Het gaat niet goed IJzeren Gordijn achter het Nieuwe vakbondinternationale positief anti-communistisch Zeven advocaten in vol afwisseling "li proces r r 5 Russisch Vredesoffensief faalt schromelijk. W Thans ook samenwerking met confessionelen gezocht Achtjarige school geen regel met TREVOR HOWARD Zaterdag 3 December 1949 is geen Litwinow Men ziet er nu tenminste niet teeenop het kind bij zijn naam te noemen De vrees daarvoor was een van de benauwende dingen in ons land vóór 1940. Wat men ver- te]de van de concentratiekampen ,ou wel overdreven zijn. En die bewapening liep zo een vaart niet. En zeker zouden Hitier en de zijnen het niet op een oorlog laten dooii -v dr. M. v. Blankenstein aankomen. Voor deze stemming, d;e werkelijk onze openbare me ning beheerste, waren er tweeërlei oorzaak De belangrijkste was angst voor de Duitsers. Deze waren zeer gevoelig voor harde critiek. Wie laat zich ook graag in de kaart kijken? De Duitsers wisten hoe die critiek tot zwijgen te brengen. „Als gij niet zorgt dat uw pers vriende lijker over ons schrijft, boycotten wij uw haven," lieten zij een grote Nederlandse stad weten. Zij deden dat elders ook. Maar vergeefs. Het was puur afdreiging. Want zij had den al die havens heel hard nodig voor hun wapening. Maar de be trokken Nederlandse autoriteiten bogen het hoofd en lieten al hun invloed gelden om aan de eis te voldoen. Maar dat was het niet alleen. Zoals de Duitse industriëlen Hitier meenden nodig te hebben tegen ce vakverenigingen, zo waren er ook in Nederland invloedrijke lie den, die misschien wel niet mooi vonden, wat in Duitsland geschied de. maar toch wel nuttig. In die kringen zag men het niet graag, dat de toestand in Duitsland in een kwalijk licht werd gesteld. Onze belangrijke bladen waren te fat- maakt voor de Amerikaanse rege ring. Rusland wilde niet anders dan vrede, zo leraarde hij nu. Best mogelijk, nadat gebleken is. dat de wereld zich niet meer bang laat maken en de handen ineenge slagen heeft. Maar hij wilde meer. Hij wilde de leden van de Verenig de Naties, bij meerderheid van stemmen, laten verklaren dat de Angelsaksen het oorlogsgevaar in de wereld brachten. Wie is te Moskou zo naïef geweest, hem die opdracht te geven? Kan dan Mos kou niet anders dan het ene échec op het andere te laten volgen9 De volken van de V N hebben Wis- jinsky met het lichtelijk geslonken groepje satellieten jammerlijk al leen laten staan. Men heeft ook zijn voorstellen ten aanzien van de atoombom tot de bodem doorzien, en ook daarvoor heeft hij geen aanhang gevonden. Tito heeft steeds nog gehoopt, men zegt tot in September toe, het geschil met Moskou te kunnen bijleggen. Nu schaarde hij zich herhaaldelijk on der de tegenstanders van Moskou. Wisjinsky is verder gegaan. Hij heeft het nu lasterlijk genoemd dat Rusland op een wereldrevolutie uit zou zijn. Twee verschillende stelsels kunnen heel goed naast elkaar in de wereld in vrede en samenwerking leven, zo verklaar de hij thans. Hij wordt zoetsappig. Communisten-jacht Moskou heeft in de buitenlandse politiek een nieuwe koers ingesla gen. Maar het heeft er nu geen Litwinow voor. Het was al gerui- men tijd te zien aankomen. Met het ontslag van Molotow is het be gonnen. Maar men gelove niet, dat er nu in Oost-Europa iets veran deren zal. Het tegendeel is waar. Moskou wil blijkbaar zo weinig mogelijk wrijving westwaarts heb ben, om zijn, inderdaad groot ge worden moeilijkheden achter het IJzeren Gordijn ongestoord te kunnen oplossen op zijn manier. Het gaat er niet goed. Overal zijn nu de communisten de vervolgden, in Tsjechoslowakije, in Roemenië, in Bulgarije. Wie nog een gnjntje vaderlandsliefde onder hen bezit gaat, als spion en verrader, aan de galg. Nu is in Bulgarije Kostow aan de beurt. Het kringetje van „verraad" onder de hoogste com munistische leiders in de vazal staten is nu compleet. In Polen neemt Rokossowski niet enkel de militaire, maar ook de politieke leiding in handen. Hij is een mili tair Russisch gouverneur, zoals de tsaren er steeds te Warschau had den om met harde hand de Polen klein te houden. Maar kan een regime zo op den duur tal van naties onder zich houden? Wij hebben Moskou in zijn wereldpolitiek zo verbluffende fouten zien maken, dat wij reke ning mogen houden met de moge lijkheid, dat het met de Kominform ook nog zou kunnen mislopen. Litwinow die het Kremlin node mist. Een der klassen van de R.K. Huishoudschool te Harlingen heeft de hoofdprijs ge wonnen in de wed strijd voor scholieren, welke verbon den was aan de actie voor de ver koop van Kinderpostzegels. De hoofdprijs is een vacantle van 14 da gen in Zwitserland. Zestien meisjes en drie leraressen werden er geluk kig mee gemaakt. Wysjinski man van een mislukt vredes offensief' soenlijk om iets tegen hun over tuiging te zeggen. Maar om zekere dingen over het hoofd te zien dat was wat anders. En ten slotte was er dan de vrees, dat de Duitsers gevaarlijk boos op ons zouden worden. Van oorlogszucht moest men liever niet spreken. Dat was immers een on bewezen beschuldiging, zolang Hitier niet tot de aanval was over gegaan. Men zal zich herinneren dat jhr. de Geer zelfs te Londen nog van mening was, dat de Duit sers ons, zonder het geval van Venlo, niet zouden hebben aange vallen. Zo was het bi; ons, maar zo was het ook zelfs in Engeland. Daar wilde men in machtige kringen niet het kwaadste van Hitier gelo ven, omdat men in hem een bol werk tegen de Russen zag. Kind wordt bij de naam genoemd. Maar, zoals gezegd, nu noemt men het kind bij de naam. Het ge vaar komt van Russische kant. Het Atlantisch Pact is tegenover Rus land gesloten. Als men van een verdedigingslinie langs de Elbe spreekt, dan is het zonder erbij te verzwijgen van welke kant men de aanval ducht, die moet worden af geweerd. Rusland is niet zo dicht bij, Rusland is tegen niets een bol werk, tenminste nu niet meer. Zijn dreigementen vreest men niet, ge lijk onlangs nog gebleken is toen het Noorwegen verbieden wilde moe te doen aan het Atlantische Pact. Dit had het omgekeerde ef fect. Men is bereid heel erge ver halen en berichten over gruwelen te geloven. Dit komt o.a. doordat de Duitsers ons hebben geleerd, dat dingen mogelijk zijn, waarvan wij vroeger niet bereid waren de waarschijnlijkheid aan te nemen. Wij leven daardoor in eon realis tischer atmosfeer. Het gevaar zelf is er door verminderd. Ware men in 1936 al even realistisch ge weest, dan zou dit ons allicht de tweede wereldoorlog hebben be spaard. Moskou vindt deze toestand merkbaar onbehagelijk. Door zijn agressieve propaganda, door zijn brutaal streven naar expansie en intimidatie Perzië was daarvan een goed voorbeeld heeft het die aan zich zelf te danken. Het kra- kelerig optreden van het regime Molotow, het fulmineren tegen het plan-Marshall, de oprichting van de Kominform, het tyranniseren van de communisten in het Wes ten, de actie tegen Tito, de onder werping van Tsjechoslowakije en de blokkade tegen Berlijn, dit alles met elkaar heeft de ogen van de wereld wijd geopend. Die wereld heeft door Hitier, geleerd hoe ge vaarlijk illusies zijn. Daartegenover heeft Wisjinsky hu zijn vredesoffensief onderno men. Dezelfde Wisjinsky die door zijn ongebreideld beledigend op treden te Lake Success het plan- Marshall uitvoerbaar heeft ge- (Van een onzer redacteuren) LONDEN. Twee problemen hebben tot nu toe het Londense oprich- tings-congres van de nieuwe vakverenigings-internationale beheerst. De vraag, welke houding de te stichten organisatie in zal nemen ten aanzien van politieke vraagstukken en de verhouding tot het Internationaal Christelijk Vakverbond. Wat het eerste betreft: toen Herbert Bullock, de voorzitter van het Britse Trade Union Congress, de afgevaardigden wel kom heette, legde hü er de nadruk op, dat men de economische sfeer niet met de politieke moet verwarren en dat het niet de bedoeling was het niet-communistische wereldvakverbond in politieke geschillen te mengen. Het Is echter om meer dan een reden duidelük, dat men deze woorden niet al te letteriyk op moet vatten, houding wil bewaren. Maar heel merkwaardig, voor wie zich herin, nert. dat juist de kwestie van steun aan het Atlantisch pact in 1948 tot de breuk in het oude Wereldvak verbond heeft geleid. Het laatste woord over deze kwestie is nog niet gesproken, om dat de Zweden steun ontvingen van de Denen, die zich door Denemar- kens lidmaatschap van het Atlan tisch pact niet gebonden achtten en omdat de Belgen tussen de beide uitersten willen inblijven. Verhouding tot I.C.V. Het vraagstuk van de verhou ding tot het I.C.V. hangt met het andere probleem ten nauwste sa men, omdat de Amerikaanse vak verenigingen, die op samenwerking het sterkst hebben aangedrongen, KAB en CNV gaan niet naar Londen Een kleine honderd jaar geleden heeft de vakbewegingswereld zich op het standpunt gesteld, dat men niet de gevolgen van een bepaald economisch stelsel kon bestrijden zonder tegelijkertijd zich tegen dit stelsel zelf te verzetten. Al is de vakbeweging sindsdien in kwesties als bijvoorbeeld het loonstelsel héél wat minder radicaal geworden en al is deze stelling door de Christe lijke arbeidersbeweging nimmer aanvaard, er is geen enkele werk nemers-organisatie zelfs niet een zo gematigde als de American Fe deration of Labor die zich vol komen buiten het terrein van de politiek kan houden. Dit bleek ook weer duidelijk op het Londense congres, waar Arthur Deakin. zon der protest van Bullock, verklaar de. dat elke vrije vakvereniging openlijk critiek op haar regering moest kunnen uitoefenen. De woorden van Bullock en die van Deakin trouwens eveneens zijn dan ook meer bedoeld als een poging de beginselen van het nieuwe wereldvakverbond duide lijk af te grenzen van het bestaan de, dat onder communistische in vloed is geraakt. Zoals de door Deakin ingediende ontwerp-cónsti- tutie voor de nieuwe vakbewe- gingsinternationale van A tot Z een positief anti-communistische geest ademde. Niet verwonderlijk Deze geest is niet verwonderlijk, omdat de thans in Londen verte genwoordigde vakbonden juist uit afkeer van het communisme met het bestaande wereldvakverbond hebben gebroken. Toch is het anti- communisme, dat vooral de Ame rikaanse vakbonden aan de dag legden, die Deakin's ontwerp-con- stitutie nog te zwak vonden, op verzet gestuit. De Zweden hebben er zich bijvoorbeeld tegen gekant, dat de nieuwe organisatie steun mu verlenen aan regionale overwn- komsten als de Westerse Unie en het Atlantisch Pact. Heel begrijpe lijk, wanneer men bedenkt, dat Zweden niet bij de Atlantische Unie is aangesloten en zoveel mo gelijk, in verband ook met zijn ge ografische ligging, een neutrale EVERT KUPERS (N.V.V.) „Samenwerking met I.C.V. heeft zijn bezwaren WILLIAM GREEN (A.F.L.) Breed anti-communistisch front.. daarbij worden geleid door de hoop op die wijze een sterk anti-commu. DE AFFAIRE-JOANOVICI Joano lieert zich als een praatvaar op een home-trainer Joanovic! moge al dan niet betrokken geweest zün bU sommige zaken die men hem aanwreef, zeker is het dat hü een Indrukwekkend aantal relaties en vrienden had, die wegens hun verplichtingen jegens hem, èf wel gezwegen hebben, dan wel gelogen of zelfs getracht hebben de jus titie op een dwaalspoor te brengen. Het beschermende „gouden gordUn" waarmee Joanovici omgeven was na de Bevrüding bestond echter niet alleen uit bewust-medeplichtigcn, maar ook uit mensen, die volkomen te goedertrouw waren geweest en die zich aan hem verplicht voelden we gens zün onmiskenbare diensten aan de Franse Resistance bewezen. Men vindt beide categorieën die een rol in Joanovlci's leven speelden als by hooggeplaatsten, politiemannen, politici, ambtenaren, zaken, lieden, enz. Alles gekocht, zelfs sympathie nistisch arbeidersfront te kunnen vormen. Dat er over de verhouding tot de Christelijke Vakvercnigings Inter nationale op het Londense congres uitvoerig is gesproken, wordt hier door verklaard, dat de verhoudin gen in West Europa sterk van die in de Verenigde Staten afwijken. Anders toch dan in Amerika zijn in tal van West Europese landen de Christeiyke en Katholieke vakver enigingen de concurrenten van tn- ganisaties als bijvoorbeeld het Nederlandse N.V.V. De Nederland se, Belgische, Deense. Luxemburg se en Zwitserse afgevaardigden naar het Londense congres hebben zich er dan ook van het begin af aan tegen verzet, dat de Christe lijke vakverenigingen uit hun lan den naar Londen zouden worden uitgenodigd. In Frankryk en Italië echter is de toestand weer volkomen ver schillend. Vandaar dat mensen als Bouladoux en Giulio Pastore scherp tegen het niet uitnodigen der confessionele bonden hebben geprotesteerd. Resolutie Het resultaat van de discussie is nu geweekt, dat men een resolutie heeft aangenomen, die het besluit bevat de bij de Christelijke Inter nationale aangesloten vakorganisa ties alsnog te inviteren, met dien verstande, dat zij vóór het volgend congres (d.w.z. binnen twee jaar) het principe zullen aanvaarden en uitvoeren, dat slechts één interna tionaal vakverbond mogelijk is. Dat de vertegenwoordigers van Nederland, België, enz. vóór deze resolutie hebben gestemd is gedeel telijk misschien een gevolg van de invloed der Amerikanen, ander zijds echter van hun hoop, dat op deze wijze sommige confessionele bonden van het I C.V. zullen wor den losgeweekt. Zo althans verkla ren sommige gedelegeerden. Of deze hoop gerechtvaardigd is en van een juiste kijk op de Chris telijke vakverenigings wereld ge tuigt, zou kunnen worden betwij feld, waar de resolutie door katho lieken werd ondersteund. Wat de Nederlandse K.A.B. be treft, zij zal, zulks in tegenstelling tot haar Belgische zusterorganisa tie, ondanks de uitnodiging niet naar Londen gaan. Zij acht het een organisatorische fout. dat de uitno digingen niet via het I.C.V. verzon den zijn. Het Nederlandse C.N.V. neemt een soortgelijk standpunt in. Zo bezat en dit geval illustreert het bovenstaande de heer Joseph bij het uitbreken van de bevrijding niet minder dan vijftien automobie len waarvan de meestê niet „regle mentair" waren verworven. Ambte naren van verschillende diensten waren gul met het verlenen van „officiële" vergunningen geweest.. Het „gouden gordijn" werd door Joanovici gesmeed op een wijze die de homerische smid-god Hephaistos (Vulcanus) jaloers gemaakt zou heb ben! Daarbij werd het hem gemak kelijk gemaakt de politie diensten te bewijzen: hij stelde haar bijvoor beeld door zijn inlichtingen in staat de bende Laffont van de Franse Ge stapo op te rollen. Joanovici kocht alles, sympathie zowel als ettelijke privé-auto's. Aan de vooravond van zün proces kon men zich afvragen of hij ook zün invrijheidsstclling zou kunnen ko pen, en hoe duur hij die zou moeten betalen. Het proces Zo begint dan eindelijk op 5 Juli 1949 het langverwachte proces. In dezelfde rechtszaal waar het proces van Kravchenko tegen de Lettres Frangaises gevoerd was. zit Joano vici thans in de beklaagdenbank, welgedaan, glimlachend, blijkbaar zeker van zijn zaak die verdedigd wordt door niet minder dan zeven advocaten: de massieve en ernstige advocaat Delauney, de stijve, schra le Torrès, dc jonge meester Le Mée en meester Valensi die aldoor zijn zwarte puntbaartje koestert; ver der Ceccaldi. Aujol en Blumel. loanovici, zeer beweeglijk, praat met zijn advocaten, keert zich tel kens om in zijn bank, want zün wel gedane hals laat hem niet toe alleen het hoofd te draaien als hü wil spre ken met iemand die achter hem zit. Naast Joano zitter» in de beklaag denbank, zijn broer Mordhar en twee „medeplichtige metaalhandela- ren", Scandroglio on Victor Terre. Het voorlezen van de acte van be schuldiging die zeventig bladzijden beslaat, neemt drie uren in beslag. Er is sprake van economische colla boratie en van zijn rol in verband met verschillende Verzetsaffaires. De gehele bezettingsperiode wordt er in uiteengezet en Joanovici fun geert er als de metaalhandelaar be kend in dit milieu als „Monsieur Joseph", maar ook als Verzetsfiguur onder de naam „Spass" (afgeleid van het Russische woord „Spassitiel" d.i. redder). Men hoort de namen van Otto Brandl, Piednoir, Laffont, van «de Gestapo en de „Honneur de la Police". In de warme zaal luisteren driehonderd belangstellenden op de publieke tribune. De rechters gaan bijna schuil achter de groene dos siers op hun tafels. De advocaten kü- ken nog eens alles na. Joano zit telkens met een ander papier in de hand, hy praat, hy glimlacht, hij luistert nu en dan even en ant woordt op hem gestelde formele vragen. Dan volgt de voorlezing van de namen van getuigen. Dertig mi nuten neemt dit deel van de proce dure in beslag! (VIII) aangebroken en deze periode van „hartstochtelijke opwinding en mas sapsychose" voorbü is. De president geeft toe, dat dc zaak-Joanovici op ongeoorloofde manier door dc pers is uitgebuit maar hy verzoekt de advocaat te vertrouwen dat het Hof zich daar door geenszins zal laten beïnvloe- dcn. Dan komt Joanovici tussenbeide. Hij is het niet eens met z'n advoca ten cn wenst niet dat zün proces uit gesteld wordt; „ik heb er genoeg van in de gevangenis tc zitten" zegt hu. Een lach en een traan Hg gaat zün levensgeschiedenis vertellen, zijn jeugd, de pogroms, zün huwelijk, zijn reis naar Frank rijk, alles passeert dc revue. Hij spreekt ongelooflijk snel en daar hij zijn Frans niet geleerd heeft aan dc Sorbonne. valt het wel eens moei- lijk hem te volgen. Hü maakt dc in druk van iemand die op een „home trainer" zwoegt: hü fietst als een razende maar komt niet vooruit, en zijn fiets heeft een kleine versnel ling. Hü maakt z'n zinnen niet af, raakt in de war met de Franse grammatica, struikelt over ingewik kelde woorden en rolt zwaar met zijn r's. Hij maakt bijna de indruk van iemand die overtuigd is van wat hij zegt. Hij gelooft aan z'n eigen be toog. ook. als hij beweert dat hu. als hij te maken had met de Duitsers, j dit altijd deed met de bedoeling zc I tc benadelen en te bedriegen. In- Wel waar geen andere oplossing Een der advocaten van Joanovici, Delauney, neemt het woord. „In Frankrijk zegt hij," heeft elke be klaagde recht op een volledig zuive re cn serene behandeling van zijn zaak. Deze voorwaarden zijn in dit geval niet vervuld". Hij geselt de felle perscampagne tegen zijn cliënt, die mede ten doel had Joanovici de betrekken bu de zaak-Scaffa. Hij legt de nadruk op Joano's optreden in het Verzgt, leest hierover een brief van Joano aan minister-presi dent Queuille voor, wüst erop dat zijn cliënt eigener beweging zich bij de Justitie gemeld heeft in het ver trouwen van een loyale behandeling. Hij ontkent dat Joanovici iets te maken heeft met de moord op Scaf- fa, en zegt dat Joanovici steeds te gen het nationaal-socialismc geweest is. Hij protesteert tegen de manier waarop verschillende Parijse bladen over Joanovici geschreven hebben en vraagt tenslotte verdaging van het proces tot een „kalmer klimaat" mogelijk is (Van onze parlementaire redacteur) De strijd om de ontwikkelings mogelijkheden voor het Voortgezet Gewoon Lager Onderwijs raakte gis teren in de Tweede Kamer geheel op de achtergrond, doordat de kwes tie van de voorbereidende klas aan de Ambachtsscholen in het middel punt der aandacht kwam te staan. En de bezegeling daarvan geschied de in een motie van de heer Peters (K.V.P.), welke door vertegenwoor digers van verschillende andere fracties getekend was. Ogenschijnlijk was de motie on schuldig genoeg, omdat niet anders van de regering werd verlangd dan dat zij zo spoedig mogelijk voor de dag zou komen met een plan tot de coördinatie van al de soorten van onderwijs, welke zich speciaal rich ten tot de leerlingen van het zeven de en achtste leerjaar. Doch het venijn zat in de middenmoot, waar- In handhaving werd verlangd van een K.B. van 1935, dat uitsluit de overgang van leerlingen van de La gere School naar de Ambachts school, indien zij het zevende leer jaar niet gevolgd hebben. Dit zou dus betekenen, dat de voorbereiden de klas bij de Ambachtsscholen, waaraan de minister zijn hart heeft verpand, taboe zou zijn. Maar dé pap wordt nu eenmaal niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend. Om te beginnen stond de heer Stokman (K.V.P.) geruime tijd te blazen om er de voor minister on aangename hitte van te doen ver dwijnen. Deze medeondertekenaar van de motie stelde het voor, alsof het geenzins de bedoeling was om de minister de handen te binden. En deze putte daaruit moed om te ver klaren, dat hij aan verdere uitbrei ding der voorbereidende klassen op het ogenblik geen behoefte had en in ieder geval dit alleen zou doen, indien het beschouwd moet worden als een hulpmiddel om de toekom stige vorm van het V.G.L.O. te be palen. Toen aldus aan de motie feitelijk alle kracht was ontnomen, werd zij zonder hoofdelijke stemming aan vaard. De heer Van Sleen (Arb.) had succes met een amendement, waar door niet als in het ontwerp de achtjarige school regel wordt, doch bepaald wordt, dat deze alleen daar wordt gevormd waar geen andere oplossing mogelijk is. Aan de minis ter wordt overgelaten om te bepa len, wanneer de school zes en wan neer zij acht klassen zal tellen. De poging van dezelfde afgevaardigde om het verplichte minimumaantal leerlingen voor een school voor V.G.L.O. in de huidige vorm te handhaven mislukte, ook nadat hy zyn amendement zodanig had gewy- zlgd, dat het minimum met dat van de regering maar 10 meer ver schilde. De eindstemming over het wets ontwerp wordt Dinsdag a.s. ge houden. „Hoe bent U bü de film geko men?" luidde de eerste schriftelijke geen natuurlijk vraag, die wij Trevor Howard voor- zich meebrengt, legden. Wel, het toneelspelen zat mü in het bloed en ik ging, na m'n gewone schoolopleidingyiaar de „Kon. Aca demie voor dramatisch toneelspel" in Londen. Ik werd een groot Shakes- lunen; de rest is improvisatie, het- consequenties met Het toeval wilde, dat in de film „The Passionate Friends" m'n tegen speelster Ann Todd was. Ik moest haar in die film uitnodigen voor een lunch en kon maar niet de juiste woorden vinden, haar dit te vragen. Joanivici raadpleegt zijn raads man tijdens het proces dat deze zomer tegen hem gevoerd werd. middels geeft hij de rechter van In structie een pluimpje: „Die man had minister moeten worden...." Ieder een lacht en Joano maakt wederom allerlei grapjes. Als hij uitgepraat is, legt hy plechtig buigend de linkerhand op de welgedane maagstreek en gaat langzaam zitten. Einde van de eerste zitting. Kerstpakketten-actie geslaagd 's-GRAVANHAGE. Alle miU- tairen overzee en de burgers die onder gelijke omstandigheden le ven, zullen met Kerstmis 1949 een Niwin-kerstpakket ontvangen. Dit is het verheugende resultaat van de inspanning van het gehele Ne derlandse volk, waardoor de 4e kerstpakketten-actie wederom een succes is geworden. Het was de 5e pakketten-actie, die de Niwin sa men met de thuisfronten voerde. In totaal zün thans 1.000.000 pak ketten naar Oost en West gezon den. Als overbrugging tussen de kerstpakkettenactie en de voor jaarsactie 1950 waarover op het ogenblik besprekingen met het le gerbestuur in Indonesië worden gevoerd zal een derde Niwin- lcterij worden gehouden. De hoofd prijzen zijn: een reis naar Ame rika, Egypte of enig ander door de winner te kiezen land, een luxe auto. en een schaapskooi met scha pen "en herdershond. Praag roeit normale boerenstand uit PRAAG. De grote campagne tegen de boeren en de zakenlieden maakt deel uit van het Tsjechische regeringsprogramma. De compagne tegen de boeren be gon echter pas nadat de oogst ach ter de rug was. Dorpsrijken zijn gearresteerd en meer dan honderd boeren hebben hun land reeds verloren. Ettelijke honderden boeren zijn op een ande re wijze slachtoffer geworden van de regeryigscampagne. De boeren gaan hetzelfde lot te gemoet als de winkeliers en de kleine zakenlieden, van wie in Oc tober een groot aantal werd gevan gen gezet. peare-bewonderaar en voor de oor- Volgens het draaiboek moest Claude log speelde ik al mee in de jaarlijk- Rains, haar man (in deze film), een se Shakespeare-feesten in diens ge boortestad Stratford on Avon. De J. Arthur Rank Org. gaf mij daarna enkele onbetekenende filmrolletjes, totdat de „grote" Noél Coward mij ontdekte en ik m'n kans kreeg dag te vroeg thuis komen. Maar dat was ik glad vergeten Midden in m'n amoureuze gestuntel overviel mij dit zo, dat ik sprakeloos stond. Claude Rains, met wie ik een twistgesprek moest beginnen, ontging dit niet en diens nieuwe film „Brief Encounter", hield toen maar een vaderlijke toe „Voerde Uw lilmloopbaan U wel spraak lot mij. De regisseur vond eens in moeilijkheden?" Ja, zeker, U moet weten, dat ik m'n rol, evenmin als Ann Todd, uit m'n hoofd leer. Ik bestudeer het ma nuscript en houdt mij aan de grote Men zal zich ongetwijfeld uit de film Brief Encounter", herin neren de hoofdrolvertolker Tre vor Howard, die hierin het type van een nuchtere Engelsman uit beeldt en met z'n gevoelige en eenvoudige spel met één slag zich een plaats veroverde in de harten van het filmpubliek. Aan hem wijden we in deze ru briek ons eerste interview, dat in zoverre van andere interviews af wijkt, dat we niet met Trevor Howard persoonlijk spraken, maar hem onze vragen per brief stel den. deze scène zo aardig, dat hij deze keer van het draaiboek afweek (wat zelden gebeurt) en de zaak zo liet. „En wat zijn Uw liefhebberijen?" Ik heb er maar één en dat is cricket. Nadrukkelijk heb ik in mijn contract laten vastleggen, dat ik voor het bijwonen van cricket-test-mat- ches twee dagen vrij moet hebben. Ook vroegen we Trevor Howard, of hij familie was van de bekende Leslie Howard. Dat was niet het ge val. Maar voegt Trevor er aan toe: „Als m'n spel een klein beetje lukt op dat van m'n beroemde naamge noot, dan zal ik al zeer tevreden zijn". Ten slotte schreef hij ons, dat hij de zoon is van een Engelse vader en een Canadese moeder. Met hen heeft hij op Ceylon gewoond, waar zün vader scheepsagent was. Tijdens de tweede wereldoorlog was Howard in het Britse leger en maakte als parachutist onder meer de landing op Sicilië mee. Delfts brandweer voor komt gevaar voor oude stad DELFT. Het oude gedeelte der stad is Vrüdagavond ontsnapt aan het gevaar van een grote, alles verwoestende brand, doordat de brandweer energiek optrad en het vuur, dat in de papieropslagplaats van de firma Dijkman aan de Ko renmarkt woedde, bedwong. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De schade, enige drukwerk- orders. wordt geschat op 5000. De machines bleven onbeschadigd De brandweer heeft de gehele nacht wacht gehouden. Baruch en Gromyko zoeken naar atoomaccoord De Amerikaanse financier Bernard Baruch (broeder van de vroegere Amerikaanse gezant in Nederland) heeft met Gromyko (Wysjinski's plaatsvervanger te Moskou) bespre kingen gevoerd om tot overleg te geraken inzake de buzonderheden van de atoomenergie. Eon atoom accoord moet tot de mogelijkheden behoren daarvan is men ook in Amerika overtuigd.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 5