MAAKT EEN EINDE AAN DIT KINDERLEED In Indonesië één arts voor een half millioen mensen Ook zo „leven nog Nederlandse kinderen Tienduizenden kinderen van de straat gehaald Iets doen... VANDAAG In sloppen, stegen en op het platteland Móet U eens horen vreugde weggelegdMits er is geen geld voor Zaterdag 3 December 1949 3 Hulp aan de jeugd door de jeugd Van het gezin X zit de vader in de gevangenis zijn. elfde veroor deling uit. De moeder is soms hele dagen en nachten op stap Zij houdt van dansen en. andere mannen. Er zijn twee kleine kinderen, die vol komen onverzorgd thuis zijn. De jongste is nog niet schoon en krijgt vrij wel nooit een schone luier aan. Wat baden is, weten deze stakkerdjes niet! Naast dit „gezin" woont een ander, waarvan vader ook al „zit". De moeder vergezelt haar buurvrouw tijdens haar nachtelijke tochten. Ook daar zijn twee kinderen, die „tuin", waarin een oude matras en (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het Rode Kruis treedt eigenlijk dan naar buiten op, wanneer er op enig terrein duidelijk aanwijsbare noodtoestanden bestaan. Mag men daarin de reden zien voor de felle activiteit van de afdeling Jeugd Rode Kruis van het N.R.K», die onder leiding van mej. N. H. Schok king na drie jaren nog op volle toeren draait ..Ik moet het inderdaad wel een noodtoestand noemen, die er in vrjjwel alle delen van het land nog onder de jeugd heerst", was het antwoord, dat mej. Schokking zelf op deze vraag gaf. gaat er nog triplex en ander hout achteraan. Tafels vol met producten van deze jeugdige nijverheid hebben wij gezien. Niets houden de maker- tjes zelf. Wat zij gereed hebben gaat naar tehuizen, naar arme gezinnen „Hoeveel kinderen zyn er in dit opdat weer andere kinderen er van land met, die geen behoorlijk stuk bunnen profiteren. Het is eigenlijk speelgoed hebben om mee te spelen een van aantrekkelijkste vormen En speelgoed is voor een kind toch van hulp aan de jeugd die de jeugd- waarlijk geen luxe. Het is voor een verenigingen geholpen door het kind eigenlijk niet minder belangrijk Jeugd Rode Kruis op deze wijze dan brood er> melk kunnen bieden. Een werk, waaraan In hun acties tot hulp aan de be- schreeuwden behoefte bestaat; een zette landen hebben de Rode Kruis- werk, dat verbluffende resultaten organisaties in Amerika, Canada, heeft. Tienduizenden kinderen zijn Australië Brazilië. Nieuw Zeeland, er reeds door van de straat gehaald, om er slechts enkele te noemen, aan Maar tienduizenden anderen zwer- dit facet van de steunverlening zeer ven nog r0nd! grote aandacht besteed. Voor honderdduizenden dollars materiaal is naar Nederland ge- EgBBL stroomd; materiaal waarvoor het geld werd bijeengebracht door jonge *-*■ WMgk Amerikanen die voor hun Rode sJÊgr Kruis bijvoorbeeld kranten gingen verkopen. Op deze en dergelijke ga- ven draait ook nu nog een belang- rijk deel van het werk van de af de- ling Jeugd Rode Kruis. Niet dat deze afdeling zelf het werk doet. Honderden verenigingen in Neder- land houden zich immers met de vele kanten van het werk onder de v jeugd bezig. En zij doen dat met stijl en voortvarendheid. Maar ook met doorlopend geldgebrek. Wat zij no- U-üL dig hebben is materiaal om de kin- deren aan de gang te houden, om SIpP hen te verzorgen, om hen te helpen. Dit kan gelukkig het Jeugd Rode Kruis beschikbaar stellen. Laken- stof, goed voor pyama's en lappen - voor handdoeken bijvoorbeeld. Die - stof wordt door jeugdige leden van B meisjesverenigingen verwerkt tot lakens, pyama's en badhanddoeken. Sommige jongens verzamelen intus sen boeken, en anderen maken fraaie kasten; en wanneer dan alles ggfeMMfr '"-<$5®- 7;'^ Jp§* gereed is gaat zo'n kast vol linnen goed naar kinderen van onbemiddel de ouders; kinderen die aan lang durige ziekten lijden en die maan den lang moeten liggen in een om- geving, waar hun eigenlijk alles ont-' 4 breekt. Voor de jeugd, door de jeugd! Ge- heel volgens de drie doelstellingen van het werk van het Jeugd Rode Kruis: hulpvaardigheid, vriend- i schap, hygiëne. In honderden, eigenlijk duizenden verenigingen in Nederland wordt gewerkt met het materiaal van het Jeugd Rode Kruis. En reeds tien duizenden kinderen zijn op die wijze van de straat gehaald. Maar men houdt ze er niet af, als ze niet iets boeiends om handen krijgen. Daar om geeft het Jeugd Rode Kruis eigenlijk niets anders dan ruwe ma terialen. Duizenden platen plexiglas, dat door de pupillen van de vereni gingen en tehuizen wordt verzaagd en gevormd tot de fraaiste ge- 'oruiksvoprwerpen en het grappigste speelgoed. Tienduizenden stuks ge reedschap zijn naar jongensclubs gegaan. En wanneer het nodig is Bitter en schrijnend is het leed van hen, die om welke reden dan ook, in deze tijd van een ontzag lijk tekort aan woningen, geen dak,boven hun hoofd hebben. Op une drukt dit zwaarder dan op de kinderen? voor het „gemak" der moeders bij de buurkinderen zijn. De oudste hummels zwerven soms tot .elf uur 's avonds op straat. Er is een goed hartige buurvrouw, die nu en dan eens naar de kleuters kijkt, maar veel tijd heeft ze niet, omdat rij zelf een groot gezin heeft. Wel waar schuwt zij de Voogdijraad, die zich het lot van deze verwaarloosde kin deren aantrekt. In een „woonscheepje", dat één kamertje bevat van ongeveer twee bij vier meter, woont een fatsoen lijke, maar ietwat debiele moeder met haar vier kinderen De vader is al vele jaren dood. Eén kind is idioot, twee kinderen vrij sterk de biel, de vierde is normaal. In het ene hokje slapen deze vijf mensen bij elkaar. In een oud huisje treffen ambte naren van de Voogdijraad drie kin deren aan, alleen. De vader is weg gelopen, de moeder is op stap. Eten is er niet in huis. in het hele krot ligt centimeters dik stof Het ver gaat er van de vlooien. Er is een een paar versleten gestikte dekens liggen te rotten. Daarmee en daarin spelen de kinderen. Ze slapen op een paar matrassen op de grond. Het krotje heeft één kamer van twee en een half bij vier meter. Daarboven is een vliering. Als keu ken dient een uitgebroken bedstee, de „W C." het ding mag die naam eigenlijk niet hebben is in de ka mer. Daar wonen vader, moeder en negen kinderen. Het echtpaar nette mensen slaapt in een twee persoonsledikant in de enige kamer, het babytje van enkele maanden in de tweede-hands, maar keurig op geschilderde kinderwagen. De an dere kinderen, wier leeftijd varieert van achttien tot twee jaar, slapen in vier ledikanten op de vliering. Of er nog veel Nederlandse kin deren zo leven? Maak eens een speurtocht door de krottenwijken der grote steden, zoek het platteland goed af. praat eens met ambtenaren van de Voogdijraad. U zult taferelen aanschouwen en verhalen horen, die U m het diepste van Uw wezen zullen aangrijpen! Het vluchtelingenleed in Oost- Europa drukt zwaarder dan op ivie ook op de kinderen Den Haag, i December 194-9 Mijnheer de Redacteur. Een aantal goede Nederlanders gaf uiting san de verontwaardiging over het "ingezonden" artikel in Uw blad v/sarin in verband met onze actie het woord "jodenbengel" werd gebezigd. Men verzocht ons hierop commentaar te willen leveren, doch wij meenden, dat de waardige repliek van Uw redactie dit overbodig zou maken en het enig antwoord dezerzijds heel kort kon zijn n.l. "Isaac Allal actie Giro 178087." Uit de verschillende reacties in Uw blad blijkt evenwel, dat er een ernstig misverstand bestaat inzake doel en streven van ons comité, öp de eerste plaats is de mening van de heer J. /Cisassen, dat onze actie geboren is uit sensatie-zucht een onvriendelijkheid, waarvoor evenmin grond bestaat als voor de oonelusle dat er voor een bepaald doel geen hulp behoeft te worden geboden, zolang er nog andere gevallen zijn die hierop eveneens, of volgens inzicht van sommigen zelfs meer recht hebben. Wij hebben dit anders gezien en wel als volgt: Het ontzettende vliegongeval heeft ieder diep aangegrepen en wij v/aren er ais Nederlanders heiaa6 zo wel direct ils indirect bij betrokken. Zoals begrijpelijk kwamen er spontane reacties, die zich uiteraard mede richtten naar het enig-overlevende kind Isaac Allalevenals dit in Noorwegen geschiedde en die daar op eenvoudige ?/ijze in kleine blijken van be lui gstelling tot uiting kwamen, omdat dat daar mogelijk ?/as. In Nederland echter kon practisch niemand iets "doen". Is het nu zo vreemd dat de eerste opwelling was te trachten collectief iets te bereiken. Dit is toch beter dan deze menselijke gevoe lens.zonder meer te smoren, tfij geven onmiddellijk toe, dat in eerste instantie het gevoel sterker sprak dan het verstand, doch dit is bij spontane reacties nu eenmaal steeds het geval. De nuchtere Nederlandse geest gaat echter hierop een corrigerende invloed uitoefenen en liet Comité "heeft na deze overweging dan ook direct besloten een veel ruimere bestemming te geven aan de binnen komende gelden, omdat het concen treren op een kind van 11 jaar paedagogiach onjuist werd geacht. Wij kunnen echter moeilijk de huid verdelen vó6r de beer geschoten is en het zal dus van het welslagen van onze aotie afhangen, wat wij onder de2e ruimere bestemming moeten en*kunnen verstaan. 77ij zullen hiervan gaarne in het openbaar verantwoording afleggen en de nemen der leden van het Comité van aanbeveling zullen wel het ver- troiwen schenken, dat wij hierbij nodig hebben. Tenslotte nog een enkel woordje over het "ver?/aer" van de schrijver van het gewraakte artikel. Dat de2G neent zichzelf een pleidooi te bezorgen door zijn verklaring dat hij m<=t "jodenbengel" alleen maar "Jodenjongen" heeft bedoeld, getuigt van een mentaliteit, waarvan wij niet weten of we haar droevig dan wel komisch moeten vinden. Wij willen er echter nog even de aandacht op- vestigen, dat er nog' 200.000 kinderen door een oogziekte met blindheid worden bedreigd. Hier moet spoedig hulp komen en dus hopen v/ij in de gelegenheid te zijn ook hiervoor een klein steentje bij te dragen. We zullen echter open kaart spelen en vertellen dat dit bijna allen jodenkindertjes zijn (maar dat is heus onze schuld niet). Dit is een feit, dat we evenmin kunnen toejuichen als betreuren, doch dat we eenvoudig hebben te aanvaarden. Als er nu mensen zijn die uit sectarisme, isolationisme, separatisme of welk "isme" ook, menen zich hier van te moeten "distanciëren is dit hun goed recht, maar laten zij dan behalve hun beurs ook hun mond en vulpen liever dicht houden, dan •goedbedoelde actie's op ongemoti veerde wij2e te torpederend Door "Isaac Allal" is een kiertje open gegaan, waardoor opnieuw een blik kan warden geworpen op een stukje wereldellende. Hoe men meent hierop te moe ten reflecteren make ieder voor zichzelf uit, U dankend voor de plaatsing, Hoogachtend^ Ziekte bedreigt de Afrikaansche jeugd Comité „Isaac Allal" wil helpende hand bieden DEN HAAG Het ongeluk mèt de Nederlandse Dakota in Noorwegen, waarbij bijna dertig Joodse kinderen uit Tunis om het leven kwamen heeft plotseling de aandacht gevestigd op het lot van die tweehonderd duizend andere kinderen in Noord Afirka, die niet konden worden uitgezonden, maar die er uiterst slecht aan toe zijn. Bijna allemaal lijden zij aan een verschrikkelijke ziekte en het is van het grootste belang, dat hier onmiddellijk wordt ingegrepen. Al dus vertelt ons een woordvoerder van het onlangs in Den Haag op gerichte comité .Isaac Allal". Tot dusver kon slechts op be perkte schaal hulp worden gebo den, omdat het de internationale organisatie „Oeuvre secours aux Enfants". die zich hun lot aantrekt, aan geldmiddelen ontbreekt. Het ongeluk in Noorwegen heeft velen wakker geschud. En niet zodra was er een comité gevormd om de enige overledene van de PHTFA in alle opzichten schadeloos te stel len, of men besloot ook de in Tu nis achter gebleven lotgenootjes van Isaac Allal te gedenken Men heeft contact gezocht met de „Oeu vre secours aux Enfants" en die organisatie staat borg voor de gel den, die door het comité zullen worden ingezameld Binnen enkele dagen gaat de actie beginnen. Voorlopig zal men Joodse kinde ren helpen, de categorie, die in de tweede wereldoorlog het zwaarst werd getroffen. Later zal men zijn zorgen ook over andere kinderen uitstrekken. Zij die zich geroepen voelen een bijdrage te storten kun nen dit doen op postrekening 17.80.87 ten name van de heer Ph. A. J. de Rop. Schenkkade 359 te Den Haag Ph.A.J. Comité 1 de Rop Isaac Allal" Zo gelukkig als dit West-Indische meisje lacht zouden alle blanke en gekleurde kinderen moeten kunnen lachen Het kan, maar dan moet u helpen. IN het hart van deze pagina staat dc hartekreet neen niet om Isaac Allal. maar om Het Kind. Om het ziekb misdeelde, arme. in ellende verkerende kind. Hier. in uw straat en stad, ginds in Indone sië, China en Palestina. In het Noor den, Zuiden, Oosten en Westen. Overal ter wereld waar pijn en ver driet, komer en honger kinderen in hun greep hebben. Zó en niet anders vragen wij vandaag aandacht voor de ellende in deze wereld. Waarbij Isaac Al lal slechts aanleiding is. geen doel. Het gaat om alle kinderen, de Roomsen, de Roden en de Joden, de zwarte, gele en de» bruine kinderen, die van Paus en Calvijn geen weet hebben, noch van Truman of Stalin. Maar die wel de pijn lijden van frambocsia en trachoom, tering en ondervoeding, erfelijke belasting en doofstom- zijn. Honderden, duizenden, millioe- nen kinderen. Die honderden, dui zenden, milliocnen guldens kosten. En nóóit genezen worden. Doordat er ook nooit genoeg geld is. En er is nooit genoeg geld omdat het le ven zo duur is, omdat we bewape nen moeten en over de hele wereld zo oneconomisch eninefficiënt werken, dat we millioencn verspil len. Dagelijks. Waarmede al die kinderen voor een groot deel uit hun ellende verlost konden wor den. Wij willen deze wereld hervor men. Er een goede wereld van ma ken. Zonder vooroordelen en af tandse principes en methodes. Maar die kinderen, die bezig zijn blind te worden, die volgende maand zul len sterven, doordat er vandaag geen geld voor hun redding is, heb ben niets aan ons idealisme. Een idealisme dat tijd nodig heeft, waar schijnlijk meer tijd. dan wij tijd van leven hebben. Zij hebben wel wat aan een kwartje of een gulden, een post wissel of giro, gezonden aan de een of andere vereniging die voor zie ke en ongelukkige kinderen zorgt. En juist in deze dagen van Sinter klaas en Kerstmis met meer recht dan anders op extra stortingen mo gen rekenen. Waarbij men dan zo men wil er nog voor kan zor gen die vereniging uit te zoeken die overeen komt met de eigen over tuiging van geloof en politiek. Laat de kinderen van overal en van elk voorkomen weten dat het ongeluk met het vliegtuig van Isaac Allal en de critiek op de steun aan dit arme Joodse jochie de stoot zijn geworden voor het hernieuwde besef dat wij in gebre ke blijven tegenover zoveel mil- lioepen kinderen, indien we niet tenminste iets doen. Vandaag nog. 'Eén injectie doetwonderen, maar ta^jsitSSJSt^ Ook voor de blinde Kinderen is In Indonesië, waar de tropenzon de ziektekiemen medogenloos aan wakkert, veel feller dan In de gematigde klimaten, staat elk half mil lioen mensen een arts ter beschikking. Stel u voor, dat er in Nederland slechts twintig dokters aanwezig waren (dat is dezelfde verhouding) er ZOU' een storm van verontwaardiging'opsteken in de beschaafde we reld: zoiets komt immers niet voor! Het komt wèl voor, in Indonesië, maar van de storm van verontwaardiging is bijzonder weinig te merken. Dat betekent niet, dat er niets worden verteerd wordt gedaan. De medische zen ding werkt er rusteloos en met heilzame resultaten. Simavi, de be kende instelling tot steun in medi sche aangelegenheden, heeft vorig jaar voor f 400.000 geneesmidde len, röntgenapparaten, en andere instrumenten naar Oost en West gezonden. Een indrukwekkend be drag, het is waar. Maar. de "grote nood in aanmerking genomen, is het een bagatel. Nood. grote nood, vooral onder de kinderen: millioenen kinderen r Nergens ter wereld wordt mis schien zoveel kinderleed gele den als in de tropen, waar slaap ziekte, framboesia, pest, cholera en pokken de mensheid geselen. En tot overmaat van ramp komt daar dan nog dikwijls de honger bij. Uitgeput door voedselgebrek ligt dit kleine patiëntje uit Am- bon in een Nica-hospitaal Dui zenden kinderen zijn er net zo aan toe als zij. Ergens in een onaanzienlijk Maai' als ze zover is gekomen zal huisje, in een onaanzienlijk straat- ze óók weten, dat er voor haar, on- je. wordt een meisje geboren, dat danks dat tóch dezelfde mogelijk- het licht van haar ogen mist. hcdcn open hggen a,s v00r andcrc Aanvankelijk zal ze zich hiervan kinderen. Ze zal dan reeds uit er- niet bewust zijn, zal ze ternauwer- Verwaarloosde jeugd, zoals men ze overal in de sloppen en ste gen van onze grote steden aan kan treffen. Zal zij morgen tot de misdadige jeugd behoren? Het antwoord op die vraag hangt af van u, van ons, van iedereen. Want zonder dat haar de helpende hand wordt toege stoken is zij reddeloos verloren. v.:J Zelfs het eenvoudigste werkje gaat je niet gemakkelijk af, wan neer je kinderverlamming hebt gehad. Maar volhouden is de boodschap als je weer het nor male gebruik van je ledematen et-rug wilt krijgen. Meer dan ooit heb je onder die omstandigheden behoefte aan eindeloos veel liefde. door framboesia; één injectie met Salvarsan doet wonderen maar er is lang niet ge noeg Salvarsan om alle framboe- sialijdertjes die ene injectie te geven. Er heerst mijnwormziekte onder de tropen- kinderen; er zijn doeltreffende ge neesmiddelen be kend, maar waar blijft het geld voor de aanschaf? Malaria en lepra maken dagelijks talloze slacht offers. Maar de storm van verontwaar diging blijft uit. Hoe lang nog? varing weten, dat óók blinden alles nood beseffen wat kunnen leren. En misschien zal ze haar ontbeert, typiste worden, misschien zelfs wel f^ai\et privé-secretaresse, wanneer haar tyd, dat men haar 11 met eindeloze in- opleiding op het blindeninstituut spanning en met voltooid is eindeloos geduld Ja. zal ze dat? Er zijn in Neder- lang geheel onnodig iets te- land een kleine tweeduizend blin- kort zullen komen, dat zij nimmer de kinderen. Dat is geen ontstel- meer'kunnen inhalen. Tenzij zijn. dan is dat jammer, maar ni,et catastrofaal. Wanneer een blinden instituut onvoldoende geoutilleerd is, te kampen heeft met ruimtege brek en over te weinig leerkrach ten beschikt, dan betekent dat, dat blinde kinderen heel hun leven zal ver haar gemis trachten te goeden. Men zal haar lezen leren en re kenen en ze zal over huizen en bomen praten als of ze die kon zien. Dan zal ze weten wat blind zijn is en begrijpen, hoe veel ze ten achter is gesteld bij an dere kinderen, die in het bezit van hun gezichtsver mogen zijn. lend groot getal. Maar een blinden- opleiding is ontzaglijk tijdrovend en kost onnoemelijk veel geld. Zullen de ouders van het blinde meisje uit het onaanzienlijke huis je dat kunnen betalen....? Vanzelfsprekend wordt het blin denonderwijs in Nederland door de overheid gesubsidieerd Maar de overheid is nu eenmaal geen Croe sus Zij kan niet zoveel geven als zij wel zou wensen. Bezit een gewone school niet alle leermiddelen, die eigenlijk vereist Tenzij het grote publiek begrijpt, hoe hier door gezamenlijke in spanning van alle Nederlanders een groot werk van sociale barm hartigheid kan worden verricht. Laat men dit bedenken telkenmale, wanneer de blindeninstituten een werkelijk niet overbodig be roep op het publiek doen. Dan zal men zich niet behoeven af te vragen of het blinde meisje uit die straat, ondanks alles, wel zal kunnen lachen tegen het leven.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 3