DAGBLAD VOOR AMERSFOORT r „Kerel, loop naar de weldra geen schrikbeeld meer Twee nieuwe ongelukken treffen de luchtvaart v Sou v er eiii it ei tsove r ga 11 g einde, maar óók begin Atlantische stafchefs zijn gereed met defensieplan Vier en dertig doden in Amerika en Frankrijk Kupers schetst taken van de Nieuwe Internationale Paard betaalt met leven de reddi ng van personentrein 9e Jaargang, no. 281 Woens (lag 30 November 1949 Opgericht door de Sücbtlng „Het Parool" - Giro 510330, Bank- Rotterdamsche Bank Postbus *3 Abonnements prijs 12 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitjrave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlann 7. Amersfoort, Telefoon redactie 4291. - Teleloon administratie 6235, Hoofdredacteur: T). DE BOOR DER. Dit is liet wrak van de DC-6, die zich bij de Amerikaanse stad Dallas in een chemische fabriek boorde. De brand, die daarop ontstond, eiste niet alleen 29 do den, maar legde bovendien drie gebouwen in as. DALLAS. Weer is de internationale luchtvaart, de laatste weken reeds zo zwaar beproefd, door twee ernstige ongelukken getroffen. In Dallas, in de Amerikaanse staat Texas, vloog gisteren een toestel van de American Airlines, een DC-6, tegen een fabrieksgebouw, waarbij 29 mensen om het leven zijn gekomen. Enige uren later stortte bij Lyon een Frans passagiersvliegtuig neer, welk ongeluk vijf mensen het leven kostte. In bet laatste vliegtuig bevond zich de jonge, veelbelovende Nederlandse pianist, Daniel Wayenberg, die gelukkig slechts licht ge wond werd. Waarschijnlijk kan hij nog heden het ziekenhuis verlaten. Hij verklaarde: „Het is een wonder; ik kan doorgaan met spelen, alsof er niets gebeurd is." Dappere steward redt vele mensenlevens Monty zegt Oorlog te voorkomen door sterk te zijn NEW YORK Het onder de voet lopen van West Europa zou het einde betekenen van de Wes terse beschaving en van vele an dere goede zaken. Aldus heeft veldmaarschalk Montgommery verklaard in een te New York ge houden rede voor de Unie van En gels sprekende volken. Ik breng veel tijd door aldus do maarschalk met reizen door Frankrijk. Nederland, België en Luxemburg. Men moet de gevoe lens leren kennen van de mensen die daar wonen. Twee keer binnen 25 jaar zijn die landen door oorlog verwoest. Wanneer men zich on der hen begeeft, zoals ik doe kan men hun angstcomplex begrijpen. De angst, dat hetzelfde opnieuw zou gaan gebeuren Daar in die landen ligt het ge vaar. West Europa moet beschermd worden tot het zelf sterk genoeg geworden is. Tot zolang is het van vitaal belang, dat er vertrouwen wordt gesteld in het grote gealli eerde beginsel: „Eén voor allen, allen voor één Onze organisatie is een militaire organisatie en we hebben een ge meenschappelijke defensie in het Westen opgebouwd voor het geval wij tot oorlog zouden worden ge dwongen. Als wij slagen komt er geen oorlog. De oorlog kan voor komen worden door sterk te zijn. Tot de zestien inzittenden van het verongelukte Amerikaanse vliegtuig, die zich uit de vlam menzee wisten te redden, behoort het jonge echtpaar Le Lorier, met zijn 22 maanden oude baby Albert. De foto toont de heer en mevrouw Le Lorier met de klei ne Albert, die enige lichte brand wonden op zijn gezicht gekregen heeft. Het Amerikaanse vliegtuig was met 40 passagiers en een beman ning van 5 koppen aan boord on derweg van Washington naar Mexico City en wilde op Love Field, de luchthaven van Dallas, een tussenlanding maken. Door tot dusver onbekend gebleven oor zaak is het toestel eerst tegen een telegraafpaal en daarna tegen een fabriek van chemische materialen gebotst. De gevolgen waren ontzet- LONDEN. Evert Kupers. oud-voorzitter van het NVV, heeft ter Londense conferentie van dc niet-communistische vakverenigingen ge rept over de regionale organisaties, die de Nieuwe Internationale waar schijnlijk zal oprichten. In een groot deel van de wereld, zeide Kupers hebben de arbeiders nog niet een stadium bereikt, waarin zij belangrijke economische en sociale verbeteringen door eigen kracht tot stand kunnen brengen De nieuwe organisatie zal de zwak ke vakorganisaties in landen, waar men afkerig was van het commu nisme, te hulp komen. In sommige Aziatische landen wordt het verzet tegen het communisme sterker en de positie van de democratische vakbeweging beter. Het dagelijkse bestuur van de Nieuwe Internationale moet zo spoedig mogelijk het vraagstuk van de in ontwikkeling achtergebleven gebieden in studie nemen, aldus Kupers. De situatie in Amerika is wellicht reeds rijp voor de vesti. ging van een regionaal secretariaat om de betrekkingen tussen de vak bewegingen te versterken en om bij te dragen tot verbetering van de arbeidsomstandigheden en so ciale wetgeving en de vorming van vakverenigingen in gebieden waar deze nog niet bestaan. Algemene vraagstukken als so ciale wetgeving, samenwerking WEST-DU1TSLAND Herbewapening Achtereenvolgens hebben de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, een woordvoerder van het Britse Foreign Office en ten slotte de Amerikaanse minister van Defen sie, Louis Johnson, verklaard, dat zij niet in de verste verte aan een herbewapening van West-Duitsland denken. Bovendien heeft de West- duitse kanselier, dr Adenauer, on langs onomwonden toegegeven: „Wij wensen geen Duits leger' De na drukkelijkheid dezer verklaringen schijnt bijna in tegenspraak met haar inhoud te zijn. Wanneer name lijk niemand aan een herbewape ning van West-Duitsland denkt, zelfs de West-Duitsers niet, behoeft het «v. tegendeel niet met zovele woor den te worden ontkend. De waarheid is, dat een eventuele In het zoeklicht herbewapening van Duitsland wel degelijk overwogen is, ook al heeft men een daartoe strekkend besluit niet genomen. Het kan immers niet anders. Er zit nu eenmaal een gat in de mankracht van de Westerse de fensie te land, dat moeilijk zonder Duitse bijdrage gevuld kan worden. En het is ondenkbaar, West-Europa onverdedigd te laterl. Aan de andere kant is een herbewapening van Duitsland niet wenselijk. De enige "Uitweg schijnt een Westeuropees leger te zijn, waarin de West-Duitsers zijde aan zijde met de overige West- Europeanen zouden dienen. Maar een Westeuropees leger, wil het meer zijn dan 'n onbetekenende omlijsting van een verzameling nationale le gers. zou loyaliteit aan een West- europese regering verschuldigd moe ten zijn. Maar aan een dergelijke re gering zijn wij helaas nog niet toe. met de V.N., strijd tegen dictatuur, verheffing van het levenspeil der arbeiders, strijd voor sociale zeker heid en gerechtigheid zullen in het arbeidsveld van de nieuwe organi satie moeten liggen. Kupers besloot met een waar schuwing tegen „communistische pogingen om stakingen uit te lolA ken, die enerzijds gericht waren tegen onze organisatie en ander zijds tegen het economisch her stel." X Spel der minuten Bij dc begrotingsdebatten is op de minuut de spreektijd van elke Kamerfractie afgepast. Wanneer meer dan één spreker van een fractie het woord voert, wordt de tijd netjes tussen de gegadigden verdeeld en nauw keurig wordt toegeziendat geen der sprekers zich een minuut te veel toeeigent. Toen de heer Schmal van de C.H. Unie zich gistermiddag in de Tweede Ka mer daaraan te buiten ging, kwam zijn fractiegenoot baron Van der Feltz hem met opge heven vinger waarschuwen, dat zijn tijd om was. Doch de heer Schmal, die niets belangrijks vertelde, hoort zich zelf graag spreken en trok de registers van zijn welspre kendheid wijd open. Baron Van der Feltz zag de hem toekomen de minuten als sneeuw voor de zon versmelten en nogmaals verscheen voor het spreekge stoelte zijn manende vinger. Toen de overtreder eindelijk met de onschuld op het gelaat in zijn bankje neerzeeg, sloot zich een kring van vastberaden christelijk-historische mannen om hem heen. De brede ruggen van de heren De Ruiter en Krol ontnamen ons het gezicht op de strafoéfening. Het enige, dat wij konden waarnemen, was dat de heer Schmal zich door de vlucht naar de koffiekamer aan het ge richt onttrok. Kota Inten vaart thuis DEN HAAG. Met de „Kota In- ten", die 26 November uit Tand jong Priok is vertrokken, repatri ëren de volgende onderdelen der 7 December-divisie: het derde batal jon van het regiment stoottroepen (3 RS), voorts 3-5 RI en 1—1 AAT. Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Kota Inten", welke in een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 8 December a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troe penschip „Kota Inten" op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag dus niet worden vermeld. tend. Vliegtuig en fabriek vlogen in brand en binnen enkele secon den laaiden de vlammen hoog op. Hoe het mogelijk is geweest, dat uit deze hel nog mensen ontsnapt zijn. is bijna onbegrijpelijk. Toch is dit aan zestien der inzittenden gelukt. Tot de geredden behoort een baby, de 22 maanden oude Al- bert le Lorier. die door zijn vader uit het moordende vuur werd ge dragen. Minder ernstige vormen heeft het ongeluk met het Franse vlieg tuig, een DC-4 van de Air France aangenomen, hoewel zich aan boord van dit toestel 37 mensen bevonden. Door ongunstige atmos ferische omstandigheden, welke het de piloot moeilijk maakte, de hoogte te bepalen, vloog het toe stel, dat van Parijs naar Tunis on derweg was, bij de poging een tus sen landing te maken op het vlieg veld van Lyon tegen een boomtop. Het viegtuig stortte neer. en vatte onmiddellijk vlam. Gelukkig be vonden zich enige boeren in de omtrek, die met bijlen te hulp snel den om een gat in de romp van het brandende toestel te hakken. Van binnen uit deed de steward van het vliegveld, Ziegler, hetzelfde. Zo ontstond binnen de kortst moge lijke tijd een uitvalspoort, waar door de inzittenden konden ont snappen. Grote dapperheid werd daarbij aan de dag gelegd door Ziegler, die zo lang mogelijk in het brandende toestel bleef om de pas sagiers uit de romp te trekken Het is vooral aan hem te danken, dat een zo groot aantal inzittenden, namelijk 32, levend uit het wrak zijn gekomen. Dr. Ringers treedt af als president K.I. van I. (Eigen bericht) DEN HAAG. Dr. ïr. J. A. Rin gers treedt binnenkort af als pre sident van de raad van bestuur van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs Als zijn opvolger is voorge steld oud-minister jhr. ïr. O. C. A. van Lidth de Jeude, thans vice- president. Tsjoengking gevallen HONGKONG. Tsjocnking. de derde hoofdstad van de nationalisten, is vandaag zonder strijd in handen van de communisten gevallen Dit is medegedeeld door nationalistische ambtenaren, die vandaag per vlieg tuig in Hongkong zijn aangekomen. Zij zeiden voorts, dat de nationalisten begonnen zijn Tsjengtoe te ontrui men, 300 km. ten N.W. van Tsjoen- king. Medewerkers van ..Odette' voor de rechtbank ROERMOND. Zes personen, die samen met „La Belle Odette" betrokken zijn geweest bij de affai re van de valse bankbiljetten, heb ben zich voor de Roermondse recht bank te verantwoorden gehad. Zo als men weet is „Odette" zelf reeds veertien dagen geleden veroordeeld. Tegen de verdachten die thans te recht stonden eiste de officier van justitie straffen, die varieerden van een jaar met aftrek tot een boete van f 100,subsidiair twintig da gen hechtenis. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Nee tochHeus Ninotsjka (Garbo) lacht weer, na 9'/2 jaar. Wie, te Potsdam, met haar meelacht, wordt gestraft. Dat er zoveel narigheid voortkomt uit een hartelijke lach! Is humor dan zo iets aparts? Op een volksboerderij in Z. Duitsland hebben de scha pen haar best pdHaan; zij heb ben de toeneming met lamme ren bijna verdubbeld. Haar her der loopt nu met haar onder scheiding! Oudste mevrouw ter wereld is Portugese Florinda Dapos- ta te Amedo, die nog noten kan door bijten en nog zonder bril leest. Zij telt 123 lentes... Jean Simmons Ophelia in Hamlet) is iemand van wie Siamezen houden. „Stuur ons uw foto en u krijgt rijst, teak hout. zout, peper, tin, ossen en buffels. Zij laat antwoorden: „Wat moet ik met de last? Rijst lust ik niet. Teakhout is veel te zwaar, enz. N.J Constructieve mogelijkheden kunnen worden verspeeld door kortzichtigheid (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Tcrwül van enkele zgden in het voorlopig verslag in zake het wetsontwerp souvcreinitcitsoverdracht. betoogd wordt, dat na het aftreden van minster Sassen „het roer gewend" werd. meent men van andere zijde, dat hier sprake is geweest van voortzetting van de oude koers, die tijdelijk onderbroken was. De draagkracht van dc besluiten van de RTC acht men geweldig. De bereikte overeenstemming moet beschouwd worden als ccn einde, maar tevens als een begin. De liquidatie van dc Nederlandse souverciniteit vloeit voort uit het emancipatieproces van het Verre Oosten en is uit dien hoofde een internationale noodzakelijkheid. te moeten afvragen wat de gevol gen van een verwerping zullen zijn. Die gevolgen zullen wat Indonesië betreft, bij een verwerping wellicht nog ernstiger zijn dan bij een aan vaarding. Bovendien zou de ver houding tot buitenlandse mogend heden bij verwerping zeer veel on gunstiger worden. Voorts vragen zij zich af of bij een eventuele ver werping het wel mogelijk zal zijn in Nederland een nieuw kabinet te vormen met voldoende steun in de Staten-Generaal. Zij wensen voor alsnog geen keuze te doen. „Zij ho pen dat de schriftelijke en monde linge gedachtenwisseling ertoe zal leiden dat die keuze hun minder zwaar zal vallen dan thans het ge val is". CHU en VVD weifelen nog De Kamerleden, die dit stand punt vertolkten, menen, dat de re gering daaraan in de inleiding on voldoende recht doet. Hoe de ver houding van Indonesië en Neder land in de toekomst zal worden, hangt in hoofdzaak af van dc men sen, die hier of in Indonesië aan die toekomst inhoud moeten geven. Zelden waren er zoveel construc tieve mogelijkheden, die kunnen worden aangegrepenof ver speeld. Andere leden, die voorstanders zijn van de overdracht der souve- reiniteit, stellen de vraag of de voorgestelde overdracht wel in overeenstemming is met het nieu we hoofdstuk XIV van de grond wet. Zij opperen de gedachte, dat de regering, een nieuwe poging zal ondernemen om met de construc tieve elementen in Indonesië over leg te plegen, ten einde te berei ken, dat de souvereiniteitsover- dracht plaats vindt na vestiging van een ordelijk bestel. Op het ogenblik achten zij dat nog niet aanwezig. Tegen de voorstelling van zaken, idoor deze leden gegeven, nl. dat Ambon, de Minahasa en Timor zouden worden geprest om deel uit te maken van de Ver. Staten van Indonesië, wordt van andere zijde aangevoerd, dat er geen sprake is van een uitspraak der bevolking van deze gebieden, dat zij bij Ne derland willen blijven. Terwijl de oppositie haar oude standpunt van verwerping der overeenkomst handhaaft de heer Weiter heeft zelfs een speciale nota daarover ingediend hebben som mige groepen hun standpunt nog niet definitief bepaald. Zij vragen zich in het bijzonder af of dc po sitie van de kroon in het Unie statuut in overeenstemming is met de grondwet. Bij het bepalen van hun defini tief oordeel menen deze leden zich WAT VOOR WEER? Stijging van de temperatuur (Van onze uwer kundige mede werker) Aar, dc achterkant van de de pressie die Zondag in onze omge ving veel regenval veroorzaakte, stroomde in de afgelopen 24 uur koude lucht, afkomstig, uit Skandi- naviê over ons land. Hierdoor'kon den de temperaturen op vele plaat sen tot twee a drie graden onder het vriespunt dalen. Er kwam ech ter spoedig een einde aan de toe voer van deze koude lucht, daar zich thans belangrijke wijzigingen in de algemene luehtdrukvcrdclïng beginnen te voltrekken. Gistermorgen kwam in dc om geving van IJsland een zeer actieve depressie tor ontwikkeling. Deze storing ligt thans boven het zeege bied ten Westen i>an Noorwegen cn voert opnieuw betrekkelijk warme lucht van de Oceaan naar on re om geving. Het frontensysteem van dc depressie naderde hedenmorgen reeds dc Britse Eilanden en dc be wolking die hiermede samen hangt drong tot onze omgeving door. Ook het regengebied zal ons land kunnen bereiken, terwijl tengevol ge van dc nadering van de storing dc wind in Z.W. richting draait en vooral langs de kust flink in kracht zal toenemen. Door de toevoer van warmere lucht zal in dc komende nach ook geen vorst meer kunnen optreden. een afstand van ongeveer 50 meter meegesleurd en gedood. De voerman P. Jansen, wonende te Tilburg, be kwam geen letsel, doordat de wagen door het breken van de burry niet werd meegesleurd. De trein kwam eerst na 50 a 60 meter tot stilstand. De machinist, J. H. de L. uit Nij megen moet door een onveilig sig naal gereden zijn en ls waarschijn lijk door de aanrijding opmerkzaam geworden op het feit dat de overweg niet gesloten was. Het mag een ge luk bij een ongeluk genoemd wór den, dat de machinist daarna de trein tot stilstand kon brengen, want de goederentrein snelde voort over hetzelfde spoor van de perso nentrein uit Boxtel, die nog op het Militaire uitgaven zullen West-Europa op 5 a 6 milliard komen te staan PARIJS. Een verdelingsplan voor de wapenen, dc coördinatie van de vijf regionale defensieplannen, de keuze van dc commandanten, de rol van Duitsland in de verdediging van W.-Europa cn het gebruik van dc atoombom, dat zijn dc vijf onderwerpen, waarover is gesproken door dc stafchefs van de twaalf landen van het Atlantisch Pact in hun vergadering te Parijs. Hun voorbereidende besprekingen zijn thans ge ëindigd cn zij zijn tot overeenstemming gekomen over ccn volledig plan voor gemeenschappelijke actie indien ccn der Atlantische mogendheden mocht worden aangevallen. Men acht het ongewenst voor dit doel dc wederopbouw van de West-Duitse strijdkrachten toe te staan. democratieën de vijfde plaats in. Bovenaan de lijst staat Frankrijk en daarop volgen Engeland. Italië en België. Men heeft het plan tanks, enige artillerie, voertuigen en communi catiemiddelen naar ons land te zenden, alsmede een voorraad uit rustingen. De eerste zendingen worden in het vroege voorjaar verwacht. Vandaag komen de ministers van defensie der Atlantische mo gendheden in Parijs bijeen om het opgestelde defensieplan tot in on derdelen te bespreken. Dc stafchefs blijven in de Franse hoofdstad zo lang ook de ministers daar beraad slagen. De Amerikaanse minister John son arriveerde Dinsdag uit Londen, waar hij besprekingen heeft ge voerd met Amerikaanse militaire deskundigen en waar hij in ccn persconferentie heeft verklaard, dat het oorlogsgevaar de laatste maanden tot op zekere hoogte is verminderd. Hii voegde daar aan toe, dat Amerika echter op elke eventualiteit voorbereid zal blij ven. Amerika's uitgaven voor de de fensie aldus .lohnson zullen niet worden verminderd, voordat dc toestand in de wereld zodanig is verbeterd, dat onze vrienden, met de wil om weerstand te bieden, sterk genoeg zullen zijn, om een deel van de last zelf te dragen. Vol gens hem zou de Amerikaanse hulp om doeltreffend te zijn, drie of vier jaar moeten worden voortgezet. Over Duitsland verklaarde hij. Wij trachten slechts de vruchten van Duitse inspanning cn Duits vernuft een geschikte plaats in de wereld te verzekeren. De Verenigde Saten stellen een milliard dollar beschikbaar om de overige landen van het pact mili tair op de been te helpen. De elf overige landen zullen dan geza menlijk nog vijf a zes milliard moeten uittrekken voor hun ver dediging. Nederland neemt op de voor- rangslijst voor wapenzendingen uit Amerika aan de West-Europese TILBURG. Nadat de personentrein uit Boxtel, die om 8.08 uur het station Tilburg binnenloopt, Dinsdagochtend de overweg aan de Heuvel gepasseerd was, gingen do bomen weer open. Plotseling kwam een goede rentrein aanrazen uit de richting 's-Hertogenbosch, juist toen een met paard bespannen wagen zich op de spoorweg bevond. Het paard werd gegrepen en over station stond. Door de a: wensing, die zulk een ave rechtse uitwerking had, diep betreuren. Dit verhaal, dat een door dit plan jaarlyks met Maas in de meren bij Mook droombeeld schijnt, wordt een tien tot twaalf millioen gulden worden verstevigd. Om te beginnen zal men toch werkelijkheid, want bij Mook treden binnen kort schatgravers aan, die, uitgerust met grote baggermolens, van deze noodlijdende gemeente van verbindingskanaal gaan graven van de Maas naar de te ontginnen ge- kunnen komen. Mook, dat zijn faam dankt aan een ongezellige hei, aan veldslagen tussen zestiende eeuwse Neder landers en Spanjaarden en bieden bij de St. Jansberg in een recenter verleden en de Mookerschans om tussen geallieerden de baggermolens naar hun plaats van bestemming te 2200 inwoners een para- brengen. Dit verbindings dijsje gaan maken. kanaal is tevens, bij wijze Duitsers, droomt van een gouden toekomst. Geen wonder trouwens, nu er 150 hectare grond die En dan te bedenken, dat van spreken, de eerste waardeloos scheen wordt dit lustoord, om zo te zeg- steen voor het vermaaks- gen, nog maar een „afval product" is van het eigen lijke project. Bij Mook liggen grote voorraden Rijnzand. Dit is zeer schaars en onontbeer lijk voor de bouwnijver heid, die dit nodig heeft voor de productie van be ton en mortel. Nederland heeft deze grondstof haast Als we zo een jaar of niet meer en België be tten verder zjjn en er zou- schikt er in het geheel den lieden zijn die mjj niet niet over. welgezind zgn, laat hen Cijferaars hebben uitge- dan de verwensing: „loop rekend, dat de omzet van §p centrum, want hierdoor zullen over enkele jaren de pleziervaartuigen van de staat. afgegraven en er daardoor bovendien nog een cen trum voor watersport ont- naar de Mokerhei" uit spreken. Ik zal er een heerlijke tijd doormaken. Ik zal er kunnen wande len op die voorheen zo be ruchte Mokerhei, zeilen op dit project tweehonderd vijftig millioen gulden zal zijn. Niet alleen de ge meente Mook zal hiervan de vruchten plukken, maar ook de Nederlandse bin- de ruime meren, die daar nenscheepvaart, die hier dan inmiddels zullen zijn gegraven, en zwemmen in het modernste natuurbad waarover ons land dan zal beschikken. Gebruind zal ik in mijn werkkring terug keren en men zal de ver- ongeveer 30.000 vrachten vindt. Zelfs Rotterdam, dat voor dit zand en grint de aangewezen overslag haven is, zal er voordeel van hebben. De Neder landse deviezenpositie zal is voorkomen, dat de goederentrein op de stilstaande trein inreed. België schaft officiële dollarkoers af BRUSSEL. Met ingang van 30 November 1949 wordt de officiële koers van de Amerikaanse dollar, vastgesteld door de Nationale Bank van België afgeschaft. Deze valuta zal opnieuw door de beurs tc Brus sel worden genoteerd. Overeenkomstig de statuten van het Internationale Monetaire Fonds zal de koers van de Amerikaanse dollar te Brussel dagelijks mogen schommelen binnen de perken van ten hoogste 1 pel boven of beneden de officiële pariteit van de Bel;;»- sche franc tegenover deze valuta De huidige pariteit van 50 Belgi sche francs per Amerikaanse dol lar blijft ongewijzigd. De beschik kingen inzake de wisselcontróle ondergaan geen verandering. Steeds meer hekken van de dam in Duitsland FRANKFORT. De Amerikaan se Hoge Commissie in Duitsland heeft bekendgemaakt, dat in het vervolg voor het stichten van Duit se politieke partijen in de zóne geen vergunning meer is vereist van de Amerikaanse bezettings autoriteiten. Eniwetok zal laatste vernielingswapenen te verduren krijgen WASHINGTON. - Washington maakt officieel bekend dat de Ver enigde Staten voornemens zijn een nieuwe reeks proefnemingen met atoomwapenen op het Atol Eniwe tok in de Stille Oceaan uit te voe ren, Verliezen in Indonesië DEN HAAG. De Regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in In donesië zijn te betreuren: Koninklijke Landmacht: Gesneu veld 16 November 1949: korporaal G. Vermaas, uit Arnhem. Koninklijk Ned. Ind. Leger: 7 Ja nuari 1949: korpl. Inf. J. Wibalda, uit Leeuwarden. Gesneuveld 13 Maart 1949, na vermissing: res. kapt. P. Scheepers, uit 's-Graven- hage; 13 Juli 1949: mad. sld. inf. Askan; 30 October 1949: Jav. sld. Sipan; 3 November 1949: sld. W. Paath. Gezinshereniging even drastisch beperkt DEN HAAG. Von oHicicIO zijde wordt bekend gemaakt: In verband met berichten, als zou worden overwogen de gezins hereniging voorlopig stop te zetten, diene het volgende: Wegens dc moeilijke huisves tingssituatie te Batavia, die tijdelijk zal worden verzwaard door bijzon dere maatregelen in verband met de souverei n itcitsoverd racht, zal het noodzakelijk zijn de gezinsher eniging gedurende enige tijd sterk te beperken. Immers, Batavia speelt bij deze materie een over heersende rol, aangezien het over grote deel der gezinshereniging nu eenmaal over Batavia geleid moet worden. Nu in verband met de souvcreini tcitsoverdracht velen, die deel van de Indonesische regering zullen uit maken zich naar Batavia gaan ver plaatsen, en er voor hen accommo datie gevonden moet worden spreekt het vanzelf, dat dientengevolge de toch reeds zo ongunstige huisves tingssituatie te Batavia nog meer overbelast zal worden. Om die re den is bovengenoemde tijdelijke be perking onvermijdelijk. Het bovenstaande wil overigens niet zeggen dat in bijzondere geval len gezinshereniging voorlopig niet meer mogelijk zou zijn. Weer toenemende nind Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt met tij delijk enige regen, morgen later op de dag enkele verspreide op klaringen en matige tot krachti ge. in de kustprovincies tijde lijk harde of stormachtige zuid westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 1 Dec.: Zon op 3.25. onder 16.23; Maan" op 14.36, onder 3.51.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1