DAGBLAD VOOR AMERSFOORT i* f V Wij consumeren te groot deel van nationaal product r Russen versterken hun oorlogsvloot I Jarige Churchill luncht met Deens koningspaar Europa's veiligheid in de maak Japon van Margaret Rose moest veranderd worden Er blijft te weinig over voor investering, zegt minister r~ Enquete Commissie gereed met financiële ontleding 9e Jaargang, no. 282 Donderdas* 1 December 1949 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. gaafc Rotterdamscbe Bank Pos tb os "3 Abonnements» •:j 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER. Noorse Kerstboom in New Yorks centrum leder jaar wordt in Rockefel ler Center in New York een reusachtige kerstboom opgericht. Ditmaal heeft de uit Noorwegen geïmporteerde woudreus een lengte van pl.m. 25 m. Hij is van top tot teen bespoten met een vuurvaste witte verf. Op 9 December hoopt men gereed te zijn met de versiering. Meer dan vijfhonderd plastic bollen wor den als decoratie in zijn takken aangebracht. Voorts zullen er 7500 lampjes in de boom bran den, waarvoor zeven mijl elec- trisch draad wordt verwerkt. DEN HAAG. Wy zijn er nog lang niet, betoogde gister avond minister Van den Brink in de Tweede Kamer. Wij gaan in de goede richting, maar van het nationale product consu meren wij nog een te groot gedeelte. In 1947 bedroeg dat 98% in 1948 92% en in 1949 88%. Dit betekent, dat er in deze jaren voor uitbreiding en verbetering van de ondernemingen resp. 2, 8 en 12% overbleef. Dat er niettemin in deze jaren resp. 16, 16 en 17is geïnvesteerd, is mogelijk geworden door buitenlandse hulp en door leningen. Gezonde economische grondslag nodig bestaat nog een duidelijk verschil van mening. De P v. d. A.. bij monde van de heer van Lienden. wenst na tionalisatie, maar de KVP wil daar van niets weten en staat sterk, om dat het gunstig getij voor nationali satie der mijnen, dat vlak na de be vrijding bestond, verlopen is. (Van onze parlementaire redacteur) Doch voor het verkrijgen van een goed geoutilleerd industrieel appa raat zijn deze investeringen nog te gering en met het oog op het ver dwijnen van de Marshall-hulp zal dus het verbruik van het nationale product sterk moeten worden be perkt. De minister heeft nog eens herin nerd aan zijn rede bij de behande ling van het wetsontwerp Publiek rechtelijke Bedrijfs-organisatie. waar in hij heeft ontkend, dat hij een li berale koers vaart. Weliswaar moe ten de ondernemers de mogelijkheid hebben om hun taak juist te ver richten, maar het beleid van de re gering mag niet uitsluitend econo misch gericht zijn. Vergeten mag echter niet worden dat voor de op lossing van sociale problemen een ge zonde economische grondslag nood- Nee tochHeus! Wij groeien naar Stenotaai toe. Wie uwer en onzer! weet precies wat Unesco, Shaef, Fïbenel, Unrra, Amgot, Cralog, Crowgas, Fao, leao, Itu, Ito en Who betekenen? En wat de Swunion zal zijn? In 1944: leende Amerika Rus land ijsbrekers. In '46 vroeg Amerika ze terug. Kom ze maar halen", antwoordt Mos kou 3 jaar later, „ze zitten er gens in het ijs vast!" Needat is niet vlot Churchill, 75 jaaris 12 maal aan wisse dood ontsnapt heeft adelstandverheffing ge weigerd net als Kousenband- orde en was als kind ziekelijk Huwelijksaankondigingen, bruidsboeketten, auto's, cor sages, ja zelfs trouwfoto's en bruiloftsmaal zullen voortaan in Tsjechoslowakije van staats wege verzorgd worden. Wat blijft er dan nog voor de jon ge paren zelf over? Amerikaanse neger-trompet tist blies 100 uur achtereen op zijn instrument. Heinz Ku- bitzky in Berlijn vindt dat maar een peuleschilletje en zal wel eens even een aanval doen op dat record. Maar zijn uiterlijk mag daar niet onder lijden. En dus gaat Heinz blazend onder 't mes. K.. 20.000 ton. Op de Neptun-werven in Rostock zullen Russische oorlogs schepen gerepareerd en gemoderni seerd worden. Reeds geschiedde dat daar met de kruiser Komintern en de mijnenlegger Martin. BERLIJN. De Russen z^n koortsachtig bezig langs de Duitse Oost zeekust de zeehavens in Russische marinebases te veranderen, waarbU zjj de voormalige Duitse werven gebruiken om Russische oorlogsschepen te bouwen. Sinds de Russische scheepswer ven de toenemende vraag naar oor- logs- en koopvaardijschepen niet kunnen verwerken, heeft de Rus sische admiraliteit opdracht gege ven alle Duitse werven aan de Oost zee met de grootste spoed te her- bouwen. Verder komen er Russische marl- nevlicgvelden langs de hele kust van Mecklenburg. Duitse werven produ ceren reeds Russische torpedoboot- jagers van de Narvikklasse, onder zeeërs en torpedoboten. Het schiereiland Wustrow in Mecklenburg is een Russische ma rinebasis van grote sterkte gewor den, ten gebruike van kleine vloot- eenheden. De werven In Wismar en Warne- muende zijn ingeschakeld in het bouwprogramma van de Sowjet- vloot. De havens van Rostock, War- nemuende, Wismar en Stralsund worden vergroot. Men werkt er dag en nacht aan, om ze toegankelijk te maken voor schepen van meer dan zakelijk is. Daarom moet men zijn idealen in overeenstemming brengen met de realiteit. Met de heer Nederhorst bleek de minister van mening dat in ons klei ne land geen stabiliteit is te berei ken door middel van een uitsluitend nationale oplossing. Gelukkig is de nodige internationale samenwerking groeiende. De samenwerking in Pa rijs heeft geleid tot vrijmaking van 50% van de handel In het komende jaar zal zich dit proces nog verder uitbreiden. Al juicht het bedrijfsle ven deze gang van zaken niet onver deeld toe, toch zal de regering een politiek moeten volgen, welke voor het gehele land het voordeligst is. Met nadruk wees de minister er op. dat West-Duitsland niet buiten de Europese samenwerking gelaten kan worden. Hij gaf de heer Nederhorst ook toe, dat met investeringen in de publieke sector niet te royaal moest worden omgesprongen. Het is beter om met verbetering van stationsgebouwen de heer Nederhorst had speciaal het HS-station in Den Haag genoemd te wachten tot de tijd. dat verrui ming van werkgelegenheid noodza kelijk is Of er door de overheid op de con sumptie bespaard kan worden, moet aldus de bewindsman, aan het initia tief der onderscheiden ministers worden overgelaten. Al kreeg de heer Nederhorst, die de overheid het voorbeeld wilde doen geven bij de beperking van het verbruik, hierin niet zijn zin, de wolken van een te genstelling tussen KVP en P. v. d. A. op het gebied van het economisch beleid der regering blijken tamelijk wel te zijn weggetrokken Alleen wat het mijnbedrijf betreft H. M. Koningin Juliana is voornemens dc gala voorstelling in de Stadsschouwburg te Amsterdam ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Toneelschool op Za terdagavond a s. bij te wonen. Het publiek wordt verzocht vóór kwart voor negen in de zaal aanwezig te zijn. De f 15.000.- er uit DEN HAAG. In de 508ste staatsloterij vijfde klasse. 8ste lUst is dc t 15.000 gevallen op nr. 9o94. LONDEN. De mogelijkheid van een bezoek van Winston Churchill I aan Denexparken is informeel besproken, toen hg gisteren het noenmaal gebruikte met koning Frederlk en koningin Ingrid van Deneraarken op de Deense ambassade te Londen. Het Deense koningspaar bood gisteren Churchill een verjaar- dagslunch aan in de Deense am bassade in Londen. De foto toont van links naar rechts: de jarige Churchill, koningin Ingrid van Denemarken, dc Britse premier Clement Attlee en koning Fredc- rik van Denemarken. Veel Londcnaars wachtten buiten de ambassade om de komst gade te slaan van de gasten o.w. pVemicr Attlee voor het noenmaal, dat door graaf Reventlow, de Deense ambassadeur werd gegeven. Churchill vierde zijn 75ste ver jaardag en werd door de Deense koning en koningin gefeliciteerd. Na het noenmaal begaf het gezel schap zich naar dc vertrekken van de ambassadeur voor het voeren van informele besprekingen. Tijdens de lunch werden twee korte toe spraken gehouden, waarbtf de Deen se koning en Churchill een toast op elkaar uitbrachten. Terwijl de gasten opstonden, zei- de Churchill terzijde: „En natuur lijk zullen we niet meer boos denken aan koning Alfred". (Koning Alfred was een Engelse koning uit de ne gende eeuw, die de strijd aanbond tegen Deense invallers). Toen Churchill bij het verlaten van de ambassade weer op het bor des verscheen, werd h\j toegejuicht door de menigte, waaronder zich ook vele in Londen wonende Denen bevonden. De oude staatsman lach te en gaf het bekende V-teken. Na deze lunch is Churchill in het Lagerhuis door Attlee hartelijk toe gesproken. Churchill antwoordde: „Hoe veel groter zijn al die gevoelens, die ons verenigen dan de overigens be langrijke kwesties, welke dikwijls zowel in het lagerhuis als daarbui ten aanleiding geven tot twistge sprek Instructie-Bataljon opgeheven (Eigen bericht) DEN HAAG. Met ingang van vandaag heeft de minister van oor log het Instructie Bataljon voor Indonesië, onderdeel van het Ko ninklijk Nederlands-Indonesisch le ger in Nederland, opgeheven. Ook de bij dit bataljon ingedeelde de monstratie-compagnie voor de In dische gevechtsopleiding is opge heven. Nederlands elfta* tegen de Denen DEN HAAG. Het Nederlands elftal, dat Zondag 11 December a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen Denemarken speelt, is als volgt samengesteld: doel: Kraak (Stormvogels)achter. Everse (Nep- tunus) en Van der Sluis (BW); midden: Van Schündel (SW). Ter- louw (Sparta) en De Vroet (FeU- enoord), aanvoerder; voor: Lenstra (Heerenveen), Schaap (Gooi), Roo- zenburg (Sneek), Timmermans (AD O) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Schgve- naar (EDO), Stoffelen (Ajax) en Van der Tuyn (HDVS). Twee candidaten hoge commissariaat DEN HAAG. Voor het ver trek van de ministers Van Schaik en Stikker naar Indonesië heeft de ministerraad zich uitvoerig bezig gehouden met de benoeming van de eerste hoge commissaris xn In donesië. Wij vernemen thans dat de regering besloten heeft de Da- men van twee personen, beiden ambtelijke figuren, aan het comi té tot voorbereiding van de souve- reiniteitsoverneming, het comité- Rum voor te leggen. Uit het con tact, dat minister Stikker tijdens zijn reis naar Indonesië heeft op genomen met oud-minister De Booy, hoofd van de Nederlandse missie in Duitsland, die op dit ogenblik met vacantie in Pakistan vertoeft, is duidelijk geworden, dat de heer De Booy een der twee can didaten voor deze functie is. De andere is een hoge ambtenaar van buitenlandse zaken. r' Nieuw Zeeland om; Labour verslagen WELLINGTON. Nieuw Zeeland. Aan veertien jaar Labourbewind is een einde gekomen. De Labour- partij moet toegeven, dat zü bU dc verkiezingen van gisteren een ne derlaag heeft geleden; zij heeft vier zetels verloren aan dc natio nalistische partij. Dit heeft een wijziging gebracht in de situatie in het Huis van Af gevaardigden, dat voor de Kamer ontbinding bestond uit 42 Labour- leden en 38 nationalisten. De nationalistische partij, die 18 jaar geleden werd opgericht, pro pageert de vrije onderneming en staat afwijzend tegen het staats socialisme; zij ondersteunt de or ganisatie der Verenigde Volken maar voelt zich egelijkertijd sterk verbonden met iet Britse Gemene best. Sydney Holland, de leider der nationalisten die vermoedelijk de nieuwe minister-president van Nieuw Zeeland zal zijn, is zelf ook met een grote meerderheid in het parlement teruggekeerd. (De stand 42 _,abour, 38 Conser vatieven is sind^ gisteren 46 Con servatieven, 42 Labour). Biljetten van 7 Mei 1945 worden ingetrokken AMSTERDAM. Hebt O noc oude „tientjes" of oude „honderd jes" uit Mei 1945? Kijk uw Slnter- klaasportemonnale goed na, want u kunt niet weten; het zijn de leeu- wcnbiljcttcn met dc fiere spreuk „die tyrannic verdrijven, die mU mijn hart doorwondt" De Nederlandschc Bank maakt bekend: „Overeenkomstig artikel 14 van de Bankwet 1948 roept de Neder- landsche Bank N. V. krachtens machtiging, haar verleend bij Ko ninklijk Besluit van 25 October 1949. nr. 18, mits dezen de houders der door haar in omloop gebrachte bankbiljetten van 10 en 100, model 1945, waarvan de uitgifte aangekondigd en een uitvoerige be schrijving gegeven werd in de Ne derlandse Staatscourant van 26 September 1945, nr. 76 op, om deze biljetten voor 1 Juni 1950 ter ver wisseling aan te bieden bij haar hoofdbank, haar bijbank te Rotter dam, haar agentschappen of haar correspondentschappen. Bovenbedoelde bankbiljetten zijn alle gedateerd 7 Mei 1945. Op het biljet van 10 is aan de voorzijde de Nederlandse Leeuw afgebeeld, omgeven door de dichtregels: „Die tyrannie verdrijven die mij mijn hart doorwondt" Het biljet van 100 is niet van een afbeelding voorzien, doch is kenbaar aan een bruine rechtopstaande band in het midden der voorzijde en een groene rechtopstaande band aan de achter zijde." Noorse commissie: Heuvel staat niet op kaart van Dakota OSLO. De Noorse commissie die een onderzoek instelt naar het ongeluk met de dakota van de Aero- Holland in de omgeving van Oslo, is thans in het bezit van de kaart er» het logboek van het verongelukte toestel en bevestigt het rapport van Aero-Holland, dat de hoogste heuvel, die op de plaats van 't ongeluk staat aangegeven, een hoogte van 164 me ter is, ofschoon het vliegtuig tegen een heuvel van 350 meter gevlogen is. De gebruikte kaart is een topogra fische verkenningskaart, die tijdens de oorlog in Engeland werd vervaar digd. De heuvels zijn daarop niet al tijd juist aangegevc-n. Het Noorse mi nisterie van luchtvaart heeft echter een tot in bijzonderheden uitgewerk te kaart uitgegeven met instructies voor het vliegen bij nadering van een luchthaven. Volgens deze instructies dient de minimum hoogte voor het vliegen op instrumenten bij nadering van een luchthaven 710 meter te zijn, terwijl 395 meter wordt opgegeven als de minimum hoogte in hel gebied waar het vliegtuig is neergestort. De juffrouw van de vestiaire in het Franse ministerie van Mari ne, zag zich omringd door deze schone collectie van internationa le militaire hoofddeksels, toen de stafchefs van de twaalf landen van het Atlantische Pact elkaar in de Franse hoofdstad ontmoet ten voor de opstelling van een Westers defensieplan. De Engelse prinses Margaret Rose is in een slecht humeur, omdat haar moeder zich be moeid heeft met een ge durfde nieuwe Parijse jurk van de prinses en opdracht heeft gegeven de hals hoger te maken. Margaret bestelde de japon bij Christian Dior te Parijs, zonder konin gin Elisabeth daarover in te lichten. Toen de prinses in de' nieuwe jurk voor de eerste maal tijdens een dinertje onder de ogen van de koningin kwam, was die ten zeerste ont daan en stuurde haar dochter meteen naar de koninklijke kleermake rij om de jurk te laten veranderen. Een „zegsman van de kleermakerij" vertelt: Het was maar goed dat wij de hals optrokken. Het was een heel mooie jurk, en het was geen gemakkelijke taak een creatie van Dior zomaar ineens te moeten ver anderen." Intussen wordt Lon den overstroomd met foto's van de japon. Margaret, die gewoon lijk met haar moeder overlegt vóór zij een nieuwe jurk bestelt, had ditmaal een hofdame overgehaald de Dior- creatie per brief te be stellen. Toen de platen van drie uitgezochte jurken per post op Buckingham arriveerden, trokken de prinses en haar hofda me zich terug en de prinses, die eens gezegd heeft dat haar enige am bitie was de best gekle de vrouw ter wereld te zijn, koos een Dior van witte tule. In de crino line werd achttien meter tule verwerkt en de ceintuur werd vervaar digd van vier en halve meter witte satijn. Toen een verkoopster van Dior naar Londen vloog met de jurk ont ving Margaret haar in haar eigen kamer. Even later trippelde de prin ses als een volslagen mannequin voor haar spiegel heen en weer en zij jubelde, dat zij opge togen was over haar nieuwe aanwinst, de eerste Franse jurk die door een lid van de Britse koninklijke fa milie in lange tijd in Parijs besteld is. Zij verzocht de jurk te mogen houden bene vens de twee platen van de andere jurken die Dior haar had gezonden. Scheepvaartbeleid opgehelderd (Eigen bericht) DEN HAAG. Over ongeveer twee weken zal het derde deel van het verslag van de parlementaire enquête commissie verschijnen, het verslag over het financieel en eco nomisch beleid van de Londcnse re gering. Zeven van de 24 hoofdstuk ken in dit boekwerk, dat 1600 pagi na's in beslag neemt, zijn gewijd aan het optreden van de Nederland se koopvaardijvloot in het gealli eerde verband. De soms fel aange vochten beslissingen van de Lon dcnse regering met betrekking tot Iets kouder Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt met en kele verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Langs de Waddeneilanden aanvanke lijk nog vrij krachtige, overi gens matige tot zwakke wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Iets kouder met in het zuidoosten van het land op enkele plaatsen in de nacht en vroege ochtend temperaturen even onder het vriespunt, en hier en daar mist. 2 Dec Zon op 8.26. onder 16.32; Maan op 14.48, onder 5.03. de inschakeling van onze vloot by de zeetransporten worden door vele verhoren in een duidelijk daglicht gesteld. Voorts wordt de politiek van de aankoopcommissies die vooral in Noord- en Zuid-Amerika hun werk zaamheden verrichten, zeer tot mis noegen van velen in Nederland na de oorlog, uitvoerig behandeld. Tevens heeft dc commissie zich in dit verslag bezig gehouden met het algemeen financieel beleid, waartoe het onderzoek zich ook uitstrekte naar de faits en gestes van het mili tair gezag. Ook de geldsanering is niet vergeten. Jammer slechts dat de prijs van dit deel nog een rijksdaalder hoger is geworden dan die der vorige uit gaven. Van morgen t'm Oudejaar: op 384 Alg. Vz pond koffie DEN HAAG. 30 Nov. Bon 384 Algemeen van dc voedingsmlddc- lcnkaart 909 is aangewezen voor 't kopen van 250 gram koffie. Deze verstrekking geldt voor een tijdvak van acht weken. Dc eerstvolgende bonaanwijzing zal eerst per 26 Ja nuari 1950 geschieden. De geldigheidsduur van bon 384 Algemeen is voor het kopen bij de winkelier op vier weken gesteld (31 December de laatste dag). De vereenvoudiging van de uit voering van de koffie-distributie maakt het niet meer mogelijk on derscheid in de leeftijdsgroepen te maken, zodat thans alle groepen in deze distributie delen. Hiertegen over staat dat het evenmin moge lijk is nieuwe bonkaarten of bon nen uit te reiken voor nieuwgebo renen. of voor bepaalde familie feesten en dergelijke extra bonnen ter beschikking te stellen. De rant- soenwaarde van de in omloop zijn de rantsoenbonnen „H 16" en ,,BD een rantsoen" blijft onveranderd 125 gram koffie per bon. Dif is Leontine Bohl, in de Fran se onderwereld beter bekend als „Arlette". Zij is de chef van een bende, die juwelen ter waarde van meer dan 50 millioen francs heeft gestolen. Zonder schaamte gevoel schijnt zij echter niet te zijnwant toen zij het Parijse hoofdbureau van politie werd binnengebracht en daar een ge hele batterij fototoestellen op zich gericht zag, bond zij snel 'n doek voor haar gezicht. Columbia verlaat het pad der democratie BOGOTA. Volgens de laatste officiële telling in 608 van de 823 gemeenten is bij de presidentsver kiezingen in Columbia een totaal van 846.248 stemmen uitgebracht Er was slechts een candidaat: de conservatief Laureano Gomez, zodat al deze stemmen blijkbaar voor hem zijn. Gomez kreeg het rijk alleen, voordat de liberaal-conser Lie-ve candidaat Roberto Echandia zich teruggetrokken en zijn partij opge dragen had de verkiezingen te boy cotten. In bet zoeklicht Bonn strijkt hand over hart voor ellende-mars BONN. Vier mannen met één been, 16 vrouwen en 15 kinderen, zijn in drie weken van Uelzen waar zij in een vluchtelingenkamp waren ondergebracht naar Bonn gelopen, om een persoonlijk beroep te doen op de hoge West-Duitse autoriteiten voor het verkrijgen van een hun in eerste instantie ge weigerde vergunning om in West- Duitsland te mogen blijven. Zij hebben in drie weken een afstand van ongeveer vier honderd kilome ter afgelegd dit herinnert men zich nog. Minister Lukaschek heeft de de legatie geantwoord dat de West- Duitse regering mogelijk speciale overwegingen bij het beoordelen van de situatie der vijftig uitgewekenen zal laten gelden. PALESTINA Kwestie Jeruzalem Juist twee jaren geleden aan vaardden de Verenigde Naties een plan tot verdeling van Palestina. Die verdeling is er gekomen.... door gewold van wapenen. Tegelijk ac cepteerden de V N. toen het prin cipe der internationalisatie van Je ruzalem. De7.e kwestie is thans op nieuw in de Assemblée ter sprake, maar de toestand in de Heilige Stad leent zich op het ogenblik, waar schijnlijk nog minder dan twee ja ren geleden, weinig voor een ver wezenlijking van deze idee. Zelfs indien de Arabische en Joodse rege ringen bereid zouden zijn, het plan te aanvaarden, wat niet het geval is, zou toch de verdeelde bevolking van de stad oen voortdurende bron van onrust en oor logspropaganda zijn. Zij hebben te verbitterd voor hun respectieve wijken gevochten en de nationale geest is te hoog op gelaaid om een ordelijk bestuur door een V.N.-lichaam kans van slagen te geven. Inderdaad zou internationa lisatie op dit ogenblik het grote doel, dat men voor ogen heeft, vol komen onbereikbaar maken: het handhaven van de vrede op de hei lige plaatsen van Christenen, Joden en Mohammedanen. Indien daaren tegen het probleem van het burger lijke bestuur niet op de spits wordt gedreven en dc V N. in dit opzicht de status quo erkennen, zal dit in ternationale lichaam zich in een uitstekende positie bevinden om de krachtigste garanties voor de veilig heid van de heilige plaatsen te eisen. Bovendien zou een toezicht van de V.N. op de heilige plaatsen, zeer goed passen in het kader van een algemeen accoord over Palesti na hetwelk ten slotte de enige gezonde basis is voor de zekerheid, dat het land. dat voor honderden millioenen mensen heilig is, vrij zal zijn van strijd en beschermd door de wet.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1