DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Spanning en ontroering lieerst onder Tweede Kamerleden Etna biedt ontstellende aanblik Storm grijpt schepen en kusten aan 1869 Van clraisine tot fiets 1949 Mysterie over li it Polen uitgewezen Fransman RTC-accoord stelcl velen voor gewetensconlieten Dubbele tweeling-zorgen 9e Jaargang, no. 285 Maandas 5 December 1940. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Baak; Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDER. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. December 1949 zal in de historie van het Nederlandse volk zeker van niet minder betekenis zijn dan de ons overgeleverde belangrijke gebeurtenissen uit het verleden. Voor de Unie van Utrecht van 1581. waardoor de grondslag werd gelegd voor de staatkundige on afhankelijkheid der Nederlanden, doet de beslissing, welke deze week wordt genomen en die, als alles naar wens verloopt, eindigt in het overgedragen van de souvereiniteit over Indonesië aan de Nieuwe Ver enigde Staten van Indonesië, in betekenis nauwelijks onder. En daarom is de vraag gewettigd: wat zal het Nederlandse parle ment, wat zal inzonderheid de Tweede Kamer doen met het voorstel van de regering om desouvereiniteit over te dragen aan de nieuwe staat en met deze een Unie te vormen, waarvan koningin Juliana het hoofd zal zijn? Nog geen algehele zekerheid omtrent aanvaarding Een rekensommetje alleen is niet voldoende, indien men probeert het toekomstig verloop van de par lementaire behandeling aan te ge ven. Want bij de beslissing, welke de Kamerleden hebben te nemen, een uitermate zware beslissing ook voor hen, die in beginsel ach ter de regering staan speelt niet slechts de kwestie van voor of tegen zonder meer een rol. Het zou voor talrijke Kamerleden veel een voudiger zijn, wanneer de beslis sing zou kunnen worden genomen bij gewone meerderheid van stem men, want dan zouden zij aan hun gewetensconflicten kunnen ontko men, door eenvoudig de K.V.P. en de P.v.d.A., die tezamen een meer derheid hebben, voor de verant woordelijkheid op te laten draaien. Doch het voordeel van de ver eiste twee derde meerderheid is, dat niet alleen de twee grootste re geringspartijen, maar ook de twee kleinere, de C.H.-Unie en de V.V.D. zich zullen moeten uitspre ken, waardoor de beslissing meer een nationaal karakter krijgt. Deze beide partijen hebben grote interne moeilijkheden, welke in feite het gevolg zijn van het tot en met de Kamerverkiezingen van 1948 con curreren met de anti-revolution- nairen in scherpe va:oordeling van het regeringsbeleid Tn zake Indo nesië. „Het robr moet om." was de leuze, over welker uitvoerbaarheid blijkbaar zo weinig was nagedacht, dat deze partijen bij toetreding tot de regering zonder meer hebben aanvaard, dat het roer in het ge heel niet omging. Deze groepen, die het in feite in de hand hebben of de twee-derde meerderheid zal worden bereikt en deze sleutelpositie bewust hebben gebruikt, ten einde in het rege ringskasteel door te dringen, heb ben echter nog met iets anders rekening te houden dan met het ongenoegen in eigen kring. Zij zul len zich moeten afvragen zoals trouwens ieder Kamerlid wat de gevolgen zouden zijn. nationaal en internationaal, als de souvereini- teitsoverdracht niet de voorge schreven grondwettelijke meerder heid zou verwerven. Het is duide lijk genoeg, dat een terug op de weg, welke eenmaal is ingeslagen, niet bestaat, en dat een eventuele nieuwe regering van een andere samenstelling daarmede rekening AMERIKA Een magisch tvoord Sinds de minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson en de E. C. A.-chef Paul Hoffman van hun respectieve bezoeken aan Eu ropa in de V.S. zijn teruggekeerd, is het steeds duidelijker geworden, dat de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa om één woord draait: „integration". Volgens de dictionnaire betekent ..integration" het verenigen van verschillende eenheden tot een vollediger en per fecter geheel. Dit zou er op moeten duiden, dat Amerika streeft naar een spoedige totstandkoming van de Verenigde Staten van Europa. Maar een bestudering van de Ame rikaanse doelstellingen bewijst, dat Washington voor lopig op iets ge heel anders uit is. Wat Amerika dan wel wenst? De commentator van een New Yorks blad heeft het heel aardig gezegd: „de terugkeer naar 1910 in 1952." De Verenigde Staten wensen een Europa, welks interne handelsbe trekkingen zo veel mogelijk gelijken op die, welke voor Wereldoorlog nr. I bestonden. Kortom, het voornaam ste doel van de Amerikaanse poli tiek in Europa is thans het elimine ren van de deviezencontröles en de beperkingen, waaraan in- en uitvoer onderworpen zijn. Inderdaad schijnt deze wens om de klok naar gelukki ger dagen terug te zetten, gemakke lijker bereikbaar dan het op korte termijn scheppen van epn geheel verenigd Europa. Maar gezien de po litieke en economische toestand in ons werelddeel zal zelfs deze be perkte „integration" nog wel lange tijd een toekomstdroom moeten blij ven. In hel zoeklicht Het blijft naaien Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Aan de kust tijdelijk har de of stormachtige, in het bin nenland matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 6 Dec.: Zon op 8.32. onder 16.30; Maan op 16 29, onder 9 57. moet, houden, zelfs al zou zij uit enkel anti-revolutionnairen be staan. De consequentie van de na een verwerping ontstaande situatie zou ongetwijfeld de vorming van een regering zijn, die van de tegenwoor dige slechts weinig verschilde en in ieder geval dezelfde weg zou moeten gaan. omdat internationaal nu een maal geen andere weg mogelijk is Intussen zou de chaos in Indonesië een feit zijn. Voor de beide kleine regeringspartijen zijn dus niet al leen de mérites van het regerings voorstel van belang. maar misschien nog meer de negatieve overweging, dat verwerping het land nationaal en internationaal in dergelijke moeilijkheden zou storten, dat geen staatsman met verantwoordelijk heidsgevoel dit voor zijn rekening zou kunnen nemen en hetzelfde geldt voor de gevolgen voor Indo nesië. De Anti-Revolutionnairen hebben reeds nu niettemin te kennen gege- ven, dat zij het regeringsvoorstel niet kunnen aanvaarden en de ver wachting is, dat stellig enkele C.H - Kamerleden geneigd zullen zijn om dit voorbeeld te volgen oiyler het motto na ons de zondvloed". De heren Schmal en baron Van der Feltz hebben in dit opzicht een slechte reputatie. Doch het verlies van hun stemmen zal het accoord van de R T C. niet in gevaar bren gen. tenzij de V.V.D met het oog op de interne spanningen in de par tij ook enige malcontenten zou heb ben. Er zijn tot nu toe in die rich ting weinig aanwijzingen en waar schijnlijk zal de terugkeer"uit Lake Success van mevr. Fortanier-de Wit. die zich daar wel overtuigd zal heb ben van de internationale positie van Nedqrland in verband met In donesië een uitwerking ten goede kunnen hebben od eventuele weife laars. Als wij het goed hebben be- erenen, behoort daar niet toe mr. Vonk. die jaren lang de verwoede opoosant was tegen het regerings beleid. Thans schijnt hij onpositie tegenover het reeeringsvoorstel vol komen verwerpelijk en nutteloos te vinden. Summa Summarum: de Tweede Kamer zal vermoedelijk de souve- reinitoitsoverdracht met de vereiste meerderheid aanvaarden al zal tiet tot het laatst kunnen spannen. Ir. Sukarno uitgenodigd voor bezoek aan India BATAVIA. Eerste min. Pandit Nehroe van India heeft pres. Sukarno uitgenodigd de herdenking van de stichting der Indiase republiek op 20 Januari te New Dehli te komen bijwonen. Een Amerikaanse tweeling, die te Mitchel Field zijn militaire ■plicht vervult, heeft de officie ren reeds heel wat hoofdbrekens bezorgd. Geen van hen heeft ooit kans gezien Edward John van John Edward te onderscheiden en de superieuren vrezen, dat de broers daar vele malen profijt van hebben gehad. Maar nu is het de beurt aan Edward John om op zijn tellen te pflssen. Hij heeft namelijk zojuist een twee ling gekregen, waarvan de beide helften, Iris en Eileen, evenveel op elkaar gelijken als-hij op John Edward. De joto toont van links vaar rechts: vader Edward John met baby Iris en om John Edward met baby Eileen. Vulcanische uitstorting is (hopelijk) over het hoogtepunt heen CATANIA. AJs ccn monster achtig vuurwerk, fonteinen van vuur, vonken en vlammen spui tend, doet zich de Etna thans aan de bevolking van de nabij gelegen steden en dorpen voor. Soms is een diep rommelend geluid waarneem baar en tegen deze onheilspellende achtergrond stroomt een slang van gloeiende lava, van circa driehon derd meter breedte de helling van de vulkaan af. Toch schijnt, dat de werking van de Etna over haar hoogtepunt heen is, en dat het gevaar voor de dor pen Bronte en Moletto geweken is. De spanning in de vulkaan is verminderd, doordat er enkele nieuwe kraters zijn geslagen in de wand van de 1800 meter hoge berg. De lavastroom, die aanvankelijk een snelheid had van anderhalve kilometer per uur, beweegt zich volgens de laatste berichten thans voort met minder dan een kilome ter per uur. De hitte van de lava is zo groot, dat bomen reeds vlam vatten bij het naderen van de stroom. Aan boomgaarden is grote schade aan- Adenauer niet afkerig van nieuw Duits leger BONN. „Ik zou het toejuichen, indien een Duits legercontingent zou kunnen worden opgenomen in een gezamenlijke West-Europese gewapende macht", aldus de kan selier van West-Duitsland, Konrad Adenauer. De kanselier, is niet ge ïnteresseerd bij werving van Duitse troepen om te strijden in een Wes telijk leger, waarin Duitsland geen medezeggenschap zou hebben. Hij bestempelde een dergelijke gedach te als het werven van huurlingen. Onderwijzeres aangerand DEDEMSVAART. - Vrijdag avond is een onderwijzeres uit De- demsvaart door een tot nu toe on bekend gebleven persoon aangerand nabfj de rivier de Reest aldaar. De onderwijzeres weerde zich dapper en riep om hulp. Dit had tot gevolg, dat de aanrander de vlucht nam. gericht. Persoonlijke ongevallen zijn nog niet gemeld en zullen zich, naar men hoopt, niet voordoen. Enkele afgelegen boerderijen zijn door de lava verzwolgen. Het was dé bewoners echter mogelijk met hun have tijdig naar elders te ont komen. Zaterdag en Zondagavond was het op wegen nabij de vulkaan zeer druk met autoverkeer van nieuws gierigen. Scherpe verhoging prijs varkensvlees DEN HAAG. Met Ingang van heden gelden, als gevolg van ver- mindering der subsidie, voor var- gensvlecs nieuwe prijzen. Gemid deld bedraagt de prüs 44 cent per kilogram meer J)e nieuwe maximumverbruikers- prijzen per kg voor varkensvlees zijn: Fneandoau. magere lappen ƒ3.60. caibonade ƒ3.30. vers vet spek, kinnebaklappen, vette lappen en rauw vet 2.30. Vers mager spek 2 50. poulet en gehakt f 2.20. poten en staarten ƒ0 80. Voorwaardelijk goedgekeurd var kensvlees mag tegen ten hoogste 1.95 per kg worden verkocht. Voor vleeswaren, uitsluitend be reid uit varkensvlees. gelden de volgende maximumverbruikersprij- zen per 100 gram: bacon met zwoerd 36 ct. bacon zonder zwoerd 40 ct, 'blaasham 53 ct.. boerenham 46 ct.. gedroogd en gerookt vet spek. vet pekelspek 27 ct., gekookt mager spek met zwoerd en gerookt mager spek zonder zwoerd 36 ct., gerookt mager spek met zwoerd 33 ct.. ma ger" aekelspek 29 ct.. procureurspek 42 dr.. gekookte achterham 47 ct., gekookte schouderham 43 ct., ge kookte staartham 52 ct., hampunten en nootham 44 ct.. rauwe staartham 51 ct.. verse worst, uitsluitend be reid uit varkensvlees 30 ct. Neerstortend puin in Hamburg oorzaak van vele ongevallen HAMBURG. Noord Duitsland en het Oostelüke gedeelte waren Zondag het centrum van een zware storm, die ook boven ons land heeft gewoed In Hamburg, waar veel schade is aangericht bereikte de wind een snelheid van meer dan 110 kilometer. De stad was gehuld in een dichte nevel van het opwaaiende stof uit de ruïnes en velen moesten hun noodwoningen in de bouwvallen van de stad opgeven wegens het gevaar van instorting. In totaal werden zes personen onder het vallende puin bedolven. Vier moesten met zware verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen, twee hunner waren Zondagavond nog niet opgegraven. Men vreest voor hun leven. Het was afkomstig van het 934 ton metende Zweedse stoomschip Sno- frid, dat zich Zaterdagmiddag op 85 mijl noordwestelijk van Esbjerg voor de Deense kust bevond en zo veel water maakte dat ernstige slagzij was ontstaan. Het Nederlandse stoomschip Gaasterkerk van de Vereenlgde Ne- derlandsche Scheepvaart Mij. te 's-Gravenhage, dat* Zaterdag van Hamburg naar Rotterdam vertrok, heeft Zondagmorgen op de Noord zee een anker verloren Het schip keerde naar Hamburg terug om een nieuw anker te halen. Blaavandradio ving Zondagavond noodseinen op van het 1960 ton me tende Engelse stoomschip Spero. De Engelsman bevond zich dicht onder de Deense kust ter hoogte van Esb jerg, maakte veel water en vroeg dringend om hulp. Het is met een lading kolen onderweg van Blyth naar Aarhuus in Denemarken. De sleepboot F. J. Mortensen. die ter hulp was uitgevaren, meldde, dat zij wegens de zeer ruwe zee de Spe ro niet eerder dan over vijf uur zou kunnen bereiken. Hedenmorgen werd radiografisch medegedeeld, dat de opvarenden van de Spero het zinkende schip hadden verlaten. Zeer waarschijnlijk bevinden zij zich aan boord van de sleepboot. Er zijn honderden bomen ontwor teld en op het hoogtepunt van de storm begaf de 150 meter hoge zendmast van radio-Hamburg het. Het normale telefoonverkeer stag neerde. doordat de lijnen overbe last waren in verband met de red dingswerkzaamheden. De scheep vaart heeft betrekkelijk weinig schade opgelopen door de storm, doordat de weerkundige dienst tijdig van de komende storm mel ding kon maken, zodat de schepen schuilplaats konden zoeken in de mondingen van~de Weser cn de Elbe. Schepen in moeilijkheden Het aantal binnengekomen en ver trokken schepen bleef ver beneden normaal. Zaterdagmorgen om kwart voor acht moest de loods- dienst to Hoek van Holland worden gestaakt. Zaterdagavond om tien voor zes was het weer in zoverre verbeterd, dat het beloodsen weer mogelijk was, doch tegen twaalf uur 's nachts kwam de Noordwes ter weer zo hard door, dat over brengen van loodspersonecl onmo gelijk bleek. Twee schepen zijn door de ruwe zee in moeilijkheden geraakt. Het in 1917 gebouwde en 548 ton bruto metende Deense stoomschip Bess met een bemanning van 16 koppen aan boord en op weg van Denemar ken naar Duinkerken en Rotterdam, meldde Zaterdagmiddag dat het -zich op twee mijlen W.Z.W. van Texelvuurschip bevond en dat water de machinekamer binnendrong. Op het verzoek om hulp van de Deense gezagvoerder voer de sleepboot Hol land van de Firma Doeksen van Terschelling uit. Ook de reddingboot Dorus Rijkers spoedde zich naar het in nood verkerende schip. Later meldde het Nederlandse stoomschip Stad Arnhem, dat op weg is van Polen naar Rotterdam, dat zich de reddingboot in de nabijheid van de Bess bevohd. De Stad Arnhem zette daarop de reis voort. Om zes uur 's avonds meldde de sleepboot Hol land, dat zij een sleeptros op de Bess had uitgebracht en met het schip koers zette naar Terschelling, waar zij dezelfde avond nog is aangeko men. Noodsignalen Een ander noodsignaal werd op gevangen door Gothenburg-radio. vijf was geen radiocontact meer met het schip mogelijk. De loodsboot Deneb Is kort na de reddingboot naar het in nood ver kerende schip vertrokken. Even later hebben de reddingboot en de loodsboot Deneb acht opvaren den van het motorschip aan boord genomen. Een opvarende was in zee terecht gekomen en wordt vermist. Vertraging Verscheidene schepen zijn voor de nieuwe Waterweg aangekomen, doch kunnen wegens het slechte weer cn het gestaakt zijn van de loodsdienst niet naar binnen. Daar onder bevinden zich het motor schip Blitar van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, dat Zondag morgen van Batavia te Rotterdam had moeten aankomen, doch voor de Waterweg moest blijven krui sen, het Nederlandse stoomschip Stad Arnhem van de Halcyonlijn. komende van Polen en bestemd naar Rotterdam cn het Nederland se motorschip Noordam van de Holland Amerika Lijn, komende van New York. Degenen, die 't afgelopen week einde met recht gemopperd hebben op het Nederlandse kli maat, mogen zich troosten met de wetenschap, dat ook de bewo ners van zuidelijker gebieden niet eeuwig in een zomerpakje kunnen rondlopen. Slagregens teisteren reeds weken lang Noord- Italië en hebben het riviertje de Scnsio gemaakt tot een woeste stroom, die op vele plaatsen bui ten zijn oevers getreden is en talrijke dorpen onder water heeft gezet. De hierbij afgedrukte foto is genomen in hel stadje Fusig- nano, 300 km ten Zuid-Westen van Milaan. Redders wagen zich Vanmorgen om half vijf kwam het bericht: Het 499 ton bruto metende Neder landse motorschip Sandbergen van de rederij Baltica te IJmuiden be vond zich hedenmorgen om vier uur in nood op twee mijl Noordwestelijk van IJmuiden. De reddingboot Neel- tje Jacoba is van IJmuiden uitgeva ren om hulp te verlenen. Om zes uur was de toestand slech ter geworden; toen verluidde het; Machinekamer van de Sandbergen is vol water gelopen. Om kwart voor Valse papieren guldens in circulatie DEDEMSVAART. Te Dedems- vaart zijn enkele valse papieren guldens van 1 in beslag genomen. De biljetten waren gevouwen, zodat het bedrog eerst later werd ont dekt. De gulden-briefjes waren zeer onnauwkeurig geïmiteerd. r\ EVENTER heeft Zon J-J dag genoten, in weer wil van het herfstige xoeer van een optocht ,,De Fiets in de laatste 80 Jaren", die met muziek voorop naar De Worp trok. Men stond verstomd, dat onze vaders en groot ouders zich op zulke won derlijke vehikels hebben voortbewogen! En wat voelden die zich in die dagen „modern" en wat zagen zij er sportief uit! Reeds ten tijde van dili gence. laatste trekschuit en stoompaard gaven zij blijk ervan „te beseffen wat gewoon-menselijke voortbewegingstechniek behoefde". Van welk een vernuft gaf de loop fiets (draisine) met hou ten banden in 1869 reeds blijk; velocipede heette dat wonder gewrocht, want wie haar bereed voelde zich een gewiekte snelvoetige. Kuieraars, wandelaars en spelende kinderen liepen gevaar „onder de razende wielen vergrui^eld te worden" daarom praatten vroede vaderen net zo lang tot negen jaar later het berij den van loopwielen bin nen de stadspalen verbo den werd (o.m. te Deven ter). iets „criant-moderns"? het wordt verdrongen, voor het het beseft, door iets nóg-moderners. Hou ten wielen toorden in een hoek geworpen, omdat rubberbanden beter vol doen. Houten zitbankjes worden lederen zadeltjes en als deze laatste voor zien worden van een En gelse veer, wel: dan zit jey zoals je thuis in je leun stoel - met - antimakassar uitrust. Geweldig, onge looflijk! Ventieltjes kwamen, kaarslantaarntjes, carbid lampen, toetertjes, bellen, kamraderen...; waar moet het heen met het mens dom? Welaan, dat mensdom schafte de woorden velo cipede en rijwiel af en het woord „fiets" aan en wel met een zich zo snel ver breidende snelheid, dat de geleerden thans van me ning verschillen waar, wanneer en hoe het ont staan is. Moordaanslag op Britse gouverneur van Serawak SINGAPORE. Leden van een geheime organisatie in Serawak, Brits Noord West Borneo, hebben Zaterdag in Sibu een aanslag ge pleegd op het leven van de gouver neur van dit gebied, de Brit Dun can George Stewart. Dc gouverneur werd met een mes gewond in de buikstreek, toen hij zich van de aanlegsteiger naar het gouverne mentsgebouw begaf. De dader van de aanslag is een^l6-jarige Maleise jongen, die uit een rij schoolkinde ren plotseling naar voren drong. De gouverneur bevond zich eerst sedert 26 September op zijn post Er wordt in Serawak agitatie ge voerd tegen de overneming door de Britse regering van dit gebied, dat voorheen zelfstandigheid bezat on der een radja van Britse geboorte. Oud-illegalen willen nationale feestdag behouden UTRECHT: Het plan van de mi nister van Sociale Zaken om de nationale feestdag samen te doen vallen met de verjaardag van H M. de Koningin vindt in kringen van oud-illegale werkers veel critiek. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Neder land en de Ned. Vereniging van ex-politieke gevangenen, hebben telegrammen gezonden naar de Koningin, de minister van Sociale Zaken en de Stichting van de Arbeid, waarin gewezen wordt op het verschil in karakter van beide gedenkdagen. „De handhaving van de natio nale feestdag moet in hoge mate gewenst worden geacht, daar de herrijzenis van onze nationale zelf standigheid gekocht werd door het offer dat millioenen mensen, waar onder duizenden uit de gelederen van het Nederlandse verzet, heb ben gebracht Tevens om redenen van paedagogische aard, speciaal voor de jeugd De nationale feest dag is door de regering geprocla meerd en na slechts een paar jaar tot een halve dag teruggebracht. Nadat zijn lijk aan spoorbaan is gevonden wandelt hij levend Zwitserland binnen PARIJS. Zes Fransen, die door dc Poolse regering zün uitgewezen, zijn Zondag in Parijs aangekomen, waar zij het verhaal deden van een zeer merkwaardig, nog niet ten volle opgehelderd incident. Zü reisden met nog een Fransman, die eveneens was uitgewezen, een zekere Auffrcy. Tijdens de reis van Hclmstedt naar Frankfort verdween hü plotseling. Nasporingen bleven vruchteloos cn men moest aannemen, dat hij uit de trein was gevallen of geduwd. In dit verband dacht men aan uitlatingen van Auffrey, die enkele malen zou hebben gezegd of laten doorschemeren, dat hü niet naar Frankryk wenste terug te keren. derwijl men van optocht, kledijen en rariteiten ge- moot, dankbaar dat de Over dit alles heeft de jubilerende firma Burgers uitgelopen stad Deventer van haar 80-jarig bestaan Maar hoe gaat het met Zondag gefilosofeerd, on- een mooi feest had ge maakt, waar iedereen iets aan had. Vooral de sportieve meisjes van vroeger op driewielers, e.d. hadden veel bekijks. De politie werd van de vermis sing van Auffrey in kennis gesteld en deze stelde een onderzoek langs de spoorlijn in. Inderdaad vond men nabij Offenbach, op 15 kilo meter van Frankfort het lijk van een man. waarvan men aanvanke lijk meende, dat het de Fransman Auffrey was. Een nadere mededeling van de Franse nationale veiligheidsdienst luidt echter, dat Auffrey Zondag ochtend vroeg, behouden is aange komen aan de Duits-Zwitserse grens. Hij zou in de loop van Zon dag in Parijs aankomen. Men ver keert nu in onzekerheid omtrent de identiteit van het lijk, dat langs de spoorlijn is aangetroffen. Evenmin weet men hoe Auffrey uit de trein is gekomen, en waarom hij zich van het gezelschap, waarmee hij rois- de. heeft afgescheiden Auffrey was in Polen in dienst bij de Poolse handelsonderneming. De Poolse regering besloot tot zijn uitwijzing, nadat zou zijn komen vast te staan, dat hij zich schuldig maakte aan spionnage. Een andere ontwikkeling tijdens het weekeinde in de tragi-comedie van de uitwij zing over en weer van Polen uit Frankrijk en Fransen uit Polen, is. dat de Poolse regering een „scherp protest heeft ingediend tegen mis dadige handelingen" van de Franse politie tegenover de in Rijssel ge arresteerde Poolse vice-consul Szczerbinski. Het protest steunt op verklarin gen van de Franse advocaat van Szczerbinski, die een brief heeft ge schreven aan het Franse ministerie van justitie, waarin het heet, dat deze man met executie is bedreigd en dat men hem zou hebben mis handeld. Nee tocli "N Heus Jack Taylor, steward van een club in Ipswich houdt zoveel van zijn pot chrysanthemum, dat hij de plant van ieder glas bier dat hij zelf consumeert, een slokje mec-gunt. Laat nu die chrysanthemum al 3 meter hoog zijn geworden. Stalin krijgt talloze geschen ken met zijn jaardag, van schoenen tot locomotieven toe, maar nu is er ook een opera bij gekomen gebaseerd op de laag hartige rassendiscriminatie van ons, slechte Westerlingen. Een dame in Schweiburg wil niet naar haar moeder terug, hoewel haar man haar na een 24-jarige echtvereniging, een scheidsbrief gaf, want cx-man- licf wordt haar vaderhij trouwt nl. met haar moeder. Hoe ouder Sibelius de Finse componist wordt, des te meer sigaren krijgt hij. Verleden jaar 83 kistjes omdat hij 83 werddit jaar (8 Dec.) 84 kistjes, omdat hij de 84 haalt D.V. Er is een club die ervoor zorgt. Of de le den van muziek houdenis niet bekend.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1