Conservator van museum viert zijn zilveren jubileum FILMS IN AMERSFOORT D. II Huijgen staat 25 jaar pal voor Amersfoorts stedeschoon Noteert u even goed horloge Mom er In ,St. Aechten' zingen kanaries 't hoogste lied Zaterdag 3 December I949 11 December gaat de vlag uit op „Fléhite" Zondag 11 December gaat de vlag uit op „Fléhite". Op die dag zal een bekend en algemeen geacht stadgenoot een zeldzaam zilveren jubileum vieren. Dan is het 25 jaar geleden, dat de Secretaris-Penningmeester-Con servator-Archivaris van de stedelijke oudheidkundige vereniging, de heer D. H. Huijgen van dc Heyligcnbcrgerweg, het secretarisschap van Flchite aanvaardde. Geboren en getogen in schaduw van de St. Joris Het ging een kwarteeuw geleden niet goed met ons Amcrsfoortse mu seum. In 1920 had Fléhite een mach tig beschermer verloren door de dood van de heer Tromp van Holst van Randenbroek, de bekende ma joor der Amersfoortse schutterij die als voorzitter van Fléhite" ontzag lijk veel voor het museum en voor de conservering van oud-Amers- foorts stedeschoon had gedaan. Het overlijden van majoor Tromp van Holst had mede tot gevolg dat „Flé hite" het gebouw, dat later tot Spaarbank werd ingericht en dat gelegen was naast de Ketelaarsbrug aan de Breestraat, moest verlaten. Alle kostbaarheden die in dit ge bouw waren tentoongesteld, moes ten weer een plaatsje vinden in het museum-zelf, dat daardoor meer op een pakhuis met stapels merkwaar digheden ging gelijken. In deze voor het voortbestaan van „Fléhite" kritieke jaren kwam de heer Huijgen die bij hot Amers foortse onderwys werkzaam was in aanraking met alles wat systeem loos in „Fléhite" verborgen lag. In 1923 had deze met nog enkele Amersfoorters het weekblad ,,De Amersfoortse Post" opgericht en de heer Huygen had op zich genomen hiervoor een serie artikelen te schrijven over de Amersfoortse stadsgeschiedenis. De gegevens hier voor zouden worden geput uit het museum Fléhite, dat uiteraard al eens door de in de schaduw van de St. Joriskerk geboren en getogen 41- jange schoolmeester was bezocht. Op eigen houtje In die jaren was dc uitzoekcrlj van dc rijstenbrijberg aan gegevens, die in het museum lag opgestapeld, een ont zaglijk werk Oneindig veel moeilijker dan thans, nu een overzichtelijk kaart systeem de historieschrijver haast spe lenderwijs aan de nodige gegevens helpt. Doch de heer Huygen werd door deze moeilijkheid niet afgeschrikt. Integen- ocel. Hij begon voor zich zelf al orde te scheppen in de chaos, op eigen houtje. In het voorjaar van 1924 kwam de toenmalige voorzitter, de heer W. A. Croockewit. met hem in aanraking en van dat ogenblik of liet „Fléhite" hem niet. meer los. Want in de ledenverga dering van 31 October 1924 wist de heer Croockewit te bewerkstelligen dat de Amersfoortsc-Post-redacteur tot be stuurslid werd genoemd In de vergade ring van 11 December d.a.v. („Flehlte" vergaderde toentertijd ln het Stadhuis) •stemde dc heer Huijgen toe ln zijn be noeming tot secretaris Het was een uitstekende keus. want het nieuwe be stuurslid begon niet alleen met voort varendheid aan de hem opgedragen taak doch zeldzaam verschijnsel ook in onze dagen hij heeft 25 Jaar lang deze voortvarendheid behouden Met recht kan van dc heer Huijgen worden gezegd dat hij de ziel was en Is van de Oud heidkundige Vereniging, een figuur waarop Amersfoort trots kan zijn Centrale figuur De werkzaamheid van de Jubilaris is er niet een. die door het spectaculaire de aandacht zou kunnen trekken. Maar dc betekenis van deze centrale figuur op het gebied der Amersfoortse stads geschiedenis is er niet minder groot om Want vooral dank zij al die lange Jaren van belangeloze arbeid op dit terrein der stadsgemeenschap is de belangstel ling voor dc kennis van het eigen heem, de typische eigen Amersfoortse omge ving cn z'n rijke historie, in dc laatste tientallen jaren ontegenzeggelijk ver groot. Dit spreekt vooral duidelijk uit de aantallen van bezoekers, die jaarlijks door het echtpaar Slootman op de hun zo eigen prettige manier in het Museum worden rondgeleid; ln 1881 waren dat er 206 in de kamer van het Stadhuis, in 1926 ruim 1000. in 1947 bezochten 1858 mensen ons museum en dat aantal dijde het vorig jaar uit tot bijna 4000. Met voldoening kan de heer Huij gen terugzien niet alleen op z'n ar beid voor het museum en het in richten van zovele tentoonstellingen die ten doel hadden de Amersfoor ters dichter te brengen bij z'n stads geschiedenis, doch bovenal op de re sultaten van zijn reusachtig werk der catalogisering van alle in Fléhi te beschreven feiten en bijzonderhe den van deze stedelijke historie der afgelopen acht eeuwen. Zonder dit werk zouden zeer veel publicaties ongeschreven zijn gebleven en ge beurtenissen uit het rijke verleden van Amersfoort zouden niet in de laatste jaren onze lezers in herin nering zijn gebracht. Amersfoort moge niet gauw uit de plooi komen, maar Amersfoort is niet ondankbaar cn weet 25 jaren onvermoeide arbeid voor de eigen stadsgemeenschap ongetwijfeld op de juiste wijze te waarderen P. S. TEELING. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1144. Ondertussen heerst onder de bewo ners van het eiland gro. te onrust over het ver dwijnen van de vijf mannen. Wat kan er toch gebeurd zijn? Er wordt een vergadering belegd in het kerkje om te beraadslagen, wat kan worden onderno men om de mannen te rug te vinden. Ze kun nen immers niet zün verdwenen? Daarvoor is het eiland veel te klein Of hebben ze zich in de krater van de vulkaan gewaagd en zijn ze verrast door een plotselinge eruptie van lava? Eindelijk doet de oudste bewoner een voorstel. „Wij, man nen," zegt hij. „moeten allen systematisch het gehele eiland gaan afzoeken. Wij mogen geen stukje overslaan, ^iemand blijft thuis. Wij mógen onze vrienden, die waarschijnlijk in grote gevaren verkeren, niet in de steek laten." Het voorstel wordt met algemene stemmen aangenomen en de mannen maken zich ge. reed voor de tocht. GRAND THEATRE: „Warsaw Concerto" (14 jaar) Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur Dagelijks: 2.30. 6.45 cn 9 uur. Donderdag 8 Dec. 2.30. 6.45 cn 9 u. „Gentlemen's Agreement". CITY THEATER: ..Blood on the Moon" (14 jaar) Zondag: 2. 4.15, 6 45 en 9 uur. Dagelijks: 2 30. 6 45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER- van Vrijdag t.m. Maandag: deel 2 der seriefilm' „Het Atoomspook" (14 Jaar). Vooraf „Yankee ln Texas", (14 jaar) Van Dinsdag t.m. Donderdag „Niemands land", (14 Jaar); vooraf „Zamboan- ga" (14 Jaar) Zondag' 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Dagelijks 2.30. 6.45 en 9 u. Zaterdagmiddag3 December. Sint Nlcolaasfoest, georganiseerd door padvinders. CITY THEATER. SOESTDIJK: ..Jeanne fl'Arc" (14 jaar). Zondag: 2. 5 en -J uur: Dagelijks: 2 en 8 uur 3 DECEMBER Dulvcntcntoonstclling PVV De Eendracht, c "fé He Hqofd- Hoofdpoort, Leusdcrweg 46. 3 DECEMBER Piano-recital mej. J dc Leeuw, Regcntcssclaan 21b, 8 u. 3 DECEMBER Amicitin Bouwvak arbeidershond. feestavond J030 u, 3 DECEMBER Rembrandt Theater. St. Nicolaasfeest. Amersfoortse Voor trekkers, 14.30 uur. 3 DECEMBER Wcek-einde Volksho- geschool, Grasheuvel, 15 30 uur. 4 DECEMBER Duivententoonstelllng P.V. „De Eendrachtcafé dc Hoofd poort. Leusdcrweg 46 6 DECEMBER Prinsenhof. 19 uur. Strcekvergadering Centrale voor Chr. Handelsonderwijs 7 DECEMBER St. Acchten. St. Nico laasfeest De Hanze, 14 uur. 7 DECEMBER Volksgebouw. Lezing H. Lips voor „Humanitas, 20 uur. 9 DECEMBER Amicitia. 19.30 uur, propaganda-avond Chr. Bcstuur- dersbond. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, cn Zaterdag middag van 2 304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur. R K OPENBARE LEESZAAL - Wyers- straat 2. geopend van 10—1 uur en 230—545 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12 30 uur. T.c.m. 6 Dec. St. Pieters en Block- landtsgasthuis. A.K.G. Grote verkoop tentoonstelling. 10—5 u.. Zondag 2—5 u. T.m. 15 Dec. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C ten Hoope en W Stuurman, ceramiek, 1015. 79 uur. Zondag 25 uur. Zes aanrijdingen op één dag Vrijdag werden zes aanrijdingen gemeld. In de morgenuren slipte op de BW-Laan tussen hotel Birkho- ven en het Dierenpark een perso nenauto. De bestuurder raakte de macht over het stuur kwijt en reed de berm op. De wagen kwam tus sen twee bomen tot stilstand. Een 81-jarige inzittende liep enige hoofdwonden op. De auto werd zwaar beschadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. Op de Varkensmarkt ramde een vrachtauto 'n bakfiets. De bestuur der van de transportfiets werd op de weg geslingerd maar kwam met de schrik vrij. Er ontstond geen schade. Op het kruispunt Bisschopsweg Vermeerstraat verleende een mo torrijder geen voorrang aan een personenauto. Beide voertuigen kwamen met elkaar in botsing. Er ontstond enige lichte schade. Op de BW-laan was het de be stuur van een jeep, die waarschijn lijk ten gevolge van 't gladde weg dek de macht over het stuur ver loor. De auto reed een boom om ver. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De jeep moest door een kraanwagen worden wegge sleept. Bij het Slachthuis in de Nijver heidsstraat kwamen twee vracht wagens met opleggers met elkaar in botsing. Er ontstond enige schade. In de Utrechtsestraat ramde een bestelauto een wielrijder. De wiel rijder werd op straat geslingerd en liep een hoofdwond op. De bestel auto reed door. Vrijdag is ingebroken In het kantoor van een brandstoffenhan- delaar aan de Nijverheidsstraat. De indringer forceerde een ruit en doorzocht alle bureaux. Er wordt een^ bedrag van f 95.vermist. In Amersfoort werden Vrijdag vier jongens aangehouden, die uit een' kindertehuis uit Zeist waren ontvlucht. Staaf goud brengt zes domoren voor de balie DORDRECHT. In de Nieuwe Waterweg tussen Vlaardingen en Maassluis baggerde men in 1947 naar goudstaven, die eigendom wa ren van de Staat der Nederlanden. Een der opgeviste staven kwam in handen van S. de J. uit Giesscn- dam, die haar voor een groot be drag verkocht. Vrijdag kwam te Dordrecht ter zitting vast te staan, dat verdachte zich aan diefstal had schuldig ge maakt. De Officier van Justitie eiste 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. De staaf goud was echter ver schillende malen verhandeld: vijf helers hadden zich eveneens te ver antwoorden. Een der helers, J. T. B., wielrenner uit Breda, had de staaf gekocht voor 3^.000 en in Antwerpen verkocht voor 61 000. De Officier van Justitie eiste tegen hem 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. Tegen de andere helers werd een straf geëist, die daaraan ongeveer gelijk was. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. f IMeet Voor een moet U toch bij BERLIJN. De Britse soldaat, die Woensdag te Berlijn door Rus sen was gearresteerd, terwijl zijn kameraad wist te ontsnappen, is Zondag door de Russische autori teiten vrijgelaten. Een andere Britse soldaat, die twee jaar vermist werd, is Dinsdag plotseling te Berlijn teruggekeerd. Hij vertelde, dat hij. na per ongeluk in de Russische zone te zijn ver dwaald, gevangen genomen was en gedwongen als arbeider in een fa briek had moeten werken. „Vergulde Wagen"' won na enerverende felle strijd Wel buitengewoon spannend is de strjjd om de derde en vierde plaats in het kader van het plaatse lijk verenigingsbiljartkampioen- schap géweest. Na twee ronden stonden „Vergulde Wagen" en „Leusderkwartier" met 66 gelijk. Gisterenavond werd in de „Vergul de Wagen" het slot van deze ont moeting gespeeld en de spanning bleef voortduren tot de zesde en laatste partij. Toen immers M. v. Doorn en E. Mehrengs de queu opnamen was de stand 64 voor „Vergulde Wagen". Maar zou de „Leusderkwartier"- speler Mehrengs tegen van Doorn winnen en de stand dus 66 zijn, dan zou naar alle waarschijnlijk heid de caramboles winst ten gunste van „Leusderkwartier" beslist heb ben. Het zag er naar uit dat het laatste zou gebeuren. Van Doorn raakte achter en bij de 30ste beurt stond Mehrengs 20 caraboles voor! Of de zenuwen toen op een of an dere manier een rol gespeeld heb ben weten we niet, maar een feit is, dat v. Doorn in de laatste vijf beur ten zün achterstand wist weg te werken om na 35 beurten de 105 vol te hebben! Zijn tegenstander kwpm 4 caramboles tekort M. v. Doorn (105) 105, 35. 14, 3. E. Mehrengs (105) 101. 35. 20, 2 88 Kampioen 3de klasse H. Scheer der was ongenaakbaar tegen E. Poort Vergulde Wagen") en won met grote voorsprong. H. Scheerder (115) 115 40 14 2.87 E. Poort (115) 78 40 10 1.95 Ook de andere sterke „Lcusder- kwartier-speler W. Craanen won na een goede partij van J. Smit. W Craanen (115 115 35 19 3.28 J. Smit (115) 103 35 11 2.94 D. ten Hoeve moest in zijn partij tegen J. v. d. Brug („Leusderkwar tier") liefst 170 caramboles spelen en zijn tegenstander 130. Ondanks deze 40 voorsprong kwam v. d. Brug niet verder dan 95 eri had ten Langeslraat 26 hoek Lieve Vrouwestr. Telefoon 4055 Warschauw-Concert in 't Grand Richard Addlnsell. ccn overigens nog al onbetekende Engelse componist, heeft met zijn „Warschauw-concert" heel wat deining veroorzaakt in de muziek wereld. De critici beschouwen dit plona-con- ccrt als een zoete aaneenschakeling van tamelijk banale Tsjaikowskl- en Rach- maninofflmltaties. Hoe het ook zij, het semi-klassieke Warschauw-concert is op slag populair geworden Het is gemak kelijk te begrijpen en vooral het allegro moderato presto ligt. zoals men dat noemt, goed in het gehoor. Enkele melodieuze gedeelten er uit zijn zelfs zo bekend geworden, dat de filmindustrie er een verhaaltje om ge fantaseerd heeft en er een film van ge maakt heeft, die door de naam alleen al het publiek trekt. In dc film speelt Anthony Wallbrook U kent hem uit „De Rode Schoentjes" de rol van een Poolse pianist, die zijn door de Duitsers aangevallen vaderland dient als oor- logsvlieger. Tussen het vechten door zit hij b(J gebrek aan benzine om te vlie gen zijn Warschauw-concert te com poneren en wordt daarbij ook geïnspi reerd door de verschijning van een lief tallige Amerikaanse oorlogscorrespon dente. die zomaar het huis van de piloot binnenwandelt. Hij en zij trouwen, ln Amerika en krijgen prompt ruzie, om dat de piloot, die goodwill-concertcn geeft, tenslotte toch weer naar het front gaat. waar hij zijn beste vriend ziet sterven, die ook al verliefd was óp de oorlogscorrespondente. Geschokt gaat de piloot dolle dingen doen met zijn vliegtuig, maar wonder boven wonder brengt hij er het leven af bij een botsing in dc lucht met ccn Helnkel-bommenwerper. En als hij dan in een zenuwen-inrichting zijn War schauw-concert speelt, komt alles ook In de bovenzaal van gebouw „St. Aechten" zitten een stel druktema kers, die een leven van belang veroorzaken. Het zijn de kanaries, die er tentoongesteld zijn door de Amersfoortse Vereniging van Kanarielief hebbers „Ons Genoegen". Het hoogste lied zingen natuurlijk de harzar- vogels en de waterslagers; dat zijn dan ook de specifieke zangvogels, van wie laatstgenoemden de nachtegalen imiteren. Minder „noten op hun zang" hebben uiteraard de kleurvogels, voor dit soort komt het aan op hun „pakje", hun verenkleed dus enhun bouw. Van oranje-rood tot bronsgroen variëren de kleuren bij deze soort. op de producten van hun kweek Vooral voor jongere leden zijn de wedstrijden zeer leerzaam. Ervaren keurmeesters vertellen wat er in hun vogels „zit". „Ons Genoegen" besloot gisteren na de wedstrijden de expositie maar open te stellen en wel spe ciaal ten gerieve van de leden, die dan door middel van kopen of rui len hun vogelstand kunnen verbe teren. De keurlijsten van de inge zonden vogels werden gisteravond in een intieme bijeenkomst uitge reikt. Uit de gesprekken met kwekers bleek ons weer eens hoeveel liefde deze mensen voor die kleine dier tjes koesteren en met welk een zorg zij ze omringen. Typ.sch bijv. is dat in ons land de kanariesport uitslui tend door mannen wordt bedreven. In Duitsland daarentegen zijn het juist de vrouwen, die zich op deze sport toeleggen! UITSLAGEN De volledige uitslagen van de onderlinge wedstrijden luiden: Afdeling Harzar-vogels: Meester zanger A. Sleeking Klasse 1. 4 vogels eigen kweek: 1. A. Sleeking. 2. A. Sleeking, 3. C. Veenendaal. Klasse 2: 2 vogels eigen "kweek: 1. C. Veenendaal. 2. H. Fijn v. Draad, 3. A. Sleeking. Klasse 3: 1 vogel eigen kweek: 1. A. Sleeking, 2. H. Fijn v. Draad, 3. C. VeenendaaL Afdeling Waterslagcrs: Meester zanger C v. Middendorp. Klasse 6: 4 vogels eigen kweek: 1 E. Baatje, 2. C. v Middendorp, 3 F. Wetstein. Klasse 7. 2 vogels eigen kweek: 1. C. v Middendorp. 2. G. v. Es, 3. H. P. ten Beest. Klas se 8. 1 vogel eigen kweek: 1. C. v. Middendorp, 2. H P. ten Beest, 3 C. v. Middendorp. Afdeling Kleurvogels: Mooiste kleurvogcl Oranje-rood D. v. Gin- kel. Klasse 12 A bronsgroen: D. v. Ginkel. Klasse 12 B bronsgroen F. L. Wels. Klasse 13 A oranje-rood: D. v. Ginkel. Klasse 13B^oianje- rood-agaat: R. Stoffer Klasse 14 B rood-isabel: D. v. Ginkel. Klasse 15 A zilver isabel: J. v. Dijkhuizen. Klasse 16 A oranje-isabel" 1. D. v. Ginkel. 2. J. v. Dijkhuizen Klasse 17 A oranje-rood-brons: F. L. Wels. Klasse 17 B oranje-rood-bruin: F. L. Wels. Klasse 18 A zalm: 1. D. van Ginkel, 2. M. v. Veenendaal. Klasse 18 B zalm: 1. G. Koenen, 2. F. L. Wels. Klasse 19 B citroen: 1. E. v. Brakel, 2. Joh. Waanders, 3. E. v. Brakel. Klasse 20 A oranje-rood: 1. F. L. Wels. 2 Joh. Waanders Klasse 20 A rood: 1. D v. Ginkel. 3. G. Koenen. Klasse 20 A oranje: 1. G. v. d. Boom Klasse 22 A oranje: 1 J. Laseur, 2. G. Koenen. 3. C Janssen Klasse 21A wit: 1. M. Veenendaal. 2. C. Janssen. Klasse 22 B oranie: Joh. Waanders. Klasse 23 A zalm bont: 1. E. v. Brakel. Klasse 24 B mozaïek: 1 F. L. Wels Klasse 23 B bont: 1. D. Ceilmaker. Klasse 26 A bastaarden: J. Laseur. Klasse 25 A gelijk getekend. J. Dijkhuizen. Hoeve de 170 na 39 beurten vol met een mogenne van 4.35. D. ten Hoeve (170) 170 39 16 4.35 J. v.d. Brug (130) 95 39 13 2.43 Dr. Höweler won na moeizame strijd van dhr. v. Roekei, Dr. Höweler (55) 55 41 5 1.34 Dh. v. Roekei (55) 45 41 6 1.09 W. Basjou scheen heel wat van plan te zijn tegen Runneboom van „Leusderkwartier". Hij begon ten minste met een serie van 10. maar had daarna zijn kruit verschoten. Met veel moeite wist hij tenslotte de overwinning uit het vuur te sle pen. W. Basjou (55) 55 45 10 1.22 K. Runneboom (65) 58 45 8 1.28 De eindstand luidt dus na 1410 voor „Vergulde Wagen". Tentoonstelling is zeer leerzaam Bij de afdeling Harzar-vogels is de heer A. Sleeking met zijn kweek zeer succesvol geweest. Bij zijn vo gels zat de zgn. „meesterzanger" en voorts sleepte hij nog twee eerste prijzen, een tweede en een derde prijs in de wacht. De heer C. v. Middendorp zag zijn verwachtingen verre overtrof fen. Niet' alleen kon hij bogen op de „meesterzanger" bij de water slagers, maar hij behaalde voorts nog eenzelfde aantal prijzen als de heer Sleeking! Ook de voorzitter van „Ons Ge noegen", de heer D. v., Ginkel kwam zeer fraai uit de bus. Zijn specialiteit is kleurvogels en zijn oranje-rood exemplaar is wel van bijzondere schoonheid en verwierf terecht de titel „mooiste kleur- vogel". Ook in andere kleur-varia- ties was de voorzitter zeer succes vol. Ook alle andere leden, al had den zij dan niet alle „prijsvogels", kunnen gerechtvaardigd trots zijn weer goed met zijn vrouw, die intussen uit Amerika even naar Engeland is ge komen. Neen. dit zoetelijke verhaaltje heeft ons niet kunnen bekoren. Van het Warschauw-concert hoort men in de film slechts fragmenten. Sally Gray speelt de rol van de oorlogscorrespon dente. 1Vild-West in „City" In „Ik vecht niet voor geld", de film die deze week in het City Theater wordt vertoond, richt de filmcamera zich oo ccn woest gebied ergens in Amerika. Moordlustige veedieven maken dit ge bied onveilig bij de uitoefening van hun wrede practijken Tot hen behoort aan vankelijk de avonturier Jimmy Garry, doch wanneer diens geweten gaat spre ken besluit hij de andere partij te kie zen. de party van de handeldrijvende veeboeren die hun bestaan zien be dreigd door de diefstallen. Het gaat spannend toe ln deze film Adembene mende achtervolgingen, wilde schietpar tijen. gevaarlijke vechtpartijen cn ro mantische taferelen spelen zich af. Op vallend goed spel wordt gegeven door de hoofdrolveitolkers. waarvan Robert Mltchum en Barbara Bel Geddes de be langrijksten zijn. De film bezit om z|jn avontuurlijke, spannende maar ook menselijke Inhoud een bijzondere waar dering. „Het onzichtbare Spook" In het Rembrandt Theater vervolgt het atoomspook deze week zijn fantasti sche avonturen „Het Onzichtbare Spoor" heet het tweede deel van deze vervolgfilm cn de inhoud is even fan tasierijk en onsamenhangend als het eerste deel. Het atoomspook wordt na tuurlijk ontmaskerd cn daarvoor zullen velen wel een bezoek aan het Rem brandt Theater willen riskeren. Vooraf wordt „Yankee uit Toxas". een bijzonder aardig cow-boy kleurenfilm- pje vertoond Predikbeurten Ned. Herv Gemeente. H. Catech. Zondag 44 St. Joriskerk (Hof 1) vm 10 uur Ds Blok. nm. 5.30 uur Ds Vermaas Bed. H Doop. Nieuwe Kerk (Leusderwcg 110) vm. 10 uur Ds A Steenbeek. Bed. H Doop; nm 7 uur Ds Blok. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur Ds Koolhaas; vm 10.30 uur Ds Koolhaas Bed H. Doop; nm. 5 uur Ds Hadders. Bergkerk (voorlopig Gymna sium) (Groen van Prinstererlaan 33) vm. 10.30 uur Ds Braakman Bed H. Doop. Kapel Zon en Schild (Utrecht- seweg 266) vm 10 uur Ds. Bout. Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtseweg 299) vm. 10.30 uur Ds Gerritsen. Jongcrendiensten Kerk (Appelweg) vm. 10.30 uur de heer M Germans. Wijkgebouw (L. Costerplein 14) vm. 10 uur de heer C, Vos. Gebouw Immanuel (Tulpstr.) vm. 10.30 uur de heer H C van Norden. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer L. Dijkstra. Bijbellezingen Donderdag 8 Dec. Wijkgebouw L Costerplein 14 nm. 7.30 uur Ds A Steenbeek. Filalethes, Havik 27 nm. 7.30 uur Ds. Abbringh, van Oosterwolde. Gymnastiekzaal school Joan, van Dieststraat, nm. 7.30 uur door Ds. Elok Onderwerp: Openbaring 9, ,.De demonische machten op de aarde". Emniakerk, Oude Soesterweg 131 nm. 7.30 uur Ds. Koolhaas. Zondagsscholen Bethel (Eemstraat 99) 10.30 1130 uur; Chr. School Kruiskamp 1011.15 uur; Gabrie Mehenschool Plantsoen Z. 1011 15 uur; Wijk gebouw (L. Costerplein 14) 121 en 23 uur; Openluchtschool (Hobbemastr.J 10.3011.30 en 121 uur; Chr. School (Rozenstr.) 10.3011.30 uur; Filalethes (Ha vik) 23 uur; Kapel Zon en Schild 11 4512.45 uur; Chr. School (v. Effcnlaan) 1011.15 uur; Zonnebloemstraat (O.L. School) 10.3011.30 uur; Joan v. Dieststraat (Chr. School) 10.15 11.15 uur; Westhill-kinderdiensten (Bergkwartier); 68 jaar 10.30 Heinsiuslaan 1; 911 jaar 10 30 11.30 uur Utrechtseweg 106. LEUSDEN vm 10 uur Ds. Hof stede. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste dagen, 1.30 uur cn 17 uur djenst Langestraat 113 (Concordia). Remonstr. Kerk 10.30 uur ds. R Miedema. Ver van Vrijz. Herv. Gasthuis- kerk 10.30 uur ds J v Rossum (Winterswijk). O. L School O. Soesterweg 10.30 uur ds C J v Royen (Amersfoort) Oud Ger. Gem Muurhuizen 53, 9 30 en 5 uur Godsdienstoefening. 5 Dec. dhr. F de Jong (Kralingsè- veer). Oud-Kath Kerk 't Zand 10 uur Heilige Dienst. Vrije Xath. Kerk 10.30 uur dienst Christian Science (RHBS) 7horbeckeplein 1, 10 uur Ned. dienst 11.15 uur Engelse dienst'. Hersteld Apost. Zendingskerk, Gasthuiskerk 4 30 uur Eredienst. Ger. Gem. Stovestraat 10 en 5 uur dhr. Wijting Ger. Kerk. L Vrouwestr. 10 uur Ds D van Enk, Veenendaal; 5 30 D A Zijlstra. Leusderkwartier (J. v. d Hev- denstr.) 9.30 Dr. N H Ridderbos, 5 30 uur Ds. D. van Enk. Soesterkwartier (Tulpstr.) 9.00 uur Ds. D. A. Zijlstra; 5.30 Dr. N. H Ridderbos. Verg. van Gelovigen 10 uur Ere dienst; 17 uur prediking des Woords Luth. Kerk Langestraat 10.30 uur mej. ds M E Monsees. Doopsgezinde Gemeente ds. S Gosses Gzn Comité Levensvragen Regentes- selaan 21 ds. D A Zeilstra (Amers foort) MEDISCHE DIENST Zondag heeft alleen voor spoed gevallen dienst dokter W. Verbeek te Hoogland, tel. K 3493—260. PREDIKBEURTEN Zondag 4 Dec. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 2.30 u. dienst. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust": 9 30 cn 2.30 uur Leesdienst. Donderdag 8 Dec. 2.30 uur ds. van Dam van Werkendam. Soest DOS kampioen van Soest Vrijdagavond vond do finale plaats om het clubkampioenschap libre In de win naarsronde speelden D O.S cn Zonnc- heuvel Wegens ziekte van de Zonne- heuvel-speler R. Koster, moest A Spij ker lnvallen. D O.S. won met 62 cn werd kam pioen van Soest. De uitslag van de gespeelde partijen is: H. Wijnands (DOS) 95 86 7 J. Batta (Zonnch.) 85 85 7 B. Koppen (DOS) 45 45 6 B v d Meer (Zonneh.) 55 27 4 Th. v. d. Pol (DOS) 85 85 9 A. Spijker (Zonneh 85 52 9 K Visser (Zonneh 65 60 8 P. Veerman (DOS) 75 75 10 In café Centraal speelden in dc vcr- liczcrsronde. Centraal tegen Middelwijk. Centraal was veel sterker dan Middel- wijk en won met 82. De uitslag d6r partijen: A. Kok (Middclw.) 65 54 5 D. Kater (Centr) 65 65 9 P Ram (Ccntr 95 78 12 B Nagel (Middclw.) 95 95 7 H. Kaats (Middclw.) 95 78 7 R v. d. Linden (Centr.) 95 95 13 R. Loor (Centr 105 105 19 A Heeremans (Middelw.) 95 67 8 H Voskuilen (Centr.) 105 105 19 J. M Beij (Middelw) 95 69 7 In de llbre-cadrc klasse speelden te Baarn in café ,.Dc Jong", dc teams van Ons Genoegen en De Gouden Ploeg Hierbij toonden De Gouden Ploeg.spe- lers zich superieur over Baarnaars en wonnen op overtuigende wijze met 40. Hiervan ls de uitslag: F v. d Nat (O.G 250 133 39 P Stalenhoef (G.P.) 250 250 68 A. v. d. Heiden (G.P. 250 250 40 C v d. Burg (O.G.) 250 191 25 Predikbeurten Ned. Herv Kerk Oude kerk 10 uur Ds Roozendaal van Lien- den; 5 uur Ds D van Krugten. Em niakerk 10 uur Ds E Groeneveld (H. Doop); 5 uur Ds Roozendaal van Lienden. Heeskapel 10 uur Ds D van Krugten. Zonnegloren 10 uur Ds Visbeek Eltheto en zaal v. d. Broek 10 uur Kinderkerk. Evangelisatiesamenkomsten. Dinsdag 6 December 8 uur zaal v. d. Broek, spr. de heer S, van Crorkum. Donderdag 8 December 8 uur Heeskapel spr. de heer S. van Gorkum Ger. Kerk. Julianakerk 9, 10.30 en 17 uur Ds W A Weertinga van Baarn. Maandagavond 8 uur zaal v. d Broek. Spreker R. van Recnen. Theol. candidaat te Zeist. Wilhelminakerk Ds A Leenhouts van Enschede. Chr Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds L de Bruyne. Don derdagavond 7 30 uur Ds D Biesma van Amsterdam. Ger Kerk Ge bouw „Rehoboth". Buntweg. 8.45 en 3.15 uur Ds L Doekes van Hil versum Ver Vrijz. Godsd. (N. P. -B.) Rembrandtlaan 9 uur Jeugddienst 10.30 uur mej. C. E. Jolles. Boekbespreking „Naar de Tropen" Daar ligt het dan voor ons. E°n kloek, fris boek, dat niet eenmaal maar tien. twintigmaal ter hand zal worden genomen om zijn bekoor lijke en leerzame inhoud. Het is het tweede album, dat door Douwe Egberts N V., te Joure en Utrecht gevestigd, is uitgegeven. Het is waar. de jeugd moet er'wat spaar zin voor over hebben om de prach tige gekleurde prenten (kleuren foto's van Wim Berssenbrugge en mr A. Hustinx) te bemachtigen, maar de beloning is meer dan goed! De tekst van de heer W. G N. dé Keizer is onderhoudend. Goede om slag. routekaart, illustraties en lay out zijn van de heer F. ten Haii». En ten slotte ook de stoomvaartmi). „Nederland" en de Holland-Afnk3- lijn verleenden aan de totstandko ming van „Naar de tropen" hun medewerking. „Denemarken, oase in Europa" Voor wie in Denemarken geweest is of andere wijze belangstelling heeft voor dit Skandmavische land. is „Denemarken, oase in Europa" (dr rf D de Vries Reilingh-Terra- bibliotheek) een waardevol bezit. Het boek verscheen bij J. A. Boom, Uitgeversmaatschappij te Meppel. Dr.de Vries heeft er met kennis van zaken het Deense leven cn de Deense zeden in beschreven. Hij vertelt van de eigenaardigheden van dit volk. bes.chrijft er de so ciale en culturele toestanden in on aarzelt ook niet de Denen, hier en daar te becritiscren. Zeer interes sant beschrijft dr De Vries de ver schillen, die er z»jn tussen stads- en plattelandsbevolking. „Denemarken, oase in Europa" is een leerzaam boek, dat een goede plaats in de boekenkast verdient. Nieuw Zeelands legatie te Moskou gaat op slot WELLINGTON. De verkie- zingen in Nieuw Zeeland waren nog -niet „koud", of de interviewer- stortten zich op de overwinnaar, de 56-jarige fabrikant Sydney Hollanr. die de nationalisten al geruime tijd aanvoert. „Ik beloof," zeide hij, „dat ik de goede instellingen van de veer tien jaar oude Labourregering niet zal afbreken. „Ik ben ervan overtuigd", dat de grootste bijdrage die Nieuw Zee land kan geven tot de wereldvrede daarin is gelegen dat wij de in vloed en de kracht van het Britse keizerrijk moeten herstellen en handhaven. Allen moeten wij daar na streven. Mijn nationale partij if van plan de legatie van Nieuw Zeeland in Moskou te sluiten." Medische dienst SOEST. Zondag a.s. is geo pend apotheek „Soest", Soester- bergsestraat 8 SOESTERBERG. Dr. v. d. Helm Prins Alexanderweg 82 te Huis ter Heide zal Zondag a.s. de artsendienst waarnemen. Hoogland Medische Zondagsdienst DOKTOREN: J. H. Hendriks. Tes- selschadelaan 3. tel. 6013: D Kui per. Spoorstraat 5, tel. 5625. APOTHEKEN: v. d. Bovenkamp, Utr.weg 45 a en Vermeer Apotheele Vermeerstraat 124. VERLOSKUNDIGEN- A. G F. Perk, M v. Viandenstraat 2. tel. 5086; N. Vernhout, Soesterweg 232. tel. 3374. H opvelaken OPBRENGST COLLECTE De bazar ten bate van de Chr. Kleuterschool heeft met inbegrip van de huis aan huis-collecte op gebracht 900. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerarda A. d. v. H. Kok en E. W. Prinsen. de UITVOERING „DAVID" Voor de uitvoering welke Christelijke Jong. Ver. „David" in samenwerking met de Christelijke Gemengde Zangver. „Zang en Vriendschap" in het zaaltje achter de Ned. Herv. Kerk aan Den Ham gaf. was veel belangstelling. De afwerking van het program ma liet wel eens op zich wachten, hetgeen een gevolg was van de grote hoeveelheid loten welke werden verkocht. De uitvoering der toneelstukjes was aardig en vooral de voordracht „Jansen en zijn vrouw leren fiet sen" werd een lachsucces. De zangnummers welke ten gehore werden gebracht lieten soms te wensen over en waren minder goed dan bij de vorige uitvoering. Het bestuur van de Chr. Jong. Ver. „David" kan op een geslaagde avond terugzien. De opbrengst van een gehouden collecte leverde ruim 70 gulden op, terwijl voor 200 gulden aan loten werd verkocht. VOETBALPROGRAMMA Hoogland ontvangt RKVUV uit Veenendaal. Beide staan ongeveer op dezelfde hoogte, zodat het eigen terrein voordeel van Hoogland wel doorslaggevend zal zijn voor een kleine overwinning voor laatstge noemde ploeg. MEDISCHE DIENST Voor spoedgevallen belle men dr W. Verbeek te Hoogland. (Tel. K 3493-260). Dit geldt ook voor Hooglanderveen en Hoevelaken. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Den Ham, 4 Deb. 10 uur ds O. S. Jellema, Doop. BURGERLIJKE STAND 2 December 1949 Overleden: Jacoba Johanna van Maanen. 17 j.; Hermanus Lammers. 62 j., geh. m. T. Hokke; Lidewij Jongeneel, 26 j., ongehuwd. Britten en Duitsers op Limburgs jubileum VENLO. Het zal niet vaak voorkomen, dat een Nederlands „tollenaar" door Engelsen en Duit sers gehuldigd wordt! Toch was dit Vrijdag het geval met de heer S. J. Negrijn te Venlo, hoofdinspecteur bij de Invoerrechten en accijnzen. Twee Britse officieren van de grensbewa king en Reglcrungsrat Lentes uit Geldern kwamen naar hotel-restau rant Prins Bernhard. waar men 's heren Negrijns ambtsjubileum vierde, om hem een tekening uit 980 aan te bieden, voorstellende de Tol lenaar van Capernatlm, Levi, de latere apostel MattheÜs, op het mo ment dat hij door Christps wordt geroepen hem te volgen. De Duitse spreker beval de jubilaris in de hoede aan van deze voorganger van 1900 jaren her. Schumacher zit weer op zijn oude plaats BONN. Kurt Schumacher, de leider van de West-Duitse socialis ten. is Vrijdag weer in de Bundes tag toegelaten, nadat president Erich Koehler hem zijn uitsluitingsstraf kwijtgescholden had. Schumacher was niet aanwezig loen Koehler het besluit voorlas maar verscheen een uur later. Hij werd luide door de socialisten toe gejuicht, maar de overige leden van de Bundestag bewaarden het stil zwijgen en stonden niet op toen de verminkte socialistenleider de par- lementszaal betrad Landbouwbeurs blijft op najaarsbeurs UTRECHT. Enige dagen' geleden ls het besluit genomen de agrarische afdeling van de Jaarbeurs ook in ce toekomst aan de Najaarsbeurs te ver binden. Tevens kunnen w|j mededelen dat de handelaren ln landbouwwerk tuigen op het ogenblik in onderhande ling z|jn getreden met het georgani seerde landbouw-bedrijfsleven teneinde tot een doelmatige regeling van het tentoonstellingswezen op landbouwge bied te komen. In verband hiermede zal de heer ir G. J. Goemans. hoofd van dc agrari sche afdeling van de Koninklijke Ne- derlandsche Jaarbeurs op Dinsdag December in het programma van de AVRO ln de rubriek ..Voor het plat teland" van 12 33—12 40 een korte in leiding houden over het onderwerp ..Het tentoonstellingswezen op land bouwgebied In Nederland."

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2