„Gun de kleine man zijn kleine pleziertje In '58 zullen spoorwegen op modern peil zijn Roodkrasser-dofferpostduif-drama Propaganda-kuiistavoud van de Blindenbond Noteert u even Ged. Staten stellen verbetering van Eemmond voor 2 Wop—1™ 7 Der—U,. jg4g Noteer: 12 Dec., „Amicitia" Men schrijft ons: Er leeft in ons volk een kleine groep van mensen, van wie wij wel eens gehoord of gelezen hebben, maar die we maar zelden ontmoe ten. Hun aantal is klein, doch zij hebben ons iets te zeggen. Zij wil len ons wijzen op de houding, die wij mensen moeten aannemen te genover hen. die in een andere ver_ houding tegenover het leven en de maatschappij staan dan wij. Deze medeburgers zijn de blinden. Uit allerlei boeken is ons bekend, hoe zij vroeger langs de wegen, op de markten en pleinen en bij de ker ken zaten, en hoe de voorbijgan gers hen een aalmoes gaven. Thans is dat gelukkig anders. Zij kunnen deelnemen aan de maatschappij, aan de arbeid, zij kunnen staan in het volle leven. Ze tonen ons, dat ook zij gaven en krachten bezitten, die ze tot ontplooiing kunnen bren gen. Het is goed eens kennis te maken met de blinde medemens en iets te vernemen van zijn moeilijkheden, maar ook van zijn mogelijkheden. Daarom organiseert de Nederland se Blindenbond in ons gehele land een grootse actie om meer bekend heid te geven over lot en leven der blinden. Wij juichen het toe, dat deze Bond ook in onze gemeente een propagandaavond komt hou den. We kunnen er van verzekerd zijn, dat ons op die avond heel wat goeds en schoons wordt geboden. De bekende en begaafde blinde musici Gusta v. d. Heyden en Jol* Slegtenhorst, violiste en pianist- organist, beiden uit Den Haag, ver lenen aan deze avond hun mede werking. In tal van plaatsen heb ben deze blinde solisten duizenden in vervoering gebracht met hun schone spel. De eveneens blinde propagandist van de Nederl. Blindenbond zal ons toespreken uit de wereld en de organisatie der blinden. Hij zal ons dingen vertel len, waaraan we misschien nog nooit gedacht hebben. De heer v. d. Berg zal ook declameren uit het werk van de blinde dichter Frits Tingen. Doch behalve deze drie blinden, zal bovendien nog medewerken de plaatselijke Chr. Gemengde Zang vereniging „Sursum Corda", o.l.v. L. Keemink Deze avond wordt door de Amers. foortse Gemeenschap voor de Ne derl. Blindenbond georganiseerd. Er is bovendien een comité van aanbeveling gevormd, dat ervan overtuigd is dat zeer velen deze propaganda-Kunstavond zullen bij wonen. Wilt U het volgende onthouden? De avond wordt gehouden op Maandag 12 December a.s. in „Amicitia", aanvang 20.00 uur. Programma's zijn verkrijgbaar bij het Bureau der Amersfoortse Gemeenschap, Zuidsingel, en des avonds aan de zaal. Wij hopen dat straks de Nederl. Blinden Bond, ook mede door Uw belangstelling, kan terugzien op een welgeslaagde avond. Het comité van aanbeveling: H. Molendijk, burgemeester; Ds. C. G. H. Blok, Ds. C. J. van Royen, Dr. H Broers, Dr. A. C. Polak, Dr. R- Miedema, M. Korthals Altes, Me vrouw A. C. v. Biene na-Prop. Sinterklaasfeest op R.K. scholen Uitslag prijsvraag van Roode Kruis De uitslag van de Roode Kruis- prijsvraag. gehouden tijdens de Damesbeurs in de Markthal van 20 Nov tot 5 Dec. luidt als volgt, zo schrijft men ons: le prijs B. Murray, Tuchelaar- weg 91 Amsterdam no. 5312. 2 prijs Veldhuyzcn. Iepstraat 13 Amers foort no. 5091 3e prijs mej. J. Haarsma, van Bemmelstraat 84 Amersfoort 5188 Troostprijzen; van Dijken, W. Arntzhoeve Den Dolder no. 5144. Mej, Laseur, Muurhuizen 4 Amers foort no. 5140. M. G. v. Spellen, Lombokstraat 6 Amersfoort no 4871, Cuperus, Stephensonstraat 67 Amersfoort no. 5148. M. van de Berg, Kleine Haag 21 Amersfoort 5212, P. van de Bunt Raadhuis straat 13 Nijkerk 4890. Mevr. Kort beek, Snouckaertlaan 23 Amers foort 5084 De Parochie op 't Zand had voor de R.K. Jongensscholen het St. Ni- colaasfeest in twee gedeelten geor ganiseerd. Op 5 December ver scheen de Goed Heilig-Man in eigen persoon bij de scholen aan de Schimmelpenninckstraat en -kade. Dat werd daar in de och tenduren voor de jeugd een gewel dig feest, waarbij ook vele ouders aanwezig waren, alsmede de gees telijkheid der parochie en leden van het schoolbestuur. Er waren voorts ontspannings bijeenkomsten in gebouw „St. Aechten" belegd. Bij deze bijeen komsten was de Sint niet aanwezig met het oogmerk de jeugd niet af te leiden bij de poppenkastverto- ning ,,Jan Kinassen als wonderdok ter". Dit vrolijke spel viel evenzeer in de smaak als de voorstelling, die 's middags gehouden werd voor de hoogste klassen. Jan Klaassen trad toen op in „De gestolen melkkan". Frater Herman Jozef, die de gehele opvoering met eigen middelen ver zorgd heeft, had alle eer van zijn werk. Op de Berg Zuster Alberica had de leiding van de St. Nicolaasfeesten, die op de scholen, behorende bii de pa rochie op de Berg, gehouden wer den. Van half negen tot tien uur verscheen de Sint met twee Pieten, die hij voor het gemak ..Kris" en „Kras" had genoemd, klas voor klas in de jongensschool. Qm 10 uur bezocht de Bisschop de meisjes, die in de versierde gymnastiekzaal waren bijeengeko men. Per klas werden hier dans spelletjes opgevoerd, die bij de aanwezige ouders, de geestelijkheid der Parochie en bij het jeugdige publiek zeer in de smaak vielen. O.a. werden „voor het voetlicht" gebracht „Lentebloesem", „De Pop pendokter" en enige Rij-dansjes. De Parochies van ,,'t Zand" en ,de Berg" kunnen met voldoening op uitnemend geslaagde kinder feesten terugzien. Voorbereidingen op actie „Jeugd van de Straat" De leiders en leidsters, die ieder jaar paraat zijn om hun diensten beschikbaar te stellen aan de actie „Jeugd van dc Straat", komen de laatste tijd regelmatig bijeen. Op het opleidingscentrum „Middeloo" worden deze bijeenkomsten gehou den, die de leiders en leidsters van iedere wijk beurtelings onder lei ding van mej. Zonneveld samen brengen. Dinsdagavond waren de leiders en leidsters van het Soesterkwar- tier op „Middeloo" bijeen met de hoofdleiders uit de andere kwar tieren en de algemene leider. De contactavond droeg ditmaal een feestelijk karakter, want ook Sint Nicolaas bevond zich onder de aanwezigen. Er werden enkele aar dige spelletjes opgevoerd en er werd een Sinterklaasverhaal voor gelezen en aanschouwelijk voorge dragen. De lekkernijen ontbraken ook niet. Tenslote deelde de Spaan se Bisschop aan alle aanwezigen een aardig presentje uit. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Pianorecital Cor de Groot Het 3de en laatste concert van dc Pianistenserie in de Schouw burg „Amicitia" op Donderdag 15 December zal verzorgd worden door Cor de Groot, die zojuist van een uitgebreide tournée door Frankrijk en Spanje is terugge keerd. Het programma vermeldt werken van Brahms. Schubert en na de pauze walsen van diverse componisten (o.a. Chopin, Debus sy, Johann Strauss. 1147. Enkele weken la ter heeft Lupardi de beschikking over een sla venlegertje van veer. tig man Hij kan er mee doen wat hij wil. Muurvast zitten de an tennes vast op de hoof den der gevangenen: zij weten niet meer, wie ze zijn en waar ze van daan komen en automa tisch voeren ze de be velen uit, die ze van Lupardi ontvangen. I Voorlopig heeft de ge- leerde genoeg werk voor zijn slaven. Er moeten n.l gangen worden ge graven, die de natuur lijke grotten met elkaar zullen verbinden. Yoto heeft daarvoor een groot aantal graaf machines ontworpen en in elke machine neemt een der mannen plaats, „Onze molmannen", noemt Lupardi hen. De gevangenen zelf zijn in pakken gestoken van onverslijtbaar synthe tisch materiaal en wanneer voor het eerst Lupardi het sein geeft om op te rukken lijkt het inderdaad wel een klein legertje reuzen- mollen, die grommend in de duistere holen verdwijnen. Onvoorzichtige jongen Op het kruispunt Vermeerstraat Bisschopsweg werd Dinsdag een twaalfjarige jongen door een vracht auto aangereden. De jongen stak met zijn fiets plotseling de rijweg over. Hij liep enige kneuzingen aan het been op en moest door de G G. en G.D. naar zijn woning worden ver voerd. Burgerlijke stand 6 December 1949 Geboren. Siemen Hendrikus, z. v. S. Visscher en H. C. van Burg steden; Leendert. z. v. W. van 't Klooster en H E. v. d. Ham; Jo hannes Antonius Nicolaas, z v. J. Kaspers en B. E. v. Bakkum; Hu- bertine Theodora, d. v. J. Brits en C. F. Vahrmeijer. Overleden: Johannes Bartus Udo, 62 jaar, geh. met M. H. Versteeg; Johannes Baptista Aartsen, 62 jaar, geh. met M. Mooij. Remmen weigerden Op de Bisschopsweg moest Dins dag een vrachtauto vaart minderen voor een tegenligger. De bestuurder van een achter de vrachtwagen rij dende personenauto trapte op de rempedalen, doch zijn auto kwam met tot stilstand. Hij botste tegen de vrachtauto op, waardoor enige scha de ontstond. Een passagierc liep een hoofdwond en een lichte hersen schudding op Na behandeling in het St. Elizabeths ziekenhuis, werd zij door de G G en G.D. naar haar wo ning in Amsterdam vervoerd. Na on derzoek bleek dat de remkabel van de personenauto was gebroken. Politie bijna kampioen Het voetbalelftal van de Amers foortse politie speelde Dinsdag voor de competitie tegen hun Baarnse collega's Onze stadgenoten behaal den een 16 overwinning, waardoor zij over veertien dagen slechts hun naaste concurrenten, de Hilversumse politie, behoeven te verslaan om zich kampioen te noemen. De Edam heeft vertraging ROTTERDAM: De „Edam" van de Holland-Amerikalijn, die heden, ochtend in Rotterdam zou aanko men heeft in Londen vertraging gekregen. Het schip komt nu pas hedenavond om acht uur aan de Wilhelminakade alhier aan. Zoals bekend is, bevinden zich aan boord o.a. de twee en dertig jonge Nederlandse boeren, die een studiereis in Amerika hebben ge maakt. De ouders en familieleden van die jongelui worden nu heden avond om halfacht verwacht, om hen te komen halen. Eén IJmuidense trawler tóch naar zee IJMUIDEN. De IJmuidense mo tortrawler „Medan Y 57" van de N.V. Visserij Maatschappij Medan- Batavia is Dinsdagmiddag naar zee vertrokken. De reder verklaarde, dat door interne en bijzondere om standigheden in zijn bedrijf de mo gelijkheid aanwezig is. dat de trawler blijft varen. Hij voegde hieraan toe, dat hij overigens geheel op het standpunt van de redersver eniging staat. .59 Ons dagelijks teveel Op het kruispunt BerkenwegRe- gentesselaan kwam Dinsdag een per sonenauto in botsing met een bren- carrier. De auto verleende geen voor rang en werd ernstig beschadigd. Twee personen, die hun rijwielen onbeheerd en ongesloten hadden ge parkeerd. werden geverbaliseerd. Een autobestuurder, die de uitste kende lading van zijn wagen niet van een rode lamp had voorzien, ging op dc bon, evenals de drie wielrijders die hun vervoermiddelen niet van een behoorlijke verlichting hadden voorzien. Examens Aan de Ned. School voor Coupeurs en Coupeuses slaagden voor het exa men costumière de dames M. v. d. Wilde, G. Hermensen te Amersfoort en A. J. M. v. Ginkel te Wouden berg. „GENTLEMAN'S AGREEMENT" Donderdag wordt er in het Grand Theatre een drietal speciale voor stellingen gegeven van de Ameri kaanse film „Gentleman's Agree ment", die gemaakt is naar het boek van de schrijfster Laura Z. Honson. De film behandelt het anti-semitisme in de Verenigde Staten. De hoofdrollen worden vertolkt door de sympathieke Gregory Peck, door Dorothy McGuire en John Garfield. GRAND THEATRE; ..Warsaw Concerto" (14 jaar) Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Dagelijks 2 30. 6 45 en 9 uur. Donderdag 8 Dcc.: 2.30. 6.45 en 9 u. ..Gentlemen's Agreement". CITY THEATER: ..Blood on the Moon" (14 jaar). Zondag: 2. 4.15, 6.45 cn 9 uur. Dagelijks. 2.30, 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Dinsdag t.m. Donderdag „Niemands land", (14 Jaar); vooraf „Zamboan- ga" (14 jaar) Zondag: 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Dagelijks 2.30, 6.45 en 9 u. 7 DEC.: St Aechten De Hanze. St. Nico- laasfccst. 2 cn 4 uur. 7 DEC. Amicitia. KindermatinCe, 2 uur. 7 DEC Hotel Frank. Hum. Verb Huma- nitas. De heer L. van Gelder ,,Gc zin school cn Jeugdbeweging. 7 EN 8 DEC. Markthal. Amersf. Krui- deniersvereniglng. 8 uur. 7 DEC.: Ncd Ver. v. Volkszang, zang avond spccltulngebouw Marconistraat 20. 15 uur. 8 DEC. Ooenb. Leeszaal. Algcm Le denvergadering Volksuniversiteit 8 uur. 8 DEC K AB.-gebouw Dc liturgische betekenis van de Advent, 8 uur 8 DEC. Amicitia Alg. Ned Graf Bond Oost-Azié", 8 uur. 9 DEC. Zaaltje Monnikendam. Internat jcugdverkccr. De heer J Burgers „Mijn icizen en de volkeren in Zuid Oost-Azië. 8 uur. 9 DEC Amicitia Propaganda-avond C N.V., 7.30 uur. 10 DEC. Amicitia „Ons Toneel" „Men sen in pension" 8 uur. 10 DEC Contact Commissie Plaatselijke Muziekverenigingen, concert Markt hal. 20 uur 10 DEC.: K.A.B.-gebouw. Groninger- vereniging „Wel is boas". 8 uur 12 DEC. Amicitia Ncd Blindenbond Concert. 8 uur 12 DEC." Gcb. Ver v Vrljz Herv. Instl voor Volksontwikkeling. Mej A Ca- nivez „De stem van Europa" 8 uur. OPENBARE LEESZAAL - Uitlening voor volwassenen dagelijks 2—5 u bovendien Dinsdag- cn Vrijdag avond van 7—9 uur; Uitlening voor kinderen: Woensdag, en Zaterdag middag van 2 304 30 uur. Leeszaal dagelijks van 10—12 30 cn 2—5 uur bovendien Dinsdag- cn Vrijdagavond van 7—10 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL - Wljers- straat 2, geopend van 10—1 uur cn 2 305 45 uur. Maandag en Vrijdag 7—9 uur Uitlening van 11—12.30 uur TENTOONSTELLING: Tot en met 15 Dcc. Academie voor beeldende kunst. Tentoonstelling schilderijen C ten Hoopc en W. Stuurman, ce ramiek. 1015, 7—9 uur. Zondag 2—5 uur. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben op de Kapitaaldienst van de Provinciale begroting voor het dienstjaar 1950 een post van 61.000 uitge trokken voor de verbetering van de Eem. In een uitvoerig schrijven ver zoeken G. S. de Staten van de provincie Utrecht, hen te willen bemachti gen tot het doen uitvoeren van een aantal noodzakelijk geworden verbe- teringswerken. kunnen dekken door een saldo op de kapitaaldienst van roniL f 42.000. Dit saldo is ontstaan door dc verkoop van bagger uit de Eem gedurende de laatste tien jaren. Over het resterende bedrag zal t.z.t. een beslissing worden geno men. Kosten bedragen f61.000.— In de toelichting schrijven G. S. om. dat de staat, \yaarin zich de werken aan de Eemmond bevinden hierbij is in het bijzonder te denken aan de stand van de gelei- delichten, die slechts de ingang van de Eemmond aangeven; het over ongelijke afstanden in het Usel- meer reiken van beide hoofden cn de slechte toestand van het Wes- terhoofd in de loop der jaren tot verschillende, min of meer ge rechtvaardigde klachten van de zijde der schipperij aanleiding heeft gegeven. Teneinde aan deze ongewenste toestand een einde te maken, zul len de volgende werken dienen te worden uitgevoerd: 1 het vei leggen van de lijn der geleidelichten en het verplaatsen van het kleine Oosterlicht; 2. hej vernieuwen en verlengen van het Westerhoofd, alsmede het verplaatsen van het Westerlicht; 3 het verbreden van de Eem mond aan de Westzijde onder Eemnes; voor de onder 1 ge noemde werkzaamheden wordt een bedrag van f 3000 geraamd en voor de werken bedoeld onder 2 een bedrag van f 39.000. Teneinde een symmetrisch pro fiel ten opzichte van de lijn der geleidelichten te verkrijgen en om het mogelijk te maken dat schepen buiten de vaarroute ligplaats zullen kunnen innemen (in afwachting van gunstiger wind, hoog water; ed.) is aan de Westzijde van de Eem onder Eemnes over een leng te van 650 meter een verbreding van dit vaarwater ontworpen, waarvoor aankoop van grond nodig zal zijn Ongeveer 29.000 M2 grond zal in verband hiermede moeten worden gekocht van het Rijk; de gemeente Amersfoort; het water schap Eemnes en een particulier. Met inbegrip van deze aankoop wordt voor de evenbedoelde wer ken een bedrag van f 39.000 nodig geacht. De geraamde totaaikosten voor verbetering van de Eem (f 61 000) denken Ged. Staten gedeeltelijk te Positie KLM vliegtuigen DEN HAAG. Op uitreis zijn: PH-TDE: „Eindhoven", gezag voerder Houba gisterenmiddag aan gekomen in Batavia. PH-TDD: „Delft", gezagvoerder oosenburg gisterenmorgen aange komen in Bangkok. PH-TDI: „Enschede", gezagvoer der Gravenhill, vanmorgen aange komen in Calcutta. PH-TCE: „Edam". gezagvoerder Steinbeek vanmorgen in Calcutta aangekomen. Op de thuisreis zijn: PH-TDS „Soerabaja" gezagvoer der Vicherstaff, aangekomen in Basra, gistermiddag. PH-TDG: „Gouda", gezagvoerder Moll, gisterenavond uit Karachi vertrokken. In het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht is 'n drieling geboren. De moeder is mevrouw Spierenburg uit Harmeien. Zij en haar drie zoontjes maken 't best, zoals wel blijkt uit deze alleraar digste prent, die onze fotograaf maakte. De drie kleine kereltjes wegen vier, vijf en zeven pond. VOETBALPOOL IN NEDERLAND (Van een eigen verslaggever) ROTTERDAM. Voor de Rotterdamse rechtbank hebben Dinsdag zes organisatoren van de z g. Strang-voetbalpool terechtgestaan. De volgende weken zullen ook de andere medewerkers aan de Zetter- en Pari Mutuel- voetbalpools, waarvan een honderdtal door de kantonrechter wegens over treding van de loterijwet zijn veroordeeld, In hoger beroep voor de recht bank verschijnen. maak schenken aan talloze kleine luiden. In Londen staat bij Marble Arch een immens vijf verdiepingen hoog gebouw, dat is de hoofdzetel van de grootste voetbalpool ter wereld, Little Wood, waar niet minder dan 200.000 personen een officieel goed gekeurd bestaan vinden. De stich ter ervan, Herbert Cunningham, werd kort voor de oorlog in de adelstand verheven. Heeft Chur chill niet in het Lagerhuis gezegd: Ik gun de arme man zijn onschul dig pleziertje in de voetbalpool wel. Mr. Polak vond het niet aar dig van de officier tegenover de grote oorlogsleider om zo'n zware straf te eisen voor een feit. dat in andere landen absoluut niet straf baar is. Zijn cliënt had des tiids na een proefproces in 1939, waarbij de Hoge Raad de deelneming aan voetbalpools gelijkstelde met over treding der loterijwet, zijn contact met de voetbalpool van Thomas Strang te Edinburgh verbroken. Maar toen hij in de couranten las, dat de totalisator en andere kans spelen wellicht weer toegelaten zouden worden, meende hij. dat hij weer aan de voetbalpool-organisa tie kon meewerken. Mr. Polak, ver zocht de rechtbank geen gevange nisstraf op te leggen, aangezien dit de carrière van zijn cliënt zou breken. Hij drong aan op een klei ne geldboete. Uitspraak 20 Decem ber. Verdediger vraagt vrijspraak Zoals men zich zal herinneren was het kardinale geschilpunt tus sen O.M. en beklaagden de kwestie van de kansbepaling. Volgens de voetbalpool-lieden kan de deelne mer overwegende invloed uitoefe nen op die kansbepaling, tot net winnen van de prijs door de wijze waarop hij de pool-formulieren in vult. De Delftse hoogleraar in de wis- en natuurkunde, prof. Fred. Schuh heeft op verzoek een zeer lijvig wetenschappelijk rapport sa mengesteld, waarin hij naar voren bracht, dat de deelnemer een niet onbelangrijke invloed kan uitoefe nen op zijn wiskunstige hoop (dit is: het product van kans en bedrag) maar alleen door zijn kennis van de speelsterkte van de verschillen de clubs en niet door zorgvuldig overwogen systeem, volgens het welk hij de formulieren op doel matige wijze kan invullen. Een van de prominente organi satoren. de 49-jarige Rotterdamse commissionnair M. H.. die tot viif maanden hechtenis, waarvan drie voorwaardelijk werd veroordeeld, gaf vanochtend toe. dat hii door de verspreiding, inzameling en ver zending van pool-aandelen. door het innemen van de deelnemings sommen en de uitkering van de prijzen, de deelneming aan de lo terij had bevorderd. De Officier van Justitie eiste be vestiging van het vonnis van de kantonrechter. Men had verdachte ook een deviezendelict ten laste kunnen leggen, maar had zich be perkt tol de overtreding van de lo terijwet. De verdediger, mr. S. J. Polak, meende, dat zelfs het vermoeden van deviezenovertreding volkomen ongegrond was. Hij betoogde, dat men in ons land achterlijke ideeën koestert ten opzichte van de toe laatbaarheid van voetbalpools, die een onschuldig eenvoudig, goed koop en totaal ongevaarlijk ver- Oplichting berecht Voor de Utrechtse rechtbank was Dinsdagmiddag mevr. J. A.—B uit Soest gedagvaard, beschuldigd van oplichting van 24.800 t.n.v. van C. H. C. zaak Uit de behandeling der bleek, dat C. aan verdachte ver scheidene malen geld had gegeven bestemd voor zijn deelgenootschap in een commissiehandel. Dit geld had verdachte echter besteed ten eigen bate. nl. om er schulden mee te betalen, waarmede in totaal ca 2500 gemoeid waren. Uit een over haar uitgebracht rapport bleek voorts, dat zij niet met geld kon omgaan en dit kwistig had uitge geven zonder nochtans in staat te zijn de gemaakte schulden te beta len. Rekening houdend met een door een psychiater opgemaakt rapport over mevr. A., waarin zij vermin derd toerekeningsvatbaar werd ge noemd, eiste de officier van Justi tie acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en on voorwaardelijke ter beschikking stelling van de Regering. De rechtbank zal 20 December uitspraak doen. Woudenberg „DE TOEKOMST" BIJEEN Maandagavond vergaderde „De Toekomst" in de Lag. Landbouw school te Woudenberg. Evenals in 1949 kunnen in 1950 weer verschei, dene boerenzoons geplaatst worden op een bedrijf in Amerika voor de tijd van zes maanden. Vervolgens werd het Bondslied van de vereni. ging gerepeteerd. Voor de impro visatie-wedstrijd gaven zich een tiental deelnemers op, waarvan er vijf een prijs behaalden. Er werden twee inleidingen ge houden. De heer K. v. Loenen sprak over „melk- en melkbehande- ling". Daarna hield J. W. v. d. Burgt een voordracht over „de op fok van kuikens." 't Was een nut tige en zeer leerzame avond. KLM ondervindt nog nadelige gevolgen van landingsverbod in India en Pakistan DEN HAAG. De regering koestert het vertrouwen, dat in 1958 het Nederlandse spoorwegverkeer, na de schade, die dit bedrijf ten gevolge van de oorlog is toegebracht en na uitvoering van de bestaande plannen tot modernisering, tot volledige ontwikkeling zal zijn gekomen. Om dit te bereiken is een urgentieplan 1948'58 opgesteld. Wanneer dit, zo lezen wU in de memorie van antwoord van de minister van verkeer cn waterstaat aan de Tweede Kamer, zal zijn uitgevoerd, zullen dc hoofdlijnen zijn ge- electrificeerd, terwijl voor de minder drukke lijnen gebruik van diesel- electrlsch materiaal wordt overwogen. P OOIE Nelis en lange Willem waren kamera den in de sport: de duiven sport. Schoon Nelis con troleur was van de bond en Willem gewoon maar lid, scheen dc iaatste toch het gevoeligste oog te hebben voor schoonheid der ver schillende rassen Op een keer, op Nelis z'n zolder, had-ie gezegd: „Weet je wat je doen moest Nelis, je most je hok 's opruime, d'r zit een hoop vullis bij". Daar had de Rooie de Lange gelijk in gegeven, maar hij liet z'n vogels toch maar zitten, want de rijks daalders groeiden 'm niet op de rug. Op een goeie Zaterdag morgen liepen ze als ge woonlijk samen over de pluimveemarkt, toen Wil- lems kennersblik een prachtige postduif ontdek- Voor drie en een halve tijd niet zagen. Tot na een gulden gewerd Willem de dik half jaar de Lange er doffer, inclusief een ver fomfaaid eigendomsbewijs. Dat vodje had aanvan- de lucht van kreeg, dat Ne lis de roodkrasser had ver kocht, voor veertig kelijk veel glansontnorrtfcn of dat nou zat, kwam Willem met op- aan de pracht van de rood- krasser. En het zou later de ^stoken sell vragen in de straat waar Nelis domicilie oorzaak blijken van de de finitieve breuk tussen de eertijds zo gezworen ka meraden. Toen-ie eenmaal het warme vogellijfje in de palm van zijn hand knelde, de pootjes voorzichtig tus sen ring en middelvinger, heeft. Het zat zo het zat. De duif was verkocht. Maar Nelis zou het wel met Willem „maken", als-ie de volgende dag terug wilde komen. Maar des anderen daags vertrouwde de Lange plot- Nelis, P'otoellng, dat-ie seling het papiertje niet mks met de praa'J<f van meer Want als lid van een ?un r™?*0™ vriend te ma- officiële postduivenbond is k™ had. want dat die toch het niet geoorloofd, een ^skaters goed wist. dat- ie hem Nelis de rood- duif zonder geldig eigen- domsbewijs in je hok te krasser destlJds len ge hok hebben. Dat mag een con troleur wél, tenminste tij delijk. Want zo'n functio naris moet wel eens duiven in beslag nemen. schenke had gegeven. Zo maar, omdat-ie de Rooie zo'n aardige jongen vond. „Nee broer." had de Lange verontwaardigd geant woord, „met die smoesjes ben je van mij niet af. „Weet je watte-me-doe- ne?", had de twijfelende Weet je watte-me-doene? Willem gezegd, „jij neemt Ik klaag jou aan wegens die vogel mee naar jouw verduistering" huis en onderzoekt of het En zo stond de Rooie te- te, een roodkrasdoffer, in orde is met dat bewijs, recht en was de complete driftig stappend en bazig Dan kan ik er geen kwaad Rechtbank, met deurwaar- koerend in een rieten mee. En dan mag jij er in- der, parketwachters en al, tussen wel een paar jongen anderhalf uur lang in touw mee kweken. Heb je er ook om de Rooie en de vier nog een voordeeltje bij." getuigen te horen, vanwe ge die verdwenen rood- mandje. „Die mot je kopen, Nelis," had de lange ge zegd „Dat is kwaliteit! As jij -'m niet koopt, dan neem ik 'm zelf." En dat gebeur de, want de Rooie had geen centen. NU wilde het geval, dat krasser-doffer-postduif van de vrienden elkaar door drie en een halve gul omstandigheden in lange den. Met het gevolg, dat de Officier van Justitie de verduistering toch bewezen achtte en een boete eiste van veertig gulden. DE kleine, dikke Rooie hoorde grimmig zijn kop schuddend het requisi toir aan. Of meneer de Of- cier dan niet wist, dat vol gens de reglementen van de Bond elke postduif behoort aan de bezitter van het eigendomsbewijs. Dat hij de Rooie indertijd dat bewijs in handen had en er dus wettelijk nooit van verduistering sprake kon ztjn? En tenslotte, dat deze zaak niet eens hier, maar voor het Bondsbestuur be slist behoorde te worden? Dat alles voerde de Rooie balsturig tot zijn verweer aan. Waarop de rechter uit viel, dat er in Nederland gelukkig nog geen apart postduiven-recht bestaat! „Ik ben dolblij, dat de Bon den zelf kleine geschillen regelen tussen hun bona fide leden. Maar overigens gelden voor duivenliefheb- bers de zelfde openbare rechtsnormen als voor iedereen. Ik veroordeel U tot 25 gulden boete. Als U het met dit vonnis niet eens bent. hebt U veertien da gen de tijd om in hoger be roep te gaan bij het Ge rechtshof in Amsterdam". De Rooie gaat in hoger beroep De materiaalpositie van N.S. baart grote zorg. Sinds de bevrij ding werden aan het stoommate- riaal geen nieuwe rijtuigen toege voegd. Hoewel aan het electrische materiaal sedert 1945 99 nieuwe rijtuigen werden toegevoegd is het wagenpark nu, met 517 rijtuigen, nog dertig stuks kleiner dan in 1939. Daarentegen is het net dat hiermede moet worden bediend aanmerkelijk groter dan in '39. Toen bedroeg het 499 kilometer. Thans is het 765 kilometer. Veel van het thans gebruikte materieel is technisch en econo misch verouderd. Dit betekent, dat het duur is in onderhoud en daar door een ongunstige invloed heeft op de exploitatierekening. Ten aanzien van de luchtvaart merkt de minister op, dat het ver bod, dat enige tijd heeft gegolden voor de K.L.M. tot het landen op en overvliegen van India, Pakistan en andere Aziatische landen, er toe heeft geleid, dat een deel van het vervoer van de K.L.M. is overge gaan op andere maatschappijen. Langzamerhand slaagt de K.L.M. er in een deel hiervan weer aan te trekken. Het is de bedoeling in de zomer van 1950 op beperkte schaal het binnenlan#e luchtverkeer te her vatten. Weliswaar is de exploitatie hiervan niet winstgevend, maar er zijn andere overwegingen, die dit verkeer van belang doen zijn. Daar is in de eerste plaats het lucht- minded maken van het Nederlandse volk en het opdoen van praktijk ervaring van nieuw personeel van de K.L.M. Over een verzoek van de Aero- Holland tot verruiming van de con cessie van deze maatschappij kan de minister nog geen mededelingen doen. Het verzoek is in handen van een .commissie om hierover te ad viseren. De minister stemt in met de klacht van de Kamer, dat het aandeel van de Nederlandse zeeha vens in het Rijnvaartverkeer nog onbevredigend is. Hierbij spelen Duitse deviezen-technische en ver- voerspolitieke maatregelen een rol. Bovendien echter is de omvang van het verkeer naar het Duitse indus triegebied aan de Rijn nog steeds aanmerkelijk geringer dan voor de oorlog. Zulk een terugslag wordt uiteraard het sterkst gevoeld door Rotterdam, dat voor de oorlog het grootste overslag-volume had. Bij sommige leden van de Kamer bestond ongerustheid omtrent de coordinatie-politiek van deze mi nister ten aanzien van het verkeer in Nederland. De minister ontkent, dat hy voornemens zou zyn van de tot dusver gevolgde poli'.iek af te wijken. Voorts deelt de minister mede, dat in het nieuwe wegenverkeers reglement de bepaling zal worden opgenomen, dat rijwielen met hulp motor zullen worden gelijkgesteld met rijwielen ten aanzien van het gebruik van rijwielpaden en toe passing van de regels van de weg. De kentekenregeling zal echter voor bedoelde vervoermiddelen blijven bestaan. De minister is ech ter niet blind voor de bezwaren die zullen zijn verbonden aan het in grote getale toelaten van dit soort motorrijwielen op de vaak reeds overvolle rijwielpaden. Volgende week verkiezing president der RIS DJOKJA. De verkiezing voor een president van.de Republiek In donesia Serikat zal plaats hebben te Djokja op 15 December. Op dat tijdstip zal de verkiezing van 150 leden van het voorlopige parlament van de RIS, die in geheel Indonesië zal worden gehouden, reeds hebben plaats gehad. TNI levert Nederlandse deserteurs uit BATAVIA. „Het Dagblad" meldt, dat de TNI te Purwakarta de deserteur van de Koninklijke Land macht Lieshuot aan de Nederlandse militairen heeft uitgeleverd. Eerder had de TNI Piet van Staveren, die politiek links georiënteerd is, aan de Nederlandse militaire politie uitge leverd. Groenten- en Vruchtenveiling ..Utrecht en Omstreken" Veillngbericht van 6 Dec. 1949 Bellefleurs 736 Benderzoet 51540. Bramley Seedling 7—20.10. Canadarei- net 727 Cox Orange Pippin 7—79. Glorie v. Holland 7—39. Goudrelnet 7 60. Groninger Kroon 7—23 Huisman- zoet 514.60. Jonathan 7—53. Kancel- zuur 7—21. Laxton Superbe 719. Lemoenappels 7—18. Lunterse Pippeling 7—16. Notarisappels 7—31. Ossekoo 7— 20 30. Pr. v. Engeland 7—35 Pr. Noble 715. Sterappels 710. Zoete Armgaard 5—21. Zoete Bloemé 5—16. Zoete Cam pagne 5—17. Zoete Pippeling 5—27. Zoete Relnet 5—20. Beurre d' Anjou 18 —54. Beurre Clairgeau 5—30. Bezie v Schonauwen 310. Bredcrode 3—20 80. Comtesse de Paris 343. Glezer Wilde man 3—21. Groenpcren 3—15 60 Herfst, suikerperen 3—13. Lauwtjes 312. Legl- Dont 526. Pondsperen 314.10. St Remy 320 30. Wlnterjannen 3—15.50 IJsbouten 316 IJzendijkcrs 3—1'/ 30. Zw. Wijnperen 328. Alles ln guldens per 100 kg.

Dagblad voor Amersfoort | 1949 | | pagina 2