kraats, die momenteel voorzitter is. 1140. Nauwelijks heeft Lupardi die knop van zijn dirigeerzender in gedrukt, of van alle kanten komen troepen] pinguins de berghelling: af en sluiten de man nen in. Zo groot in aan tal zijn de vogels, dat de drie mannen, die zich heftig verweren, er niet in kunnen slagen zich vrij te maken. De pin guins overmeesteren hen en slepen hen naar de grot. Daarstaat Yoto, al klaar met zijn lamp en wanneer de mannen, die aanvankelijk nog heftige pogingen doen om zich te bevrijden, worden bestraald met i Ze hebben er geen Idee van, wat hen Is over-1 weuc doei ze feitelijk de berg hebben beki de ultrantichagrinstralen wordt hun weerstand komen, maar ze voelen zich wonderlijk op men> uemom- spoedig minder. En even later lachen ze luid, hun gemak. En ze zijn ook al vergeten met .J POTTERIE „ZAALBERG" riaal leverde. In dit clubgebouw konden nu uitvoeringen worden gegeven van de onderafdelingen en andere avonden worden georgani seerd. Zelfs had het gebouw een brandvrije filmcabine. Wat hier tot stand kwam was met recht de trots van de speeltuinvereniging. En een beter opschrift dan boven in de ingang prijkt had nimmer gevonden kunnen worden: Gebouwd door de jeijgd voor de jeugd. Een zeer moeilijke tijd brak aan in 1940. MOEILIJKE TIJD In 1944 kwamen de Duitsers bezit nemen van de speeltuin en haar gebouwen. Het kleine ge bouw werd gebruikt als paar denstal en het grote gebouw werd grondig vernield. Er werd gestolen en beschadigd en de schade kwam de speeltuin te staan op f 5.000,-, een bedrag, dat gelukkig door de schade enquête commissie werd ver goed. In deze periode werd het contact door de jeugd zoveel mogelijk bewaard in een huis, dat door de bouwvereniging Goed Wonen in huur werd afge staan. Na de bevrijding werden de ge- i Ingez. i\led.) BROUWER'S AARDEWERK Het jubilerend bestuur tijdens het 10-jarig bestaan in het juist gereed gekomen kleine clubge bouw. V.l.n.r.: achter: Heren H. Balk, G. Starren, B. Weigraven, H. Buitenhuis, H. G. Huslage, Wunderink (opzichter)voor: W. Hagemans, Huizinga, G. v. d. Pol, F. Bergman, mevr. van Loon, mevr. Overeem, J. Plekkenpol (vert. Goed Wonen). bouwen weer opgeknapt en ge schilderd. De speeltuin zelf kreeg een flinke beurt en nieuwe speel- werktuigen werden geplaatst. HULDE Het is niet zo eenvoudig om van een speeltuinvereniging bestuurslid te zijn, moeilijkheden zijn er legio en zoals hierboven vermeld, man keert het nog wel eens aan mede werking. De bestuursleden met hun kern van leiders, leidsters en werkers komen veelal tijd U. kort om het gestelde doel te bereiken. Veelal gaat dit gepaard met de achterstel ling van de belangen van het eigen gezin. Met het tegenwoordige be stuur, willen we daarom gaarne aan allen hulde brengen, voor het vele werk. dat in deze kwart eeuw voor het kind is gedaan. Dit bestuur bestaat thans uit: G. v. d. Kraats, voorzitter: W. Hage mans, secretaris; G. de Bruin, pen ningmeester; Van Capelleveen, 2e voorzitter; G. A. Hendriks, 2e secretaris en de leden mevr. Roe land, mevr. van Eldert, G. Gou verneur, G. H. Huslage en fl. Ger ritsen I. IN de avond van de vijftiende December 1899, het was om streeks acht uur, stapten enkele mannen door de oude stad. Ze kwamen uit verschillende richtingen, maar ze hadden allen één doel: de vergaderzaal van „De Arend". Daar, op de plaats waar nu een grote garage is, werd door dertien mannen uit Amersfoort besloten een vereniging te stichten, die tot doel kreeg het nijverheidsonderwijs in Amersfoort te bevorderen en de mogelijkheid te onderzoeken een ambachtsschool op te richten. Dag- en avondschool nu bezocht door 1100 scholieren Velen van die mannen leven niet meer. Maar hun gedachtenis wordt geëerd door degenen, die thans op hoge leeftijd het gouden jubileum van deze vereniging zien naderen. Anderen hebben hun plaatsen in genomen. Zij hebben gezien, hoe de Amersfoortse Ambachtsschool, die op 1 Juli 1901 dank zij het baanbreken de werk van pioniers als G. J. Buys, mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, (Ing Med.) 5 Een uitgebreide exclusieve collectie wacht U bij: N.V. Sierkunst 'tSèepaeréje halverwege de Berg UTRECHTSEWEG 90 A De Amersfoortse politie heeft dezer dagen een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de vijftig jarige verkoopleider van de N.V. Automobielbedrijf „Willgo" te Amersfoort, zekere A. uit Soester- berg. De man wordt er van ver dacht in zijn functie ernstig te hebben gefraudeerd. Door het ver valsen van kwitanties heeft A. zich van 1948 af een bedrag van onge veer 25.000 weten toe te eigenen. Het is do politie niet gelukt, ook niet na samenwerking met andere politie-instanties, de verkoopleider bijtijds te arresteren. Vorige week Woensdag is hij met een vliegtuig naar Amerika vertrokken. Het is vrijwel zeker dat om zijn uitleve ring zal worden verzocht. Als verkoopleider van de N.V. Automobielbedrijf Willgo" was A. onder andere belast met de regi stratie van ontvangen waarborg sommen. Deze moeten vooruit be taald worden door hen, die zich een auto wensen aan te schaffen. Deze methode werd reeds lang ge volgd en gold als voorwaarde voor levering. De waarborgsom bedroeg 1000. Het was geen uitzondering, dat een aanvrage om een nieuwe auto werd ingetrokken. Dan had A, tot taak de gestorte waarborgsom te rug te betalen. In de boeken van de N.V. „Willgo" geschiedde zulks, maar in werkelijkheid speelde A. een geraffineerd gevaarlijk en frauduleus spelletje. Wanneer een annulatie-geval bekend werd, ver vaardigde A. zelf een kwitantie, plaatste daarop de „handtekening" van de klant, hetgeen dan het be wijs moest leveren dat „de gestorte waarborgsom door de N.V. „Will go" was terug betaald". De be drijfsleiding van de N.V. „Willgo" verkeerde in de veronderstelling dat A. zijn opdrachten correct uit voerde. maar zij kon niet vermoe den. dat hun verkoopleider zélf de handtekening plaatste. Voor A. ging de „zaak" lange tijd goed en het gelukte hem op deze wijze grote bedragen in eigen zak te steken. Het logische gevolg hiervan was, dat A. zich een luxe ging permitteren, die de aandacht van velen trok. Het werd voor hem minder plezierig, toen vele klan ten hun aankoop hadden geannu leerd, bij de „Willgo" kwamen in formeren wanneer zij hun waar borgsom zouden kunnen tegemoet zien. Het wekte bevreemding bij hen, wanneer een door hen gete kende kwitantie werd getoond, waaruit blijken moest dat de waar borgsom reeds lange tijd geleden was teruggezonden. Gebelgd ver trokken de klanten dan en ten slotte kreeg ook de politie „lucht" van de zaak. Toen deze o.l.v. hoofd inspecteur Dill een onderzoek in stelde, kwam vast te staan, dal reeds van 1948 af bij de N.V. „WilU go", met waarborgsommen is ge fraudeerd. Precies kan men het verduisterde bedrag nog niet be palen, aangezien het onderzoek nog niet is gesloten. A., die voelde dat zijn spelletje was uitgespeeld, pak te vorige week ziin biezen en ver trok naar Amerika. De recherche heeft het onderzoek nog niet geslo ten en vermoedelijk zal A. zich nog moeten verantwoorden voor een tweede zaak. Burgerlijke stand Geboren: Johanna A. M., d. v. J. J. Visser en M. Wagenmakers; Gerredina J. W., d. v. D. Schotanus en H. Eijkenaar; Johanna B., d. v. D. Poelstra en J. B. v. d. Vorsten- bosch; Willem, z. v. F. W. Mees en G. Brons. mr. J. C. H. Prikken en H. J. Crooc- kewit, die het eerste dagelijkse be stuur vormden, gedurende vijftig jaar groeide en bloeide. De tegenwoordi ge directeur, de heer J. van der Horst, heeft voor ons in oude archie ven en vergeelde notulenboeken ge zocht om ons de geschiedenis van de vereniging en van de ambachtsschool te vertellen. ZO BEGON 'T WERK „In October van het jaar 1899", zo begint het verhaal van een instelling, die duizenden jonge mensen de weg heeft gewezen naar een goede toe komst. „In October van het jaar 1899 werd er aan verscheidene Amers foortse notabelen een door dertien mensen ondertekende circulaire ge zonden, waarin de wenselijkheid van vakonderwijs op een ambachtsschool werd uiteengezet." Terwijl buiten, op de Leusderweg een colonne tanks ratelt en binnen in de school de stem klinkt van een leraar, die avondonderwijs geeft, haalt de sympathieke en gezellige di recteur een copie van die beroemde circulaire te voorschijn. „Door dit papiertje is de vergade ring in „De Arend" gekomen. Er werd daar meteen een bestuur ge kozen en dat kreeg tot voornaamste opdracht gelden te verzamelen voor de bouw van een school. Kijk, hier zijn de eerste notulen. En daar staat, wat wijlen mr. J. C. H. Prikken op 15 December 1899 schreef: „Eerste algemene vergade ring van Vrijdag 15-12-'99 in „De Arend Tot vreugde van een ieder, die er bij betrokken was, lukte het om van allerlei instanties subsidies en lenin gen los te krijgen, zoals van de ge meente Amersfoort, van Mij. tot Nut van 't Algemeen, van Rijk en Provin cie. Op 1 Juli 1901 was er feest in het gebouw, waar nu de Centrale Boek houding gevestigd is. De architect H. Kroes had geheel belangeloos de plannen uitgewerkt voor de bouw van een ambachtsschool Achter Da- vidshof. Hij was er bij, toen de toen malige minister van Binnenlandse Zaken mr. H. Goeman Borgesius de openingsrede hield en de burgemees ter van Amersfoort, jhr mr F. A. J. van Asch van Wijck er op wees, dat door de vele aanmeldingen al was gebleken, dat er in Amersfoort be hoefte was aan zo'n school. „Want", zo sprak de burgemeester trots, „we beginnen al met 46 leerlingen". NAAR NIEUW GEBOUW De burgemeester heeft waarschijn lijk niet kunnen dromen, dat er van- daag-de-dag elfhonderd leerlingen zouden zijn, verdeeld over 'n dag- en avondschool! Maar in die vqftig jaren Is ook wel wat gebeurd. De school verhuisde in 1915 naar de Leusderweg („Op 21 October, om precies te zUn") en in 1932 werd er nog een nieuwe vleugel bij gebouwd aan de zUde van de Frans Halsstraat. Met drie vakken werd er begon nen: timmeren, smeden en schilde ren. Nu wordt er onderwezen in der tig vakken of vakonderdelen. Toen waren er drie leerkrachten, nu zijn er voor dag- en avondschool 48! In keurig bewaarde jaarboekjes kan men de namen vinden van de 'Ineez Med N. V. Molenaars Automobielbedrijf koopt 20.000 vierkante meter grond aan Eem Berichtten wij de vorige week, dat de N.V. J. J. Molenaars Auto mobielbedrijf te Amersfoort tijde lijk in een reeds bestaand pand aan het Merwedekanaal met de fabri cage op grote schaal van de Mor- rls-Oxford en Morris-Minor zou beginnen, thans kunnen wij mede delen, dat de nieuwe fabriek bin nen afzienbare tüd definitief te Amersfoort zal worden gevestigd. Uit een voordracht van burge meester en wethouders aan de Amersfoortse gemeenteraad blijkt, dat het gemeentebestuur en de N.V. over de plaats van de nieuwe fabriek tot overeenstemming zijn gekomen. Het College stelt namelijk aan de Raad voor om een ter rein groot 20.000 m1., gelegen in het industriekwartier aan de Eem en in de onmiddellijke nabijheid van één der te gra ven havens, aan de N.V. te verkopen. Het behoeft geen betoog, dat men in Amersfoort zeer verheugd is. dat dit in die gemeente gevestigde en gegroeide bedrijf voor de stad be houden blijft. In een andere voordracht stellen burgemeester en wethouders voor 2000 m5 grond (met enig opstal) van het industrieterrein te verko pen voor de vestiging van Van Slootens Glas- en Verfindustrie. directeuren, die de Ambachtsschool heeft gehad. Het zijn er zes: van 1901 tot 1904 de heer P. Doorn, van 1905 tot 1911 de heer B. van de Worp, van 1911 tot 1915 de heer G. A. Groote Haar, van 1915 tot 1920 de heer A. Baart, van 1920 tot 1945 de heer J. J. Wesseling en van die datum af de heer J. van der Horst. De eerste leerling van de am bachtsschool was een zekere J. B. van der Hoeven in de afdeling tim meren. De eerste leerling voor de avondcursus was P. A. van Achter berg, in 1919. „Maar", zo corrigeert de heer Van der Horst zichzelf, „het wordt het jubileum van de vereniging, dus laat ik U nog iets daarover vertellen. De vereniging heeft vier voorzitters ge had in die vijftig jaren. Dat was dus de heer G. J. Buys van 1899 tot 1918. Daarna kwam ds. J. Visser tot 1935. vervolgens dr. Joh. Scheurer tot 1948 en op het ogenblik hebben we de heer D. Q. E. Mulock Houwer als praeses. De heer B. Plooy is secre taris. Penningmeester is de heer G. (Ingez Med.) 5 HANDGEWEVEN KLEDEN den Hartog en aan het dagelijks bs stuur zijn nog toegevoegd de heren ir. J. G. Bbdendijk en P C. Soniu? RECHTVAARDIGE TROTS Zo eindigt het verhaal van de man, die in het begin van deze eeuw als jongen zijn vakonder- wijs kreeg op de ambachtsschool in Haarlem, merkwaardigerwijs van de man, die van 1901 tot 1905 directeur was te Amersfoort, de heer P. Doorn. De heer Van der Horst is er trots op. al laat hij dat niet zozeer blijken dat in de laatste zeven van de 33 jaar, dat hij in Amersfoort aan de ambachtsschool werkzaam is. het aantal leerlingen met zestig procent is toegenomen. Hij is er al evenzeer trots op, dat straks op vijftien December een ju bileum-vergadering zal worden ge houden in de school, die gewijd zal zijn aan het baanbrekende werk dat dertien mensen een halve eeuw ge- leden hebben verricht. Verliezersrondc en finale biljarten Hedenavond zal een aanvang ge maakt worden met de verliezersron de en met de finale van het plaatse lijk biljartkampioenschap in de libre-klasse. De finalisten, Metro- pole" en „Nieuwe Kei", zullen het eerste deel van de eindstrijd in café „Metropole" uitvechten en het laat ste deel Donderdagavond in „Lim- burgia". Om de derde en vierde plaats zul len „Leusderkwartier" en „Vergul de Wagen" heden- en morgenavond het eerste deel van hun ontmoeting in café „Sport" afwerken en het slot Vrijdagavond in de „Vergulde Wa gen". FAILLISSEMENTEN OpgehevenG. A. H. Everts. Kamp 52. Amersfoort. Wegens gebrek aan actief C. v. Middendorp vertelt over klokkende, rollende en bollende icaterslag „Ons Genoegen" bereidt expositie voor ,,'t Is geelen heeft twee poot jes". Dat is vrijwel het enige, wat „men" U van een kanarie weet te vertellen. Maar wist U, dat er een complete kanarlesport bestaat, dat die ook in onze stad druk beoefend wordt en dat de Amersfoortse Ver. eniging van Kanarieliefhebbers „Ons Genoegen" tot een van de grootste plaatselijke afdelingen van de Algemene Nederlandse Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescher ming gerekend mag worden. De kanarie-kwekers zijn geen mensen, die veel ophef van hun liefhebberij maken. Een heel jaar 'Inge z Med) i HANDGEWEVEN KUSSENS lang zijn zij met hun dierbare vo gels druk in de weer; zij verzorgen en kweken ze op en slechts één maal per jaar treden zij met gerechtvaardigde trots! „voor het voetlicht". D.w.z. dan organi seren zij een tentoonstelling met het doel het publiek te tonen, wat zij na een jaar arbeid met hun ge vederde zangers hebben bereikt. „Ons Genoegen", dat kort gele den het 15-jarig bestaan herdacht, houdt een dergelijke expositie, waaraan voor de leden onderlinge wedstrijden zijn verbonden, op Za terdag en Zondag 3 en 4 Decem ber in gebouw „St. Aechten". Dit was voor ons een gerede aanleiding om eens met de heer C. v. Mid dendorp, een „ras"-kanarieliefheb- ber en tevens secretaris van „Ons Genoegen", een praatje te maken over de kanariesport, die eigenlijk r.og zo weinig bekendheid geniet. „Hoe is eigenlijk Uw interesse voor kanaries ontstaan", was onze eerste vraag. „Ik begon als duivenmelker", was het antwoord, „maar dat werd me een beetje een te dure liefheb berij. Daar hield ik dus mee op en mijn oog viel op een kanarie, die ze bij ons thuis in een kooitje had den. Ik ontfermde me over deze vogel, kreeg er later een pop (vrouwelijke kanarie) bij en ben zo begonnen met de kanarieteelt in het duivenhok!" Op deze manier is dus de heer v. Middendorp in 1935 op eigen gelegenheid begonnen. Het lukte vrij aardig en 3 a 4 jongen waren het resultaat van het eerste kweek- jnar. De volgende jaren bleef het goed gaan, in 1939 nam hij voor het eerst deel aan een tentoonstel ling, meldde zich aan als lid en werd hetzelfde jaar reeds secreta ris van de toendertijd 20 leden tellende vereniging „Ons Genoe gen'. De heer v. Middendorp heeft zich speciaal toegelegd op de kweek van zangvogels, de zogen, water slagers, die de nachtegalen imite ren. In kanariekringen spreekt men van „mannen" en „poppen". De poppen zingen niet, maar zijn toch minstens zo belangrijk als de man nen, omdat zij toch voor de voort planting moeten zorg dragen. Kweekseizoen Het eigenlijke kweekseizoen be gint in April. Bij de man wordt een passende pop gezocht en deze gaat een nestje bouwen. Drie a vier keer wordt, telkens met een tijds verloop van 20 dagen, een nest eieren gelegd. Slechts twee, hoog stens drie broedsels zijn voor ver dere kweek bestemd. Omstreeks Juni zijn er dan 6 a 8 jongen. De poppen worden dan van de man nen gescheiden, komen in aparte vluchtkooien, waarna de kleine rui wordt afgewacht, d.w.z. zij ver wisselen van donsveren. Dan komt het hoogtepunt voor de zangkweker, het zo gen. opkooien der jonge man nen', die van de vluchtkooien in de zangkooien geplaatst worden. Het is dan zaak ervoor te zorgen dat de vogels, die al uit zichzelf zij het onge schoold beginnen te zingen, zoveel mogelijk met rust gela ten worden en prima en veel en gevarieerd voer krij gen. Als ze dan na verloop van tijd blijk geven over behoorlijke zang kwaliteiten te beschikken, worden ze in 'n verwarmd vertrek in een zangkast geplaatst, door gordijnen en tussenschotten afgesloten, op dat ze bij hun studie niet zullen worden afgeleid. ZANGLES Tot plm veertien dagen voor de wedstrijd laat men ze rustig zin gen; daarna worden de vogels er op getraind onder alle omstandig heden hun hoogste lied te kwelen, o.a. door ze enige keren per dag uit te zetten „Dat", zei de heer v. Midden dorp, is, zeer beknopt overigens, het verloop van het kweekseizoen tot de wedstrijden." „Voor ons stonden op de tafel zes kooitjes en in ieder daarvan zong een kanarie zijn hoogste lied. „Hoe komt men aan de benaming waterslagers?" „Kfik eens, of liever gezegd, hoor eens, het lied of eigenlijk de toeren worden „geslagen" en daarbij kan men vaak het water in de keel van de vogel horen klokken. Als hoofdtoeren onderscheiden we, de klokkende, de bollende en de rol lende waterslag. Bij het bijlied on derscheiden we o.a. diepe knorren, fluiten, staaltonen en bellen." „Maar", zo besloot onze gastheer, „komt u zelf maar eens kijken op onze tentoonstelling op 3 en 4 De cember, waar onze eigen teelt 1949 te bewonderen valt. Heus, het is interessant! „We komen", beloof den wij en we gaan ook! (Ingez. Med.) HEDEN Woensdag en Donderdag dagelijks 2.30 en 8 uur ONHERROEPELIJK laatste voorstellingen GRAND-THEATRE

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2