DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Reders maken IJ mui den tot een dode vissershaven (T)ERRES DEKEN „Ik ben niet bang", zegt <le hoofdbeklaagde Zestig trawlers opgelegd - duizend werklozen Jaarbeurs nog niet open voor Zwitsers Londen vergaapt zich aan de Tsaristische kroonschat Originele anticommunistische durf van sen Knowland Vrolijke taptoe Pro Juventule verheugt zich in koninklijke steun Regering steunt vliegtuigbouw Zes dood en vijf gewond uit wrak van Catalina gehaald Regering niet hogere tegen lonen Russische waarnemers iconen tweede zitting bij 9e Jaargang, no. 284 Zaterdaj 3 December 1949 Opfl<ricb» dooi de Stichting ..Hei ParooJ' Giro 510330. Bank Rotterdamsche Bank Postbus Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235, Hoofdredacteur: TJ. DE BOOR DER- IJMUIDEN. Een besluit, dat aan de crisisjaren doet denken,*is ge. nomen door dc Vereeniging van Reeders van Visscherijvaartuigen in IJmuiden: van heden af ligt de stoomtrawlervisserij, die door zestig schepen, ieder met een bemanning van zestien koppen, gedreven wordt, stil- Slechts de trawlers die reeds voor een volgende reis kolen en ijs hebben geladen, zullen nog uitvaren. Deze harde beslissing, die voor de bemanningen als een volkomen verrassing kwam. betekent, dat 700 vis sers. 220 visknechten en 200 havenarbeiders zonder werk zullen komen. Deze mensen zijn voornamelijk in Scheveningen, Egmond en Katwijk woonachtig. S0WJET-UNIE Het heilige Rusland HET beroep van het Westen op de Sowjet-Unie, dezer dagen in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties gedaan, om het IJzeren Gordijn in het belang van de vrede op te halen, heeft een typisch Wysjinski-antwoord ge vonden: „Wij zullen onze deuren niet openen voor als journalisten vermomde spionnen" Een ander antwoord kon ook nauwelijks ver wacht worden, want geheimzinnig heid en wantrouwen zijn kenmer kende eigenschappen van de huidi ge politiek der Sowjets. Dat is niet altijd zo geweest. Een jaar of twin tig geleden was iedere vreemdeling welkom in de Sowjet-Unie en de communistische autoriteiteu ston den altijd klaar om een praatje met belangrijke bezoekers uit het buitenland te maken. Waarom dan thans deze afkper van alles wat buitenla ids is? Het antwoord is niet gemakkelijk te geven. In de eerste plaats moet men be- In het denken, dat het I Kremlin de ge- Zoeklicnt J heimzinnigheid S niet slechts tegenover het buitenland, maar ook tegenover de Sow jet-volken zelve betracht. Waarschijnlijk heeft dat iets te maken met een bepaalde trek in Stalins karakter. Verder bestaat er ongetwijfeld een echt wantrouwen en verdenking, niet slechts tegen over buitenlanders, maar tegen over iedereen. Het is een patholo gisch verschijnsel van alle dictatu ren en het is in de Sowjet-Unie bijzonder sterk. Dan is er de nood zaak, iemand voor fouten en te kortkomingen aansprakelijk te stellen: Stalin en de „partij" zijn immers onfeilbaar. Daarvoor kan het ..internationale kapitalisme" uitstekend dienen. Maar er is nog iets, dat dieper gaat en dat iets is van zuiver Russische aard. Dat is het vreemde, hartstochtelijke ge loof in Ruslands bestemming, in de ziel van Rusland een gevoel, dat het Westen een decadente, corrupte, stervende maatschappij is, voorbestemd om plaats te ma ken voor iets, dat van Russische oorsprong zal zijn. Het heeft niets uitstaande met het conflict tussen kapitalisme en communisme, het loopt als een rode draad door de gehele Russische geschiedenis en literatuur. Het is de mythe en de mystiek van het heilige Rusland. En het is een vreemde ironie, dat het tot de voornaamste passie ge worden is van mannen, die eens bolsjewisten en nationalisten waren. (Ingez. Med.) Verwarm Uw bed behaaglijk met een V/v00R BABIES EN VOLWASSENEN Nu en dan regen Weersverwachting geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk langs de Waddeneilanden nog stormach tige, overigens geleidelijk verder afnemende westelijke wind. Morgen in de loop van de dag weer aanwakkerende en tegen de avond aan de kust wellicht opnieuw stormachtige wind, hoofdzakelijk tussen zuidwest cn west. Weinig verandering in temperatuur. 4 Dec.; Zon op 8.29 onder 16.31 Maan op 15.21, onder 7.32, 5 Dec.: Zon "op 8.30, onder 16.31; Maan op 15.49. onder 8.47, Werknemers gebelgd over eenzijdig besluit De réders hebben verklaard, dat zij gedwongen zijn hun schepen op te leggen, omdat door de hoge prij zen van kolen en ijs en de te lage prijzen van de aangevoerde vis, het bedrijf niet langer rendabel kan worden geëxploiteerd. En het ge vaar bestaat, dat de prijs van de vis nog meer zal dalen. De rege ring, die voor de levering van vis meel op IJsland is aangewezen, is verplicht geweest naast dit pro duct grote voorraden bevroren IJslandse vis af te nemen. Deze ligt op het ogenblik nog in de vrieshuizen opgeslagen, maar op een gegeven moment zal zij toch aan de markt moeten worden ge bracht, wat de prijzen ongetwij feld verder ongunstig zal beïnvloe den. In de kringen van de Unie Ver keer, waarin de drie transportar beidersbonden samenwerken, er kent men deze feiten, maar men is er ten zeerste over gebelgd, dat de reders, voor zij hun besluit na men, geen overleg met de werk nemers hebben gepleegd. Een prin cipieel standpunt tegenover de eenzijdig genomen beslissing heeft de Unie Verkeer echter nog niet kunnen innemen. Dat zal geschie den tijdens een bespreking van de IJmuiden zal worden gehouden. Reders en werknemers zijn aan elkaar gebonden door een collec tieve arbeidsovereenkomst, waar aan de reders zich gullen houden. Maar ideaal is deze overeenkomst voor de werknemers niet. Zij voor ziet in een uitbetaling van wacht geld, die van twee tot dertien weken kan duren, al naar gelang een werknemer korter ^f langer bij een bepaalde rederij in dienst is. Behalve voor schipper en machi nist komt een /ast dienstverband tussen rederij en bemanning echter zelden voor, zodat de meeste werk nemers slechts korte tijd een uit kering zullen genieten. In de kringen der Schevenmgse vissers vertelde men ons, dat de werkloos geworden bemanningen van de trawlervloot waarschijnlijk gemakkelijk emplooi zullen kunnen vinden in de haringdrijfnetvisserij, waarmede Sclteveningen zich nog ongeveer een maand zal bezighou den. Men gelooft overigens, dat de toestand in IJmuiden misschien een gunstige invloed zal uitoefenen op de prijzen, die de kleine kustvissers kunnen bedingen. In Vlaardingen, aldus deelt men ons mede. wordt niet getrawld: er wordt uitsluitend gevist met ha ringschepen. Vlaardingen heeft geen moeilijkheden. Het bedrijf wordt normaal voortgezet. Wanneer ech ter over enige maanden ook Vlaar dingen. met trawlers zou uitvaren, dan dreigen dezelfde moeilijkheden als in IJmuiden. Te hoge kolen- cn ijsprijzen, onvoldoende afzet in bin nen- en buitenland, zouden de Vlaardingse reders eveneens voor de noodzaak stellen het trawlerbe- drijf stil te leggen. Schip brandt, valt om, blijft drijven ALAMEDA. Het achtduizend ton metende vrachtschip Hawaiian Rancher" van de Matson-lijn kwam Vrijdag brandend en wel de baai van San Francisco opvaren, viel de haven van Alameda binnen, sloeg daar om en kwam terecht tegen een pier. Het schip bleef echter drijven de. De brand was des morgens vroeg ontdekt, toen het schip midden op de stroom voer. Het omslaan werd veroorzaakt door de grote hoeveel heid water, welke door de brand weer te Alameda in het brandend AMSTERDAM. Met betrekking tot de desbetreffende opmerking van de secretaris van de Neder lands-Zwitserse Kamer van Koop handel, jhr J. P. Beelaerts van Blokland op de Algemene Leden vergadering van deze Kamer, giste ren in Amsterdam gehouden, deelt de directie van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs mede, dat de vraag, of Zwitserland in 3950 aan de Jaarbeurs zal deelnemen en op welke wijze, nog een punt van nadere overweging uitmaakt en nog volstrekt niet definitief gere geld is. LONDEN. Ongeveer dertig jaar geleden vulde de jonge bolsje wistische regering in Rusland haar bijna lege schatkist met de op brengst van de Russische kroonju welen. Op het ogenblik liggen dezelfde juwelen, die thans honderden ma len meer kunnen opbrengen dan toen, in de étalage van een Lon- dens juwelier. Practisch iedere Londenaar heeft al voor de ruiten van de bekende zaak in Regent- street gestaan, maar één man heeft nog niet openlijk van zijn nieuws- <e; igheid blijk gegeven en dat is Sow jet-Russische ambassadeur. De bijoux, die thans de étalage an de Britse hofjuwelier sieren zijn bijna allen het werk van Carl Faberge, juwelier en goudsmid van het keizerlijke hof van Rusland in de jaren 1860 tot 1920. Om de expositie te completeren hebben koning George en koningin Elisabeth vijf kostbare stukken tij delijk aan Wartski, de hofjuwelier afgestaan. Het meest opvallend van de ten toonstelling zijn: een thermometer uitgevoerd in email en ingelegd met goud en maansteen. Voorts zijn er biggetjes, uitgevoerd in jade met oogjes van diamant of robijn. Verschillende uurwerken van goud, bezet niet paarlen en diamanten vallen ook zeer op. vaarden. „Maar ik denk van wel omdat hij een goed soldaat is en steeds bereid een regeringsop dracht uit te voeren", zo zeide hij. Waarnemers hier geloven dat MacArthur niet alleen zulk een be noeming zou aanvaarden maar er zelfs verlangend naar uit zou zien. drie bonden, welke spoedig m 1 ruim werd gespoten. TOKIO. - De Amerikaanse republ. senator William Knowland. die op 't ogenblik in Tokio vertoeft, heeft op een persconferentie te kennen ge geven, dat generaal Douglas MacArthur^ benoemd zou moeten worden tot Amerikaans Hoge Commissaris voor Azië, ten einde een positief Amerikaans programma uit te voeren tot het tegenhouden van het communisme in dit werelddeel. Knowland deelde mede, dat hij op de openingsdag van het Ameri kaanse Congres, de volgende maand, een program van zeven punten zal introduceren ter bestrij ding van het Chinese „bandieten regime". Behalve de benoeming van Mac Arthur wil Knowland de politiek van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wijzigen en het diplomatieke personeel in het Verre Oosten vervangen. Hij wenst een duidelijke verwerping van ieder denkbeeld om de Chi nese communisten te erkennen. Knowland wil dat de Ver. Staten de Chinese communisten zullen la ten weten dat zij een „lucht- en zeeblokkade van de gehele Chinese kust zullen beginnen, zodat geen schip kan binnenkomen om het bandietenregimc te voeden", ten zij alle Amerikanen die op com munistisch gebied worden vastge houden, onverwijld worden vrijge laten. De senator acht de mogelijk heid uitgesloten dat zulk een krachtige houding een oorlog zou kunnen veroorzaken. Knowland zeide niet te weten of MacArthur een benoeming tot hoge commissaris voor Azië zou aan- WAT VOOR WEER? Vrij veel regen met tijdelijke opklaring (Van onze weer kundige mede werker) Onder invloed van een naderend zwak hogedrnkgebied nam de buiigheid na gistermiddag tijdelijk iets af. Tijdens opklaringen in het oosten van het land konden in de afgelopen nacht de temperaturen nog tot omstreeks het vriespunt dalen. De nieuwe depressie die gisteren bij IJsland ontstond, treffen wij op de weerkaarten van hedenmorgen ten Noorden van Schotland aan. Deze storing gaat vergezeld van 'n uitgebreid stormveld, dat geleide lijk tot onze omgeving dóórdringt. Vanmorgen om tien uur had de wind in Den Helder al bijna de stormkracht bereikt. De fronten van de storingen lagen vanmorgen over dc Britse Eilanden en zullen in de komende 24 uur ons land pas seren, zodat men ook morgen met vrij veel regen rekening zal moeten houden. Midden op de oceaan nadert een volgende depressie, dia zich ook naar onze ómgeving zal verplaat sen. Tengevolge hicruan zal de wind tijdelijk iets afnemen, vooral in het binnenland, maar hij kan later opnieuw in kracht toenemen. Daar de depressie-activiteit nog voortduurt, zal het wisselende weer met af en toe regen en tijdelijk op klaringen voorlopig nog aanhou den. Heel wat keren zijn dc leden van het Koninklijk gezin al bij een taptoe geweest, maar nog nim mer bij een zoals gisteravond in Theater Gooiland te Hilversum plaats vond. In tegenstelling tot andere keren was het ditmaal geen plechtige, doch een vrolijke geschiedenis. Óp 't toneel brach ten de leden van Rene Sleeswijk's gezelschap onder dc titel „Tap toe" een vlotte Snip en Snap- revue. H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene volgden met grote aandacht het programma. HILVERSUM. Vrijdagavond hebben H.M. de Koningin en Prins Bernhard, vergezeld van de beide oudste prinsesjes, Beatrix en Irene in het Grand Theater Gooiland te Hilversum een weldadigheidsvoorslel- Iing bijgewoond van René SleeswUks Nederlandse Revue „Taptoe" met Snip en Snap, ten bate van „Pro Juventute". In de pauze begaven de hóge gas ten zich naar de foyer, waar een lid van een gezelschap Zuid-Fran sen, dat voor touristische doelein den een reis door ons land maakt, mademoiselle Farina uit Nice de prinsesjes een pop in Zuid-Franse klederdracht aanbood. Daarna werden Willy Walden en Piet Muyselaar aan de Koningin voor gesteld. De Koningin onderhield Radio Medan van de Roco met 1000 Watt in aether MEDAN. Radio-Medan zal wor den uitgerust met een nieuwe 1000 Watt-zender, uitsluitend voor de In donesische programma's. Dit is een uitvloeisel van een te Medan bereikte overeenstemming tussen de betrokken militaire en ci viele autoriteiten ten aanzien van de overname van Radio-Medan door de Roio. zich enige tijd met de twee acteurs. Nadat de koninklijke gasten na af loop der voorstelling vertrokken waren, werden twee schilderijtjes ten bate van Pro Juventute ver loot, die vervaardigd waren door de prinsesjes Beatrix en Irene. DEN HAAG Dc regering heeft zich nader beraden over de Nederlandse vliegtuigen industrie en is na ampele over weging tot de overtuiging ge komen. dat de vliegtuigbouw in Nederland voldoende kansen heeft om de voortzetting daar van te rechtvaardigen. De' re gering is bereid de hiervoor ver eiste steun te verlenen. Uiteraard zal zij er daarbij op toezien, dat aan de voorwaarden voor het welslagen wordt vol daan. DEN HAAG. De particuliere secretaris van prinses Wilhclmina meldt, dat de prinses ƒ50.000 uit de opbrengst van de tentoonstelling „De Vrouw" ter beschikking heeft gesteld ten bate van het Neder lands Sanatorium te Davos. Hierin bevonden zich, behalve de bemanning van vijf leden, nog zes personen. Twee passagiers wa ren regeringsambtenaren, vier an deren behoorden tot de staf van de met de B.P.M. verbonden Neder lands-Indonesische Tankvaart Mij. Het leven lieten de twee Engelse DEN HAAG. Tijdens een nautische verkenning in de omgeving van Muntok (Banka) verongelukte Vrijdagmorgen bij het neerkomen op het water een amphibie-CatallnzP vliegtuig van dc B.P.M. piloten, Ward en Kenney en de twee* werktuigkundigen Winkelaar en Geeve. Van de passagiers wer den de twee nautische adviseurs Brinkgreve cn De Braber gedood. De heer Reiniers, hoofd van de kustverlichting en bebakening van het Departement van Scheepvaart, de heer Fray, havenmeester van Palembang, de marconist Van Po- lanen Petel. de nautische adviseur Happee en gezagvoerder Meyer werden gewond. Een nader telefonisch bericht uit Batavia meldt, dat de stoffelijke overschotten van de heren Brink greve en De Braber geborgen zijn en morgen te Muntok word^ be graven. De toestand van de vijf ge wonden is bevredigend en voor niemand hunner bestaat nog direct levensgevaar. Vliegongeluk in Sao Paulo kost 20 mensen het leven SAO PAULO. Etn DC 3 van de Lineas Aereas Real stortte Vrij dag by Ribcirao Claro in de Bra ziliaanse staat Sao Paulo neer. Zes tien passagiers en vier leden van dc bemanning kwamen om het le ven. De zestien passagiers en de vier leden van de bemanning hadden allen de Braziliaanse nationaliteit. Het verongelukte toestel was op een normale lijnvlucht van Sao Paulo naar Jacarezinho in de staat Parana. De Lineas Aereas Real is een lijn die slechts in Brazilië zelf werkt en haar zetel in Sao Paulo heeft. Stichting van de Arbeid moet voorstellen doen DEN HAAG. Dc rcRcrlnfr staat, onder bepaalde voorwaarden, niet afwijzend tegenover enige loonsverhoging met ingang van 1 Januari 1950. Maar daarbü zal de subsldie-polltlcJi opnieuw herzien dienen te worden. De regering heeft dit standpunt kenbaar gemaakt tijdens een bespreking, onder leiding van de minister-president, tussen een delegatie uit de Ministerraad en vertegenwoordigers van de Stich ting van de Arbeid. Overeengekomen werd, dat thans binnen de Stichting van dc Arbeid het overleg tussen werkgevers en werknemers zal worden hervat, ten einde tot nadere gezamenlijke voor stellen aan de regering te komen. Deze voorstellen zullen betrekking hebben op het loon en op de verho ging van dc arbeidsproductiviteit. Koffie wordt duurder (Eigen berichtl DEN nAAG In verband met de sterke stijging van de koffie prijzen op de wereldmarkt een stijgmg mede veroorzaakt uiter aard door de devaluatie van de gulden is te verwachten dat binnen afzienbare tijd dc koffie prijzen zullen worden verhoogd. De maximum-prijs voor koffie in de detailhandel bedraagt thans f 1.10 per half pond. Men houdt er thans ernstig rekening mee, dat deze detailprijs in de naaste toe komst zal worden verhoogd tot omstreeks twee gulden per half pond. Volgens onbevestigde be richten zou deze prijsverhoging omstreeks 1 Januari ingaan. Varkensvlees wordt duurder, suiker goedkoper DEN HAAG Aangezien de uitvoering van de sedert 6 Novem ber j.l. geldende subsidieverlening op het varkensvlees in de practijk tot voor de regering onaanvaard bare consequenties heeft geleid, heeft de regering besloten, deze subsidie met ingang van 5 Decem ber 1949 te verlagen. Een gedeeltelijke compensatie van de prijsverhoging van het varkensvlees, welke hiervan hqt gevolg is, zal worden gevonden in een prijsverlaging van suiker. Maatregelen daarvoor zijn in voorbereiding. Sultan van Djokja verantwoordelijk voor veiligheid BATAVIA Het voltallige na tionale comité van voorbereiding in Indonesië is van mening, dat voorafgaand aan de souvereini- teitsoverdracht, de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid bij één persoon behoort te berusten, die op zijn beurt w er verantwoordelijk zal zijn aai» het comité. Men koos voor deze functie eenstemmig de Sultan van Djokja, gezien zijn be kwaamheden en de omstandigheid, dat hij aanvaardbaar is voor alle lagen der Indonesische bevolking. Als een grote sneeuwploeg heeft de locomotief van een uit het westen komende goederentrein bij Deventer de wagens van een uit tegenovergestelde richting komende goederentrein omhoog geschoven. De Implacable is gezonken doch niet zonder verzet PORTSMOUTH. Het houten Franse slagschip Duguay-Trouin. dat door de Britse marine in 1805 in de slag bij Trafalgar waarin Nelson sneuvelde werd buitgemaakt, bood tot het laatst tegenstand, toen het Vrijdag in het Kanaal door Britse oorlogsschepen tot zinken werd gebracht. Vier moderne diep te bommen waren achtereenvolgens onder haar waterlijn tot ontploffing gebracht, doch de Duguay-Trouin weigerde te zinken. Tenslotte verdween deze veteraan uit de slag bij Trafalgar onder de waterlijn, met de Britse commando- vlag en de Franse driekleur van de campagne wapperend. Terwijl het door de Engelsen tot „Implacable" herdoopte oorlogsschip zonk. werden op 'de begeleidende Britse marine vaartuigen de volledige, bij deze ge. legenheid passende eerbewijzen ge bracht. De vlaggen werden gestre ken, terwijl de met geweren bewa pende manschappen het voorge schreven eerbewijs brachten. Het oude fregat was te duur ge worden wat z'n onderhoud betrof: daarom moest het verdwijnen HET PROCES TE SERAJEWO SERAJEWO. Op de tweede dag van het proces tegen de 10 (12) Zuidslavischc Russen deed de openbare aanklager, de 27-jarige Envcr Krizcic, voorlezing van passages uit hoofdbeklaagde Krisko's brieven aan Nekloedof. Krisko had deze gemeld, dat de winkels in Zuidslavie leeg waren, de rantsoenen slechts voor 10 gehonoreerd werden en dat het vijf-jarenplan mislukt was. HU beweerde in die brieven dat er discrimi natie op godsdienstig gebied bestond in Serajewo ten gunste van de Mo hammedanen; hy betitelde dc Bosnische autoriteiten als Zigeuners cn de Jeugdorganisatie als uitschot. Krisko, de hoofdbeklaagde. een priester met een grijze baard en een zwarte toga aan, stond hierna op en zeide: „Ik ben niet bang voor dit hof en zelfs niet voor de dood." „Bekent u schuldig te zijn?" vroeg de rechter. „Gedeeltelijk." antwoordde Kris ko. „Ik schreef brieven aan Nekloe dof over arrestaties en andere din gen, maar ik acht mezelf niet schul dig aan samenwerking met de Ge stapo. Ik ben in 1920 «Is Witgardist naar Zuidslavië uitgeweken en heb mijn anti-Russische houding tot na de tv/eede wereldoorlog gehand haafd. Ik beken dat ik met een Ge- stapo-agent gesproken heb over de vorming van eenheden van Wjtte- gardirten om tegen de rode legers te vechten, maar deze daad betreur ik ten zeerste." „Is dit soms geen collaboratie ge weest?" vroeg de rechter. „Het lijkt er veel op." antwoordde Krisko vermoeid. De tweede phase van het proces eindigde met het kruisverhoor van een yróuwelijke beklaagde, Xenia Komad, die bekende met de Gestapo te hebben samengewerkt. Ook ver klaarde zij priester Krisko intiem te hebben gekend. Deze tweede zitting werd bijge woond door 2 Russische waarnemers uit Moskou. Nee toch Heus 1949 is jaar van vliegonge lukken. Dat bij Banka was 45-ste en het 7-de in de afgelo pen week. Reeds meer dan 600 gezinnen in rouw - Oude sterren nog populair. Bing Crosby, Loretta Young, Clark Gable, Gary Grant. Gary Cooper, Olivia de Havilland en Ingrid Bergman gaan nog voor geen jongere op zij Amerika heeft alles eerder, mooie, groter, enz. dan arm, vud, uitgeleefd Europa. Maar 'n internationale Jaarbeurs heeft het nog nooit gehad. Komt nu, in Augustus '50 te Chicago Grote krokodil viel water- haalster aan bij Tebingtinggi. Twee mannen moesten uit alle macht vechten om vrouw te be vrijden Heden vliegen van Londen 3100 postduiven uit; record aan tal! .J Schallentferg pleegde zelfmoord (Eigen bericht) DEN HAAG. WU vernemen, dat het onderzoek van de Justitie naar de doodsoorzaak van de Duit ser Schallcnberg, wiens lichaam in September in een Haagse vijver werd gevonden, thans is afgesloten. Het resultaat van dit onderzoek zou volgens onze inlichtingen zijn. dat het vermoeden dat Schallen- berg zelfmoord heeft gepleegd, be vestiging heeft gevonden. Volgende week mogen nadere bijzonderhe den over dit onderzoek worden verwacht. De Etna stoot zand, stof en as uit CATANIA. SICILIë. Twee nieu. we kraters braken Vrijdag open in de zijwand van de Etna en over dekten Catania met een regen van zand en stof. zonder dat de Etna met gerommel of iets van dien aard de uitbarsting had aangekondigd. Er kwam ook een wolk as naar beneden, zodat de bewoners van Catania zich alleen met een para- pluie op straat konden begeven. De telefoonverbindingen met de obser vatiepost op de Etna waren verbro ken. zodat het onmogelijk was na dere inlichtingen over de aard van ^de eruptie te verkrijgen. Volgens enkele wijnboeren van de helling van de Etna zijn de nieu we kraters opengebroken op korte afstand van de top. Door de eruptie verdween de sneeuwkroon die het hele jaar door de top van de Etna bedekt. De Etna was voor de laatste maal actief in Februari 1947 toen een tien mijl lange golf gesmolten ge steente langzaam langs de helling naar beneden kroop. De Etna werk te toen tien dagen. De toestand is de laatste uren aanzienlijk verergerd. Op 1650 m. hoogte blijkt een nieuwe krater in werking te zün gekomen. Een lava stroom daalt van de helling af, 2 km per uur vorderend; een uitge strekt landbouwgebied wordt be dreigd. De inwoners van Bronte en Maletom vrezen, dat de lava hun dorpen zal bereiken.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1