DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Beloften in Koninklijke Rede voor de inlossing NA ZEVEN LANGE JAREN Een nieuwe economische unie in de maak Canadese minister zuinig met Atlantischegeheiinen Kamerleden worstelen nog met de beslissing Twee voorstemmerseen tegenstemmeren twee weifelaars Taakverdeling All. Pact Zeven landen in gebreke r 9e Jaargang, no. 287 Woensdag 7 December 1949. Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 32 cent p. w. of 4.15 p. kw. Losse nummers 9 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235« Hoofdredacteur TJ. DE BOORDER. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Op de kop af zeven jaar na het uitspreken van de rede door koningin Wilhelmina, waarin de reorganisatie van de verhouding van Indonesië en Nederland werd aange kondigd op grond van gelijkheid, gelijkwaardigheid en zelfbe schikking, is de Tweede Kamer begonnen met het behandelen van het wetsontwerp, dat de overeenkomsten van de Ronde Tafel-Conferentie ratificeert. Maar alle Kamerleden schijnen de betekenis van deze rede nog niet te begrijpen en inzonder heid de heer Weiter niet, voor wiens ministeriële verantwoor ding deze rede kwam. Men zou er haast uit willen afleiden, dat het op 6 December 1942 de koningin meer heilige ernst was met de beloften aan het Nederlandse volk, dan de heer Weiter en zijn strijdmakker voor het behoud der Nederlandse souve- reiniteit, Prof. Gerbrandy, die zich eveneens steeds beijverd heeft om de draagwijdte van de rede achteraf te verkleinen. Probleem beheerst door vertrouwen Voor de heer Weiter ligt de zaak heel eenvoudig. Hij stemt te gen het regeringsvoorstel, omdat hy blijkbaar niet kan inzien, dat wat op de Ronde Tafel-Conferentie be sloten werd het resultaat was van een overleg, waarin niet alleen medespeelde de ontwikkeling van de i~i-:uu geen wezenlijke verandering behels de. De heer Oud (V.V.D.), die gis teravond byzonder op dreef was, haalde uit de geschiedenis verschil lende voorbeelden aan om duidelijk te maken, dat de naam Kroon er heel weinig toe doet, de waardigheid zoveel te meer. Zo kon het gebeu ren ,dat Frankrijk krachtens zijn grondwet een republiek was en dat aan het hoofd van de republiek een keizer werd gesteld. Maar nog frap panter was het voorbeeld van het nationalistische bewegingen in Zuid panter was het voorbeeld van het Oost Azië, doch ook de internat.o- D"'tsc keizerrijk, dat in 1871 te Ver- nale overtuiging, dat aan deze be wegingen, de Indonesische incluis, de nodige ruimte moet worden ge geven. Deze overtuiging, welke door onze regering gedeeld wordt, is niet alleen ingegeven door belangenpoli- tiek, doch is gebaseerd op het zelf beschikkingsrecht, dat een der fun damenten is van de Verenigde Na ties. De heer Schouten, die ook geen twijfel gelaten heeft aan zijn stem tegen het wetsontwerp, bedien de zich van heel wat minder grove middelen dan de heer Welter. Hij zocht voornamelijk zyn heil in het construeren van du strijdigheid-met de grondwet, welke hij in het voor gestelde uniestatuut had ontdekt. De heren Romme, Van der Goes van Naters en vooral de heer Oud heb ben van zijn constructie weinig overgelaten, hetgeen ook voor de houding van de heer Tilanus van be tekenis kan zijn, want die heeft nog altijd een weemoedig verlangen naar de term .Kroon van de Unie", welke op zijn initiatief in de grond wet is gebracht. Het door hem in gediende amendement werd het vo rige jaar door de regering overge nomen met de kenschetsing, dat het FRANKRIJK De grote proef Het onlangs bereikte accoord tussen de Westelijke mogendheden over een niet nader gedefinieerd defensieplan heeft het Atlantische Pact van een diplomatieke ever eenkomst tot een militaire en stra tegische realiteit gemaakt. De volken van West-Európa heb ben de toekomst nu zelf in 'han den. Hun veiligheid is niet langer een ijdele droom. Zij hebben een doelmatig verdedigingsplan en wa penen zullen hun door Amerika spoedig in handen worden gege ven. Maar dit alles zal te vergeefs zijn, indien zij het fatalistische de faitisme, dat de ervaring van de laatste oorlog over hen ge bracht heeft, niet afwerpen Dit geldt in het bij zonder voor Frankrijk. Frankrijk, zal de as zijn, waarom de conti nentale defensie draait en daarom zal het ook het leeuwenaandeel van ce wapenen krijgen welke Ame rika thans in Europa gaat pompen. Natuurlijk zal Frankrijk in geval van oorlog hulp van Engeland, Amerika en de Benelux-landen ontvangen. Maar wanneer Frank rijk in het uur der beproeving ieen zou storten, zou alles meege sleurd worden. Zullen de Fransen in staat zijn het talent en de geest, die hen eens tot de leidende mili taire natie van de wereld maakten, tot nieuw leven te wekken? Nie mand kan het antwoord op deze vraag met zekerheid geven. Maar van dit antwoord zal op zekere dag het lot van de Westerse be schaving in Europa kunnen afhan gen. In het zoeklicht sailles is uitgeroepen. Ofschoon de koning van Pruisen keizer van Duitsland was en Duitsland in feite een keizerryk, al was het dan een bondsstaat, is nergens ooit te lezen geweest, dat de Kroon van het kei zerrijk Duitsland gedragen werd door de koning van Pruisen. Vol gens de letterlyke bewoordingen was hij zelfs geen keizer van Duits land, maar Duits keizer. Wilhelm I was daarover helemaal niet te spre ken en toen In Versailles de groot hertog van Baden na de inhuldiging moest roepen: Leve de Duitse kei zer. durfde hij dat toch niet aan, want Wilhelm was geen gcmakke-_ lyk heer. Hij kon natuurlijk niet roepen: Leve de keizer van Duits land, want dat was in strijd met de rijksgrondwet en daarom ontweek hij de moeilijkheden door te roepen: Leve keizer Wilhelm. Deze afdwaling in de historie gaf de heer Oud de gelegenheid om te bewijzen, dat het keizerschap een feitelijkheid was en de Duitse kei zerskroon eveneens, zonder dat dit met zoveel woorden in de grondwet was verankerd. Waar het grondwettig bezwaar voor velen het hoofdbezwaar is, kan het niet verwonderen, dat de mees te sprekers daaraan aandacht schonken. Daardoor geraakte de enorme betekenis van de voorgestel de ratificatie wel wat op de achter grond en vooral de grootsheid van de conceptie van de vervanging van het voormalige koloniale bewind. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) wijdde hieraan echter de nodige aandacht en hy had daarbij de gelegenheid om de namen in herinnering te brengen van mannen, die de wegbereiders zijn geweest van de vrijmaking van de Indonesische volkeren. Op een belangryk aspect van de tot stand gekomen overeenkomst wees ook de heer Tilanus (C.H.), toen hij er de aandacht op vestigde, dat het gehele aan de orde zijnde probleem wordt beheerst door ver trouwen. Met grote waardering voor de onderhandelingen op de Ronde Tafel-Conferentie constateerde hij, dat Nederlanders en Indonesiërs er zoveel nader tot* elkaar waren ge komen en dat de sfeer, waarin de overeenkomst is tot stand gekomen de voornaamste waarborg is voor haar welslagen. Deze afgevaardigde heeft zjjn stem voorbehouden, evenals de heer Oud, doch als sprekers, gelyk deze beiden, zo zichtbaar de weg open houden, langs welke zij zich kunnen distancieren van hun bezwaren, is er enige reden voor optimisme wat de uitslag der stemming betreft. De Rijksluchtvaartschool zal twaalf Zweedse een-motorige lesvliegtuigen in gebruik nemen, die vervaardigd zijn door de Svenska Aeroplan Aktiebolaget" te Linköping. Deze machines, van het type SAAB-91 Safirzijn uitgerust met een neuswiel, dat evenals 't landingsgestel intrek baar is. De maximum snelheid is 265 km. per uur. Het toestel biedt plaats aan drie personen. SCHOUTEN: Er zijn niet voldoende waarborgen, dat de nieuwe staatkundige organisatie in Indonesië de souvereiniteit zou kunnen overnemen. Wat de Kamer wordt voorgelegd is niet in overeenstemming met het nieuwe Hoofdstuk XIV van de Grondwet. Indien het noodzakelijk was om hier buiten de Grondwet te treden, had de Regering daaromtrent vooraf overleg moeten plegen met de Staten-Gene- raal. De opzet van Hoofdstuk XIV is. dal de Unie een omvorming zou zijn van het Koninkrijk. Maar daarvan is tiiets terecht gekomen. De Unie is geen „zware" en geen ..lichte", zelfs geen „vederlichte" Unie. Zij is zo licht als een pluisje. Er zijn geen waarborgen dat na de overdracht van het zelfbeschikkingsrecht iets terecht zal komen. ROMME: Er is maar één keuze: deze samenwerking of geen samenwerking. Ieder ingewijde weet met maximale zekerheid, dat bij verwerping van een consolidatie in Indonesië geen sprake zal zijn. In tegendeel zal dan de chaos over dat land komen. Bij de beslissing over de souvereiniteitsoverdracht mag geen geprikkelde nationale trots een rol spelen. Het is zelfs de vraag of Nederland, indien het dit op het ogenblik zou wensen, nog in staat zou zijn om de souvereiniteit uit te oefenen De realiteiten van dit ogenblik zouden aan de meningsverschillen over het Indonesische vraagstuk een einde moeten maken. Er is geen enkele reden om de strijd voort te zetten; Nederland moet ten deze eindelijk eensgezind worden. TILANUS: Dat in het Unie-Statuut gesproken wordt van het Hoofd der Unie in plaats van de Kroon der Unie is voor de C.H. moeilijk aanvaardbaar, omdat zij de Kroon bij amendement in de Grondwet heb ben gebracht. Ook de vervroegde souuereiniteits- overdracht plaatst ons voor ongehoorde moeilijk heden. De oplossing van de militaire aangelegen heden is niet onaanvaardbaar, maar de verlate uit oefening van het zelfbeschikkingsrecht raakt een ge voelige snaar in Christelijk Nederland. Aan de an dere kant mag de vraag gesteld worden of het niet beter zou zijn, dat Minahassers, Ambonezen en Ti- morezen mede hun schouders zetten onder de V.S I. In hoofdzaak is het een kwestie van vertrouwen en daarom zou ik persoonlijk tot aanvaarding bereid zijn, als er niet dc twee donkere schaduwen waren: de grondwettelijke kwestie en het zelfbeschikkings recht. VAN DER GOES VAN NATERS: De tijd om de Rijkseenheid te behouden is voorbij, mede dank zij de heer Welter, die nu krampachtig voor het behoud, strijdt. Als hij als minister van koloniën tn het Kabinet-Colijn in 1938 de Petitie-Soetardjo. die door de Volksraad was aanvaard, niet had getorpedeerd, zou er al eerder zelfbestuur geweest kunnen zijn. Toen later hervormingen van het Koninkrijk moge lijk waren, heeft de heer Weiter wederom tegen gewerkt. Natuurlijk zal de P. v. d. A. voor stemmen. Zij voelt zich erfgename van mannen als Van Deventer, Van Vollenhoven, Van Kol, Van Cel deren en Stokvis. Zij zou ook voor de souvereini teitsoverdracht stemmen, indien cr formele strijd met de Grondwet was en zich dan beroepen op het staatsnoodrecht. Maar dat x$ met nodig, want er is geen strijd met de Grondwet. Als dit voorstel zou worden verworpen, zou de rol van Nederland in de internationale staat kundige ontwikkeling volkomen uitgespeeld zijn. OUD: Er zijn drie belangrijke punten, die de doorslag geven: eventuele strijd van het Unie- statuut met de Grondwet, het zelfbeschikkings recht en de vraag of de gevolgen van een ver werping van het regeringsvoorstel dusdanig zijn, dat men om die reden over zijn bezwaren zal dienen heen te stappen. Dat het hoger belang van het Koninkrijk zwaarder kan wegen dan for mele strijd met de Grondwet spreekt vanzelf. Doch daarvan is hier geen sprake, ook niet door de vervanging van de term de Kroon van de Unie door het Hoofd van de Unie. Het amendement- Txlanus, waardoor de Kroon in het betreffende grondwetsartikel werd gebracht, heeft geen reële betekenis. Het is hier alleen een kwestie van for mulering. Dat het zelfbeschikkingsrecht niet aan de overdracht voorafgaat, weegt buitengewoon zwaar, vooral met het oog op de positie van de minderheden. De keuze tussen voorstemmen of tegenstemmen heeft de V.V.D. nog niet gedaan. Het verloop der discussie zal worden afgewacht. y Souvereiniteitsoverdracht volgende week in de Eerste Kamer DEN HAAG. Indien de Tweede Kamer deze week het wetsontwerp inzake de overdracht der souverei niteit in Indonesië aanneemt, zal de Eerste Kamer het de volgende week in de afdelingen behandelen. Mocht dit inderdaad zo zijn, dan kan de openbare behandeling in de tweede helft van de daaropvolgende week tegemoet worden gezien. TERWIJL de auto's van minis ters en kamerleden af en aan re den klonken op het eerbiedwaar dige Binnenhof de gebelgde kre ten van sympathiserenden met Rijkseenheid" „Wij willen hen behouwen" zong men. Er werden pamfletten rondgedeeld en als de regering de zin van de menigte had gedaan zouden deze „eerloze" hoogwaardigheidsbekleders on middellijk zijn afgetreden. ROME. Volgens het verdedi gingsprogram van het Atlantisch Pact zal Frankrijk worden belast met het bouwen van tanks en zware ar tillerie. Engeland met de bouw van vliegtuigen en schepen, terwijl Italië zal zorgen voor middelzware en lich te wapenen, kleine schepen, locomo tieven en textiel. Iedere regering heeft waarborgen ontvangen, dat de hiervoor nodige grondstoffen haar zullen worden geleverd. Aldus heeft de Italiaanse minister van defensie meegedeeld in het Italiaanse kabi net, volgens kringen, die in nauw contact met de regering staan. Nëdzrldfrd-Denem arken Geen opheffing van rijverbod DEN HAAG. Van de zUde van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat wordt er de aandacht op gevestigd, dat aanstaande Zondag ter gelegenheid van de voetbal wedstrijd Nederland-Denemarkcn geen ontheffing Van het Zondags- rijverbod zal worden gegeven. Churchill zegt: Breek met methode-Pakenham LONDEN. Winston Churchill en andere leiders van de Britse op positie hebben voorgesteld, dat het onderzoek naar de oorzaak van vliegtuigongelukken voortaan zal worden gedaan door een op wette lijke basis staand Hof, welks con clusies als definitief zouden moeten worden beschouwd. Dit ter vervan ging van de vorm van onderzoek, zoals o.a. ten aanzien van het onge luk met de „Nymegcn" by Prest- wick is toegepast en waarbij het Hof van onderzoek door de minister •verd aangewezen. Onze verliezen in Indonesië DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: wacht meester J. Dool, uit Honey Lake 5b, Waltham, Abbey, Sussex, Engeland: soldaat J. Uittenbogaard, uit Groot- Ammers (Z.H.). Kon. Ned. Ind. Leger: geen ver liezen. Vrijdag vonnis in Seraj ewo SERAJEWO. De openbare aanklager in het proces te Seraje- wo heeft clementie gevraagd voor de vier jongste beschuldigden en voorts een „rechtvaardige straf" voor de overige verdachten, die als „witte" Russen worden bestempeld en terecht staan wegens spionnage. Na de pleidooien deelde de presi dent van het Hof mee, dat Vrijdag a.s. vonnis zal worden gewezen. Het officiële Bulgaarse nieuws bureau heeft medegedeeld, dat het proces tegen Traicho Kostof. de voormalige Bulgaarse vice-premier, en tien anderen, allen beschuldigd van hoogverraad, vandaag begint. Engeland en Scandinavië gaan het voorbeeld van de Fibenel volgen LONDEN. Voor het eerst na de oorlog doet Engeland stappen om te komen tot economische samenwerking op zuiver regionale basis. Zoals Frankrijk, Italië en de Benelux-landen streven naar samenwerking In het kader van de „Fibenel*. zo streeft Groot Brittannië momenteel naar nauwe betrekkingen met dc Scandinavische landen. Hü poogt op die wtfze zijn steentje bij te dragen tot een vrijere handel tussen de Europese naties. Engeland heeft dc regeringen der Scandinavische landen voorgesteld de Deense-, Zweedse- en Noorse kroon en het pond sterling onderling in wisselbaar te maken. Dit zal zowel de positie van het pond sterling in het internationale verkeer verstevigen als de Noorse landen tal van voor delen brengen. De Britse voorstellen beoeen voorts dc bevordering van een vrijer goederenverkeer, vergemakkelijking van kapitaalverkeer en uitwisseling van arbeidskrachten. Brooke Claxton noemt Duitse herbewapening practische irrealiteit (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Voor de tweede maal in enkele jaren is dc Canadese minister Brooke Claxton in Den Haag geweest. Echter, terwijl hij. in 1946 ons land bezocht als minister van sociale zaken, deze keer ging zijn aandacht geheel uit naar defenslcproblemen. Brooke Claxton is tegen woordig minister van Landsverdediging in Canada cn als zodanig heeft hij een zeer belangrijk aandeel in de voorbereidingen voor de uitwerking, van het Noord-Atlantisch pact. Het is ook in dit kader, dat hij thans ons land bezocht. Met welk doel precies, daarover liet de heer Claxton ons in het onzekere. Hij mompelde lets over het belang van betere kennismaking voor het pact, doch dat zijn van die algemeenheden, die een mens alleen nog maar nieuwsgieriger kunnen maken. Opleiding in Canada? Brooke Claxton was nu eenmaal niet bereid die nieuwsgierigheid te bevredigen. Het enige werkelijk positieve wat hij over de uitwer king ven het Atlantisch pact in andere dan vage^Ugnjpn wilde zeg gen was, dat de mogelijkheid geenszins uitgesloten is, dat Cana da aan de Europese leden van het Atlantisch verbond zal aanbieden, Europese militairen in Canada op te leiden. De Britse veldmaar schalk Slim heeft daar onlangs van gezegd, dat Europa dat zou toejui chen. In Den Haag vertelde men ons, dat er ook nog niets is als een va luta-probleem dat aan een plan als dit wel in de weg zal staan. Maar wie zegt dat Canada nu juist dat niet als zijn bijdrage in de Atlanti sche verdediging wil gaan beschou wen. Brooke Claxton zei dat giste, ren niet, doch wel zei hij uitdruk kelijk, dat het plan niet zo dwaas is. In de oorlog hebben wij tiendui zenden buitenlandse vliegers op geleid zo zei hij. Daartoe lenen de omstandigheden zich bij ons bij zonder goed. Waarom nu niet? Over de ministerconferentie van de Atlantische mogendheden bleef de heer Claxton ook al een weinig in het vage. Wel is, zo zei hij, in de afgelopen maanden in stilte enorm veel verzet door de militaire speci alisten. Er zijn eindeloos vele con ferenties geweest. Er zijn plannen opgesteld, en tenslotte zijn deze plannen goedgekeurd. Nu komen we in de vierde fase, de fase van de uitvoering. Daaruit alleen reeds kan men opmaken hoe hard er ge werkt is. Maar vraag nu niet van mij, dat ik u netjes op een lijstje ga geven wat er gaat gebeuren, men moet dergelijke geheimen bij voor keur niet voortijdig weggeven. De reactie in de Scandinavische landen is gunstig. Binnenkort zullen tussen de vier mogendheden econo mische besprekingen worden ge voerd en voordien zullen de Scandi navische landen hun standpunten coördineren. Men verwacht, dat voorstellen in zake een nauwe eco nomische samenwerking van Enge land met Scandinavië op of voor 15 December a.s. aan de Organisatie voor Europese Economische Samen werking zullen worden meegedeeld. Men heeft voor de nieuwe econo mische samenwerking, die zich ove rigens nog pas in het stadium van onderzoek bevindt, de naam van „Uniscan" bedacht. Britse kringen hebben de verwachting uitgespro ken, dat men voor de nieuwe groe pering nog een betere naam zal vin den. William Foster, waarnemend ad ministrateur van de E.C.A., die de Europeanen op het hart gebonden heeft, dat de Verenigde Staten da den en geen plannen wensen voor het slechten van de handelsbarriè res, heeft meegedeeld, dat de E.C-A regionale groeperingen al9 de Fibenel en de Uniscan wensen aan te moedigen, omdat zij zich uitein delijk tot vrije handelsgebieden kunnen ontwikkelen. De E.C.A.. zo zeide hij. is bereid deze te helpen financieren uit het speciale fonds van 150 millioen dollar, dat in de Marshall-toewijzingen van dit jaar is opgenomen. Geleidelijk houder Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond. Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met nu en dan enige re gen. later enkele buien en plaat selijk opklaringen. Aan de kust krachtige tot harde en tijdelijk wellicht stormachtige wind tus sen Zuid en West. in het bin nenland krachtige tot harde wind tussen Zuid en West. Ge leidelijke daling van tempera tuur. 8 Dec.: Zon op 8.34. onder 16.29; Maan op 18.36, onder 11.40. Dertig millioen Marshall dollars moeten worden terugbetaald WASHINGTON. De E.C.A. heeft zeven Europese landen verzocht om Marshall-gelden tot een totaalbedrag van 30 millioen dollar terug te be talen, omdat zy In gebreke zijn ge bleven te voldoen aan het in de Amerikaanse wet op de hulpverle ning bepaalde, dat minstens 50% van de Marshall-goederen moet wor den verscheept in Amerikaanse sche pen. Deze zeven landen zyn; Groot- Brittannië, Frankrijk, Nederland, de Belgisch-Luxemburgse econo mische unie, Zweden, Ierland en Denemarken. Functionarissen van de ECA heb ben medegedeeld, dat de terug te be talen gelden zullen worden gebruikt om in het kader van het plan- Marshall nieuwe goederen voor de betrokken landen te kopen. Het ver zoek om terugbetaling werd gedaan na een de vorige week te Washing ton gehouden conferentie tussen ver tegenwoordigers van de ECA en van de OEES. Reeds in October j.l. had de ECA genoemde zeven landen ervan be schuldigd minder dan de vereiste 50% der Marshall-goederen te heb ben vervoerd in Amerikaanse sche pen. en terugbetaling verlangd van de verstrekte Marshall-gelden voor 48.395 ton goederen, geleverd in het tweede kwartaal van dit jaar. Sedert dien is het totaal voor genoemd kwartaal echter gestegen tot 150.000 ton ter waarde van 30 millioen dollar. BROOKE CLAXTON Intussen verzekerde minister Brooke Claxton bij herhaling hoe zeer Canada bij de Atlantische Unie geïnteresseerd is. Men heeft wel eens de indruk zei hij, dat wij eigenlijk alleen bij de veiligheid van ons eigen gebied belang heb ben. Doch dan vestig ik er in de eerste plaats toch graag nog eens de aandacht op, wat Canada in twee oorlogen heeft bijgedragen. En bovendien, zelfs al zouden wij aan onze eigen verdediging, wat extra aandacht schenken, dan mag men toch nog wel bedenken, dat de beste waarborg voor onze eigen veiligheid is, dat wij zo ver moge lijk van onze grenzen de verdedi gingszone reeds uitstippelen. Minister Claxton antwoordde op vragen omtrent de herbewapening van Duitsland, waarover in de af gelopen weken nogal iets te doen is geweest, dat herbewapening van dit land niet alleen op zeer grote politieke moeilijkheden zou stuiten, doch dat zij bovendien een poli tieke irrealiteit zou zijn. Nee toch.Heus Mario Lanza, tenor men verdringt zich om hem te ho ren kwelen. Maar zijn woonhuis- buren hebben zoveel deining gemaakt over 's mans oefenge zang, dat hij geen mond meer mag opendoen: hij bracht alle honden aan 't huilen. Schotlands oudste autorijder is overledenzijn roem be stond o.m. daarin, dat hij Schot lands eerste bekeurde geweest is, omdat hij in 1904 de euvele moed bezat geen mo.n-mel-rode- vlag meer voor zijn wagen te la ten uitlopen, omdat die wagen sneller was dan een mens en het bovendien langer volhield. Uit vraaggesprek met Jac queline Dewit, Hollywood: „Ik ben al rood, zwart, grijs en goudachtig paars van haar geweest in mijn resp. films". „En uw eigenlijke kleur is?" „Dat weet ik niet meer!" Hooioogst: vijf klinkers ach ter elkaar. Herfst schreeuw. 8 medeklinkers dito. In Mexico een plaatsje Ajijie: 4 stipletters achter elkaar. Maar nu in Aus tralië een meertje, Bijijie gehe ten: 5 stipletters achter elkaar. Houden ons voor dergelijke vondsten aanbevolen! v y

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 1