JOGA je adres St. Nicolaasfeest Sint Nicolaasfeest in het Grand Theatre ST. NICOLAASGESCHENK IS VOLLEDIG UITVERKOCHT Weinig verrassend spel der hoofdklassers GLASTRA'S VISHANDEL Stichting Gezinsverzorging voor buitenkerkelijken? Noteert u even SNEEUW EN IJS? VOOR ST. NICOLAAS-CADEAUX THE SPORT SHOP UTRECHTSEWEG 39 Telefoon 3325 Bouwbureau van Eijkelenburg bestaat kwart eeuw Pakenham biedt excuses aan, doch blijft bij mening 2 Vrijdag 2 December I949 Onderwijzers voerden voor kinderen een sprookje op Met verlangen zien de honderden kinderen van de openbare lagere scholen ieder jaar uit naar het Sint- Nicolaasfeest. De laatste Jaren zijn deze feesten meer sfeervol geworden. Voorheen waren het beroepsartisten, die de kinderen enige uren met de avon turen van Jan Klaassen en Katrijn of de grollen van een clown aa.ngenaam vermaakten. Dat de intieme sfeer bij een dergelijk feest veelal ontbrak, was geen wonder. De opvoering van een kindersprookje door leerkrach ten van de openbare lagere scholen gold vorig jaar als experiment. Deze proefneming werd door de ouders bijzonder gewaardeerd en met h°t succes dat men oogstte werd een nieuwe periode van Sint Nicolaas- feesten voor de schoolkinderen inge luid. Vanmorgen waren het de kinderen van de twee hoogste klassen der la gere scholen, die het Grand Theatre bevolkten. Evenals vorig jaar ont brak ook nu de vreugde niet. De Amersfoortse Onderwijzers Toneel vereniging voerde het bekende sprookje „De Toverprins" op. Het jonge volkje heeft genoten van de avonturen van Koosje en Toosje, de kinderen van een arme houthakker, die van huis weglopen om de Bolo- steen voor de koning te zoeken. De koning heeft voor deze steen een grote beloning in het vooruitzicht ge steld en de kinderen willen hun va der met deze beloning verrassen. De schoolkinderen hebben de avonturen in spanning gevolgd en uit hun spon tane applausjes sprak hun grote waardering. De opvoering die de Amersfoortse Onderwijzers Toneel vereniging van het sprookje gaf, was uitstekend. In de toneelgroep schuilen enkele goede krachten, die de kunst ver staan toneel voor kinderen te spelen. Het decor dat door de onderwijzer Schoenmaker werd vervaardigd, was keurig verzorgd, evenals de costu- mering. Wij kunnen slechts hopen, dat de Sint Nicolaasfeesten voor de schoolkinderen voortaan als regel op dergelijke wijze zullen worden ge vierd. De jarige Spaanse grijze bisschop verscheen ditmaal niet in het Grand Theatre.Vorig jaar waren de kinde ren nogal rumoerig geweest toen de grijze Sint het jonge volkje toesprak. Men wil trachten de feesten voort aan te vieren zonder de aanwezig heid van de Sint. De verrassingen ontbraken natuurlijk niet. Toen de kinderen de zaal verlieten ontvingen zij een zak met allerlei lekkernijen die wel haast vooroorlogs leek. Een strijkje van onderwijzers zorgde voor muzikale opluistering Gevonden voorwerpen In de periode van 28 Nov. t/m 1 December werden de volgende voorwerpen als gevonden aange geven: 3 ledige koekblikken; zwart led. damestas; br. glacé handschoen (R); grijs gebreide das; blauw ge ruit handtasje met inh.; blauw ge blokte das; heren zakhorloge; kin- derwant (bruin); 5 jute zakken; blauwe want; bruine shawl; hond; margarinekist; Canadese regenjas; witte slagersjas; grijze ceintuur; huissleutel; vulpen (rood ge vlamd); f 0.90; herenrijwiel; grij ze jongenspet; groene kinderman tel; portem. inh. f 2,40; blauwe al pinomuts; bloedkralen armband met goud slotje; massief bandje van autoped; vulpotlood; klein mo del porteffeuille met foto's en wat los geld; bankbiljet; bruin led. da meshandschoen (R.). en onder leiding van de heer Span zongen de kinderen enkele Sint Nicolaasliedjes. Het kinderfeest werd o.m. bijge woond door de wethouder van on derwijs, de heer A. J. Spiekermann, oud-burgemeester J. C. graaf mr Van Rantwijk, dr Van de Hooft van de Geneeskundige Dienst en een aantal andere autoriteiten. Morgen gaan de derde en vierde klassen naar het Grand Theatre. De twee laagste klassen der lagere scho len zullen het Sint Nicolaas-feest op school vieren. Sint kwam op bezoek bij militairen St. Nicolaas en twee van zijn zwarte onderdanen hebben Woens dagavond een langdurig bezoek ge bracht aan de A.M.V.J.-club in het Pieter en Bloklandsgasthuis. Voor de hoge gast in de gezellige kring van militairen verscheen, zorgden de „Bokkeduiners" voor pittige mu ziek. Daarna verlieten de militairen het clubgebouw onder leiding van de heer De Klerk, om de Sint een welkom toe te gaan roepen. Dit ge schiedde op een wel zeer originele wijze. De grijze bisschop had de kwalijk riekende stadsgrachten ge trotseerd en legde zijn boot, een echte „roeischuit", aan tegenover het AMVJ-gebouw. De Sint kwam geheel droog aan land, maar zijn belde Pietermannen en ook enkele leden van 't ontvangstcomité maak ten kennis met het grachtwater. De avond werd sfeervol doorgebracht. St. Nicolaas was niet schaars met het uitdelen van vermaningen en andere straffen, doch er werd ook rijkelijk met snoepgoed gestrooid. Ook werd er een gezellig dansje ge maakt en de Sint toonde, dat de Spanjaarden niet geheel vreemd zijn gebleven, van de samba. Na enige tijd vertrok de Sint, die voor al de aandacht op zich vestigde door zijn 20 meter lange sleep. De militairen bleven nadien nog enige tijd gezellig bijeen. Geen gehoor gegeven aan oproep Voor het Amersfoortse kanton gerecht stonden Donderdagmorgen twee militairen terecht, die zich enige tijd geleden aan een oproep voor vervulling van de dienstplicht hadden onttroKken. De eerste, de 20-jarige C. K. uit Groningen, had zich op 8 September j.l. in het in onze stad gelegerde Infanterie De pót moeten melden, doch zonder opgave van geldige redenen was de jongeman weggebleven. De ambte naar van het O.M. noemde deze nalatigheid een bijzonder ernstig feit. Degenen, die een oproep voor vervulling van de dienstplicht ont vangen, moeten beseffen, dat deze verplichting moet worden nageko men, zo zeide hij. De ambtenaar requireerde een gevangenisstraf van een week. De raadsman van K., mr. De Waard, noemde het optreden van de ouders van zijn cliënt de drijf veer tot deze nalatigheid. De jon gen wilde graag naar zee en zijn vader stelde toen pogingen in het werk hem een plaats te geven bij de marine. Dit kon slechts wanneer K. enige ervaring had. Om tech nische ervaring op te doen is K. toen gaan varen op een koopvaar der, echter niet met de bedoeling zich aan de dienstplicht te onttrek ken. De kantonrechter wilde aanne men dat een complex van factoren de drijfveer heeft gevormd en hij veroordeelde K. tot een boete van 50 of 5 dagen. De soldaat J B. uit Amersfoort had zich schuldig gemaakt aan de zelfde nalatigheid. Enkele dagen voor dat hij in de kazerne moest verschijnen vertrok hij nog met een koopvaarder naar West-Italië en de militaire politie moest hem na terugkomst in Nederland in ar rest nemen. De ambtenaar eiste tegen B. ook een week gevangenis straf. Het werd tenslotte een boete van 50.of 5 dagen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het slachtoffer van de aanrij ding nabij het kruispunt Oud-Leus den, waarvan wij gisteren reeds een en ander meldden, is Woensdagmor gen in het ziekenhuis aan de beko men verwondingen overleden. Het is de 17-jarige Amersfoortse C. v. M., die zich per fiets van haar dienstbe trekking in de Balistraal naar huis begaf, toen zij door de militaire vrachtauto Dinsdagmiddag werd aan gereden. 'Ingez. Med.) (Ingez. Med.) VOOR BETERE REGENJASSEN. LEDERJASSEN, RENVESTEN, BROEKEN. PETTEN, ENZ. ENZ. TEVENS OPNIEUW VERVEN VAN MOTORKLEDING JOGA. LEUSDERWEG 1, Tel. 5870 Een welkom en smakelijk Utrechtsestraat 40 Tel. 4092 overheerlijk gerookte S.V.P. VROEGTIJDIG BESTELLEN! 1143. De haaimannen dirigeren de potvis naar een baai, waar andere gevangenen een soort dok hebben gebouwd. Daar blijft de vis mach. teloos liggen en Lupardi kan met hem doen, wat hij wil. De potvis krijgt ook kopantennes en dan snijdt Yoto een deel van de dikke speklaag weg. Na een paar uur zwoegen naait hij de huid weer dicht, maar dan heeft de potvis een soort koepel op zijn li chaam gekregen. Die koepel is gevuld met trotyl en voorzien van schokbuizen, die de lading onmiddellijk tot i Dat js mijn kustverdediging," zegt Lupardi onploffing brengen, wanneer zij iets aanraken. ['egen yoto> wanneer dit werk is gedaan, „ik Enkele maanden later heeft Lupardi een houd de potvissen onder controle en geen schip kleine vloot van deze dieren tot beschikking. I zal het wagen in de buurt van dit eiland te komen. En als dat toch gebeurt, dan is zijp lot bezegeld." GRAND THEATRE: „Warsaw Concerto" (14 jaar) Zondag 2, 4 15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag 8 Dec.: 2.30, 6.45 en 9 u. „Gentlemen's Agreement". CITY THEATER: „Blood on the Moon" (14 Jaar). Zondag: 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: van Vrijdag t.m. Maandag: deel 2 der seriefilm: „Het Atoomspook" (14 jaar). Vooraf „Yankee ln Texas", (14 jaar). Van Dinsdag t.m. Donderdag „Niemands land". (14 jaar); vooraf „Zamboan- ga" (14 jaar) Zondag: 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 u. Zaterdagmiddag 3 December, Sint Nicolaasfeest, georganiseerd door padvinders. CITY THEATER, SOESTDIJK: „Jeanne d'Arc" (14 jaar). Zondag: 2, 5 en 8 uur: Dagelijks: 2 en 8 uur. 3 DECEMBER Duiventcntoonstelllng PVV De Eendracht, café de Hoofd- Hoofdpoort, Leusderweg 46. 3 DECEMBER Piano-recital mej. J. de Leeuw, Regcntcssclaan 21b, 8 u. 3 DECEMBER Amicitla. Bouwvak- arbeidersbond. feestavond. 19.30 u. 3 DECEMBER Rembrandt Theater. St. Nicolaasfeest Amersfoortse Voor trekkers. 14.30 uur. 3 DECEMBER Week-einde Volksho geschool. Grasheuvel. 15.30 uur. 4 DECEMBER Duiventcntoonstelllng P.V. „De Eendracht", café de Hoofd poort, Leusderweg 46. 0 DECEMBER Prinsenhof, 19 uur, Streekvergadering Centrale voor Chr. Handelsonderwijs. 7 DECEMBER St. Acchten, St. Nico laasfeest Do Hanze. 14 uur. 7 DECEMBER Volksgcbouw. Lezing H. Lips voor „Humanitaa, 20 uur. 0 DECEMBER Arnicitia. 19.30 uur. propaganda-avond Chr. Bestuur- dersbond. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 25 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag- 1 middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K. OPENBARE LEESZAAL Wtfers- straat 2, geopend van 101 uur en 2.30—5.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 1112.30 uur. T.e.m. 6 Dec. St. Pieters en Block- landtsgasthuis. A.K.G. Grote verkoop tentoonstelling, 105 u., Zondag 25 u. T.m. 15 Dec. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoope en W. Stuurman, ceramiek, 10—15, 7—9 uur. Zondag 2—5 uur. In Amersfoort ls het initiatief ge nomen om een Stichting Gezins verzorging te vormen voor het bui tenkerkelijk deel van de bevolking. Het initiatief is uitgegaan van de plaatselijke afdeling van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Huma- nltas". De plannen hiertoe bevinden zich nog in een begin-stadium, doch tijdens de Donderdagavond ge houden vergadering van „Humani- tas" kon toch reeds een en ander over de vermoedelükc opzet wor den medegedeeld. De voorzitter van „Humanitas", de heer H. Lips, zeide o.m. dat bij het buitenkerkelijke deel van de Amersfo'ortse bevolking behoefte bestaat aan gezinsverzorging. Het Groene Kruis, dat op dit gebied reeds uitstekend werk verricht, heeft met de beschikking over zo veel gezinsverzorgsters om in vol doende mate aan de behoefte te be antwoorden. Het bestuur van „Hu manitas" heeft besprekingen met het Groene Kruis - de enige neu trale vereniging op dit terrein in onze stad,- gevoerd en deze hebben tot resultaat gehad, dat een reëele basis kan worden gevonden, waar op de gezinsverzorging voor de bui tenwijken kan worden gefundeerd. Deze basis zou moeten bestaan uit een nauwe samenwerking tussen het Groene Kruis en de Gezinsver zorging van Humanitas. Voor de laatste Stichting zouden een of twee gezinsverzorgsters het werk verrichten, terwijl voorts vrijwil lige medewerking wenselijk wordt geacht. Over de contributieregeling, verpleeggelden moet nog nader worden gesproken. Een commissie werd benoemd, die de plannen na der zal uitwerken. Deze commissie bestaat uit de heren H. Lips, voor zitter; G. van Wljland; J. Weenink en de dames Van Gelder en Corne- lisse. De vergadering die de plaatse lijke afdeling van Humanitas Don derdagavond in het Volksgebouw hield, was de eerste die na lange tijd werd gehouden en was daar door voor een groot deel gewijd aan de uitbouw van de vereniging. In Mei geraakte „Humanitas" in onze stad tot activiteit en tijdens de af gelopen maanden werden uitvoe rige besprekingen gevoerd over de toekomstige plaatselijke ontwikke ling. Er werd bekendheid gegeven aan de Stichting, contacten wer den gelegd en in een aantal geval len werd reclasserings- en/of voog- dijwerk verricht. De afdeling be schikt thans over 20 personen, die bereid zijn als reclasseerder of voogd op te treden. In Amersfoort werden tijdens het afgelopen jaar ook een aantal buitenlandse buiten kerkelijke kinderen ondergebracht. Het bestuur van „Humanitas" werd als volgt samengesteld; H. Lips, voorzitter; P. Talsma, secretaris; G. van Wijland, penningmeester en mevr. BrussenHemmenga; mevr. B. van Wijland; W. Hos; J. van Berkum; L. van Gelder en J. Wee nink, leden. De plannen voor de komende pe riode werden besproken en zijn veelomvattend. Behalve de oprich ting van een Stichting Gezinsver zorging voor buitenkerkelijken, kwam o.a. de ledenwinactie ter sprake. Deze zal intensief worden aangepakt. De activiteit voor het Thuisfront „Humanitas" zal worden bestendigd, terwijl voorts contact zal worden gezocht met gedemobili seerde militairen en buitenkerke lijken, die in ziekenhuizen worden verpleegd. Een en ander zal geschie den in samenwerking met het Hu manistisch Verbond. Ernstig ongeluk op Utrechtse weg Op de Utrechtseweg werd Don derdag een 70-jarige dame door een motorrijder aangereden. De dame kreeg dusdanig letsel, dat zij in zorgwekkende toestand in de Lich tenberg moest worden opgenomen. Uit de richting Soesterberg nader de een motorrijder, de militair K. Bij de uitrit van het ziekenhuis De Lichtenberg stak zonder voldoende uit te kijken plotseling de 70-jarige dame, mevr. C. wonende aan de Utrechtseweg, over. De motorrijder trachtte door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch hij slaagde daarin niet. De vrouw werd tegen de grond geslingerd en ook de motorrijder viel van zün voer tuig. De dame werd in de Lichten berg opgenomen. Zij had enkele ernstige hoofdwonden, een vermoe delijke schedelbasisfractuur en in wendige verwondingen. Haar toe stand was vanmorgen ernstig. De motorrijder bezeerde zich aan de heup en het been. doch kon na medische behandeling huiswaarts keren. C. J. TEN HOOPE exposeert C. J. ten Hoope uit Eussum, leraar voor schilderkunst aan de Amersfoortse Kunstacademie (gevestigd in het voor malig politiebureau) heeft er niet alleen moreel recht op van deze plaats zyn werk aan buitenstaanders en insiders te laten zien, hij mèg er ook artistiek gesproken, zijn. Zijn Jeugd (altijd een betrekkelijk be grip) brengt waarschijnlijk mee. dat zijn werk nogal ongelijk aandoet en dat men nog niet precies kan vaststellen, wat men aan hem heeft, hoe men hem, om 't academisch uit te drukken, heeft te classificeren. Hij werkt soms uitermate spontaan met snelle vegen en toetsen: soms bedachtzamer en schoolser, ja bij na op 't academische c-n traditionele af. Hij werkt bij voorkeur in kleine for maten. maar schrikt ook voor 't grote, a, voor het héél grote niet terug. Een cunstenaar heeft er recht op dat men hem beoordeelt naar 't beste, dat hij laat zien. Welnu, wie een portret kan schilderen als no. 16 een vriend van de schilder, zo onmiddellijk, zo raak en ge durfd. die is waard dat men aandacht aan hem schenkt. Hij is naast bekwaam portrettist ook schilder van landschap en stilleven. Dat grote stilleven (no. 9) kan mij, al waar deer ik bepaalde kwaliteiten, slechts matig bekoren, maar de combinatie van schoen en ei acht ik veel geslaagder Ook voor naakt bezit de schilder affini teit. al bevredigt de kleur in het grote naakt mij toch niet. Zijn aquarellen en gouaches zyn fris en viriel van kleur en kunnen ook charmeren wanneer het gamma wat soberder en de vormen wat strakker worden (Achtertuintje). Martin Brink Wie het gebouw binnengaat doet ver standig ook zijn blik op de gangwanden te werpen, waar de directeur, Martin Brink, fantasierijke romantisch gerichte tekeningen (gepenseeld met inkt) laat zien, zomede portretten naar jongens, welke ln hem een Illustrator doen ver moeden. In een der lokalen kan men ervaren, wat op deze onschoolse school nu eigen lijk wordt geleerd: op 't gebied niet alleen van de vrije schilderkunst, maar ook van het reclame-tekenen, het mode- ontwerpen. het tekenen van patronen voor tapijten en kleden, het boetseren etc. De leraar ceramiek W. Stuurman voor Amersfoort zeker geen onbekende demonstreert in zijn tentoongesteld werk, dat ook hij in zijn potterie niet staan blijft btj het geijkte. Zijn plastie ken hebben vaart en élan, plezierig om naar te kijken. C. A. S. (Ingez. Med.) „Boys"-elftal gewijzigd De geheel gewijzigde opstelling van het elftal van „Amersfoortse Boys", dat Zondagmiddag aan de Rubensstraat tegen J.S.V, speelt, ziet er als volgt uit: doel: Slot boom: van links naar recht: ach ter: Veldhuizen, A Peters; midden: Mohrs, Jekel, Bakker; voor: Kraak Braber, Jansen, H. Dammers, Christ. Weef- en aardewerk geëxposeerd De beide tentoonstellingen, die ten huize van mej. Drost worden gehouden (Utr. weg 102), Zaterdag j.l. begonnen, lopen vandaag reeds af. Toch moge deze korte verantwoording nog dienen, om het geziene ln de herinnering terug te roepen voor hen. die er geweest zijn en ook om de lezers ln ruime kring attent te maken op hetgeen door twee ernstige kunstenaressen ln dit huis geschiedt. De arbeid van Henriëtte Drost heeft niet alleen een artistieke, maar ook een soclaal-pacdagogischc inslag. Verschil lende meisjes en jonge vrouwen, die om de een of andere reden voor gewone maatschappelijke arbeid minder geschikt zijn, vinden aan weefstoel of spinnewiel een nuttige en méér dan nuttige taak. en het ls aardig te zien, hoe zij al vrij gauw, ook bij het ontwei pen, op eigen wieken leren drijven. Mej. Drost toonde voorts wat met het Egyptische vlecht werk, die oeroude techniek, welke zij met smaak cn talent cn met telkens weer zoeken naar andere toepassing, beoefent, aan moderne resultaten is te bereiken: een chic damestasje, tea- cosy's. een charmant beursje en een fijne lampekap. waarbij men zowaar aan kantwerk denktI In een aangrenzend lokaal waar zij gewoonlijk haar ateliers heeft, liet An nie Kuiper de voorbeelden zien van haar aardewerkproductie. Ik noemde ook haar een ernstig kun stenares: dit betekent niet, dat haar werk somber of zwaarwichtig is: wel dat haar vakkennis niets te wensen overlaat en gelijke tred houdt met haar liefde voor dit ambacht. Alle aardewerkproductie behoudt iets van het experiment, het toeval zelfs, maar het geluk dient niet alleen hun die moedig zijn, het is ook met hen. die weten wat zij doen. en zoeken met ver stand en overleg. Dit werk met zijn kloeke cn ongekunstelde vormen, met zijn sobere en nobele glazuren, doet sympathiek aan en daar Annie Kuiper nog jong ls en vol enthousiasme, geloof ik te kunnen zeggen', dat men nog 't een en ander van haar mag verwachten. C. A. S. SLEDEN SCHAATSEN (metaal en hout) IJSTRUIEN SKIPETTEN WINDJACKS naar SCHAATSSCHOENEN en LAARZEN Het bouwbureau P.K. van Eijke- lenburg en Zonen te Amersfoort bestaat morgen vijf en twintig jaar. Op I December 1924 vestigde de heer van Eijkelenburg, die voor dien bouwkundig opzichter was ge weest, zijn bedrijf, dat nadien in stad en land een goede reputatie deelachtig worden zou i.v.m. de bijzonder soliede bouw welke im mer werd voorgestaan én waarvan om een enkel voorbeeld te noe men zo vele woningen in het Leusderkwartier tot de dag van vandaag getuigen. Aanvankelijk werd op beschei den voet begonnen met de eigen bouw, maar het werk groeide uit tot de .bouw van verschillende vol ledige huizen-complexen met de bijbehorende straten in onze stad. De aanleg van deze straten werd wel door speciale wegenbouwers ter hand genomen, doch geschied de onder ae verantwoordelijke lei ding der firma Van Eijkelenburg. In de oorlogsjaren handhaafde men het bedrijf zo goed mogelijk. Het werd evenwel omgezet op klei nere objecten. Het ging er niet 20 zeer om. het bouwbureau te red den, doch in de eerste plaats om het talrijke personeel op deze wij ze te vrijwaren .voor de- „arbeids inzet", voor uitzending naar Duits land en het mag direct worden ge zegd: de heer Van Eijkelenburg is daar wonderwel in geslaagd! Na de oorlog, toen van zelfbouw nog géén sprake kon zijn, schakel de de jubilaris zijn activiteit over op het aannemersbedrijf voor wo ningbouw van Overheidswege (z.g. Wederopbouw). Eerst op kleine schaal in de Betuwe en te Vught, heeft hij nadien honderdtallen wo ningen doen verrijzen te Roosen daal en thans te Breda. Sinds 1 Fe bruari van dit jaar is het bedrijf mede gevestigd te Rosmalen waar een timmerfabriek is verrezen met Zilveren politie-jubileum Donderdag was het vijf en twin tig jaar geleden, dat de hoofdagent J. Bil bij de Amersfoortse politie in dienst trad. Alhoewel de jubilaris had doen weten dat hij deze ver jaardag onopgemerkt wilde laten voorbij gaan, hebben de politie mannen hem toch een hulde bereid. Het politiemuziek gezelschap „De Harmonie" bracht hem in de loop van de middag een muzikale hulde bij zijn woning aan de Franklin- straat 38, hetgeen door de jubilaris bijzonder werd gewaardeerd. Ons dagelijks teveel Twee autobestuurders, die Don derdag de verkeersheuvel op de Varkensmarkt aan de linkerzijde passeerden, werden verbaliseerd. Op het kruispunt Arnhemseweg, Kroontjesmolen, Bisschopsweg ver loor een jeep met oplegger gisteren in volle vaart een wiel. Er ontstond enige schade en het verkeer stag neerde. een volledig toegerust administra tie-kantoor en een speciale techni sche afdeling. Als bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat de hoofd-uitvoer- der, de heer T. van Daal, morgen eveneens jubileert: hij zal een kwart-eeuw aan het bouwbureau verbonden zijn en ook naar hem zullen de gelukwensen van velen uitgaan. Burgerlijke Stand Geboren Leendert, z. v. G. W. Veldhuizen en E. v. d. Geer; Gerrit, z. v. G. W. Veldhuizen en E. v. d. Geer; Jacobus Wilhelmus, z. v. W. Jagtenberg en T. Gorter; Wilhel mus Petrus Antonius Maria, d. v. W. P. A. v. d. Waerden en M. A. Wouters; Martin Roelof, z .v. R. J. Sterenberg en B. Knevel. Ondertrouwd: J. H. Brok en J. P. v. Groenestijn; E. de Hoog en A. J. P. v. Barneveld; A. Hagebeuk en J. W. v. d. Werff; L. H. Le Poole en I. Bolten; J. A. de Waal en T. de Waal. Getrouwd: C. H. te Roller en E. J. v. d. Ham; W. Bijen en B. Geurs. Overleden: Johanna Stoffer, 81 jr. wed. v. J. W. Kroon; Aaltje de Vries, 84 jr. wed. v. K. Oranje. LONDEN. Lord Pakenham en Arthur Henderson hebben beiden aan het Hogerhuis hun verontschuldigingen aangeboden over het incident i.v.m. het rapport over het vliegongeluk met de Nijmegen (Parmantier) bij Prestwick. Letterlijk zeide de minister voor de Britse burgerlucht vaart: „Ik had het recht het niet eens te zijn met de bevindingen van het hof van onderzoek, dat een adviserende taak had. Gezien de ingewikkeldheid van luchtvaartaangelegenheden i9 er dikwijls plaats voor een verschil van mening over de conclusies, wel ke getrokken moesten worden uit (Ing Med.) MEDEDELING van het DAGBLAD VOOR AMERSFOORT op MAANDAG 5 DECEMBER a.s. in de zaal van AMICITIA DE DIRECTIE de bij een onderzoek gebleken fei ten en over de aanbevelingen. Ik kan mijzelf niet in elk geval als bij voorbaat gebonden beschouwen om de conclusies van een dergelijk on derzoek en de daarop gebaseerde aanbevelingen te aanvaarden." „Van het tijdstip af van de ver- trekmelding te Schiphol tot aan de om het half uur uitgezonden draad loze melding was uit de aan het vliegtuig verstrekte meteorologi sche mededelingen een gedurig slechter worden van de weersom standigheden gebleken," aldus zei de lord Pakenham. „Een laatste ra dio-melding had het woord „dete riorating" bevat als aanwijzing, dat de weersomstandigheden gedurende de periode van waarneming slech ter waren geworden. Ook wanneer het bedoelde woord in de radio- telefonische conversatie, twee mi nuten later, was herhaald, hetgeen volgens de aangenomen procedure niet vereist was, zou het niets heb ben toegevoegd aan het reeds ge durig aan het vliegtuig doorge geven weerbeeld. Het weglaten van dit woord kon niet van invloed ge weest zijn op het ongeluk, dat 24 minuten later gebeurde." „Wij handelen volgens internatio naal overeengekomen procedures," aldus besloot lord Pakenham. Giel de Roode daagt Roos uit Harry Bos is destijds officieel er kend als uitdager van de nationale bokskampioen in het weltergewicht Job Roos, die de titel won van Giel de Roode, omdat deze wegens een blessure aan zijn wenkbrauw moest opgeven. Zich stellend op het standpunt dat Roos hem na afloop van deze wedstrijd eigener beweging een re vanche aanbood, en verder o.m. aanvoerend dat Bos reeds zowel door Roos als door hemzelf gesla gen is, heeft De Roode zich thans via de technische commissie van de boksbond met een uitdaging tot Roos gericht. Hij hoopt dat de tech nische commissie hem voorrang zal verlenen voor een titelmatch. „Leusderkwartier" won met 42 Het tweede deel van de biljart ontmoeting „Leusderk%vartier"-„Vcr- gulde Wagen", gisteravond in café „Sport" aan de Leusderweg gehou den, eindigde in een 42 overwin ning voor de „Leusderk\vartier"-spe- lers.. Daar „Vergulde Wagen" het eerste deel van deze strijd, die gaat om de derde en vierde plaats van het plaatselijk biljartkampioenschap met 42 won, is nu de stand gelijk 66. De beslissing zal dus heden avond vallen in de „Vergulde Wa gen", alwaar de laatste zes partijen gespeeld zullen worden. De beste prestatie leverde de ster ke „Leusderkwartier"-speler J. Schuuring, die J. Kranenburg niet veel kans gaf. Kranenburg moest 130 caramboles halen, maar boekte al spoedig een grote achterstand. Bij de twintigste beurt was de stand 6539 en toen Schuuring Vijf beurten later een serie van 17 maakte, was het gauw bekeken en hij maakte de par tij uit met een moyenne van 3.75. J. Schuuring (115) 115 28 17 3.75 J. Kranenburg (130) 88 28 16 3.14 Runneboom speelde een zeer ener verende partij tegen v. Esch („Ver gulde Wagen"). Het ging steeds ge lijk op en toen v. Esch de partij na de 39ste beurt uitmaakte, kwam de „Leusderkwartier"-speler slechts drie caramboles tekort, v. Esch (65) 65 39 12 166 K. Runneboom (65) 62 39 9 1.58 Voor de tweede „Leusderkwartier"- overwinning zorgde L. v. d. Berg, die 75 caramboles moest spelen tegen J. Speulstra 95. Laatstgenoemde bleef ver achter. Na 43 beurten had hij pas 74 caramboles bij elkaar gestoten, terwijl v.d. Berg de 75 reeds vol had. L. v. d. Berg (75) 75 43 7 174 J. Speulstra (95) 74 43 7 1.72 Kapdemonstratie Donderdagavond demonstreerde in de Academie de Danse de tech nische club N.V.K. uit Amsterdam moderne kapsels. De opkomst was goed en vele Amersfoortse kappers hebben een leerzame avond gehad. Er werd gewerkt in het dames en herenvak. Een van de Amsterdamse kappers toonde op lofwaardige wijze hoe de moderne kapsels moe ten worden behandeld. Door de he renkappers werden twee modellen geknipt. Ook hier werd goed werk geleverd. Men hoopt in de toekomst door het geven van dergelijke avonden elkanders kennis te verrij ken. BILJARTKAMPIOENSCHAP 71/2 AMSTERDAM. In café „De IJsbreker" te Amsterdam zijn de acht sterkste biljartspelers van ons land de str(jd om het nationaal kampioen schap hoofdklasse groot biljart, anker-kader 71/2, begonnen. Zeven van hen namen ook verleden jaar aan dit kampioenschap deel, toen de Hage naar Metz op verrassende wijze Piet van de Po! onttroonde, al bleef iijj daarbij bijna 10 punten onder het gemiddelde van de Rotterdammer. De achtste deelnemer ls ditmaal ln plaats van Van Lochem, de Rotter dammer Eichelsheira geworden, die met dit tournooi in de hoofdklasse 71/2 debuteert. Piet van de Pol favoriet De vier partijen van de eerste ron de, die Donderdagmiddag werden ge speeld, stonden geen van alle op hoog peil. Er deden zich geen verrassin gen voor, of men zou de overwin ning van De Leeuw op Sweering tegen de verwachtingen moeten noe men. De thans 24-jarige Cees de Ruyter zorgde in zijn partij tegen Kruythof voor de hoogste serie. 105, die hij reeds in zijn vijfde beurt scoorde. Sweering poedelde onrust barend veel tegen De Leeuw, Kobus liep halverwege de partij onverwacht geducht op Van de Pol in, die een voorsprong had var. ruim 100 punten, maar toen er gevaar dreigde, be ëindigde deze de partij met een van zijn bekende uitgebalanceerde series van 78 in één ruk en tenslotte legde de debutant Eichelsheim de titelhou der Metz het vuur heel na aan de schenen. Beide spelers lijken al even onverstoorbaar en constant: geen top-series, doch zelden poedels. Na do eerste 10 beurten hadden beiden nog een gemiddelde van boven de 20. Na 200 liep Eichelsheim waarachtig uit en had de overwinning voor het grijpen, doch of hij wel zo onver stoorbaar was als hij er uitzag, valt te betwijfelen. Na de 12e beurt had hij 264 punten. Het duurde nog 6 beurten voor de partij door Metz werd gewonnen en toen bleef Eichelsheim op 282 punten staan. Favoriet Van de Pol noteerde der halve in de eerste ronde het hoog ste algemeen gemiddelde: 18.75. Car. Brt H.s. Metz 300 21 53 14.28 Sweering 279 21 63 13.28 De stand na de tweede ronde luidt: Alg. Pnt. Car. Brt H.s. gem. 1. v. d. Pol 4 600 27 141 22 22 2. Metz 4 600 39 53 15.38 3. De Leeuw 4 600 51 74 11.76 4. De Ruyter 4 600 54 105 11.11 5. Eichelsheim 0 516 41 58 12.58 6. Kobus 0 447 39 46 11.48 7. Sweering 0 504 49 68 10.28 8. Kruythof 0 322 42 46 7.66 Prijzen voor volks- en kinderschoenen DEN HAAG. De prijzenbe- schikking volksschoeisel en kinder schoenen 1949. ingaand 1 December 1949. bepaalt, dat volksschoeisel en gewone kinderschoenen in de kleinhandel gemiddeld tegen dezelfde prijzen verkocht moeten worden als op 17 September 1949 algemeen gebruikelijk was. Tegen over prijsverhogingen van een be paalde soort volks- of kinderschoe nen moeten dus evenredige prijs verlagingen van andere soorten in de kleinhandel toegepast worden, zo deelt ons het ministerie van economische zaken mee. De Leeuw Kobus De Ruyter Eichelsheim Van de Pol Kruythof 300 225 300 234 300 104 141 26 Gem. 13.04 9.78 27.27 9.45 VERKOOP VAN BANKET DOOR ONBEVOEGDEN DEN HAAG In verband met de aanstaande feestdagen komt het veel voor dat banketletters en banketstaven worden verkocht in allerlei ondernemingen, die daar toe niet gerechtigd zijn. Banketlet ters en banketstaven mogen, op grond van de vestigingswet klein bedrijf, alleen worden verkocht in winkels van banketbakkers, bak kers met een gemengd bedrijf (brood, banket) en in chocolaterie winkels.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2