Gebr. v. d. Ploeg Uitbreidingsplan Leusderkwartier door Raad vastgesteld St. Nicolaas- aanbieding The Sport Shop The Sport Shop The Sport Shop 2 Donderdag 1 December I949 Brandverzekeringsbelasting is onsympathiek maar ze wordt toch geheven Amersfoorts gemeenteraad heeft zich Woensdagavond in vier uren door de overige 25 agenda-punten geworsteld. De eerste elf waren Dinsdagavond al moeizaam behandeld. Het moet worden gezegdde heren raadsleden vergden niet zoveel van hun rhetorische kwaliteiten dan wij, door ervaring helaas, hadden kunnen verwachten. Zij zagen zelfs over het algemeen af van replieken en aan de aankondigingen „in het kort" of „enkele woorden" werd weliswaar niet helemaal, maar toch wel enigszins de hand gehouden. Erfpachtkwestie bracht opnieuw deining in de Raad De bewoners van het Zeehelden kwartier hadden verzocht maatre gelen te nemen tegen het verbran den van vuil bij de Liniedijk. Daarover sprak de heer K. Ter Burg (CPN), die verzocht het vuil zo spoedig mogelijk op te ruimen. Hij zou het erg vinden als die „knceibende", zoals hij het uit drukte, een speelplaats zou worden voor de jeugd. Zijn partijgenoot, de heer W. van Apeldoorn, vroeg bovendien nog, of het college een uitvoerig antwoord aan de bewo ners van de Zeeheldenbuurt kon zenden. Wethouder Spiekermann kondig de aan, dat er geen „nieuw" vuil zal worden gestort en dat het aan wezige vuil zal worden afgedekt ter voorkoming van besmettings gevaar. Over de salaris-klassificatie van de gemeente-ontvanger werd uit voerig gedebatteerd. Er was name lijk een ontwerp-besluit van Gede puteerde Staten tot regeling van diens jaarwedde aan de orde. De heer mr. P. A. G. Ubink (KVP) wenste de gemeente-ontvanger niet over een kam te scheren met de wethouders en de gemeente-secre taris, dat z.i. gebeurde in dit ont werp-besluit. Zulks o.a. omdat dan ook de chefs van beleidsafdelingen moesten vallen onder de nieuwe regeling, die een hoger salaris in houdt. De heer dr. B. S. A. Al (PvdA merkte op, dat de salarissen van deze chefs niet worden vastgesteld door Ged. Staten, die daarentegen wel het salaris van de ontvanger vaststelden. Wethouder Van Zwol zeide, dat bij een toeneming van het zielen tal, zoals in Amersfoort te ver wachten is, de verantwoordelijk heid en de arbeid van de ontvan ger vermeerdert en dat dus de voorgestelde salaris-regeling gemo tiveerd is. Bijna begonnen de raadsleden aan een analyse van de functie gemeente-ontvanger, maar dit snode plan werd in de kiem gesmoord. Het ontwerp werd in stemming gebracht en met zes stemmen tegen vastgesteld. Tegen waren de KVP-leden Ubink, Wa terloo, Coolen, Eenhorst, Hartings en Hermans. Binnenbrandje. Er ontstond, zoals burgemeester Molendijk opmerkte, een klein binnenbrandje over het voorstel tot hernieuwdé vaststelling van een verordening op de heffing van een brandverzekeringsbelasting. De heer Hermans (KVP) noemde deze belasting onsympathiek. Er werd een bepaalde groep mensen, die het toch al niet gemakkelijk heeft die der huiseigenaren door getroffen. Vorig jaar, zei de heer Hermans, had de raad deze verordening vastgesteld, omdat het geld nodig was, hoewel bijna ieder een iets tegen de brandverzeke ringsbelasting „had". De heer De Feber (WD) was het daarmee eens en vond de toelich ting niet overtuigend, evenmin als de rechtsgrond. Hij vroeg de be lasting te laten gelden voor de ge hele bevolking, indien de raad het voorstel zou aanvaarden. De heer Wielinga (AR) wilde nog wel eens weten, of de belasting gelden inderdaad nodig waren. De heer Timmerman (CHU) vroeg zich af, of de huiseigenaren uit de buurten, waar de brand weer bij gebrek aan water toch niet kan blussen, ook belasting zullen moeten betalen. De heer Al (PvdA) betwijfelde het of er wel sympathieke belas tingen waren. Alle sprekers be treurden het, dat zij, omdat de be groting nog niet gereed is, niet op de hoogte zijn van het belang der te innen gelden. Wethouder Van Zwol zeide, dat de gelden dringend nodig waren. Amersfoort kan zichzelf nog niet bedruipen. Bovendien komt er over deze materie binnenkort een Rijks regeling, zodat het geen zin heeft nu nog te gaan wijzigen. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de situatie in de gebieden, waar geen bluswater is. Burgemeester Molendijk drong aan op een be slissing, omdat deze zaak voor Oudejaar door de Kroon behan deld dient te zijn. Het voorstel werd aanvaard met de stemmen van de heren De Feber en Kok (Ingez. Med.) Zegetocht van opzien barende nieuwe vinding Wasdag volgens nieuwe methode. De Nederlandse huisvrouw heeft in het algemeen de roep van grote helderheid. Een Amerikaans tijd schrift beweert zelfs, dat de vrou wen hier de mannen dwingen, om hun schoenen uit te trekken, vóór zij het huis betreden. Hoe dit zij, het is niet te verwonderen, dat een nieuwe vinding, die de roep van helderheid nog verhoogt, juist in Nederland tot stand kwam. Wij doelen hier op het ..Actief Wit", dat verwerkt werd in Castella Zelf werkend Wasmiddel en dat de was zo ongelooflijk veel helderder en zachter helpt maken. De Neder landse vrouwen, die in de regel niet zo uitbundig zijn, schrijven in gro te getale brieven aan de Castella- fabrikanten en het nieuwe, ver bluffende wasmiddel is bezig, stor menderhand de huisvrouwenwereld te veroveren. (WD), Coolen (KVP) en mevr. Van Bienema-Prop (WD) tegen. Bier! De heer Van Apeldoorn wenste aangetekend te worden, dat hij tegen het voorstel betreffende de exploitatie van „Monniken dam" had gestemd, waar voor taan bier mag worden verkocht. De automarkt zal in de vervolge op „klaarlichte" dag worden ge houden, al had dat wel wat voeten in de aarde. De heren Van Apeldoorn (CPN), Ter Burg (CPN) en De Feber (VVD) waren er tegen. De commu nisten, omdat de stukken hen niet overtuigd hadden en de heer De Feber, omdat hij te grote concur rentie vreesde van plaatsen in de omtrek, waar wel een avondmarkt was. Er zal een crediet worden ver leend voor wegenaanleg in het Soesterkwartier. Dit werd besloten, nadat wethouder Koopman de heer De Feber had verteld, dat deze crediet-verlening niets met de tun nelbouw heeft te maken. Het uitbreidingsplan voor het Leusderkwartier was aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwisse- ling, waarin de heer De Feber meende, dat de belangen van „Zandbergen" werden geschaad en dat de gemeente ten aanzien van adressanten te formeel te werk ging. Ook mej. Stienstra (CHU) pleitte voor Zandbergen. Dat deden overigens bijna alle spre kers, die het woord veerden over deze kwestie. De gedachtenwisse- ling werd echter helaas soms een herhaling van wat we hoorden in de raad bij de debatten over het kernplan. Zelfs het al of niet bou wen in Zuidelijke richting kwam weer ter sprake. De heer Al keerde zich tegen de opvatting van de heer De Feber als zou de gemeente te formeel zijn geweest. Hij vond het huidige uitbreidingsplan een enorme ver betering van het Plan 1935, dat o.a. Nimmerdor niet als recreatie-oord handhaafde, hetgeen nu wel zal gebeuren. Wethouder Koopman zeide, dat het belang van Zandbergen bij de gemeente zwaar heeft gewogen, maar niet zo zwaar als andere ge meenschapsbelangen en Hij geloof de overigens niet, dat de belangen van Zandbergen onevenredig ge schaad zullen worden. Het voorstel tot vaststelling van het plan werd tenslotte aangenomen. Vlag op een.... De raad had unaniem bezwaren tegen de veranderingen, die door Monumentenzorg zijn aangebracht in 't restauratie-plan van het Bur gerweeshuis, waardoor achttiende eeuwse ramen als een vlag op een modderschuit zullen komen in een middeleeuws gebouw. De burgemeester deelde die be zwaren, had er zelfs al over ge sproken en nog eens gesproken, maar zonder resultaat. Hij zal het nog eens proberen. Het voorstel werd aangenomen. De heer Van Apeldoorn en de heer Ter Burg wensten geacht te worden tegen het voorstel tot ver huur van grond aan het Rijk nabij Laan 1914 te hebben gestemd, om dat deze grond mogelijk voor mi litaire oefeningen zal worden ge bruikt. Tot onderwijzeres aan de L. Wellingschool in de Wijerstraat werd benoemd mevr. G. J. C. Straartjes-Lusink. De raad stond het college toe een geldlening van een millioen gulden aan te gaan voor werken in het Soesterkwartier. Het was niet de bedoeling, zo antwoordde wethou der Van Zwol op een vraag van de heer Hermans (KVP). dat door dit raadsbesluit al vaststond, dat het bedrag gebruikt zal worden voor de tunnelbouw. Daarvoor zal het college eerst met voorstellen komen. Orde Namens alle fractie-voorzit ters diende de heer Al een motie in om een commissie ad hoe te benoemen, die, bijgestaan door een gemeente-ambtenaar, een nieuw reglement van orde moet voorbereiden. Die motie werd aanvaard en inde commissie werden benoemd de heren Ubink (KVP), Wielinga (voor de Chr. greepen), De Feber (WD), Van Apeldoorn (CPN) en Al (PvdA). In de rondvraag kwam het tot een verschil van mening tussen de PvdA-fractie en de KVP, VVD en Christelijke groepen naar aanlei ding van een door de laatsten voorgestelde motie over de erf pacht-kwestie. De motie was een aanvulling op de motie-Steinebach, die in 1948 was aangenomen, doch, naar de zienswijze van de heer Hermans, die de nieuwe motie be sprak, te summier was. De PvdA- fractie was er zeer over gebelgd, dat met haar geen overleg over de voorgestelde motie was gepleegd. De heer Al betreurde dit temeer, omdat de oorspronkelijke motie toch op instignatie van de PvdA- groep was ontstaan. Wethouder Van Zwol vroeg tot de volgende raadsvergadering de tijd om met een voorstel van B. en W. over deze kwestie te komen, maar daar wilde de heer Hermans niets van weten. De heer Al vond het geen ma nier om tijdens de rondvraag met een motie te komen en vroeg stemming over toelating van stem ming over de motie. Er werd gestemd, en hoe! Met dertien tegen dertien staakten de stemmen, zodat per slot van reke ning wethouder Van Zwol zijn zin kreeg en de erfpacht-kwestie vol gende maand opnieuw aan de orde zal komen, en dan goed! De heer Ter Burg brak een lans voor de ouden van dagen, maar wethouder Koopman zei, dat zij al een Kerstgave krijgen en men hen niet gemakkelijk in een uitzonde ringspositie kan plaatsen door er nog eens een schepje bovenop te doen. Daarna werd de vergadering ge sloten. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Samenstelling van Raadscommissiën De samenstelling van de Raadscom missiën is per 1 Januari a.s. als volgt: Commissie van bijstand voor gemeen tewerken: leden: dr B S A. Al. K. Coo len. F. de Feber. J. R. Hartings. J. Vis. G. Wielinga; plv. leden: J. van Stek, mevr. B G. van Wijland. Commissie van bijstand voor de ge meentebedrijven: leden: W. J. A. Bar- tels, mr F. C. A. Eenhorst. P. Kalkman. F. J. Swets; plv. leden: K. Coolen, F. de Feber. Commissie van bijstand voor het open. baar slachthuis en de keuringsdienst van vee en vlees: leden- J. A. G Alders, R. Kok. Th. van Oort. G Timmerman: plv. leden: R. Jonkhart. R. v. d. Kamp. Commissie van bijstand voor de reini- gings- en ontsmettingsdlcnst: leden: W. J. A. Bartels. mr F. C. A. Eenhorst. R. d Kamp. J. Vis: plv. leden: G. Tim merman. J.'R. Hartings. Commissie van bijstand voor de ge meentelijke geneeskundige, en gezond heidsdienst: leden R Jonkhart. mej. G. R. Stienstra. mr P. A. G. Ubink. mevr. G. van Wijland; plv. leden: mevr. A. C. van Bicnema-Prop. G. Wielinga. Commissie van bijstand voor sociale zaken, leden: J. de Gans. R Jonkhart. J. van Stek. L. Waterloo: plv. leden: Th. van Oort. J. R. Hartings. Commissie voor bijstand voor het on derwijs. leden: mevr. A. C van Biene ma-Prop. F J. Swets, L. Waterloo. G. Wielinga: plv leden: mej. G. R. Stien stra. dr J. B. Drcwes. Commissie van bijstand voor de finan ciën: leden: mr Th. A. Fruin Joh. de Gans. P J Hermans. R. Kok; plv. leden- J. Vis, mr P. A. G Ubink. Commissie voor de strafverordenin gen: leden- dr J. B. Drewes, R. Kok. J. van Stek. mr P. A G. Ubink: plv. leden: J. A. G. Alders, mr Th. A. Fruin. Commissie voor de voorlopige vast stelling der gemeente-rekening: voor zitter- mr Th A. Fruin; leden: Joh. de Gans. L. Waterloo. Commissie tot wering van schoolverzuim De Raad herbenoemde op voorstel van B. en W. tot leden van de commissie tot wering van school verzuim J. H. Veenkamp, F. An- dringa, H. Kuilman, J. van der Linden, A. Heyman. E. Veenvliet, L. Wiertz, T Boer. In de vacature P. Koning be noemde de Raad de heer J. van der Poel. „Banier van het Beginsel" De propaganda-commissie voor de Vrije Universiteit belegde gis teravond een bijeenkomst in de Geref. Kerk, Lieve Vrouwestraat, waar werd uitgevoerd het V.U.-de. clamatorium: De banier van het beginsel. Droevig was, dat de heer de Boer alvorens de bijeenkomst met gebed te openen, moest mededelen dat een der medewerksters gisteravond tengevolge van een ongeval was overleden. De heer de Boer wees daarna op de chaos in de wereld en de ontkerstening, ook van ons volk. Hiertegenover, aldus spr., staan de christelijke bolwerken, als de V. U. De uitvoering van hej declama- torium slaagde uitstekend. Decla mator koor en clubs kweten zich schitterend van hun taak, terwijl ook de muzikale omlijsting in goe de handen was. Ds. D. A. Zij'lstra sloot met een kort woord de bijeenkomst. Spr. wees op de gestadige groei van de V. U. en legde er de nadruk op, dat deze bij voortduring gedragen moet worden door geloof en gebed van 't Calvinistische volksdeel. Geen spreekuur Wethouder C. van Zwol zal Za terdag geen cpreekuur houden Burgerlijke stand 30 November 1949 Geboren: Geertruida Gijsberta Margaretha, d. v. J. Stender en E. Hooft; Dirk Cebes, z. v. D. C. Hor- seling en J. Gerards; Cornelia Adriana, d. v. W. C. Kessler en L. de Knijff; Geurtje Elisabeth, d. v. H. Vissers en G. E. Toonen. Getrouwd: A. Böhmer en M. J. Zoon; P. Lussenburg en G. J. de Bil. Overleden: Roelfina Alberdina Schuurman, 85 j., wed. v. M. v. d. Boom; Antonia Harks, 46 j., onge huwd; Harmanna Frederika Sick- ler, 69 j., geh. m. J. M. Baarslag; Anna Petronella Mesker, 58 j., geh. m. A. Schut. Muziekfestijn in de markthal In Amersfoort is na de bevrij ding een gezond muziekleven tot stand gebracht. Het is een traditie geworden dat eenmaal per jaar alle plaatselijke muziekverenigin gen naar buiten treden tijdens de zg. muziekweek. De bevolking wordt dan getoond, waartce de plaatselijke musici in staat zijn en van de individuele of gezamenlijke uitvoeringen, wij denken slechts aan de opening en sluiting van de Muziekweek op het Onze Lieve Vrouwe Kerkhof, gaat bovendien een niet onbelangrijke propaganda uit. De belangstelling voor deze jaarlijkse muziekmanifestatie is zo groot, dat de Contact Commissie uit de plaatselijke muziekvereni gingen overweegt ook tijdens de winter, een dergelijk contact met de burgerij tot stand te brengen. Aan deze plannen is reeds gestalte gegeven. Op Zaterdag 10 Decem ber a.s. zullen de plaatselijke mu ziekcorpsen namelijk in de Markt hal een concert geven, waaraan acht verenigingen zullen deelne men. Ieder corps krijgt zijn aan deel in het programma. Jongen reed tegen lantaarnpaal Op de Utrechtseweg reed Woens dagmorgen een jonge wielrijder par does tegen een lantaarnpaal op. De jongen werd op straat geslingerd en moest met een fractuur aan de lin kerarm naar de Lichtenberg worden vervoerd. BEROEPBAARSTELLING De in onze stad woonachtige heer E, L. Ruitenberg, candidaat voor de Heilige Dienst, heeft zich be roepbaar gesteld als voorganger van de Ned. Hervormde Kerk. 1142. Drie mannen wor den afgericht tot haai man De gevangenen zijn volkomen willoze werktuigen in de hand van Lupardi geworden en laten met zich doen wat hij wil Ze zien er zonderling uit in hun waterdichte zwemcos- tuums. Lupardi neemt dan zijn eerste proeven met deze mensen. Hij brengt ze naar een stei le rots en gebiedt de mannen via zijn richt- zender in zee te sprin gen. De haaimannen aarzelen geen ogenblik en duiken sierlijk naar beneden. Het lijken wel bruinvissen, wanneer ze zo door het water schieten. Maar wat wil Lupardi met deze zonderlinge monsters? Hij laat de mannen ver zee in zwemmen en daar werpen ze zich op een enorme potvis. De vis verweert zich heftig, wanneer de haaimannen hem aanvallen, maar onder de invloed van Lupardi's richtzender is het beest spoedig machteloos' en zwemt rustig naar de wal. (Ingez. Med.) HET ADRES voor alle soorten SCHAATSEN Fenny Heemskerk nam afscheid Onze nationale schaakkampioene Fenny Heemskerk kwam Donder dagavond in „Monopole" afscheid nemen van bestuur en leden van het schaakgenootschap Amersfoort. Voorzitter Hollander Jr. wenste haar bij voorbaat succes toe bij de wedstrijden om het wereldkampi oenschap voor dames dat op 15 De cember a.s. in Moskou zal aanvan gen. Mevrouw Heemskerk dankte alle leden en in het bijzonder de heer Hollander voor de onontbeerlijke hulp en steun welke zij tijdens de voorbereiding voor haar reis naar Rusland enz. mocht ondervinden. Zij zou haar uiterste best doen een zo goed mogelijk resultaat te berei ken. Wij verwachten echter dat zij op grote tegenstand zal stuiten. Maandag 5 December a.s. zal zij via Praag de lange reis beginnen. Nogmaals good luck Fenny. Wintercompetitie S.G. „Amersfoort" Kampioenen dienen zich reeds aan De huiscompetitie van het schaakgenootschap „Amersfoort" heeft Woensdagavond in hotel Mo nopole weer op volle toeren ge draaid. Het eerste gedeelte van deze wedstrijden is thans in een dusda nig gevorderd stadium dat wij over enkele weken de eindstanden ho pen te publiceren. Zowel in de ho gere als lagere groepen beginnen de kampioenen zich zo langzamer hand aan te dienen. In groep 1 schijnt Jongman zijn inzinking te boven te zijn. Gister avond won hij op keurige wijze van Geudeke en is zodoende onge slagen met drie gewonnen en twee remise partijen. Voor groep 2 zul len Nuyten, Nijkamp en Houbaer elkaar de eer betwisten. Eerstge noemde verloor thans van Hou baer. De spelers uit groep 3 zijn aan elkaar gewaagd. Helderman is nog ongeslagen, terwijl zijn belager Mosterd, op winst staande, niet meer dan remise bereikte tegen Rijnders. Rekké won na korte he vige strijd van v. d. Berg Sr. Voor de groepen 4 en 5 valt er nog wei nig te voerspellen terwijl voor groep 6 van Putten en Nieborg Jr. aan de kop gaan. De uitslagen zijn als volgt: Groep 1: J. Oberds. van Royen 01; J. A. Uding Jr.J. Bijl afge broken; JongmanA. Geudeke 1—0; Groep 2: L. A. A. van Hamers- veldR. Hekma 1—0; C. P. Nuy tenL. Houbaer 01; A. Rijnders J. Mosterd A. Rijnders D. C. Helderman uitgest. Groep 3: F J. RekkéH. v. d. Berg Sr. 10. Groep 4: A. Hollander Jr.H. Meester 10, S. Feersma Hoekstra A. Scheyer afgebr., J. E. Prins L. Buurlage 10. Groep 5: J. MolJocker 10, C. C. H. van DoomJ. Weyer 01, M. D. van Gelder de NeufvilleM. Nieuborg Sr. uitgest. Groep 6: D. J. NijssenS. Kuy- per 01, A. KarskensG. Hudig 01, J. van LieshoutG. v. Dijk huizen 10, MeesW. A. v. d. We tering 10, P. VoskuilenM. Nieu borg Jr. 01. Groep 7: J. Nabarro—P. A. Don 01, BeckersE. Poptie 10, B. KoudijsJ. van Putten 10. „Metropole" kampioen! Met een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende 8—0 zege besloot ..Metropole" het tweede deel van de eindstrijd tegen „Nieuwe Kei" om het plaatselijk verenigingsblljartkamplocn- schap in de libre klasse Door deze overwinning, die gisteravond in café ..Limburgia" behaald werd. mag ..Me tropole'^ zich plaatselijk kampioen noe men en komt dus straks in de finale met de kampioenen van Soest en Baarn Dan staat dus op het spel het ver. enigingskamploenschap voor district „Eemland". De Metropole speler W. Scheer schoot geweldig uit zijh queue tegen A Lent Laatstgenoemde, die 115 caramboles moest spelen tegen Scheerder 95 kwam niet verder dan 75. Wel begon Van Lent goed. jn de zevende beurt maakte hij een serie van 24 de hoogste van deze avond maar na de twaalfde beurt poedelde hij vijfmaal achtereen. Scheerder maakte nu precies twintig beurten met een slolscrie van 13 de partij uit cn noeerdc het goede gemid delde van 4.75. \V Scheerder (95) 95 20 13 4 75 A v Lent (115) 75 20 25 3.75 R. Kool vond een zwak spelende N N. van „Nieuwe Kei" tegenover zich en won zonder veel moeite. N. N. (55) 44 32 7 1.34 R Kool (65 65 32 10 2.03 De beide andere ..Metropole" over winningen waren „kantje boord". W. Bleumink en H. Dammers (..Nieuwe Kei") speelden tot het laatst gelijk op. eerst in de laatste beurten werd Dam mers met miniem verschil geklopt. W. Bleumink (85 85 30 12 2 83 H Dammers (85 81 30 10 2.10 Ook J. Dammers van „De Nieuwe Kei" kon het net niet bolwerken tegen J. Scheerder. Wel haalde Dammers 96 caramboles, maar hij moest er 105 ha len. Politiemannen bleken goede schermers In Haarlem werden Woensdag schermwedstrijden gehouden, waar aan werd deelgenomen door de agen ten Van Dorpen, Van 's Gravenmade en Martens van het Amersfoortse politiecorps en voorts door politie mannen van de Koninklijke Marine Sportschool uit Den Helder; de School K.-troepen uit Haarlem en de Gemeentelijke Politie uit Haarlem. De Amersfoortse deelnemers kwa men uit op degen en waren met 15 andere deelnemers in één klasse in gedeeld. Onze stadgenoten slaagden er in als équipe de derde prijs te bemach tigen. Individueel waren de presta ties ook uitstekend. Martens eindig de op de tweede plaats. Van Dorpen werd zesde en Van 's Gravenmade werd als elfde geklasseerd. Tijdens de prijsuitreiking compli menteerde de commandant van de School K.-troepen, de heer J. W. L. Stout, de Amersfoortse équipe en hij prees de drie Amersfoortse agenten voor hun sportieve en goede wijze van schermen. J. Scheerder (95) 95 J Dammers (105) 96 31 31 14 3.06 15 3.09 Ons dagelijks teveel Een wielrijdster, die het stopteken van een agent van politie negeerde, werd Woensdag bekeurd, evenals de autobestuurder, die de Langestraat in verboden richting bereed. Een autobestuurder, die zijn wa gen ongesloten had geparkeerd, ging op de bon. De politie ontfermde zich over een rijwiel, dat in de Bergstraat on gesloten werd aangetroffen. In de Stellingwerffstraat werd een rijwiel gestolen. Hoofdploegbaas N.S. met pensioen De hoofdploegbaas E. Wisgerhof ls in gaande 1 December gepensionneerd. Zeer velen kwam gisteren in zijn werk plaats om afscheid van hem te nemen. (Ing. Med.) SKIPETTEN WINDJACKS en IJSTRUIEN APV „De Ordonnans" Maandag en Dinsdag hield de bovengenoemde postduivenvereni ging haar jaarlijkse clubtentoon stelling waarvan de uitslag als volgt luidt: beste van het geheel C. Essenburg; beste oude duif Jac. Haas; beste jonge doffer A. Kaal; beste jonge duif D. Nicolaas. Klas 1: A. Kaal le pr., W. van Lent 2e pr., Chr. v. Putten 3e pr„ M. v. Keken ZEV, J. v. Korlaar EV. Klas 2: J. Leijenhorst le pr., Jac. Haas 2e pr., S. Visscher 3e pr., G. te Kulve 4e pr., F. Harteman 5e pr., C. Windhouwer ZEV. Klas 3: C. Sssenburg le pr., F. Harteman 2e pr., J. Jagtenberg 3e pr., H. Kollen 4e pr., C. Windhou wer ZEV, G. de Valk EV. Klas 4: Jac. Haas le pr„ D. Ni colaas 2e pr., H. Kollen ZEV. Klas 5: Jac. Haas le pr., S. Vis scher 2e pr., H. Kollen 3e pr.. J. Jagtenberg ZEV. A. Verhoef EV. Klas 6: H. Kollen le pr.. S. Vis scher 2e pr., Jac. Haas ZEV. Klas 7: M. v. Keken le pr., D. Nicolaas ZEV. Klas 8: A. Kaal le pr., J. Jagten berg 2e pr.. T. v. Boeijen 3e pr., M. v. Keken ZEV, D. Nicolaas EV. Klas 9: G. te Kulve le pr., C. Eirenberg 2e pr., Windhouwer 3e pr., J. Leijenhorst 4e pr., E. Vee- nendaal 5e pr., D. Nicolras ZEV, A. Verhoef EV. Klas 11: Chr. v. Putten le pr., A. Kaal 2e pr., Th. Werdler ZEV, H. Kollen EV. Klas 12: D. Nicolaas le pr., G. de Valk 2e pr., F. Harteman 3e pr., A. J. Parchedag ZEV, H. Rekers EV. Aantrekkelijke expositie De verkooptentoonstelling van het Amersfoortse Kunsthandelaren Genootschap is zo langzamerhand een traditie geworden. Een goede traditie, want ook nu weer blijkt dat tussen de f 7.50 en f 50.het motto voor deze expositie, artistiek verantwoorde wandversiering is te bemachtigen. Gisteravond is in het expositiezaaltje van het Blokland Gasthuis deze verkooptentoonstel ling open gesteld en is door velen met aandacht naar de etsen, litho's, houtsneden, schetsen, schilderijen en studies gekeken. Dat kijkers ko pers worden hopen wij van harte voor de exposerende kunstenaars. Over een dergelijke tentoonstelling is een critische beschouwing niet gewenst. Wat wij ervan willen zeg gen is dat het geheel er goed ver zorgd uitziet. Ook voor de sieraden waarmee mej. Nel v. d. Chys op de tentoonstelling aanwezig is. bestaat veel belangstelling. De tentoon stelling is tot en met 6 December opengesteld, alle werkdagen van tien tot vijf uur en Zondags van twee tot vijf uur. Bestuur Katholieke Jeugdraad Het bestuur van de onlangs in onze stad gevormde Katholieke Jeugdraad, werd tijdens een dezer dagen in het K.A.B.-gebouw ge houden bijeenkomst officieel als volgt samengesteld: frater Hilgard, A. J. Hulscnbek, mej. Kuiper, dr. L. J. N. van der Hulst en kapelaan J. J. Andriessen, Rivierenwij k-j eugd vierde 't feest van de Sint Het moet wel een grote genoeg doening voor de speeltuinbesturen zijn, wanneer zij bemerken dat hun werk door de kinderen bijzonder wordt gewaardeerd. Uit de hartjes van de kinderen, die Woensdag middag Amicitia bevolkten, sprak een dergelijke waardering. Die dank ging in de eerste plaats uit naar het bestuur van de Speeltuin vereniging „De Rivierenwijk", maar ook naar hun eigen vriend jes en vriendinnetjes van de „Nachtegaaltjes", een onderafde ling van de zangvereniging „Ani- mato" van deze speeltuinvereni ging, die de bekende kinderoperet te „Goudhaartje en de Trouba dour" opvoerden. Het jonge volkje heeft hartelijk gelachen en heeft de avonturen van de zes kinderen, die de wereld ingaan om zich tot een goed mens te kunnen opwerken, ongedwongen gevolgd. Bijzonder aardig werd de operette uitgevoerd, nog niet ge heel volmaakt, maar toch prijzens waardig. Het is een prestatie 71 kinderen, die aan de operette mee werkten, tot dit succes te brengen. Het zijn de regisseur de heer G. Dimmendaal en de muzikale leid ster mej. Van Kolfschoten die op dit succes kunnen bogen. De dank die de voorzitter van de Rivieren wijk, de heer J. Pruis, aan het ein de van de uitvoering uitsprak tot dc medewerkenden en in bijzon der tot de regisseurs, was daarom alleszins gerechtvaardigd. Een aar dige verrassing was wel de levens grote St. Nicolaas-pop, van maar liefst 20 pond, die aan de mede werkenden werd aangeboden. Zichtbaar verrast waren de kin deren, toen in de loop van de middag ook St. Nicolaas en Zwar te Piet een bezoek brachten. De grijze bisschop sprak de jeugd toe en gaf daarna gul strooigoed en andere lekkernijen. Toen de kinderen huiswaarts keerden, vol daan natuurlijk, kregen zij nog een zak met allerlei verrassingen mee. Tragische dood Vanmorgen is de ruim 70-jarige portier van de Koppelpoort, de heer Van der B. op tragische wijze om het leven gekomen. De man had om streeks negen uur een apotheek aan de Langestraat verlaten en wilde zich naar zijn fiets begeven. De heer Van der B. zakte plotseling in elkaar en toen de dokter van de G.G. en G. D. ter plaatse verscheen kon deze slechts een hartverlamming consta teren. Autobotsing Op 't Zand ramde een vrachtauto Woensdag twee personenauto's De bestuurder van de vrachtauto trachtte een stilstaande personen auto te passeren, doch moest plotse ling remmen toen hij bemerkte dat uit tegenovergestelde richting een andere personenwagen naderde. De remmen van de auto weigerden ech ter en de vrachtauto ramde beide personenauto's. Er ontstond enige materiële schade. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Automarkt Op de Woensdag gehouden auto markt werden 197 motorrijtuigen aangevoerd. (Ingez. Med.) SCHAATSSCHOENEN en -LAARZEN UTRECHTSESTRAAT 39 AMERSFOORT. Hoogland Zanguitvoering Ten bate van de Ned. Hervorm de Kerk te Hoogland zal heden avond in het lokaal aan den Ham (achter de Kerl$) door de Christ. Jong. Ver. „David" in samenwer king met de Christ. Gem. Zangver eniging „Zang cn Vriendschap" een uitvoering worden gegeven. (Ingez. Med.j H oevelaken BAZAR KLEUTERSCHOOL De uitslagen van de spelen op de bazar van de Kleuterschool luiden als volgt: Taart gebakken 11.23 uur, winnares mevr. de Greef. De pop heette Carolina, gewonnen door J. Verschuur. Sjoelbak I: le prijs T. v. Roemburg, 2e prijs mevr. v. Roemburg. Speerwerpen: G. Mastenbroek. Verloting wollen deken no. 640, L. van Roemburg. Sjoelbak II: le prijs E. J. v. Laar, 2e prijs mevr. v. Roemburg. BEROEPEN Door dp Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Hoevelaken werd een beroep uitgebracht op ds. L. Brasser te Rijssen. SPREEKBEURT Hedenavond zal ds. Van Die ren van Ede spreken in de Ned. Herv. Kerk te Hoevelaken voor de J. V „Moria" Deze speciale is geldig t.m. 6 December le kwaliteit dames- en herenrijwiel met 3 ver snellingsnaaf en trom- melremmen 149.75, Sportrjj wielen, in zwarte, groene en rode uitvoering 85.—. Meisjes- en jongens- rijwielen 75.—. Alle rijwielen zijn van solide eerste kwaliteit en worden gegarandeerd. ARNHEMSEWEG 44, TELEFOON 5276. Leusden FEEST VAN „LISIDUNA" De Harmonievereniging „Lisidu na" te Leusden heeft in de afgelo pen seizoenen steeds wintenntvoe- ringen gegeven met medewerking van uitstekende krachten zoals o.a Jan van Riemsdijk en het Cabaret „Miniatuur". Deze winter zal dit echter nog overtroffen worden. Er heeft zich in de vereniging een co mité gevormd dat bestaat uit mei. J. van Asselt, de heren M. J. E. Kwint, B. Hofland, B. Duinsbergen en W A J C Wakelkamp. Dit heeft zich ten doel gesteld om de ver eniging op hoger peil te brengen en voor de inwoners van Leusden avonden te organiseren welke eveneens op hoog peil zullen staan In totaal zijn voor deze winter vier uitvoeringen georganiseerd, waarvan de eerste is vastgesteld op Zaterdag 10 December a s. Dan zal „Lisiduna" optreden met een populair programma, terwijl mede werking is verkregen van het Ca baret „Miniatuur" uit Amersfoort BAZAR GROENE KRUIS Dinsdagavond is de bazar geo pend die in hotel „De Mof" dooi de afdeling Leusden en Stouten burg van het Groene Kruis was georganiseerd. De heer M. J E Kwint burgemeester van Leusden en Stoutenburg hield een ope nlngsrede. Naast de reeds zoveel omvattende taak van Zuster Prins, die spreker bijzonder dank bracht herdacht hii de oprichting van een consultatie-bureau, een EHBO. en Moedercursus. Ook bracht spreker dank aan mej. De Beaufort, de presidente van het Groene Kruis De heer Grootendorst. penning meester dankte de heer Kwint voor zijn waarderende woorden. Behal ve burgemeester Kwint en echtge note merkten we onder de aan wezigen op dr. Treffers uit Bun schoten, als secretaris van de Pro vinciale Vereniging voor het Groe ne Kruis en de heer Buining. se cretaris der gemeente Leusden. AANRIJDING Dinsdagmiddag werd mej. van M. uit Leusden nabij het kruispunt Oud-Leusden door een militaire auto aangereden, toen zij de weg overstak. Per auto is zij overge bracht naar het ziekenhuis Om trent haar verdere toestand is nog niets bekend. OPBRENGST COLLECTE Na afloop van de uitvoering van het Fanfarecorps te Hoevelaken werd een collecte gehouden voor de tocht voor de Ouden van Da gen. Opbrengst f 25.15. TERUG UIT DE TROPEN Na een ongeveer driejarig ver blijf in de tropen keerden met het troepentransportschip „Volendam" terug de Leusdenaren Blankestei.in. Van de Birkt en Reinsma. Allen werden op feestelijke wijze inge haald. Een bijzondere ovatie viel de heer Reinsma ten deel. Deze korporaal, die voor zijn vertrek ec- tief lid was van de Harmonie-ver eniging ..Lisiduna" werd een sere nade gebracht bij zijn ouderlijke woning te Hamersveld. SCHOOLUITSLAGEN De uitslagen van de onderlinge competitie-wedstrijden. die deze week door de leden van de schaak club „Toekomst" uit Leusden zijn gespeeld, zijn als volgt: J vd Velde T v Raaij 01; G v BurenJ Ter- maten 1—0; G v Leeuwen—A Heij 1—0; G BuddinghW Veenendaal 10; C VeenendaalJ J C Schram 01; H v RaaijR Zandbergen 0—1; A Heij—G v Buren 10; C v Buren W Verloop afgebroken wegens tijdgebrek. Woudenberg BUNZING GEVANGEN De heer A. Hendriks. Ekense Weg, ving een witte bunzing. De pels van het dier is buitengewoon mooi SINTERKLAAS BIJ LONGA Voor de kinderen van de gym nastiekvereniging LONGA was Dinsdagavond feest. Ongeveer 100 kinderen waren in „De Schans aanwezig, toen St. Nicolaas bin nenstapte. Hij werd hartelijk ver welkomd en toegezongen. MARKTBERICHT Aangevoerd 7000 grote eieren, prijs f 19 tot f 20,50 per 100 stuks en 13000 eieren van jonge hennen, prys f 16 tot f 17 per 100 stuks. Handel matig.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2