Scliaak-Neclerland deed „Fenny" uitgeleide Honderden kinderen bij Sint in Amicitia Toneel verleden herleeft enkele uren Schaakkampioene vertrok naar Rusland Gelooft niet in de ooievaar? Hij komt morgen Noteert y even 2 Dinsdag 6 December 1949 Reeds verscheidene malen schreven wij over Fenny Heemskerk, onze Nederlandse schaakkampioene die kort geleden in Spanje is geweest, en ook in andere landen een tiental jaren achtereen vele successen boek te tijdens internationale schaaktournooien. Het hoogtepunt was dan gis teravond ongetwijfeld het vertrek voor haar verre reis naar Rusland en dat nog wel op Sinterklaasavond. Ondanks de hoogtijdag van de Sint waren er zeer velen, die mevr. Heemskerk uitgeleide deden. „Moeder, veel succes Om kwart voor zeven stond zij wat bleekjes bepakt en be zakt op het station van Amersfoort. Een verrassing was het voor Fenny dat burgemeester Molendijk en wethouder C. v. Zwol eveneens acte de presence gaven. Onze bur gervader wilde van alles weten van reis en tournooi en wenste haar veel succes. „Zet ze op de juiste plaats hoor," zo voegde de burge meester onze kampioene toe, toen de trein de eerste etappe naar de Domstad ging beginnen. Dochtertje Fenny werd wat stille Vervuiling Valleikanaal In een der regelmatig plaats vin dende contactvergaderingen van de Besturen der Waterschappen in de Gelderse Vallei zijn ernstige klach ten geuit over de vervuiling van het water in het Valleikanaal. De scha delijke gevolgen, welke in het bij zonder voor het vee te duchten zijn, wanneer het in tijden van langduri ge droogte nrtodzakelijk is om water uit het Valleikanaal in te laten in de gebieden der onderscheidene Vallei-waterschappen, hebben vo renbedoelde vergadering doen be sluiten een commissie in het leven te roepen ter bestudering van de vraagstukken', verband houdende met de watervervuiling in de Gel derse Vallei. De talrijke klachten van Burge meesters der in de Vallei liggende gemeenten en de, vele verzoekschrif ten van commissies tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in deze streek, hebben de noodzaak van ernstige bestudering van het probleem der vervuiling van het Valleiwater mede urgent gemaakt. Het secretariaat der bovengenoem de commissie, welke de naam draagt: „Studie-commissie watervervuiling Gelderse Vallei", is voorlopig geves tigd te Barneveld, 2e Achterdorp 13. Woonwagen-bewoners bij burgemeester Op het stadhuis ontving burge meester Molendijk Maandagmid. dag een delegatie van acht woon wagen-bewoners. Het bezoek was veroorzaakt door een schrijven, dat 22 bewoners van het kamp aan de Nijverheidsstraat hadden ontvangen en waarin hen aanzegging werd gedaan te verhui zen naar een ander kamp. Daar waren veel bezwaren tegen en men had daarom een „commissie van acht" gevormd om naar het stad huis te gaan. De burgemeester ge lastte de verhuizing voorlopig af en zal de kwestie nog eens onder zoeken. Ons dagelijks te veel De houder van een hond, die zijn dier los op straat liet lopen zonder in het bezit te zijn van een daarvoor vereiste vergunning, werd geverba liseerd. De hond stond reeds bij de politie bekend als een „happer". Op de Zuidsingel kwamen giste ren een autobus en een personen auto met elkaar in botsing. Er ont stond enige schade. Een autobestuurder en een fietser, die het rode stoplicht negeerden, gingen op de bon. tjes en wij vroegen aan moeder of ze al een idee van de verre reis had. „Gunst, ik voel me heel ge woon hoor," was het antwoord. In tussen kregen we te horen, dat het tournooi vier dagen was uitgesteld en op 19 December zal aanvangen. Gistermorgen ontving ze een tele gram hierover. „Zodoende heb ik ruimschoots gelegenheid in Moskou om wat bij te komen." „Denk er om, die koffer is wat zwaar hoor, allemaal schaakboeken". In de wachtkamer van het Cen traal Station in Utrecht waren va der en moeder Heemskerk al. KN- SB-voorzitter ir. H. J. van Steenis, kwam natuurlijk afscheid nemen en wenste Fenny het allerbeste. De heer Andriesse was er namens de Stichts-Gooische Schaakbond, mr. Spanjaard en de KNSB-official, de heer van Harten en een aantal an dere schaakvrienden en vriendin nen. De heer Huisman namens schaakgenootschap „Amersfoort" en êe heer Hollander, de man die wel het belangrijkste aandeel heeft gehad met de voorbereiding van de reis. Mevr. Heemskerk, die juist eer gisteren dertig jaar geworden is, vertelde nog, dat het niet onmoge lijk is, dat zij nog voor de Russi sche radio zou spreken. „Meer dan een jaar ben ik met het Russisch bezig geweest en ik hoop er enigs zins profijt van te hebben". Op onze vraag van wie zij de meeste tegenstand verwachtte, ant woordde zij, van de Russinnen, hoewel zij de speelsterkte niet ken de, het meest beducht te zijn. Ook Sonja StevensonGraf en Edith Keller, achtte zij gevaarlijke mede dingsters. „Enfin het beste er van hopen maar, v. Scheltinga heeft me goed voorbereid," besloot zij. Vele handen werden daarna ge drukt en een klein stemmetje klonk heel erg wijs: „Veel succes moeder, en winnen hoor?" Alles ging zo goed en elk ogen blik kon haar trein naar Venlo ver trekken. „Allemaal er uit" klonk een conducteursstem. Een storing in het lichtnet en de trein viel uit. Fenny kon weer naar de wachtka mer gaan. Een uurtje later ging het beter en weg was Neerlands schaak ambassadrice. De eerste handicap was overwonnen. Het zal nu wel eind Januari worden eer wij haar terugzien. Zou ons land 'n wereld titel rijker worden? (Ingez Med.) LET OP. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Burgerlijke stand 5 December 1949 Geboren: Cornelia Maria, d v F P de Goede en M J van Til. Alde- gonda Josephina Theodora, d v A J Corbee en W E Suter. Pieter, z v J Schouten en J Hugener. Ber- nardina Willy Theodora, d v F Greeven en E H Kleinveld. Alber- tus, z v A Sturkenboom en A W van Es. Franciscus Willibrordus Maria, z v A W C Huurdeman en S C v'Keulen. Joannes Antonie Ja cobus Nicolaas, z v J H A Hover e:. F E Krijnen. Rudolf Martinus, z v M H Maas en C Hamers. Dirk, z v L Versteeg en J v Barreveld. Overleden: Carolus Roelof Schui len 6 maanden, Elbertus Schouten 70 jr. geh, m. P C N Ubbink. Eve- rardus van Keulen 72 jr. geh. m. J v Luit. Ann Merete Ras 17 jr. Gevonden voorwerpen In de periode van 1 t/m 5 De cember werden de volgende voor werpen als gevonden aangegeven: Grijs gebreide want; broche (Zeeuwse knop); Nutsspaarbank- bcekje; rode parapluie; ceintuur (licht); plastic hoofddoek (blauw); zwarte handschoen met rood en wit afgezet; greep (5 tands); heren polshorloge; witte want met blauw en rood motief; blauwe want (v. M.); contactsleutel (Seca 1); rode portm. inh. f 11.60; een stortings bewijs; zeemled, heren handschoen (R.); rozenkrans; rood bruine hond; paar wanten rood met grijs; kinder portem. inh. f 0,15; zwarte dameshoed; hondenriem; bruine koffer; schooltas inh. boeken t/n van Koelewijn; paar wanten (blauw met wit ingebreid). Bazar Leger des Heils Woensdagavond zal in de zaal van hot Leger des Heils een bazar gehouden worden ten bate van het Jeugdwerk. GRAND THEATRE: ..Warsaw Concerto" (14 jaar) Zondag 2, 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. Donderdag 8 Dec.: 2.30, 6.45 en 9 u. „Gentlemen's Agreement". CITY THEATER: ..Blood on the Moon" (14 jaar). Zondag' 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Dinsdag t.m. Donderdag „Niemands land", (14 jaar); vooraf „Zamboan- ga" (14 jaar) Zondag: 2, 4.15. 6.45 en 9 uur. Dagelijks: 2.30, 6.45 en 9 u. 6 DEC.: PRINSENHOF 19 uur Streek- vergadering voor Chr. Handelson derwijs. 6 DEC Openbare Leeszaal. Dr. P. C. Kuiper ..Het wezen van het leven en de moderne psychotherapie. 8 u 7 DEC.: St. Aechten De Hanze, St. Nlco- laasfeest, 2 en 4 uur. 7 DEC. AmlciWa, Kindermatinée, 2 uur. 7 DEC. Hotel Frank. Hum. Verb Huma- nitas. De heer L. van Gelder ..Ge zin school en jeugdbeweging. 7 EN 8 DEC. Markthal. Amersf. Krui deniersvereniging. 8 uur. 7 DEC.. Ned Ver. v. Volkszang, zang avond spccltuingebouw Marconistraat 20, 15 uur. 8 DEC. Openb, Leeszaal. Algem. Le denvergadering Volksuniversiteit. 8 uur. 8 DEC. K.A.B.-gebouw. De liturgische betekenis van de Advent. 8 uïir. 8 DEC. Amicitia. Alg. Ned. Graf. Bond Oost-Aziè", 8 uur. 9 DEC. Zaaltje Monnikendam. Internat. jeugdverkccr. De heer J. Burgers: „Mijn reizen en de volkeren InjZuid Oost-Azlë, 8 uur. 9 DEC. Amicitia. Propaganda-avond C N.V., 7 30 uur. 10 DEC. Amicitia „Ons Toneel", „Men sen ln pension", 8 uur. 10 DEC.: Contact Commissie Plaatselijke Muziekverenigingen, concert Markt hal. 20 uur. 10 DEC.: K.A.B.-gebouw. Groninger- vereniging „Wel is boas", 8 uur. 12 DEC. Amicitia. Ned. Blindenbond. Concert. 8 uur. 12 DEC.: Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. Insti. voor Volksontwikkeling. Mej. A. Ca- nlvcz „De stem van Europa". 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u.; bovendien Dinsdag- en Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2.304.30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12.30 en 2—5 uur bovendien Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—10 uur, R.K OPENBARE LEESZAAL Wijcrs- straat 2. geopend van 10—1 uur en 2.305.45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur. Uitlening van 11—12.30 uur. TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dec. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C. ten Hoopc en W. Stuurman, ce ramiek. 10—15, 7—9 uur. Zondag 2—5 uur. Hier zit o.a. het Massop-jongetje, dat toen nog niet wist wat hem bo ven het hoofd hing. Met al die andere kleine vrindjes en vriendinne tjes van de Grijze Bisschop, kijkt hij met intense belangstelling naar wat er op het toneel gaat gebeuren. „Het is een pracht-middag geweest en we komen handen te kort om alles vast te houden!" Dat hoorden we Maandagmid dag overal om ons heen, toen het Sint Nicolaasfeest van het „Dagblad voor Amersfoort" in Amicitia was afgelopen en de honderden kinderen uitgelaten weer naar huis gingen. Goede heilige vergeet D. v. A.-lezertjes niet Sinterklaas was Maandagmiddag vanzelfsprekend erg druk en daar om kon hij niet de gehele middag in „Amicitia" zijn. Hij kwam pas om vier uur. Maar niettemin heeft het jeugdige publiek zich in de tus sentijd niet verveeld; daar zorg den Mister Delcampo en Oom Bert wel voor. Eerst had, namens de directie van de krant, Oom Piet een paar woorden gesproken en daarna liet Oom Bert horen, wat nu eigenlijk harmonica-spelen is. Tjon ge, wat „rolden" de liedjes uit zijn instrument. Het een na het andere en in de zaal wisten ze niet, hoe hard ze moesten meezingen. Na Oom Bert was de beurt oan Mr. Delcampo met zijn pop penkast. Genoten is er van de avonturen van Jan Klaassen en Katrijn, die de hulp van een goochelaar inriepen om die ver velende buurvrouw eens goed voor de gek te houden. De to verspreuk van Houten Jan was enorm! „Zand, zeep en soda!" klonk het maar door de zaal. Opeens kwam daar Sinterklaas, gevolgd door zijn beide knechten, de zaal binnen. De Sint werd ver welkomd door Oom Kas, ook al aa- mens het „Dagblad voor Amers foort" en maakte statig een rond gang door de zaal. Op het toneel had Oom Piet intussen al een ge makkelijke stoel voor de Goedhei ligman klaargezet, zodat de Sint, die het deze dagen toch al erg druk heeft, eens even kon uitblazen. Oom Piet richtte zich vervolgens met enkele eerbiedige woorden tot Sint Nicolaas. Liedje na liedje werd er weer gezongen en ook moesten er vele kinderen op het toneel komen. Oom Piet nam tenslotte namens alle kinderen afscheid van Sinter klaas, die al even statig als hij ge komen was, de zaal uitschreed, na- gejuicht door zeker zeshonderd kin deren. De Pieten bleven nog wat achter om bij de uitgang aan ieder een een zak met snoepgoed en een fijne Ketelbinkie-krant te geven, terwijl in de zaal kinderen van ge meente-personeel, die door de ont spanningsvereniging van de ge meente in staat waren gesteld deze middag bij te wonen, nog eens extra onthaald werden, omdat de Sint te voren al bij de gemeente wat pakjes had laten bezorgen. 1146. Natuurlijk zijn de eilandbewoners he vig geschrokken. Zij weten niet, wat er is gebeurd en denken aan een onverhoedse uit barsting van de al se dert eeuwen gedoofde vulkaan. Wonder boven BWYlfKJGÈ wonder zijn ze er allen goed afgekomen, maar IpW wanneer de stofwolken wilt zijn opgetrokken, wor- den ze door een nieuwe schrik bevangen. Wat is er met hun mooie f eiland gebeurd? Ont- aClyl'i steld zien ze naar de W verwoesting Daarginds ligt hun dorpja, maar ligt het er nog wel? Neen, het ls ver-1 tussen beide delen van het eiland. Ze kunnen woest. En hue is het met de vrouwen en kin- niet terug De mannen worden radeloos, deren afgelopen? Ze willen terug, maar hoe? maar dan opeens draaien ze zich verschrikt Een sterke stroom spoelt door de opening om: ze horen een stem. Daar staat een man op eqn heuveltop, een lange, magere man, omringd door een aantal pinguins. En achter hem duikt een tweede man op, een afzichte lijke dwerg, die hen zwijgend aanstaart. Autobotsing Op de Langestraat ramde Maan dag een personenauto een vracht wagen. De vrachtwagen stond tegen de trottoirband geparkeerd, toen de personenauto passeerde. De bestuur der van deze auto liet niet voldoen de ruimte tussen beide voertuigen, waardoor een aanrijding ontstond. Er was enige schade FIETSER ONDER VRACHTWAGEN Op het kruispunt HogewegRan- denbroekerweg ontstond vanmorgen cdn verkeersongeval. Uit de richting Hoevelaken naderde een vrachtwa gen, die bij het kruispunt de Ran- denbroekerweg wilde inrijden. Op het moment dat hij de bocht wilde „nemen", stak een wielrijder over. Krachtig remmen kon geen aanrij ding meer voorkomen. De wielrij der werd van zijn fiets geslingerd en liep enig lichamelijk letsel op. Hij moest naar het St. Elisabeths zieken huis worden vervoerd. AUTO IN BRAND Een man, die zijn auto voor een woning in de Bankastraat had ge parkeerd, werd Maandagavond een onaangename Sinterklaas-surpri se bezorgd. Waarschijnlijk tenge volge van kortsluiting ontstond in de wagen brand. De brandweer moest assistentie verlenen. De schade viel nogal mee en beperkte zich hoofdzakelijk tot enige electri- sche kabels, die verbrandden. BEROEPEN Ds Jac. Vermaas is beroepen door de Ned. Herv. kerk te Leiden, ter ver vulling van r!c vacature J. C. van Apel doorn. TRICOTAGEFABRIEK IN SOEST Onze gemeente zal binnen enkele jaren een belangrijke industrie bin nen haar grenzen krijgen. Het ligt nl. in de bedoeling, dat de te Gen nep gevestigde tricotagefabriek van de heer E. Kann naar Soest zal wor den overgebracht. De directie dezer fabriek heeft de gemeente gevraagd, haar twee percelen gemeentegrond aan en bij de Beckeringhstraat, groot 2723 vierkante meter, te verkopen om daarop een geheel nieuw fa briekspand te bouwen. In het begin zal er werkgelegenheid zijn voor ongeveer 70 arbeidskrachten. Wan neer het bedrijf volledig in werking is, zal het aantal werknemers nog aanmerkelijk kunnen uitgroeien. Burg. cn Weth. zijn bereid de grond te verkopen. Zij stellen de raad voor, tot verkoop te besluiten op voorwaarde, dat de fabriek met bijbehorende gebouwen, voor 1 Jan. 1953 op de verkochte grond moet zijn gesticht en volledig in gebruik moet zijn. GASPRIJS HOGER? De begroting 1950 is door de raad ir^ de afdelingen behandeld. Burg. en Weth. hebben op het verslag reeds geantwoord en mededelingen gedaan over verschillende plannen. Verschillende leden hadden ge vraagd of de prijs van het gas, dat nog steeds onder de kostprijs wordt geleverd, niet verhoogd zou kunnen worden. Hierop delen B. en W. mede, dat reeds een verzoek om vergun ning tot verhoging van de gasprijs is ingediend. Plannen tot het aanleggen van een nieuwe algemene begraafplaats te Soesterberg, zijn in voorbereiding en in de loop van het volgend jaar zul len de raad voorstellen dienaangaan de bereiken. Enkele leden hadden gevraagd of op de lagere scholen verkeersonder- wijs kon worden ingevoerd. In ant woord hierop delen B. en W. mede, dat na de Kerstvacantie met dit on derwijs zal worden aangevangen. „SCHOLEN^MET DE BIJBEL" Maandagavond hield de Ver. „Scholen met de Bijbel" in „El- theto" haar Algemene Vergadering. Na het lezen van Psalm 46, open de de 2e voorzitter, de heer H. Fennema de vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat thans 769 leerlingen de Bij zondere scholen in Soest bezoeken. Hierna volgde het verslag van de penningmeester. Bij het punt be stuursverkiezing bleek dat de he ren Ds. L. de Bruyne, E J v d Flier en W v d Velden, zich niet her kiesbaar stelden. De heren Th. J. Regter cn Fennema werden herko zen en als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren: Ds. M. Verkerk, K. Fros en P Smits. Bij zondere vermelding verdient het, dat de afgetreden penningmeester, de heer W. v. d. Velden, geduren de 26 jaar voor de Scholen met de Oud-Heidelberg" met Emma Morel en Jacq Reule ontroert het meest Toneelschool viert groots feest Veronderstel eens dat 10 procent van het Amsterdamse publiek „toneel min ded" lsToen Jo Sternhelm op het Jongste Toneelsymposion deze gedachte in ernst poneerde hij nam zelfs, als ik het goed heb. aan dat deze 10 pro cent tot de trouwe schouwburgbezoe kers behoorde begon zijn auditorium hartelijk te lachten Men vond deze ge dachte blijkbaar rondweg absurd. Wie Zaterdagavond bij het feest van de Toneelschool van de Amsterdamse Stadsschouwburg rondkeek, tjokvol van het frontbalcon, waar Koningin Juliana zat tot de fauteuil* vooraan, van het parket tot de opwindend hoge gaande rij, die had inderdaad het gevoel kun nen krijgen: „Zou het toen niet tien procent zijn?"In elk geval: geen stad in ons land. waar het publiek zo evident meeleeft met de toneelkunst als Am sterdam, Men kent de oude en de nieu we prominenten, men reageert op toe spelingen. waarmee het publiek elders wellicht geen raad weet. men ls scheu tig met bijval en open doekjes.,.. Deel I van de avond was een les ln de toneelgeschiedenis, die aanving op de trap van het oude schoolgebouw aan de Marnlxstraat en waar tussen de van toneelllefde overschulmendc jeugd plot seling Rlka Hopper verscheen ln de ko ninklijke gedaante van de Toneelmuze. Dan kwamen achtereenvolgens Illu straties van vijf verschillende perloden: de Koninkl. Ver. „Het Nederl. Toneel" (Oud-Hcidelberg). die van de Toneel vereniging (Heljermans: de brief in de schemer), die van Royaards (het be roemde verhaal van de wagenrennen uit Electra), een fragment uit Hamlet ter illustratie van de periode-Verkade en het „liedje van Polly" door Wllly Haak (Drlestuiversopera) uit de periode Oost- Nederlands Toneel. Wat was het meest hartveroverende gedeelte? Moet lk mU generen als lk zeg: Oud-Heldelberg? En ln Oud-Hel- delberg was het Jacques Reule I Hoeveel harten heeft hij en heeft Emma Morel Jaren geleden en Jaren achtereen daar mee niet veroverd? Dezelfde betovering van toen was er weer en misschien nog navranter dan toen, want nu was het of de weemoed, die Reule had te ver tolken, de weemoed was. die het ouder worden en 't afscheid nemen bij ons al len te weeg brengt éh die ln Reule per- Bijbel het penningmeesterschap heeft waargenomen. Voor zijn vele en langdurige werk, werd hij door de voorzitter van harte bedankt. OPBRENGST COLLECTE De afdeling Soest van het Cen traal Genootschap en de desbetref fende afdeling van de K.A.B., die beiden de uitzending van het zwak ke kind naar vacantiekolonies be vorderen, hielden een gezamelijke collecte in deze gemeente. De op brengst bedroeg f 566.29. soonlijk zichtbaar werd. „Een bewijs dat men mij nog niet hélemAöl heeft ver geten" het applaus wilde de waar heid van dit woord van Karl Heinz on derstrepen. maar sterker nog dan het applaus sprak de magische stilte, welke Reule met elk woord wist op te roe pen I Dit „mirakel" van het toneel werd noch bij Heyermans noch bij de andere schrijvers wier teksten gebruikt werden in diezelfde mate bereikt, hoewel bij Heyermans de zilten toon en de fijne waarneming toch weer troffen; bij Elec tra de nobele rhetorlek van Van Gaste len onweerstaanbaar boeide en bij Ham let Verkade zelf nog ongebogen, hoe wel vergrijsd de regie voerde en de stem sprak van Hamiets vader Frits van Dijk echter als Hamlet was niet ln staat duidelijk te maken, wat Verkade ln zijn regie steeds heeft willen aantonen: „dat er meer liefde tussen narde en hemel is. dan tussen de coulissen wordt ver moed". Deze laatste zin is ontleend aan de verbindende tekst welke Phia Zel- denrust voor deze avond had geschre ven en die knap gezegd en gespeeld werd door Marle Hamel en Ferd. Ster- neberg. Tot mijn spijt kon lk het tweede deel met de conférence van Wim Kan en de fragmenten uit Liefde 1906. Adam ln Ballingschap en Onze Stad niet meer bijwonen, maar lk neem als een feit aan. dat dit ln gehalte niet beneden het eer ste gedeelte ls gebleven. Ook al gaan de Bouwmeester's en de Knlertje's dood, het „vergrijsde en .verguisde toneel" blijft onsterfelijk en onze toneelspeel kunst moge minder glorieus zijn ge worden. zij heeft aan Intensiteit en aan directheid zeker niet verloren. C. A. S. Atoomgeheimen uit V.S. naar Rusland Drie verschepingen in het jaar 1943 WASHINGTON. De commissie voor on-Amerikaanse activiteit be schikt over bewezen, dat ln 1943 driemaal materiaal voor de atoom bom aan Rusland is geleverd. Aldus heeft Louis J. Russell, een vooraan staand lid dezer commissie In Wash- ington verklaard. Iets dergelijks ls ook al beweerd door kapitein Racey Jordan, die als liaisonofficier heeft gewerkt op het vliegveld Great Falls, vanwaar leen- en pachtvliegtuigen naar Rusland vertrokken. Jordan heeft verklaard, dat geheime documenten en atoom geheimen met deze vliegtuigen naar de Sowjetunie werden gesmokkeld en h(j zei voorts, dat met goedvin den van Harry Hopkins, een der vertrouwensmannen van Roosevelt, spiytbare materialen naar Rusland werden verscheept. Een jaar geleden is hierop ook al gewezen door het voormalige Repu blikeinse commissielid McDowell, die verklaarde, dat twee hoge re geringsfunctionarissen met de ver scheping in verband stonden. Russell heeft thans gezegd niets te weten van een eventuele mede plichtigheid van wijlen Harry Hop kins. Hy zou een andere naam noe men wanneer de zaak zou worden behandeld. David Hopkins, de zoon van Har ry Hopkins, heeft de mededelingen over z(jn vader in dit verband .„vol komen ongeloofwaardig genoemd". DERDE BEROEP Ds. M. Verkerk, Ned. Herv. pre dikant te Soest, heeft thans in kor te tijd zijn derde beroep ontvan gen, nu als predikant van de Ned. Herv. gemeente te Vreeswijk. BENOEMING De heer P. Boersen, technisch ambtenaar bij de dienst van ge meentewerken alhier, is met in gang van 1 Januari a.s. benoemd als technisch ambtenaar bij de Stichting van de Landbouw, afde ling Boerderij enbouw. Toen dan Sint en zijn twee knechten de zaal hadden betreden, was het één zee van kinderen, die de Goedheiligman toejuichte. Honderden handjes heeft de Sint gedrukt en de Pietermannen hebben haast net zo veel werk gehad. GEVONDEN VOORWERPEN Herenhoed: zilveren broche; sleu tel; rood-grijs kinderwantje; donker bruine portemonnaie met een bedrag aan geld; rode haarstrik; bruine jachthond (teef); gebreide wollen kinderwant; gestreepte stropdas: vul potlood; schaartje in étui; bril met licht gekleurd montuur; doosje be vattende een nieuw polshorloge; bruine ceintuur; zilveren zakhorloge; damesrijwiel. Inlichtingen 's Woens dags en 's Zaterdags van 14 tot 16 uur aan het bureau van politie. VOOR DE DRA1NERING van de Noord-Oost-polder heeft men millioenen draineer buizen nodig. Per schip worden deze uit Bra bant aangevoerd. Met krui wagens vol worden de buizen uit de schepen geladen en in rijen langs de weg opgesteld. Hoogland PAARD OP HOL Gistermorgen sloeg het paard van de landbouwer van D.. dat voor een twee wielige wagen was gespannen, op hol. Met grote vaart ging het span over de dorpsstraat te Hoogland waar het een groot gevaar opleverde voor het daar ter plaatse drukke verkeer. Ter hoogte van de smederij van Van der K. fietste een zekere van E,. die het gevaar zien de, onmiddellijk van zijn rijwiel sprong, zijn jas uittrok en hiermede ging staan zwaaien. Het gelukte hem op deze ma nier het dier tot stilstand te brengen. SINT NICOLAAS OP DE SCHOLEN Maandag bracht St. Nicolaas met zijn beide knechten een bezoek aan de scho len. De eerste ogenblikken waren de kinderen nog niet erg met hem ver trouwd, doch nadat enkele welkomst liedjes waren gezongen, werden zy wat rustiger. Enkele minder lieve Jongens en meisjes moesten bij de Sint op het matje verschijnen en kregen een standje voor hun gedrag, terwijl Plet met de gard wat heen cn weer stond te zwaaien Opgelucht konden zij hun plaatsen weer Innemen. Tijd om lang te blijven had de Goedhelllgman niet en daarom gaf hij zijn knechten opdracht met de zak met versnaperingen en cadeautjes rond te gaan, terwijl Plet ten slotte handen vol pepernoten door de lokalen strooide. Tsjengtoe wordt alweer geëvacueerd HONGKONG. Volgens berich- ten uit Hongkong is gisteren 'een begin gemaakt met de ontruiming van Tsjengtoe, dat sinds enkel6 da gen de nieuwe hoofdstad van het nationalistische China is. Het blad „Tao Man Po" meldt, dat nationa listische regeringsfunctionarissen Maandagmorgen vroeg naar het vliegveld van Tsjengtoe waren ge komen om per vliegtuig naar het eiland Formosa te worden gebracht. Italiaanse socialisten streven naar eenheid FLORENCE. In Florence wordt een congres gehouden om te trachten drie verschillende groepen van Italiaanse socialisten te vereni gen in een socialistische centrums party. De bekende auteur Ignazio Sllone verklaarde, dat er uit het congres een nieuwe party moest ontstaan, die bevryd was van „de vloek, welke de laatste jaren op het socialisme in Italië rust". Romlta, oud-minister van binnen landse zaken, zei op de eerste ple naire zitting: „De mislukking van de recente stakingen is geen gevolg van fouten der arbeidersklasse, doch te wyten aan fouten van de leiders." „Er moeten andere leiders komen," voegde hy er aan toe. Ro- mita zei voorts, dat een werkeiyk democratisch socialisme niet kan samenwerken met de huidige rege- ring of een regering, die dezelfde politiek voert. Italiaanse boeren bezetten weer landerijen ROME. Op diverse plaatsen in de provincie Rome hebben Italiaan se boeren weer landerijen bezet van grootgrondbezitters. Men schat het aantal hectaren braakliggende grond, dat zij in Latium in bezit hebben genomen op 10.000, Een ge motoriseerde politiemacht is uit Rome naar de bezette zones ver trokken. In de omgeving van Taranto hiel den drieduizend boeren een optocht. Zij voerden borden mee met het op schrift: „Wy hebben gevochten cn het land behoort ons". Toen de po litie arriveerde werd de stoet zon der incidenten ontbonden. De be togers behoorden tot verschillende politieke partijen. Ook in de voorsteden van Rome hield een aantal boeren land bezet. Op verzoek van de politie zijn zij naar huis teruggekeerd. Een boswachter heeft op de hellingen van de Pyreneeën de res- ten van een vliegtuig en de been deren van vier inzittenden gevon den. Het toestel werd negen jaar geleden als vermist opgegeven. Men was toen van mening, aat de bemanning zich via Spanje bij de vrije Franse strijdkrachten wilde voegen. Zweedse vliegtuigen voor R.L.S. DEN HAAG. De Rijkslucht vaartschool zal twaalf Zweedse één- motorlge lesvliegtuigen in gebruik gaan nemen. Deze vliegtuigen, ver vaardigd door de „Svenska Aero* plan Aktiebolaget" te Linkoeping en van het type SAAB-91 „Safir", zijn uitgerust met neuswiel, dat evenals het landingsgestel intrek baar is. Het vliegtuig is 'n laagdek- ker, dat plaats biedt aan drie perso nen. De instructeur en een leerling kunnen op de voorbank naast elkaar zitten; achter hen is nog een plaats voor een andere leerling. Het toe stel kan een maximum snelheid van 265 kilometer per uur bereiken, de kruissnelheid is 235 km per uur. Er zijn bovendien nog acht North American ..Harvard" toestellen be steld, waarvan de RLS reeds twaalf stuks in gebruik heeft, alsmede een „Dakota". Nederland wil een uitbreiding van de Fibenel PARIJS. Nederland wil, dat ook West-Duitsland zal worden toegelaten tot de „Fibenel" en heeft zyn eigen deelneming afhankelijk gesteld van de inwilliging van dit verlangen. Ook heeft Nederland er krachtig op aangedrongen, dat spoe dig aan Engeland een uitnodiging wordt gezonden. Deze houding van Nederland, die niet door Frankrijk wordt gedeeld is tot dusver de be langrijkste hinderpaal bij de be sprekingen geweest. Nederland heeft er op gewezen, dat het aan de ene kant voor de bloei van zijn economisch leven uet Duitse achterland nodig heeft en dat het anderzijds tot het Sterling- gebied behoort. Nederland schijnt een vrijmaking op grote schaal van het handelsver keer en opheffing van douanebe lemmeringen voor te staan. r k- rijk wil wel verder gaan dan een vrijmaking van vijftig procent van het handelsverkeer, zoals door de OOES is voorgesteld, maar wil ge leidelijk aan te werk gaan. Bij de tot dusver gevoerde be sprekingen zijn vorderingen ge maakt in de richting van een stel sel van vrije circulatie van kapitaal en van een verzachting der contróle op lopende betalingen. Vermoedelijk zal vrije uitwisseling van de va'u- ta's van alle deelnemende landen binnen de groep wel worden aan vaard.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2