NECOBO Amersfoorts Raad zet EVC buiten georganiseerd overleg „SOESTERKWARTIER" - ATTENTIE! In „Het Rijk der Vrouw" valt veel te zien Noteert u even- Malan blijft van leer trekken teizen de V.N. M. J. GERRITSEN „DE MAGNEET" 2 Woensdae 30 November 194.9 Schriftelijke vragen zullen voortaan schriftelijk worden beantwoord Er is Dinsdagavond zo breedvoerig in Amersfoorts Raad over de verwijdering van de E.V.C. uit het Georganiseerd Overleg gesproken, dat, na de stemming over dit voorstel, de vergadering moest worden geschorst tot de volgende avond. Toen dit geschiedde was het omstreeks half twaalf. Het voor stel van B. en W. tot wijziging van' de verordening voor het georganiseerd overleg, vond zijn oorzaak in een publicatie door de Bond van Nederlands Overheidspersoneel (E.V.C.) van een vertrouwelijk stuk uit het G.O. Raad bekrachtigt verkoop grond voor bouw Morrisfabriek Door de beide leden van de CPN- fractie is tegen het voorstel stelling genomen. De heer K. ter Berg (CPN) deed dit rustig en zakelijk. Hij trok een vergelijk tussen de fouten in het verleden door het college in ver scheidene zaken gemaakt en de fout nu door de BNOP begaan. Is het col lege er zo zwaar voor gestraft als nu deze bond?, zo vroeg de heer Ter Burg zich af. De W. van Apeldoorn (CPN) greep, wat betreft de hou ding van college en raad ten aan zien van de EVC, in het verleden te rug. Toen reeds heerste bij leden van de Katholieke fractie de opvatting, dat samenwerking met de EVC in ge organiseerd overleg niet wenselijk is. Hij citeerde voorts een uitlating van een bestuurder van de Christelijke Vakbond in een brochure, waarin deze schreef, dat van samenwerking met de EVC geen sprake mocht zijn. Is er eigenlijk wel een fout gemaakt door de BNOP, zo meende de heer Van Apeldoorn. En is, zo vervolgde hij. door de heer Van Rossum, ver tegenwoordiger van de Uniebonden niet dezelfde fout begaan, toen hij in een vergadering mededelingen deed uit een vergadering van de kleine commissie van het G O.? Hij besloot zijn uitvoerig betoog, waarin hij be weerde. dat het college in een be paalde richting werd gedwongen door de Uniebonden, met de opsom ming van een aantal vragen, waarin hij o.m. een onderzoek wenste naar de uitlatingen van de heer Van Ros sum. SCHENDING De heer dr B. S. A. Al (Arb.) zeide dat het standpunt van de Partij van de Arbeid, nog altijd is. dat de EVC in het G.O kan worden opgenomen. Nu de BNOP zich niet gehouden heeft aan de regels van het spel. is samenwerking niet langer mogelijk. De heer Al legde er vooral de na druk op de schending van vertrou welijkheid en daar is dan ook de aanklacht op gebaseerd. De heer J. A. C. Alders (KVP), die tijdens het betoog van de heer Van Apeldoorn smalend „Vaderland?", had geroepen, sprak zijn spijt daar over uit en zeide, dat hij inderdaad eerbied had voor de offers, die com munisten individueel tijdens de be zetting voor ons vaderland hebben gebracht. Hij ging in op de aanval die de heer Van Apeldoorn tegen de Uniebonden had gericht Dit raadslid noemde de EVC een mantelorganisa tie van de CPN. Daarmede is samen-1 werking onmogelijk De tijden zijn veranderd. Dg bonafide vakbeweging komt op voor de belangen van de hele volksgemeenschap ook op eco nomisch gebied. Deze methode acht de EVC niet wenselijk en daarom alleen al, zo betoogde de heer Alders, sluit zij zich buiten elk overleg. De heer Th. van Oort (Arb.) was het met de meningen van de heren Al en Alders eens. Over de contro verse tussen EVC en Uniebonden wil de hij niet veel zeggen Daar zijn ook andere wegen voor. Tussen de Unie bonden is het ook niet altijd „koek en ei", was ongeveer zijn betoog, maar er is toch altijd een basis van vertrouwen bij de besprekingen die veelal tot het gewenste doel leiden. ERKENNING De voorzitter, burgemeester Molerv dijk. heeft in uitvoerig betoog, de za ken zuiver en redelijk gesteld. Hy noemde de bespreking die met de hoofdbestuursleden van de BNOP is gehouden. Daarin hebhen deze be stuurders toegegeven, dat door het optreden van de plaatselijke afde ling het college in een moeilijke po sitie is gebracht. De voorlichting van de BNOP is echter zo onwaarachtig geweest, dat er van samenwerking geen sprake meer kan zijn. Het spijt de voorzit ter dat het zo is gelopen. Er kwam nog een uitvoerig betoog van de heer Van Apeldoorn uit de bus. dat maar gedeeltelijk de aan dacht van de raad had De heer Ter Burg drong aan op het vinden van een tussenweg om toch nog overleg met de EVC mogelijk te maken. De heer Al kon de goede bedoelingen van de heer Ter Burg waarderen en verzocht het college in die richting iets te doen. De voorzitter zeide na drukkelijk dat de belangen van de werknemers zonder uitzondering vei lig zijn bij het college. Wij hebben voor grieven altijd een open oor. ook buiten de organisaties om. aldus de heer Molendijk. Het kwam ten slotte toch nog tot een stemming. De heer Van Apeldoorn verklaarde zich vier kant tegen en mevr. Van Bienema— Prop (VVD) was er blijkbaar zo van onder de indruk, dat zij hem getrouw volgde, De overige tegenstemmers waren de heren Ter Burg, Kok en De Feber (beiden VVD) en de heer Van Stek (CHU). INTERPELLATIERECHT Bij de behandeling van de ingeko men stukken, kwamen al de verzoe ken tot het stellen van vragen aan de Raad aan de orde. Dr Al vond, dat het gebruik van 't interpellatie-recht gaat devalueren De meeste vragen, zo meende hij. bepalen niet het be leid van het gemeentebestuur Dr Al stelde daarom voor op schriftelijke vragen ook schriftelijk te antwoor den. De voorzitter vond ook, dat men van het vragenrecht een spaarzaam gebruik moet maken. Hij achtte ook schriftelijke beantwoording de beste oplossing. De heren Ter Burg en Van Apeldoorn konden deze gang van zaken niet erg waarderen. Zij zijn al uit de commissies gestoten en op deze wijze wordt hun het werk nog meer onmogelijk gemaakt, aldus de opvatting van de CPN-fractie. Dc heer Al, deelde terloops mede. dat men een commissie ad hoe zal benoemen om een nieuw reglement van orde samen te stellen. De heer De Feber wenste toch zijn vragen over de riolering Grasheuvel behandeld te zien. De heren Ter Burg en Vis willen het recht voorbehou den om na schriftelijke beantwoor ding toch nog vragen in de Raad te stellen. Ten slotte gaat de Raad toch met het voorstel van schriftelijke beantwoording accoord. Een belangrijk besluit nam de Raad met de bekrachtiging van de verkoop van 20000 MJ grond aan het N.V. J. J. Molenaars Automobielbe drijf voor de vestiging van een Mor risfabriek aan de Eem. De CPN-frac tie stemde tegen, omdat zij de volg orde van behandeling anders had willen zien. n.l. niet voor, maar na de overige agendapunten. Voorts be krachtigde de Raad de verkoop van 2000 M3 grond met opstallen aan „Van Slootens glas- en verfindustrie c.v.". Over een kwestie het onderwijs betreffende was de Raad. even na de aanvang van de vergadering, on geveer een uur in geheime zitting bijeen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1141 Maar nog steeds beschikt Lupardi niet over voldoende arbeids krachten. Er moet zo veel werk worden ver zet in het binnenste der aarde, dat hij aan de pinguins en de gevan gen mannen niet genoeg heeft. Want vóór alles wil hij zijn werkterrein goed beveiligen tegen indringers In het Zuid-1 poolgebied kon hij daar- j voor over genoeg vo- i gels beschikken, maar hier moeten de vissen hem te hulp komen Hij neemt proeven met bruinvissen in een reus achtig aquarium en het gelukt hem ook voor deze dieren een frequentiegebied te vinden om hen te richten Ondertussen werkt Yoto aan een costuum voor enkele mannen, die ook on der water zullen moeten kunnen zwemmen. De gevangenen, die geheel onder de ban van de geleerde staan, laten zich gewillig in deze pak jes steken „Ziezo," grinnikt Lupardi, wanneer de eerste is aangekleed; „dit is onze eerste menselijke haaide haaiman. Kinderpolitie heeft werk te doen Toen de werkster van de Meis jesschool aan het Plantsoen zich Dinsdagavond omstreeks half tien in het schoolgebouw begaf, be merkte. zij tot haar grote schrik dat zij niet het enig levende we zen in de school was. In een der lokalen bevond zich een jongen, die door zijn ongewone doen de aandacht op zi?h vestigde. Zij nam dc jongen mee naar het politie bureau en daar bleek dat de veer tien-jarige van K., zich met een dertienjarig vriendje, ook een ze kere van Kin de school had be geven. Toen de werkster de school betrad, nam de tweede jongen de vlucht. Het staat vïijwel vast dat beide jongens zich schuldig heb ben gemaakt aan diefstal. De poli tie meent te doen te hebben met een tweetal jeugdige delinquenten, cic waarschijnlijk nog meer dief stallen op. hun naam hebben staan. Zij stelt een uitgebreid onderzoek GESTOLEN BIERTJES Op een dag in October j.l. kwam de 27-jarige wever J. H B. uit En schedé. die ziekenverlof had, naar de Keistad en zag daar in de Koning straat een vrachtwagen met flessen bier staan. Mogelijk wekte dit bij hem een grote dorst op, want hij pakte een kist van de wagen, bracht die naar het huis van de koopman J. D. W. en tesamen dronken de mannen de flessen leeg. De „nadorst" was echter minder prettig, want beiden moesten zich Dinsdag voor de Utrechtse Meervou dige Kamer verantwoorden, waar de wever 6 maanden gevangenisstraf te gen zich hoorde eisen. De koopman, die wegens heling was gedagvaard, hoorde 4 maanden met aftrek requi- reren. De Rechtbank zal 13 December a.s. vonnis wijzen. Soest Kleermakerspatroons vergaderden Het afdelingsbestuur van de Bond van Kleermakerspatroons in Neder land, de B.V.Korganiseerde Maan dagavond in Franks Hotel te Amers foort een contact-avond, welke vrij goed bezocht werd. Het inleidend woord werd gesproken door de heer J. Vaassen uit Hilversum, waarna de bondssecretaris, mr. M. Schouten uit Den Haag. de vergadering toe sprak en in een zeer klemmend be toog uiteen zette het belang van ie vrije vakorganisaties in verband met de k'omende P.B.O. en de ge volgen daarvan voor het bedrijfs leven, in het bijzonder voor de maatkleermakerij in Nederland. Spreker wekte de aanwezigen vooral op toe te treden als lid van een vrije vakorganisatie, bij voor keur de B.V.Kom te voorkomen dat beslissingen worden genomen welke in strijd zijn met die der maatkleermakerij. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd op ruime wijze gebruik gemaakt. Besloten werd, nu het contact ge legd was. meer bijeenkomsten en technische avonden te organiseren. AANRIJDING ZWAANSTRAAT BERECHT De Utrechtse Rechtbank wees Dinsdag vonnis in de zaak tegen me vrouw G. de RS. alhier en de chauffeur G. B te Nijkerk inzake de aanrijding in de Zwaanstraat, waar bij de groentenhandelaar G. B. v. N. werd aangereden en gewond. De rechtbank sprak mevr. de R. van het tenlaste gelegde vrij en ver oordeelde de chauffeur tot 20. boete subs. 10 dagen hechtenis. Geëist was resp. 150 of 3 maanden en 20 of 10 dagen hechtenis. GRAND THEATRE Geprolongeerd: ..Jeanne d'Arc", 14 Jr Zondag- 1 30. 4.45 en 8 uur. Overige dagen: 2 en 8 uur. CITY THEATER. „Abbott en Costello ontmoeten Frankenstein-.. 14 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2 30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m. Maandag: Eerste deel van de twee-weekse seriefilm- „Het Atoom- spook". 14 Jaar Vooraf: „De Poney- Expresse" Van Dinsdag t.m Don derdag: „Vliegende Tijgers". 14 laar. Zondag: 2. 4 15 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen: 2 30. 6 45 en 9 uur. 30 NOV.: Speeltuinvereniging „De Ri vierenwijk". Kinderoperette „Goud haantje en de troubadour". Amlcitia, 14 uur. 30 NOV. t.m. 6 DEC.: Middenstands- beurs „Het rijk der vrouw". Markt hal. 3 DEC.: Toonkunst, plano-recital mej. Jeanne de Leeuw, muziekschool Re- gentesselaan, 20 uur. 3 DEC.: Bouwarbeidersbond. feest avond met A tot Z-cabaret, Amlci tia, 19.30 uur. „Leusderkwartier" verloor Van de driedelige ontmoeting om de derde en vierde plaats voor het plaatselijk kampioenschap biljar ten voor vereniging in de libre- klasse, werd het eerste deel tussen „Leusderkwartier" en „Vergulde Wagen", gisteravond in café „Sport" aan de Leusderweg gehou den. Laatstgenoemde club behaalde een verdiende 4-2 overwinning. Interessant beloofde de partij tussen de twee grote rivalen C. Rijn en W. Japin te worden. De De „Leusderkwartier"-speler liep immers aanvankelijk uit en pas bij de vijftiende beurt was de stand weer gelijk. Daarna kreeg Japin het niet gemakkelijk, hij kreeg de ballen veelvuldig in moei lijke positie en miste enkele malen op een htfar na. Bi] de twintigste beurt stond hij op 78, terwijl de kampioen reeds 103 noteerde. Rijn behield zijn voorsprong en maakte de partij na 27 beurten uit. C. Rijn (150) 150 27 19 5.55 W. Japin (130; 88 27 14 3.25 Scheerder, de kampioen van de derde klasse, w?s aan zijn „stand" wel verplicht te winnen van de „Vergulde Wagen"-spcler v. Em- pelen. Dit geschiedde dan ook prompt na 34 beurten en het was de enige „Leusderkwartier"-over_ winning. H. Scheerder 115) 115 34 17 3.38 v. Empelen (115) 104 34 20 3.05 J. Groenenstein en F. Kurvers speelden een matige partij, die eerstgenoemde in zijn voordeel be sliste. J. Groenenstein (75) 75 43 6 1.74 F. Kurvers (75) 48 43 6 1.12 „Metropole" bijna kampioen Het zou al heel raar moeten lopen, als „Metropole" het plaat selijk verenigingskampioenschap biljarten in de libre-klasse nog zou ontgaan. Gisteravond werd in eigen home de andere finalist „Nieuwe Kei" een 6-2 nederlaag toegebracht. Alleen als „Nieuwe Kei" het tweede en laatste deel van de eindstrijd, dat hedenavond in café „Limburgia" zal worden afgewerkt, met 8-0 zou weten win nen, zou deze club zich kampioen mogen noemen. Doch deze moge lijkheid kan gevoegelijk naar het rijk der onwaarschijnlijkheden worden verwezen. De enige „Nieuwe Kei"-speler. die het tot een overwinning wist te brengen, was C. Christ, die zijn partij tegen Hassink royaal wist te winnen, hoewel laatstgenoemde 10 caramboles vóór had. De „Metro- pole"-speler wist in deze ontmoe ting alleen de hoogste serie 16 op zijn naam te brengen. C. Christ (105) 105 45 11 2.33 C. Hassink (95) 63 45 16 1.40 Ditmaal viel Haarmans „Nieuwe Kei" erg tegen. Zijn gcede vorm, die hij in de voorronden toonde, was absoluut zoek in zijn partij tegen E. Egelmeyer. Toen laatst genoemde 29 beurten de 115 vol had, stond Haarmans op 44! E. Egelmeyer (115) 115 29 12 3.96 G. Haarman (115) 44 29 7 1.52 H. Lambrechts „Metropole" won na een matige partij van J. v. Lent. H. Lambrechts (75) 75 39 11 1.92 J. v. Lent (75) 60 39 8 1.54 De kampioen vierde klasse, H. Dammers, bleef ook al beneden zijn kunnen. Na 32 beurten had hij pas 51 caramboles, toen zijn tegen stander A. Lam de 85 reeds vol had. A. Lam (85) 85 32 14 2.65 H. Dammers (85) 51 32 11 1.59 Ons dagelijks teveel Het aantal personen, dat de re gels van het verkeer negeerde, was Dinsdag weer aanzienlijk groot. Het waren drie fietsers, die de Kroontjesmolen in verboden rich ting bereden en een autobestuur der, die het inhaalverbod op de Bisschopsweg negeerde. Processen- verbaal werden ook uitgereikt aan dc vier jongens die de openbare weg als voetbalveld gebruikten; de twee wielrijders, die zich met een onverlichte fiets door het duister begaven; de wielrijder die de han den niet aan het stuur van zijn fiets had en de autobestuurder die zijn auto niet van een behoorlijke verlichting had voorzien. De laat ste kon de politie bovendien zijn rijbewijs niet tonen. AZ en PC won met 91 Het eerste herenzevental van A.Z. P.C. speelde Dinsdagavond in het Sportfondsenbad tegen „Aegir" uit Eindhoven en won met 91. Fiets gestolen Bij een perceel aan de Hogeweg werd een geparkeerde fiets gesto len. Burgerlijke stand 29 November Geboren: Maria Josepham, d v H W v Leijenhorst en E C Bovee. Willy, d v T A Ippel en A Moole- naar. Hendrik Peter, z v H Simons en P J v Gelder. Getrouwd: H Siertsema en C. Teerink. P J Koenders en C J Arink. P van Drie en B A Bunk. Overleden: Hendrikus Johannes van Velthuizen, 2 jaar. Hendrik Veenendaal 88 jr. wed. v A Haze laar. HIJ GING ER MET FIETS VANDOOR De fruithandelaar J. R alhier kreeg in September de 55-jarige koopman B. B. in zijn zaak, die hem verzocht even zijn transportfiets te mogen le nen om een kist fruit weg te bren gen. De handelaar stemde hierin toe, doch zowel man als fiets lrwamen niet terug: de koopman had het rij wiel voor 15 verkocht en was naar Hilversum vertrokken, waar hij het geld aan drank opmaakte. Dinsdag voor de Meervoudige Ka mer te Utrecht gedagvaard, hoorde B. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen Uitspraak volgt 13 December a.s. f'pusden NOG LIEFHEBBERS VOOR RATTENKRUIT? De belangstelling voor het van ge meentewege gratis ter beschikking gestelde rattenkruit voor een doel matige bestrijding van deze beesten, vond een dermate grote aftrek bij de inwoners van Leusden en Stouten- burg, dat men bij een vorige uitde ling tekort kwam. Thans kunnen de inwoners van Leusden en Stouten- burg op het gemeente-secretarie te Hamersveld weer rattenkruit afha len. die bij een vorige uitdeling niet hebben gehad. Deze afhaling kan ge schieden op Donderdag 1 December a.s. der namiddags van 2 tot 4 uur. RAADSVERGADERING Op Donderdag 1 December a.s. komt de Raad der gemeente Stou- tenburg des middags om 3 uur in openbare vergadering bijeen. SPSVZuilen 33 Dinsdagmiddag speelde SPSV te gen Zuilen voor de politie-competi- tie met 33 gelijk. Lezing voor bijenhouders Voor leden van de bijenvereni ging Soest en omstreken, hield de heer Tolk uit Hilversum een inte ressante' lezing over „Koninginne teelt." Spreker begon met er op te wijzen dat het niet zijn bedoeling was ingewikkelde Amerikaanse me thoden te bespreken, maar alleen die welke voor de imkers hier, van belang waren. Damuitslagen Voor de onderlinge competitie van de Soester damclub „De Vari ant", werden Maandagavond de volgende partijen gesneeld: S. ZwartJ. Alderding 02; R. DamenH. Terlouw 20; H. KraaijJ. Kentin 20; J. van KoesvëldA. L. Massop afgebr.; C. van EsS. Zwart 20; J. Kentin C. v. Es 11D. RadstokS. Zwart 2—0; H. Kraaij—H. Terlow 1—1; J. AlderdingJ. van Koesveld 02. (Ingez. Med.) metalen bouwdozen Benoeming Tot organist der Oude Ned. Herv. Kerk te Soest, is benoemd de heer M. W. Kooy te Haarlem. Beroepen In de vacature van Ds. H. v. d. Berg, is tot predikant van de Ger. Kerk te Soest beroepen, Ds. A. A. Leenhouts van Enschede. Aanrijding De heer G. W. J. Z. te Soester- berg, werd bij het oversteken van de rijksstraatweg voor zijn woning door een passerende auto aangere den. Hij werd met een rechterdij beenbreuk opgenomen. Op dokters advies moest het slachtoffer ogen blikkelijk naar ..De Lichtenberg" te Amersfoort worden overgebracht. Verplaatsing politiepost De politiepost te Soesterberg, zal met ingang van 1 December a.s. verplaatst worden van het perceel aan de Amersfoortsestraat naar Veldm. Montgomeryweg 86. PRETORIA. De bezorgdheid van de V.N. over de inheemse bevol king heeft een dergelijk dwaze hoogte bereikt, dat de regering van Zuid- Afrika nog eens genoopt zal zijn de inheemsen tegen hun V.N-bescher- ming in bescherming te nemen, aldus Malan, de Zuidafrikaanse premier. „De V.N. beweren zeer veel zorg te hebben voor de belangen van de niet-blanken in Zuid-West-Afru ka. Maar dit heeft dergelijke vor men aangenomen, dat de organisa tie der V.N. zelfs plechtig verklaart in beginsel gekant te zijn tegen het stelsel van aparte wijken voor niet-blanken in de steden. Iedere blanke, die er ervaring van heeft, weet, wat het betekent, wanneer niet-blanken en inheemsen in een wijk samenwonen, maar „ieder denkend mens in Zuid-Afrika. zelfs de felste negerophiel, om niet te spreken van de betrokken niet. blanken, zien de betekenis en ge volgen van het openstellen Tan het gebied van kleurlinggroepen als de Rehoboths en de Ovambos voor blanken." De Trustschapscommissie van de V.N. heeft een resolutie aanvaard, volgens welke de juridische aspec ten van de kwestie van Zuidwest- Afrika aan het Internationaal Ge rechtshof te Dén Haag zullen wor den voorgelegd. 'Ingez. Med.) Komt U een dezer dagen ook even onze geheel vernieuwde zaak bezoeken. Het bespaart U tijd en moeite. U vindt in onze speciaal ingerichte speelgoedafdeling een uitgebreide sortering, w.o. cellu loid poppen vanaf 1.tot 14.75; mechanisch import speel goed, w.o. heen en weer tremen 4.50, zweefmolen, vliegtuig- caroussels enz. enz. Kortom, wat U ook zoekt. „De Magneet" heeft het. Ook in luxe eri nuttige huishoudelijke geschenken zult U zeker slagen. A.s. DONDERDAG. VRIJDAG en ZATERDAG is de zaak tot 's avonds 9 uur geopend. OUDE SOESTERWEG TELEFOON 3797 Beurs in Markthal biedt bezoekers verscheidenheid aan artikelen Wie wel eens een bezoek aan de Utrechtse Jaarbeurs heeft gebracht, zal zich deze weck in de Markthal op bekend terrein wanen Men ziet er de zelfde verzorgde stands en het publiek wordt er met dezelfde gastvrijheid ontvangen als men op de Jaarbeurs gewend Is. Tóch is er een verschil tussen de Jaarbeurs en de beurs ..Het RUk der Vrouw", die tot en met 5 December In de Markthal wordt gehouden. Immers, de Jaarbeurs legt een zakelük contact tussen de fabrikant en de winkelier. De beurs „Het Rijk der Vrouw" daarentegen mist in zekere zin het zakelijke karakter en kenmerkt zich door het ongedwongen contact tussen winkelier en klant. byouterién en steenkolen: huishou delijke artikelen en schoonheids middelen; rookartikelen en stof- Amersfoortse stands trekken aandacht Er is Maandag en Dinsdag in de voormalige eierhal hard gewerkt, om het interieur om te toveren in een miniatuur beurs. Maandagmor gen waren het nog de konijnen-, auiven- en kippenhokken van de Kleinveetentoonstelling. die de Markthal een ietwat rommelig aan zien gaven, de middag van dezelfde dag was men reeds in koortsachtig tempo bezig met de bouw van de beurs „Het Rijk der Vrouw". De beurs is het aanzien ten volle waard. Het mag een prestatie helen, hoe men in korte tijd kans heeft gezien in de „kale" Markthal sfeer te brengen. De entrée is bijzonder fraai en wanneer men zich door de nauwe „winkelstraatjes" begeeft, beseft men pas met wat een zorg enkele etmalen achtereen nijvere handen doende zijn geweest om de Markthal te maken tot wat het thans is. Er is veel te zien! Onge veer dertig, stuk voor stuk uitste kend verzorgde stands, bieden de bezoekers een rijke verscheidenheid aan artikelen, die men zich even tueel kan aanschaffen. Men riet er zuigers; zeepproducten en marga rine, ja, te veel om op te noemen. Er zijn ook aantrekkelijke stands, waar men zich een kopje bouillon, een lekker koekje of een ouder wetse stroopwafel kan doen sma ken. Voorts heeft het Rode Kruis een zeer fraaie stand ingericht, waarin aan de hand van foto's en ander statistisch materiaal voor lichting wordt gegeven van het heil zame werk dat door deze instelling wordt verricht. De Gelderse Blin den Industrie uit Arnhem laat in een stand enige blinden aanschou welijk werk verrichten, er worden adviezen gegeven door de bedrijfs groep Levensverzekering en de Centrale Voedingsraad uit Den Haag, terwijl een acoustisch advies bureau op haar terrein het publiek van voorlichting dient. Ook de snufjes ontbreken niet en deze zullen vooral wel de aandacht van de vrouwen genie.cn. Het to neel van de Markthal is het ver koop-terrein van een bontjassen- firma geworden, die vier maal per dag een bontmodeshow geeft. Ook de Amersfoortse middenstanders :ijn op de beurs vertegenwoordigd en op de stands van hen vestigen wij de bijzondere aandacht van de bezoekers. De dorstige bezoekers kunnen tenslotte terecht in een smaakvol ingerichte koffiekamer. CABARET Daar kan men vier maal per dag genieten van een cabaret-program ma, dat door de artisten Rodi Roe- ters, Beppie Muray en de pianist Han Beuker wordt verzorgd. Dinsdagmiddag werd de beurs „Het Rijk der Vrouw" met een kor te plechtigheid geopend. Een der organisatoren, de heer A. F. J. Sie- genaar uit Den Haag, gaf een uit eenzetting van de totstandkoming van de naam „Het Rijk der Vrouw". In een viertal plaatsen van ons land is reeds een dergelijke beurs gehouden. Voor in Amersfoort „Het Rijk der Vrouw" kon worden ge opend, moesten vele moeilijkheden worden overwonnen. De weifelach tige houding van enkelen was hier van een gevolg. De heer Siegenaar betreurde deze gang van zaken, aangezien het slechts de oedoeling van het beursbestuur is, eendrach tig met de middenstanders samen te werken om zodoende het publiek van voorlichting te kunnen dienen. Spreker was van mening, dat de beurs in de Markthal een resultaat was van dit eendrachtig samen werken. Tenslotte dankte de heer Siegenaar voor de medewerking, die m ruime mate werd ondervonden. Mevr. E van Dam uit Den Haag verheugde zich als huisvrouw en medewerkster van een bekend vrouwenblad de beurs officieel te mogen openen. Zij sprak loffelijke woorden over de keurige inrichting van de stands en verklaarde ten slotte de beurs voor geopend, nadat zij de wens had uitgesproken dat velen haar zouden mogen bezoeken. De genodigden maakten na de officiële opening een rondgang langs de stands. De beurs mocht zich Dinsdag reeds in een bevredi gende belangstelling verheugen. L. Grooters ontmoet sympathie „Bestaansrecht voor alle gebrekkigen" De Hilversum:.;: violist, Louis Grooters, die het plan heeft op Kerstavond in hongerstaking te gaa*\ om de regering te dwingen de bestaanszekerheid der gebrekki gen wettelijk te garanderen, heeft van het hoofdbestuur van de Alg. Nrd. Ned. Invalidenbond de vol- ge.ide brief ontvangen: Aan de secretaris van de vereni ging REV AG(Recht voor alle gebrekkigen). Groningen, 24-11-49 WelEd. Geb. Heer, De Alg. Nrd. Ned. Invalider.bond haast zich adhesie te betuigen aan Uw streven, om nog dit jaar een wet van kracht te doen worden, waarbij alle gebrekkigen bestaans recht zal worden gegarandeerd. Ook Uw persoonlijke geste heeft onze volle sympathie. Al onze goede wensen voor dit prachtige doel. Namens het hoofdbestuur (volgt ondertekening) Doodstraf geëist tegen H. Rouwendaal AMSTERDAM. De procureur fiscaal bij het Amsterdams Bijzon der Gerechtshof, mr. J. C. Louet Feisser. heeft de doodstraf geeist tegen de 52-jarige Amsterdamse koopman H Rouwendaal. die tij dens de bezetting spionnagewerk- zaamheden heeft verricht voor de Duitse Abwehrstelle Niederlande en daarbij vooral talrijke geallieer de piloten in handen van de vijand heeft gespeeld. Uit verklaringen van de getuige W. F. Brave bleek bij de behande ling van de zaak. dat door toedoen van verdachte de gehele piloten- actie van de illegale groep Galestin mislukt is en de meeste leden van deze organisatie om het leven zijn gekomen. In zijn requisitoir zei de procu reur-fiscaal. dat verdachte, die o.a. zijn eigen vrouw liet arresteren, enorm leed heeft gebracht over mensen, die zich hebben ingezet voor de goede zaak. Bij de behan deling van de zaak was rekening gehouden met verdachtes slechte gezondheidstoestand. Deze mocht echter geen rol spelen bij het be palen van de strafmaat. Landbouw in Israel bloeit TEL AVIV. Sedert de oprich ting van de staat Israel zijn 50.000 nieuwe immigranten opgenomen in het landbouwproces. Op de dag van de proclamatie van de staat Israel waren er 350 landbouwondernemin gen; sedert die datum zijn er 130 nieuwe opgericht. 40 van deze on dernemingen zijn opgericht door de vereniging van kleingrondbezitt->rs Moshvei Ovdim, 25 door de Kib butz Meuchad, 19 door de Kibbutz Artzi, 19 door de Mizrachi-arbei- ders en 10 door de Hever Hakvut- zot. Twee Zwaluwen wedstrijden DEN HAAG. Op Maandag 26 December (Tweede Kerstdag) wordt in het Feijenoordstadion te Rotterdam een wedstrijd gespeeld tussen het Rotterdams elftal en een ploeg van de Zwaluwen. Het ligt in de bedoeling om op Zondag 1 Januari te Amsterdam een ontmoeting te organiseren tus sen het Amsterdams elftal en een team van de Zwaluwen. DEN BOSCH. Het historische monument, dat in Brabants hoofd stad het „kruithuis" wordt ge noemd, zal voor een deel bestemd worden als onderkomen voor het Brabants Orkest. De linkervleugel zal bestemd worden voor repetitie lokaal. en de cursus voor kerke lijke architectuur zal onderdak vinden in de rechtervleugel. De Bossche raad voteerde ƒ40.000 voor het in gereedheid brengen van een en ander. Opnieuw Doorenbosch tegen Quentemeyer AMSTERDAM. Het programma van de bokswedstrijden, die op 15 December in theater Carré worden gehouden, ziet er als volgt uit: Om het halfzwaargewichtkam- pioenschap van Nederland der pro fessionals komen d? kampioen Pierre Doorenbosch en Willy Quentemeyer in de ring. Zoals men weet werd Wily Quentemeyer in het titelge vecht tegen Doorenbosch van het voorjear in de tweede ronde gedis- qualifiseerd wegens het toebrengen van een kopstoot. De manager van Quentemeyer diende een protest in. De protestcommissie bepaalde dat Doorenbosch zijn behield, maar dat beide boksers elkaar andermaal moesten ontmoeten om de titel. Voorts komt de weltergewicht Harry Bos uit tegen de Marokkaanse weiter Mohammed Ben Alim. De Amsterdammer Willy Schagen krijgt als tegenstander de Rotterdammer Graafland. De volgende drie amateur-partijen voltooien het programma: revanche van het kampioenschap zwaarge wicht: De Jager (Groningen)Gerard de Vries (Amsterdam); lichtgewicht: Hogenband (Den Haag)Moos Lin nenman (Amsterdam); middenge wicht: Pijtak (Den Haag)—Pastor (Amsterdam). Luc van Dam wil winnaar StockMitre uitdagen PARIJS. Luc van Dam is van plan de winnaar van het gevecht tussen de Europese middengewicht- kampioen de Italiaan Tibeno Mitri en de Fransman Jean Stock uit te dagen. Zoals bekend is, heeft deze wedstrijd om de Europese midden gewicht titel 12 December, waar schijnlijk te Parijs, plaats. IN DE SYNAGOGE TE OSLO werd een rouw-plechtigheid ge houden ter nagedachtenis aan degenendie met de tragische vliegramp verleden week om het leven kwamen. Tijdens de rouw dienst.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2